Sada je: ned apr 28, 2024 3:01 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: pet mar 03, 2006 10:02 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub feb 25, 2006 5:24 pm
Postovi: 138
Lokacija: Rijeka
[quote="meya
I to za zelenu salatu, zelena salata se jede zato shto je ukusno inace to je cista celulaza a u covekovom organizmu ne postoji enzim koj razlaze celulozu.[/quote]

Zelena salata sadrži u 100g.:1.4 g proteina, 1.1g raznih minerala,(od toga 0.65 mg željeza, 360 mg kalija,0.5 mg cinka, 65 mg kalcija),vitamine:B1,B2,B6,E,C, betakaroten i folnu kiselinu, te vlakana 1.2g!
Što će reći da ima gotovo jednaku količinu minerala i vlakana.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 03, 2006 10:08 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Sofija,
zanimljiv link, ali morat će pričekat dok dođe na red :)
Što se zelene salate tiče, u nekim kulturama ona se samo kuha, a nikako ne jede sirova. Kinezi, koji dođu na zapad dožive gastronomski šok jer im je nepojmljivo da se salata ili nešto zeleno može jesti sirovo.
Kuhanjem te namirnice gube ? od svoje vrijednosti, a možda nešto i dobijaju, tko zna...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 03, 2006 12:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Jana,

preporucam zanimljiv eksperiment.
Pojedi 10 puta vise vitamina C od preporucene dnevne doze, ili jos bolje 10 000 mg (????????) pa pricaj sta se desava.
Ja nisam toliko hrabar da progutam 10 000 mg ( to je 10 grama ????) vitamina C.

Dakle da ponovim to je 10 grama vitamina C - askorbinske kiseline.

Zamislimo ovu situaciju......

1850 je. srcane bolesti nisu rasirene i gotovo da nisu problem.
Odakle je tada u tom dobu prosjecan gradanin mogao uzet 10 grama vitamina C.

Pa to sa tabletama je tesko postici. Evo izracunao sam da u tabletama koje ja pijem trebao popiti blizu 130 tableta da bi unio toliku dozu vitamina C!!

Dakle ocigledno prevencija ne lezi tu. Lezi u u ispravnoj ishrani.
Ma gledaj ti i da uzmes jednom veliku kolicinu vitamina c vjerojatno ce ti biti zlo. Ali da uzimas svaki dan?

Naime covjekove potrebe za metabolitima tipa vitamini su uglavnom prilagodene njegovoj okolini. Iz te okoline je nemoguce uzet 10 grama vitamina C na normalan nacin stoga on toj kolicini i nije prilagoden. To je vrlo jednostavno.

A sad ako netko pokusava terapijski i kratkorocno djelovat na srcane bolesti to je druga stvar.
Ali kad nades nesto sta lijeci neku bolest moras biti sigurna da to ne steti nicemu drugom. JA vjerujem i da solna kiselina lijeci rak na nacin da ga unistava ali to nitko ne koristi kao lijek jer bi naskodilo i covjeku.
ZA 10 g vitamina C nisam siguran da je bezopasan.
Postoje i smrtni slucajevi od predoziranja vitamina C!!!!

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 03, 2006 1:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Da ne bi bilo da drzim jednu ili drugu struju tim vise sta mislim da je ljudima u medicinskom establishmnetu zatajiti tako nesto piece of cake da kazem da sam cuo price da je Linus Pauling gutao ogromne kolicine vitamina C. Koliko je to tocno...ne znam.

Kako god bilo ima dosta ljudi koji su iznimno osjetljivi na vitamin C.

A i rekoh upitno je odakle je jedan covjek prije 1000 godina uopce mogao dobiti toliko vitamina C.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 03, 2006 1:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Citat:
Pa to sa tabletama je tesko postici. Evo izracunao sam da u tabletama koje ja pijem trebao popiti blizu 130 tableta da bi unio toliku dozu vitamina C!!


Ima neke shumece tablete koje su 1000 mg vitamin C tako da 10 takve i ces postici tu kolicinu :). Neznam za 10 ali ja pre 3 godina imala sam oslabljeni imunitet od umora ne spavanja i neredovna i ishrana i secam se da mi je mama davala po 4 od te shumece tablete na dan (plus sam bila pushac). i stvarno nishta mi nije bilo, valjda me nije htjela ubiti :). Sad neznam sa 10 takve shta bi se desilo.

Ne tvrdim da nije opesan, stvarno neznam ali slazem se da doza pre svega treba da bide umerena. Ja mislim da niko (sa zdrav razum) ne bi sada progutao 130 tableta ili popio 10 shumece tablete

pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 03, 2006 4:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Nemam ni ja hrabrosti za piti tolike količine C vitamina. Ali isto mi se ne da jednog dana početi gutati statinske tablete.
Evo, ovaj članak zagovara trošenje tolikih doza, a ne spominje opasnosti.
Sad bar znamo da nije opasno 4000 mg dnevno :-k
Jel znaš kako se zovu te šumeće tablete i proizvođača, meya?

Što se tiče smanjivanja kolesterola u krvi, već sam čula za x stvari koje to, kao, rješavaju vrlo uspješno. Imam dalje neke ideje što činiti, a i mislim da znam gdje sam griješila dosad.
Čak sam čula da uzrok tome može biti i sekiracija, stres, ali to mi se čini kao velika glupost. pa onda možemo reći da svemu, baš svemu uzrok može biti stres.

:-s


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet mar 03, 2006 6:33 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub feb 25, 2006 5:24 pm
Postovi: 138
Lokacija: Rijeka
meya je napisao/la:
Moja mama je faramaceut i nikad mi ne daje da pijem multivitamine,valjda i u farmaciju kad obucuju ljude daju im neke informacije za to shta nije preporuclivo, da ne kazem stetno po zdravlju. Za sve vitamine vazi to, osim VItamin C zato sto nikad nemozesh imate previshe vitamin C :)


A da malo pitaš svoju mamu što ustvari misli o tim vitaminima u kutijicama! Mislim, obzirom da je farmaceut, bilo bi zanimljivo čuti jedno stručno mišljenje? (mi naravno nećemo nikome reći)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 04, 2006 4:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Citat:
Jel znaš kako se zovu te šumeće tablete i proizvođača, meya?

odavno je bilo to ali pitala sam moju mamu i ona kaze da u njenu apoteku nije narucivala nishta drugto osim KRuger (germanska firma) i Soma tako da najverovatno i te shumece su bile od te firme. Koliko se ja secam bile su u bjelo zuto pakovanje i imali su mali limun na pocetku :)

Citat:
A da malo pitaš svoju mamu što ustvari misli o tim vitaminima u kutijicama! Mislim, obzirom da je farmaceut, bilo bi zanimljivo čuti jedno stručno mišljenje? (mi naravno nećemo nikome reći)


vec sam pre napisala da mi mama ne dozvoljava da pijem veshtacke vitamine vec neko vreme. Sad sam je pitala i ona kaze da svakodnevna upotreba ona ne bi preporucila bas zato shto sam vi i ja napisala, za organizam ne postane Lazy :) i prestane sam da uzima vitamine od hranu. Plus vitamine u tablete se uzima ako imash jaako opadnut imunitet i nemozesh se nikako povratiti, a jako opadnut imunitet moze se lako primetiti. Za vitamin C ona preporucuje Domaci kupus (kiseo) i voda u koju fermentira. Kaze da to ima najvishe Vitamin C. A pitala sam i za Multi vitamine i kaze da to je stvarno potpuno neizbalansirano i da do sad nije imala slucaj gde je to nekome jako nashtetilo (niti su je naucili u shkoli) ali misli da nema nikakve potrebe ako jedes povrce u hranu da uzimas tablete.Kad organizam nema vitamine on ti sam to pokaze, projavi herpese licu, afte u usti, pote se ruke i razne simtome, i tad moze da umesh po koju tabletu a po njenom iskustvu ljude koje uzimaju multivitamiske tablete postaju zavisni i konzumiraju i kad nema potrebe.

Zanimljivo je sto ona i kad je teshko prehlagena, bolesna ili shta ja znam ne uzima nikakve tablete niti ide po ljekarima i da kad je boli grlo ona pije hladno a ne caj zato sto bakterije se razvijaju u tople sredine a u hladne stopiraju sa shirenjem i, i radi neke stvare sto i da preporuci na svojim pacijentima ljudi bi je proglasili za mutavu. Nece da priznaje da ne veruje mnogo u tablete ali ja mislim da zna koliko su nekad nenamerno shtetne.Pitacu je da mi malo strucno objasni (sad nije imala vremena) shta se deshava u organizam i napisacu vam.

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 04, 2006 5:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Hvala, meya, svakako još pitaj mamu to što si napisala =D>


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned mar 05, 2006 8:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Citat:
Što se tiče smanjivanja kolesterola u krvi, već sam čula za x stvari koje to, kao, rješavaju vrlo uspješno. Imam dalje neke ideje što činiti, a i mislim da znam gdje sam griješila dosad.
Čak sam čula da uzrok tome može biti i sekiracija, stres, ali to mi se čini kao velika glupost. pa onda možemo reći da svemu, baš svemu uzrok može biti stres.


Znam kako se osecas.Eto i ja sam ti dala terapiju koja mislim da ce da ti pomogne, i znam da je sigurno 1328309 koju si cula :). Znaci ti sama odluci si sta ces da radis sa holesterolom, ali znaj da treba da tretiras:digestivni sistem, treba da pojacas organizam i da ga stimuliras da se ocisti i da malo tretiras organe sa isfrljanje i prociscavanje da se taj proces ubrza, a ti intuitivno odluci da preparte, hranu vjezbe i sta ja znam. Od to sto sam videla do sad, kad konvencionalna medicina ne zna odrediti razlog za neku bolest onda prepise odgovornost na stres i nervozu. Ima i neku logiku. Stresno stanje e vrlo opasno trosi puno energiju a kad je tjelo isprazneto onda se javi neka blokada gde je organizam najslabii, ali smatram da u ovo vrjeme, moderni zivot svaki dan ti priredi bar po 5 stresni situacije puni emocija(u nejboljem slucaju) i mi mozemo samo kontrolirati emocije, da ih svedemo na minimum( da trosimo sto pomalo energije) a nemozemo da skroz iskljucimo stresno stanje. Kad si u stresno stanje :) udahni duboko i polako izdishi, daj mozgu svez zrak , smiri se, mali osmjeh :) i sta znas mozda se holesterol za koji mesec namali :).

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 06, 2006 3:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Meya,
ukazala si mi na neke greške koja sam radila u prehrani, možda ni ne znaš kako, ali jesi. Evo, ponovo čitam moju literaturu o makrobiotici i spremam se u kupovinu :D
Ovo za čišćenje organizma i sve ostalo =D> možda ti se obratim na PM. Hvala, vidi se da si dobro sve to prostudirala :)

***
Orah, pelin, klinčić terapija, također mislim da je dobra stvar.

Citat:
Američki domoroci su znali da ljudi imaju parazite. Ostali domorodački narodi od Arktika do Antarktika su znali da imamo parazite kao i druge životinje. Često su provodili čišćenja koja su uključivala proljeve ili povraćanja da bi se riješili tih gmizavih uljeza. Mnoge kulture su nastavile tu praksu sve do mog vlastitog djetinjstva.


To me podsjetilo na tehnike pročišćavanja u jogi, mislim na 'čišćenje' želuca nekom dugačkom vrpcom, što sam vidjela na slici...

[/i]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 07, 2006 5:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Pa mislim da je jasno da ako netko ima probleme sa masnocom u prehrani da to ne moze rijesiti dodavanjem prehrani neke supstance u velikoj mjeri vec smanjenjem supstance koja je problem i eskalirala.

Dakle ko ima probleme sa masnocom treba prestat konzumirat masnu hranu, meso i sl. pa da vidis rezultata.

Inace ako bas zelite gutat velike kolicine vitamina C onda nema potrebe za sumecim tabletama nego uzmite cistu askorbinsku kiselinu u prahu koju mozete otopiti u vodi i na taj nacin piti. Ima toga u ljekarnama.

Medutim naravno da tolike kolicine vitamina C ce poremetiti ravnotezu u Yin pravcu tako da to nikako ne moze biti po principima makrobiotike.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 07, 2006 9:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Znam da imaš pravo, ali sama sam kriva jer sam dosad bila jako nedisciplinirana, a naročito zimi.
Ali bilo je i perioda kad nisam jela masno, a opet ista stvar. Sigurno su bili prekratki da se nešto bitnije promijeni.

Ovo za tablete - sada me zanima kao informacija.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 09, 2006 11:14 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Citat:
Medutim naravno da tolike kolicine vitamina C ce poremetiti ravnotezu u Yin pravcu tako da to nikako ne moze biti po principima makrobiotike.

u makrobiotiki se ne uzimaju tablete, nista u prahu nishta iz ljekarne cak i neke vrste cajeve se ne piju,cak sto vise i pijenje vode je rjetkos u makrobiotiki. Ali to je u slucaj ako se osoba hrani po pravilnoj makrobiotiki odna sa sigurnost uzima sve potrebne vitamine i nema potrebe od dopunjenja.

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 09, 2006 12:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
meya je napisao/la:
Citat:
Medutim naravno da tolike kolicine vitamina C ce poremetiti ravnotezu u Yin pravcu tako da to nikako ne moze biti po principima makrobiotike.

u makrobiotiki se ne uzimaju tablete, nista u prahu nishta iz ljekarne cak i neke vrste cajeve se ne piju,cak sto vise i pijenje vode je rjetkos u makrobiotiki. Ali to je u slucaj ako se osoba hrani po pravilnoj makrobiotiki odna sa sigurnost uzima sve potrebne vitamine i nema potrebe od dopunjenja.

pozdrav


Makrobiotika je nastala u vrijeme kad je povrce bilo kvalitetnije.
Danasnje povrce i ostalo sta kupujemo na trznici u velikim gradovima nema veze sa tim.
Znam da se u makrobiotici ne uzima nista iz ljekarne jer sam se i sam hranio na taj nacin prije, cak stavise smatram se podosta upucenim u cijelu stvar. Danas se vise ne hranim na taj nacin jer na zalost dosta vremena bi trosio samo posvecujuci paznju tome.

Dakle moja poanta je bila i jeste bas ta.
Nemoguce je konzumirati 10g vitamina C i hraniti se makrobioticki.
Zato sam i izrazio cudenje sa tom kolicinom vitamina. Po meni je to puno previse.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 09, 2006 12:10 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Kad sam računala koliko bih trebala popiti tableta Cvitamina (nekih sa cinkom), a da bude, ne 10 nego 5 gr, znači upola manje, bilo bi to puna šaka ili dvije, ne sjećam se. I onda još ubrojiti sav cink - bila bi pocinčana :)).
Ali ima tih šumećih tableta o kojima meya piše. Dobro je znati za sve, zlu ne trebalo.

Ali, Organski, obećao si da ćeš napisati nešto o tome kako čovjek nije sveždder, iako ima tu prednost da u svrhu preživljavanja može hraniti se koječim. Ili nisam vidjela ako si to negdje postao?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 09, 2006 12:37 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Citat:
Nemoguce je konzumirati 10g vitamina C i hraniti se makrobioticki.
Zato sam i izrazio cudenje sa tom kolicinom vitamina. Po meni je to puno previse.


POTPUNO SE SLAZEM!Po meni je previshe i 2 tablete ali nije to bitno :)jer ja vec neko vreme se skroz protivim tableta, mozda je i to malo glupo...:)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 25, 2006 6:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 9:33 am
Postovi: 221
Ja ne koristim nikakve tablete a farmaceut sam po struci. (Pa bas iz tog razloga ne koristim jer znam sta je u njima). Sta se tice vitamina navodno su najbolji od twinlab-a i kal-a jer su napravljeni u tom obliku da ih organizam lakse apsorbira, i vitamine bi trebalo uzimati uz jelo. Osobno mislim da se najbolje resorbiraju prirodno iz hrane.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 25, 2006 6:51 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto dec 06, 2005 9:33 am
Postovi: 221
Evo bas sam nasla clanak koji potvrdjuje moje misljenje sa stranice http://www.vitamini.hr/

Hrana ili suplementi?

Klinički manjak mikronutrijenata (vitamina i mineralnih tvari) u razvijenim zemljama je rijedak; unos manji od optimalnog se povezuje s povećanim rizikom od kroničnih bolesti kao što su kardiovaskularne i karcinom, pa se često čuje preporuka za povećanje unosa određenih mikronutrijenata.

Poboljšanje statusa mikronutrijenata može se ostvariti na nekoliko načina: povećanjem unosa hrane koja je dobar izvor, obogaćena hrana i upotreba dodataka prehrani. S obzirom na pregledni rad objavljen u časopisu Proceedings of the Nutrition Society, može se zaključiti da je ipak hrana ta koja ima prednost. Zašto?

Opservacijske studije su pokazale povezanost visokih unosa vitamina E, vitamina C, folne kiseline i ß-karotena i smanjenja rizika od kardiovaskularnih bolesti i nekih karcinoma. Međutim, randomizirane interventne studije s dodacima prehrani uglavnom ne pokazuju očekivane rezultate s obzirom na poboljšanje krajnjih kliničkih pokazatelja.

Neusklađenost rezultata navedenih dvaju vrsta istraživanja još uvijek nije objašnjiva, međutim, vjerojatno se radi o tome da je složena mješavina mikronutrijenata prisutna npr. u prehrani s obiljem voća i povrća djelotvornija od većih doza manjeg broja mikronutrijenata.

Istraživanja koja su se fokusirala na pojedine skupine namirnica (npr. voće i povrće) ili cjelokupnu prehranu (npr. mediteransku) pokazuju izraženiji utjecaj na krajnje kliničke pokazatelje.

Priredio: Mr.sc Zvonimir Šatalić, nutricionist

10.04.2006


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 25, 2006 8:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 19, 2004 9:39 am
Postovi: 463
Lokacija: Offline
Vitamini za prevenciju kroničnih oboljenja

VITAMINI su organske supstancije koje ljudski organizam ne može sintetizirati nego se moraju unositi kako bi se spriječili metabolički poremećaji.

Nepotpuna i neodgovarajuća prehrana, dijete za mršavljenje, adolescencija, starija životna dob, trudnoća, ali i konzumacija alkohola i pušenje dodatno povećavaju potrebe organizma za vitaminima.

Centrum vitaminski pripravak ističe se svojom uravnoteženom formulom, koja sadrži 27 aktivnih sastojaka, i to 14 vitamina, 6 minerala te 7 elemenata u tragovima, u optimalnom količinskom odnosu. Brojne nezavisne studije koje Wyeth laboratoriji koriste u pripremi Centrum multivitaminskih pripravaka pokazuju njihovu učinkovitost u prevenciji mnogih kroničnih oboljenja kao što su srčano-žilna oboljenja, karcinomi i osteoporoza.

Iako su klasična oboljenja uzrokovana manjkom određenog vitamina, kao što su beri-beri, skorbut ili pelagra, gotovo nepoznata u zapadnim zemljama, posebne populacijske skupine i dalje su izložene riziku manjka vitamina.

Važnost unosa folata i vitamina B skupine pokazala je Studija Health Professionals Follow-up Study (HPFUS). Tako je kod ispitanika koji su tijekom 10 godina uzimali multivitamine u čijem su sastavu folati, zabilježen manji rizik od karcinoma kolona za 25%. Rezultati Nurses Health Study su, kod žena koje su tijekom razdoblja od 15 i više godina redovito uzimale multivitaminske preparate, pokazali čak 75-postotno smanjenje rizika pojave karcinoma kolona.

Nadalje, mnoge su studije dokazale povećan rizik od oboljenja srčano-žilnog sustava i srčanog udara uzrokovanih ishemijom, koju se dovodi u vezu s niskim unosom folata. Mnoge nezavisne studije pokušale su procijeniti odnose između unosa karotenoida i nastajanja karcinoma. Najbolji rezultati dobiveni su kod karcinoma pluća, crijeva, dojke i prostate. Antioksidacijsko djelovanje karotenoida, posebno beta-karotena, ali i retinola i provitamina A, koji mogu smanjiti rizik pojave karcinoma, posljednjih ih je godina stavio u prvi plan.

Posljednja istraživanja potvrdila su da je nedovoljan unos vitamina D mnogo češći nego se ranije mislilo. Njegov deficit u dječjoj dobi javlja se kao rahitis, dok u odraslih vodi do gubitka koštane mase te osteoporoze, čime se uvelike povećava rizik od prijeloma kostiju.

U velikoj studiji koju je proveo ugledni New England Journal of Medicine, sudjelovale su žene u postmenopauzi, od kojih je 57% pokazivalo umjereni manjak vitamina D, a 22% izraziti manjak vitamina D u organizmu, koji se očitovao kroz povišene količine paratiroidnih hormona u krvi.

U drugoj studiji, provedenoj među adolescentima u Finskoj, čak 57% testiranih imalo je sniženu koncentraciju vitamina D, a deficit vitamina D pronađen je kod 13% testiranih.

Prilikom pripreme Centrum multivitamina, koji sadrže uravnoteženu kombinaciju vitamina i minerala, velika je pažnja posvećena i količini vitamina K. Njegova najznačajnija uloga očituje se u zgrušavanju krvi, a riziku manjka posebno su izložene osobe koje se tijekom dužeg vremenskog razdoblja slabije hrane ili su primorane uzimati antibiotike.

Osim toga, među populacijom kod koje su količine vitamina K u krvi smanjene, dolazi do niže gustoće koštane mase te samim time i veće mogućnosti prijeloma kostiju.

Liječnici posljednjih godina sve više naglašavaju važnost uzimanja preparata koji sadrže kombinaciju vitamina i minerala, jer zbog suvremenog načina života prehrana prosječnog čovjeka nije odgovarajuća. Organizmu su takvi dodaci potrebni posebno tijekom zimskih mjeseci kada su aktualne kronične bolesti poput prehlade i gripe.

http://www.index.hr/clanak.aspx?id=286956

Koristim DUALTABS http://www.agram89.com/?pz=74
Imam vise enrgije i snage te sam izdrzljiviji za vrijeme fizickih napora a i brzi je oporavak...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 116 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz