Sada je: čet mar 28, 2024 7:27 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: čet apr 04, 2013 1:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
S obzirom na nove doze RDA koje propisuje Codex alimentarijus, a koje su ocigledno usvojene, jer sam primjetio na mom multivitaminu da je 100% RDA smanjen sa 15mg na 11mg (druge vrijednosti su jos uvijek manje vise iste kao i prije), odlucio sam se za kupovinu tzv. megadoziranih vitaminskih i mineralnih suplemenata (doze koje premasuju RDA za nekoliko hiljada %, i to samo za suplemente za koje je gornja granica neutvrdjena ili vrlo visoka).

Online se mogu kupiti takvi suplementi koje ne mogu naci ni u jednoj domacoj apoteci u kojima su RDA vrijednosti ispod svakog efektivnog nivoa po mom misljenju, tj. sluze za puko odrzavanje zdravlja u nekom sub-optimalnom stanju, koje valjda odgovara NWO.
U suppleement shopovima se mogu pronaci jaci preparati ali su takodje vrlo skupi, dok iste takve online mogu naci skoro duplo jeftinije, pa to i radim, mada me moja drzava sprjecava da nabavljam vece kolicine bez da placam carinu (sve preko 25 EUR narudzbina).

Uglavnom, suplemente koristim vec dugo (osnovni multivitamin + Ca/Mg + Cink) a uskoro pocinjem sa megadozama, jer sam u diskusiji sa prijateljima koji koriste cuo pozitivne efekte na sveukupno stanje organizma, pogotovo za nas koji treniramo i treba nam ipak pojacana suplementacija u odnosu na prosjecnog "couch potatoa". Mada bi bilo dobro da svi obrate vise paznje na to kako se hrane.

Moje misljenje je da NWO svakako zeli da oslabi zdravlje populacije i da nas odrzava u tom suboptimalnom stanju, te nas hrani na kasicicu, tek toliko da ne pomremo.
Npr, ovaj stack koji sam narucio (B6+E+Cink) pokazao e kao odlican suplement za muskarce, jer pomaze podizanju raspolozenja i otklanja depresiju, te blokira stvaranje prolaktina, koji je posebno los za muskarce a takodje i za zene, ako je u ekscesnim koncentracijama.

B6 je u megadozi 100 mg koja je 5000% RDA a gornja granica je oko 1500 mg, dakle nema opasnosti da dodje do toksicnih efekata; E vitamin je 400mg=1333% RDA, Cink je 50 mg = 300 %, dok je u standardnim tek 11 mg kao sto rekoh. Cink je jako bitan za libido i testosteron te reproduktivno zdravlje.

Da ne duzim, sve informacije postoje na internetu o korisnim dejstvima suplemenata na preventivu bolesti i poboljsanje kvaliteta zivota.
Takodje, zelim da upozorim da se treba drzati nekih bazicnih stvari, jer mnogo je "zmijskog ulja" u alternativnoj medicini i preparata koji nemaju mnogo efekta osim uzimanja novca iz dzepa.
Tako da treba pazljivo birati sta se kupuje i opsezno provesti istrazivanje o stetnosti.
Svijet je danas "In vivo" laboratorija za testiranje lijekova i hrane kao sto je GMO tako da se lako mogu naci iskustva drugih koji su vec probali nesto od toga i konsultovati se . Srecom ti je internet pa to ide vrlo brzo i lako.

Znaci, moj stav je da iako su ovi preparati mahom vjestacki dobijeni, nisu obavezno losi, isto smatram i za farmaceutske kompanije, njima je svakako cilj zarada, a na nama je da izaberemo da li cemo slusati sta nam govore reklame ili cemo sami odabrati zdravorazumski ono sto starno radi i daje neke rezultate.

POsto sam tek poceo sa ovim "eksperimentom" izvjestavacu na forumu kakve pozitivne ili negativne efekte osjecam na sebi, pa mozemo diskutovati o tome.
Inace, patim od sezonske depresije, i zbog toga sam se odlucio na ovakvu kombinaciju suplemenata, jer mi neki homeopatski alternativni lijekovi nisu davali rezultat.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: čet apr 04, 2013 10:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
Ako ste žena ne konzumirajte Ge 132 ili Ge 132 +, jer u godinama kada bi nuspojave i kontraindikacije morale biti najmanje (tridesete i četrdesete), izaziva revolucionarne hormonalne promjene, dovodeći do potpunog hormonalnoga disbalansa onih koji su prethodno imali hormonalni balans uravnotežen, a povratak u potpunu normalu je težak ili nemoguć.
:hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: pet apr 05, 2013 3:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
Ne znam za germanijum, ali cuo sam da ga reklamiraju dosta neki alternativci,; inace nisam siguran da Ge spada u "ultratrace" elemente kao selen ili molibden, tj. nije dokazana njihova upotreba u organizmu.
Zato preporucujem da se drzimo onoga sto je dokazano da djeluje (pozitivno) a sto je banovano od strane farmaceutske industrije, ili se prodaje kao osiromasena verzija, da bi se ubrao novac.

Po mom misljenju, bilo bi dobro da se obezbijedi najprije optimalan unos esencijalnih mikronutritijenata, dakle efektivne doze vitamina i osnovnih minerala, pa ako se pokaze da to ne radi, onda dodavati i eksperimentisati sa stvarima kao sto je germanijum i sl.
Jer, ljudi ocekuju previse od neke magicne pilule a nisu svjesni koliko im je nepotpuna ova bazicna suplementacija.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: čet aug 15, 2013 8:42 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
Dajte mi molim vas konkretan savjet, sta se to svakodnevno treba uzimati u kakvoj kombinaciji, sa drugim vitaminima i minrealima? Koje vitamine i minrele da koristim od kojeg proizvodjaca sta se to pokazalo dobrim po vasem misljenju? Hvala :love5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: sri aug 28, 2013 9:32 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Voda od šungita, koloidno srebro, sirovo voće i povrće...

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: sri aug 28, 2013 10:49 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 18, 2010 2:07 pm
Postovi: 810
Last decembar, mozes li molim te reci vise o prolaktinu kod muskaraca?
zasto je los?
Sta se desava, kako utice na psihu, na zdravlje itd..?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: sri okt 23, 2013 9:47 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
Last December je napisao/la:
S obzirom na nove doze RDA koje propisuje Codex alimentarijus, a koje su ocigledno usvojene, jer sam primjetio na mom multivitaminu da je 100% RDA smanjen sa 15mg na 11mg (druge vrijednosti su jos uvijek manje vise iste kao i prije), odlucio sam se za kupovinu tzv. megadoziranih vitaminskih i mineralnih suplemenata (doze koje premasuju RDA za nekoliko hiljada %, i to samo za suplemente za koje je gornja granica neutvrdjena ili vrlo visoka).

Online se mogu kupiti takvi suplementi koje ne mogu naci ni u jednoj domacoj apoteci u kojima su RDA vrijednosti ispod svakog efektivnog nivoa po mom misljenju, tj. sluze za puko odrzavanje zdravlja u nekom sub-optimalnom stanju, koje valjda odgovara NWO.
U suppleement shopovima se mogu pronaci jaci preparati ali su takodje vrlo skupi, dok iste takve online mogu naci skoro duplo jeftinije, pa to i radim, mada me moja drzava sprjecava da nabavljam vece kolicine bez da placam carinu (sve preko 25 EUR narudzbina).

Uglavnom, suplemente koristim vec dugo (osnovni multivitamin + Ca/Mg + Cink) a uskoro pocinjem sa megadozama, jer sam u diskusiji sa prijateljima koji koriste cuo pozitivne efekte na sveukupno stanje organizma, pogotovo za nas koji treniramo i treba nam ipak pojacana suplementacija u odnosu na prosjecnog "couch potatoa". Mada bi bilo dobro da svi obrate vise paznje na to kako se hrane.

Moje misljenje je da NWO svakako zeli da oslabi zdravlje populacije i da nas odrzava u tom suboptimalnom stanju, te nas hrani na kasicicu, tek toliko da ne pomremo.
Npr, ovaj stack koji sam narucio (B6+E+Cink) pokazao e kao odlican suplement za muskarce, jer pomaze podizanju raspolozenja i otklanja depresiju, te blokira stvaranje prolaktina, koji je posebno los za muskarce a takodje i za zene, ako je u ekscesnim koncentracijama.

B6 je u megadozi 100 mg koja je 5000% RDA a gornja granica je oko 1500 mg, dakle nema opasnosti da dodje do toksicnih efekata; E vitamin je 400mg=1333% RDA, Cink je 50 mg = 300 %, dok je u standardnim tek 11 mg kao sto rekoh. Cink je jako bitan za libido i testosteron te reproduktivno zdravlje.

Da ne duzim, sve informacije postoje na internetu o korisnim dejstvima suplemenata na preventivu bolesti i poboljsanje kvaliteta zivota.
Takodje, zelim da upozorim da se treba drzati nekih bazicnih stvari, jer mnogo je "zmijskog ulja" u alternativnoj medicini i preparata koji nemaju mnogo efekta osim uzimanja novca iz dzepa.
Tako da treba pazljivo birati sta se kupuje i opsezno provesti istrazivanje o stetnosti.
Svijet je danas "In vivo" laboratorija za testiranje lijekova i hrane kao sto je GMO tako da se lako mogu naci iskustva drugih koji su vec probali nesto od toga i konsultovati se . Srecom ti je internet pa to ide vrlo brzo i lako.

Znaci, moj stav je da iako su ovi preparati mahom vjestacki dobijeni, nisu obavezno losi, isto smatram i za farmaceutske kompanije, njima je svakako cilj zarada, a na nama je da izaberemo da li cemo slusati sta nam govore reklame ili cemo sami odabrati zdravorazumski ono sto starno radi i daje neke rezultate.

POsto sam tek poceo sa ovim "eksperimentom" izvjestavacu na forumu kakve pozitivne ili negativne efekte osjecam na sebi, pa mozemo diskutovati o tome.
Inace, patim od sezonske depresije, i zbog toga sam se odlucio na ovakvu kombinaciju suplemenata, jer mi neki homeopatski alternativni lijekovi nisu davali rezultat.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: sri okt 30, 2013 5:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
Evo, s obzirom da je proslo oko 6 mjeseci otkad koristim povecane doze vitamina, mogu reci da nisam primjetio znacajnu razliku, po pitanju imuniteta, snage, izdrzljivosti, te ostalih stvari koje me prate (sezonska depresija etc.).
Ono sto planiram je da nastavim uzimanje normalnih doza u obliku multivitamina, znaci jedna tableta dnevno, a ostale vitamine u vecim dozama cu uzimati samo povremeno: npr. B-100 kompleks samo u danima kada imam intenzivne treninge, C i D vitamin cu povremeno megadozirati, a E vitamin i beta karoten cu megadozirati povremeno ali pod strogom kontrolom, jer su se pokazali kao opasni u vecim dozama (vit A i beta karoten za pusace - rak pluca, E vit - rak prostate).

@ hijazen, preporucujem ti da se drzis RDA doza, znaci samo jedna tableta multivitamina, osima ako nemas nekih posebnih zdravstvenih problema ili ako si jako fizicki aktivan/a kao ja.

@snoopy, prolaktin kod muskaraca moze dovesti do depresije te inibicije testosterona.

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: čet okt 31, 2013 6:56 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
hvala na odgovoru, mnogo se "trosim" jako sam aktivna a uz to imam brz metabolizam? uzimam dnevne vitamine i minerale ABC natural wealth plus. za C vitamin i B znam da organizam izbacuje visak a koje ostale da uzimam povremeno mozda 2 puta sedmicno?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: uto nov 05, 2013 10:05 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 02, 2007 6:51 pm
Postovi: 67
hijazen je napisao/la:
hvala na odgovoru, mnogo se "trosim" jako sam aktivna a uz to imam brz metabolizam? uzimam dnevne vitamine i minerale ABC natural wealth plus. za C vitamin i B znam da organizam izbacuje visak a koje ostale da uzimam povremeno mozda 2 puta sedmicno?


Natural wealth je preskup za doze koje nude.
Ako imas mogucnost da kupujes preko interneta, na iherb.com ima vrlo jeftinih i sigurnih preparata sa GMP sertifikatom. Evo liste koju sam ja sebi sastavio za shopping. To su mahom bulk pakovanja, tako da jedno pakovanje traje i po godinu dana, pa cak i vise a vrlo je jeftino u odnosu na nase apoteke koje gule kozu s ledja, zato ne kupujem vise takve stvari u apotekama.

Beta karoten: http://www.iherb.com/Now-Foods-Beta-Car ... tgels/1108

B-kompleks-100mg http://www.iherb.com/Now-Foods-B-100-250-Capsules/395

B-6 http://www.iherb.com/Source-Naturals-B- ... ablets/987

C vitamin (pH neutral) - http://www.iherb.com/NutriBiotic-Calciu ... 54-g/40790

D http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Vi ... gels/18335

E http://www.iherb.com/Healthy-Origins-E- ... gels/23492

Multi: http://www.iherb.com/Now-Foods-Daily-Vi ... ablets/528

Glukozamin sulfat http://www.iherb.com/21st-Century-Healt ... lets/43769

Omega-3 http://www.iherb.com/Now-Foods-Omega-3- ... gels/18104

Sto se tice sigurnosti uzimanja, ja bih preporucio opre, jer su neke doze relativno visoke za svakodnevno uzimanje, posebno beta karoten, D i E vitamin jer su oni topljivi u mastima i akumuliraju se u tijelu, stoga ih ja ne uzimam svaki dan, vec svaki drugi ili treci dan. Tako to jedno pakovanje moze da traje godinu dana i vise. Postoje neka istrazivanja koja povezuju uzimanje beta karotena i A vitamina sa rakom pluca kod ljudi koji konzumiraju duvan. A vitamin iz zivotinjskih izvora moze da dovede do trovanja jetre, zato preporucujem radije beta-karoten. Takodje uzimanje E vitamina povezano sa rakom prostate, pa treba povesti racuna. D vitamin je uglavnom bezopasan.

Sto se tice vodotopljivih vitamina, C vitamin je vjerovatno najsigurniji i mislim da nema slucajeva trovanja u istoriji. B vitamin moze da dovede do nervnih smetnji ako se uzima u ekstremno velikim dozama (preko 500mg). Mislim da je doza od 100mg sigurna za svakodnevnu konzumaciju. Vrlo brzo se ispira iz digestivnog trakta.

Multivitamin uzimati svakodnevno bez obzira na ovo gore, jer su u multiju doze smijesne da bi bile opasne u bilo kakvim kombinacijama.

Sto se tice mineralne suplementacije, obicno preporucujem da se doda ponekad cink, vecina stanovnistva je deficitarna, a oblik u multivitaminu (cink oksid) nije narocito biodostupan, zato preporucujem, cink pikolinat ili glukonat ili pakneki drugi organski oblik. evo prijedloga:

http://www.iherb.com/Now-Foods-Zinc-50- ... ablets/883
http://www.iherb.com/Now-Foods-L-OptiZi ... psules/738

Preporucujem i magnezijum hlorid, ima ga u apotekama u obliku nigari soli, vrlo korstan i ljekovit preparat, ima mnogo korisnih efekata.

Omega 3 naravno za mozak, ko ne jede ribu, moze suplementirati, i glukozamin sulfat za zglobove (imam problema sa koljenima)

_________________
The howling winds blow
On this moonlit night
Eyes locked in fear
With a dark embrace
The bitter cold winds
Freeze the tears that fall
Hands held in grace
As we take the final step


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: ned jul 05, 2015 9:36 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
Pozdrav kako narucujete ove preparate sa iherba tamo pise da ne izvoze preparate izvan USA?
Ja sam u BiH, kako Vi ovo rjesavate?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: sri jul 08, 2015 1:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 14, 2009 2:53 pm
Postovi: 512
Šalju. Kad staviš u košaricu, nudi opciju odabira zemlje za slanje i izračuna kolika je dostava, treba odabrati zračnu poštu , ne DHL i to je to

_________________
Long live and prosper!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: pon nov 23, 2015 8:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 17, 2008 1:01 pm
Postovi: 429
hajde da objasnim nesto pa da tema može da se ključa.

RDA je pizdarija. nekim qrcem izvedena statistika.

Vitamini nisu samo vitamini, vitamni su kompleksi vitamina. Zamislite Vit C kao bačvu. Ono što prodaju u farmaciji su 1 ili 2 daske od čitave bačve kompleksa vitamina C. Tako i sa ostalim vitaminima ista priča. Kod minerala, elemenata i mikroelemenata nije toliko ni bitna količina koliko sposobnost apsorpcije jer poznato je da od one jedne tablete, pokakiš pola tablete.

Nadalje, objasnite sami sebi ovo. Kako eskimi koji samo jedu ribe i tuljane ne obole ni od čeg.
Il kako oni po pustinji isto tako neobole ni od čeg a imaju 3-4 namirnice svega.
Dakle nije bit samo šta unosiš nego i je i stvar organizma kako čime raspolaže, deponira i čuva.

Nadalje, dnevno 1 voćni/povrćni obrok u smislu sezonskog voća i povrća, kašičica meda i 2 kapi propolica garantirano nećete imat problema do kraja života ni sa jednim vitaminom. (premda bih potpisao na 1 takav obrok tjedno da vam nece bit nista do kraja zivota).

Dakle, suplemente zaboravite. I ne izmišljajte toplu vodu.
Amen. Bogu hvala i slava, podjite u miru.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Upotreba multivitaminskih preparata u prevenciji bolesti
PostPostano: ned jan 28, 2024 1:29 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 91


interesantne stvari je iznio dotični Predrag Šipoš u ovom klipu(koji je silom prilika uvidio stanje u modernoj medicini na sopstvenom primjeru)
7:20 -pocinje tema o suplementima(nisam znao pod koju temu ovo da stavim,valjda nisam pogrijesio sto je to ovdje?!)
9:20 -govori da jedna mačka dnevno proizvodi 5000 mg C vitamina,a jedna koza od 30-35kg dnevno proizvodi 8000-9000 mg C vitamina,a da čovjek iz nekog odredjenih razloga ne proizvodi(!?),ova izjava mi je vrlo zanimljiva,pa ako neko zna nesto vise o ovome...

pitanje:kako znati da li su suplementi "regularni",ili su jos jedan dio raznoraznih šarenih laža?(primjer,neki su prilicno poskupi,a neki superjeftini?!)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz