Sada je: sub apr 27, 2024 9:20 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: čet nov 14, 2013 7:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
hijazen je napisao/la:
Pozdrav, razgovarala sam sa prijateljicom i receno mi je da su ovi vitamini GNLD-a prirodni ne sintetski. Ima li neko ikakvog drugog saznanja ili iskustva o ovim vitaminima?

http://www.gnld.com/store/category.aspx ... RY_ID=4169


Pozdrav, odgovorio sam ti vec na ovoj temi vezano za preporuku
viewtopic.php?f=6&t=4301

A vezano za ove proizvode konkretno, pogledao sam sastav i porijeklo, i ako je istina ono sto pise, to su prirodni pripravci. Ono sto je minus je sto su aktivne materije u skromnim koncentracijama i to je generalno negativna strana prirodnih pripravaka, zbog toga cesto treba uzimati vece doze a to je povecava cijenu ionako vec skupih proizvoda.

S druge strane, nesto sto je brendirano kao "natural" ne mora uvijek biti zdavije od sintetskih alternativa. Primarno zbog toga sto cesto izvori sirovina su zagadjeni teskim metalima, pesticidim, zivom i sl. i jako je tesko ekstrahovati aktivnu supstancu u savrseno cistoj formi. Primjeri su riblja ulja koja su cesto zagadjena zivom i drugim teskim metalima, te suplementi kalcijuma dobijeni iz zivotinjskog skeleta, obicno vodenih zivotinja (ajkulina hrskavica, sipina kost, skoljkasi i dr.) koji pate od iste problematike.
U tom slucaju je bolji i sigurniji izbor uzimati sinteticke oblike. Negativna strana sintetickih formi je njihova manja biodostupnost organizmu, jer su u formi koja je obicno manje topljiva nego ona iz prirodnih izvora (pr.: sintetski dl-tokoferol dvostruko manje se resorbuje od prirodnog d-tokoferola, tj. E vitamina). Pozitivna strana je to sto su jeftiniji.
Stetnih pojava, koliko je meni poznato nema, ni od jednih ni od drugih, ako se postuju uputsva.

Ja sam radio opsezno istrazivanje ovog ljeta i napravio sam best-buy listu koju sam objavio na onoj drugoj temi, pa ti predlazem da pogledas i vidis da li ti odgovara.

Uzdravlje!

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: čet nov 14, 2013 10:08 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
Hvala na odgovoru, pogledacu jos te linkove i raspitati se. Da li Vam je poznato da li se vitamin D nalazi u Omega 3 ribljem ulju ili je neophodno uzimati ulje sa A i D vitaminom da bi se dobio neophodan D vitamin?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: čet nov 14, 2013 10:17 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
Negdje sam procitala da je coenzym q10 neophodno uzimati nakon 35, koji Vi koristite?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: čet nov 14, 2013 10:20 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
Jedino ovdje sam nasla kapsule od lososa.. sta mislite o ovim kapsulama>

http://www.gnld.com/store/Product.aspx? ... t_id=11718


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: pet nov 15, 2013 11:51 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
hijazen je napisao/la:
Hvala na odgovoru, pogledacu jos te linkove i raspitati se. Da li Vam je poznato da li se vitamin D nalazi u Omega 3 ribljem ulju ili je neophodno uzimati ulje sa A i D vitaminom da bi se dobio neophodan D vitamin?


Obicno se u tim ribljim uljima nalazi prirodno A i D vitamin ali ne obavezno, i to obicno u manjim koncentracijama; takodje se dodaje i E vitamin (i u sva jestiva ulja) da se sprijeci oksidacija.
Ja sam na onoj listi naveo vrlo povoljan paket D vitamina (pakovanje moze trajati i godinu dana), a umjesto A vitamina savjetujem radije beta karoten, jer ima antioksidativne karakteristike i nije toksican kao A vitamin.
Ja obicno sve suplemente uzimam intuitivno, i prema fizickim zahtjevima, recimo u danima kad sam fizicki aktivan suplementiram sa vise B vitamina, kada su mracni zimski dani uzimam vise D vitamina, dok ljeti recimo ne uzimam D vitamin uopste.

hijazen je napisao/la:
Negdje sam procitala da je coenzym q10 neophodno uzimati nakon 35, koji Vi koristite?


Mislim da to nije naucno utvrdjeno, ja licno ne koristim odvojeno taj dodatak, osim ako vec nije prisutan u multivitaminu (znam da je Centrum imao Q10).
Iskreno, skeptican sam prema koristi uzimanja Q10.

hijazen je napisao/la:
Jedino ovdje sam nasla kapsule od lososa.. sta mislite o ovim kapsulama>

http://www.gnld.com/store/Product.aspx? ... t_id=11718


Ono sto je meni bitno prilikom kupovine je da proizvod posjeduje GMP certifikat (good manufacturing practice), tako da budem siguran da nije zagadjen nezeljenim materijama, i druga stavka je da je cijenovno povoljan.

Sto se tice ovog proizvoda, cijena nije navedena, a vidim da ima 90 kapsula u kutiji.
Na drugoj temi sam naveo NOW FOODS proizvod sa 500 kapsula u kutiji za $21, sto je doza koja moze trajati i pola godine ako se uzimaju 2 kapsule dnevno. To je za mene dobar dil. Sto je najbitnije, proizvod je GMP certified.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: pet nov 15, 2013 5:30 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
OK, ako sam dobro shvatila. Omega 3 kao riblje ulje nije neophodno ali vitamin D jeste tako da se on moze i u maslinovom ulju uzimati kao sto je extra virgin olive oil?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: pet nov 15, 2013 10:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
Nista nije neophodno, zato se svi ovi preparati i zovu dodaci ishrani; ako je ishrana izbalansirana nije potrebno nista suplementirati, naravno to je danas tesko postici, zato uzimamo suplemente.

Sve je individualno i kao sto sam rekao i prema individualnim potrebama se formira profil.
Omega 3 recimo trebalo bi da uzimaju osobe koje jedu manje ili ne jedu ribu i zeleno povrce, jer tu je najvise omega 3 kiselina. D vitamin uzimati u zimskim danima kada nema sunca i tijelo ne moze da proizvede samostalno.

U maslinovom ulju nema D vitamina, ima ga u ribljem ulju. U msalinovom ulju ima omega 3 ali vise ALA (alfalinoleinske kiseline), nego DHA i EPA - o ovome se moze pisati jos, ali da ne duzim, jako je malo Omega 3 u maslinovom ulju i niko ne trosi tolike kolicine dnevno kolike se mogu namiriti iz nekoliko kapsula koncentrisane omege, zato uvijek dajem prednost koncentrisanim proizvodima.
Naravno ja koristim biljna ulja i maslinovo i bundevino za sve dresinge i salate, ali moju dnevnu kolicinu namirujem iz kapsula.

Ekstra djevicanska ulja su bolja naravno, ali se treba paziti prevare na nasem trzistu, pa cak i od uvoznika, jer je bilo price da su neka ulja sojina i ofarbana hlorofilom da imaju boju maslinovog.

Ja volim imati od svega pomalo, pa suplementiram prema potrebama, ali definitivno se isplati uzimati veca pakovanja putem interneta, u odnosu na kupovinu u nasima apotekama troskovi su i do 7-8 puta manji.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: pet nov 15, 2013 10:38 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
OK, D vitamin je u ribljem ulju, Omega 3 mi takodjer treba a D3 je onda u ovom maslinovom ulju i za sta je onda ovaj vitamin potreban? Buni me vitamin D i D3 ovaj je u maslinovom....
http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Vi ... gels/18335


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: pet nov 15, 2013 11:19 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
Vitamin D postoji u nekoliko oblika, od kojih je ljudima najdostupniji D3, koji se jos zove i holekalciferol, on nastaje iz holesterola pod uticajem UV zracenja kad izlozimo kozu suncu.
U ovom slucaju preparat na tom linku je dobijen iz lanolina, odnosno ovcije masti.
Cesto ces naici i na suplemente D2, to je ergokalciferol i njega mogu da sintetisu gljive; on je slabije potencije u odnosu na D3.

U tom preparatu je maslinovo ulje samo rastvarac, ono nije uopste znacajno po bilo kojoj drugoj osnovi, nadam se da vec znas da se vitamini A, D i E rastvaraju u uljima, pa se stoga ulja koriste u pripremi preparata. Na taj nacin se vitamin bolje resorbuje. Mada, ima i vodenih koloidnih rastvora ali mislim da su oni i skuplji.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: sub nov 16, 2013 9:25 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
U Omega 3 je dakle manja koncentracija D vitamina pa ga vjerovatno ima vise i u ulju ajkuline jetre ili jetre bakalara npr samo sto tu ima i A vitamina problem ovih ulja je sto je rizicno uzimati ovaj A vitamin zivotinjskog porijekla moze doci do avitaminoze? Jel se slazete sa ovim?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: sub nov 16, 2013 10:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
hijazen je napisao/la:
U Omega 3 je dakle manja koncentracija D vitamina pa ga vjerovatno ima vise i u ulju ajkuline jetre ili jetre bakalara npr samo sto tu ima i A vitamina problem ovih ulja je sto je rizicno uzimati ovaj A vitamin zivotinjskog porijekla moze doci do avitaminoze? Jel se slazete sa ovim?


Otprilike. U uljima ribe koncentracija A vitamina nije tako visoka, pa nije opasno. Opasnije je uzimati koncentrisane pripravke. Ja preferiram beta karoten, koji je prekursor vitamina A, znaci transformise se u vitamin A po potrebi koliko tijelo zahtijeva a ima i antioksidansko dejstvo.
Ja sam koristio riblja ulja, ali sam prestao jer sumnjam da su zagadjena teskim metalima pa cak i radionukleidima (Fukushima). Presao sam na sintetski beta karoten i D vitamin iz lanolina. Jeftinije je i sigurnije. Omega 3 uzimam odvojeno takodje kao poseban preparat.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: sub nov 16, 2013 10:23 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
Ima proces "molekularna destilacija" kojim se bas otrovi i zagadjenja otklanjaju pa su ta ulja obicno i skuplja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Multivitaminski-multimineralni proizvodi
PostPostano: sub nov 16, 2013 11:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
Da, reverzibilna osmoza moze da otkloni 99% necistoca. Preparati koji imaju GMP certifikat su prosli taj proces. Ja bas nesto i nemam povjerenja u domace proizvode sto se tice cistoce, pa radije narucujem izvana. Sve je stvar licnog izbora.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 106 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz