Sada je: čet mar 28, 2024 9:56 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Što je duhovnost?
PostPostano: uto aug 26, 2008 4:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
jedno pitanje imam...

kako nekim i na koji nacin (rijecima) ljudima objasniti sto znaci duhovnost, odnosno sto znaci biti duhovan covjek?

ja pokusavam nekako naci rijeci i recenice, ali ispadne neki hrkljus od "teorije" koja onda lici na nista i zato sutim :roll:

hvala


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: ...
PostPostano: uto aug 26, 2008 5:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 27, 2007 11:23 pm
Postovi: 138
Duhovnost je možda, unutarnji razvoj čovjeka...ili to jest, Razvoj Čovjeka uopće...

a duhovan je čovjek, valjda, razvijen? U pravom smislu riječi razvijen...

_________________
Γνωθι σεαυτόν!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 26, 2008 5:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 27, 2007 11:23 pm
Postovi: 138
greška... :lol:

duboko se ispričavam... ovo je trebao bit odgovor na temu 'duhovnost' ali...heh...sam pritisnuo krivu tipku...

_________________
Γνωθι σεαυτόν!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 26, 2008 5:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 27, 2007 11:23 pm
Postovi: 138
Duhovnost je možda, unutarnji razvoj čovjeka...ili to jest, Razvoj Čovjeka uopće...

a duhovan je čovjek, valjda, razvijen? U pravom smislu riječi razvijen...

_________________
Γνωθι σεαυτόν!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 26, 2008 8:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jul 07, 2006 1:05 pm
Postovi: 382
Lokacija: Srebrenik, BiH
Neko će znati.

_________________
♫ U tako malo nota reći toliko.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 26, 2008 8:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
bad.ass
Citat:
kako nekim i na koji nacin (rijecima) ljudima objasniti sto znaci duhovnost, odnosno sto znaci biti duhovan covjek?

a kako sebi predstavljaš duhovnost?Recimo kao riječ?
Tad,kaj za tebe znači biti čovjek?
Odgovore o duhovnosti(a ne samo o duhovnosti već od svih pitanja koje imaš) možeš pronači u raznim knjigama ili čuti od raznoraznih ljudi(mudraca,svetaca,...)ali odgovor zapravo leži u tebi.

Citat:
ja pokusavam nekako naci rijeci i recenice, ali ispadne neki hrkljus od "teorije" koja onda lici na nista i zato sutim

Ajde da čujemo,pa zato smo i tu,mi čudaci! :thumbup:
Za mene biti duhovan znači znati da ovaj svjet nije SVE.
razumjeti to i živjeti u skladu s tim.(ali to sam ja)

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 26, 2008 10:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
istina. odgovor je u nama. ili oko nas (tm) :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri aug 27, 2008 12:37 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Meni taj izraz nekako smrdi.

Vidi npr. ovdje što se sve skuplja oko tog izraza:

http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=65


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: ...
PostPostano: sri aug 27, 2008 1:40 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned apr 15, 2007 11:43 pm
Postovi: 151
theodores je napisao/la:
Duhovnost je možda, unutarnji razvoj čovjeka...ili to jest, Razvoj Čovjeka uopće...

a duhovan je čovjek, valjda, razvijen? U pravom smislu riječi razvijen...


A šta ako sam vanzemaljac?

...........

Negdje sam ovo pročitao:

Nismo mi ljudi bića koja imaju spiritualno iskustvo, već spiritualna bića sa ljudskim iskustvom.

..............

Ne daj te se u praznu slamu.

.........

V.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: ...
PostPostano: sri aug 27, 2008 9:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
V je napisao/la:
Negdje sam ovo pročitao:

Nismo mi ljudi bića koja imaju spiritualno iskustvo, već spiritualna bića sa ljudskim iskustvom.


jako lipo receno. jako...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri aug 27, 2008 10:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
prvo, udari kineski zid izmedju duhovnosti i bilo kakve religije i vjere...vjere nije religija...

duhovnost je razvoj i spoznaja onog pravog unutarnjeg sebe, rad na sebi, razvijanje pravih istinskih vrijednosti a ne priklanjanje materijalnom i nebitnom/prolaznom/, netko rece
Za mene biti duhovan znači znati da ovaj svjet nije SVE.
razumjeti to i živjeti u skladu s tim.(ali to sam ja)
dakle odvojit se od ovog svjeta jer znas da si dio neceg mnogo mnogo veceg...
eto ti jedna vizija, ako pomogne pomogne...xd
uostalom slazi vlastiti mozaik teorija i bit ces zadovoljan vlastitim rezultatom...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: ...
PostPostano: sri aug 27, 2008 1:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 27, 2007 11:23 pm
Postovi: 138
V je napisao/la:
theodores je napisao/la:
Duhovnost je možda, unutarnji razvoj čovjeka...ili to jest, Razvoj Čovjeka uopće...

a duhovan je čovjek, valjda, razvijen? U pravom smislu riječi razvijen...


A šta ako sam vanzemaljac?

...........

Negdje sam ovo pročitao:

Nismo mi ljudi bića koja imaju spiritualno iskustvo, već spiritualna bića sa ljudskim iskustvom.

..............

Ne daj te se u praznu slamu.

.........

V.


:?: :?: :?:

Ti me očito nisi razumio... uredu, umjesto čovjek...stavi Biće...nije važno... netreba cjepidlačit...

_________________
Γνωθι σεαυτόν!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: ...
PostPostano: sri aug 27, 2008 2:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned apr 15, 2007 11:43 pm
Postovi: 151
theodores je napisao/la:
V je napisao/la:
theodores je napisao/la:
Duhovnost je možda, unutarnji razvoj čovjeka...ili to jest, Razvoj Čovjeka uopće...

a duhovan je čovjek, valjda, razvijen? U pravom smislu riječi razvijen...


A šta ako sam vanzemaljac?

...........

Negdje sam ovo pročitao:

Nismo mi ljudi bića koja imaju spiritualno iskustvo, već spiritualna bića sa ljudskim iskustvom.

..............

Ne daj te se u praznu slamu.

.........

V.


:?: :?: :?:

Ti me očito nisi razumio... uredu, umjesto čovjek...stavi Biće...nije važno... netreba cjepidlačit...


...na svoj bi post još stavio zaboravljeni smajl da da intonaciju postu...

ovaj npr.: :mrgreen: ili možda :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon sep 01, 2008 10:11 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Jedan tekst sa montalk-a.
http://montalk.net/metaphys/42/principl ... ion-part-i

Principi spiritualne evolucije

Spiritualna evolucija govori o rastu bića, stalnom povećanju intenziteta svetlosti božanske iskre, koja je vaša svest. Znanje je najvažniji kamen temeljac u tom procesu, ali samo temelj ne čini nastambu. Ako nije praćeno drugim principima, kao što su ljubav i vera, znanje stagnira i ne postiže svoju svrhu.

Napredak zahteva svesnu primenu nekoliko grupa sinegrističkih principa na izbalansiran način. To su kako slede: znanje/svest/mudrost, vera/nada/ljubav i skromnost/strpljenje/lakoća. Izostavljanje ili marginalizovanje bilo koga od tih principa zaustavlja ili korumpira proces.

Pokušaću da definišem svaki od ovih principa unutar granica praktičnog, kako biste ih modifikovali za sebe.

Znanje se stiče svesnom refleksijom i integracijom iskustava, opservacija i misli. Svesna refleksija je ono što razlikuje memoriju od razumevanja, što potonje zahteva, a prvo ne. Znanje uključuje oba, njega ne čine samo činjenice, već i razumevanje objektivne istine.

Svest je pažnja usmerena na sadašnji trenutak, primenjena u kontekstu prethodnog znanja. Znanje proširuje svest naglašavajući aspekte realnosti koji prethodno nisu bili uočavani. Veća svest donosi šire polje percepcije, oštriji fokus i živost i veću umešnost prilikom sticanja novih znanja i primene već naučenog.

Mudrost transcenduje linearno vreme i odnosi se na razumevanje apsolutnih metafizičkih istina. Ona povezuje našu prošlost, sadašnjost i budućnost bez pogreške. Mudrost je razumevanje božanskih principa, odnosa između sebe i drugih na pozadini Kreacije. To je znanje prožeto ljubavlju ili ljubav prožeta znanjem.

Vera je poverenje da su u Kreaciji sve stvari moguće. Ona je suspenzija neverice. Ona deluje tamo gde se znanje iscrpljuje. Dok znanje zastaje kod svakog ponora, vera ga premošćava. Dok znanje pročišćava dalje znanje, vera ga proširuje. Jednostavno rečeno, znanje je determinističko, vera je ne-deterministička. Proširenje znanja zahteva stupanje u nepoznato, delo koje znanje smatra iracionalnim, a vera neophodnim. Premošćavanje paradigmi zahteva veru – ne slepu veru u nešto što je čovek izabrao da ignoriše, već čistu veru u ono što se još ne može znati.

Nada je znanje da su u Kreaciji sve stvari moguće. Ona je pomirenje između vere i znanja, saznanje da imati veru omogućava čoveku da postigne nemoguće. Nada je poverenje u ne-determinizam, sloboda od okova kauzalnosti. Ona ne proističe iz ignorisanja činjenica, već iz spoznaje viših istina, demonstriranih iskustvima o čudesnom.

Ljubav je vibracija beskonačne istine. Ono što je u rezonanci sa ljubavlju usaglašava se sa Kreatorom. Gledati sa ljubavlju znači gledati očima Kreatora, perspektiva izabrana da bi se gledalo bez predrasuda, netolerancije, ignorantnosti ili separacije. Sa ljubavlju sve stvari su moguće, jer se sve što potiče od Kreatora razume, dopušta, prihvata i oprašta. Osećati ljubav znači osećati radost zbog sećanja na božansko jedinstvo sveukupne egzistencije i spoznaja unutar i pre vas. Voleti druge znači prepoznati zajedničku božansku iskru u njima i brinuti za njihovu spiritualnu evoluciju kao i za svoju. To je empatija bez sažaljenja.

Skromnost je posedovanje svesti o sopstvenom odnosu prema konačnom i beskonačnom – da sve što počinje ima i kraj i da je svako biće, bez obzira na rang, beskonačno malo u okviru beskonačne Kreacije. Skromnost ne stoji u vezi sa omalovažavanjem ili preuveličavanjem sebe, kako to čini lažna smernost ili hibris, već poznavanje svoga mesta u velikoj šemi stvari. To znači izabrati istinu pre ega, stvarnost pre samo-važnosti. Skromnost počinje sa zahvalnošću, stav koji vam dopušta da saznate istinu bez srdžbe uz zahvalnost za svaku mogućnost učenja koju primite.

Strpljenje je znanje da za svaku stvar postoji pravo vreme. To izgrađuje toleranciju u teškim situacijama i strpljivost za stvari koje još nisu došle. Vrata za mogućnosti se otvaraju kada dođe pravo vreme. Imati strpljenja znači usaglašavanje sa pulsom sinhroniciteta; radije nego da pokušavate na silu da otvorite vrata, birate otvorena vrata da prođete kroz njih. To zahteva veru da se stvare puste da padnu na mesto i svest o mogućnostima kada se one otvore.

Lakoća je povezana sa smislom za humor i pristupom životu laka srca. Bez toga vi precenjujete realnost iluzije. Lakoća postavlja situaciju u njen pravi kontekst, božanski okvir u kome je sve učenje lekcija a učenje je zabavno. Možete se smejati onome što je jednom izgledalo ozbiljno, jer ste naučili svoju lekciju i shvatili njenu svrhu u svom životu. Lakoća je izbor da se taj humor ne vidi samo u prošlim iskustvima, već i u sadašnjim i budućim.

Ove tri grupe čine minimum za stabilnu spiritualnu evoluciju. Svaki princip u (jednoj) grupi podržava druga dva, svaka grupa balansira druge dve grupe. To kreira celinu veću od zbira njenih delova. Balansirana struktura nudi optimalan put ka akumuliranju mudrosti, povećanju slobodne volje i manifestaciji spiritualnog potencijala. Sa tim balansom život postaje lak ili izazov u najgorem slučaju, ali nikada borba.

Posledica disbalansa
Neizbalansirana ili delimična konfiguracija usporava napredak i kreira mogućnosti za njegovu korupciju. Bol, obeshrabrenje, bitka ili depresija, koja se javlja kao rezultat, vas opominje na ono što zahteva pažnju. Lako je videti šta jedan ili drugi princip može doneti. Znanje bez skromnosti vodi do intelektualne arogancije, a skromnost bez znanja do samo-osporavanja. Lakoća bez vere postaje nervozni smeh, vera bez lakoće postaje anticipacija. Vera bez znanja vodi do ludosti, a znanje bez vere stagnira. Pošto sami razmotrite ostale kombinacije, trebalo bi da postane jasno koliko je važan svaki od ovih principa za celinu.

Zgrada se ruši ako je izgrađena na slabim temeljima i propadanje bezbrojnih organizacija, pojedinaca ili sistema verovanja može uslediti zbog disbalansa ili izostavljanja nekog od ovih principa. Disbalans razara ili putem prirodnog procesa implozije ili preko podložnosti napadu, razvijenom od strane negativnih sila, koje imaju interes da uspore ili korumpiraju proces evolucije svih koji su pod njihovim uticajem. Svako ko je na meti negativnih sila bi učinio dobro da teži balansu jer napredovanje bez zaštite neće obezbediti jačanje.

Životna iskustva i učenje lekcija
Postoji lakši i teži način da se nauči neka lekcija i propuštena životna lekcija se ponavlja na alternativne načine. Lekcije postaju onoliko bolne i teške koliko je tvrda nečija glava, tako da ignorantnost garantuje drastična iskustva. Posedovanje svesne volje da se istina sagleda što je pre moguće ubrzava i ublažava ovaj proces, eliminišući često potrebu za neprijatnim iskustvima kada je um otvoreniji za suptilnije verzije lekcija.

Uopšteno govoreći, svrha životnih lekcija je da posluže kao katalizator za rast bića i uvećanje duševne snage.

U našem slučaju, to često zahteva iskustva napunjena emocijama, jer emocije obezbeđuju vrstu energije koja pojačava ili usporava ono što smo sposobni da učinimo u zavisnosti od toga kako je koristimo. Bez tog podsticaja mi bismo se opirali da transcendujemo limite ili istražimo novo tlo jer bi naša motivacija zavisila isključivo od starih načina bivanja i delovanja. Efektivno korišćenje emocija u iskustvu učenja povećava duševnu snagu i proširuje znanje i posle toga, kada se susretnemo sa sličnim iskustvima u budućnosti, nije potrebno ništa osim novo stečenog razumevanja kao motivacija. Sa druge strane, emocije mogu da uspore napredak, ukoliko ograničavaju ono što verujete da možete da uradite.

Naučite do odvojite emocije koje vas ograničavaju od onih koje vas otvaraju ka novim mogućnostima. Vrednost pozitivnih i negativnih emocija zavisi od toga šta učinimo sa njima. Pozitivna emocionalna energija se može upotrebiti direktno da bi se znanje stavilo u akciju.

Uloga negativnih emocija
Da bi bila od bilo kakve koristi, emocionalna energija se mora transformisati u pozitivnu posle suočavanja sa istinom. Posle konfrontacije sa šokantnom istinom osoba obično doživljava negativne emocije kao prvu nehotičnu reakciju. U tim slučajevima negativne emocije služe kao alarm za buđenje koji grubo budi uspavani um. Ali pošto smo se probudili, nema potrebe da alarm i dalje zvoni.

Održavanje stanja negativnog emocionalnog šoka duže nego što je neophodno postaje izbor pre nego nehotična reakcija. To bi bilo kao držati sat na glavi tokom čitavog dana i neprekidno slušati njegovo otkucavanje. Zašto bi neko to činio? Možda žalbe zbog bola izazivaju simpatije kod drugih, možda patnja čini da se neko oseća kao mučenik ili je to možda alarm ili možda, budući da ga sat budi ujutru, on treba da nastavi da ga neprestano budi svake sekunde tokom dana, zar ne? Na kraju, taj stav će ga izložiti stresu, učiniti ga umornim i gluvim.

Prepuštanje negativnim emocijama vodi do stagnacije i mentaliteta žrtve. One umesto toga mora da bude transformisana u pozitivnu emocionalnu energiju iznova ujedinjenu sa istinom koja ju je prvobitno izazvala, tako da se kasnije može korisno upotrebiti. Svesno viđenje istine u kontekstu njenog božanskog smisla je put ka tome, kao izbor da se istina vidi i primeni sa stavom ljubavi, skromnosti i lakoće.

Dok negativne emocije mogu motivisati na akciju, ta akcija je daleko od nepogrešive. Znanje kombinovano sa pozitivnim emocijama omogućuje čoveku da postigne isto uz mnogo veću efektivnost, sigurnost, preciznost i veštinu.

Tri stupnja učenja lekcija
Sa ovim na umu možemo videti da postoje tri koraka uspešnog učenja lekcija. Prvi stepenik prethodi lekciji i sastoji se od ignorantnog blaženstva, ranjivog stanja emocionalne pozitivnosti, koje ostaje takvo jer je neometeno istinom. Drugi stepenik je negativni emocionalni šok koji nastupa usled spoznaje istine. Na trećem stepenu negativna emocija se transformiše i rezultat je pozitivna emocija ujedinjena sa istinom. Treći stepen, pozitivna svesnost, je jači od prvog i efikasniji od drugog.

Pozitivne emocije vas otvaraju ka napretku i svesnost vam pokazuje svaku zamku koju treba izbeći. Ne samo shvatanje istine, već njeno sagledavanje u kontekstu metafizičkog značaja jeste prvi korak u transformisanju negativne u pozitivnu energiju.

Simbolično, istina je mač koji u tami jedino seče, ali izložen svetlu emituje zračenje koje štiti od opasnosti. Ignorantno blaženstvo nenaoružano izlazi na sunce. Mač istine je nađen u dolini tame i očajanja. On mora biti iznet iz te doline na svetlo sunca da bi razvio svu svoju moć.

Međutim, ukoliko vaše srce gori verom i ljubavlju prema istini, mač će biti energizovan ovim unutrašnjim svetlom čak i u tami doline, omogućavajući tako siguran izlaz na svetlo sunca. Ako se izgubite u ovoj dolini bez tog unutrašnjeg svetla, to će vas gurnuti direktno u bitku protiv kreatura koje tamo žive … i možda vas preobraziti u jednu od njih.

Štetne negativne emocije
Negativne emocije ne služe nekoj važnoj svrhi kada ih ne prati istina. Buka alarma, pošto ste odavno ustali iz kreveta zamara i odvaja vas od svakodnevnih dužnosti. Ova se metafora manifestuje na različite načine. Jedan primer je opsesija, ulaganje energije bez vraćanja znanja/zadobijanja znanja. Ako se neko neprestano nalazi u beznadežnosti neke ponaižavajuće situacije, negativna emocionalna energija je beskorisna. Na zaglavljenom automobil, čiji se točkovi vrte u mestu, će se pokvariti motor.

Drugi primer štetnih negativnih emocija je onaj koji je direktno indukovan od strane negativnih sila kao deo psihičkog napada sa ciljem da potkopaju vašu veru i naruše harmoniju vašeg duha. Ovo se događa veoma često među tragaocima za istinom, jer su oni primarna meta. Iako istina može biti šokantna, u interesu je ovih sila da uvećaju i održe ovo negativno stanje, jer to ne samo da usporava i po mogućstvu ugrožava ezoterički napredak, neophodan da se dospe van njihovog domašaja, već kreira i zalihu negativne energije kojom se hrane. Ove vrste negativne energije pre boje istinu nego što proističu iz nje.

Izbor da se podlegne negativnosti slabi spiritualnu fleksibilnost, stvara disbalanse i otvara vrata daljim mogućnostima za dublje napade. Nastavljajući se, taj postepeni proces slabljenja završava uspešnim onemogućavanjem tragaoca za sitinom. Svaki disbalans unutar principa ezoteričkog razvoja priziva tu mogućnost, posebno ako je disbalans nastao usled nedovoljnog znanja, ljubavi i skromnosti. Zbog toga, pazite se posebno ignorantnosti, opsesivne negativnosti i samo-veličanja, jer one otključavaju vrata zamka i pozivaju opasnost.

Zaključak
Čitajući ovo, imajte na umu da je razboritost neophodna za fleksibilnu primenu smernica. Ona predstavlja primenu slobodne volje, primenu znanja i mudrosti na balansiran način da bi se suočili sa jedinstvenim prilikama.

Verovanje da jedan izvor znanja sadrži kompletnu istinu ili prianjanje uz bilo koji rigidan sistem verovanja marginalizuje ulogu razboritosti i time čini čoveka lakim za kontrolu i skretanje sa puta.

Znanje, svest i mudrost čine gradivni materijal spiritualne evolucije. Vera, nada i ljubav ga smeštaju u liniju sa božanskom šemom. Skromnost, strpljenje i lakoća predstavljaju malter koji zidu daje čvrstinu. Svi su neophodni i njihove uloge moraju biti izbalansirane. Tragajte uz ljubav i razumevanje za istinom i lepotom u svim svojim susretima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto sep 02, 2008 12:08 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned apr 15, 2007 11:43 pm
Postovi: 151
O Arja, Već nakon dugo vremena nisam vidio tvoj post; i još uvijek me oduševljavaš izborom.

Pozdrav, V


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 01, 2008 5:03 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
Oci su prozori Duse. Ako se u sobi nalazis i gledas kroz prozora,onda ne vidi prozor vec ti.
Covjek postaje covjek tek kad pocne gledati srcanim ociju. San je dokaz da je to tako.Kad spavamo,vidimo snove,slike,pokrete... kako kad zmurimo ?
Uzviseni u Kur'anu kaze: "Ima ljudi koji imaju oci al ne vide. Imaju srca al ne osjecaju.Imaju usi al ne cuju.Oni su kao zivotinje-cak i gori."
Ti su oni koji gledaju u ono sto je prolazno.Oni gledaju,ali ne ono realno.
Gledati u svjetlost munje (prolazno) to te moze zasljepiti.
Gledati u Allahovu Svjetlost (NUR) to ti prozivljava srce.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 02, 2008 12:33 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
"Ima ljudi koji imaju oci al ne vide. Imaju srca al ne osjecaju.Imaju usi al ne cuju.Oni su kao zivotinje-cak i gori."


Da. Organski portali.

Entiteti bez jedinstvene duše, koriste grupnu. Baš kao i životinje. Ima tu na forumu tema o organskim portalima, bitna je za shvaćanje duhovnosti. Preporučam svima koji je još nisu pročitali.

Nakon toga je puno toga jasnije.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 02, 2008 7:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 22, 2008 10:12 pm
Postovi: 290
Lokacija: zg
duhovnost ti je kad imas smisao za humor :mrgreen: znas nasmijati druge a i sebe :wink:

_________________
proročanstvo Izaije glasi: Slušat ćete, a nećete ipak razumjeti, vidjet ćete, a nećete ipak vidjeti.***
Kuvajt: " ljudi seru drugima zbog vlastitih kompleksa, to je prava istina"***


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 02, 2008 9:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 16, 2006 7:09 pm
Postovi: 233
Lokacija: mljaze
duhovnost je poprilicno subjektivna stvar. sve zavisi od stanja uma osobe.

meni je na neki nacin zen budizam sinonim za duhovnost....

ima jedna lijepa prica o jednom zen majstoru, kaze :

" Prije nego sto sam krocio "putem" planina je bila planina , kad sam krenuo "putem" planina vise nije bila planina, kad sam usavrsio "put" planina je ponovo postala planina".


Znaci nista nije to sto jeste ali opet na neki nacin i jeste. Mozda sam malo konfuzan i mozda se ne znam izraziti kako treba, al sve u svemu za mene je duhovnost nesto sto covjek osjeca ali cim pokusa taj osjecaj pretvoriti u rijeci, totalno gubi znacenje.

_________________
Beam me up, Scotty !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 02, 2008 11:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 05, 2008 5:49 pm
Postovi: 243
Lokacija: Zagreb (mirno predgrađe)
hehe...kad smo kod zena...ovu sam nedavno procitao..:

Korejski učitelj zena Sung San Son-sao je jednom doručkovao i u isto vreme čitao jutarnje novine. Jedan njegov učenik bio je uznemiren zbog toga, jer zen obično uči: 'kad čitaš, samo čitaj, kad jedeš, samo jedi'. Upitao je Son-saoa zašto se ne drži tog učenja, a ovaj mu je smireno odgovorio: 'Kad jedeš i čitaš, onda samo jedi i čitaj.' :mrgreen:

Citat:
za mene je duhovnost nesto sto covjek osjeca ali cim pokusa taj osjecaj pretvoriti u rijeci, totalno gubi znacenje.


rekao bih jos samo:
What is inexpressible is inexhaustible in its use. (kineski zen majstor)
:wink:

:love3:

_________________
Kako je malo potrebno za sreću! Zvuk gajdi. – Bez muzike bi život bio zabluda.
- Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 35 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz