Sada je: čet mar 28, 2024 6:12 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2319 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 116  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: uto nov 06, 2007 5:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
... i ja se mučim s makedonskim, to moram priznati.

ma nije mi ni engleski baš toliko blizak.

ALI shvaćam koliko je dobro volje i entuzijazma uloženo.

Tema je predobra!

Zapravo me osim te transformacije koja se upravo dešava svima nama, sve ostalo toliko ne zanima.

Sretan sam kad vidim koliko novih ljudi se priključuje forumu i koliko su originalni.

I, pliz, nemojte toliko prigovarat! Ko stare babe na pazaru! 8)

Pozdrav!

:wink:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 06, 2007 5:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned apr 16, 2006 7:09 pm
Postovi: 233
Lokacija: mljaze
terranet je napisao/la:
Kako bi bilo fino da ovo pise na neka od 3 jezika koje ,pa skoro 95 % nas na ovom forumu razumije....a ako niste znali to su Hrvatski,Srpski i Bosnjacki jezik......a sto se tice Engleskog,moze i on..ali je lakse sa ova prva 3 komada....



Samo za tvoju informaciju bosnjacki jezik ne postoji , postoji samo BOSANSKI :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 06, 2007 8:23 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Kako bi bilo fino da ovo pise na neka od 3 jezika koje ,pa skoro 95 % nas na ovom forumu razumije....a ako niste znali to su Hrvatski,Srpski i Bosnjacki jezik......a sto se tice Engleskog,moze i on..ali je lakse sa ova prva 3 komada....


Malo truda i citanje makedonskog ne bi trebalo da bude preveliki problem. Sigurno puno manje truda nego sto je potrebno da neko, kome H-S-B nije/nisu maternji, sastavi kvalitetan post na tim jezicima.

Sa zaljenjem moram da priznam da mi je znatno jednostavnije na engleskom :? , no, mozda ne bi bilo lose da smanjimo broj zelja&porudzbina :wink: i vratimo se na temu
:ontopic:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 06, 2007 9:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 23, 2007 9:20 pm
Postovi: 170
Lokacija: ZG, HR
sasvim ok se kuzi makedonski..ajmo malo pozitivne energije :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto nov 06, 2007 10:56 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon nov 05, 2007 1:03 pm
Postovi: 20
Lokacija: Skopje
Zamislite kao ja dolazim negde iz nekog drugog zvezdanog sistema i trazim ljude koji bi bili istinski ljudi, koji jezik koriste za razumevanje medjusobom, a ne kako bi istakli odakle su i ko je ko. Zamislite ja sam ushao u telo nekog makedonca i veoma lose govorim srpski, hrvatski, bosanski ili engleski posto telo u koje sam usao govori samo makedonski. I taman sam pomislio da sam nasao moju bracu, kada op, oni misle da su servi ili serbi. Kako je tesko razumeti bracu koji su ranije dosli na ovu planetu i zaboravili da nisu "iz davde", da oni nisu ova tela vec njihova tela su samo vozila u kojima zive. Zaboravili ko su i sta su... Kako da njima kazem braco ostalo je veoma malo vremena da usaglasimo sebe, a bojim se da ce lose prihvatiti to sto ne govorim njihov jezik.
Ja vec davno znam da su ljudi zaboravili sta oznacava SLOVO a nazivaju sebe slovenima. Cak su iz recnika svoga izbacili SLOVO i zaboravili na to da treba da prenose SLovo Bozje, takav su zavet dali i zato sebe nazivaju Slovenima. Sada su postali neka diva plemena koja su dosli tamo negde iza karpata ili karpite (stene na makedonskom). Zaboravili i zato ih treba potsetiti da mi nismo neprijatelji i ukoliko neko govori SLOVOM, trebalo bi pokusati razumeti, a ne odmah na kolac.
AKo nadjete Bibliju koja nije falsifikovana naci cete i makedonca koji je dosao da zatrazi pomoc, ne za sebe, vec za sve nas. Otvorenu ruku koja je pruzena nemojte pljuvati, posto vam moze ona faliti kada se budemo prebrojavali dali nas ima dovoljno da bi usli u novi svet. Tamo nema srba, nema makedonaca, nema bosanca, nema engleza, tamo mogu uci samo oni koji pobede svoje slabosti i vezanost za ova vozila koja u sebi imaju 9 metara govana (toliko su dugacka creva u coveka) svako. Kada ste gladni braco, dali mislite da smo mi drugacije gladni. Kada volite braco, dali mislite da mi drugacije volimo. Kada tugujete braco dali mislite da mi drugacije tugujemo. Ne moja braco sa zvezde mi svi imamo nesto zajednicko i moramo graditi nasu buducnost na jednakostima, a ne na razlici, zatoa sto u suprotnom idemo u jos nizi svet od ovoga. Za ovo nema popravni ispit, to je. Nema generalne probe.
Dali znate zasto zvezde trepte. Tako one vode razgovor. O cemu bi svetuljke vodile razgovor, svakako o svetlosti. Kada se neko bice prosvetli one pocnu sjajnije da svete i da se raduju. NIkada u blizoj istoriji nije bilo na planeti Zemlji vise prosvetljenih bica, ali istovremeno i lukavijih.
Makedonija je stara vise hiljada godina i zato trebalo bi da postujemo starost, zato sto nekad sa staroscu dolazi i mudrost. Mozda mudrost ne govori "vasim jezikom" ali ni JI DJING ne govori pa trudite se da razumete. Puno vas pozdravljam i zelim da uradimo ispit zrelosti sto bolje


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 10:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 28, 2007 9:41 am
Postovi: 89
Lokacija: Skopje
PIRAMIDE SU BILE GRADJENJE OD CIVILIZACIJE SA ZVEZDA
KONACNO SOLIDAN DOKAZ
VIDEO ZAPIS – SECRET KGB UFO ABDUCTION FILES

Orginal po kome ga mozete odnekuda skinuti:
Ovni Video - The Secret Kgb Ufo Abduction Files (1998).avi

Dobro jutro prijatelji.

Jedino sto mogu da vam ponudim je da neke tekstove da vam pustim na makedonskom.

Pisani su na makedonskom za potrebe naseg magazina a da bi se sve to ponovo prevodilo – iskreno nemam ni najmanje vremena. Ukoliko neko tamo ima vise vremena od mene a poznaje solidno dobro makednoski jezik, ako smatra da ima smisla, neka napravi prevod i neka pusti novi post.

Ovaj tekst je bitan jer mislim da ima dobru smernicu ko tacno podigao piramide i zasto. KGB je to znao pocetkom 60-tih, mozete zamislite sta sada zna organizacija koja se nekada zvala bivsi KGB.

Vo 1961 sovetski kosmonaut bese lansiran vo vselenska kapsula i pomina 45 minuti vo orbitata na nasata planeta. So dekadi site nie veruvavme deka prvite covecki bitija vo vselenata se rusi, konstatira Roger Moore a so toa i go pocnuva dokumentarecot.

Dali e mozno deka pred nekolku vekovi – prodolzuva toj, drevnite egipkani imale znaenja da go postignat istoto, no i mnogu poveke? Dali sovetskite istrazuvaci go otkrile tokmu toa vo ranite 60-seti?

Skoresnite dokazi indiciraat na toa deka bivsiot SSSR, odnosno negovite agenti bile mnogu qubopitni i zainteresirani za artefaktite pronajdeni vo drevniot Egipet. Artefakti, za koi, tie veruvale, deka naveduvaat na rani kontakti pomegu lugeto i bitija sto poteknuvaat od zvezdite.

Od sekogas bilo pretpostavuvano deka prostorot za lovenje na extraterrestrials e nad nasata planeta, vo nabljuduvanjeto na neboto po UFOs, vo prisluskuvanjeto na signalite i sirkanjeto vo dlabokata vselena, no komu bi mu teknalo da otpocne so potraga po ET pod zemja.

Odgovorot na ova, veruvale ili ne, e nikomu, osven na KGB. Doktor Viktor Ivanovic diplomiran astrofizicar i neurolog tvrdi deka dodeka sluzel vo Kremeq kako na­ucen sovetnik za advanced propulsion sistems tvrdi deka imal pristap do super tajni fajlovi vo koi bila opi­sa­na KGB misija pod kodirano ime Project Isis.

PROEKT ISIS Doktorot veli deka Project Isis, imal za cel da konfiskuva orginalni drevni artefakti od odredeni loka­li­teti vo Egipet (osobeno od trite glavni piramidi) i da se obide da go razbere znae­nje­to koe bilo ostaveno od napredna kultura koja dosla od zvezdite. Vo prodolzenie toj veli deka Project Isis bil samo eden od mnogute tajni istra­zu­va­cki misii na KGB koi bile izvedeni na tloto na dreven Egipet.

Kako dokaz za ova, toj go posocuva delot od vi­deio zapisot The secret KGB Ufo Abductions, koj oficijalno e snimen od agenti na KGB na pocetokot na seesetite. Ivanovic konstatira deka video zapisot jasno preci­zira deka grupa na sovetski naucnici zaedno so voeni eksperti za radijacija i he­miski oruzja vo 1961 godina otkrile grobnica vo Golemata piramida poznata kako chamber of visitors.

No, ona sto nikogas oficijalno ne e otkrieno, e toa sto e pronajdeno vo taa odaja. Od raspolozlivite dokazi i informaciite dobieni od visoki ruski oficeri, poranesni pripadnici na KGB, vo sarkofagot bile ostatoci na vonzemsko sustestvo koe pocinalo vo Egipet nekade pred 10 500 godini p.n.e. - (pred 12 500 godini ?!?)

Vo svojata kniga “Project Isis – The KGB’s discovery of the tomb of the visitor” toj jasno naglasuva: prisustvoto na ova sustestvo, samiot dizajn na piramidite i ogromnata kolekcija na istoriski i naucni dokazi, ukazuvaat na toa deka ovaa poseta od zvezdite se slucila nekade okolu 11 000 p.n.e.

EGIPET IZGRADEN OD KULTURA OD ZVEZDITE

Mnogu porano pred Vaviloncite i Grcite, postoel Egi­pet.

Spored nekoi Egipet bil kolevka na prvite astronomi, na prvite matematicari koi gi dale osnovnite nacrti na geometrijata, koi pocnale da upotrebuvaat slozeni simboliki a nekoi duri smetaat deka prviot kaledar bil Egipetski. Prvoto slozeno pismo izniknalo od Egipet, a prvite biblioteki bile pronajdeni zakopani pod pesokot na egi­petskata pustina. Zatoa i javnoto obelodenuvanje na Project Isis e tolku komplicirano.

Ako tvrdenjata na Doktorot Ivanovic se vistiniti deka KGB navistina pronasol mrtvo vonzemsko sustestvo vo grobnica vo Egipet, togas svetot bi trebalo da ja preispita svojata pisana istorija za pocetokot na nasata civilizacija. Sekoja godina, stotici arheoloski ekspedicii doagaat vo Egipet. Mnogu od niv baraat novi pronajdoci ili vo najmala raka novi dokazi koi bi gi pobile starite prifateni veruvanja za drevniot Egipet. Nekoi spekuliraat deka Egipet bil izgraden od napredna civilizacija koja isceznala vo golemata bibliska poplava, no Dr. Ivanovic istaknuva deka Project Isis jasno ja diskreditira ovaa teorija.

Spored Ivanovic, KGB otkrile dokazi koi jasno ukazuvaat na toa deka Egipet bil izgraden od vonzemska rasa koja poseduvala izvonredni tehnoloski znaenja i mudrost. “Sto se odnesuva do video zapisot” prodolzuva Ivanovic, “Ne veruvam deka vojnicite na KGB od prvin bile svesni za vrednosta na ona sto go pronasle. Prv cvrst dokaz za humanoidna vonzemska zivotna forma.”

Kolku da se potsetime, vo ekot na ladnata vojna, KGB bese najgolemata tajna policija i spijunska sila vo svetot so poveke od 300 000 agenti. Sepak so naredbi od Kremeq, KGB pocnal da istrazuva i sobira tocni podatoci za mnogu nesta sto najgolemiot del od covestvoto bi gi smetal za bizarni i iluzorni.

Eden takov primer bil naporot na KGB da doznae sto e mozno poveke za vistinskata istorija na drevniot Egipet i dali nasata civilizacija e produkt na znaenja doneseni od kulturi od zvezdite. Denes nadvoredsniot vidliv del od piramidite e od tvrd kamen, no ispituvanjata pokazale deka nekogas toj bil mazen kako staklo i deka vrvovite od piramidite bi­le prelieni so cisto zlato a pred zalezot na sonceto, soncevata svetlina sto se odbivala od niv ja osvetluvala celata dolina so stotici milji. Toa sigurno bilo mnogu fascinantno da se vidi.

So vekovi ekspertite spekulirale za namenata na piramidite. Konvencionalnite teorii se zasnovani na mislenje deka piramidite bile simbolicni portali kon zivotot po zivotot. Drugi veruvale deka tie se astronomski observatorii itn., no denes skoro site se slozuvaat so toa deka piramidite se mnogu poveke od samo gigantski grobnici. Dokumentarecot prodolzuva so mislenjeto na eden ekspert: “Ne postoi realen dokaz deka tie bile grobnici.

Seuste so sigurnost ne znaeme kako bile izgradeni. Najgolemiot broj od nas se slozuvaat so faktot deka tehnologijata da se izgradat ovie masivni piramidalni gradbi mozebi ne bila dostapna do lugeto na taa toc­ka na razvitok vo coveckata istorija. Graditelite na pi­ramidite poseduvale tehnoloski informacii koi bile otkrieni duri po mnogu vekovi. Na pr., visinata na Golemata piramida se sovpaga so oddalecenosta na Zemjata od Sonceto. Gledano odozgora, postavenosta na piramidite i ostanatite gradbi vo kompleksot Giza se so takva geometrisko-matematicka preciznost sto i den denes nema nesto slicno.

Megu najfascinantnite nesta e toa sto centarot na bazata na Golemata piramida milimetarski odgovara na tocniot centar na kopnenata masa na planetava. Koincidencija? Voopsto. Tie sto gi izgradile piramidite znaele sto rabotat.” Eden seesetgodisen ruski naucnik koj togas rabotel vo KGB na super tajnite proekti, pred nekolku godini istaknal: Koga pocnav so ispituvanjata na terenot na platoto na Giza bev fasciniran od soznanieto deka graditelite na piramidite bile sposobni da odredat geografska sirina i dolzina.

Ova, istaknal toj, e fascinantno bidejki the¬no¬logijata da se postigne toa bila pronajdena duri vo 1600 godina. No podatokot deka piramidite se konstruirani na tocniot centar na Zemjata kako i toa deka poradi nivnata golemina tie se vidlivi duri od Mesecinata sto nesomneno vodi kon faktot deka se sovrseno pogodni za radarska refleksija, jas mu sugerirav na KGB deka piramidite vo Giza se podignati za navigaciski funkcii od istrazuvacka kultura od zvezdite.

PRONAJDENA GROBNICATA NA POSETITELITE OD ZVEZDITE

Video zapisot prodolzuva so objasnuvanjeto na Dr.Ivanovic za fatenata radio transmisija na tajna ekspedicija koja istrazuvala dlaboko vo Golemata piramida od strana na tamosnite budni spionski sluzbi na koja jasno se slusa izvikuvanje na egipetski – “Ja pronajdovme grobnicata na posetitelite”! Potoa e preraskazana edna drevna egipetska legenda ko­ja interpretirana od eden mnogu star egipkanec glasi vaka:

“Dolgo pred vre­meto na faraonite postoese bog koj dojde od zvezdite so drugi kako nego. Tie donesoa magija na tloto. Tie gi nau­cija lugeto za mokta i mudrosta. Potoa tie povtorno zaminaa kon zvezdite no eden od niv po ime Osiris ostana na Zemjata. Osiris go nauci narodot na Nil seto ona sto go znaese. Po negovata smrt toj bese pogreban na tajno mesto nareceno “maratuzuar – tomb of the visistors”!

Ivanovic dava svoja paralela na ova: “Grobot na drevniot egipetski bog oficijalno ne postoi vo egipetskata istorija, no ako detalno se analizira simbolikata se dobiva vpecatok deka toj voopsto ne e vklucen kako bog, tuku e oznacen so specijalna oznaka kako - ziv bog posetitel”.
Ponatamu zapisot stanuva se pozezok i pozezok.

Imeno, bivs operativec na KGB a segasen pripadnik na ruskata mafija e iskontaktiran vo Moskva od producentot na filmot i se vodi zestoka debata za Project Isis. Bivsiot operativec odbiva da se spomene negovoto ime i bara pozamasna suma pari za oficijalnite KGB dokumenti koi se odnesuvaat na Project Isis. Po skluceniot dogovor, producentot na filmot koj seto toa go snima so minijaturna kamera skriena vo ne­govata obleka za sto pripadnikot na ruskata mafija ne e svesen, ima prilika so svoi oci da se uveri vo ona sto vo seesetite KGB agentite pronasle vo grobnicata na posetitelite.

KGB dokumentite se avtenticni, a na eden od niv e memorandum napisan za eden mnogu visok KGB agent. Vo nego se veli: “Moite agenti se pogrizija da gi skrijat site informacii do koi dojdoa naucnicite koi rabotea vo grobnicata na posetitelite.” Na drug dokument stoela lista na inventar zemen od grobnicata: “15 sandaci polni so relikvii, edno polumumificirano telo, eden kamen sarkofag i osum plockasti primeroci so hieroglifsko pismo”.

Na tret dokument, stoel izvestaj na eden od naucnicite koi prvi vlegle vo grobnicata. Vo nego se veli slednovo:

“Za vreme na inspekcija na segmenti na zidovite od grobnicata pocuvstvuvavme cudni senzacii.
Magnetno odbivacka sila jasno zracese od kamenjata. Ne uspeavme da pronajdeme nitu edno adekvatno naucno objasnuvanje za toa.”
Ova memo e napisano od kriptolog i vo nego se veli:

“Parcijalnoto dekodiranje na zapisite pronajdeni na zidovite na grobnicata na posetitelite indiciraat na prorostvo deka drevnite bogovi povtorno ke se vratat.”

VO SARKOFAGOT - HUMANOIDEN VONZEMJANIN

Generalno gledano, dokumentite jasno posocuvale na toa deka Kremelj go sfakal ovoj dreven mit mnogu seriozno. Eden od izvestaite govori deka vrvno nivo na obezbeduvanje bilo vo sila koga agentite na KGB go otvarale sarkofakog vo koj pocival dojdenecot od zvezdite.

Na zapisot povtorno e mislenjeto na Ivanovic deka posetitelite ne dosle na na­sata planeta da gi vidat piramidite vo Egipet tuku da gi izgradat. Toj istaknuval: “Da ja zaokruzime glavnata poenta na seto ova. Se soocuvame so epohalno otkritie vo istorijata na coveckiot rod. Najverojatno, prvo otkrivanje na ostatoci od humanoidno vonzemsko bitie koe cekorelo na zemjata na Egipet nekade pred 12 000 godini.” Potoa vo kadar doagaat delovi od tajniot KGB video zapis pusten za prv pat vo javnosta na koj e vidlivo deka vednas po otvoranjeto na sarkofagot od nego izleguva gust cad a nekoja sekunda potoa eden od vojnicite veke ne se cuvstvuva dobro.

Vojnicite begaat od odajata a potoa zapisot prodolzuva so voeni lica vo skafanderi koi go merat stepenot na radijacija vo istata i eventualnata bio-hemiska opasnost po lugeto. Od ona sto e vidlivo i od ona sto go govorat i drugite svedoci koi bile involvirani vo ova, moze da se zakluci deka Project Isis od togas pocnal da operira na dva fronta. Edniot front, ako moze taka da se kaze, se vodel vo Moskva i bil analiziranje na mumijata i pronajdenite artefakti dodeka drugiot ostanal na super tajni iskopuvanja na platoto na Giza vo potraga po drugi tragi na vonzemska tehnologija.

Koga ekspertskiot tim na KGB pocnal da gi is­pituva materijalite od koi bile napraveni artefaktite, dosol do frapantni podatoci. Naucnicite zapocnale so ispituvanje na stepenot na radioaktivnost na mumificiranoto telo i na artifaktite, no ne naisle na opasna radijacija. Mikroskopskite primeroci na sarkofagot i ostanatite artefakti vo prostorijata kako i magnetnata neutrinska bombardiranost na cesticite vo niv, pokazale deka materijalot od koj se napraveni e mesavina na sintetika i metal od nepoznato poteklo.

Ili ako po­veke preferirate, materjali koi voopsto ne pripagaat na nasiot periodicen sistem na elementi, poznati vo prirodata. Ona sto bilo uste pofascinantno, bilo toa deka od podatocite dobieni od sudskata medicina so pomos na kompjuter, tajnite sluzbi uspeale da dobijat 3D model na realniot izgled na humanoidnoto vonzemsko sustestvo pronajdeno vo grobnicata na posetitelite. (vidi slika) Vednas potoa, sovetskite naucnici pocnale da se somnevaat deka piramidite i celoto plato na Giza se izgradeni so precizno odredena cel.

PIRAMIDITE VO GIZA DELO NA VONZEMSKI INZENJERI

Eden od ekspertite koj prethodno se pojavuva vo zapisot istaknuva: Po dolgi godini istrazuvanje i eliminiranje na opcii, moze da se konstatira slednovo: “Site piramidi na platoto na Giza, a osobeno Golemata piramida, se nekoj vid na masina so nekakva namena. Matematickite proporcii se ekstra­vagantno precizni. Na primer, odnosot pomegu visinata na Golemata piramida i nejziniot perimeter e potpolno ist so odnosot pomegu radiusot na Zemjata i obemot na planetata. Pa taka, moze da ja vidite Golemata piramida kako nekoj vid na trodimenzionalno triagolno preslikuvanje na hemisferata, sto sugerira deka postoela nekoja mnogu bitna pricina Golemata piramida da bide vo rezonanca so Zemjata. Vo prevod – piramidite imaat mok da se spojat so energetskite branovi koi dopiraat od kosmosot. Golemata piramida vsusnost e prizma sposobna da generira ogromno kolicevstvo energija, odnosno sposobna da ja zarobi svetlinata na zvezdite i da inicira proces koj bi ja napravil interstelaren predavatel.

Vo KGB reportite jasno e naglaseno deka naucnicite smetaat deka Sfingata i trite piramidi se delovi od edna masina koja e dizajnirana od vonzemski inzeneri. Site tie monumenti se povrzani pod zemja so glaven mehanizam koj e upravuvan od kontrolna odaja vo Golemata piramida. Vo Golemata piramida tesen hodnik vodi do kralevata odaja. Nad sarkofagot vo kralevata odaja, postoi nekolku desetici metri dolg te­nok triagolen tunel na­recen “star shaft” koj zavrsuva so otvor. Koga odredena zvezdena konstalacija ke se namesti na pravoto mesto, niz tenkiot triagolen tunel pocnuva da pominuva (da se lizga) zvedena svetlina koja paga direktno na sarkofagot.

Neoficijalno, naucnicite smetaat deka radijaciskata energija na zvezdata po po­mi­nuvanjeto niz tenkiot tunel i dopirot so sarkofagot predizvikuva vrz istiot nekoj vid na “cold fusion reaction” sto nesomneno na nekoj nacin deluva na mumificiranoto telo vo vnatresnosta na sarkofagot. No tuka veke naucniot priod navleguva vo nepoznata teorija odnosno faktite govorat deka posetitelite bile mnogu napredni vo astralnata nauka, nauka koja se zanimava so egzistiranje vo planovi na postoenje posuptilni od ovoj fizickiot.

Vo sekoj slucaj, seesetite godini vo vrvot na KGB kruzelo mislenje deka prizmaticnata struktura na pi­ramidata bi ja zgolemila i prenela energijata na drugi­te piramidi na nacin ne potpolno razbran od nivniot istrazuvacki tim. Najverojatno i vrvovite od cisto zlato koi postoele na vrvot od trite piramidi sluzele za transfer na ovaa energija. Od sekoja piramida bi izlegol silen zrak svetlina pod odreden agol za da vo edna tocka site tri zraka se spojat vo eden ogromen i kako takov posluzat kako navigaciski patokaz za zvezdeni brodovi sposobni za interstelarni patuvanja ili nesto slicno.

ORION pred 12 500 g. I PIRAMIDITE SOVRSENO SE POKLOPUVALE

Za da bide siguren vo toa deka edna od pricinite za gradbata na piramidite i celoto plato na Giza voopsto, e interstelarna navigacija, KGB mu nareduva na svojot istrazuvacki tim vo Giza da napravi rekonstrukcija na zvezdenite konstelacii koi bile vidlivi nad Egipet pred nekolku iljadi godini so cel toa da bide nekoja smernica. Pa taka, naucnicite so pomos na kompjuterska simulacija, pocnale da pravat matematicko astronomski kalkulacii i koga dosle do 10500 p.n.e. naletale na potpoln pogodok.

Zvezdite od Sozvezdieto na Orion potpolno se poklopuvale so rasporedot na piramidite vo Giza. Veke nemalo dvoumenje deka KGB odi ponatamu so istrazuvanjata menuvajki ja celta na proektot. Novata cel na proektot bila da se pronajde odajata na znaenjeto po sekoja cena. So upotreba na radar koj moze da penetrira niz tloto, naucnicite vo sklop so voenite lica na KGB pocnale da ja skeniraat kralevata odaja i hodnikot koj vodi do nea vo Golemata piramida. Dometot na edno podzemno radarskoto skeniranje bil okolu stotina metri vo sirina i pedesetina metri vo dlabocina.

Prvoto skeniranje ne otkrilo bukvalno nisto somnitelno. Naucnicite pocnale so radarsko skeniranje na podolnite pedesetina metri, no povtorno ne naisle na nisto. Vo momentot koga se spremale da ja napustat misijata se obidele uste ednas podlaboko za pedesetina metri i otkrile tenka senka vo kamenot koj mozel da pretstavuva vlez vo tajnata odaja na znaenjeto. Slednoto podolno radarsko skeniranje, meguostanatoto kameno podzemno tlo pod Golemata piramida, pokazuvalo ogromna kruzna odaja koja mnogu lesno mozela da bide i vselenski brod.

Bingo – KGB ja pronasol legendarnata tajna odaja na znaenjeto.

Za ova bile informirani samo mnogu mal broj lica vo samiot vrv a odlukata sto da se pravi ponatamu i dali vednas da se zapocne so iskopuvanjata ne bila lesna.

PRONAJDENA LEGENDARNATA ODAJA NA ZNAENJETO

Analizata na celiot Project Isis vodela kon zaklucok deka Vonzemjaninot bil pogreban nad enormno golema biblioteka na znaenje zaedno so site podatoci na naprednata kultura sto dosla od zvezdite. Seto ova znaenje mozelo da ima neverojatno voeno znacenje. Mnogumina vo samoto vodstvo na KGB bile za toa da otpocnat tajnite iskopuvanja i da se penetrira vo tajnata odaja.

No, drugi bile protiv, so argumenti deka ona sto lezi dolu, lesno moze da bide tempirano oruzje koe moze da ja uni­sti celata planeta osobeno ako vo odajata se vleze po na­silen pat. Na kraj, vodstvoto na KGB odlucuva deka poradi nedovolnoto tehnolosko znaenje momentalno prisutno na Zemjata, penetriranjeto vo tajnata prostorija na znaenjeto bi mozelo da indicira nevideni komplikacii po zivotot na planetava, pa zatoa ne dozvoluva iskopuvanja.

“Project-ot Isis” se zatvora, dokumentite za bilo kakvite aktivnosti na KGB vo Giza vo vrska so sprovedenite ispituvanja se zatvoreni vo tajnite arhivi pod oznaka najstrogo doverlivo. Luge koi na ovoj ili onoj nacin bile involvirani vo proektot ili vo delovi od nego, se zbrisani i poveke od dvaeset godini za seto toa ne postoelo nisto drugo osven mrtva tisina. Dali nekoj se obidel da vleze vo legendarnaa odaja na znaenjeto od togas pa na­vamu, ne se znae, barem oficijalno.

Postovani, zao mi je sto nemozete videti slike i tako cjeli dojam teksta postane savrseno jasan i fascinantan.

Jedna enigma manje: Nista novo ali veoma bitno za cjeli scenario. Piramide su starije nego sto znanstvena nauka zeli da prizna ili jos bolje neko tamo zeli da znamo.
I pokraj toliko pokusaja na Discovery Channel, da nam prezentira visoko impresivne dokumentarce kako ljudi vuku ogromne kamene ploce i ostalo (rucnim radom) sve to pada u vodu.

Oko piramide u Gizi ima jos puno dokaza ali ukratko razmotrimo sledece:

Samo poznatata “Great Pyramid” e visoka skoro 150 metri, se sostoi od 6 ipol milioni tona kamen a okolu nea postojat 2 ipol milioni individualni blokovi.

Nekoi tezat 70 tona a vo ostanatite piramidi i zidovi postojat kamenja koi tezat 200 pa duri i 468 tona, i site se perfektno iseceni i sklopeni zaedno sto ne mozete da protnete list hartija pomegu niv. Vo Golemata Piramida ima dovolno kamen da se izgradat 30 Empire State Buildings a kompletno od Giza da se izgradi zid okolu celata granica na Francija so visocina od 3 metri a sirina 1 metar.

Nekoi od ovie gigantski kamenja vo Giza bile navodno doneseni od lokacii oddaleceni najmalku nekolku stotini kilometri. A nas ni se servira storija deka “primitivni luge” go storile toa ? – Gluposti na kvadrat !!!

Vo Baalbec vo Lebanon postojat gradbi stari iljadnici godini, koi vklucuvaat tri enormno golemi iseceni kameni blokovi poznati kako Trilithon. Sekoj od niv tezi poveke od 800 tona !?!

Tie morale da bidat preneseni najmalku polovina kilometar a eden od niv e postaven 6.10 metri vo zid. Drugo parce isecen kamen vo blizina e tezok nad 100 tona, sto za sporedba e tezina na tri Jumbo Jet avioni. Povtorno od nas se bara da veruvame deka primitivni luge go storile ova.

Poenta: Sve sto oficalno znamo za nasu proslost, ispada da je pogresno.

Sa svime onome sto je u zadnje vrijeme isplivalo, u svako slucaju pocinjemo da dobijamo malo pomalo sliku i ton.

Fali jos puno inputa ali mi smo uporni.

Astralwalker


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 11:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 28, 2007 9:41 am
Postovi: 89
Lokacija: Skopje
Taman na pauzu da vam posaljem nekoliko interesantna linka. Verujem da ce vas se isplatiti.

Ako vam se svidjaju, preko njih mozete na druge.

Sve ovo sa ciljem kolke su nase mogucnosti - koje odavno ne upotrebljavamo.

http://www.youtube.com/watch?v=kbYssIql3V0

http://www.youtube.com/watch?v=oNsWpMSy0d0&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=zLGVBWjyq_g

Uzivajte


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 12:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 28, 2007 9:41 am
Postovi: 89
Lokacija: Skopje
Are we evolving or what?


http://www.youtube.com/watch?v=XKeSsh61XdY




Regards,
Astralwalker


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 1:51 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned sep 02, 2007 12:06 am
Postovi: 19
..


Zadnja izmjena: Dshadow; uto sep 06, 2011 11:33 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 1:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
Criss Angel je luuuuuuud :) Iznimne stvari...

Nešto fizički objašnjivo ili jednostavo može*?

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 2:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 28, 2007 9:41 am
Postovi: 89
Lokacija: Skopje
Moje misljenje je da jednostavno moze!

I pokraj ponekog sitnog izvedenog trika (It comes with the territory), "covek" ocigledno izvrsno vlada svojim psihickim snagama.


http://www.youtube.com/watch?v=25dNZhgVrkc


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 4:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 28, 2006 10:03 pm
Postovi: 169
Lokacija: Vallis Aurea
misliš pored ovakvog trika npr.?

http://video.google.com/videoplay?docid ... 5978150142

_________________
Vidjeti Svijet u Zrncu pijeska,
Nebo u divljem Cvatu,
držati Beskraj na dlanu ruke
i Vječnost u jednome Satu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 4:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 23, 2007 9:20 pm
Postovi: 170
Lokacija: ZG, HR
sad da ne odemo pretjerano u offtopic, Chris Angel je iluzionist i njegovi trikovi su skroz objasnjeni i nisu nista posebno! doista bzvz :D

trikovi davida blainea su i dalje nevjerojatni, no da sad ne odemo u krivom smjeru necu postat linkove,sami proguglajte

:D :D

vratimo se (heh -> "VRATIMO" :mrgreen: ) na 2012!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 5:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 28, 2007 9:41 am
Postovi: 89
Lokacija: Skopje
Prijatelji, Ne moze se na sve strane stici.

Re: 2804

I kod tebe prolazi to objasnjenje?

Posle svega sto si video?

Kako to objasnjava levitacuju sa jednog stora na drugi ili onu iznad piramide. Prolaz kroz ogledalo, telepatiju, teleportaciju dvoje u hodniku, hodanje po vodu - Sa stajanjem na jednu nogu?

Zao mi je ali nemogu se sloziti stobom. To objasnjenje je dao da ne bi bio smatran frikom i da je samo iluzija u pitanju. Ko zna, mozda i nisam u pravu...

Ovaj video zapis sam gledao pre 15 godina a prvi u bivsoj Jugoslaviji ga je pustio na televizijji Drago Plecko.

Mozda i on koristi isti trik?

Malo verovatno...

http://www.youtube.com/watch?v=tW6pVFOpE6Q

Priznajem da je Believe u pravu. Previse smo se odalecili od teme.

Kad bude malo lufte idemo dalje.

Pozdrav svima


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri nov 07, 2007 11:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
terranet je napisao/la:
Kako bi bilo fino da ovo pise na neka od 3 jezika koje ,pa skoro 95 % nas na ovom forumu razumije....a ako niste znali to su Hrvatski,Srpski i Bosnjacki jezik......a sto se tice Engleskog,moze i on..ali je lakse sa ova prva 3 komada....


Od prije dvije tri neđelje i crnogorski :D :mrgreen:

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 08, 2007 12:20 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Dakle, vratimo se na temu... 2012. godina...

:ontopic:

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 08, 2007 1:10 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon okt 22, 2007 11:36 pm
Postovi: 71
Navodno oko 2012 ili tog razdoblja miješaju mi se 2 podatka, da će u to vrijeme sunce biti u središtu sunčevog sistema, ili će naš sunčev sistem biti u središtu naše galaksije?

Ovo drugo mi se čini nemogučim..
Jel ima šta od ovog točno?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 08, 2007 7:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 28, 2007 9:41 am
Postovi: 89
Lokacija: Skopje
Prijatelju, malo si pobrkao stvari.

Sunce je uvek u sredistu naseg suncevog sistema. Ako se jedino nesto "vanseriski" ne desi, sa ogledom da se ono u zadnje vreme ponasa ekstremno neobicno - tako ce i ostati.

Ceo solarni sistem trpi promene a kako ce te promene kulminirati u 2012 jos nema dovoljno podataka. Misljenje da ce sve ostati pod "default" - sa ogledom da nam NASA i ostali kriju podatke, je ipak diskutabilno.

Nas suncev sistem niti je deo Galaksije poznata kako Mlecni Put niti ce krajem 2012 biti u sredistu iste.

Kao sto sam prethodno posocio, http://www.viewzone.com/milkyway.html
mi smo deo jedne manje galaksije pod imenom "Sagittarius - Strelac"
koja je 10,000 puta manja u poredjenjom sa masom Mlecnog Puta i koja se u ovom trenutku spaja sa Mlecnim Putem.

U ovom momentu nase Sunce i ceo nas suncevi sistem se krecu u regionu svemira koji je 26 000 svetlosnih godina daleko od centra Mlecnog Puta.

Ono sto nas 21 Dec 2012 ceka, je poramljivanje nase planete, naseg sunca i centra galaksije zvanog Mlecni put u jednu pravu liniju. Postoje i druge stvari koji se poklapaju na ovaj isti datum ali sada nemam vremena o tome.

Vrlo je moguce da ce u momentu poramljivanja, iz centra Mlecnog Puta stici snazan snop silne svetlosti i to strahovitom i jos nevidjenom brzinom. Taj snop ce "najverovatnije" doneti finalno reprogramiranje nase DNA koja u ovom momentu kako i sunce i sve planete u nasem sistemu trpe ekstremne promene.

Sa drugim recima, nasa DNA u momentu mutira ili se preuredjuje u djelu poznak kao otpad DNA molekula. Zato je mnogo bitno da se pripremimo na pravi nacin i kolko je to u nasoj moci da pomognemo u procesu transformacije naseg planeta.

Sve to ako uspemo da otpuzimo do 2012 jer Tamna Sila pritiska svim sredstvima i moguce da stvari krenu drugim pravcem. Problem je u tome sto Tamna Sila (Manifestira na fizickoj razini preko Illuminata a zatim piramidalno dalje) ima veoma precizne podatke sta nam pretstoji. Ona nastoji da to spreci a verovati da je takvo nesto nemoguce - je opet pretpostavka. U praksi se pokazalo da je "Pretpostavka" - Mati svih promasaja u istoriji!

Zato svaki od nas je veoma bitan. Svetla Sila te je dovela na ovaj forum.
I ona se preuredjuje na svoj nacin. Sklapa ljude, stvari, pojave u jedan sinhronizovani ritam koji vodi u budjene.

Crna kocka tajnosti puca i na sve strane u matriksu izlaze novi podatci. Nase je da ih na pravi nacin povezemo u jednu jasnu sliku. Od pravilnog resenja slagalice mozda zavisi ceo zivot na Zemlji.

Ako ne budemo ubrzo u stanju da cujemo Zemlju sta nam govori i na koji nacin mozemo mi pomoci ...
Moramo spojitu visoku nauku sa visokim ezoteriski znanjem. Tu lezi kljuc. Taj kljuc otvara vrata Kosmicke ljubavi i nosi nas jednu lestvicu vise na skali Evolucije.

Zato, mislim da moramo sto vise postati svesni i probuditi se na pravi nacin ili sve ovo moze zavrsiti na sasvim drugaciji nacin...

Pozdrav
Astralwalker


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 08, 2007 10:44 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 28, 2007 9:41 am
Postovi: 89
Lokacija: Skopje
Pozdrav svima,

Novi podatak. Mozda i prvi takve prirode.

Slucajno sam sada video nesto sto mi je ranije bilo nevidljivo a moglo bi biti mnogo mnogo bitno.

Dali je koincidencija ili ne, nemam pojma?

Ali upravo mi je sinuo blic!

Jedan ciklus Maya traje ukupno 26 000 godina!

Sada smo grubo udaljeni od centa Mlecnog puta 26 000 svetlosnih godina.

Mozda sam samo ja lud. Mozda ova koincidencija i nije koincidencija. Sigurno postoji konekcija.

Svake sugestije, smernice i ideje su dobrodosle.

Pozdrav
Astralwalker


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet nov 08, 2007 11:05 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 23, 2007 9:20 pm
Postovi: 170
Lokacija: ZG, HR
astralwalker je napisao/la:
Prijatelji, Ne moze se na sve strane stici.

Re: 2804

I kod tebe prolazi to objasnjenje?

Posle svega sto si video?

Kako to objasnjava levitacuju sa jednog stora na drugi ili onu iznad piramide. Prolaz kroz ogledalo, telepatiju, teleportaciju dvoje u hodniku, hodanje po vodu - Sa stajanjem na jednu nogu?

Zao mi je ali nemogu se sloziti stobom. To objasnjenje je dao da ne bi bio smatran frikom i da je samo iluzija u pitanju. Ko zna, mozda i nisam u pravu...

Ovaj video zapis sam gledao pre 15 godina a prvi u bivsoj Jugoslaviji ga je pustio na televizijji Drago Plecko.

Mozda i on koristi isti trik?

Malo verovatno...

http://www.youtube.com/watch?v=tW6pVFOpE6Q

Priznajem da je Believe u pravu. Previse smo se odalecili od teme.

Kad bude malo lufte idemo dalje.

Pozdrav svima


ma na spagi su ga digli, previse se mrda lijevo desno s nogama! i po noci to radi :wink:

sve namjesteno, najozbiljnije!!

misljenja sam, da i ljudi sto to mogu, ne izlaze u javnost s time iz mnogo svojih razloga iod kojih je najvazniji ovaj: to doista ne trebaju! :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2319 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 116  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz