Sada je: sub apr 27, 2024 7:51 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Biste li pohađali tečaj Kabale?
Anketa je završila: sri apr 08, 2009 5:04 pm.
Bih, svakako! 8%  8%  [ 1 ]
Bih, čisto iz znatiželje 31%  31%  [ 4 ]
Ne bih, ne zanima me 8%  8%  [ 1 ]
Ne, nikada! 8%  8%  [ 1 ]
Ne znam 46%  46%  [ 6 ]
Ukupno glasova : 13
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Što je Kabala?
PostPostano: ned jul 05, 2009 2:37 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
U utorak, 7. jula 2009. u 20:00 sati, na stranici http://www.justin.tv/bbcroatia počinje priprema za napredni tečaj izvorne kabale. Predavanja će se održavati jednom tjedno (utorak u navedeno vrijeme), sve do početka naprednog tečaja, krajem augusta. Termini predavanja naprednog tečaja, bit će objavljeni na našoj stranici http://www.kabbalah.info/croatian.

Tema pripremnih lekcija za napredni tečaj bit će unutarnji rad - namjera (kavana), trud/rad (yegia/avoda), kontemplacija (birur), i slično... Predavanja će biti prilagođena i onima koji se do sada nisu susreli s kabalom, tako da su svi dobrodošli!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Što je Kabala?
PostPostano: pon jul 13, 2009 9:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
neko spomenu da je kabala bolja od ostalih religija... ne ...
cilj svake religije je duhovno uspinjanje i jedinostvo sa "stvoriteljem", buda se oslobodio svega materijalnog, preso u 4d, isus bio opredjeljen prema drugima, preso u 4d, ovdje je princip malo drugačiji ali cilj je isti...
e sad...gušteri kontroliraju religijske ustanove, oni odasilju poruke tipa tog i tog i onda dobijes kontrološke pizdarije tipa danas postojećih... usto, isus muhamed buda, 99.99 posto su znali sto je sta i kakvo je sta, ali gdje ces ti reci sada prostacima kojem je maksimalni intelektualni napor tehnika držanje dikele i lopate, svjetom vladaju ti i ti, bog je ovakav, vi ste takvi, postoji jos nesto pa jos nesto, vi morate to zbog toga a ovo zbog toga, ako necete sljedit mene ok bit cete na strani tih i fajront...e neide to tako, morali su poruke i pouke zamotat u celofane kako bi glupom narodu bile shvatljive, napravit pravila puta kojim doseci nesto, normala, dodju gušteri i iskoriste to da stvore jos vecu manipulaciju... blah...

a inace, interesuje ma ta kabala, samo sad imam i pametnijeg posla, trebam se opet ufatit kasiopejaca, RA materijala itt, a posto nevolim bas citanje jer od 100 stranica se uglavnom izvuče stranica bitnoga, vise volim pricat s ljudima i na taj nacin stjecat znanje nego tako al jbg, najvise bi volio da mi dadnu sve u natuknicama pa analiziraj i povezuj...hehe...bas mana, al treba i to svladati...
zz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Što je Kabala?
PostPostano: sri jul 22, 2009 2:19 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
Judziin je napisao/la:
neko spomenu da je kabala bolja od ostalih religija... ne ...


Prije svega, kabala nije religija. Kabala je metoda koja omogućava čovjeku jasnu i nedvosmislenu percepciju viših svjetova. Religija je (slijepo) vjerovanje u postojanje više sile, bez percepcije te više sile, na kojoj bi se to vjerovanje temeljilo.

Judziin je napisao/la:
cilj svake religije je duhovno uspinjanje i jedinostvo sa "stvoriteljem",


Religija tek oslikava naš (egoistični) odnos prema višoj sili, odnosno Stvoritelju. Stoga joj cilj nikako ne može biti postizanje jedinstva sa Stvoriteljem. To je moguće postići tek ako postanemo poput Stvoritelja, a to je potpuno suprotno od stanja u kojem se nalazimo dok boravimo u percepciji zvanoj "ovaj svijet".

Judziin je napisao/la:
buda se oslobodio svega materijalnog, preso u 4d, isus bio opredjeljen prema drugima, preso u 4d, ovdje je princip malo drugačiji ali cilj je isti...


Odakle vam te informacije? 4d bi bio "četvrti denzitet"? Što je to 4d? Postoje li opisi tog stanja, kao i precizna metodologija njegovog postizanja?

Judziin je napisao/la:
e sad...gušteri kontroliraju religijske ustanove, oni odasilju poruke tipa tog i tog i onda dobijes kontrološke pizdarije tipa danas postojećih... usto, isus muhamed buda, 99.99 posto su znali sto je sta i kakvo je sta, ali gdje ces ti reci sada prostacima kojem je maksimalni intelektualni napor tehnika držanje dikele i lopate, svjetom vladaju ti i ti, bog je ovakav, vi ste takvi, postoji jos nesto pa jos nesto, vi morate to zbog toga a ovo zbog toga, ako necete sljedit mene ok bit cete na strani tih i fajront...e neide to tako, morali su poruke i pouke zamotat u celofane kako bi glupom narodu bile shvatljive, napravit pravila puta kojim doseci nesto, normala, dodju gušteri i iskoriste to da stvore jos vecu manipulaciju... blah...


Odakle vam te informacije? :) Što biste rekli ako bih vam rekao da jedino zlo ovoga svijeta počiva unutar vas samih? I da su gušteri i njima slični samo plod vaših iskvarenih želja, odnosno namjera...? Što uistinu možete znati o svijetu koji nas okružuje, kada sve informacije primate preko osjetila, koja su "udešena" na egoistični način? Što bi značilo da niste u stanju osjetiti niti trunku ičega što postoji izvan nas samih...

Judziin je napisao/la:
a inace, interesuje ma ta kabala, samo sad imam i pametnijeg posla, trebam se opet ufatit kasiopejaca, RA materijala itt, a posto nevolim bas citanje jer od 100 stranica se uglavnom izvuče stranica bitnoga, vise volim pricat s ljudima i na taj nacin stjecat znanje nego tako al jbg, najvise bi volio da mi dadnu sve u natuknicama pa analiziraj i povezuj...hehe...bas mana, al treba i to svladati...
zz


Kako razlučujete što je bitno a što nebitno? Kako uopće znate što bi u nečemu moglo biti bitno, ako o tome u samom početku ne znate ništa?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Što je Kabala?
PostPostano: sri jul 22, 2009 9:15 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Citat:
Odakle vam te informacije? 4d bi bio "četvrti denzitet"? Što je to 4d? Postoje li opisi tog stanja, kao i precizna metodologija njegovog postizanja?


http://www.galaksija.com/metafizika/denziteti.htm
http://www.galaksija.com/metafizika/ops ... riteti.htm
http://www.galaksija.com/metafizika/eko ... ergije.htm



Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Što je Kabala?
PostPostano: pon aug 31, 2009 11:11 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto dec 04, 2007 8:36 pm
Postovi: 8
enoch =D>

covjek je reko sve

_________________
fuck armageddon this is hell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Što je Kabala?
PostPostano: sri nov 11, 2009 8:20 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
UVODNA PREDAVANJA U IZVORNU KABALU U HRVATSKOJ:

ZAGREB - petak, 13. 11. 2009. u 18:00 sati, Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića (Preradovićeva 5)

RIJEKA - srijeda, 16. 12. 2009. u 18:00 sati, Gradska knjižnica Rijeka (Matije Gupca 23)

USKORO PREDAVANJA I U SRBIJI I BOSNI I HERCEGOVINI!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: sri nov 11, 2009 9:01 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub nov 08, 2008 8:57 pm
Postovi: 58
tehuti je napisao/la:
Ja sam praktičar hermetične Kabale i često povezujem njezin simbolizam sa ostalim tradicijama Istoka i Zapada. Izgleda da je Kabala doista univerzalni sustav poučavanja arhetipova Stvaranja putem Drveta Života. Kabala je bila oduvijek blueprint za simbolizam u srednjovjekovnoj i renesansnoj alkemiji, tajnim društvima iz tog perioda sve do danas.

Mnogi masoni nisu ni svijesni u kojoj mjeri je njihova simbolika posuđena od Kabale, počevši od stupova hrama, Jakobovih ljestava, 7 liberalnih znanosti, 7 arkanđela koji njima caruju, Fleur de Lis (3 stupa u Drvu Života), dvoglavi orao, itd...

Osobno mi je omiljen način na koji je Israel Regardie izložio svoje viđenje Kabale isprepleteno psihologijom.

Imam dosta knjiga od Laitmana u pdf-u, ali još nisam našao vremena za čitanje. Malo sam na brzaka pre-browsao kroz materijale i uvidio gotovo epsku proporciju njegova opusa. Way to go!

Ponekad doista izgleda da je simbolizam Kabale sveprisutan.

E ovako izgleda isprani mozak, od strane NWO-a-. :roll:

_________________
DOOM SHALL RISE


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Re:
PostPostano: čet nov 12, 2009 5:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
Gargamel je napisao/la:
tehuti je napisao/la:
Ja sam praktičar hermetične Kabale i često povezujem njezin simbolizam sa ostalim tradicijama Istoka i Zapada. Izgleda da je Kabala doista univerzalni sustav poučavanja arhetipova Stvaranja putem Drveta Života. Kabala je bila oduvijek blueprint za simbolizam u srednjovjekovnoj i renesansnoj alkemiji, tajnim društvima iz tog perioda sve do danas.

Mnogi masoni nisu ni svijesni u kojoj mjeri je njihova simbolika posuđena od Kabale, počevši od stupova hrama, Jakobovih ljestava, 7 liberalnih znanosti, 7 arkanđela koji njima caruju, Fleur de Lis (3 stupa u Drvu Života), dvoglavi orao, itd...

Osobno mi je omiljen način na koji je Israel Regardie izložio svoje viđenje Kabale isprepleteno psihologijom.

Imam dosta knjiga od Laitmana u pdf-u, ali još nisam našao vremena za čitanje. Malo sam na brzaka pre-browsao kroz materijale i uvidio gotovo epsku proporciju njegova opusa. Way to go!

Ponekad doista izgleda da je simbolizam Kabale sveprisutan.

E ovako izgleda isprani mozak, od strane NWO-a-. :roll:


Objasni. Kako je to moj mozak ispran? :) :)

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Božanska bespolnost, Drvo Života i DNK
PostPostano: čet nov 19, 2009 10:35 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sri okt 07, 2009 4:53 pm
Postovi: 9
Tehuti...

oduševljavaš me svojim temama...

P.S. Zašto ovog nema na OHALU ???
:cry:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kabala, bespolnost, DNA
PostPostano: čet jan 07, 2010 8:04 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jan 07, 2010 7:50 am
Postovi: 2
Da li si citao Sefer Yetzirah?



Citao sam jednu knjigu pod nazivom ''Operativna Kabala'' jednog francuskog kabaliste pod imenom Jean-Louis Tripon, knjiga je fascinantan prikaz kabalisticke kosmologije i zakona Kreacije kroz 27 slova hebrejskog pisma. Na kraju sve ispada kao krug od 64 tacke, od nastanka Univerzuma do kraja.
Spominju se i 7 palata individualnog puta realizacije, kao u Apokalipsi.
Knjiga je po uzoru na Sefer Yetzirah i ne-religijska je, deluje kao spoj nauke i ezoterije.

Zanima me i kako su Tifaret i Yesod Sunce i Mesec, zar Sunce nije simbol mudrosti a Mesec intelekta? Dakle chomkah i binah? I zasto nisi spomenuo 11 sefirotu: Da'ath koja je spoj intuicije i intelekta, dakle alhemicarska svadba ili ti ruza i krst rozekrusijanaca.Ostvarenja Samadhija, ili Sri Aurobindovog ''Supramentalnog'' Bica.

Hvala na odgovoru, ja sam pocetnik kabale.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kabala, bespolnost, DNA
PostPostano: ned jan 17, 2010 4:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
NudePanorama je napisao/la:
Da li si citao Sefer Yetzirah?



Citao sam jednu knjigu pod nazivom ''Operativna Kabala'' jednog francuskog kabaliste pod imenom Jean-Louis Tripon, knjiga je fascinantan prikaz kabalisticke kosmologije i zakona Kreacije kroz 27 slova hebrejskog pisma. Na kraju sve ispada kao krug od 64 tacke, od nastanka Univerzuma do kraja.
Spominju se i 7 palata individualnog puta realizacije, kao u Apokalipsi.
Knjiga je po uzoru na Sefer Yetzirah i ne-religijska je, deluje kao spoj nauke i ezoterije.

Zanima me i kako su Tifaret i Yesod Sunce i Mesec, zar Sunce nije simbol mudrosti a Mesec intelekta? Dakle chomkah i binah? I zasto nisi spomenuo 11 sefirotu: Da'ath koja je spoj intuicije i intelekta, dakle alhemicarska svadba ili ti ruza i krst rozekrusijanaca.Ostvarenja Samadhija, ili Sri Aurobindovog ''Supramentalnog'' Bica.

Hvala na odgovoru, ja sam pocetnik kabale.


Jesam, Sefer Yetzira je možda najkraći ali najkompleksniji i najvažniji tekst Kabale uz Zohar. Postoji jako puno interpretacija ali uglavnom se i klasična, hebrejska Kabala i hermetička, zapadna Kabala slažu da je tu opisan ustroj Kozmosa, geometrijska kocka u kojoj se odvija cijela igra postojanja.

Nema 27 slova, već 22. Možda misliš na finalna slova (Kaph, Mem, Nun, Peh, Tzadi). To nisu posebna slova iako se malo razlikuju od njihove bazične verzije.

Nisam čuo za dotičnog autora. Možda pripada nekoj martinističkoj školi, jer je u Francuskoj martinistička Kabala i nastala. Ona se ipak nešto razlikuje od Kabale npr. Zlatne Zore, ovakvu martinističku je propagirao Eliphas Levi.

Sedam palača (Hekalot - Merkaba misticizam i rana Kabala). Iako se spominju te palače u Apokalipsi one nemaju nikakve veze s eshatologijom i proročanstvima već su čisto stvar tehničke prirode i ustroja kozmosa. To su sedam nebesa u krščanstvu, islamu, judaizmu i mnogim drugim tradicijama.

Ja bih prije rekao da je sunce simbol intelekta a mjesec mudrosti. Jedno je racionalno, drugo iracionalno. Ako pogledamo stare alkemijske crteže, onda vidimo da je mjesec izjednačen sa majčinskim, iracionalnim dijelom božanske jednadžbe, a sunce sa muškim, racionalnim.

Chokmah se u hermetičkoj Kabali povezuje sa cijelim zodijakom kao mehanizmom, a Binah sa Saturnom, najsuptilnijim planetom. Sunce i mjesec su tek alegorijski pokazatelji te prvobitne dualnosti Chokmah-Binah ali kao nebeska tijela oni se povezuju sa Tiferetom i Yesodom, s obzirom na simboliku tih sfera i njihovu direktnu vezu sa simbolikom sunca i mjeseca. Da'ath je ne-sefira, nema 11 sefira kao što kaže Sepher Yetzirah. Postoji više tumačenja što Daath predstavlja, ne postoje potpune podudarnosti između različitih škola mišljenja. Činjenica je da se ta "sefira" uvijek povezuje za iskustvom Gnoze, kao što si rekao u predzadnjoj rečenici.

Zanimala bi me ta knjiga. Da li postoji online ili ju imaš u tvrdom formatu?

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kabala, bespolnost, DNA
PostPostano: ned jan 17, 2010 11:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 14, 2008 11:37 pm
Postovi: 264
A ja mislio da Daath predstavlja znanje #-o


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kabala, bespolnost, DNA
PostPostano: ned jan 17, 2010 11:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 09, 2007 3:29 pm
Postovi: 833
Lokacija: Zagreb, Vrbovec
glock je napisao/la:
A ja mislio da Daath predstavlja znanje #-o


Gnoza (grč. Gnosis) = iskustveno znanje. Totalna suprotnost knjiškom znanju.

"Gnoti Seuton" (spoznaj sebe) kažu nam delfijski misteriji Grčke. To nije knjiško znanje već Da'ath, ponor u koji treba pasti da bi se dogodila tranformacija.

_________________
Moja kolekcija knjiga:

http://www.4shared.com/dir/12497247/299 ... cija_.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kabala, bespolnost, DNA
PostPostano: pon jan 18, 2010 6:14 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jan 07, 2010 7:50 am
Postovi: 2
Hvala na odgovoru :)

Da,Sefer Yetzirah je upravo to, savrsen zapis geometrijske kocke kosmicke zabave. :)
Ostaje mi da procitam Zohar.

Da, to su finalna slova, ustvari ta slova se koriste koliko ja znam samo u Seferu, tj na makrokosmickom,evolucionarnom polju kabalisticke psihokosmologije.

Sto se tice knjige, postoji samo verzija na francuskom, i dalje moze da se naruci na netu.
'' Cabale operative'' se zove.
Mada je mene ocarala knjiga Valentin Tomberga zvana Meditacije o 22 glavne Arkane Tarota(bukvalno prevedeno sa fr. originalnog naslova), na engleskom''Meditations on Tarot''.
Preporucujem ti ako je vec nisi procitao, napisana je anonimno iako se danas zna ime pisca,knjiga nije o kabali vec o Hriscanskom Hermetizmu kako je on naveo, ali pisac se jako dobro razume u Kabalu,okultne nauke,komparativne religije,itd.
To mene zbunjuje, sto su sunce i mesec racionalno i neracionalno u popularnom simbolizmu ali opet mesecina i sam mesec nisu isto, i mesecina je ta koja deluje na ljudsku psihu kao neracionalno, a razlog je tome sto mesec ne sija svojom svetloscu vec suncevom, kao sto mudrost bez intelekta ne bi mogla da se kanalizuje u coveku i isto tako intelekt bez mudrosti je kao hladan mesec bez svetlosti sunca. To je ono sto sam ja protumacio, simbolizam se menja. Mesec je zenski arhetip ali recimo u drevnoj Nemackoj je mesec bio muski arhetip.
Da'ath je upravo to: gnosticko znanje tj sinteza duhovnog i naucnog znanja.
Nesto kao Samadhi stanje ali ne negacija materijalnog razvitka kao sto je to bilo na istoku, vec horizontalna i vertikalna evolucija koji idu k istom cilju, jer tako i jeste.
Inace preporucujem takodje knjige Sri Aurobinda,pogotovo knjigu ''The Upanishads'' ili ''Life Divine'', on kao da je nesvesno napravio sintezu tradicije Upanishada i Kabale. Tj protivio se Indijskom tumacenju fenomenalnog sveta kao iluzijom kao i Budistickom nihilizmu. Recimo da je nastavio put kojim su isli filozofi tipa Ibn'Arabi,Isaac Luria i Teilhard de Chardin.

Hteo bih da te pitam, da li savetujes neke posebne knjige manje poznate,znam za ove klasicne...

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Što je Kabala?
PostPostano: pon feb 08, 2010 9:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 27, 2009 12:35 am
Postovi: 50
Enoch je napisao/la:
UVODNA PREDAVANJA U IZVORNU KABALU U HRVATSKOJ:

ZAGREB - petak, 13. 11. 2009. u 18:00 sati, Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića (Preradovićeva 5)

RIJEKA - srijeda, 16. 12. 2009. u 18:00 sati, Gradska knjižnica Rijeka (Matije Gupca 23)

USKORO PREDAVANJA I U SRBIJI I BOSNI I HERCEGOVINI!


Hvala ti za ove informacije.
Da li napreduju pripreme za uvodna predavanja u Srbiji? Nisam uspela nista da otkrijem do sada. Nadam se da neces zaboraviti da nam javis.

Pozdrav iz tacke u srcu :)

_________________
Aude sapere


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kabala, bespolnost, DNA
PostPostano: sub feb 13, 2010 5:24 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
tehuti je napisao/la:
Sefer Yetzira je možda najkraći ali najkompleksniji i najvažniji tekst Kabale uz Zohar. Postoji jako puno interpretacija ali uglavnom se i klasična, hebrejska Kabala i hermetička, zapadna Kabala slažu da je tu opisan ustroj Kozmosa, geometrijska kocka u kojoj se odvija cijela igra postojanja.


Sefer Yetzira jeste prvi precizan tehnički opis strukture Svijeta Atzilut. Postoje razne verzije tog teksta, koji u izvornom obliku i nije baš toliko kratak. Uglavnom, kada na internetu naiđete na Sefer Yetzira, najčešće je to verzija Gaona od Vilne (GRA). Osim ako nije Wescottov prijevod, koji je smeće. Ona je pisana predbiblijskim hebrejskim, i za potpuno razumijevanje čak i jedne rečenice, potrebne su godine rada...

tehuti je napisao/la:
Nema 27 slova, već 22. Možda misliš na finalna slova (Kaph, Mem, Nun, Peh, Tzadi). To nisu posebna slova iako se malo razlikuju od njihove bazične verzije.


Postoji itekakva razlika između finalnih slova, tzv. Mantzepach, i običnih slova. Slova su forme sličnosti naše materije (želje za primanjem) sa Stvoriteljem. Ona sama po sebi predstavljaju malenu duhovnu strukturu, akciju i slično, dok su riječi zapravo niz duhovnih postupaka. Recimo slovo bet, predstavlja povezanost Malchut sa Bina, kroz ZA, odnosno trenutak stvaranja (gledano s našeg aspekta, trenutak otkrivenja duhvnog svijeta). Zato Tora počinje upravo tim slovom.

Uglavnom, postoji 9 formi sličnosti sa Stvoriteljem unutar Bina Svijeta Atzilut (i to njezinog nižeg dijela), 9 formi sličnosti sa Stvoriteljem unutar ZA Svijeta Atzilut, te 4 forma sličnosti unutar Malchut Svijeta Atzilut. I time je opisana čitava struktura sila Višeg Svijeta. No, postoje takozvane sile ograničenja, koje se protežu ispod Svijeta Atzilut, u Svjetove BYA, koje omogućavaju dušama koje se nalaze u tim svjetovima da se uzdignu u Svijet Atzilut i ondje ostvare različite korekcije (tikkunim). Te sile su finalna slova, Mantzepach, koje tvore granicu između Svijeta Atzilut (posve svetoga svijeta), i nečistih svjetova BYA, u kojima čovjek radi u tri linije. Ta se granica naziva Parsa.

tehuti je napisao/la:
Sedam palača (Hekalot - Merkaba misticizam i rana Kabala). Iako se spominju te palače u Apokalipsi one nemaju nikakve veze s eshatologijom i proročanstvima već su čisto stvar tehničke prirode i ustroja kozmosa. To su sedam nebesa u krščanstvu, islamu, judaizmu i mnogim drugim tradicijama.


Zayin Heichalot su 7 dijelova Malchut Svijeta Atzilut, odnosno 7 dijelova sveukupne želje Malchut. To su Sefirot od Hesed do Malchut od Malchut Svijeta Atzilut.

tehuti je napisao/la:
Ja bih prije rekao da je sunce simbol intelekta a mjesec mudrosti. Jedno je racionalno, drugo iracionalno. Ako pogledamo stare alkemijske crteže, onda vidimo da je mjesec izjednačen sa majčinskim, iracionalnim dijelom božanske jednadžbe, a sunce sa muškim, racionalnim.


Sunce je ZA Svijeta Atzilut, koji se u Talmudu naziva HaKadosh Baruch Hu (Sveti, blagoslovljen neka je), ili Stvoritelj. Mjesec je Nukva, odnosno Malchut Svijeta Atzilut. Malchut Svijeta Atzilut jeste skup duša koje se žele uzdići iz Svjetova BYA, koje su međusobno povezane posebnim svojstvom koje se naziva Masach (Zaslon). Kada se Malchut de Atzilut formira, ona uzdiže MAN (zahtjev za korekcijom), što pokreće čitav sustav, isprva se povezujući s ZA de Atzilut, tvoreći tako posve novu strukturu - ZON. Tada, kao što u Zoharu kaže, nevjesta (Malchut) zalazi pod baldahin (huppah, odnosno Masach) da bi se vjenčala (načinila Zivug, odnosno primila Svjetlost, ispravljanje) s mladoženjom (ZA, odnosno Stvoritelj).

tehuti je napisao/la:
Chokmah se u hermetičkoj Kabali povezuje sa cijelim zodijakom kao mehanizmom, a Binah sa Saturnom, najsuptilnijim planetom. Sunce i mjesec su tek alegorijski pokazatelji te prvobitne dualnosti Chokmah-Binah ali kao nebeska tijela oni se povezuju sa Tiferetom i Yesodom, s obzirom na simboliku tih sfera i njihovu direktnu vezu sa simbolikom sunca i mjeseca.


Zodijak je sustav povezanosti između ZA i Bina Svijeta Atzilut, i taj sustav se naziva još i Mazal - sudbina, sreća. Zvijezde i sazviježđa su oznake (forme) ZA, "na nebu" (Bina). Ima ih 12, jer ZA sadrži 6 Partzufim (odnosno Sefirot), koji se opet dijele na 6 noći (dio primanja) i 6 dana (dio davanja), što zajedno čini 12 (znakova zodijaka). I mi smo pod izravnim utjecajem tog sustava kada dosegnemo razinu Yesod de ZA de Atzilut (dakle, kada uspijemo ujediniti sva svojstva sličnosti sa Stvoriteljem, koje pronalazimo u sebi). Sve izvan toga su potpune gluposti, koje proizlaze zapravo iz potpunog nerazumijevanja Zohara...

tehuti je napisao/la:
Da'ath je ne-sefira, nema 11 sefira kao što kaže Sepher Yetzirah. Postoji više tumačenja što Daath predstavlja, ne postoje potpune podudarnosti između različitih škola mišljenja. Činjenica je da se ta "sefira" uvijek povezuje za iskustvom Gnoze, kao što si rekao u predzadnjoj rečenici.


Daat je nešto što "niži" (mi koji postojimo u ovom svijetu i težimo uzdizanju u duhovno) dodaju na postojeću strukturu Višeg Svijeta. Naime, Viši Svijet postoji u konstantnoj formi, u kojoj su Hochma i Bina (Abba i Ima, odnosno otac i majka), međusobno nepovezani, odnosno u odnosu koji se naziva achor-be-achor (leđa prema leđima). Zbog toga, viša svjetlost ne može doprijeti do našeg svijeta. Međutim, uzdizanjem MAN (molitve iz našeg svijeta), postajemo uključeni u sustav Malchut de Atzilut, koji opet predaje MAN do ZA, povezujući se s njim u ZON, zbog čega se zajedno uzdižu do Bina. Tada se Bina povezuje sa Hochma, panim-be-panim (lice prema licu), oni tvore jedinstvenu cjelinu zvanu Otac i Majka (Abba ve Ima), i Svjetlost počinje teći prema našem svijetu. Bina je ta koja priječi prolazak sVjetlosti, sve dok to niži ne zatraže. Dakle, nema nikakve nove sefire. Sve što je novo jeste promjena odnosa među postojećim sefirot, uslijed uzdizanja MAN. TO uzdizanje MAN naziva se Daat (znanje, koje nastaje povezivanjem mudrosti (Hochma) i razumijevanja (Bina)).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Što je Kabala?
PostPostano: sub feb 13, 2010 5:31 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon aug 27, 2007 4:33 pm
Postovi: 25
similia minimus je napisao/la:
Enoch je napisao/la:
UVODNA PREDAVANJA U IZVORNU KABALU U HRVATSKOJ:

ZAGREB - petak, 13. 11. 2009. u 18:00 sati, Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića (Preradovićeva 5)

RIJEKA - srijeda, 16. 12. 2009. u 18:00 sati, Gradska knjižnica Rijeka (Matije Gupca 23)

USKORO PREDAVANJA I U SRBIJI I BOSNI I HERCEGOVINI!


Hvala ti za ove informacije.
Da li napreduju pripreme za uvodna predavanja u Srbiji? Nisam uspela nista da otkrijem do sada. Nadam se da neces zaboraviti da nam javis.

Pozdrav iz tacke u srcu :)


Za sada još ništa za Srbiju. Bili smo u nekim pregovorima s Novim Sadom i Beogradom, ali smo stali s tim zbog organizacije kongresa u Hrvatskoj. Međutim, sada se ponovo otvara to pitanje, i mislim da će prvo predavanje u Srbiji biti u Novom Sadu. Naravno da ću javiti kada se sve dogovori... :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Što je Kabala?
PostPostano: sub feb 13, 2010 11:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 18, 2008 1:42 pm
Postovi: 79
Lokacija: Osijek
Judziin je napisao/la:
neko spomenu da je kabala bolja od ostalih religija... ne ...
cilj svake religije je duhovno uspinjanje i jedinostvo sa "stvoriteljem", buda se oslobodio svega materijalnog, preso u 4d, isus bio opredjeljen prema drugima, preso u 4d, ovdje je princip malo drugačiji ali cilj je isti...
e sad...gušteri kontroliraju religijske ustanove, oni odasilju poruke tipa tog i tog i onda dobijes kontrološke pizdarije tipa danas postojećih... usto, isus muhamed buda, 99.99 posto su znali sto je sta i kakvo je sta, ali gdje ces ti reci sada prostacima kojem je maksimalni intelektualni napor tehnika držanje dikele i lopate, svjetom vladaju ti i ti, bog je ovakav, vi ste takvi, postoji jos nesto pa jos nesto, vi morate to zbog toga a ovo zbog toga, ako necete sljedit mene ok bit cete na strani tih i fajront...e neide to tako, morali su poruke i pouke zamotat u celofane kako bi glupom narodu bile shvatljive, napravit pravila puta kojim doseci nesto, normala, dodju gušteri i iskoriste to da stvore jos vecu manipulaciju... blah...

a inace, interesuje ma ta kabala, samo sad imam i pametnijeg posla, trebam se opet ufatit kasiopejaca, RA materijala itt, a posto nevolim bas citanje jer od 100 stranica se uglavnom izvuče stranica bitnoga, vise volim pricat s ljudima i na taj nacin stjecat znanje nego tako al jbg, najvise bi volio da mi dadnu sve u natuknicama pa analiziraj i povezuj...hehe...bas mana, al treba i to svladati...
zz


Ne slazem se s vama judziine u vezi religija i njihovog cilja, mislim da nijedna religija nije dobra. Zasto? zato sto se svaka religija zasniva na stovanju necega, e sad ako smo mi svi jedno onda nema potrebe za stovanjem necega u svrhu postizanja nekog cilja.
Mislim da nam to svi od Bude, Isusa, Muhameda i ostalih "svetih" ljudi pokusavaju objasnit.
Mislim da nije Isus postao to sto je zbog vjere nego zbog sebe i zbog nas.

Previse se ljudi oslanjaju na neke idole.
Po meni svi idoli imaju istu svrhu, a to je da odvuku ljude od njih samih i od onoga sto je uistinu bitno. Ali to je opet samo moje skromno misljenje

:angel4:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kabala, bespolnost, DNA
PostPostano: sub feb 13, 2010 12:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
nije netko idol postao zbog sebe, već zbog onih koji su ga kao idola prihvatili.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Kabala INFO
PostPostano: čet feb 25, 2010 11:06 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet feb 25, 2010 10:35 pm
Postovi: 4
Pozdrav svim duhovnim tragačicama i tragateljima!
Pozdrav svima koji će to postati.

Osjetio sam želju i potrebu otvoriti ovu temu zbog toga što mislim da će mogima pomoći utvrditi gdje se nalaze na svom duhovnom putu, te time baciti svjetlo na zbunjenost i tamu u kojoj se čovjek po pravilu često nalazi na duhovnom putu.

Isitina da je perspektiva izvorno kabalistička, no, svatko tko uistinu teži za duhovnim može zasigurno piti iz vrela ove drevne mudrosti.

Ako mi moderatori dozvole, ovdje bih postao neka tekuća događanja s područja djelovanja kabale kod nas i u svijetu. Uglavnom bi to bili linkovi na kabalističke materijale, uz moj kratak opis o čemu se radi. Držim da bi ovaj način izlaganja kabale, koji direktno referencira na same izvore, bio znatno preciznij, jači i širi od toga da ja predstavljam svoje viđenje istoga, kroz filter mojih karakteristika, koje potom dodaju "šum". Ali bit će nužno i toga u mojim odgovorima.

Za početak, skrenuo bih vam pažnju na vjerojatno najznačajniji duhovni događaj u zadnja skoro 2 tisućljeća - Konvencija "Otvaranja knjige Zohar - Rođenje nove stvarnosti", od 22.-24.veljače, 2010. u Tel Avivu, Izrael. 6 tisuća ljudi bilo je fizički prisutno, a stotine tisuća studenata kabale diljem svijeta je pratilo konvenciju preko interneta.

Po još jednom specifikumu je ova kabalistička konvencija posebna. Prvi puta je sudjelovao jedan Bosanac. :)

Evo linkovi na kongresne lekcije Rav Micael Laitmana:

Prvi dan:

Lekcija 1. - Rođenje nove stvarnosti
Lekcija 2. - Evolucija volje za primanjem
Lekcija 3. - Slobodan izbor

Drugi dan:

Lekcija 4. - Dvije sile i srednja linija
Lekcija 5. - Uloga Izraela
Lekcija 6. - Budućnost

Treći dan:

Lekcija 7. - Percepcija stvarnosti
Lekcija 8. - Obrazovanje
Lekcija 9. - Dan poslije


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 88 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 100 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz