Sada je: sub apr 27, 2024 4:53 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 58  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon okt 17, 2005 3:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
Mimi je napisao/la:
Al ste vi to sve zakomplicirali, a u biti je jednostavno. Ako imaš neki samoautoritet, kako mi ovdje volimo reći 'gnostički filter' vrlo brzo ćeš otkriti da li je nešto što ova škola o kojoj Sofija govori, ili bilo koja duhovna škola s kojom dođeš u kontakt zaista za tebe. I nećeš puno filozofirati, ili će te istinski privući da te ni krdo slonova neće moći zaustaviti na tom putu, ili će te odbiti ili možda uopće nećeš reagirati. Ma nek ta škola bude i najistinitija, ako brisneš znati ćeš da si jedino tako u tom trenutku mogao postupiti, i znati ćeš da si napravio sve, a ne stalno misliti o tome što bi bilo kad bi bilo...možda ipak...i sam sebe izluditi.

A najgore je hvatati se za priče rekla-kazala, i za termine kao što su 'masoni' i slično, termine za koje smo isprogramirani da odzvone alarmantno u našim glavama. Dobro je u ovom slučaju naveden primjer simbola 'svastika'. Što je taj simbol prvotno označavao, a što danas označava? Naravno, jer grabatori uvijek žele za sebe najbolje i onda se kite svačim, ali grabator i gnoza ne idu zajedno.

Provjeravajte sve, a pogotovo svoje u vas ugrađene predrasude.
Ako te čudi neki termin kao što je 'slobodni zidar', dođeš ljudima: dobar dan, možete mi objasniti to i to. Upravo valjda se i održavaju takvi seminari i onda svatko za sebe može odlučiti imajući potpunu sliku, a ne da mu netko sa strane soli pamet.


Mimi,
dobro si uočila što je u cijeloj priči bitno, skoro da se nebi imalo što dodati!

Ako krenemo od posljedica prema uzroku (od ušća prema izvoru), a to je jedini smjer u kojem se tragatelj kreće, doći ćemo do izvora i shvatiti da je najveća manipulacija kad se žrtva uvjeri da treba odbiti saznati koja je to moć koja ju drži manipuliranom i time sama sebe razoruža.

Dosadašnja tendencija je bila da su simboli i rituali tabu tema, svi su mrzili petokraku (pentagram) jer je ona bila simbol komunizma, a istovremeno su sve najjače armije (u prvom redu američka vojska) zloupotrebljavale taj simbol, iz njega crpeći snagu. Teško se sjetiti i jedne moćne armije u prošlom stoljeću koja nije na svojoj zastavi imala taj simbol.
Slučajno? Ne!

Jezikom slika i simbola su zapisane neke stvari jer je to najsavršeniji način prijenosa informacija. Taj jezik zalazi duboko u područje apstraktnih misli.
Bojimo li se zaći u to područje, nemamo nikakvu šansu shvatiti suštinu.

Najnovija je tendencija da se čak i piramide smatraju "masonskim" simbolom, iako su oni samo donekle shvatili ali i zloupotrijebili njezinu snagu. Da je mogla, glupa masa bi odavno srušila i piramide kao što je zapalila Aleksandrijsku biblioteku. A prije no što je izmanipulirana masa to uradila, manipulatori su biblioteku već manje-više ispraznili i znanje sklonili na "sigurno" da bude samo njima dostupno.

Međutim, gnostik ima dostup tom znanju, jer ono je u njemu samome.
Božanska iskra u centru njegova mikrokozmosa (a koja je u rezonanciji s "uzrokom svih uzroka") je njegov "internet priključak" na to znanje.
Ono što on treba uraditi je utišati se i obratiti pažnju, za početak na svoje misli i osjećaje. Ništa se ne treba uraditi - samo promatrati...
I "kada bude spreman - učitelj će se pojaviti"!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon okt 17, 2005 5:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Samo mala opaska na prethodno izlaganje Sofije.....
Sve stoji, no u mistici ne postoji sistem učenik-učitelj, ne postoji kult ličnosti(u nikojem obliku), jednostavno to onda nije mistika! ...možda nešto blizu toga, no nije to TO!
Mističar je samostalni tragaoc, spoznaju bazira na vlastitom iskustvu, rad u Redu(ako je nekoga član) koristi prvenstveno radi samospoznaje, a ne zbog reda samoga(njegove samoopstojnosti), uvažava ličnosti sa svih razina uz dužno poštovanje, no nikako u podređenoj poziciji, već ih koristi (ako zna) za vlastiti napredak i suradnju!
Mnogi Redovi i zajednice imaju problem u pozicioniranju svojih lidera(službenika), tako da s vremenom gube svoj smisao i prerastaju u idolopoklonstvo istih, dali živućih ili njihovih predhodnika!
Tu valja biti jako oprezan, nebih da se shvati kao kritika već kao naputak za neke tragaoce koji krenu tim putem! :wink:

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon okt 17, 2005 8:58 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da. Bitno je da nema NIKAKVE hijerarhije. Jer je to onda piramidalni sistem i gubi se smisao traženja u takvoj zajednici.

Mislim da je forum ovakav jako dobar jer nitko nije neki vođa, šef ili direktor... svi imaju reći što misle i komentirati, bilo da si početnik ili ovakav brbljivac sa preko 1000 postova. Svi smo isti.

I zato ovime pozivam sve da daju svoje misli ovdje na forum, da iznose svoje stavove i iskustva, da... ISKUSTVA... to je ionako bit svega... LEKCIJE. Zato netko može naučiti lekciju i da ne "padne" na ispitu ( a neki i čak nekoliko puta ). Svačije, pa makar i bilo kako se činilo malo, iskustvo i podjela toga sa svima ostalima, svima koristi za brže traganje i učenje.

I hvala SVIMA na postovima, ma kakvi god oni bili !!! Samo tako. Idemo dalje.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 8:06 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto nov 09, 2004 3:20 pm
Postovi: 235
AlMyHeart je napisao/la:
Samo mala opaska na prethodno izlaganje Sofije.....
Sve stoji, no u mistici ne postoji sistem učenik-učitelj, ne postoji kult ličnosti(u nikojem obliku), jednostavno to onda nije mistika! ...možda nešto blizu toga, no nije to TO!
Mističar je samostalni tragaoc, spoznaju bazira na vlastitom iskustvu, rad u Redu(ako je nekoga član) koristi prvenstveno radi samospoznaje, a ne zbog reda samoga(njegove samoopstojnosti), uvažava ličnosti sa svih razina uz dužno poštovanje, no nikako u podređenoj poziciji, već ih koristi (ako zna) za vlastiti napredak i suradnju!
Mnogi Redovi i zajednice imaju problem u pozicioniranju svojih lidera(službenika), tako da s vremenom gube svoj smisao i prerastaju u idolopoklonstvo istih, dali živućih ili njihovih predhodnika!
Tu valja biti jako oprezan, nebih da se shvati kao kritika već kao naputak za neke tragaoce koji krenu tim putem! :wink:


Slažem se. I mislim da Sofija, kad je rekla 'Učitelj' nije mislila na neku osobu koja će se pojaviti 'kad učenik bude spreman'. Učitelj je JEDAN. I On je u nama. I mi tog učitelja, tu snagu Gnoze, hodajući putem, oslobađamo u nama.

Gnostička Škola uvijek će naglašavati samoautoritet učenika i upozoravat će na vezanje za autoritete, pa čak i za vezanje na autoritet same Škole. Postoje ljudi koji se vežu za učenje, umjesto da oni sami postanu to 'učenje'. Takvi ljudi, bez obzira što su čak možda i članovi neke istinske duhovne gnostičke škole, stagniraju na Putu. Oni se tada gotovo ne razlikuju od ovaca u crkvenjačkim redovima.

Na Planinu se kreće natrpan svakakvim teretom i nepotrebnim stvarima, ali ako misliš doći do vrha, sve ćeš te stvari Putem odbaciti jer ćeš shvatiti da ti samo otežavaju Put. Škole ti samo ukazuju na taj nepotrebni teret. Njega ti nitko neće silom istrgnuti iz ruke kako bi ti olakšao Put. Taj teret otpuštaš sam postepeno vlastitim unutarnjim uvidom.
Svaki učenik ima svoj vlastiti specifičan put i specifične teškoće na tom putu. Ne može nitko ići putem nekog svog kolege. To je potpuno pogrešno. Svaki učenik mora osjetiti svaki kamenčić puta na svojim vlastitim stopalima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 8:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Ozbiljnije moram napomenuti da je važno izbaciti, SKROZ, termine učenik, a pogotovo učitelj, To jednostavno stvara zbrku u glavama i koči nas u napretku! Čak ni taj JEDAN nije baš "takav" kako si ga predočavamo! Termin svestvoritelj je također personalzacija, tj njen pokušaj, mada taj pojam ima mnogodimenzionalno objašnjenje, te ga priručno koristimo na ovoj razini!
Kad smo već kod ove teme, generalno, opisi, simbolika, učenja o tim stvarima, uglavnom su prilagođena trodimenzionalnoj "stvarnosti", znači, uključuju dimenzije prostora i vremena. Na putu spoznaje, nevješti tragaoci ostaju na toj razini, u tzv "blebetanju" ispraznih teoretika, jer jednostavno nemogu poimati stvarnost SADA. Više razine jesu, tu, ovdje, i svagdje.....to je najteži dio svakog učenja, shvatiti, bar na trenutak, SADA. Naravno da je to teško, da je lako, nebi se manifestirali na najsporijoj razini da proradimo najniže frekvencije, koje nam stvaraju neki problem u egzistenciji na višim razinama! .......... :wink:

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 9:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Htio sam već prije napomenuti, da sam i ja pripadnik Reda, gotovo deset godina, i ostat ću barem još tri puta toliko (ako poživim :wink: ), i moj stil objašnjavanja upravo proizlazi iz stajališta skidanja dogmi, otvaranja percepcija bez predrasuda, te potenciranja samospoznaje, i izvan domena nauka, ali svakako na principu dokazivanja percepcije na bilo kojoj razini iskustvenih doživljaja! Tupim po verifikaciji, jer je ljudski rod sklon intelektualizmu, naučenom i prenesenom znanju, a manje muci empirije! 8)

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 9:07 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto nov 09, 2004 3:20 pm
Postovi: 235
AlMyHeart je napisao/la:
Ozbiljnije moram napomenuti da je važno izbaciti, SKROZ, termine učenik, a pogotovo učitelj, To jednostavno stvara zbrku u glavama i koči nas u napretku! Čak ni taj JEDAN nije baš "takav" kako si ga predočavamo! Termin svestvoritelj je također personalzacija, tj njen pokušaj, mada taj pojam ima mnogodimenzionalno objašnjenje, te ga priručno koristimo na ovoj razini!
Kad smo već kod ove teme, generalno, opisi, simbolika, učenja o tim stvarima, uglavnom su prilagođena trodimenzionalnoj "stvarnosti", znači, uključuju dimenzije prostora i vremena. Na putu spoznaje, nevješti tragaoci ostaju na toj razini, u tzv "blebetanju" ispraznih teoretika, jer jednostavno nemogu poimati stvarnost SADA. Više razine jesu, tu, ovdje, i svagdje.....to je najteži dio svakog učenja, shvatiti, bar na trenutak, SADA. Naravno da je to teško, da je lako, nebi se manifestirali na najsporijoj razini da proradimo najniže frekvencije, koje nam stvaraju neki problem u egzistenciji na višim razinama! .......... :wink:


Čuj, najbolje je onda izbaciti sve termine, jer svi termini stvaraju zbrku u glavama. Niti za jednog od nas jedan termin ne označava baš potpuno isto.

A možda su ti termini baš zato da se za njih zakače oni koji nisu spremni krenuti dalje i neće moći krenuti dalje dok ne odbace to vezanje za termine.

Istina i tako nije ničim ograničena, a najmanje terminima. Nismo mi veći od Istine, niti je možemo izreći, niti posjedovati. Istina može jedino biti u nama i mi možemo biti u Istini.

Onaj tko ima unutarnji samoautoritet, tko čuje 'Glas tišine' u sebi, ne mora se bojati nikoga, jer taj ima sigurnu ruku koja ga vodi. Naravno, kremnemo li sada osluškivati taj glas u nama, sigurno ga nećemo čuti. Odnosno, čut ćemo tisuće glasova, samo nećemo čuti onaj Istinski, jer samim osluškivanjem njega mi se odvajamo od njega.

Shvatiti SADA je teško iz perspektive nas koji baš i nismo u SADA, jer u SADA ne možeš biti ni svojim htijenjem, ni svojom voljom, ni svojim trudom. Ali ipak uistinu nema ništa lakše nego biti u SADA :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 9:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Jack987 je napisao/la:
Da. Bitno je da nema NIKAKVE hijerarhije. Jer je to onda piramidalni sistem i gubi se smisao traženja u takvoj zajednici.

malo pojašnjenje. hijerarhija u našem smislu poimanja ne stoji, NO, lako ju je pojasniti na primjeru Davidive zvijezde. ....gornji vrh=jedno, spušta stvaranje(energiju) ka razini dualiteta baze polarnosti! Doljnji vrh=jedno(mi, jedinka) teži ka višim razinama, gore, no ovaj put ne gornjoj bazi nekog polariteta, već gornja baza zakrivljuje u sveobuhvatnu kružnicu(2D). Taj proces, zbog jednostavnosti i estetike, siboliziran je s dva trokuta, no onaj s vrhom prema dolje ne posjeduje bazu, njemu je "baza" kugla(3D). toliko u prostoru i vremenu......

I zato ovime pozivam sve da daju svoje misli ovdje na forum, da iznose svoje stavove i iskustva, da... ISKUSTVA... to je ionako bit svega... LEKCIJE. Zato netko može naučiti lekciju i da ne "padne" na ispitu ( a neki i čak nekoliko puta ). Svačije, pa makar i bilo kako se činilo malo, iskustvo i podjela toga sa svima ostalima, svima koristi za brže traganje i učenje.
Svakako da termini ; lekcije ispiti, i sl, pomažu u opisivanju pojedinih koraka napredovanja, no oni uistinu ne postoje..... 8)

:wink:
Sve u svemu, i ovo je samo pokušaj napraviti još veću zbrku na mentalu, kako bi se ukazalo na promjenu u svakoj glavici pojedinačno, da pokrene promišljanje i kontemplaciju o toj problematici, te dođe do vlastitih saznanja..... :wink:

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 9:40 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Mimi, upravo to je cilj mistike, pronalaziti rješenja unutar sistema, a dovoljno osobno! Naravno da terminologiju nemožemo odbaciti, AKO želimo o nečemu s nekim popričati! Terminologija nam netreba kad smo "sami sa sobom"! Vjerujem da se to razumije! :wink:

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 11:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
AlMyHeart je napisao/la:
Ozbiljnije moram napomenuti da je važno izbaciti, SKROZ, termine učenik, a pogotovo učitelj, To jednostavno stvara zbrku u glavama i koči nas u napretku! Čak ni taj JEDAN nije baš "takav" kako si ga predočavamo!


Drago mi je da i u mistici ne postoji sistem učenik-učitelj, niti kult ličnosti... iako nisam govorila o mistici niti okultizmu.
Ako ti termin "učenik" stvara zbrku u glavi i koči (možda podsjeća na obrazovni sustav), jednostavno ga odbaci!

Mislim da ti je Mimi pokušala skrenut pažnju na to da je "učenik" naša osobnost a "učitelj" božanski princip u nama, ali sve su to nevažne stvari.

Postoji samo jedan kriterij spoznaje, a to je da li ćemo se morati ponovno inkarnirati (ponavljati razred) ili možemo ići dalje.

Ako moramo ponavljati razred, znači da očigledno nismo nešto "NAUČILI", pa zvali mi sebe učenicima ili ne!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 12:38 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Svakako da termini ; lekcije ispiti, i sl, pomažu u opisivanju pojedinih koraka napredovanja, no oni uistinu ne postoje.....


Ma znam, sve je to iluzija.... ali kad smo već u njoj, pričamo "njenim" jezikom da bi se mogli razumjeti... Zato i prevodim Kasiopejce sa engleskog jer masu ljudi ne razumije engleski. Volio bih i kad bi mogao na još 10-tak svjetskih jezika, da i drugi ljudi iz drugih dijelova svijeta to mogu pročitati... ali neka sami ljudi to shvate. Ne mogu si priuštiti tako obiman posao zasad. Sve je stvar percepcije - istina je, u stvari - način percepcije!

:wink:

( Hebeni Gušteri... da nas nisu skratili u DNA, sad nebih trebao prevoditi - svi bi razumijeli univerzalni jezik, a u biti i nebi trebalo to uopće... svi bi mogli lijepo telepatski komunicirati... samo su mi omogućili ovaj "lijepi" posao ) Hehehe!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 12:47 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto nov 09, 2004 3:20 pm
Postovi: 235
Ma tko bi rekao da je Dado bio tolki mangup :wink:

Ne treba se izolirati i bježati od svijeta. To povremeno koristi, ali nikad na duge staze, iako je to tebi Dado možda sada potrebno.

Dado, ono što ti imaš u sebi imaju i drugi ljudi. Ti bi im upravo mogao možda pomoći da oni to isto nađu u sebi, a time ćeš ujedno još više pomoći i sam sebi.

Ako si se istinski promijenio, ti više ni nećeš privlačiti one ljude iz starog društva, već ćeš privlačiti ljude slične tebi kakav si sada. I onda ni nećeš imati potrebu da se izoliraš od tih ljudi.
A ako je promjena bila samo površinska tebe će i dalje proganjati stari život. Mi u ljudima i situacijama u koje ulazimo, u stvari ne vidimo ništa drugo nego svoju sliku. I to ne treba izbjegavati, već dapače prihvatiti kao jednu milost i pomoć u samospoznaji.

Vidiš, svi smo mi sretni kad imamo dobru porodicu i prijatelje. Ali i to je samo jedna vezanost koje se putem moramo osloboditi. Treba ostaviti baš SVE što nas veže za ovaj 'podrum'.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Gnostički tekstovi i simboli
PostPostano: uto okt 18, 2005 1:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
Mislim da pitanje što su gnostički tekstovi i simboli, a što to nisu zavrijeđuje da bude posebna tema.

Gnostičko učenje nije nikada nigdje izgovoreno niti zapisano, ali njegovi fragmenti se ipak mogu naći u nekim tekstovima ili simbolima.

Istaknula bih u prvom redu:

Tao Te Čing (Tao Te Ching) - kao jedan od najsnažnijih primjera kineske gnoze

Zatim:

Corpus Hermeticum - kao primjer egipatske gnoze
Bhagavad Gita (dio Mahabharate)
Vede i Upanišade
Apokrifni spisi iz Nag Hammadija i esenski svici sa Mrtvog mora
Pistis Sofija
Alkemijsko vjenčanje Christiana Rosenkreutza
Knjiga Mirdadova (Mikhail Naimy: The Book of Mirdad)
Sufijska djela Rumija
itd.

Gnoza u tragovima se može naći i u raznim svetim spisima, pa tako npr. i u Novom Zavjetu, posebno to vrijedi za Ivanovo Evanđelje. Međutim u Bibliji postoje djelovi koji ne samo da nemaju veze s gnozom, već su izrazito OPS.
Moramo se potsjetiti da je Biblija "kanonizirana" u prvim stoljećima kršćanstva, te su na koncilima tokom povijesti izbačeni dijelovi koji se tiču vegetarijanstva i reinkarnacije i još štošta. Vjerojatno bi ju pisci teško danas prepoznali.

U novije vrijeme o gnozi su pisali Boris Moravjev, Jan van Rijckenborgh, Heindel, Steiner, Gurđijev, Uspenski i mnogi drugi.

Ti su spisi gnostička svjedočanstva onih koji su tim putem prolazili prije nas.

Ali naravno da tragatelj mora taj put proći sam ("staviti svoju nogu na svaku stepenicu") i kroz "bankrot osobnosti" ili enduru kako su to Katari nazivali, doći do spoznaje i neposrednog iskustva "iz prve ruke".

Samo tada će mu uistinu biti jasno o čemu su pisali pisci gorespomenutih tekstova.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 1:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Za Dadu..............
da nadodam, svaka čast tvojoj ženi, očito je izuzetna osoba, no NAPOR je TVOJ, s motivom, razlogom ili bez. Nemoj umanjivati svoju snagu, ali s dobrim poticajem! I, nemoj da ti od toga naraste vanjski ego :D , oče to nakon uspjeha....samo zahvali svom unutarnjem vodstvu (kako god ga nazvali) što je dalo snage i motiva da izživiš sva ta iskušenja, transformacije kroz koje si prolazio! Samo napred :!:
Usput, i svatko od nas je imao nekih nepodopština, više-manje, kroz protekla vremena, "sitne duše" ne promišljaju o temama o kojima mi razglabamo, oni idealno ukalupljeni! :wink:

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 1:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Jack, nemoj me krivo shvatiti, ispljuvat ću svaku terminologiju, jer gotovo da vodi u zabludu, a isto tako ću se njome koristiti da bih jednostavno iznjeo nekome, ili opisao, svoj stav! Zeznuto je to!

Stoga, van sa terminologijom, sa svih strana na hrpu, sasvim je sigurno da govorimo o istome!

Paralelno proučavam, religijsku filozofiju, mitologiju, nekoliko mističnih tradicija (U OSNOVI JE TO ISTA HRPA), gnoza (koja spada također na tu hrpu), poganske religije i obrede, znanost u nastajanju.....hrpu komparativnih stvari!
Intetlektualistički masturbanti ne uviđaju da se radi o istom, već pilaju svoje, dakako za svoju kesu! A, suludog li svijeta............. katarza gotovo da je neminovna! :wink:

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 1:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Dosta je textova koji se mogu okarakterizirati kao gnostički, slažem se, valja napraviti neku intelektualnu osnovu, no sasvim sigurno tvrdim( nakon 15-ak godina) na bazi osobnog iskustva, da ta hrpa listova i slova s vremenom postaje upravo to! Čak ni pročitano nema neki značaj, već samo ono, za što se kaže, "između redaka", a to je upravo jedino što vrijedi, i po što smo došli!
NA tu temu valja reći, da naša osobnost (kao dio naše Duše[ako je imamo 8) ]) prepoznaje samo slike (i sve što u njih spada), od texta (mentala) ništa, osim vizualizacija koje stvaraju pročitani textovi, dakle, ono između njih! :wink:

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 2:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jan 24, 2005 11:36 am
Postovi: 287
Lokacija: Zagreb
AlMyHeart je napisao/la:
Na tu temu valja reći, da naša osobnost (kao dio naše Duše [ako je imamo 8) ]) prepoznaje samo slike (i sve što u njih spada), od texta (mentala) ništa, osim vizualizacija koje stvaraju pročitani textovi, dakle, ono između njih! :wink:


AlMyHeart,
koliko li si samo knjiga pročitao prije nego si shvatio da duša prepoznaje samo slike...

Mnogima su nekakvi "znakovi pored puta" neophodni, a njih su ostavili "putnici" koji su tuda prolazili.

Razni su putovi koji vode do vrha planine, i svatko odabire za sebe najprikladniji.

"Pravi" se od "krivoga" razlikuje samo po "smjeru", ali i to može biti relativno.

Po noći se naše fizičko tijelo odmara, no to ne važi i za suptilne nosače (misli i emocije), oni nesputani materijom putuju po područjima "s druge strane vela".
A da li će taj san (mlađi brat smrti) biti noćna mora ili jedno duhovno iskustvo, uvelike ovisi i o tome da li smo prije spavanja gledali horror na TV ili smo se usmjerili nekim tekstom.

Iskoristimo mudro taj period prije lijeganja pa do ustajanja, ne zahtijeva veliko ulaganje a može biti melem za našu dušu!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 7:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Od gore navedenih tekstova a procitao sam manje vise sve ne bih nikako sve nazvao gnozom mada ko zna mozda se ne slazemo sta je to gnoza.

Recimo Bhagavad Gita po prirodi stvari nikako ne moze biti gnoza. Sa druge strane ako je gledamo totalno drukcije na posve simbolicnom nivou moze imati tu i tamo ideju dobru. Danas ima valjda 50 prevoda sa oko 80 tumacenja doticne knjige. Medutim ponajvise to je u danasnjem smislu religijska knjiga.

Od 4 Vede zbilja ne znam sta bi rekao. Ajur veda, vise tehnicki orijentirana oko zdravlja. Rig Veda vecina himne raznim stvarima i bicima. Atharva ima metafizickih tekstova ali dosta toga je iz Rig vede.

Sve u svemu sve 4 vede su bar dijelom korumpirane u razdoblju Kali Yuga a ako cemo biti radikalni korumpirane su cim ih se cita jer za to nisu bile predvidene. Predvidene su za usmenu predaju od ritma glasa pa do melodije.

Upanshade su puno blize gnostickim tekstovima pogotovo ove ranije tipa Kanya Upanshad.
Mada vidim na drugom topicu slozili ste se da u gnozi nema ucitelja dok recimo sama rijec Upanshad znaci nesto tipa "pod nogama ucitelja".

Sufiji imaju odlicnih stvari.
Evandjelja eliminiram u startu kao falsifikat sta god pisalo u njima ali opet to je samo moje misljenje. Sama bit tog falsifikata ne mora biti drukcija od originala ako to covjek moze i zna shvatiti.

Sve u svemu smatram da je tu ono "najcisce" Tao te King mozda zbog toga sta je najslabije razumljiv pa ima jaki prizvuk originalnosti mada je evidentno da su ga pisale vise osoba kroz razlicita razdoblja.
I I Ching je ok u tom kontekstu kad si vec utrpala u sve to i Ajur Vedu.

Ostalo necu komentirati....hm.....

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 18, 2005 9:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 19, 2005 12:53 pm
Postovi: 217
Lokacija: zagreb
Opo, sasvim solidan komentar :wink:

Sofijice, nečelno se slažemo, razumijemo, no potkradaju ti se neke greške, ako pak tjeramo nauk i terminologiju!
Naj upadljivije je "rad" emocija i misli za vrijeme spavanja.....to je skroz netočno, a zašto ? Misli, emocije, doživljaji predhodnog dana/i u trenutku spavanja ne djeluju, direktno, već samo kao refleksija u već zapisanim vibracijama tokom dana/i, na adekvatnim razinama! Takav utjecaj konstantno radi i "ulazi " na razinu prepoznatljivosti kroz snove, što je već bliže materijalnoj razini. Kod spavanja dešava se totalno odvajanje između fizičkog i psihičkog tijela. Praktični mističar zna da se prije lijeganja valja pozabaviti prethodnim danom, i to na specifičan način, ataj je da se dan "odvrti" unazad, od sada prema jutru, prorade emocije, pokrpa što se zna i umoje, pa tako tijelo(i fiz i psi) mogu na zasluženi odmor!

Mnoge se stvari griješe, pogotovo u tehnikama i objašnjenjima, stoga valja podosta tragati za sistemima koji imaju tu mogućnost, potvrditi ispravnosat svojih poduka!
Već sam naveo da sam pročitao podosta, ali što je još važnije, bar za mene, iz komparative sam izvukao što je važno, prvenstveno za mene, a i rezultatom mogu pripomoći nekom tko je na sličnom tragalačkom putu!

No, kako bilo, drago mi je da se priča o tradiciji starog nauka, kojim je čovjek pokušavao od davnina objasniti i prikazati, on što je nekad puno bolje percipirao nego danas, bez obzira na daleko niže razine Svjesti.

Kako stoji u temi, trebala bi biti riječ i o simbolici, a možda i o ritualistici!
Kad smo već kod toga, imam pitanje!
slika

Što se tiče ovog simbola, molio bih pojašnjenje! Zašto je ova geometrija upravo takva, zašto je trokut takav, a zašto nije u kvadratu, zašto nije drugačije nego baš ovako?
Dali su likovi 2D ili 3D ? Ako je trokut, piramida, zašto nije stožac....

Eto, malo elementarnih objašnjenja!
Možda se dogodi i još neki simbol.........

_________________
slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 19, 2005 7:54 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto nov 09, 2004 3:20 pm
Postovi: 235
Po mom mišljenju kod istočne literature jako se gubi u prijevodu s obzirom da su ta djela uglavnom pisana u stihovima.

A što se tiče zapadne literature najmanje 'korektirana' su ona djela koja su najmanje razumljiva. Zato smatram da je iz Novog Zavjeta najčišće Otkrivenje.

A zašto trokut nije u kvadratu, kod ovog simbola: Kad bi tako nacrtao, vrh trokuta ne bi mogao dodirivati krug. A krug predstavlja ono što sve prožima, vječni Tao.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 58  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 93 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz