Sada je: sri apr 24, 2024 10:33 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 58  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto sep 01, 2015 1:53 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
lezilebovic je napisao/la:
friend je napisao/la:
Sve se moze i sa decom, cak to moze i da se okrene u korist Rada jer posmatrajuci decu moze covek da se priseti sebe.


"Jedna duša, jedna guša" a kad ih je više, staviš se pod silesiju nepotrebnih mehaničkih zakona pa osmotri i taj deo...

Verovatno ti nije strano razmišljanje da se ne hranimo zbog sebe, ali neumitno je i nama samima u interesu sve dok nam je stalo i potrebno da održimo "planetarnu" mašinu u funkcionalnom stanju. Nemanje sopstvene porodice pak, nikome nije naudilo što znači da nam i nije neki interes ni u interesu. Čini mi se baš suprotno imajući u vidu cilj koji neko sebi može postaviti u gnostičkom smislu.

A opet, u pravu si, može se, ali to su skoro najteži mogući uslovi i okolnosti. Zbog toga, tekst koji je Jericho citirao, ima težinu i smisao.

Priče o "srodnim dušama", zmijama i mačićima da prepustimo ženskim časopisima i baba-devojkama koje to čitaju i iznad svega vole razglabanje o tim nadanjujućim temama.


Pazi, jesu najtezi uslovi ali se to od coveka u Radu i ocekuje :).
G je pominjao da je nuzno da covek vrati dug Prirodi za svoje postojanje.

Ne kazem da svako mora da ima potomstvo, vec da to moze da bude vrlo jaka vezba. Cik ostani svoj kad dete trazi paznju, a priroda je obezbedila mehanizme da te nesto vuce da je dajes. Njih prevazici (mehanizme) smatram izuzetno teskom vezbom u Radu i neazamenljivim iskustvom.
Takodje mislim da ne treba ulaziti u to pre pocetka Rada i odmicanja od pocetka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto sep 01, 2015 4:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
friend je napisao/la:
Pazi, jesu najtezi uslovi ali se to od coveka u Radu i ocekuje :).
G je pominjao da je nuzno da covek vrati dug Prirodi za svoje postojanje.

Ne kazem da svako mora da ima potomstvo, vec da to moze da bude vrlo jaka vezba. Cik ostani svoj kad dete trazi paznju, a priroda je obezbedila mehanizme da te nesto vuce da je dajes. Njih prevazici (mehanizme) smatram izuzetno teskom vezbom u Radu i neazamenljivim iskustvom.
Takodje mislim da ne treba ulaziti u to pre pocetka Rada i odmicanja od pocetka.


Ok, da može biti jaka vežba, ne sporim. Da li bih to radio vežbe radi - nešto i ne bih, iskreno. Koji bih drugi motiv sem toga mogao imati, ne znam. Samo nemojmo o "srodnim dušama". :mrgreen: Jer, ako prihvatimo taj koncept iz alegorične priču iz Platonovog Simpozijuma doslovno i ne kritički, morali bi takođe prihvatiti, iz iste priče, i da smo nekad imali četiri ruke i isto toliko nogu! :rofl

A možda smo pre dužni Prirodi da razvijemo što pre svoju istinsku prirodu, za šta mnogi ne daju 5 para, umesto što se zamajavamo brakom i decom, što manje-više, svaka budala radi? :-k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: uto sep 01, 2015 7:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
friend je napisao/la:
lezilebovic je napisao/la:
friend je napisao/la:
Sve se moze i sa decom, cak to moze i da se okrene u korist Rada jer posmatrajuci decu moze covek da se priseti sebe.


"Jedna duša, jedna guša" a kad ih je više, staviš se pod silesiju nepotrebnih mehaničkih zakona pa osmotri i taj deo...

Verovatno ti nije strano razmišljanje da se ne hranimo zbog sebe, ali neumitno je i nama samima u interesu sve dok nam je stalo i potrebno da održimo "planetarnu" mašinu u funkcionalnom stanju. Nemanje sopstvene porodice pak, nikome nije naudilo što znači da nam i nije neki interes ni u interesu. Čini mi se baš suprotno imajući u vidu cilj koji neko sebi može postaviti u gnostičkom smislu.

A opet, u pravu si, može se, ali to su skoro najteži mogući uslovi i okolnosti. Zbog toga, tekst koji je Jericho citirao, ima težinu i smisao.

Priče o "srodnim dušama", zmijama i mačićima da prepustimo ženskim časopisima i baba-devojkama koje to čitaju i iznad svega vole razglabanje o tim nadanjujućim temama.


Pazi, jesu najtezi uslovi ali se to od coveka u Radu i ocekuje :).
G je pominjao da je nuzno da covek vrati dug Prirodi za svoje postojanje.

Ne kazem da svako mora da ima potomstvo, vec da to moze da bude vrlo jaka vezba. Cik ostani svoj kad dete trazi paznju, a priroda je obezbedila mehanizme da te nesto vuce da je dajes. Njih prevazici (mehanizme) smatram izuzetno teskom vezbom u Radu i neazamenljivim iskustvom.
Takodje mislim da ne treba ulaziti u to pre pocetka Rada i odmicanja od pocetka.
:thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri sep 02, 2015 6:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Ne vjerujem da dugujem prirodi na nacin da bi trebao imati djecu.. Prije toga bi po tome pitanju ljudi trebali napraviti uslove da mogu imati djecu, sto u danadsnje vrijeeme nije slucaj.. Po meni sam cinis uslugu djetetu sto ga ne radis da ne odrasta u sranju u kakvom su ljudi....

Lako trpat i pravit djecu, samo na koji nacin se poslje toga brinut, u dosta slucajeva slusam kako ljudi kukaju a nisu prije toga razmislili ni malo... Jedino ljudi koji su dobro financijski potkovani njima i djeci je ok.....

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri sep 02, 2015 6:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Samo novac? A kad majka stavi dijete pred tv dok se ona po cijeli dan bavi nečim drugim? A kad otac redovno pije ili redovno obilazi ljubavnicu, a pretvara se da je stup društva? A kad otac kupi sinu najbolji auto, ali ipak sinu neprestano ponavlja da je sam po sebi bezvrijedan? A kad majka neprestano moralizira i kad je kćerka neprestano po njoj nešto grešna? A kad majka nauči sina da ne pije i da se ne drogira, ali ga i poduči kako da u svakom trenutku iskorištava druge? A kad se dvoje ožene mladi i premda imućni, jednostavno dosade jedno drugom, rastanu se i oboje zanemare dijete?

Ovo su sve primjeri iz moje bliže i dalje okoline.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri sep 02, 2015 7:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
A kad roditelj i dijete zamijene uloge, pa roditelj djetetu natovari previše obaveza koje bi sam trebao obavljati? A kad neki drugi roditelj tretira svoje 40- godišnje dijete kao dijete i sve radi za njega? itd. itd.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri sep 02, 2015 7:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
Ima sad puno pitanja.

To su takva vrsta ljudi, i to nema veze sa ovime o cemu mi ovdje pricamo... To se desava u oba slucaja. Za sva tvoja pitanja osim posljednjeg.

Ljudi se danas zene iz raznih razloga, jedne pritiscu roditelji, druge drustvo, neke zato kaj im je to fora, itd.. da ne nabrajam... Rastaju se nakon par mjeseci....


Ali zato nikad cuo roditelja kojima je sve doma ok i odnosi i financije, da je nesto u banani, eventualno neke tipicne stvari.. Dok sa druge strane kada cujes neke siromasnije roditelje gdje su odnosi super, ali financije katastrofa, nemaju detetu za dat van, za obuc , maturalci i putovanja nula bodova, a gdje jos ostale svari, pa ti onda reci na koji nacin ce i to djete gledat na to sve... Naravno nisu sva djeca takav slucaj... A gdje onda jos i ona koji namaju za jest......

A ovi tipovi ljudi koje si ti nabrojala me uopce ne interesiraju, takvi ljudi nemaju medusobnog postovanja medu sobom a kamoli prema drugim ljudima, stoga me takvi ni ne zanimaju niti je to ovdje slucaj...

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri sep 02, 2015 8:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
friend je napisao/la:
G je pominjao da je nuzno da covek vrati dug Prirodi za svoje postojanje.


Nešto još, ne znam na šta je on to precizno mislio kad je upotrebio reč Priroda. Možda se tiče "bočne oktave"?

Jer, ako je u pitanju naša zemaljska egzistencija, reklo bi se da duga nemože ni biti. Plaća se unapred isto kao u Radu. Jedino što u početku to na sebe preuzmu roditelji a kad se osamostali, sam čovek - radiš, pa primiš platu... I svi moraju da pate i to hteli-nehteli, na ovaj ili onaj način, tako da dug i na taj način biva automatski namiren.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sri sep 02, 2015 9:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 548
lezilebovic je napisao/la:
friend je napisao/la:

Nešto još, ne znam na šta je on to precizno mislio kad je upotrebio reč Priroda. Možda se tiče "bočne oktave"?

Jer, ako je u pitanju naša zemaljska egzistencija, reklo bi se da duga nemože ni biti. Plaća se unapred isto kao u Radu. Jedino što u početku to na sebe preuzmu roditelji a kad se osamostali, sam čovek - radiš, pa primiš platu... I svi moraju da pate i to hteli-nehteli, na ovaj ili onaj način, tako da dug i na taj način biva automatski namiren.


Mislim da ne mozes placat unaprijed nesto sto jos nisi napravio.. tek kada pocnes onda i placas... makar nekako mislim da svi mi placamo svoju nesvjesnost i svoje spavanje na ovoj planeti, sto dublje u snu to gore. Isto tako placas i kad se budis, bude ti lose kad pocnes razumjevat stvari... Placamo mi sve na ovaj ili onaj nacin, nase identifikacije, nase lazi, nase emocije, posebice one stvari di sutimo i gurnemo glavu u pijesk, i sve ono ostalo o cemu G. prica......

Na kraju svega sve to bude jedna lancana reakcija koja nas sve zahvati i di svi zajdeno placamo cjenu naseg spavanja........

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet sep 03, 2015 6:29 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 02, 2011 7:28 am
Postovi: 529
Ovo što sam nabrojala nisu pojedinačni slučajevi nego većina. Ako nešto radimo na sebi onda bi trebali biti sposobni promatrati odnose sebe i svojih roditelja ili sebe i svoje djece. I također trebali bi prepoznati neke stvari i kod drugih ljudi, a ne zabijati glavu u pijesak. Jer rad na sebi znači dublje prekopavanje svojih i tuđih emocija, rad na sebi znači i opraštanje i prihvaćanje i također školovanje i preodgajanje samog sebe. Ali ako je sve ovo što sam napisala gnjusno i dosadno, onda i dalje živimo u oblacima ili u slatkoj iluziji.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet sep 03, 2015 6:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
sector57 je napisao/la:
lezilebovic je napisao/la:
friend je napisao/la:

Nešto još, ne znam na šta je on to precizno mislio kad je upotrebio reč Priroda. Možda se tiče "bočne oktave"?

Jer, ako je u pitanju naša zemaljska egzistencija, reklo bi se da duga nemože ni biti. Plaća se unapred isto kao u Radu. Jedino što u početku to na sebe preuzmu roditelji a kad se osamostali, sam čovek - radiš, pa primiš platu... I svi moraju da pate i to hteli-nehteli, na ovaj ili onaj način, tako da dug i na taj način biva automatski namiren.


Mislim da ne mozes placat unaprijed nesto sto jos nisi napravio.. tek kada pocnes onda i placas... makar nekako mislim da svi mi placamo svoju nesvjesnost i svoje spavanje na ovoj planeti, sto dublje u snu to gore. Isto tako placas i kad se budis, bude ti lose kad pocnes razumjevat stvari... Placamo mi sve na ovaj ili onaj nacin, nase identifikacije, nase lazi, nase emocije, posebice one stvari di sutimo i gurnemo glavu u pijesk, i sve ono ostalo o cemu G. prica......

Na kraju svega sve to bude jedna lancana reakcija koja nas sve zahvati i di svi zajdeno placamo cjenu naseg spavanja........


Sve se plaća, naravno. Ovde sam govorio o ceni pukog, ogoljenog postojanja/egzistencije koje se takođe ne može imati za badava a ni na veresiju. Samo, ja brak ne vidim kao iskupljenje za bilo šta pa ni za sopstveno postojanje jer bi nas silom naterali kao što su i radili u Srednjem Veku u delu Zapadne Evrope, kad među plebsom nije bio naročito popularan.

Najsimpatičnije mi je kad ljudi koji nikad nisu bili u braku a neće ni biti, pričaju beslovesnima o njegovoj "svetosti". :mrgreen: Mada opet, šta bi i radili, pa je bolje i to nego nešto drugo. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pet sep 04, 2015 1:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
Naravno da se sve plaća.
Zato moraš biti oprezan na svakom koraku svog života, bilo da učestvuješ u zajedničkom životu na osnovu potpisanoga papira ili ne.
Dobro je biti poznat po dobrom: i u javnom životu i na Internetu.
:hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sub sep 05, 2015 3:16 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
autentika je napisao/la:
Dobro je biti poznat po dobrom: i u javnom životu i na Internetu.


Po dobrom ili po dobru? :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sub sep 12, 2015 3:38 am 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: sub sep 12, 2015 3:31 am
Postovi: 8
Lokacija: bl
gnostici su oni koji Znaju
ili su Znali
a muzika, naravno, ima i te kako veze s kreacijom
svaki atom svira

_________________
filosofski.blogspot


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: čet okt 29, 2015 8:58 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet okt 29, 2015 8:50 am
Postovi: 1
Orbita je napisao/la:
evo ja sam prebacio knjigu Ouspensky - 4 Put u audio (mp3) pa ako netko želi nek skine. Pozdrav

http://www.4shared.com/folder/ClJr0MQR/Ouspensky_-_4_Put.html



No longer available. :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pet apr 22, 2016 11:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
EDIT.


Zadnja izmjena: Rajko; pon dec 06, 2021 4:51 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: pet apr 22, 2016 9:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Rajko je napisao/la:
Šteta da ovakva važna tema propadne. Ne zamerite mi što je dižem iz mrtvih posle dugo vremena.

Bavi li se još neko danas Gnostikom? Rad li neko na sebi po uputstvima Gurđijeva ili Moravjeva?
Ili je neko možda otišao u proučavanje nesrečnih arhonata?


Sve to i još puno toga pride.
Na neki način radim to čitav život,a tek zadnjih nekoliko godina dođem do toga da to ima i svoje ime i da se ljudi bave tim još od pamtivjeka.
Česte noćne posjete ovih što si spomenuo još od ranog djetinjstva naterali su me da mi to postane životna preokupacija.
Što bi rekli : " Drugovi su mi pomogli da shvatim" :D :D :D

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: sub apr 23, 2016 5:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto sep 04, 2012 9:19 pm
Postovi: 279
Odlično. Možeš li da opišeš svoja iskustva, ako ti nije problem?

Moja praksa se uglavnom svodi na meditaciju i introspekciju. Planiram da ubacim istraživanje snova, čim budem mogao to da radim voljno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: ned apr 24, 2016 12:04 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Dugo bi trajalo kad bi se sve opisivalo,a i svaki eventualni progres je individualan pa i nebi bilo nekakve vajde za druge.
Vodim se recimo tim da je znanje ključna karika i svaki element koga prepoznam kod sebe preko koga djeluje mehanizam,recimo "generalnog zakona" je jedan manje element koji me kontroliše.
I tako redom jedan po jedan.
Često intuitivno prepoznam kako djeluje uslovljenost pa je što instinktivno,što svjesno izbjegavam.
I naravno pravim greške,ali od njih najviše učim.
Trudim se da upoznam "neprijatelja" kako onog vanjskog tako i unutrašnjeg preko koga ovaj djeluje.
Tu je progres za mene lično najviše vidljiv,ali je odnos nesrazmjeran pošto se radi o nečem prilično inteligentnom,tako da za svaku prepoznatu taktiku on smišlja novu za koju meni treba dosta vremena da je "provalim".
Ta borba će po svemu sudeći trajati čitav život,al vjerovatno je to i svrha.
Iz nje sam naučio dosta o sebi i svijetu oko sebe koje nikad ne bih da je nije bilo,odnosno da njih nije bilo,tako da sam im na neki način zahvalan.
Naučili su me između ostalog i da se njihovim metodama ne mogu boriti na njihovoj teritoriji jer su uvijek ispred mene,a tamo gdje sam ja na svome tu oni nemaju pristup,to polje je za njih nevidljivo.
I svako malo javi se ona ekstaza i brzo nestane kao da me podsjeća na cilj kome težim i za koji se vrijedi boriti.

Možda je malo nestandardan pristup za ono što zovu gnostikom,ne znam kakve su metode drugih.
Nisam nikad meditirao.
Pokušavam da se dovedem u stalno meditativno stanje ne koristeći tehniku,malo je teži način,al šta da se radi..
Nekako ne mogu primjenjivati ništa što ne nosi moj lični pečat.
Drago mi je da si ponovo aktivirao temu.
Nekako kao da nema dovoljno zainteresovanih,ili je razlog što je put gnostike onaj tihi,unutrašnji o kome se i ne priča jer je jedinstven za svakog pojedinačno.

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gnostika
PostPostano: ned apr 24, 2016 8:27 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Mislim da što se „meditacije“ tiče, od velike pomoći može biti ova o kojoj E. Tolle priča - OVDJE.

Prelaskom u sadašnji momenat, uz prisustvo u sebi i isključivanje misli, ujedno isključujemo i ličnost. Isključivanje ličnosti može biti od velike pomoći kod tzv. „hiperdimenzionalnih napada“ kojima je svaki tragaoc redovno izložen jer se on smatra „odmetnikom“ od strane Generalnog zakona.

Citat:
This kind of shock will never be lacking for those who work in the world. Indeed, to the General Law someone who 'moves' looks like a fugitive from collective work, and nature takes immediate steps—a whole series of appropriate measures — to make the rebel fall back into line.

Mouravieff; Gnosis II, page 210


Meta napada je ličnost jer se on odvija uglavnom preko ose uma (koji, kako Štajner kaže: “nije ukorijenjen u realnosti”) s kojim je ona asocirana. Isključivanjem ličnosti, Generalni zakon nema šta da napada. S druge strane, u tim stanjima možda možemo lakše prepoznati i tzv. B-uticaje koji dolaze iz gornjih centara i koji su od najveće važnosti kod formiranja tzv. “magnetnog centra” koji će da nam služi kao “most” za povezivanje s njima, odnosno, most za prelazak iz lažnog u istinsko.

..


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1157 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 58  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz