Sada je: sri jun 05, 2024 10:53 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 178 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sub jun 13, 2009 3:32 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Hvala za putokaze Suzy. Krecem sa rudarskim radovima. Onoliko koliko sam svestan, ja smatram da sam spreman da pruzim ljubav svojoj cerki, samo jos da pripazim kako da se resim toga da ocekujem ono sto od nje ne treba da ocekujem. Valjda cu iskopati to.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: pon jun 15, 2009 3:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
Nekad sam za puno svojih propusta krivio roditelje. danas sve cesce krivim sebe i
pokusavam se rjesiti relikata takvog nacina razmisljanja.
recimo, danas sam si isao lagati zbog lijenosti. Banalan primjer. bilo je
vrijeme da pospremim sobu, i kad sam poceo traziti sredstvo za ciscenje,
poceo sam misliti "o gdje si ga opet zametnula" misleci na mamu istovremeno
vežući negativne emocije za situaciju. nakraju je ispalo da sam si nasao
idealno orpavdanje za odgađanje pospremanja, iako je u srzi problema bila
samo moja lijenost. uvijek cemo imati ljude koji ce nas poticati da radimo na sebi.
u to barem mogu biti siguran. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: uto jun 16, 2009 6:16 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Rudar je iskopao jos neke svoje lazi.

Glumim preterano pedantnog, a u stvari sam lenj. Ono sto se za cas resi, to spremim, a ako nesto vece treba zapeti, onda to izbegavam. A da bih sebi pokazao da sam pedantan, kod drugih trazim aljkavost i lenjost, ali samo kod gorih od sebe.

Glumim heroja, koji svakome moze reci sta hoce, jer sam veliki manipulator recima. Tako onda ispadam pametan.


Javice rudar opet, kad nesto iskopa. Ajd u zdravlje istini.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: uto jun 16, 2009 8:33 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Nisam znao da li da ovo stavim pod ljubav ili ovde. Ovo je ipak vise laganje, nego ljubav

Citat:
“Blaženi su samotni i odabrani, jer vi morate naci kraljevstvo; zbog toga što ste iz njega
potekli, u njega cete se i vratiti”.

Prodrite u smisao svake rijeci: “Blaženi su samotni...” Tko je samotan? Onaj tko je odbacio potrebu biti potreban drugima, onaj koji više ne želi da ga žele. Samotnik je covjek koji je sasvim zadovoljan u sebi, onaj koji ne osjeca potrebu da mu drugi govore: “Znaš, ti si vrlo znacajna osoba”. On je unutar sebe doživio vlastit znacaj, i sada mu nikakve vanjske potvrde nisu neophodne. Smisao njegovog života ne dolazi mu od izvana - on ne prosjaci za smislom i znacajem - jer znacaj i smisao sjedinjeni su sa suštinom njegovog bica. Samotnik može živjeti sam za sebe, sam po sebi bez podrške sa strane.
Vi niste u stanju živjeti sa sobom. Kada god ste sami, osjecate nekakvu neizrecivu nelagodnost. Samoca je u vašoj svijesti povezana s osjecanjem tjeskobe i mrtvila. Što raditi? Gdje ici? Idite u crkvu, u neki klub, u kazalište- nije važno gdje, nadite nekoga, miješajte se sa gomilama, ili, jednostavno, idite u kupovinu. Za bogataša je kupovina jedina igra, jedini sport. Ako ste siromašni, i ako niste u stanju baviti se tom vrstom sporta, onda bar posmatrajte izloge! No bilo kako bilo, idite negdje, što dalje od sebe, što dalje od samoce. Biti sam, to je veoma teško, neobicno. Odakle ljudima tolika žudnja za drugima? Pa, kako odakle? Kada god je covjek u samoci, vaš znacaj pocinje da blijedi nevjerojatnom brzinom. Idite u prodavaonicu i kupite par nepotrebnih stvari; barem ce vam prodavac povratiti onaj izgubljeni osjecaj - da ste nekom nešto. Kupljena stvar nece vam vratiti poljuljani moral, nego prodavac - zbog toga smo opsjednuti kupovinom besmislenih stvari. Izadete u prodavaonicu samo da biste uzeli nešto - bilo što, u stvari - prodavac vas pogleda kao da ste kralj osobno. Svi se prodavaci ponašaju kao da u potpunosti zavise od vas - i vi se hvatate na to, iako znate da to sa istinom nema neke narocite veze. Kupci se na taj nacin iskorištavaju od pamtivijeka: prodavac vam uputi osmijeh koji je stavio na lice još prije deset godina. Docekuje vas kao ministra, s uzvikom dobrodošlice, i vi se stvarno osjecate kao netko tko je znacajan, skoro neophodan. Cini vam se da bi prodavac preminuo da niste pošli u kupovinu. Izgleda da je samo cekao da se pojavite - kako bi nastavio da diše normalno.
Po citavom svijetu, ljudske se oci krecu i love sve ono što covjeku može povratiti izgubljeni smisao i znacaj. Kada god vas pogleda neka žena, vama se podigne moral. Sada su i psiholozi otkrili tu tako jednostavnu cinjenicu: kada god udete u neku prostoriju - na aerodromu, na željeznickoj stanici ili u hotelu - i ako vas neka žena pogleda dva puta, ona je spremna da joj pridete. No, ako vam uputi jedan jedini pogled, ne obracajte pažnju, zaboravite. Psiholozi su cak i snimali takve situacije, proucavali su do krajnosti tu pojavu, i rijec je o cinjenici: kada god žena dva puta nekog pogleda, to je vec dovoljan znak - ona želi da joj uzvratite pozornost, i da joj pokažete svoju naklonost.
Covjek ulazi u restoran: žena ga osmotri, no ako smatra da nije zanimljiv, nece joj pasti na pamet da ga još jednom pogleda. I ženo-lovci to jako dobro znaju - to im je znanje vec eonima u genima. Psiholozi su sve to saznali tek prije nekih desetak ili dvadesetak godina. Ako žena - nakon što je obratila pažnju - uputi muškarcu joj jedan pogled, to je siguran znak da je zainteresirana. Poslala vam je nedvosmislen poziv, jer je spremna s vama odigrati igru ljubavi. Ali, ako vas žena ne pogleda i drugi put, onda su vrata zatvorena. Bolje vam je da zakucate na neka druga vrata - njena su za vas zasigurno zatvorena.
Kada god vas neka žena pogleda, kada god obrati pažnju na vas, vi se osjetite znacajnijim. U tom trenutku, cini vam se da ste jedinstveni. Zbog toga ljubav ima nešto magijsko u sebi. Ona vam daje toliko snage, novog poleta, bujnijeg života...
Ali - to je i problem, jer žena koja vas posmatra svakoga dana nece biti od neke vece vajde. Zbog toga se supružnici brzo zasite jedno drugog - jer kako cete moci da iz istog pogleda, svakoga dana, izvlacite istu radost... da ste bitni, da ste netko i nešto, da ste neophodni? Ubrzo se naviknete - ona vam je žena, maltene sestra, i išcezla je svaka draž osvajanja i borbe. Tada se pojavljuje želja: biti Bajron, biti Kazanova, biti Don Žuan, i ici od žene do žene. To, zapamtite dobro, nije seksualna potreba; ta “šetnja” nema veze ni sa seksom ni sa ljubavlju, jer ljubav je željeti da se ostvari sve dublji i dublji kontakt s jednom osobom. Ljubav se, po samoj svojoj prirodi, uvijek pokrece ka dubinama.
Ta potreba da se ide od žene do žene nema veze ni sa seksom ni sa ljubavlju: rijec je o cistoj egopotrebi. Ako možete svakoga dana osvajati neku drugu ženu, vremenom se pocinjete osjecati kao veliki osvajac - kao nešto vrlo znacajno i poželjno. I ako ste završili s jednom ženom, a nijedna druga ne obraca na vas pažnju, pocinjete nestajati. Zbog toga supružnici izgledaju nekako turobno, beživotno. Možete sa velike razdaljine utvrditi da li je par u braku ili tek na pocetku veze. Ako nisu u zvanicnoj zajednici, primijetiti cete da
su sretni, da pricaju i da se smiju: jednostavno uživaju u prisustvu voljenog bica. Ali, ako su muž i žena, odmah cete steci utisak da oni na jedvite jade podnose prisustvo onog drugog.
Mula Nasrudin je bio u braku dvadeset i pet godina, i baš na dan godišnjice, on se ubrzano spremao pobjeci iz kuce. Žena je ocekivala da se tog dana nešto promjeni - da makar nešto bude drugacije - ali, Nasrudin se ponašao kao i ranije... jedva je cekao da zalupi vrata za sobom i ode negdje: u kavanu, kod prijatelja, bilo gdje.
Žena ga je, zbog takvog njegovog ponašanja, izravno upitala: “Nasrudine, da li ti uopce znaš koji je danas dan?”
“Znam”. “Pa ucini onda nešto neobicno”, predloži mu žena.
“Važi”, rece Nasrudin. “Što, recimo kažeš za dva minuta tišine?”
Ako osjecate da vam je život nekako zapeo, to samo pokazuje jednu stvar: mislili ste da vam se dogodila ljubav. Nije to s ljubavlju imalo nikakve veze. Radilo se o pukoj potrebi ljudskog ega - da osvaja, da svakoga dana ima utisak da je potreban i neophodan. Kada osvojite nekog novog partnera, vaše se stanje ubrzo mijenja na bolje. To je požuda svakog politicara - on teži da ga citava zemlja želi. Što je Hitler pokušavao? Imao je potrebu da ubjedi svijet u svoju neophodnost. Želio je da ga planeta Zemlja smatra najpoželjnijim.
Ta vam potreba nece dopustiti da postanete samotni; politicar ne može biti duhovan - politicari su otišli u dijametralno suprotnom pravcu. Zbog toga je Isus jednom naglasio: “Lakše je kamili proci kroz iglene uši, nego bogatašu uci u kraljevstvo nebesko”. Zašto? Zbog toga što je covjek koji je gomilao svoja bogatstva želio postati znacajan kroz ono što posjeduje. Bogataš želi biti netko i nešto, a svako tko želi takvo ispunjenje, neka zna: vrata kraljevstva zatvorena su za njega.
Samo onaj koji je nitko i ništa može proci kroz rajske vratnice. Rijeku neznanja može prijeci samo onaj ciji je camac sasvim prazan. Do kraljevstva nebeskog stici ce samo covjek koji je shvatio: sva ta želja da se bude željen i poželjan je odraz ljudske neuroticnosti. Te ego potrebe su sasvim beskorisne... i ne samo da nemaju nikakvu korisnost u sebi - te potrebe su i veoma štetne. One vas izluduju, ali vas, zapamtite, nikada ne ispunjavaju.
Tko je samotan? Onaj u cijoj je duši nestala potreba biti potreban. Onaj koji je prestao u drugima tražiti smisao vlastitog života. Onaj koji više ne traži potvrdu iz tudih rijeci ili iz tudih pogleda. Ako mu poklonite svoju ljubav i svoju naklonost, on ce biti prirodno zahvalan, ali ako mu pokažete ravnodušno lice, to nece u njemu stvoriti ozlojedenost ili neko depresivno stanje. Ako mu ništa ne poklonite, sve je u redu - žaljenje ne postoji. Ako odlucite da ga posjetite, taj covjek ce svakako biti sretan, ali ako ne dodete - iako ste obecali, njegovo unutrašnje stanje nece se promijeniti. On ce uživati tiskajuci se u gomili, ali ako živi kao pustinjak, njegova sreca bice istovjetna.
Samotnika ne možete unesreciti, jer on je naucio živjeti u miru sa samim sobom - naucio je biti radost sam po sebi, i sam za sebe. Kao sam, on je samodovoljan. Zbog toga ljudi ne vole kada neki njihov prijatelj postane duhovan: ako muž pocne dublje uranjati u meditaciju, žena se silno uznemiri. Zašto? Cak ni njoj ne mora biti jasno zbog cega se toliko zabrinula. Ako žena krene predano moliti ili primjenjuje neku drugu spiritualnu tehniku, muž nije ravnodušan. Zbog cega? Nesvjesni strah polako se pocinje osvještavati. Strah je u tome što ona ili on pokušava postati samodovoljan. Zbog toga, ako se prosjecnoj ženi ponudi izbor: “Što bi više voljela - da ti muž postane alkoholicar ili meditant?”, ona ce prije izabrati pijanicu. Ako se mužu postavi slicno pitanje: “Da li bi više volio da ti žena postane sannyasin ili da zgriješi s nekim?”, iako nevoljno, muž ce da izabere ovu drugu mogucnost. .
Zašto? Zato što sannyasin predstavlja nekog tko je dovoljan samom sebi. Njemu nitko ne treba - nije zavisan ni u jednom smislu. To stvara strah, jer vi, ako ste u bilo kakvoj vezi s takvim covjekom, pocinjete osjecati vlastitu ništavnost. Citav vaš život izgraden je oko potrebe da vas on treba, da ste mu neophodni. Do malocas ste mislili da ta osoba može živjeti samo uz vašu pomoc, ali vaš ego ce biti razbijen u paramparcad kada saznate da je zavisni cvijet procvjetao i u samoci.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: uto jun 16, 2009 10:18 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon jun 15, 2009 3:55 pm
Postovi: 5
Na mene su Oshovi tekstovi ostavili osjećaj da što god da promislim je laž. Pitam se da li je suprotnost laži istina ili je istina o kojoj Osho priča nešto skroz izvan svih igrica uma. Kod Oshoa sam primjetio da nekad kaže da je nešto ovako a onda u drugoj knjizi govori o istoj stvari da nije tako. Ne mislim da Osho laže mada mislim da bi zbog te činjenice mnogi ga prozvali za lažova.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: uto jun 16, 2009 10:32 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
osjećaj da što god da promislim je laž


Poveži razmišljanje sa informacijama da i sve "naše" misli... i nisu naše. Evo tema koja je dobra za proučiti u vezi "našeg" razmišljanja:

Kako prepoznati vlastite misli
viewtopic.php?f=5&t=139

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri jun 17, 2009 1:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
http://prophetanemo.blog.hr/ je napisao/la:
Istina je puna sebe. Zato često bude ignorirana. Laži znaju kakve su pa rade na vanjštini. Istina misli da je dosta to što je istina. Pa izađe u svijet nenašminkana.

ovo je ono što sad osjećam prema tome...

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri jun 17, 2009 5:20 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon jun 15, 2009 3:55 pm
Postovi: 5
Jack987 je napisao/la:
Citat:
osjećaj da što god da promislim je laž


Poveži razmišljanje sa informacijama da i sve "naše" misli... i nisu naše. Evo tema koja je dobra za proučiti u vezi "našeg" razmišljanja:

Kako prepoznati vlastite misli
http://galaksija.info/forum/viewtopic.php?f=5&t=139

:mrgreen: :wink:


Ako čovjek uopće traži Istinu samim tim ispada da živi u laži jer inače ne bi imao ikakvu potrebu za istinom. To je ono što sam gore išao napisati.
Nisam napisao da mi se čini da misli nisu moje nego da su moje misli lažne ili da sve što promislim je laž. Osho bi vjerojatno mogao kazati nešto u stilu: „Pa normalno da misli nisu vaše, i to ne samo da misli nisu vaše nego ništa nije vaše na ovom svijetu, ni kuća, ni auto, ni obitelj ... vi ste samo posjetitelj.“ A mogao bi i kazati: „Ne samo da su misli vaše nego u trenutku razmišljanja vi ste ta misao, vi ste sve, vi ste jedno sa svemirom i vi ste svemir.“ :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri jun 17, 2009 5:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Citat:
Osho bi vjerojatno mogao kazati nešto u stilu: „Pa normalno da misli nisu vaše, i to ne samo da misli nisu vaše nego ništa nije vaše na ovom svijetu, ni kuća, ni auto, ni obitelj ... vi ste samo posjetitelj.“ A mogao bi i kazati: „Ne samo da su misli vaše nego u trenutku razmišljanja vi ste ta misao, vi ste sve, vi ste jedno sa svemirom i vi ste svemir.“

Da,to je vjerojatno jer ti nisi jedini njegov učenik,nego je to svaki potencijalni čitatelj.I on zbog toga govori na više nivoa,što gledano s jednog,nazovimo "nezrelog" nivoa,ispada neorganizirano.A to i dovodi do krivih zaključaka,predpostavki,ako nismo pročitali knjigu ili više knjiga u serijalu,do kraja.
Želim reći da on piše za one "razvijenije" i "početnike" i "laike".
Ovim te ne mislim uvrijediti,ali pokušaj ti nešto u što se jako dobro razumiješ napisati knjigu a da od nje imaju koristi totalni neznalice i profesionalci,a da pritome ne pišeš uvijek nešto tipa:"Ovo je za ove..." ili "Ovo je za one...".
:thumbup:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri jun 17, 2009 5:58 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Citat:
„Pa normalno da misli nisu vaše, i to ne samo da misli nisu vaše nego ništa nije vaše na ovom svijetu, ni kuća, ni auto, ni obitelj ... vi ste samo posjetitelj.“ A mogao bi i kazati: „Ne samo da su misli vaše nego u trenutku razmišljanja vi ste ta misao, vi ste sve, vi ste jedno sa svemirom i vi ste svemir.“


A mozda bi oba puta bio u pravu. Zavisi o cemu je pre toga pricao, ili ce kasnije pricati.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri jun 17, 2009 11:21 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: pon jun 15, 2009 3:55 pm
Postovi: 5
kolos je napisao/la:
Citat:
Osho bi vjerojatno mogao kazati nešto u stilu: „Pa normalno da misli nisu vaše, i to ne samo da misli nisu vaše nego ništa nije vaše na ovom svijetu, ni kuća, ni auto, ni obitelj ... vi ste samo posjetitelj.“ A mogao bi i kazati: „Ne samo da su misli vaše nego u trenutku razmišljanja vi ste ta misao, vi ste sve, vi ste jedno sa svemirom i vi ste svemir.“

Da,to je vjerojatno jer ti nisi jedini njegov učenik,nego je to svaki potencijalni čitatelj.I on zbog toga govori na više nivoa,što gledano s jednog,nazovimo "nezrelog" nivoa,ispada neorganizirano.
:thumbup:


Ne mislim da je neorganizirano nego sam bliže mišljenju koje je je i Rudar spomenuo, a to je da je i jedno i drugo točno. Mislim da je istina o kojoj Osho govori nešto neizrecivo i da se do nje ne može doći rovarenjem i preslagivanjem misli (a možda i može tako ponekad).
Mislite li da je uopće potrebno komentirati komentare Oshoa? On je za mene uvijek bio poput zen pričica koje ne traže komentare. Evo sad nisam odolio i ne znam da li je to udaljavanje od biti njegovog podučavanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: čet jun 18, 2009 10:15 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Osho i sam kaze da je to sto on zeli preneti neobjasnjivo, ali pokusava svojim recima potaknuti u nama da sami shvatimo.

Da li je portebno komentarisati Oshoa? Pa ja mislim da nije, nego analizirati ono sto to posle probudi u nama. Mi jos ne znamo o cemu prica. Mozemo samo da se udubimo u sebe i rovarimo kao "rudari", pa da kroz ovakve analize, medjusobno, mozda dodjemo do Istine. U stvari mi sami sebe komentarisemo ovde. Njega nema smisla komentarisati, jer jos nismo shvatili o cemu prica.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sub jun 20, 2009 10:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
Citat:
Iskrenost je najuzvišeniji oblik ljubavi.

Pet nivoa izgovaranja istine:

1. Reci sebi istinu o sebi
2. Reci sebi istinu o drugima
3. Reci drugima istinu o sebi
4. Reci drugima istinu o drugima
5. Svima o svemu govori istinu


Istina će vas osloboditi!

Okruzeni prirodom, posjecujemo prijatne skupove i slicno. Tako dobijamo bujice pozitivne energije i na taj nacin prociscavamo nasu dusu i osjecanja. Samim tim imamo mogucnost da i drugima prenosimo pozitivnu energiju.

Ljubav i radost kod mnogih su samo trenuci. Praznimo se i unosimo energiju svakodnevnice koja nas okruzuje sa sasvim drugacijim aspektima.

Tako se u pozadini duhovnog pada pojavila zedj kako odrzati pozitivno energetsko polje u sebi i oko sebe.

Krug covjekovih problema na zivotnom putu je svakodnevnica, sa strepnjom i strahovima na svim poljima. Ipak, kod mnogih se radja zelja za preobrazajem svjesti i osjecanja. To je put spoznaje kojim svi tezimo. Strah materijalizacije nam razdire duh, takav scenario imamo u svojoj fiziologiji na mentalnom nivou i prenosimo ga svom okruzenju na kvantnom nivou (danas je to polje dosta istrazeno). Raznim putanjama i radom na sebi dotaknimo makar dio apsoluta cime cemo doprinjeti i sebi i svom okruzenju pa i mnogo dalje.

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri jun 24, 2009 9:13 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: pon dec 15, 2008 12:52 pm
Postovi: 278
Laganje samo za sebe nije u mogućnosti opstati u ovoj stvarnosti da nije potpomognuto i drugim faktorima koji jačaju vlastitu dominaciju kroz fizičku stvarnost. Toga ima na pretek u svakodnevnom životu, samo je pitanje dali smo u stanju da to primjetimo ili dali imamo interes da to ignorišemo. Želja za dominacijom ili odvajanjem od ostalih je nekada jača od razuma i praznih priča, a primjer imamo i ovdje na forumu gdje su moderatori odredili "entitete" i to po bojama. Tipična OPS piramida. Crveni su glavni, onda dolaze niži, oni su zeleni, a zatim dolaze narandžasti (ili "raja" ) oni koji ove gore trebaju poštovati ili uvažavati, jer da nismo isti dato je da to primjetimo kroz boje. Itd, itd - takvih i sličnih stvari ima u sistemu OPS vladavine, koji je na sceni, na pretek. Sve državne službe i službenici su uniformisani dabi mi imali prema njima poštovanje, da nekažem starh, jer prikazani su nam kao različiti. Razmislite, "sve ima svoju svrhu i razlog". Nebih da dužim, jer ipak, sve su samo lekcije a ovozemaljski razredi su beskonačni ali nisu nedostižni. Nije loše još se jednom sjetiti Di Mela - "može nam mnogima biti jako poučan". Pozdrav


Zadnja izmjena: juzni krst; čet jun 25, 2009 3:38 am; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: sri jun 24, 2009 11:57 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Što bi rekao moj drug Uroš: matrica izaziva čoveka :glasses7: . Mislim mene.

Hm, :-k mada ovo uterivanje straha nije tako loša ideja.

Jer vidiš, mogu ti reći da sam izuzetno nezadovoljna trenutnim stepenom ispoljavanja poštovanja prema MENI/ MI. :?
Pokušala sam da objasnim ljudima da sam Prosvetljena Osoba, da će zaglaviti u prvoj rupi pakla ako mi budu nešto zamerali, da sam izuzetno duhovno uznapredovala, da imam plan za spasenje sveta i ništa. :-s Malo-malo pa dobijem po nosu od nekog putnika namernika, neistomišljenika ili nekog ko je ustao na levu nogu :wink:

Hm, neefikasne metode, a bas su obecavale :-s

Nego, dragi moj južni krste, sad ozbiljno: pusti boju nickova, prvo, potpuno je irelevantno, drugo, koliko ja znam, zadato je templateom foruma.

Za mene licno je nešto drugo bitno: zaista jedinstveno životno iskustvo da učestvujem u moderiranju i uređivanju verovatno najboljeg metafizičkog foruma na ovom govornom području a i šire. Imala sam razne egzotične hobije, ali nisam mislila da ću se ičim sličnim baviti.

Tako, možeš to da zoveš OPS-piramidom i da zvocaš, toooooootalno me boli uvo za to i to u zelenoj boji. :glasses7:
Trenutno to izuzetno iskustvo sa velikim zadovoljstvom utkivam u neki svoj mozaik. :love9:

Veoma to preporučujem: sticanje sopstvenih iskustava, umesto razbijanja glave tuđim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: čet jun 25, 2009 3:36 am 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: pon dec 15, 2008 12:52 pm
Postovi: 278
Citat:
Tako, možeš to da zoveš OPS-piramidom i da zvocaš, toooooootalno me boli uvo za to i to u zelenoj boji.
Trenutno to izuzetno iskustvo sa velikim zadovoljstvom utkivam u neki svoj mozaik.

Veoma to preporučujem: sticanje sopstvenih iskustava, umesto razbijanja glave tuđim.

Ovakvih primjera ućutkivanja "očitog" je na pretek u svakodnevnom životu. Praznih priča o "matrixu" neuk će se naslušati do besvjesti. Matrix je u nama - čuči i pitanje je samo koliko smo ga se spremni odreći ili primjetiti to kod drugih i progovoriti.
OPS - valjda ti znaš da mi živimo u njemu i da je on naša svakodnevica, a naravno kada to shvatimo da pokušavamo izaći iz njega. Reći da nismo više OPS nije dovoljno, jer to je stanje fizičkog realiteta. MI SMO STALNO "OPS" DOK SMO U FIZIKALNOSTI:
Iskreno mi je drago da si ovako reagovala, jer te to pogodilo, pošto si mislila da si daleko dogurala u vlastitom prosvjetljenju. Ne kritikujem, samo primjećujem - valjda i ti treba da si ponosna što nam ovakve stvari ne mogu prolaziti i što ih primjećujemo.
Nije lako biti jednak među istima, a još teže to prihvatiti.
Ponekad i sam imam isti problem zato sam ovako nešto odmah i primjetio, a na kraju zar nismo svi jedno, zar ne pripadamo istoj iskri - ONOME ŠTO JESTE ?

Ra:
U istini nema ispravnog i pogrešnog. Nema polariteta za sve što će biti, kako vi kažete, pomireno u nekoj tački vašeg plesa kroz celinu tela/uma/duha kojim se u ovo vreme zabavljate, izobličavajući na različite načine. To izobličavanje ni u kom slučaju nije neophodno. Njega je izabrao svako od vas kao alternativu razumevanju celokupnog jedinstva misli koje povezuju sve stvari. Vi ste svaka stvar, svako biće, svaka emocija, svaki događaj, svaka situacija. Vi ste jedinstvo. Vi ste ljubav/svetlo, svetlo/ljubav. Vi jeste. To je zakon Jednog. Treba li da objasnimo uz više detalja?

Na početku, morate razumeti da razlika između vas i drugih za nas nije vidljiva. Mi ne smatramo da postoji razlika između napora da se postigne povećanje svesti kod distorzije koju projektujete kao ličnost i povećanja svesti kod distorzije koju nazivate drugom ličnošću. Zbog toga, učiti je isto što i podučavati osim ako ne podučavate onome što učite; u tom slučaju donosite sebi/njima malo toga dobrog. O ovom saznanju treba da razmisli vaša celina uma/tela/duha, budući da je distorzija ta koja igra ulogu u vašim iskustvima u ovom kontekstu.

"Istina će vas osloboditi" - reče mudra i prosvjetljena glava.
Lijep pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: čet jun 25, 2009 5:29 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Ovakvih primjera ućutkivanja "očitog" je na pretek u svakodnevnom životu.


A, ne, ne. [-X Ne ućutkujem te :wink: .

Citat:
Iskreno mi je drago da si ovako reagovala, jer te to pogodilo, pošto si mislila da si daleko dogurala u vlastitom prosvjetljenju. Ne kritikujem, samo primjećujem - valjda i ti treba da si ponosna što nam ovakve stvari ne mogu prolaziti i što ih primjećujemo.
Nije lako biti jednak među istima, a još teže to prihvatiti.


Reakcija:
Razmislila o tome što si rekao i posledica tog razmišljanja je (jos jednom):

Za mene zaista jeste izuzetno iskustvo :!: da učestvujem u uređivanju i moderiranju verovatno najboljeg metafizičkog foruma na ovom govornom području, a i znatno šire.

i
zaista me boli uvo za „analize“ tipa OPS-piramide - nisi ni prvi ni poslednji.

Jer - ako sam od pomenutog Mela nešto naučila - to je da nećeš postati ni bolji ni gori čovek zbog onoga što neko drugi misli o tebi. Ili kaže.

Zatim:
Boje nickova su određene templatom foruma.
Ako tebi to bode oči, postoji mnostvo nacina da se predlozi promena.

Što se „prosvetljenja“ tiče:
Vrlo slabe i vrlo slabo. :?
Za mene je suština rada na sebi autentičnost. Utoliko to moderiranje donekle doživljavam kao određeno ograničenje, jer je stepen spontanosti smanjen, no, o tome ne ovom prilikom.

Zatim, definitivno nisam ponosna na tebe, niti na bilo koga drugog.

Tako, moram sad da idem i spakujem kofer: odoh na par dana, na jedno veoma zeleno mesto. :glasses7:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: čet jun 25, 2009 9:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
tesko mi se sad staviti u poziciju promatraca vaseg malog sukoba :) i nekako "znam" da ta napetost koja se stvorila između vas može u vama zapravo proizvesti dobar materijal za rad na sebi, utoliko što bi ste ojačali svoju individualnost ne vežući se na neke dijelove koji više liče na vlastitu interpretaciju tuđih ideja, nego nešto autentično.

zašto bi boje bile odraz takve podjele na galaksijskom ako je za njihovo postojanje odgovoran autor templatea?
meni je iskreno takva podjela malo djetinjasta, ali sve je to očito bila ideja dizajnera.

s obzirom na njegov "edukativni" karakter zadnji post upucen arji djeluje generično i dosta neautentično.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: čet jun 25, 2009 10:23 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4231
Ne znam koliko je sve ovo relevantno u vezi s temom laganje sebe ali činjenica je da smo se u vezi s forumom uvijek držali defaultnog stila onakvog kakav je on bio orginalno podešen, dok o nekim "hijerarhijama" ili mogućim aluzijama na to, nismo razmišljali.

Svaki internet forum ima sličnu organizacionu strukturu u smislu njegovog administriranja, moderacije itd. i on kao takav predstavlja samo medijum za razmjenjivanje informacija a ne obavezno neku grupu ljudi ili društvo sa posebnom ideologijom, "vođom" i njegovim "pomoćnicima".

Što se boja fonta tiče i ostale ambalaže, to pitanje ćemo razmotriti na internom nivou, pa ćemo ih podesiti onako kako budemo smatrali da je najbolje.


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Laganje sebe
PostPostano: čet jun 25, 2009 10:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned jun 18, 2006 3:19 am
Postovi: 120
Citat:
Želja za dominacijom ili odvajanjem od ostalih je nekada jača od razuma i praznih priča, a primjer imamo i ovdje na forumu gdje su moderatori odredili "entitete" i to po bojama. Tipična OPS piramida. Crveni su glavni, onda dolaze niži, oni su zeleni, a zatim dolaze narandžasti (ili "raja" ) oni koji ove gore trebaju poštovati ili uvažavati, jer da nismo isti dato je da to primjetimo kroz boje. Itd, itd - takvih i sličnih stvari ima u sistemu OPS vladavine, koji je na sceni, na pretek. Sve državne službe i službenici su uniformisani dabi mi imali prema njima poštovanje, da nekažem starh, jer prikazani su nam kao različiti.



Ovakav koncept posmatranja podjele kroz boje prisutan je u rasizmu, a na našim prostorima u načinu prepoznavanja nečijeg nacionalnog identiteta.

Komentar upućuje na ugroženost zbog nabacivanja lažnog autoriteta rukovodstva foruma. To može da ,,pali,, samo kod psihičkih i duhovno nezrelih osoba, a to onda nije problem rukovodstva foruma, već tih ,,žrtava,,. Negativna reakcija u tom smislu ne bi trebala biti upućena rukovodstvu foruma, već ,,žrtvama,, kroz analizu uzroka takvog stanja. Pamet usmjerena u smislu negativne kritike je mogla biti usmjerena u pozitivnom smislu da se recimo otvorila takva tema.

Orjentacija OPD i OPS je usmjerena na proces razmišljanja i ponašanja sebe prema stvarnosti u kojoj se to Ja nalazi. Kod ljudi koji nemaju iskustva sa samopercepcijom kroz rekapitulaciju, ovaj pojam izaziva reakciju na etiketiranje trećih lica po kriterijima OPD-a i OPS-a. Jednostavnije rečeno, umjesto da se gleda je li neko OPS ili OPD orjentisan i zašto, neophodno bi bilo korisnije i efikasnije pogledati u svoju unutrašnjost po istim kriterijima po kojima se posmatra taj neko.

Značajna karakteristika ljudi sa znanjem je da se ne bava samo sadržajem, već i svim okolnostima koje imaju veze sa tim sadržajem. U to sigurno ne spada posmatranje obojenih riječi i njihovo tumačenje kroz društvene kriterije, jer je smisao takve analize daleko ispod intelektualnog komunikacijskog nivoa na ovom forumu.

Uzimajući ove gore navedene elemente u obzir, može se zaključiti da je citirani komentar došao iz dva namjenska usmjerenja. Jedan iz nezrelosti i neznanja o vlastitom identitetu, a drugi u smislu provokacije.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 178 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz