Sada je: sub apr 27, 2024 4:13 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: dr Smajo Serhatlić
PostPostano: uto jan 23, 2024 1:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 111
čitajući nekad (prije 10-tak godina) knjigu "qigong the secret of youth"(dr.Yang,Jwing-Ming)koja je dosta dobra,ali prilično informativnog karaktera,prvi put sam se susreo sa slikom Li,Qing-Yuna,čovjekom koji je poživio 250(!!) godina i to je neki primjer najdugovječnijeg čovjeka koji je zvanično poznat.tu sliku je objavio new york times(sic) dok je jos imao barem neku mrvu istraživačkog novinarstva u sebi.s obzirom na moje dugogodisnje amatersko zanimanje za qigong/chi kung sa velikim zanimanjem sam pogledao intervju dr Smaje, naoštren da mu nadjem "rupe" u njegovom izlaganju...i nisam ih našao dokle god sam mogao da pratim stvari u granicama mog razumijevanja,ali je zato njegovo izlaganje premašilo sva moja očekivanja,vilica mi je otišla do poda...ispostavilo se da je gorepomenuti još živ(!!),pogledati na 1:22:40
jedina zamjerka dr Smaji je što nije svjestan(ili tako mozda namjerno predstavlja stvari),da je zvanična moderna/zapadnjačka medicina svjesno i sa namjerom otišla u smjeru velike farme što je ovdje nama veoma dobro poznato.
smatram da je čovjek "real deal",i ako se ispostavi da je suprotno,slobodno pozivam da mi se servira "jezikova juha" na kušanje.
da imam sada 18 godina,otrčao bih kod njega da kako znam i umijem budem učenik tih drevnih nauka(drevne nauke uopste nisu za potcjenjivanje,ima u njima itekako baruta,uzmimo astrologiju za primjer, iako je danas usmjeravanjem percepcije kroz kontrolisanu "zvanicnu nauku" predstavljena kao nesto totalno beznačajno i banalno)


i još nešto,na ovom sajtu/forumu su sjajno izučeni nevaljalci,ali je njima data mozda i prevelika paznja,što je doprinjelo da atmosfera bude prilično pesimistična,previše je pažnje dato(po meni) recimo kanalisanim materijalima,to je njihov teren,i mogu da nas preveslaju kako god hoće.puno je truda i energije otišlo u prevodjenje takvih stvari "da bi znali šta će biti",neki veći fokus u smjeru čovjekovih zaboravljenih (latentnih) mogućnosti bi bio više pozitivno balansirajući...vise bih volio da se mogu dokopati knjiga koje dr Smajo pominje...
na primjer,akupunktura je u Kini poznata 5 000 godina i prve iglice koje su koristili u tretmanima su bili od riblje kosti.zanimljiva je to pričica,ali otkud njima ZNANJE da tačno znaju gdje da zabadaju te riblje kosti radi poboljsanja covjekovog fizickog/mentalnog/energetskog zdravlja i prevencije?(sve ono sto moderna medicina u sustini ne zeli da imamo...)sistemom pokusaja?...hmmm,
deder da mi vidimo šta je čovjek nekad bio i šta je mogao,i da se više ide u tom smjeru...



Zadnja izmjena: Surf76; uto jan 23, 2024 3:46 pm; ukupno mijenjano 11 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: dr Smajo Serhatlić
PostPostano: uto jan 23, 2024 1:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 111
knjige Lobsang Rampe sam do ovog intervjua dozivljao kao pricice za malu djecu,no promijenio sam misljenje poslije ovoga,sada njegove knjige,knjigu dr Ernsta Muldasheva(vrhunskog oftamologa!) "Od koga smo postali" ,knjigu ruskog generala Leonida Ivašova "Zabranjeni svet"i ovo izlaganje,dozivljavam u sasvim drugacijem svjetlu,i predstavljaju veoma zanimljiv konglomerat (sakrivenih) stvari...
o tibetancima i "njihovoj igri"ne znam sta da mislim,nekad su budisticki vatikan,nekad su cuvari drevnog znanja i istorije,nekad su globalisti na celu da dalaj lamom,nekad petljaju sa magijom,nekad su ovo,nekad su ono(mnogo tu ima svakojakih frakcija)...veoma cudni i muljeviti za moje shvatanje stvari...
kad sam citao "Od koga smo postali"ostala mi je urezana u sjecanju izjava Bonpo-lame "to ne bih rekao ni Bogu!"...veoma zanimljiva i neobicna izjava za jednog budistu!
na 38:30 pominje ogledalo u kojem se reflektuje kostur,rad unutrašnjih organa,i cirkulacija krvi..."vječite baklje"...itd



Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: dr Smajo Serhatlić
PostPostano: uto jan 23, 2024 6:05 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jan 21, 2007 5:43 pm
Postovi: 1198
Prekrasno Surf76!

Citat:
otkud njima ZNANJE da tačno znaju gdje da zabadaju te riblje kosti radi poboljsanja covjekovog fizickog/mentalnog/energetskog zdravlja i prevencije?(sve ono sto moderna medicina u sustini ne zeli da imamo...)sistemom pokusaja?

Putem.
Ako me pitaš, a nije da me pitaš niti mene baš itko pita, ali pitaš, pa... te stvari... i takve stvari je istinski čovjek koji je vidjeoc vidio. Vide se, viđenjem. Individualno, k tome, kod svakoga je drukčije, svaki pojedinac je (bar donekle) drukčiji u njegovoj "problematici". I onaj koji vidi istovremeno i automatski zna gdje "postaviti iglice". Nema tu "pokušaja i pogreške". Ne moraju to biti iglice, svaki dio svijeta je imao svoje... daljnje vidove primjene - koje su i same bile dobivene tj. do njih se došlo na način iznad već spomenut, jedan te isti.
Nevjerojatno je kako je svugdje diljem svijeta i povijesti (prostora i vremena) drevni NAČIN je uvijek isti.

Citat:
When he came to life, he had magic power like a spirit.
...
After he had matured, he ascended to heaven.



Citat:
I have heard,
in high antiquity there were true men.
They upheld [the patterns of ] heaven and earth and
they grasped [the regularity of ] yin and yang.
They exhaled and inhaled essence qi.
They stood for themselves and guarded their spirit.
Muscles and flesh were like one.


At the time of middle antiquity,
there were the accomplished men.
They were of pure virtue and they were entirely in accord with the Way.
They adapted themselves to [the regularity] of yin and yang and
they lived in harmony with the four seasons.
They left the world and they departed from the common.
They accumulated essence and preserved their spirit.
They roamed between heaven and earth and
their vision as well as their hearing went beyond the eight reaches.
This way, they added to their lifespan and were strong.
They, too, may be counted among the true men.


Next, there were the sages.
They lived in harmony with heaven and earth and
they followed the patterns of the eight winds.
They accomodated their cravings and their desires within the world and the
common and their heart knew no anger.
In their activities they had no desire to disassociate themselves from the world;
in their <clothing and> bearing they had no desire to be observed by the com
mon people.

Externally, they did not tax their physical appearance with any affairs;
internally, they did not suffer from any pondering.
They made every effort to achieve peaceful relaxation and
they considered self-realization as success.
Their physical body did not deteriorate and
their essence and their spirit did not dissipate.
They, too, could reach a number of one hundred [years].


Next, there were the exemplary men.
They took heaven as law and the earth as rule;
their appearance resembled sun and moon.
They distinguished among and arranged the stars
[on the basis of their] movements contrary to or following [the movements of ]
yin and yang.
They distinguished among the four seasons.
They went along with high antiquity and
they acted in complete union with the Way.
They, too, were able to add to their long life and
to have their full time.


Izvoli darak, ili dva.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: dr Smajo Serhatlić
PostPostano: uto jan 23, 2024 8:54 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 111
oh my...oh my... :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: dr Smajo Serhatlić
PostPostano: sri jan 24, 2024 5:01 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 111
u prijašnjim postovima sam previše odlutao na misterioznom aspektu izlaganja dr Smaje,dok sam zapostavio njegov pragmatičan medicinski pristup koji se sastoji u očitavanju stanja pacijenta kroz prste i nokte na rukama i nogama,jezika,očiju,način na koji pacijent povraća itd. koji izgleda dosta "primitivan".to me podsjetilo kako sam nekad prije naišao na vijest kako je talentovani muzičar Nick Curran preminuo u 35-toj godini,a zbog njegovog otkačenog imidža prvo sam pomislio da je klasični sex/droga/r'n'r obrazac u pitanju,no ispostavilo se da je dečko preminuo od raka,i onda nekad i negdje u bespućima interneta naišao sam na izjavu njemu bliske osobe kako je sve krenulo sa pojavom kvrgice na jeziku,a moderni doktori to na početku ocijenili kao"ništa strasno" (ko zna koliko se tu vremena izgubilo) kasnije neke operacije,to već uzelo maha i dečko prerano ode... medjutim,taj mi detalj ostao u sjećanju,vidiš ti to,kvrgica na jeziku,i eto prvoklasnog belaja preko noći i aufiderzen...tako da mi je kod intervjua sa dr Smajom bilo dosta aha!! momenata

još malo o"primitivnim" dijagnozama,svojevremeno iskopao kako je nekom čovjeku "primitivni" lokalac očitao dijagnozu preko 12 ili 14 pulseva (ne sjećam se tačno broja,ali opet, gdje ih toliko pronađe!?) i kasnije se kroz naknadne medicinske pretrage ispostavilo da je onaj lokalac sve bio u pravu!?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: dr Smajo Serhatlić
PostPostano: čet jan 25, 2024 12:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub mar 02, 2013 9:59 pm
Postovi: 63
Odgledala sam prvi intervju.

Fascinantna životna priča i sudbina. ( Kako je u staroj Jugi sve bilo moguće ... )

Ja se sećam Kineza koji sam sretala u Pobedinoj ulici u Nišu , ranih osamdesetih godina prošlog veka, koji su tad dolazili kao stručnjaci u Elektronsku industriju i ostale vitalne fabrike tog doba i sistema.

(Ovi sadašnji Kinezi su trgovci koji imaju druge motive za život ovde. i ima više štete od njih nego koristi. Poslednji požar u bloku u Bg , govori o tome šta nam oni prodaju za oblačenje... ako je onoliko nezdravo spaljeno, sigurno je nezdravo i za nošenje na koži o čemu bi verovatno bolje znao da kaže ovaj Bosanac )

Sve mi se sviđa što je ispričao, način na koji komunicira , a i kako izgleda čovek za svoje godine, vitalno i zdravo.

Jedino mi se nije dopalo što je izbego da priča o uzrocima bolesti nego je navodio neke povrede i kad ti kamen padne naglavu ..to je najteže oboljenje izgleda :)

Sve u svemu, možda ga i potražim u Beogradu na proloće . ( hvala za info)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: dr Smajo Serhatlić
PostPostano: ned jan 28, 2024 7:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Surf76 je napisao/la:
...otkud njima ZNANJE da tačno znaju gdje da zabadaju te riblje kosti radi poboljsanja covjekovog fizickog/mentalnog/energetskog zdravlja i prevencije?(sve ono sto moderna medicina u sustini ne zeli da imamo...)sistemom pokusaja?...hmmm


Sve ti je rečeno ali ne slušaš. Smajo govori o podzemnim prostorima i tunelima koji se protežu hiljadama kilometara po celoj Aziji, koji su stari stotinama hiljada godina. To je moguće napraviti samo naprednom tehnologijom koja nije sa ove planete. Govori i da je video divove u sarkofagu, koji su sa Plejada, valjda.
Sami Tibetanci potvrđuju da je to sve toliko staro i da, naravno, nije njihovo. Ali opet sva čuda koja znaju i medicina je "njihova". Ja mislim da su ti primitivci sa Tibeta sve to dobili a oni sada to prodaju svetu kao svoju mudrost i nauku.
Pre dolaska Kineza na Tibet tamo je vladao namračniji feudalizam. Seljaci su bili robovi manastrima i svešteničkoj eliti. Neposlušnima je drana cela koža i služila kao opomena, u nedostatku pravnog sistema. Zato CIA i pored svih napora nije mogla da pokrene pobunu na Tibetu jer je narod jedva dočekao Kineze kao oslobodioce.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 109 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz