Sada je: čet mar 28, 2024 7:49 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 61  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet apr 17, 2014 10:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Ostrov je napisao/la:
Belzebub – Sve i svja
Želim da objasnim sebi Gurdjijevu knjigu Sve i svja, nadam se da ću uspeti, uz pomoć svih vas koji ste upoznai sa Gurdjijevim sistemom.
Pozivam sve da se priključe razgovoru.
Pa da počnem: da kažem kao Gurdjijev ,,Živi bili pa videli, reče slepac.’’
Hajdemo da svi pipamo zavezanih očiju i da iznosimo svoja mišljenja, možda na kraju shvatimo da je u pitanju slon.
Sve rečenice citiram iz pdf fila skinut sa: ivantic.net
Počeću od druge glave, sa prvom rečenicom: ,, To se, prema objektivnom računanju vremena, dogodilo 223. godine od stvaranja sveta ili, kako bi se reklo ovde na Zemlji, 1921. godine od rođenja Hristovog.’’
Znam da se ne treba bukvalno držati smisla napisanih reči, posebno kod Gurdjijeva, ali opet mi se postavlja pitanje zašto bi Gurdjijev baš u prvoj rečenici priče o Belzebubu govorio o godinama, o vremenu? Ipak mislim da treba uzimati za ozbiljno Gurdjijeve reči.
223 objektivne godine od stvaranja sveta e sad pitanje je čijeg sveta, planete Zemlje ili planete Karatas na kojoj je rodjen Belzebub?
Iz 16 glave RELATIVNOST PREDSTAVA O VREMENU, saznajemo da jedna objektivna godina je ustvari 389 naših, zemaljskih godina.
E sad 223*389=86747 godina zemaljskih od stvaranja sveta, ali kojeg sveta?
Mislim da je u pitanju stvaranje našeg sveta, to jest naše egzistencije u Sunčevom sistemu.

Sledeća rečenica: ,,Te duge godine bile su za njega teške i podrazumevale su sticanje iskustava neprihvatljivih za njegovu suštinu, te nisu mogle, a da ne ostave značajan trag u sadašnjosti.’’
Ova rečenica nam govori da je naš Sunčev sistem na nezgodnom mestu što se tiče egzistencije i razvoj bića.
O tome na neki način govore i sami astronomi pokazujući nam na slici Mlečnog puta gde se nalazi naš Sunčev sistem, toliko udaljen i zabačen od centra galaksije da nije ni čudo što na Belzebuba, a kamoli na nas deluje nepovoljna egzistencija.

Iz sledeće rečenice: ,, Svi su oni stigli sa svojim porodicama u ta daleka mesta i uskoro su na planeti Mars stvorili čitavu koniju "tricentričnih bića", nekada nastanjenih na raznim planetama centralnog dela naše Velike Vasione.’’
Iz ove rečenice shvatamo da su nas, Belzebub i njegovi prijatelji ili napredna civilizacija, ili vanzemaljci, ili uzvišena bića su nas ustvari stvorili u Sunčevom sistemu sa ciljem ,, da bi skratili duge godine izgnanstva’’.
Stvorili su nas po uzoru na bića koja su nekada živela na raznim planetama iz centra Velike Vasione, tako da nam to govori i obja[njava da duboko u sebi nosimo i osećamo povezanost sa centrom Velike Vasione, sa Božanstvom, sa Izvorom...


Korektniji navod bi bio "Videćemo - što rekoše slepci" :mrgreen:

LOLČINA, za poslednji pasus. :mrgreen: Priča je priča... ako ćemo doslovno po priči, Belzebub je najuren jer se usudio da kenj@. Kakvo uzvišeno biće? :rotfl:

Nije Gurđijev hteo da ostavi u amanet istorijski udžbenik nego knjigu koja na praktičan način opisuje njegov metod. Što baš kroz uvrnutu priču, ne znam.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet apr 17, 2014 3:05 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Iz razloga: sve sto je na gotovo dato - ne vredi pisljiva boba pa makar to bile i najvece istine ;)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: čet apr 17, 2014 10:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Pa, da kažemo da je to jedan od razloga koji mi je jasan u neku ruku... međutim, zašto neko ko već ima jasno definisan pozitivan stav prema metodu da se grči k'o žuti? Koliko vredi gubljenje vremena, posledični ćorsokaci izazvani nerazumevanjem kao ovaj pokušaj da se knjiga tumači iz istorijskog ugla(i on to već u 2 navrata)?

Često se pitam, kakva treba da je nečija priprema da bi sam mogao rekonstruisati metod iz knjige?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet apr 18, 2014 9:00 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Gurdjiev je zagovarao grupni metod tj. rad u grupi. Posledicno, njegove knjige jesu pisane sa namerom za samostalan rad, medjutim glavni deo spisa u kome su opisivane praksa i vezbe do detalja - je on sam unistio ili su skrivene od sire javnosti.

Razlog za to se moze naslutiti iz njegovih reci kako je bolje za covecanstvo neke stvari da se ne objave javno ili tek kad vreme dodje. Sta se desilo to malo ko zna.
Cesto je i sam govorio da zbog nesrece koja ga je zadesila nece moci da dovrsi zapoceti posao i stvori nukleus za dalji zivot sistema i njegovo sirenje te se predao pisanju.

Ispada da su knjige bile za ono "daj sta das" i da im je glavna svrha stvaranje magnetnog centra kod ljudi koji su tome skloni.
Sta posle toga ostaje na individualcu da se snalazi kako zna i ume.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet apr 18, 2014 11:57 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Ne znam... ovo dušebrižništvo za čovečanstvo mi nekako ne pije vodu. Čak i ako bi se nešto objavilo, kao da bi neko mario? Uostalom, zar već nije? Ono što jeste objavljeno kroz Uspenskog i mnoge druge je crno, ne može crnje. I koliko je poverovalo da su beslovesne ovce koje "Mesec" šiša i kolje?

Nije mi krivo što sam po nešto naučio i shvatio kroz njegovo učenje, to sam i tražio u krajnjoj liniji, ali ako je ovako kako ti vidiš, onda je zlo i naopako - po mene, mislim i o sebi govorim. Jer, ne mogu da zatvaram oči na mnoge stvari oko sebe i u sebi i samim tim, ne mogu da se vratim gde sam bio da bi barem imao neko društvo i "mirno spavao" ali ni da nastavim dalje kako-tako barem individualnim naporom... i sad, aj neka neko kaže da nisam platio...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub apr 19, 2014 5:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Citat:
lezilebovic
LOLČINA, za poslednji pasus. :mrgreen: Priča je priča... ako ćemo doslovno po priči, Belzebub je najuren jer se usudio da kenj@. Kakvo uzvišeno biće? :rotfl:


Ako ćemo po priči ,,Pre mnogo godina, kada je Belzebub živeo u zavičaju, na planeti Karatas, bio
je, zahvaljujući svom stvaralačkom intelektu, primljen na rad u Veliki Sunčani Apsolut, mesto stalnog boravka Večnog Tvorca. Tu je Belzebub, kao i drugi njemu slični, postao sluga Njegove Večnosti.’’ Po ovim rečima Belzebu je uzvišeno biće u odnosu na nas, i još ne zaboravimo da je tada Belzebub bio mlad, to jest ,,nezrela ličnost’’.

Citat:
lezilebovic
Nije Gurđijev hteo da ostavi u amanet istorijski udžbenik nego knjigu koja na praktičan način opisuje njegov metod. Što baš kroz uvrnutu priču, ne znam.


Ovde se ne radi o nikakvom istorijskom udzbeniku, već jednostavno kroz priču Gurdjijev nam priča o tome kako smo nastali, a ima još mnogo, mnogo stranica gde će nam pričati o sadašnjem stanju čoveka. A ne vidim razloga što Gurdjijev ne bi pisao o opštoj istoriji planete Zemlje i samog čoveka, to je osnova za razumevanje današnje stanje čoveka.

Citat:
Koliko vredi gubljenje vremena, posledični ćorsokaci izazvani nerazumevanjem kao ovaj pokušaj da se knjiga tumači iz istorijskog ugla(i on to već u 2 navrata)?

Često se pitam, kakva treba da je nečija priprema da bi sam mogao rekonstruisati metod iz knjige?


Ne vidim razlog zašto da se ne gleda iz istorijskog ugla barem početak knjige, jer sam početak priče vraća u daleku istoriju.

Što se tiče pripreme, kao što rekoh zavezanih očiju pipam...i izvinjavam se svima za objasnjenja vezana za knjigu Sve i svja, jer ko zna šta pipam zavezanih očiju.

A iskreno da kažem sve ovo što sad pišem i što pokušavam sebi da objasnim knjigu Sve i svja je jedini način (pošto sam lenj) da nateram sebe da shvatim knjigu, jer drugačije bi mi trebalo mnogo vremena i snage.


Citat:
friend
Iz razloga: sve sto je na gotovo dato - ne vredi pisljiva boba pa makar to bile i najvece istine


Misliš da nam Gurdjijev sve na gotovo daje, i da ne moramo ništa da ućinimo za sebe?

Da nastavim dalje...

U trećoj glavi saznajemo da svako tricentrično biće ima svoje nadtelesnu suštinu i da su sve planete u Sunčevom sistemu naseljene sa tricentričnim bićima u skladu sa prirodom te planete.

O devetoj glavi – poreklo Meseca već smo pričali, a o svetim zakonima "Heptaparaparšinoh" i "Triamazikamno" opširnije kad dodje vreme.


Slobodno recite mi ako treba da prekinem dalje da pipam zavezanih očiju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: ned apr 20, 2014 3:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Citat:
Ostrov

A iskreno da kažem sve ovo što sad pišem i što pokušavam sebi da objasnim knjigu Sve i svja je jedini način (pošto sam lenj) da nateram sebe da shvatim knjigu, jer drugačije bi mi trebalo mnogo vremena i snage.


A, zbog čega imaš snage i vremena da razglabamo o samo hipotetičnoj dalekoj istorji koja se ionako ne može proveriti a za drugo ne?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon apr 21, 2014 11:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
lezilebovic je napisao/la:
Pa, da kažemo da je to jedan od razloga koji mi je jasan u neku ruku... međutim, zašto neko ko već ima jasno definisan pozitivan stav prema metodu da se grči k'o žuti? Koliko vredi gubljenje vremena, posledični ćorsokaci izazvani nerazumevanjem kao ovaj pokušaj da se knjiga tumači iz istorijskog ugla(i on to već u 2 navrata)?


Poanta je da čovjek postane biće koje zna. Ne biće koje vjeruje.

Ako ti se jednostavno kaže "to je tako i tako", onda ćeš vjerovat. Ako ti se kaže nejasno, kontradiktorno, malo... onda ćeš sam otkriti.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto apr 22, 2014 6:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Nadam se da ne mislite da se sad ja nešto pravim pametan što sam sebi dozvolio da komentarišem, da pipam zavezanih očiju knjigu Sve i svja.

Da nastavim dalje...
Da se vratim na devetu glavu jer sama deseta glava zahteva od samog čitaoca, da bi se bolje povezala priča.
U devetoj glavi kao što već znamo kako je nastao Mesec i kako se poremetila ravnoteža u Sunčevom sistemu i kako je Visoka Komisija primenila zakon "ilnosaparno" na planeti Zemlji da bi uravnotežili ceo Sunčev sistem. Tako što bi se sa planete Zemlje slali božanski impulsi ’’askokina’’.
Iz desete glave saznajemo da se za proces "ilnosaparno" uspostavi na planeti Zemlji bilo potrebno jedna objektivna godina to jest 389 naših godina, i za toliko godina je na planeti Zemlji uspostavljen proces evolucije i involucije.
Na kraju devete glave Belzebub objašnjava kako je tekao proces evolucije i involucije na planeti Zemlji.
,, Dakle, moj dečače, na Zemlji su se u svoje vreme pojavili "likovi Sveobuhvatne Suštine", ili, kako ih sada nazivaju, "mikrokozmosi", i od njih je formiran primarni život biljaka. Kasnije su ti mikrokozmosi, kao što se obično događa, peli da se grupišu u različite oblike koji se zovu tetartokmosi svih tricentričnih sistema. I tada su, između ostalih, počeli da se razvijaju ti dvonogi tetartokozmosi, koje si ti maločas nazvao "mekušcima".’’
Desete glava
I sam sam mnogo puta razmišljao i pitao se da li su ljudi svojim postojanjem hrana za fragmente planete Zemlje, u početku nisam mogao da prihvatim takvu ideju, ali vremenom razmišljaljući da ta ideja nije toliko nerealna i nemoguća.
Kao što čovek uzgaja hranu u bašti, možda nisam uzeo najbolji primer ali u tom smislu preslikano u kosmičkom smislu dolazi se do ideje ravnoteže
fragmenata a samim tim i ravnoteže celog Sunčevog sistema slanjem hrane ’’askokina’’. Tako da sva bića na planeti Zemlji su ustvari ključ postojanja Sunčevog sistema, a samim tim i drugih bića na drugim planetama u Sunčevom sistemu.
Što se tiče božanskog impulsa ’’askokina’’ ima više mogućnosti da se dodje do njega, a najlakši put do tog impulsa je smrt ili rat. Da ne bude zabune taj božanski impuls ’’askokina’’ nije duša već njen proizvod.
Nije tako strašna ta ideja da smo kako kaže Gurdjijev hrana za Mesec, pre bih na to gledao iz ugla da smo ustvari mi ključ postojanja i opstanka celog Sunčevog sistema pa čak i dela galaksije Mlečnog puta. Tako da naše postojanje je zagarantovano u ovom stanju, sa ovom svešću kao do sada sa ratovima, sve dok se ne dogodi neki kosmički dogadjaj koji bi nešto promenio. O ovome bi se moglo pisati na dugačko i na široko, da ne dužim.
Ako se postavi pitanje zašto su prvi ljudi mogli da izgube volju za život i dobrovoljno unište sebe, zato što nisu imali dovoljno vremena da shvate da su oni ključ postojanja celog Sunčevog sistema.
Zbog nedovoljnog vremena i zbog dodatne mere predostrožnosti Visoka Komisija je odlučila za implant ’’kundabufer’’. Za tri objektivne godine ili za 1167 naših godina prisustvo implanta ’’kundabufer’’ bila je dovoljna da se neke funkcije implanta ukoreni u čoveku do dan dansa i dan danas se oseća posledica implanta. I pored toga što je Viskoa komisija posle tri objektivne godine uklonila implant ’’kundabufer’’.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto apr 22, 2014 11:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 16, 2014 4:23 am
Postovi: 227
Samo tako je napisao/la:

Poanta je da čovjek postane biće koje zna. Ne biće koje vjeruje.

Ako ti se jednostavno kaže "to je tako i tako", onda ćeš vjerovat. Ako ti se kaže nejasno, kontradiktorno, malo... onda ćeš sam otkriti.


Mislim da je svrha ove knjige da prenese praktičan metod koji je on primenjivao a ne neka zbirka opskurnih astronomskih, istorijskih itd. fakata.

Dakle, kad bi na trenutak apstrahovao i zaboravio sve što si saznao iz drugih knjiga koje su bile konkretnije, šta bi mogao da kažeš da si naučio o npr. samo-prisećanju i samo-posmatranju?

Ostrov je napisao/la:
Ako se postavi pitanje zašto su prvi ljudi mogli da izgube volju za život i dobrovoljno unište sebe, zato što nisu imali dovoljno vremena da shvate da su oni ključ postojanja celog Sunčevog sistema.
Zbog nedovoljnog vremena i zbog dodatne mere predostrožnosti Visoka Komisija je odlučila za implant ’’kundabufer’’. Za tri objektivne godine ili za 1167 naših godina prisustvo implanta ’’kundabufer’’ bila je dovoljna da se neke funkcije implanta ukoreni u čoveku do dan dansa i dan danas se oseća posledica implanta. I pored toga što je Viskoa komisija posle tri objektivne godine uklonila implant ’’kundabufer’’.
.


Evo da ti prokomentarišem ovo iz svog ugla.

Au contaire, prvi ljudi su mogli da izgube volju za život baš zato što su shvatili poentu svog postojanja. Isto kao što bi pilići na farmi izgubili volju za kljucanjem kad bi postali svesni zašto su tu, zašto su gajeni i šta ih na kraju čeka. Kad bi znao da će neki lav sutra da te pojede, da li bi danas imao volje za takav ishod(karikirano al kud ti ode sa apstrakcijom)?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri apr 23, 2014 10:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
lezilebovic je napisao/la:
Samo tako je napisao/la:

Poanta je da čovjek postane biće koje zna. Ne biće koje vjeruje.

Ako ti se jednostavno kaže "to je tako i tako", onda ćeš vjerovat. Ako ti se kaže nejasno, kontradiktorno, malo... onda ćeš sam otkriti.


Mislim da je svrha ove knjige da prenese praktičan metod koji je on primenjivao a ne neka zbirka opskurnih astronomskih, istorijskih itd. fakata.

Princip vlastitog otkrivanja vrijedi i kad se radi o psihologiji - koje je knjiga prepuna.

lezilebovic je napisao/la:
Dakle, kad bi na trenutak apstrahovao i zaboravio sve što si saznao iz drugih knjiga koje su bile konkretnije, šta bi mogao da kažeš da si naučio o npr. samo-prisećanju i samo-posmatranju?


Zašto samo o samo-prisjećanju i samo-promatranju? Nije to jedino što čovjek može ponijeti iz ove knjige.

Teško je reći što sam dobio iz knjige. Mislim da me naučila (ili bolje reći ponovo podsjetila) što znači razmišljati. Mislim da mi je ukazala na cijele aspekte određenih pojava u životu za koje sam dosad bio slijep. Neki stari interesi su otpali. Neki novi se rodili. Čak i kad se radi o pamćenju i promatranju sebe, mislim da sam dobio bolji i precizniji 'okus' za njih. Točnije, mislim da mi se poboljšala sposobnost za čistu "pažnju".

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sub maj 31, 2014 4:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Jednom sam naletio na izjavu Nicolla (mislim u Psihološkim komentarima) kako je Gurdjieff njima intelektualcima u Institutu zabranjivao da čitaju i davao im da metu i slično. Zna li tko gdje se nalazi ta izjava?

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pon jun 02, 2014 1:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
Pa koliko znam G. je i u knjizi Život je stvaran samo kada Ja jesam učenicima govorio da ne čitaju novine na 3 mjeseca......

U knjizi od njegovog učenika Tchekhovitch, bio je dobar podatak kada je neka ženska uletila i rekla kako je najbolja vegetarijanksa hrana, pa joj je G. rekao da je u pravu, ali da čovjek ne ovisi samo o duhovnom i da teski fizicki rad ili u hladnim vremenskim uvjetima, čovjek mora jesti meso..........

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jun 03, 2014 6:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
sector57 je napisao/la:
Pa koliko znam G. je i u knjizi Život je stvaran samo kada Ja jesam učenicima govorio da ne čitaju novine na 3 mjeseca......
Da ali zašto? Da bi tu energiju preusmjerili u čitanje Beelzebuba.

sector57 je napisao/la:
U knjizi od njegovog učenika Tchekhovitch
Možemo li dobiti tu knjigu? :)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jun 04, 2014 2:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
@ samo tako

Evo link za knjigu, oprosti na kasnjenju... http://www.sendspace.com/file/n8c5w5
Uglavnom ima na fejsu grupa sa jako puno knjiga, sve su na engleskom, znam da je fejsbuk i nekima ne odgovara, ali zaista tamo ima dosta informacija i knjiga..... Ako hoces mogu si dat vremena pa da hrpu tog poskidam od tamo, pa ih zakacim ovdje?????

Ili da bi usmjerili energiju na čitanje Belzebuba ili da ne gube energiju citanjem novina i nepotrebnih stvari. To sam vidio po samom sebi. Nisam citao novine jedno 4-5 mjeseci, pa sam jednom doso u birc i poceo citat, pa skuzio koliko me to u biti zivcira i koliko se uzbudim. Sada ih mogu tu i tamo procitat ali ne utjece to vise toliko na mene..

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: sri jun 04, 2014 11:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Hvala puno! :occasion5:

Ne trebaš radi mene prebacivati. Kako se zove grupa? To će biti dovoljno, barem za mene :)


sector57 je napisao/la:
Nisam citao novine jedno 4-5 mjeseci, pa sam jednom doso u birc i poceo citat, pa skuzio koliko me to u biti zivcira i koliko se uzbudim. Sada ih mogu tu i tamo procitat ali ne utjece to vise toliko na mene..
Isto iskustvo imam. Prestao sam s čitanjem vijesti i kad god se nakratko vratim, vidim da nemam nikakvu želju nastaviti.

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jun 06, 2014 4:47 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet apr 16, 2010 9:59 am
Postovi: 546
@ samo tako

Poslao sam ti poruku na pm.

Isto nesto slicno dogodilo mi se kada sam prestao piti alkohol na 4 mjeseca, pa sam se nakon 4 mjseca napio. Bilo je zanimljivo, skuzio sam zasto mi je nepotrebno pit i zasto necu opet neko vrijeme pit alkohol a da se napijem. U redu popit casicu dve rakije, ovo ostalo nista. Cak i izlasci negdi van kada si u normalnom stanju, pa promatranje ljudi koji su u razno raznim stanjima, a usput i sebe promatram. E da, posto ne radim vec neko vrijeme, i doma sam "sam" cijeli dan, e to je tesko, nije problem biti dan dva , ali nakon 5-7 dana, e to je vec drugi par carapa. Znam da ne mogu biti sam da mi je netko potreban koji razumije ili mislim da bi bio u ludnici. Borba je najcesce u tome sto onda fantaziram, mastam i pricam sam sa sobom i to bude toliko snazno i vidim da to radim, nekad se mogu prekinut nekad ne. Isto tako sam svoju curu koja me poznaje jako dobro pitao da mi kaze u kojim stvarima grijesim i sto krivo radim u komuniciranju sa ljudima, mojih ispadanja... Pa smo dobro promislili i zapisao dosta stvari na papir , i taj papir mi stoji na stolu da mi bude ko neka vrsta budilnika. Ispalo je to da se nakon nekih dva-tri tjedna smanjile te stvari...... tj. ne radim stvari koje su vjerojatno bile pogrešne, makar sam svjestan i dalje da je potrebna škola ili neko druzenje sa ljudima, koji hoće ovo učenje....

_________________
Hvalisanje je početak sramote.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jun 24, 2014 2:32 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jun 24, 2014 2:20 pm
Postovi: 2
Dobar dan,

hteo sam upozoriti, ako neko praktikuje ove metode, da sam ja sledeci Gurdjieffov metod i jos neke druge zapao u depresiju gde se bukvalno nisam mogao mrdnuti iz kuce i zavrsio na antidepresivnim lekovima. Probudjenje ima i svoje lose strane o kojima se bas ne govori. Ja sam vrlo entuzijasticno prisao svemu ovome, no nisam znao sta me ceka i kakva je cena koju treba platiti. Sada kada sam u ovom stanju kakvom jesam, ne kazem da ne bi krenuo ponovo, jos neznam, ali bi svakako dobro razmislio.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: uto jun 24, 2014 9:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet dec 24, 2009 1:42 am
Postovi: 365
Što si radio? Što si proživljavao?

Pričaj o tome, naravno, samo ako želiš. :)

_________________
Svo naše znanje, koje je tek informacija, može biti vrijedno ili bezvrijedno. Upijajući ga poput spužve, možemo ga lako ponavljati i pričati o njemu logično i uvjerljivo, bez da razumijemo išta o njemu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Gurđijev
PostPostano: pet jun 27, 2014 9:40 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jun 24, 2014 2:20 pm
Postovi: 2
Dosta duga je to priča, a ukratko neznam kako je do toga došlo pošto sam radio mnoge stvari istovremeno. Mnogo sam čitao, molio se, osamljivao od ljudi i razmišljao, odricao materijalnih stvari i telesnih zadovoljstava, prestao da gledam TV i posmatrao (kad sam se setio) šta trenutno radim i zašto. Pio sam kompolsivno vitamine i počeo manje da jedem.

Osetio sam kako napredujem i bio sam zadovoljan što sam postajao svesniji nekih stvari. Onda sam počeo da dobijam napade panike koji su me sve više zatvarali u sobu i dovodili do jakog gubitka energije i koncentracije. Nisam hteo da krenem sa ovim lekovima međutim situacija je postajala sve dramatičnija kod kuće pa sam pristao.

Ono što sam doživeo u ovom periodu je bio neopisiv osećaj ljubavi prema bližnjima. Shvatio sam koliko su ljudi oko mene, a generalno manje više i mnogi ostali nesvesni ovog osećanja i ustvari ne razumeju šta znači prava ljubav. Govorim o bezuslovnoj ljubavi, ne uslovljenoj bilo čime. Shvatio sam koliko je ceo svet lud i da postoji nešto što bi nazvao duhovna realnost, koja je isto tako realna kao i materijalni svet i koliko malo ljudu zapravo shvata šta je prava duhovnost. Najgore od svega je bilo to što kada sam ovoga postao svestan nisam zapravo znao šta da radim sa time. Kada sam počeo sve moje da grlim i da plačem pred njima svi su mislili da sam poludeo. Ljudi nisu navikli na tako nešto, i sad kad se smeškam od antidepresiva svi su srećniji i misle sve je u redu samo zato što spolja sve izgleda ok, i to im je svima dovoljno.

Kažem, neznam šta će biti dalje sa mnom i kakav ću dalje odabrati put, ali jedno znam, a to je da je odgovor unutar čoveka a ne u spoljnom svetu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1205 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 61  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz