Sada je: sub apr 27, 2024 3:03 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 953 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pon okt 23, 2006 7:40 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
sunce je bljedocrveno, i izgara gustom ljubicasto-crvenom svjetloscu. mogao bih tako ostati koliko hocu, jer uopce ne smeta ocima.

jos ne vjerujem svojim ocima, kako ono zapravo izgleda. sad mi se cini da ono uopce ni nije toliko sjajno.


Popodnevno sunce je danas bilo prilicno blago i uspela sam da neko vreme gledam u njega. Zaista je fascinatno. Cini mi se, sasvim pravilan krug u sredini i neverovatne boje okolo. Prvo je sve okolo bilo plavo (zasto ja svuda vidim plavu :? ) zatim postalo ljubicasto (au, ovo ce lose da se zavrsi #-o ) i upravo gusto, gotovo bih upotrebila rec tecno. I, da, nije smetalo ocima. Onda sam prestala.
da, 2804, neverovatno, ko bi rekao da nase sunce tako izgleda. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon okt 23, 2006 7:47 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto feb 28, 2006 10:03 pm
Postovi: 169
Lokacija: Vallis Aurea
ne znas kako mi je drago da si uspjela. zar nije super osjecaj? ono kao da si upravo srusila neki mit. predivno. nastavi, naravno uz oprez. nevjerojatno, zar je stvarno moguce da svi zivimo u zabludi da je sunce toliko opasno?

jedino, mislim da ovo bas nema veze sa hranjenjem, jer mi to nije cilj, ni motiv, ni svrha, pa neka netko ovo mozda premjesti gdje je zgodnije. no mozda postane.

_________________
Vidjeti Svijet u Zrncu pijeska,
Nebo u divljem Cvatu,
držati Beskraj na dlanu ruke
i Vječnost u jednome Satu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 25, 2006 5:21 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Da, upravo kao da si srusio neki mit. Sama cinjenica da mozes da gledas u njega a da to ne smeta ocima – pa ja citavog zivota nosim naocare za sunce. Zatim, sve ono sto ga okruzuje je sasvim drugacije od mojih predstava. Boje su toliko guste, gotovo tecne, nijanse drugacije od svih koje znam. I trece, sam osecaj prilikom gledanja je potpuno friki.
I sve to nam je pred ocima.
E, sad, kako utice na ishranu, energiju i sl. hm, ko zna? :-k Samo gledanje mi je u poslednje vreme krajnje zanimljivo.

Bez vasih postova, ne bih ni probala. Zaista je vazno podeliti iskustva.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 25, 2006 12:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Jedno pitanje za vas koji gledate u sunce. Koja vam je boja ociju?

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 25, 2006 1:24 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
varira: uglavnom svetlo smedje sa visoko podignutom zenicom, povremeno potamne (zenica se spusti ili prosiri?), na suncu i kada sam veeeeoma srecna postanu zelenkaste.

doduse tek na ponekoj fotografijama se vidi moja prava priroda zmaja. :mrgreen: crvene hehe

zasto, em? neka genetska teorija?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 25, 2006 3:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
kako to "visoko podignuta zenica"? zar zenica nije u sredini oka?
Citat:
zasto, em? neka genetska teorija?

pa mislim da je gledanje u sunce mnogo lakse onima koji imaju tamne oci.
bar sa ove planete. :)

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 25, 2006 10:20 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
kako to "visoko podignuta zenica"? zar zenica nije u sredini oka?

ma otkud ti to, :shock: ja svoju zenicu mogu slobodno da pokrecem po celoj glavi. :P

pa, naravno da je u sredini, samo je sve smesteno tako da mi kapak dodiruje zenicu, odnosno pomalo je zaklanja – mozda to ima veze.
a mozda i zbog trepavica wink, wink. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 25, 2006 10:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
pa, naravno da je u sredini, samo je sve smesteno tako da mi kapak dodiruje zenicu,

pa trebala si reci "nisko spusteni kapak"a ne "visoko podignuta zenica".
Citat:
odnosno pomalo je zaklanja – mozda to ima veze.
a mozda i zbog trepavica wink, wink.

e jos samo fali da kazes kako su ti oci u mraku skroz crne. :P

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Zadnja izmjena: Esperio Max; pon okt 30, 2006 10:28 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 26, 2006 5:59 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto sep 26, 2006 4:24 pm
Postovi: 19
pozdrav, pošto se suncanom jogom bavim vec nekih 10-tak mjeseci htio bih podijeliti svoja iskustva, mozda nekome pomogne...

za pocetak mislim da nitko nie stavio ovaj link: http://www.solarhealing.com/sgprocess.htm

inace, to je sajt jednog od pionira suncane joge, indijca Hira Ratan Maneka (ne jede cvrstu hranu od '95.). Onaj tekst sto je Pantelija nasao na nekom forumu je preveden upravo sa ovog sajta..

Uglavnom, sa "gledanjem u sunce" poceo sam pocetkom prvog mjeseca ove godine, ali sto zbog vlastite lijenosti, sto zbog nedostatka suncanih dana dosao sam tek na trecinu puta, odnosno nesto malo manje od 16 minuta neprekidnog gledanja u sunce. Dakle, mogu govoriti samo o ovoj prvoj fazi i moja iskustva se u velikoj mjeri podudaraju sa onime sto je Manek i napisao. Ne znam kako da se najbolje izrazim, ali osjecam se kao da se moj psiholoski profil totalno promjenio. Prestao sam se zivcirati zbog svakakvih gluposti, osjecam se puno smireniji, sigurniji u sebe, burno reagiranje i ljutnja se vise ne pojavljuju ni priblizno cesto kao i prije, i strahovi (u mom slucaju, strah od smrti i bolesti) su gotovo iscezli...
E sad, ja zapravo nisam siguran dali je za ovu promjenu mog stanja odgovorna iskljucivo suncana joga ili je tu u pitanju ipak moj mentalni sklop koji se prilagodio ocekivanjima, i na taj nacin stvorio stvorio neku vrstu placebo efekta. Jedino u sto sam siguran jest da sam sada puno drugacija osoba nego sto sam bio na pocetku godine, naravno i puno zadovoljniji sa samim sobom a mislim da je to ipak najvaznije...

I jos bih samo htio upozoriti na neke stvari u vezi samog procesa gledanja u sunce koje sam osobno zapazio:
-Iako je sam Manek rekao kako je bolje gledati ujutro u suce, meni se cini da je sunce pogodnije za gledanje u onom drugom terminu, dakle sat vremena prije zalaska. Nekako je slabije i smirenije u odnosu na jutarnje. Definitivno bih preporucio pocetnicima da krenu s gledanjem u tom terminu...
-Zatim, nakon gledanja izvan ovih preporucenih termina, znalo mi se dogoditi da vidim mrlju u tocki u kojoj sam fokusirao sunce. Ja to zovem "blur efekt", inace nema razloga za brigu jel vid se vraca u normalu nakon dan-dva. Ipak, to moze posluziti kao dokaz da bi se trebalo striktno pridrzavati zadanih termina, dakle sat vremena nakon izlaska i sat vremena prije zalaska sunca.
-Kao zanimljivost bih izdvojio i cinjenicu da je za nekih dana sunce jace od uobicajenog, ne znam kako bih ovo objasnio, samo znam da ponekad u isto vrijeme sunce jace sija... ili je barem moja percepcija bila takva.
-Iako je pozeljno prakticirati suncanu jogu stojeci bos iskljucivo na goloj zemlji u ovim hladnijim mjesecima moze se to raditi i sa obucom na nogama.
- I btw, ovaj interval od 10 sekundi sam prakticirao do nedavno, sad sam presao na 15 sekundi razmaka, to sam uveo kao svojevrsni eksperiment (smatram da daj razmak od 10 sec sluzi iskljucivo za prilagodbu ociju na suncevu svijetlost, dakle u kasnijoj fazi mogao bi se i povecati), eventualne promjene cu javiti...

Hmm mislim da je to sve za sada, ako se jos necega sjetim postat cu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 26, 2006 7:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 26, 2005 12:53 am
Postovi: 238
Bez namjere da umanjujem/omalovazavam iskustva jogija i nekih od vas, predlazem svim citateljima da takodjer obrate paznju na moguce stetne i nezeljene posljedice sun gazing-a; ozljede oka, slabljenje/gubitak vida. Informirajte se detaljno o evtl. stetama prije nego pocnete da gledate. Da jednog dana ne bude kasno.

Kao sto rece Vitez od Nevera u uvodnom postu:
Citat:
budite jako oprezni i nikad ne prakticirajte u vrijeme dok je sunce visoko na nebu


http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/710/

http://www.astro.hr/pomrcina/Oci/oci.html

http://www.google.de/search?hl=de&q=sun ... uche&meta=

http://www.google.de/search?hl=de&q=sun ... uche&meta=

http://www.google.de/search?hl=de&q=sun ... ards&meta=

http://www.google.de/search?hl=de&sa=X& ... nt&spell=1


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 26, 2006 8:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 30, 2006 11:32 pm
Postovi: 702
Lokacija: Forbidden Island
dobri linkovi tina

narucito ova dva , na prvi pogled interesting trivia ...
kako je Galileo zaista oslijepio

Povrede ociju suncevih promatraca kroz povjest

...u stvari mozda uopce nije trivija, ovaj dio sa prvog linka je posebno interesantan:

Advice about eye care, stating that "Occasionally glancing at the sun usually does not harm your eyes. However, staring for several minutes at the sun or a solar eclipse can damage visual cells in the part of the retina that allows us to see fine detail. This kind of injury, called solar retinopathy, can cause a blind spot in the center of the field of vision. Loss of vision in these cases can be temporary but often is permanent." [Alas, this disappeared from the Web at the end of 2003; but the Wayback Machine preserved it here.]
I ovo:


Moorfields Eye Hospital in London used to give the straight story on the symptoms of solar retinopathy: "About half those affected recover to normal vision as measured on vision testing charts, although small dark patches may persist. About 10% will have permanent loss of vision to the extent of not being able to read a number plate at 25 yards. Blindness in the sense of loss of all vision does not occur. There is nothing the person affected can do to speed up recovery or to improve vision. There is no medical or surgical treatment for the problem." But, in redesigning their website, they have removed that page, on the grounds that solar retinopathy is a relatively rare condition. (Fortunately, the page is archived by www.archive.org at this location.)

_________________
" Vrlo cesto Vitez je porazen jer je sluzio Djavolu svim svojim srcem dok je iskreno ali pogresno vjerovao da sluzi Kristu."
(Mouravijeff- Gnosis)


http://knightofthestorms.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet okt 26, 2006 8:48 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
pa mislim da je gledanje u sunce mnogo lakse onima koji imaju tamne oci.


Zasto, Em? Jedino sto mi trenutno pada na pamet u vezi sa tim je da tamne boje privlace vise svetlosti

Comrade, zaista zanimljiv post. Iskreno, nisam razmisljala o rezultatima, vec me je pogled na sunce istinski fascinirao i jos uvek sam pod utiskom.
Kasno popodne, nisam pokusavala tokom dana po jakom suncu koje je visoko na nebu. Da, i veoma kratko.

Tina, hvala za upozorenja. Ja sam izuzetno sklona eksperimentisanju, kako sa idejama tako i sa konkretnijim stvarima. Doduse, istovremeno oprezna i sa jednim i sa drugim i relativno brzo odredim sta je za mene, sta ne.
Svesti rizik na minimum i obavestiti se unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 27, 2006 1:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
Zasto, Em?

Zbog ovoga:

"An increased risk of uveal melanoma has been found in those with blue or grey iris color."

http://en.wikipedia.org/wiki/Eye_color
Citat:
Jedino sto mi trenutno pada na pamet u vezi sa tim je da tamne boje privlace vise svetlosti

Stvar je u tome da svetlije oci imaju manje melanina od tamnijih. A on sluzi za odbranu od UV zraka:

"UV rays react with a chemical called melanin that's found in most people's skin. Melanin is your first defense against the sun. It absorbs dangerous UV rays before they do serious skin damage. Melanin is found in different concentrations and colors, resulting in different skin colors. The lighter your child's natural skin color, the less melanin it has to absorb UV and protect itself. The darker your child's natural skin color, the more melanin it has to protect itself. (But both dark- and light-skinned kids need protection from UV rays because any tanning or burning causes skin damage.) Also, people, especially kids, with fair complexions - lighter skin and eye color - are more likely to have freckles because there's less melanin in their skin. Although freckles are harmless, being outside in the sun may help cause them or make them darker."

http://www.kidshealth.org/parent/firsta ... afety.html

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet okt 27, 2006 4:33 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Stvar je u tome da svetlije oci imaju manje melanina od tamnijih. A on sluzi za odbranu od UV zraka:


Hm, da. Nije mi pao na pamet melanom u vezi sa ocima.

Ali hajde neka sada neko bude veoma OPD i objasni mi ovaj deo:

Citat:
Fotosintezi, koju mi pogrešno tumačimo, nije uopšte potreban hlorofil. Samo carstvu biljaka je potreban hlorofil. Ljudsko telo može da je obavlja sa drugim posrednikom. Fotosinteza pretvara sunčevu energiju u oblik korisne energije.


Na koji nacin ljudsko telo moze da obavlja fotosintezu? :?: :?: Mislim, mozda ja postavljam hm... ne bas inteligentna pitanja, ali ovo bi me zaista zanimalo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 28, 2006 12:01 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Crvenim krvnim zrncima?

:mrgreen: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 28, 2006 5:06 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Kako to mislis, Jack? Kakav se to proces odvija u crvenim krvnim zrncima? Ili je bila sala mala?
Iz teze „hranjenje“ suncem proizilazi da se u nasim celijama (oka?) nalazi neki ekvivalent hlorofilu, koji bi bio u stanju da suncevu energiju transformise u hranljive materije.
Ili je proces drugaciji: da sunceva energija stimulise neke centre, koji omogucavaju drugaciju razmenu materija i energija u nasem telu?
:?:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 28, 2006 6:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 06, 2006 2:39 pm
Postovi: 382
Lokacija: BiH
Arja, dobro poređenje sa hlorofilom. No, u biti ne radi se o suncu koje te hrani, već o Svjetlosti, ona je ta tajanstvena hrana koja napaja tvoje tijelo. Svjetlost je ta supstanca koja u tijelu pokreće skriveni mehanizam, a putem kojeg biološki sistem ljudskog bića počinje da se hrani onako kako je to bilo i u samom prapočetku našeg boravka na planeti. Tvrdi se da smo, još tokom prelaska iz eteričnih u fizička bića isključivo koristili svjetlost kao hranu. Nije postojalo fizičko hranjenje biljkama ili ne daj bože životinjama.
Stoga, pošto Sunce, da tako prosto kažemo, emituje najveću količinu svjetlosti od svega što se nalazi u našoj okolini (i u okolini planete Zemlje, koja sama po sebi nema izvora svjetlosti koje bi producirala iz same sebe) to se onda hranjenje Suncem može nazvati hranjenje Svjetlošću. Još ako tome pridodamo činjenicu da je svjetlost glavni prenosilac informacija, onda dalje možeš pretpostaviti i sama šta sve stiže našem tijelu kada se izložimo Suncu...

Pusa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 28, 2006 6:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Napisao sam svojevremeno cijelu dizertaciju kako je moguce sprovest (teoretski) suncevu energiju do nivoa stanice.

Temelji se na aktiviranim porfirinima, jedan takav je molekula hema u hemoglobinu. Zjenica je mjesto gdje je krvotok najizlozeniji. Itd. itd. itd.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 28, 2006 6:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
gdje ti je da dizertacija?

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 28, 2006 8:55 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
gdje ti je da dizertacija?


pod "vegetarijanstvo i samospoznaja". evo izvoda, mislim da je dobro da se prenese i u ovu temu. tenks, op.

Citat:
Poatna je da sa kisikom i energetski nabijenom molekulom moze tijelo dobiti energetski bitnu molekulu ATP-a (adenozin-trifosfat).
Da ne idem previse u detalje mi zapravi jedemo da bi u jednom odlucujucem trenu u metabolizmu apsorbirali energiju u kemijsku energiju.

Medutim ako se prouci taj mehanizam dolazi se do zakljucka da zapravo taj nacin uopce ne mora biti niti najbolji niti najprakticniji.

Ta energija..taj kvant energije je cijelo vrijeme oko nas do te mjere da to mozemo nazvat bombardiranjem Sunca tom frekvencijom.

Dakle postavlja se pitanje dal mi mozemo tj. da li imamo neki nacin koji bi nam bar dao naslutiti koje mogucnosti ima nas metabolizam za takav nacin prehrane.

Dakle dal imamo nacin da pretvorimo cisti foton u mehanciku ili kemijsku energiju.
Pa naravno da da a taj sustav imamo u ocima.
Po naravi djelovanja on je slican sustavu kojim se sluzi klorofil za apsorbciju energije.

To su "pi - elektronski sustavi" gdje pogodak fotona mijenja konformaciju neke ciljne molekule te dolazi do promjene njene aktivnosti.
Dakle nase tijelo vec ima na raspolaganju takav sustav.

I to nije jedini!!!!

Molekula hema u hemoglobinu ima slicna svojstva!!!

Dal je cudno da se neki ljudi hrane pranom upravo gledajuci u sunce??
Naime krv najblize vanjskoj okolini prolazi upravo u ocima i gledanjem direktno u Sunce u krvi dolazi dopromjena. Da ne spekuliram previse mislim da molekula hema moze prenositi energiju. Po sustinskoj prirodi ona je vrlo slicna aktivnom dijelu klorofila i molekula u oku.
Mozda i ne moze ona sama prenostit energiju ali cinjenica je da se nesto desava jer neki ljudi ipak zive na taj nacin.

Drugi oblik je posredniji dakle disanjem.
Kisik i kisik ne moraju biti iste stvari. Poznato je da postoji singletni i tripletni kisik i da je tripletni kisik toliko energetski nabijen i nestabilan da je jedna od najotrovnijih supstanci poznatih.
A sta hvata kisik u organizmu? Pa bas zeljezo u molekuli hema tj. hemoglobin.

Dakle prakticki dolazimo do odgovora zasto je moguce pranu "disati" i "gledati" sta su dva nacina ne-hranjenja materijom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 953 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 100 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz