Sada je: čet mar 28, 2024 6:14 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2319 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 116  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sri jan 03, 2007 12:48 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Pozdrav ja sam friski :)

Cekajete malo... ako sam dobro upucen sto nije neki izvjesni rimski car "izbrisao" 5 godina papirnato? (zbog nekih svojih osobnih stvari)
Logika me tjera i vjerujem da to ne mjenja stvar... mozda sam u krivu..
Da li ima tko ovdje da nsto vis kaze o ovom detalju jr se zaista ves nemogu sjetiti??!

Zar nije zalosno da racunamo sv krivo.. pa nam i zivot nemoz biti ispravnji... kakva ironija.
Hvala ti "boze" na interntu ;)

Isto tako da se andovezem ako svak otijelo ima 360° trebalo bi onda sve gledati kao oscilaciju tj frekvenciju... sve je frekventivno zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 03, 2007 11:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
villy je napisao/la:
Pozdrav ja sam friski :)

Cekajete malo... ako sam dobro upucen sto nije neki izvjesni rimski car "izbrisao" 5 godina papirnato? (zbog nekih svojih osobnih stvari)
Logika me tjera i vjerujem da to ne mjenja stvar... mozda sam u krivu..
Da li ima tko ovdje da nsto vis kaze o ovom detalju jr se zaista ves nemogu sjetiti??!

Zar nije zalosno da racunamo sv krivo.. pa nam i zivot nemoz biti ispravnji... kakva ironija.
Hvala ti "boze" na interntu ;)

Isto tako da se andovezem ako svak otijelo ima 360° trebalo bi onda sve gledati kao oscilaciju tj frekvenciju... sve je frekventivno zar ne?


Nije izbrisao 5 nego 7 , tako da je ovo ustvari 2014 .g :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 03, 2007 11:29 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Pozdrav, villy, dobrodošao!

Definitivno su vrijeme mjerili drugačije prije 16. stoljeća, prije uvođenja Gregorijanskog kalendara... mislim da su i tada mjerili vrijeme s obzirom na položaje planeta i mjeseca... možda nekako prirodnije od ovog našeg današnjeg mjerenja...

Uglavnom, manipulacija s vremenom je izgleda uvijek bilo... #-o

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 03, 2007 11:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Vjerojatno postoji neki vrlo dobar razlog... a na sto nego jednostavno manipulacija. :?: !
Hocu reci sto bi se dogodilo tj sve daans dostignuto kada bi se izracunavalo kako spada.
Poimanje svega drigog poprimilo bi drugu dimenziju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 05, 2007 1:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 17, 2006 4:10 pm
Postovi: 106
Lokacija: Zgb
Eh, to vec sada duboko zadire u filozozofiju. Mi ne znamo sto je zapravo vrijeme, a kalendari nam jednostavno sluze da na neki nacin pratimo protjecanje vremena. U biti sadasnjost niti ne postoji, sve je kako mi kazemo proslost, svega se sjecamo ili je buducnost, o kojoj nemamo predodzbe dok se zaista ne dogodi sto opet u tom trenutku postaje proslost. Ljudi su vrlo ograniceni sa svojim osjetilnim aparatom i time onda grade svoje predodzbe o svijetu i govore da je to znanost. Medjutim, ako se primjeti, znanost samo moze uociti zakonitosti u prirodi, a vrlo, vrlo rijetko ih uistinu obajsniti. Zato nam je fizika prepuna konstanti; konstanta = nedostatak objasnjenja. Tu takodjer treba napomenuti i cinjenicu da takvu znanost temeljimo samo na maloj sicusnoj tockici u golemom beskraju i onda sve generaliziramo na cjelokupni beskraj, sto je vrlo neodgovorno. U svemiru, gdje su crne rupe, supernove, kojekakve gravitacijske anomalije, gotovo uobicajena pojava, mi zivimo u relativno mirnom ozracju i na tom temeljimo svoje zakljucke. A kalendari, koliko ih je god, ne mogu uzeti kretanje Zemlje ili jos par planeta oko sunca i tvrditi da to onda vazi za "vrijeme" i cijeli svemir.
Medjutim, kod Mayanskog kalendara fascinantna je cinjenica da njegov prvi zapis seze daleko u proslost, prije 16.4 milijarde godina, kada je prema znanosti nastao svemir (zapravo nesto manje, oko 14-15 milijardi) te da ima i svoj kraj, a to je 2012 prema nasem kalendaru. Takodjer je fascinantno da se mnogo znanstvenih cinjenica takodjer poklapa sa 2012. ili barem upucuje na svojevrsnu kulminaciju u nadolazecem periodu. Takodjer, za to razdoblje se veze i citav niz kojekakvih prorocanstava i predvidjanja, sto nam samo moze posluziti kao indicija nekakvog dogadjaja, ali niposto kao dokaz. U biti, da je to sve i istina da ce 2012. zavrsiti svijet ili ce se dogoditi neka katastrofa, to nasu situaciju gotovo ne mijenja, sa tim znanjem, ne mozemo nista promijeniti, osim sto bi se svijet mozda nasao u anarhiji strahova, agresije i nerazumijevanja.
Neki kazu da ce nas pogodti komet i da americka vlada za to zna. Podbornici te teorije bi svakako iskoristili u svoj prilog cinjenicu da je NASA (vlada SAD-a) poslala letjelicu Stardust koja je prosla kroz "rep" kometa, prikupila uzorke te se vratila na Zemlju sa istima, prije nesto manje od godinu dana, dok je cijela misija trajala 6-7 godina, i koja je vrlo skupa i komplicirana.
Takodjer se u krugu znanstvenih "dokaza" moze uzeti u obzir i Novelty Theory matematicara Terencea McKeene koji je jos 70ih razvio vrlo kompliciranu teoriju na temelju fraktala koja predvidja raspad vremena i ulazak u singularnost, ni manje ni vise nego 21.12.2012. bas onaj dan kada zavrsava ciklus Mayanskog kalendara koji predvidja ulazak u Univerzalno stanje svijesti! Pritom treba napomenuti da Terence nije znao za Mayanski kalendar kada je razvio svoju teoriju. Takodjer valja dodati da ta teorija jos uvijek stoji i da nitko jos nije uspio naci oprecan dokaz istinitosti njegove teorije. Medjutim, nije bas prihvacena medju znanstvenicima.
I sto nam sve to govori? Bas NISTA! Nazalost mi hrlimo zapadu i prihvacmo njihov nacin zivota, isprogramiran, postajemo roboti iliti robovi konzumerskog drustva. Razvijamo i radimo na novim proizvodima, dobijamo placu za to i onda na iste sve trosimo. Ako je ovo vrhunac civilizacije u kojoj zivimo, i ako ce zaista 2012. donijeti to sto kazu da hoce, mislim da nam ne treba biti nimalo zao, barem meni nije...

Lijep pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 05, 2007 6:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
johnny je napisao/la:
Takodjer se u krugu znanstvenih "dokaza" moze uzeti u obzir i Novelty Theory matematicara Terencea McKeene koji je jos 70ih razvio vrlo kompliciranu teoriju na temelju fraktala koja predvidja raspad vremena i ulazak u singularnost, ni manje ni vise nego 21.12.2012. bas onaj dan kada zavrsava ciklus Mayanskog kalendara koji predvidja ulazak u Univerzalno stanje svijesti! Pritom treba napomenuti da Terence nije znao za Mayanski kalendar kada je razvio svoju teoriju. Takodjer valja dodati da ta teorija jos uvijek stoji i da nitko jos nije uspio naci oprecan dokaz istinitosti njegove teorije. Medjutim, nije bas prihvacena medju znanstvenicima.
I sto nam sve to govori? Bas NISTA! Nazalost mi hrlimo zapadu i prihvacmo njihov nacin zivota, isprogramiran, postajemo roboti iliti robovi konzumerskog drustva. Razvijamo i radimo na novim proizvodima, dobijamo placu za to i onda na iste sve trosimo. Ako je ovo vrhunac civilizacije u kojoj zivimo, i ako ce zaista 2012. donijeti to sto kazu da hoce, mislim da nam ne treba biti nimalo zao, barem meni nije...


Ne zmajerite na pitanju sto je to singularnost?
Ako mislim sto ej to onda ce se to odraziti i na entropiju? (nesto znam o to pojmu - vjecni zivot?)

Druga polovin teksta kao da mi je uzet dio mojih misljnja.
=D>
Hocu se samo nadovezati... s tim nacinom nam nedaju dignuti glavu.. tj dozvoliti da sami otkrijemu vjerodostojniju "istinu" s ovim nacinom se manipulira? ak oje to tocno..
Isto tako ne brinu ih oneciscenja i globalne promjene... ali to postaje apsudno sve parleno shiba i u principu nitko ne mari? vjerojatno postoji razlog... ne konstanta"".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 05, 2007 6:38 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet sep 22, 2006 11:22 pm
Postovi: 29
Lokacija: bl
definicija singularizma metafizickog pravca bi znacilo samo priznanje Boga kao uzroka svjeta ili da postoji jedna vasiona ili univerzum...a matematicki receno jeste onaj koji ima svojstva u kojima ne ucestvuju druge stvari iste klase...matematicari koji izucavaju singularitet uglavnom se srecu sa neodobravanjem naucne zajednice, poznajem jednog (bivsi prof) jer su ideje suvise apstraktne...i nema nikakve veze sa entropijom, iako moze da ima...kao i sa mnogim stvarima u univerzumu ovisi o percepciji posmatraca


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 05, 2007 11:44 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
kao i sa mnogim stvarima u univerzumu ovisi o percepciji posmatraca


Definitivno!

Na primjer, pas sigurno vidi Mjesec drugačije nego čovjek. Hrast u šumi drugačije "osjeća" ( vidi, percipira... ) taj isti Mjesec. More taj Mjesec osjeća kao "napuhavanje"/"smirivanje" ( plima/oseka )... itd. Tko zna kako neka bića viših denziteta "vide" taj isti Mjesec!?!

Dakle, različiti entiteti ( na različitim nivoima svijesti ), imaju drugačije percepcije na istu stvar. Prema tome, singularitet, bi mogao i biti ( iz nekog drugačijeg kuta gledanja ) jedna bezvremenska sveukupnost, možda sveukupna unija svega što egzistira ( ne samo materijalnog, već i eteričkog ). Možda je to nivo 7 ( 7. denzitet ). Ali, to ćemo već otkriti, kad postignemo taj stupanj svijesti.

Zasad vidimo Mjesec kako ga vidimo, vidimo i razumijemo singularitet kako ga razumijemo - sa gledišta 3. denziteta, odnosno percepcija 3. denziteta. I imajmo na umu da to ne mora biti apsolutno točno, već samo točno u okviru naših trenutnih kapaciteta razumijevanja, odnosno svijesti.

Da se vratim na temu, da... mnoge različite "grane" i filozofije i drevnih spisa, kultura, i viđenja - percipiraju ovaj događaj ( 2012. ) kao neku vrstu transformacije, točke početka/kraja, događaj koji će promijeniti neke bitnije forme naše egzistencije u nekom smislu.

Dakle, 2012. godina ( ili možda i prije ) će vjerojatno biti zanimljiva po mnogo čemu, a preostaje nam da vidimo ( nadam se većina ljudi )!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 06, 2007 10:08 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet sep 22, 2006 11:22 pm
Postovi: 29
Lokacija: bl
Jack987 da li znas kako da dodjem do pomenutog dokumentarca "The Mayan Calendar Come North ( 180 min., divx, slika 4/5 )"
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 06, 2007 11:03 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Ima više načina.

Ako imaš nekog tko ima ADSL i/ili neku drugu brzu vezu, probaj ovdje:

http://video.google.com/videoplay?docid ... n+Calendar
http://video.google.com/videoplay?docid ... n+Calendar

Prije toga skini V-Downloader, koji skida filmove sa Google-a i Youtube-a, tako da ne stream-aš ( gledaš ) direktno.

Njega možeš skinuti http://tanbir.wordpress.com/2006/05/26/vdownloader-02-download-videos-from-youtube-google-video-and-grinvi

Ako ne poznaš nikog tko ima blagodat interneta, javi se u PM pa ćemo nešto srediti... hehe!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 07, 2007 10:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Neki izvori tvrde da brojevi 11:11 oznacavaju neku vrstu budjenja.
A zimska kratkodnevnica 2012. godine ce se dogoditi 21.12. u 11:11.
Slucajnost? :?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 08, 2007 12:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
Esperio Max je napisao/la:
Neki izvori tvrde da brojevi 11:11 oznacavaju neku vrstu budjenja.
A zimska kratkodnevnica 2012. godine ce se dogoditi 21.12. u 11:11.
Slucajnost? :?


Nije točno !

22. 12 2012


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 08, 2007 1:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
F. RA je napisao/la:
Esperio Max je napisao/la:
Neki izvori tvrde da brojevi 11:11 oznacavaju neku vrstu budjenja.
A zimska kratkodnevnica 2012. godine ce se dogoditi 21.12. u 11:11.
Slucajnost? :?


Nije točno !

22. 12 2012

Imas neki link koji to potvrdjuje?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 08, 2007 6:26 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Koliko se prisjecam iz Biblije napisano je doci ce kraj svim ovozemlajskim vjerama.
A pocetak "kraja" slicnim i nepredvidivi nemilim dogadjaima kao danas....

Mislim nestati ce veci dio ljudske populacije. Zar nas ionako nije previse na ovom malom planetu, shala.
Nakon toga vjerojatno nece trebati internet...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 08, 2007 4:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Dakle ne mislim da to ima ikakve veze.

Ima veze sa numerologijom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 08, 2007 5:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Pa to ti kazem, 11:11 ima veze sa numerologijom ali nema veze sa solsticijem.

Ali taj solsticij je dogovorom i konvencijom odredjen da ce se u nasem sistemu po univerzalnom vremenu dogoditi u 11:11 sati.
I meni je zanimljiv taj dogovor da bas 2012. solsticij bude u 11:11.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 28, 2007 5:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Pogledao sam konacno dvix o mayama... ovo je previse jako =D>


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 28, 2007 7:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
villy je napisao/la:
Pogledao sam konacno dvix o mayama... ovo je previse jako =D>


Pitanja proizaslo na kraju susreta:

Da li cemo zaista u 2007 poceti teleprentirati stvari.. ?
Ukoliko se to dogodi vise nista nije upitno

Kao i TESLA - FREE ENERGY =D>


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jan 28, 2007 9:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
a jel ima negde za skinuti taj divx o Majama?

Citat:
Jack987:
The Mayan Calendar Come North

Ukucaj u Google ( video ), pa će ti dati link i prikazati film. Ako ga ne želiš gledati online, koristi V-downloader za skidanje videa sa Googla, Youtubea i slično...

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jan 29, 2007 3:01 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri okt 25, 2006 10:11 pm
Postovi: 2
Lokacija: Belgrade
Zdravo svima!

Prelistavao sam pre par meseci neke stranice ovog foruma i ovaj mi je topic ostao u sećanju, pa sam hteo da ga dopunim jednim dodatnim argumentom.

Naime, najugledniji srpski dnevni list "Politika", je na svojim stranama posvećenim nauci i tehnologiji, objavio intervju sa mr. Slobodanom Đorđevićem, vodećim inženjerom u istraživačkom odelenju kompanije "Airbus", pod naslovom "Moguć veliki sunovrat".

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Sudnji dan” biće 21. decembra 2012. ili koju godinu kasnije! Izračunao ga je znalac mehaničkih pojava mr Slobodan Đorđević, vodeći inženjer u istraživačkom odeljenju kompanije „Airbus” u Hamburgu (Nemačka), koji proračunava čvrstinu buduće najveće putničke letelice na svetu.

Za svoju dušu se, međutim, upustio u višegodišnje odgonetanje Zemljine izdržljivosti, složenog mehaničkog ustrojstva koje će je uskoro naglavce preokrenuti (uskoro će to objaviti u izdanju „Moći knjige”). Planeta će izvesti veliki „magnetni salto” koji će joj, kao kakav džinovski buldožer, preorati celu površinu. A šta će se dogoditi s nama?

• Na kojim činjenicama zasnivate ovo zastrašujuće predviđanje?

– Zamislite da u oštru krivinu velikom brzinom ulaze „formula 1” i dvospratni autobus. Pretpostavljate da će se prvi izvući, a drugi prevrnuti jer u ovom slučaju presuđuje oblik. Mehanički proračuni pokazuju da je unutrašnje čvrsto jezgro Zemlje od stabilnog elipsoidnog postalo nestabilno jajasto (ovalno), sa odstupanjem (ekscentricitet) od 0,998. Uzrok tome je premoć većeg ekvatorskog gravitacionog pritiska nad sve manjim centrifugalnim izobličenjem (deformacija) jezgra, čija se ugaona brzina obrtanja ubrzano – smanjuje!

U proteklih vek i po Zemljino magnetno polje oslabilo je za deset odsto, dinamo (unutrašnje jezgro) posustaje! Svake godine 21. decembra ona ulazi u najoštriju krivinu (najbliža Suncu) ubrzavajući, umesto da, kao svaki vozač, koči! A jezgro, nasuprot ovome, sužava, a ne širi poprečni razmak između „svojih točkova” pružajući priliku tzv. žiroskopskom momentu da ga vertikalno obrne za 180 stepeni. Severni magnetni pol već je napustio Kanadu i napreduje ka Sibiru. Prema zakonima mehanike, severni deo unutrašnjeg jezgra pada ničice i istovremeno, zbog Koriolisovih sila, zanosi udesno. Da ne bi bio bačen kao u džudou, sprečava ga viskoznim trenjem preostali stabilni elipsoidni deo planete. Dokle?

Zemljino magnetno polje neće nestati, ali teži minimumu posle kojeg treba da ojača. Očekuje se važan događaj kao podsticaj, a to je naglo vertikalno okretanje unutrašnjeg jezgra i zakretanje cele Zemljine kore za određeni ugao. U tom času magnetni polovi zamenjuju mesta i, nažalost, smenjuju se dve civilizacije. Završava se i 26.000 godina dug precesioni ciklus. Najkritičnije je kada osa Zemljine rotacije i osa ekliptike uđu u istu ravan, 21. decembra svake godine, kada se stiču najradikalniji matematički, mehanički, astronomski i posmatrački uslovi za veliki preokret. Ako poslednji omane, jer prva tri to ne mogu, sledi samo jedno – odlaganje...

• Stiče se utisak da se uveliko pozivate na Milutina Milankovića i još neke, iako ni jedan od njih nije ništa slično nagovestio?

– Od srpskog velikana sam mnogo naučio, verujem nešto dogradio. Pokušavam da osvetlim deo teorije Milutina Milankovića koji u poslednje vreme izaziva sumnju u nekim naučnim krugovima, a tiče se uslovljavanja ledenih doba. Slični su, ali ne isti, nagoveštaji u radovima Čarlsa Hepguda, profesora na Kinovom državnom koledžu u Nju Hempširu, koga je podržao Albert Ajnštajn. Zagovara se mogućnost delimičnog zakretanja Zemljine kore u odnosu na „mirno” jezgro, podstaknuto izraženim nagomilavanjem mase na površini. A sve dolazi iz dubine. Udeo mase jezgra od 32,18 odsto lako može da pobudi nežnu Zemljinu koru sa skromnim učešćem od svega 0,46 posto. Obrnuto ne ide. Treptaj jedne dlake na ljudskoj glavi ne obara čoveka; njegov pad, svakako, obara sve dlake!

• Svi veliki pomori desili su se, kako objašnjavate, zbog povremenog nesklada u brzini okretanja Zemljinog jezgra i ostalog omotača.

– Zemlja je nastanjiva kada je pet odsto bliža nego sada i 15 odsto dalja od Sunca. Obrtanje oko sebe omogućava život; da je samo jedna strana stalno okrenuta zvezdi, bila bi pregrejana, a druga – mračna i smrznuta. Kada se približava, izlaže nas opasnosti da budemo ispečeni. Zahvaljujući opadanju ugaone brzine i jajastom obliku jezgra, uz potporu žiroskopskog momenta, ona izvodi vertikalni salto; menjajući smer rotacije, daje šansu Suncu da se pojavi na zapadu. I počinje da se udaljava ka sledećem ledenom dobu. Zbog porasta brzine ugaonog obrtanja jezgro zadobija nov, elipsoidni oblik i mogućnost da novim vertikalnim saltom spreči da planeta konačno napusti Sunčev sistem. U toku precesionog perioda od 26.000 godina Zemlja se udaljava i približava, lutajući od globalnog zagrevanja do ledenog doba. Ali uvek ostaje u „životodavnom prstenu” – sa udaljenošću koja je veća od Venerine, a manja od Marsove. Ponaša se, u stvari, kao pouzdan peščani sat koji mora da se okrene da bi nastavio da radi.

• Iz matematičkih proračuna proizilazi novi potop, sličan Nojevom. Kada mu se nadati?

– Za, otprilike, 6.400 godina. Zbog naglog ugaonog ubrzanja uvećane centrifugalne sile, odvući će vodu sa severa i juga ka ekvatoru, na kome će „zauvek” nestati velike kopnene mase. Evropom će duvati užasni severni vetrovi, uz „neviđene” vulkanske erupcije i pomeranja Zemljine kore. Za razliku od prethodnog „pasivnog potopa”, izazvanog naglim usporenjem, naredni će biti „aktivan”. Potopima nisu potrebne nove količine vode: periodične promene ugaone brzine određuju preraspodelu i nova pustošenja.

• Kako na živi svet utiče preokretanje magnetnih polova, što su i neki drugi najavili?

– U vertikalnom zaokretu jezgro zahvata ogromne mase u dubini. Razlika između ekvatorskog i polarnog poluprečnika od 21.400 metara mora biti preuređena. Nimalo slučajno: to odslikava naglo izdizanje jednih područja kore za desetak kilometara i spuštanje drugih isto toliko. Setićete se da se ovo poklapa s najvišim planinama i najvećim dubinama. Zamislite užasnu sliku kako se kilometarski visok talas zemlje i kamenja iznenada izdiže, okićen bleštavim eksplozijama jarko crvene lave i praćen nepodnošljivom rikom iz Zemljine utrobe. Grozomorni vatreni pir kome nijedan holivudski scenario nije dorastao. Dan kada Sunce i zvezde menjaju pravac kretanja, kada nestaje jedna civilizacija, a magnetni polovi planete razmene svoja mesta...

• Koliko smo blizu (ili daleko) od „Sudnjeg dana”?

– To se očekuje 21. decembra 2012. godine ili, možda, kasnije.

• Protivite se preovlađujućem tumačenju sveopšteg otopljenja, navodeći da je isključivi uzrok približavanje i udaljavanje od Sunca?

– Šta mislite: da li je celishodno da civilizacije nastaju u pesku (Mesopotamija, Egipat...)? Postoji odgovor: Zemlja je prilazila Suncu preobražavajući idealne ekvatorijalne predele u manje pogodne za život. A na severu, gde smo sada, bivalo je bolje. Planeta se okretala malo brže pre 2000 godina nego sada... Moji proračuni daju nove, veoma male, činioce sila privlačenja i odbijanja Zemlje od Sunca, uzrokovane vlastitom rotacijom; one deluju dugoročno i nisu obuhvaćene Njutnovim formulama. Zemlja se približava Suncu, to je jedini razlog globalnog otopljenja. Uzrok nisu raspršivači i ugljen-dioksid, već rastojanje od matične zvezde!

Stanko Stojiljković
[objavljeno: 28.01.2007.]


www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=18198
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


U ovom tekstu se nigde ne spominje galaktičko poravnanje, prolazak Venere, Alieni, Denziteti, kalendar Maya... ne. Ovo je čista naučna teza. Ali ono što me privuklo u textu je datum mogućeg Sudnjeg dana, koji se zastrašujuće poklapa sa ostalim najavama ovog događaja.
Da li je ovo posle svih netačnih proročanstava o kraju sveta, kojima smo zatrpavani prethodnih godina, stvarni datum apokalipse??

_________________
Born Again


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2319 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 116  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz