Sada je: pet apr 26, 2024 9:34 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: ned aug 31, 2014 3:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
Arhetipovi u filmu The Lord of The Rings


Tekst je preveden s drugog foruma i čini mi se nekako jednostavno prijemčivim primjerom za daljnje učenje Arhetipova



Frodo, oko cijelu priče čini osovinu, može se smatrati kao 'UM'; a kao što znamo, tijekom inkarnacije, um nikada nije jako daleko od jednog drugog konstrukta - koji je "Tijelo". To je nitko drugi nego Sam, njih dva su uistinu nerazdvojni. Način na koji služe zajedno, te su na tom putu zajedno, možda je najbolje sažeto u sljedećem Ra citatu: 61.6

"Dobro je poznavati kompleks tijela, tako da on biva saveznik, balansiran i spreman da bude korišten kao oruđe, jer svaka funkcija tijela može se koristiti u sve višim i višim kompleksima energije sa drugima-sobom.

Ovdje je Sam vrlo pouzdan saveznik. On nikada ne napušta Froda, čak i kad Frodo postaje prilično iskrivljen u svojoj percepciji zbog efekta prstena. Sam je ugodan, i iskren te jasan i ne zavarava Froda. On prati put kojim "UM" ide, te je pun ljubavi i susretljiv. Razmislite o vlastitom Tijelu i putu kojim vas nosi. I zamislite na trenutke kada ste zlostavljali svoje tijelo, te mu niste pružali dužnu pažnju, a ipak, ono je uvijek bilo tu, kao potpora za vaše iskustvo. Sam, zauvijek vjeran saveznik, prati Froda do samog kraja zemlje.

Gandalf je, s druge strane, jasna personifikacija "Višeg Ja". On je mudar, on je vodilja, on usmjerava široke parametre iskustva, a ipak, to nije Gandalfovo putovanje o kojem se govori; to je Frodovo.

Gandalf, također, posjeduje aspekt pažnje i brige za "Um".

Sam prsten se može promatrati kao OPS ili negativna tendencija unutar sebe (Stvoritelj). I iako prividno Veliki Neprijatelj u filmu je Sauron, osoba koja nikada nije viđena, već je prikazana kao veliko plameno oko koje je ponešto telepatsko, sam prsten je teret i mora biti uništen, a ne Sauron izravno. Sauron nije napadnut izravno (ako Sauron predstavlja negativne tendencije dovedene u život), već prsten (teret koji Frodo nosi, koji je dio njega), taj prsten sam po sebi mora biti 'uništen'; odnosno sve negativne tendencije koje nosi u sebi moraju biti svladane ili upotrebljene, i tek onda je Sauron, kao negativni utjecaj u svijetu, također oboren. Kroz mijenjanje sebe (bacajući one negativne tendencije natrag u vatru) tek tada te negativne tendencije su uklonjene iz Svijeta; svijet ovdje predstavlja nečije 'Iskustvo'.

Cijelo to putovanje je o vlastitom odnosu prema negativnim tendencijama unutar sebe. I možemo vidjeti kada drugi bace pogled na Prsten kako to izaziva zavist i želju za moći, ili barem donosi taj Katalizator do izražaja kod pojedinca koji ga gleda. Neki su u iskušenju i reagiraju na njega (Boromir), drugi nudi snagu i odupiru se, nakon igranja nekih scenarija kušnje u svom umu (Gandalf i vilenjakinja Lady Galadriel), a tu je i Gollum, koji netko koji je doista korumpiran snagom Prstena.

kao što je uobičajeno u mnogima od tih filmova u kojima je negativni polaritet uništen, tu je i povratak u 'Jednotu' koja je prikazana. Sunce (kao biće jedinstva, koje podržava sav život, i sve polaritete) se vrlo često vidi, te je kao alegorija istog korištena vatra i lava u vidu elementa koji je dublje ukorijenjen, te lokalizira simbol Logosa. Povratak u duboku sferu uma također je prikazan u drugim filmovima kao 'izbacivanje u vakum dubokog svemira' ili povratka u dubine oceana. U svim slučajevima, to je vrsta prostranstva u elementarnom prikazu, te 'otapanje' natrag u jednotu ili jedinstvo. U tom smislu, zlo ili negativni polaritet nije stvarno uništen (kao niti u stvarnom životu). jedino može biti spojen ili reintegriran u "Jedno", iz kojega je i došlo. Tako je i s Prstenom u ovom filmu; vraća se natrag Vatri, i otapa natrag u ogroman potencijal jedinstva; nako što je iskušan, i više nema potrebe biti izražen. To se događa, naravno, na individualnoj razini. Kao što je to Frodova 'negativnost' ili negativne osobine koje su simbolički predstavljeni kada se vrati natrag u ključajuće vatre jedinstva.

Sami Hobiti su simboli dobro utemeljenih ljudi, koji su jasni i aktivirani u prve tri čakre. Oni uživaju u životu, ne pate od nekih značajnijih mentalnih bolesti ili drugih oboljenja; vezani su za Zemlju, uživaju u svom životu, dobro su opskrbljeni , nemaju neprijatelja, te su ugodni. Kao što sam rekao; dobro utemeljeni pojedinci pročišćeni u prve tri zrake, te ljudi koje bi bilo drago poznavati i zvati prijateljima.

a ipak, to nije dovoljno.Jednostavno 'biti', i uživati, i biti u granicama svoje zajednice, miroljubive i vesele ... to ipak nije dovoljno. Izbor polariteta odnosi se i na izbor "služiti drugima", i to je ono što cijela Prstenova družina jest. Da odabeu prirodu jednog služenja. Frodo iskušava taj teret, i ta sumnja, ta borba, taj trud, to traženje ga testira do samog kraja. Da li je on odustao? Ima li u sebi dovoljno volje proći do kraja sa svojim služenjem. To je ono o čemu govori film.

i tako kada je sve rečeno i učinjeno, te su i Gollum i Prsten potonuli natrag u Jedinstvo, tada, i to tek tada, kada su Frodo i Sam sjedili na komadu stijene okruženi morem plamene lave u pokretu, tek tada se Gandalf pojavljuje s neba s Troje? divovskim orlovima koji ih izvlače iz situacije koja se činila kao konačni kraj priče. Ptice su često simbolika duha i duhovnog kompleksa, i ovdje je jednako tako.

i što će događa nakon što je 'Izbor' odabran? (izbor polariteta , i uništavanje prstena), može li se Frodo vratiti u normalan život, s drugim hobitima koji nisu bili na njegovom Putovanju, i nisu napravili nikakav izbor? odgovor je Ne; te nakon nekog vremena pišući svoju priču ( 'Gospodar prstenova' LOL), on se napokon sastaje sa Gandalfom i Vilenjacima, i uzima svoj "dopust" od svojih prijatelja; njegovo putovanje je završeno, njegov izbor odabran, a iskustva ostalih dozvoljava im nastaviti jer su tako izabrali. Moglo bi se na ovo gledati kao na osobnu "žetvu", ako hoćete. I trilogija filmova završava brodovima u odlasku nad vodama oceana, Gandalf", Frodo i Bilbo svi na brodu.


Gandalf = "mudri starac", kao što je Obi Wan, ili Yoda, ili Merlin

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: pon sep 01, 2014 8:04 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Zanimljivo.. :-k

Možda bi se Sem mogao tumačiti i kao srce,odnosno duh (onaj elan koji pokreće čovjeka - tijelo).
Na kraju kada um (Frodo)više nama snage,srce,duh (Sem)pronalazi snagu i nastavlja dalje..

Ima još tu dobrih momenata.Ne znam dali se radi o arhetipovima,ali recimo primjer Boromirovog i Faramirovog oca gdje strah i očaj mjenjaju percepciju pojedinca do te mjere da stvarnost onog što on u takvom stanju doživljava u sebi zamjenjuje onu objektivnu stvarnost koja se odigrava oko njega (ona stara "ima oči,al ne vidi")
Zatim primjer Boromirove "slabosti" na prsten (izvor moći).Pokušaj da ga preotme Frodu i kajanje nakon toga govori o onom nesvijesnom u čovjeku i opet manipulaciji putem tog nesvijesnog od strane "unutrašnjeg zla" ,tj. straha,očajanja i osjećaja nemoći. Zašto se kaje? Zato što to u suštini nije bio on,bio je to dio njega koga do samog kraja nije bio svijestan.Slabost koju je smatrao za snagu.

Ima toga još,samo ne mogu trenutno da se sjetim.. u svakom slučaju jako dobra tema :thumbup:

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: pon sep 01, 2014 2:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
Gandalf po meni predstavlja (Više Ja) Duha ,on vodi kroz savjete i ne nameće svoju volju ,u njegove odluke i smjernice sumnjao je Boromir tijekom putovanja ,te nakon uvjeravanja Froda da bi prsten mogao biti upotrijebljen za ostvarivanje pobjede u konačnoj bitci te shvaćanja da Frodo neće udovoljiti tim argumentima on iako hrabar čestit i pošten vođa svoje grupe postaje također konzumiran (izazovom) prstenom te odlučuje zbog tzv "većeg dobra " uzeti ga silom ,nakon sto frodo uporabi ga i nestane ,Boromir shvaća svoju pogrešku (mijenja opet poziciju) te u čuvanju Merri i Pippina gubi svoj život kroz iskupljenje.

gandalf kao više ja daje i odličnu poantu u rudnicima Morije kroz razgovor s Frodom kad kaže "Sve što mi imamo za odlučiti jest ,što ćemo učiniti s vremenom koje nam je dano"

svi arhetipovi u filmu služe Frodu on je ona Luda s Tarot karte kao i Dorothy u Čarobnjaku iz Oza koja pobjeđuje vještice s istoka i zapada iako im nikakvo zlo nije namjeravala ,no taj fil zaslužuje poseban post a analogijom.

navest cu poslije kad se docepam lapa moguce arhetipove u filmu i književnosti, interesantan je put koji me vodi....

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: pon sep 01, 2014 5:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Ne znam jesi li gledao "Donnie Darko" ?
Baš me zanima tvoje viđenje motiva kojim se vodi glavni lik pri svom konačnom izboru.
Bili se njegova odluka mogla nazvati konačnim iskupljenjem ili na neki način "krunskim činom" polarizacije s obzirom na žrtvu koju čini radi drugih (sebe) ?

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: pon sep 01, 2014 6:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
nisam gledao Darka ali nema razloga da to ne učinim pa idemo na zadatak... čujemo se ispod pazuha ako niš drugo... :glasses7:

ovo su isključivo smjernice za arhetipove i nikako ne bi smjele biti shvaćene kao okvir unutar kojih treba sve ostalo vrednovat ,ja ne nudim dogmu i neke arhetipove i sam ne razumijem a pogotovo one u tarot kartama ali se nadam kroz ovaj alat obogatit sebe i druge te stići do ......


Karakterni arhetipovi:

1. Heroj,junak – protagonist avanture koji može i ne mora ostvariti cilj,onaj koji će povratiti harmoniju,ravnotežu ili pravednost u zajednicu. Heroj je tipičan primjer onog koji kroz iskustvo prolazi inicijaciju u kojoj je se mora mnogo puta dokazivati,u slučaju da na tom putu prestane postojati biva nagrađen u duhovnom smislu. Naš junak pokazuje nam put kroz našu svijest putem svojih akata,npr. Kada ubija nego zlo stvorenje kao zmaj ili neko drugo čudovište ,on doslovno ne ubija njega u stvarnosti,već se suočava s aspektom podsvijesti kao što je žudnja ,pohlepa ili bijes kako bi zadobio kontrolu ili integrirao taj dio sebe u cjelinu. Njegov trijumfalni povratak iz avanture predstavlja za racionalni um materijal u kojem može napredovati i rasti u konačnici za višom svijesti.Heroj se odvaja od uobičajeno svijeta i prelazi u drugi "Poseban svijet"
(Indiana Jones ,Harry Potter,Skywalker,Neo Bruce Willis u svim filmovima he,Rambo,Karate Kid i sl.)


2. Mentor ,mudrac - ove individue služe kao učitelji i savjetnici onima koji prolaze kroz inicijaciju (junaci, heroji),služe kao modeli uzora te uobičajeno preuzimaju ulogu očinske ili majčinske figure,podučavaju primjerom vještine koje će biti nužne junaku na njegovom pohodu. Mentor testira štićenika prije nego li ga pusti na pohod.

(Morpheus u Matrixu,Yoda ,Obi one kenobi,Gandalf,Dumbledore,Gilda vještica iz Oz-a)

3. Čuvar praga (koji čeka na mostu u igricama )– figura koja testira Junaka na odlučnost i spremnost puta kojim želi proći,nije njegov protivnik u pravom smislu već akter koji pritišće Junaka da donese odluku koja reflektira iskrenu posvećenost putu koji traži,djeluju poput osigurača kako bi se uvjerio da je protagonist spreman.

(u Čarobnjaku iz Oz-a to je Lav koji sreće Dorothy u šumi te prijeti Limenom i Strašilu dok se ona skriva iz stabla,Darth Maul u Ratovima Zvijezda,Balrog u Gospodaru prstenova pa onaj troglavi pas u Harry potteru itd.)

4. Glasnik – pruža protagonistu poziv na avanturu,s njima započinje radnja,on čini ili kaže nešto što Junaka potakne na akciju od iznimne važnosti ,Hermes kod bogova s Olimpa je glasnik koji daje zadatke Junaku.

(U Matrixu to je Trinity koja mu u onom klubu daje upozorenje da je praćen i da zna pitanje koje ga muči Šta je to Matrix?,Hagrid u Harry potteru )


5. Transformer (onaj koji mijenja svoju ulogu tijekom puta)- mijenja svoju ulogu bilo fizički ili u osobnosti ,igra ulogu lošega da bi poslije pribjegao dobrome da bi na kraju izdao vrijednost koju je malo prije čuvao.Zavlači Heroja skrivajući stvarne interese,namjeru i lojalnost.
(U Tamnom vitezu Harvey Dent kao dvolična osoba fizički i karakterno,u Terminatoru Švarc prvo uništava da bi potom štitio,u X Menu Magneto makar on obuhvaća nekoliko u jednom tijelu,profesor Snape u Harry Potteru)

6. Sjena - Predstavlja našu "Tamnu " stranu,strasti,netaknuti resurs pa i kvalitete koje smo odbacili.Također naše strahove i fobije.Sjena ne mora biti nužno Zla ,može otkriti zadivljujuće čaki iskupljujuče kvalitete.Naši neprijatelji nose masku sjene te fizičkom energijom žeke uništiti Heroja i njegovu svrhu.Zlo koje je i dio nas,podsvjesni dio karaktera koji je potisnut,može biti i protagonist puta,rezervoar potisnutih potreba i emocija koje se izražavaju prema van u svjesnom umu kao aspekt onog što osoba ne želi i ne voli o sebi.
(sam Batman je primjer koji se bori na granici dobra i zla sa svojim unutarnjim demonima,pa odličan primjer malo starijeg filma čudnovat slučaj dr. jekylla i g. hydea gdje probrazba Hyde proizlazi iz normalnog jekylla,a može biti i sam Joker kao personifikacija zla)

7. Varalica ili prevarant – Običan svijet heroja pretvara u kaos ,sprdnjom smijehom i ruganjem prisiljava karakteret u igri da uvide apsurdnost situacije i možda posegnu za promjenom, koji umanjuje dramatičnost radnje služi se lukavstvom kako bi nadvisio snažnijeg i močnijeg neprijatelja nije pozitivan lik već samo iskazuje obrise istog.Manipulatori junaka ponekad sa sadističkim motivima.
(tu se ponovno javlja Hermes koji je izigrao mnoge bogove,Loki u Thoru je odličan primjer,Zekoslav mrkva iz crtića,Jack Sparrow u Piratima s Kariba)

ovo je 7 osnovnih koji se nalaze svugdje ,te svaki od njih ima svoju "dobru" i "lošu" stranu,loša se referira kao "Sjena"

Moglo bi se još mnogo njih uvrstiti kao Majčinska figura, zlikovac, nevinašce, dama u nevolji,žrtveno janje

Arhetipovi situacija su npr. samo Putovanje,Inicijacija,Dobro protiv zla,Pad iz milosti,



Carl Jung, švicarski psiholog, tvrdio je da je korijen arhetipa u "kolektivnom nesvjesnom" .Fraza "kolektivno nesvjesno" odnosi se na iskustva koja dijele rase ili kulture. To uključuje ljubav, vjeru, smrt, rođenje, život, borba, opstanak itd. Ta iskustva postoje u podsvijesti svakog pojedinca te se ponovno stvaraju u književnim djelima ili u drugim oblicima umjetnosti.

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Zadnja izmjena: Saboter; čet sep 04, 2014 5:23 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: uto sep 02, 2014 12:37 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
a uuuuju! Donnie Darko i zločesti crni zeko su me pokorili ,pa trebaš bilježnicu biblijskih proporcija da bi obuhvatio kompleksnost priče,odnosa,paralelne dimenzije njegova života da bi na kraju došao do zaključka da ne postoji 1 jedinstvena teorija već nekoliko njih odnosno one uvelike ovise o predznanju i iskustvu promatrača,minucioznost i strpljenje majstora mozaika ovdje možda može biti dovoljno

ukratko moram pogledat film ponovno jučer sam bio ometen tijekom gledanja iz kozmičkih dubina ,

glazba i tekst pjesama,pozadinske fotografije u njegovoj sobi,sve-videće oko,poster Led Zeppelina s palim anđelom, položaj kamere u pojedinim trenucima ,te filozofska knjiga po kojoj film se odigrava ,brojke na njegovoj ruci koje od odbrojavaju do konca njegovog svijeta ,natpisi na školskoj ploči,statua onog pseta ispred škole ponavljanje pojma Deus ex machina jednostavno čine film kompleksom poput Tarot karte ,pregršt detalja i čini mi se da koliko god da sam ih sada nabrojao vjerojatno sam još toliko izostavio.

odlična preporuka Care za odgovor barem na izolirano pitanje koje si mi dao u rad trebat će mi posvećenost Zen Monaha.

javim se kad...........

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: uto sep 02, 2014 1:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Drago mi je da ti se svidio,iskreno i očekivao sam ovakvu reakciju.
Čudi me da ranije nisi čuo za njega,al opet i ja sam slučajno naletio i od tad više nisam isti :D
Zanimljivo što niko ko je prepoznao vrijednost filma nije ostao na jednom gledanju.
Prosto je nemoguće priču ispričano ovako slojevito i to gdje se slojevi međusobno prepliću na ovakav način "svariti" sa jednim,dva,pa čak i tri gledanja.
Je*eno remek djelo,jedan od 3 najbolja filma koja sam pogledao u životu.
Stvarno ti zavidim. :dontknow:
Samo uživaj,pričat ćemo poslije. :hello2:

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: sri sep 03, 2014 6:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
Film Donnie Darko-

-radnja se odvija u skladu s knjigom koju je napisala Roberta Sparrow (Baka Smrt) Filozofija Putovanja Kroz Vrijeme,(knjiga je fiktivna i postoji samo u filmu),nju Darko dobiva na sredini filma odakle kreće njegova inicijacija u putovanje s namjerom,sve ranije je slutnja i sumnja u Boga za koga Darko kao agnostik ne može naći dokaz.

knjiga objašnjava postojanje Primarnog Svemira (PS) (Svemir u kojem sad postojimo) i Tangentni Svemir (TS) (Paralelni svemir u kojem se veći dio radnje odvija)

Filozofija Putovanja Kroz Vrijeme - kaže

Događaj kada struktura 4 dimenzije postaje izmjenjiva je jako rijedak
Ako nastane Tangentni svemir,bit će iznimno nestabilan neće podržavati život duže od nekoliko tjedana.

S vremenom će se urušiti u sebe ,formirajući crnu rupu unutar Primarnog svemira koja je sposobna uništiti čitavo postojanje.

2.10.1988 u filmu događa se upravo ta manifestacija, Donnie Darko je (nevoljni) heroj ovog putovanjakojem Frank ili ti Groteskni Zec upravlja u cilju ostvarenja večeg dobra tj spašavanja Primarnog Svemira,te mu daje 28 dana 6sati 42 minute 12 sekundi to je trenutak kada će svijetu doći . ukupan zbroj ovih brojeva daje zbroj 88 (simboliku ću poslije napisat)

Frank je dio TS-a i neživuće je manipulirajuće biće kao i Gretchen (Darkova djevojka)

Darko je živući prijemnik 4 dimenzije koji će morati popraviti nered u sudaru svjetova alegorija na mučenika,tragičara i spasitelja koji za sve to nema impuls i volju s početka pa skoro do kraja.Kompletna postava od obitelji ,prijatelja i učitelja te doktorice psihologinje te škole su samo infrastruktura za Darkovo putovanje,ponegdje se može naslutiti kroz smjernice koje mu daju što je njegova misija,kroz lektiru na satu ,pjesme koje on recitira na satu u kojoj otkriva apsolutno sve.

U knjizi Filozofija Putovanja Kroz Vrijeme piše :

Izmanipulirani živi(svi osim zeca i curke) će postaviti Sigurnosnu klopku

Živući prijemnik (Darko) mora osigurati sudbinu cijelog čovječanstva

simbolika pjesme u filmu je prisutna do kraja a meni su zapele za oko njih par

Pjesma ga prati u silasku s planinske ceste „INXS Never Tear Us Apart“ ( Nikada nas neće rastaviti) no tekst pjesme dok silazi niz cestu u nastavku daje značaj kasnijem kontekstu priče koja nam isprva nije poznata ,u njoj se spominju 2 svijeta koja će se sudarit ali nas nikada neće rastavit-ljubav)

2.Kod prvog dolaska u školu svira TEARS FOR FEARS "Head Over Heels" u kojoj osim ljubavi se spominju prošlost i budućnost te njegova uloga u njima.

3. a tulumu Darko otvara vrata Gretchen a u pozadini svira pjesma "Love will tear us apart" (Ljubav će nas rastaviti) Joy Divisiona

sve pjesme pa i ostale koje nisam naveo su glasnici slijedečeg koraka koji će se odigrati,svakako ne služe samo popuni pozadine i atmosfere .

ostala simbolika

u filmu se nebrojeno puta ponavlja broj 8 u vezi Darkom simbolika 8 je višeslojna od stvaranja i razaranja ili novog početka ili uskrsnuća do beskonačnosti (koja ujedno onemogućava kraj bilo čega)

crveni pontiac se provlači kroz cijeli film .nisam došao do zaključka u vezi njega kao ni on bucmaste kineskinje koja osim "Šuti"ništa ne govori

Majka u dvorištu po njegovom povratku u ruci drži roman Stephena Kinga „It“ (Ono) u romanu Klaun iskorištavajući strah i fobiju žrtvi prikriva se dok progoni svoju lovinu.

Na frižideru je poruka „Gdje je Donnie?“ (poruka je upućena gledatelju a ne članovima obitelji hehe…) ,dok otac bezbrižno raspuhuje lišće u dvorištu a majka opušteno čita knjigu-

Otac je pasivan igrač a majka aktivan tu se pojavljuje Anima i Animus

Poster pored kreveta „Svevideće Oko“ predstavlja Boga i njegovu intervenciju kroz "Deus ex machina"

2..10.1988
Glas govori probudi se –slika oka,mjesečari,na stropu sobe zastava i plakat palog anđela (Led Zepellin)

Po povratku kući ispred policija .novinari građevinci susjedi ,saznaje da je motor aviona pao u njegovu sobu,no nitko ga nije tražio niti pitao za njega tijekom svega (paralelni život ili dimenzija) je već u pokretu artefakt je pokrenuo TS

Pogled na avio motor u unutrašnjosti spirala .simbol u ovom slučaju početka avanture za njega ,iskustva kao progresivni element razvoja i napretka

U hotelu sobe otac govori ženi Frankie Feedler sjećaš ga se umro je na putu za maturalnu večer,govorili su da je uklet,isuse isto mi mogli reći za donniea ali je izbjegao metak, Netko je pazio na njega--ovaj dio me zbunjuje Frankie je otac od Franka dečka Darkove sestre in on je taj neživući iako je tjelesno u kostimu zeca njegov sin Frank ???

Škola --statua čovjekolikog psa ,glava i noge pseće vezani kugloms lancem,svi učitelji ravnatelj te životni guru su ovdje ključni igrači za njegov pohod,ulazak u školu predstavlja ulazak u njegovu avanturu, obitelj ne igra važan kotačić u svemu već okruženje iz škole (život),statua psa simbolizira što će film i pokazati da svi osim Darka te učiteljice engleskog i učitelja fizike su vjerni psi sistema ,obrazaca i vrijednosti koje je društvo postavilo zajedno s onim Životnim Guruom koji prodaje svoja predavanja i kazete o pobjedi ljubavi nad strahom koji koči sav razvoj društva,iako je sam po sebi šarlatan koji muze svoje vjerne sljedbenike ,zapravo sama teaz koju on zlorabi ima itekako utemeljenost u samom svijet ali to je opaka ironija s kojom se poigrao režiser heheh.

Nakon što Darko po uputama (moglo bi se reći opsjednuću od strane Zeca-frenka) poplavi školu i zabije sjekiru statui psa ispred škole (koji simbolizira sve one koji ne misle svojom glavom već samo prate bez razmišljanja zato i jesu izmanipulirani) odaje namjeru da krene s misijom čime raste u znanju (pas je bye bye)i Donnie više nije vjeran pas.

Baka smrt ima 101 godinu –moguća simbolika binarnog koda i tumačenja stvaranje .razaranje-stvaranje ,baka čeka nasljednika kroz poštu koju provjerava svaki dan i njezini potezi čine se kao kvar u Matrixu gdje se 1 radnja ponavlja ispočetka svaku sekundu,mogo bi reći poput onih lutaka u izlozima.Baka Smrt je bila Živući prijemnik u prošlosto ona je dala Darki Misao vodilju koja ga je potakla na razmišljanje o Bogu a izjava je bila

"Svaki stvor na ovom svijetu umire sam" - to je ujedno i lajt motiv Darka za kretanje u potragu za odgovorom-Bogom

Darkov stav spram toga je da je Potraga za Bogom apsurdna ,on nikada nije vidio nekakav dokaz

Psihologinja daje analizu Donniea da njegova izražena odvojenost od stvarnosti izgleda da potiče od njegove nesposobnosti da se izbori sa situacijama u životu koje on opaža kao prijetnju.

Profesor koji mu daje knjigu o putovanju kroz vrijeme raspravlja sa Darkom o teorijama u kojima kaže:

" ako bi mogli vidjeti vizualno svoje moguće sudbine onda bi mogli napraviti odabir i izdati ponuđene sudbine ,sam izbor ponuđenih sudbina bi učinio da sve predodređene sudbine nestanu ,

Donie naglašava da to nije istina jer ako putujete Božjim kanalom (on sada ima teoriju u koju vjeruje ,njegov dokaz o postojanju Boga) cilj se može ostvariti.

No profa ne može nastaviti razgovor jer bi mogao dobiti otkaz (od koga čega ) zapravo se čini da sam razgovor nema neku suvisli smisao same rasprave već se rado o suptilnim smjernicama koje profa daje Darku ,jednako kao i profesorica engleskog jezika sa knjigom "Uništavatelja " pa onom zamjenskom o zečevima gdje oni predstavljaju ljude i strepe za svoj kraj ali ih spašava Deus Ex Machina

Deus ex machina, božanstvo, koje je umjesto same umjetnički uvjerljive radnje raspletalo čvor tragedije., na neki način uplelo se u radnju potpuno nepredviđeno i promijenilo očiti ishod koji se trebao logički odigrati.

interesantan dio je razgovor s psihologinjom koji se odigrava u cijelosti pod hipnozom:

Na terapiji govori psihici da mora slušati Frenka kako bi saznao Božji Plan ,uostalom Frank mu je spasio život (sumnja više ne postoji)

Nebo će se otvorit kaže Darko a psihic odgovara

" ako se nebo otvori neće više biti zakona,pravila,postojat ćeš samo TI sa svojim sjećanjima i izbori koje si načinio i ljudi koje si upoznao,ukoliko se svijet okonča ostat češ samo Ti i ON (Frank –Zec) sugestije mu daje za vrijeme hipnoze,te mu govori na kraju da je on Agnostik (netko tko niti poriče niti priznaje postojanje Boga)

Gretchen njegova cura je neživući manipulant Darka

Gretchen kaže Darku "mislim da su neki ljudi rođeni s tragedijom u krvi"


Darko se pribojava da knjiga Roberte Sparrow nije fikcija te se nada kada svijetu dođe kraj da će moći odahnuti s olakšanjem zbog sviju stvari kojima će se moći napokon radovati,


MOGUĆI ARHETIPOVI

Frank je božja intervencija koja usmjerava Darka za ostvarenje cilja-ujedno Gasnik i Sjena -Nemesis i hm što još?

Darko je heroj samo nevoljni poput Bilbo Bagginsa u Hobitu koji stalno izmišljava neke razloge za odustajanjem od misije

Gretchen je aspekt ljubavi koji će biti žrtvovan za veće dobro na kraju,nevoljko naravno ali je to ona sigurnosna zamaka koja potiče Darka na razrješenje uzroka,ona budi svojim suptilnim radnjama i mislima Darka
Ona bi mogla biti Majka i Anima iz tih razloga no šepam u tom polju...

Seth Devlin - lik koji na kraju u podrumu napada Darka s nožem pritisnutim oko vrata ,ako uzmemo u obzir mitologiju imena i prezime Devlin koje zvuči kao Devil fikcija je kristalno jasna,(Seth je egipatski bog pustinje i oluja. Kasnija predaja ga je demonizirala pa je postao sličan Sotoni)jedino on i može potaknuti Darka na krajnji ishod ,on je služio svojoj svrsi na ovom putovanju radnjama koje se i pripisuju njegovom imenu

Jim Cunningham - životni guru ,čarobnjak iz Oza prevarant varalica koji je zadoji sve u školi (Životu)

ah mnogo toga nisam dotaknuo jer je materijal opširan i tako porazbacan u filmu kao 1 od težih zagonetki ili slagalica ,film pruža opciju da je svijet u oku promatrača tako da mnoge druge interpretacije filma su jednako relevantne ah.......... :dontknow: :read:

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: čet sep 04, 2014 8:05 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Čovječe,sa koje si ti planete?! :shock: :D

Ludo je ovo što si napisao,nemam riječi.Svaka čast! :thumbup:

Ja sam izgleda ovo posmatrao kroz svoju prizmu,pa sam imao totalno drugačiji doživljaj.
Mislim da je ovo priča o suštini i to priča o ovom našem svijetu površno shvaćenih pojmova.
Nisam toliko ulazio u analizu (moj propust),ali navest ću nekoliko stvari koje sam primjetio.

Psiholog - klasična priča nerazumjevanja stanja pacijenta i klasičan odgovor svakog doktora u tom slučaju,povećati dozu lijekova.. (doktorsko-farmaceutski lobi)

Učiteljica - pokušaj buđenja svijesti kod učenika putem književnog djela,razbijanja ustaljenih obrazaca razmišljanja koji rezultira otkazom (obrazovni sistem)

Guru - princip površnosti na djelu.Pomodarstvo "plitkih stihova i rime" kojim smo svakodnevno okruženi.Darkovo raskrinkavanje idola simbolizuje razbijanje površne slike o svijetu i prvi prag buđenja. (Propaganda putem medija i prezentacija)

Ljubav-strah - uobičajena Nju ejdž filozofija pojednostavljivanja osnovnih univerzalnih principa.Opet primjer isključivosti i površnosti umjesto razumjevanja.Darko se tome u filmu čak otvoreno suprotstavlja (slučaj na času pred tablom)

Zec - Simbol (prolaznosti)vremena kod mnogih kultura.Postojao je običaj proricanja budućih događaja iz zečije utrobe (sjeverno-američki indijanci,Kelti.. )

"Zašto ti nosiš taj glupi kostim čovjeka ?" - Pitanje upućeno Doniju i gledaocu inicira traženje odgovora šta mi u stvari jesmo.

Doni mijenja tok 3 puta.
Prvi put završava stradanjem Frenka i Donijeve djevojke.U drugom pokušaju stradaju Donijeva majka i sestra (nađu se u onom avionu koji doživljava havariju).
Prije trećeg pokušaja ima onaj momenat sa kineskinjom koja je potajno zaljubljena u njega,kad joj kaže "Ništa se ne brini,bit će sve u redu".Postaje svjestan da postoji samo jedan način da izmjeni stvari tako da ne nastrada niko do koga mu je stalo.To je onaj izbor koji pravi da se nađe u krevetu u trenutku pada motora na kuću.
Tu se čitav tok resetuje na samom početku odakle je sve i krenulo.Svi su živi,niko ga se i ne sjeća osim roditelja.
Inače identična ideja za film "The Butterfly Effect" snimljen 3 godine kasnije,gdje je taj isti motiv razvodnjen i pojednostavljen gotovo do besmisla.

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: čet sep 04, 2014 9:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
točno efekt leptira sam gledao ali mi je svaki korak bio predvidljiv ,

Crveni Pontiac koji se provlači u kadrovima od samog početka kad se Darko vozi na biciklu do kuće a mamera nam ga fokusira je Deus ex machina,prisutna od samog početka u filmu.

Upravo je bogatstvo ovog filma u činjenici da je značEnje likova nihov međusobni odnos višeslojan i simbolika te tumačenje istih u Oku Promatrača,tvoja zapažanja se uklapaju u moja i čine cjelinu konkretnijom ali ne i kompletnom jer moj okvir znanja nije sveobuhvatan jer je priroda svakog od nas višedimenzionalna u pogledu stečenog znanja i razumijevanja.

moje mišljenje oko motiva glavnog i njegovog " krunskog čina" na kraju:

Donnie svojim ponašanjem i odnosom prema Primarnom svemiru ne pripada istom,njegova intuicija i impulsi su oprečni svemu što škola (život) nudi kao deafultni program.Njegov motiv ne postoji od samog početka,on je usmjeravan od strane svih na suptilne načine kako bi se ti isti spasili.Donnie je žrtveno janje koje mora napustiti PS jer nema dokaz o postojanju Boga,sam Artefakt se smatra božjom intervencijom koja će Darku dati smisao života a zauzvrat kako bi održao ekvilibrijum dimenzija,Darko će dati svoj život za sve njih (ne samo zbog curke) i tim činom napustiti PS kako bi spoznao Boga i primio dokaz.

Motiv je ...... otvoren za raspravu

Živući prijemnik zapravo nema izbor , koji je izabrao jer putuje Božjim kanalom prema Jednoti ,paradoks slobodne volje čime negira svoj motiv kojeg nema. ha ha ha sad sam se spos.......oh cini mise da cu zastopat novi kolektor u kanalizaciji....

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: čet sep 04, 2014 2:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
Knjiga prokleta knjiga Filozofija putovanja kroz vrijeme je Mentor ,on mi je falio ha ha ha Knjiga je Više Ja bem ti miša....

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: čet sep 04, 2014 6:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
12 Stanica na putu hodočašća

1.Običan svijet : "Obitavalište Heroja" njegovo sigurno utočište.Putovanje počinje u Obitavalištu putuje prema Posebnom svijetu i na kraju se vraća u Običan svijet.

2.Poziv na avanturu: Poziv pokreće radnju, izvlačeći Heroja iz sigurne udobnosti Svakodnevnog života,predstavljajući mu izazov ili misiju koju mora proći.

3. Odbijanje poziva: Heroj često odbija otići na Putovanje zbog svojih strahova i nesigurnosti koje su isplivale od Poziva,Nije voljan ući u promjene preferirajući udobnost doma.To je esencijalna etapa u kojoj se iznose rizici i opasnosti uključeni u Putovanje koje mu predstoji.Bez rizika i opasnosti gledatelj ne bi se suosjećao s Herojem i bio dio njegovog puta.

4. Susret s Mentorom Heroj se susreće s Mentorom kako bi zadobio pouzdanje,uvid,savjet,trening ili magične darove da prebrodi inicijalne strahove i suoči se s Pragom Avanture.Mentor može biti osoba,objekt poput mape,putopisa ili nekog drugog oblika pisane riječi i sl.

5.Prelazak Praga : Prelazak Praga potvrđuje da je Heroj posvećen avanturi.Spreman je proći kroz prolaz koji ga odvaja od svakodnevnog svijeta u onaj Poseban svijet.

6.Testiranja,Protivnici i Saveznici: Priješavši Prag,Heroj se suočava s Testiranjima,Protivnicima i Saveznicima,sukobljava se i shvaća nova pravila koja vrijede u Posebnom Svijetu.Traži u koga može imati povjerenja,zadobiva saveznike i neko uz put se prikrpa ili se formira grupa.Obzirom da će se suočiti s još većim iskušenjima ovaj dio služi mu kao priprema za njegove vještine,moći ili traži daljnju pomoć od Mentora.Proces Inicijacije testira ga posvećenosti Putu ,i propituje može li zaista uspjeti.

7. Ulazak u unutrašnjost pećine : Heroj mora napraviti pripreme kako bi prišao pećini koja ga vodi u srce putovanja ili centralnu misiju.Mape se otkrivaju,planira se napad,izviđa se teren,prije nego Heroj se suoči s Glavnim neprijateljom ,strahom ,opasnošću koja ga čeka u Posebnom svijetu.Može se gledati kao na još jedan dodatni Prag ali točka bez povratka i odustajanja.

8. Iskušenje - Božji Sud Heroj se suočava s iskušenjem-životnom krizom tijekom koje nailazi na svoj najveći strah,opasnost,izazov.Njegov uspjeh visi o niti konca i na rubu je propasti.Izazove je centralni dio Putovanja.Jedino kroz "smrt" se može heroj ponovno roditi,iskušavajući uskrsnuće koje mu daje veću moć ili uvid u kraj Puta.

9. Nagrada - heroj preživljava smrt,prevazilazi svoj strah,ubija zmaja ili prolazi kroz krizu života i zaslužuje nagradu koju je tražio.Nagrada dolazi u mnogo oblika : magični artefakt,eliksir mladosti,veće znanje ili uvid u sito te povratak u ruke voljene osobe,Sjena ga može ovdje susresti kako bi prisilila ga na suočavanje s nekim dijelom koji je preskočio jer nagrada ne smije možda ugledati svijetlo dana,iako je već ostvarena.

10. Povratak kući -sam naslov govori o čemu se radi,no povratak ponekad biva teži nego li je mislio,poput prelaska Praga ponekad je potreban poseban impuls kako bi se heroj vratio u svakodnevni svijet,Ovaj moment može biti trenutak kada Heroj bira između Putovanja prema višem cilju ili Putovanju prema svom srcu.

11. Uskrsnuće Heroj se susreće s uskrsnućem,njegov zastrašujući susret s smrću.Posljedni na život ili smrt izazov u kojem mora primijeniti sve što je donio sa sobom u Svakodnevni Svijet.Taj izazov i Uskrsnuće predstavljaju "pročišćenje" sad kad je izniknuo iz zemlje mrtvaca.Ponovno je rođen i transformiran izazovima i osobnostima koje su ga pratile tijekom Puta.Uskrsnuće može biti fizički izazov ili finalni okršaj između njega i Sjene.Borba koja se vodi za više od samog života.Tuđi životi ili čitav svijet može biti na kocki ,te Heroj mora dokazati svoj Junački status spremno prihvačajući svoju žrtvu za dobrobit ostalih.U posljednjem trenutku Saveznik može priskočiti u pomoć,ali na koncu heroj je taj koji ima podnijeti krajnju žrtvu .On daje zadnji udarac koji uništava (Zvijezdu Smrti-Ratovi zvijezda) ili pruža ruku i prihvaća eliksir,artefakt ili ljubav. Eliksir može biti blago ili magični napitak,ljubav ,mudrost ili samo iskustvo preživljavanja Posebnog svijeta,čak i tragičan kraj Junakova Putovanja može ponuditi gledatelju veću svjesnost sviju nas i svijeta u kojem živimo.

12. Povratak s Eliksirom : Heroj je uskrsnut pročišćen i zaslužio je pravo na biti prihvaćen u Svakodnevnom svijetu.S ostalima dijeli svoju nagradu ,liječi ranjenu zemlju

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Arhetipovi u filmovima
PostPostano: čet sep 11, 2014 6:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 01, 2009 4:15 pm
Postovi: 96
Harizmatični slovenački filozof Slavoj Žižek predstavlja gledaocima neke od najvećih filmova svih vremena i otkriva šta nam oni govore o nama samima.

The Pervert’s Guide to Cinema (Perverznjakov vodič kroz film) 2006

http://www.filmovix.com/videos/the-perv ... film-2006/

_________________
k8št8


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 20 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz