Sada je: sub apr 27, 2024 9:42 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i sl.
PostPostano: sub jan 22, 2011 1:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 12, 2008 10:41 am
Postovi: 70
Lokacija: Cakovec
Pošto se nalazimo u svijetu gdje nam svakodnevno zagađuju i upropaštavaju našu predivnu Majku
Zemlju
, a time i tlo, vodu, te hranu koja nam raste u našim vrtovima, a da ne govorim o svim namjerama koje "vladajući" pokušavaju da nam nametnu (GMO, umjetno gnojivo, CODEX ALIMENTARIUS, chemtrails...), vidim osobno veliku (pa čak skoro i jedinu) pomoć u biodinamičkom i alternativnom radu sa prirodom i svime što nas okružuje. A to bi bilo raditi sa silama svemira, prateći odgovarajuće impulse kroz godinu uz upotrebu biodinamičih i alternativnih preparata na radu sa biljkama, pčelama i životinjama, te dopuštati da nas priroda sama konstantno uči i nadahnuje.

Ideja ovog posta bila bi potaknuti ljude da nauče, shvate i primjene to znanje na svojim imanjima i gospodarstvima. Stoga Vas molim da razmijenjimo svoja iskustva, razne inovacije, a pogotovo DOMAĆE SJEMENJE, pa da zadržimo tu bioraznolikost vrsta koju su nam naši preci ostavili na korištenje, koja sada sve brže i brže nestaju i padaju u zaborav.

Ukratko, moje osobno iskusto sa biodinamičkim radom na vrtu i pčelinjaku svodi se na korištenje Mjesečevog sjetvenog kalendara (po metodi koju je ustanovio Rudolf Stainer, a u dijelo sproveli gosp. Maria Thun i Matthias K. Thun) poradi odabiranja povoljnog impulsa za određenu vrstu biljke ili određene radnje u pčelinjaku, uz izbjegavanje nepovoljnih impulsa. Te izradom i korištenjem biodinamičkog komposta i nekojih biodinamičkih i alternativnih preparata. Pošto imam sreću da živim u blizini gospođe koja prevodi na hrvatski Mjesečev sjetveni kalendar i jedina u Hrvatskoj ima Demeter certifikat (biodinamičke proizvodnje zdrave hrane) u mogućnosti sam redovito prisustvovati raznim predavanjima i radionicama na tu temu.

Mjesečev sjetveni kalendar za 2011:

http://www.4shared.com/document/U-x1NxSY/Mjesecev_sjetveni_kalendar_201.html

Priručnik Biodinamički pripravci:

http://www.4shared.com/document/0T4KZpO1/Biodinamicki_pripravci.html

Razne ostale knjige o toj tematici i slično možete skinuti u folderu Alternativno poljodjelstvo na mom 4 share account-u, koje sam godinama skupljao po internatu i na ovom forumu, stoga se još jedamput zahvaljujem svima koji su te knjige skenirali i nekamo zakačili, TANX.:

http://www.4shared.com/dir/V1OvJeOi/sharing.html

...potpomognimo i potaknimo na samoizlječenje naših dvorišta, vrtova, voćnjaka, parkova, šuma i nama najbljižeg okoliša, jer je to prilika da i Mi sami nešto učinimo, pa da i Mi možemo nešto ostaviti našim unucima u budućnosti na korištenje...

:thumbup:

_________________
R.S.: “Pomoću košnice cijeli kozmos ulazi u čovjeka i čini ga jakim i sposobnim.”

https://www.box.com/s/e941cscq87f91t2694lu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: sub jan 22, 2011 11:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 30, 2009 3:36 pm
Postovi: 76
Thumbs up za temu....
Još nešto osim knjiga, nekakva osobna iskustva? :blob:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: sub jan 22, 2011 11:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
bravo! :D =D>

prilično mi je jasno o čemu pričaš, makar nisam baš proučavao literaturu na ovu temu ali sam se ovlaš dotaknuo i tih tema u neku ruku prilikom upoznavanja sa sirovom ishranom pre više od godinu dana i od tada sam se zainteresirao i za to kako je "prije bilo" na selu i općenito za rad u bašči, polju, za rad s voćem, grmovima, lozom, u vezi sjemenja, gnojenja itd. itd.... pa sam saznao ponešto, a saznajem i dalje pomalo... :D

čini mi se da valja na mnogo načina ova biodinamička metoda... i praktički dođe ko jedina opcija, sem ove extremno materijalističke koja se pokušava nametnuti ko "apsolutna jedina istina", a na koncu je upravo mačku i svima drugima o rep s tako uskim nazorom i s svim nesagledivim negativnim posljedicama koje donosi sa sobom, mareći vrlo malo za iste [-X

neznam jel si upoznat s orgonitima, čitao sam o tome da neki biodinamičari koriste i orgonite sa dobrim rezultatima, tj. više u smislu da dobiju veće plodovi svih vrsta (prilično veće), samo se pitam dali je to pozitivno ili ne baš... šta kažeš o tome ako si čuo šta o tome, baš me interesira?

živio i samo napred!! 55!! :thumbup: :thumbup: :love12:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: ned jan 23, 2011 2:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 12, 2008 10:41 am
Postovi: 70
Lokacija: Cakovec
Caki Cale je napisao/la:
Thumbs up za temu....
Još nešto osim knjiga, nekakva osobna iskustva? :blob:


Isprva sam bio podosta skeptičan o svemu tome, a pogotovo o tim posebnim impulsima koji nam pristižu iz svemira. Pošto sam prvi Mjesečev sjetveni kalendar nabavio prije 4 godine, tik prije Uskrsa, za oko mi je zapela jedna smjernica u kalendaru, a to je da treba na Uskrsnu nedelju ujutro otići do izvora u tišini (izvor, bunar, pumpa u vrtu...), te zagrabiti studenu vodu sa tog izvora i pospremiti je u boce, ako je moguće prije nego taj izvor obasjaju sunčeve zrake. Objašnjenje je bilo da takva voda ima veliku energetsku vrijednost, dugo ostaje sviježa i bez bakterija. Tog Uskrsa sam ustao oko 5 h i odlučio otići do susjede na bunar po vodu. Ta voda na prvi pogled izgledala je ista kao i voda svakog drugog dana, ali kako su tjedni i mjeseci prolazili, ona je i dalje ostajala bistra i doimala se sviježom. Jednom prilikom moja žena je polovinom 5 mjeseca nabrala poljsko cvijeće i slučajno smo se kroz razgovor prisjetili te vode, te odlučili poljsko cvijeće staviti u vazu sa Uskršnjom vodom. Na naše iznenađenje zapazili smo nakon tjedan i nešto dana da je cvijeće i dalje sviježe kao da je bilo ubrano tog dana.

Uglavnom pokušavao sam se pridržavati određenih dana sa radom sa određenim biljkama, npr. dani za plod za rad sa paprikom i kod tog ne koristeći nikakva kemijska sredstva ili tome slično. Dobivao bih rezultate u tome što su biljke paprike bolje izgledale (zdravije sa manje bolesti) nego biljke na susjedovim vrtovima, sa zdravijim i rodnijim plodovima. Imajte na umu da sam imao daleko manje iskustva na radu u vrtu od starih sujseda koje me okružuju. Isto tako sam došao do zaključka da ako se plodovi npr. paprike beru na dan za plod da puno duže ostaju svježe, nego paprike koja bi se brala u ostale dane. To vrijedi i za sve ostale radnje u vrtu. Stvar je u tome što smo podložni neprestanim impulsima koji nam pristižu iz svemira, bili oni pozitivni za nas ili negativni, pa tako i na biljke, pčele ili životinje neprestano utiječu sile svemira, npr. paprika na dan za plod prima iz svemira posebno pogodne impulse, koje trebamo iskoristiti ako želimo dobre rezultate.

Artist je napisao/la:
neznam jel si upoznat s orgonitima, čitao sam o tome da neki biodinamičari koriste i orgonite sa dobrim rezultatima, tj. više u smislu da dobiju veće plodovi svih vrsta (prilično veće), samo se pitam dali je to pozitivno ili ne baš... šta kažeš o tome ako si čuo šta o tome, baš me interesira?


Nažalost nisam nešto upoznat s time, čitao nešto o "Ormusu", mješavini morske soli, pepela, čiste vode i nekakvih oblikovanih valova, tom mješavinom navodno biljke rastu brže i veće, ali nažalost teško je saznati nešto korisno iz takvih šturih članaka.

..dosta je taj svijet prirorodnijih načina baratanja sa prirodom pao u zaborav, stoga je na na nama da ga nanovo otkrivamo i naučimo..

_________________
R.S.: “Pomoću košnice cijeli kozmos ulazi u čovjeka i čini ga jakim i sposobnim.”

https://www.box.com/s/e941cscq87f91t2694lu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: pon jan 24, 2011 12:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 30, 2009 3:36 pm
Postovi: 76
Dobro, orgoniti su nešto drugo i mgou poslužiti, ali više kao pomoć, trebalo bi više eksperimentirati, ja ću nešto napisati tijekom ovog ljeta...u ovoj temi možda akobogda :angel4:

Koga zanima, ova knjiga je zakon, tj. skup mnogo korisnih informacija na jednom mjestu, stvarno odliča literatura...
http://www.4shared.com/document/AnH4LTf ... vot_bi.htm
:hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: pon jan 24, 2011 12:57 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Pčelarstvo, dobre informacije, razno:

http://www.pcelinjak.com/

http://www.radilica-osijek.com/

http://pcelarstvo-nahl.com/

Praktično pčelarstvo ( ima 12 dijelova, evo link na prvi, pa vam se pojave i ostali kad odgledate ) :



:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: pon jan 24, 2011 7:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
botaničaru, a šta bi ti preporučio za početak od literature što se tiče biodinamike za čitati, što se tiče rada u bašči, vrtu, sa voćkama, povrćem,cvijećem i poljodjelstva što se tiče žitarica i drugoga? za baš užareno zelenog početnika? :D

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: uto jan 25, 2011 7:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 12, 2008 10:41 am
Postovi: 70
Lokacija: Cakovec
Artist je napisao/la:
botaničaru, a šta bi ti preporučio za početak od literature što se tiče biodinamike za čitati, što se tiče rada u bašči, vrtu, sa voćkama, povrćem,cvijećem i poljodjelstva što se tiče žitarica i drugoga? za baš užareno zelenog početnika? :D


Nekako najopsežnija knjiga za početnika mislim da bi bila "BIO VRT Marie - Luise Kreuter", pošto je nekako sveobuhvatna (povrtnjak, voćnjak, cvijetnjak, biološko, organsko, prirodno) koju sam uspio nabaviti čak za 69,00 kn u HR, uz knjigu "Marie Thun - Prakticno vrtlarenje_biolosko-dinamicka metoda", gdje se upoznavamo s osnovama biodinamike.

Marie Luise Kreuter - Bio vrt.pdf

http://www.profil.hr/knjiga/bio-vrt/27897/

Maria Thun - Prakticno vrtlarenje_biolosko-dinamicka metoda.pdf

No želio bih napomenuti da je ipak NAJVAŽNIJE da se jednostavno krene u avanturu MOJ VRT (voćnjak, cvjetnjak), naravno ako se posjeduje nekakva bašta :D , jer tu se kriju čari vrtlarenja. Knjige su tu manji faktor, one su tu samo kao pripomoć, sve ostalo je PRAKSA I RAD. Svaki čovjek se može upustiti bez ikakvog straha u kreiranje SVOG VRTA, jer se u njemu može biti istinki kreativan, slobodan. Predivan je to osjećaj ubrati plodove našeg rada i znoja, znajući da smo upravo MI zaslužni za to svojim trudom i voljom. A ujedno nemojmo zaboraviti i terapeutska svojstva koja pruža rad u vrtu, voćnjaku, cvjetnjaku (pogotovo u ovo današnje doba sve prisutnijeg stresa). Tu se ima jedinstvena prilika da se konačno radi sa silama o kojima neprestano čitamo i debatiramo, Božanske sile gladane samo sa možda drugih prespektiva.

:love3:

_________________
R.S.: “Pomoću košnice cijeli kozmos ulazi u čovjeka i čini ga jakim i sposobnim.”

https://www.box.com/s/e941cscq87f91t2694lu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: sri jan 26, 2011 11:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
danke botaničaru i na preporukama i na riječima :thumbup:

pa, ima se neki komad zemlje, pa ću vidjeti šta se da izorganizirati u vezi toga... zanima me to... :D

a kako stojiš sa sjemenom? dali si nabavljao sjeme od nekuda da bi počeo? i dali si svake godine ostaviš za sjeme od biljaka u bašči (sušiš, čuvaš, nanovo sadiš od toga sjemena - ne kupuješ više?)? a kako stojiš s voćkama? cvijeće?

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: čet jan 27, 2011 5:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
je si li radio biodinamičke pripravke?

Tajni život tla
preporučam knjigu
kao i Revoluciju jedne slamke

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: pet jan 28, 2011 10:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
ako je pitanje upućeno meni (sumnjam, ali šta je sigurno je sigurno :D ), mogu samo reći da sam još na 2+2 i tako tim osnovim računskim operacijama što se tiče nekog rada u bašči i tome slično... tako da su ti pripravci još samo u snovim, a ni tamo nisu tako česta pojava :mrgreen: :D

bum vidio za ove knjige! :thumbup:


a čuo sam da je dobra knjiga "tajni život biljaka", dali je netko možda čitao tu knjigu i kakvi su dojmovi?

aloha! :thumbup: :love12:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: pet jan 28, 2011 11:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 12, 2008 10:41 am
Postovi: 70
Lokacija: Cakovec
Artist je napisao/la:
danke botaničaru i na preporukama i na riječima :thumbup:

pa, ima se neki komad zemlje, pa ću vidjeti šta se da izorganizirati u vezi toga... zanima me to... :D

a kako stojiš sa sjemenom? dali si nabavljao sjeme od nekuda da bi počeo? i dali si svake godine ostaviš za sjeme od biljaka u bašči (sušiš, čuvaš, nanovo sadiš od toga sjemena - ne kupuješ više?)? a kako stojiš s voćkama? cvijeće?


No frks prijatelju! :occasion5:

Sjeme je vrlo bitna stavka u svemu tome, kao što znaš i sam. Nažalost sve je teže i teže doći do dobrog i kvalitetnog sjemena. Uglavnom pokušavam nabaviti stara domaća sjemena, na moju sreću gospođa koja prevodi Sjetveni kalendar ima brdo domaćeg sjemena (pošto ih je sakupljala godinama), a i nađe se tu i tamo kod drugih. Evo saznao sam danas da sutra u mom gradu neka eko udruga vrši "razmjenu" domaćeg sjemena, pa ću skoknuti da pogledam što se nudi. Za one vrste koje se nedaju nabaviti iz takvih izvora (npr. mrkva, peršin i tome slično) kupujem u poljo prodavaonicama, te pazim da na vrećici piše NETRETITANO (no i o tome se da raspravljati, al šta je tu je).
Zatim nastojim da od nabavljenog sjemena sam uzgojim SVOJE sjeme (uzima se od najboljih plodova), da postanem što neovisniji kaj se toga tiče i tako svake godine nanovo. Uglavnom učim na greškama i usavršavam se.
Kaj se voćaka tiče nastojim nabaviti stare sorte, pošto One nisu previše osjetljive na bolesti (nađe se po rasadnicima) ili ako naletim na odraslu staru sortu uzimam reznice pa ih nosim na cjepljenje kod ljudi koji to znaju raditi da si ju sam uzgojim.
S cvijećem je slična priča kao i kod povrća, sakupljam sjeme i trajnice di stignem. Pa čak i ako naletim na neko samoniklo ljekovito bilje u prirodi, pokušavam (ako to situacija dozvoljava tj. ako je ima u dovoljnom broju, ako je vrsta tla povoljna itd.) ju presaditi na svoje imanje.

Javiš mi se P.M. pa se dogovorimo da Ti pošaljem neko sjemenje koje imam viška!! :thumbup:

_________________
R.S.: “Pomoću košnice cijeli kozmos ulazi u čovjeka i čini ga jakim i sposobnim.”

https://www.box.com/s/e941cscq87f91t2694lu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: sub jan 29, 2011 12:15 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 12, 2008 10:41 am
Postovi: 70
Lokacija: Cakovec
Minime je napisao/la:
je si li radio biodinamičke pripravke?

Tajni život tla
preporučam knjigu
kao i Revoluciju jedne slamke



Radio sam sve pripravke osim pripravka od stolisnika (502) i od maslačka (506). Kod pripravaka imamo podosta poteškoća. Prvo moramo sakupljati ljekovita bilja i to: koprivu, maslačak, hrastovu koru, kamilicu, stolisnik, odoljen i njivsku preslicu. Svako od tih ljekovitih biljaka ima i svoj period (impuls) ubiranja, to treba raditi u određeno vrijeme godine i dana (uglavnom ujutro) pa pošto skoro svi Mi radimo ili imamo razne druge obaveze, to zna biti problem. Drugo, neke od tih ljekovitih biljaka moramo stavljati u životinjke dijelove (kravlji rogovi, lubanja, mjehur...) a njih je izrazito teško nabaviti (čak i zabranjeno).

O izradi biodinamičkog komposta i o nekim drugim pripravcima koji nisu navedeni u priručniku "Biodinamički pripravci" uskoro....do tada Lijep pozdrav svima...

:angel4:

_________________
R.S.: “Pomoću košnice cijeli kozmos ulazi u čovjeka i čini ga jakim i sposobnim.”

https://www.box.com/s/e941cscq87f91t2694lu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: sub jan 29, 2011 6:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 27, 2009 9:03 am
Postovi: 240
po pitanju tih pripravaka ...

mene više interesira nabijanje vode sa energijom kroz vrtloženje
o tome je pisano i u knjizi Tajni život tla
zanimljivo
ponta je u vodikovim vezama, koje se tim postupkom rasteži i nabijaju energijom
navodno ledeni kristali tako 'obrađene' vode imaju male žilice pulsirajuće vode, nisu skroz smrznuti kao obična voda
to mi je zanimljivo jer u homeopatiji se koristli slična metoda
ima dakle nešto u tome i istine

u slučaju oboljenja biljke, možda bi prskanjem ljekovitim čajem (kopriva, preslica i sl.) koji je obrađen vrtloženjem kao biodinamički preparati , bilo učinkovitije
...

problem je što se mješa 60minuta, uru vrimena ... nemam toliko vremena
pa čekam da netko smisli nešto jednostavnije

_________________
so long, and thanks for the fish!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: sub jan 29, 2011 11:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
ok botaničaru, bumo se već čuli u vezi sjemenja :thumbup:

a jel imaš veliko imanje? i dali držiš životinje? :D
jel se baviš žitaricama?

minime,

ovo što pričaš o vrtloženju vode... nedavno sam nabasao na "čarobnjaka vode" Viktora Schaubergera koji upravo priča o tome i mnogim drugim stvarima a vezanim za vodu i mislim šume, zanimljivo :D


ok, još nisam ni počeo čitati knjige koje botaničar preporuči, ali zanima me zašto se za biodinamičke pripravke moraju koristiti životinjski dijelovi? dali postoji neki "opravdani" razlog za to?

a šta biste rekli o korištenju plavog kamena (modre galice) za tretiranje biljaka protiv razno-raznih stvari?

:love12:

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: ned jan 30, 2011 1:40 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 12, 2008 10:41 am
Postovi: 70
Lokacija: Cakovec
Minime je napisao/la:
po pitanju tih pripravaka ...

mene više interesira nabijanje vode sa energijom kroz vrtloženje
o tome je pisano i u knjizi Tajni život tla
zanimljivo
ponta je u vodikovim vezama, koje se tim postupkom rasteži i nabijaju energijom
navodno ledeni kristali tako 'obrađene' vode imaju male žilice pulsirajuće vode, nisu skroz smrznuti kao obična voda
to mi je zanimljivo jer u homeopatiji se koristli slična metoda
ima dakle nešto u tome i istine


O tim energijama vode kod vrtloga je govorio i Viktor Schauberger, samo možda na svoj način, ali mislim vrlo slično. Inače V.S me podosta zadivio na koji je način razmišljao, nešto poput Rudolfa Stainera. Moram konačno isprintati knjigu Tajni život tla, da ju mogu temeljitije istražiti.

Minime je napisao/la:
u slučaju oboljenja biljke, možda bi prskanjem ljekovitim čajem (kopriva, preslica i sl.) koji je obrađen vrtloženjem kao biodinamički preparati , bilo učinkovitije
...

problem je što se mješa 60minuta, uru vrimena ... nemam toliko vremena
pa čekam da netko smisli nešto jednostavnije


Slažem se da prskanjem ljekovitim čajevima postižemo dobre rezultate, ujedno i pripravak iz njivske preslice (508) je i sam čaj. Uglavnom dr. Rudolf Stainer je samo dao naputke o pripravcima, a mnogi su poput Marije Thum vršili pokuse i istraživali te naputke do današnjeg dana.


Evo ujedno i teksta Marije Thun za nove čitatelje Sjetvenog priručnika iz Mjesečevog sjetvenog kalendara 2010. godine:
" Već 57 godina radimo pokuse o tome kako djeluju kozmički ritmovi i kozmičke konstelacije na kulturne biljke i na život pčela.
Godine 1952. sam kod sijanja rotkvice, koje sam obavljala deset dana za redom, otkrila razlike u rastu. Da bi otkrila razlog za to sijala sam rotkvice uvijek iznova nekoliko tjedana. Razlike si nisam znala objasniti, impulse, koji utječu na rast, pak nisam poznavala, zato sam rad nastavljala također slijedeće godine. Razmišljala sam o mogućnostima da razlike prouzrokuju kozmički ritmovi, počela sam se baviti astronomijom. Nakon nekoliko godina sam utvrdila da dolazi do većih razlika u rastu ako na isti dan pripremam zemlju i odmah iza također i posijem. Suprotno su razlike u rastu mnogo manje ako sam na unaprijed pripremljenu gredicu sijala redove više dana za redom. Usporedba različito posijanih biljaka je dalje pokazala velike razlike kod oblikovanja biljke. Sa zalijevanjem su se listovi biljaka oblikovali jednako. To su bile dvije važne spoznaje.
Nakon tri godine sam mogla obaviti prve rezultate mojih opažanja. Do tada sam pouzdano znala: ako sam zemlju prekopala za lopatu preduboko kozmički su se ipulsi u zemlji aktivirali, sjemena su te impulse primila i biljka ih je izrazila u svojem stasu. Impulsi su dolazili iz zviježđa zodijaka, na Zemlju ih prosreduje Mjesec. Za svoje djelovanje upotrebljavao je klasične elemente: zemlja, voda, zrak/svijetlo i toplina, koji imaju svoje porijeklo u zviježđu zodijaka. Mjesec kruži oko Zemlje približno mjesec dana i na putu ispred zviježđa zodijaka posreduje na Zemlju za svako zviježđe svojestrane kozmičke impulse koji se s obzirom na trenutak sjetve, održavaju u biljci. U toku godina smo nakon toga našli nove impulse kozmosa. Potječu od planeta i isto tako mijenjaju rast biljke. Kozmički impulsi su za biljki rast moguće ugodni i neugodni. Posljedica usjeva u nepovoljnom vremenu je pojava štetnika u toku rasta, biljke ne oblikuju sjemena. Moguće je da uopće neće proklijati.
Kod istraživanja smo utvrdili da škropljenje s biološko-dinamičkim pripravcima u povoljnim kozmičkim uvjetima potiče biljni rast. Ako škropimo s pripravcima u nepovoljnim kozmičkim uvjetima, moguće da se rast biljaka koči, a lako se također smanjuje i pogoršava kvaliteta.
U Sjetvenom priručniku navodimo ugodne dane za sjetvu, za okapanje, za prskanje s biološko-dinamičkim pripravcima, za rad s pčelama, te spremanje ljetine. Ako se uputa držimo možemo računati s visokim prinosima te odličnom kvalitetom. "

_________________
R.S.: “Pomoću košnice cijeli kozmos ulazi u čovjeka i čini ga jakim i sposobnim.”

https://www.box.com/s/e941cscq87f91t2694lu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: uto feb 01, 2011 12:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 12, 2008 10:41 am
Postovi: 70
Lokacija: Cakovec
Artist je napisao/la:
ok botaničaru, bumo se već čuli u vezi sjemenja :thumbup:

a jel imaš veliko imanje? i dali držiš životinje? :D
jel se baviš žitaricama?


Imanje je veliko sve zajedno oko 1 hektara (vocnjak, oranice, vrt, šuma), na Vrtu (300 m2) i Pčelinjaku najviše prakticiram biodinamičke metode, pošto sam kratak s vremenom da ozbiljnije uronim u posao. Inače uživam raditi u vrtu, a pogotovo u Pčelinjaku sa predivnim :love3: PčelamA :love3: koje me "tjeraju" da sve više učim. Sa životinjama i žitaricama nisam radio upravo zbog nedostatka vremena, znao sam posijati jedino suncokret, faceliju i heljdu na oranice poradi Pčela.

_________________
R.S.: “Pomoću košnice cijeli kozmos ulazi u čovjeka i čini ga jakim i sposobnim.”

https://www.box.com/s/e941cscq87f91t2694lu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: uto feb 01, 2011 1:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 12, 2008 10:41 am
Postovi: 70
Lokacija: Cakovec
Artist je napisao/la:
ok, još nisam ni počeo čitati knjige koje botaničar preporuči, ali zanima me zašto se za biodinamičke pripravke moraju koristiti životinjski dijelovi? dali postoji neki "opravdani" razlog za to?


...citat iz priručnika "Biodinamički pripravci":
"Kod izrade pripravaka upotrebljavamo sastojke iz biljnog i životinjskog svijeta, i na njih u fazi zrenja djeluju sasvim određene kvalitete energije svemira i zemlje. Kod toga je važna ključna Steinerova misao, spomenuta više puta u poljoprivrednom tečaju, da treba kod izrade pripravaka "ostati potpuno u području živoga". Zato važi pravilo: za izradu pripravaka upotrebljavamo neprerađene, kako ljekovite biljke, tako i životinjske organe, koje kod toga upotrebljavamo, dakle životinjske organe bez prekuhavanja, dezinfekcije, zamrzavanja itd. Tek takvi prirodni organi mogu u vremenu zrenja pripravaka raditi sličnu funkciju kakvu je imaju u organizmu žive životinje i važno pridonose koncentraciji energija koje biljke trebaju."


Artist je napisao/la:
a šta biste rekli o korištenju plavog kamena (modre galice) za tretiranje biljaka protiv razno-raznih stvari? :love12:



..to se može upotrebljavati, pogotovo u voćarstvu i vinogradarstvu, uglavnom za plamenjaču (peronosporu), za crvene paleži listova i sušice cvata, a preporučuje se i za preventivna prskanja loze u doba mirovanja (zimi). No uvijek treba biti pažljiv u količini upotrebe modre galice, zato ja kod povrtnih kultura rađe upotrebljavam ostale preparate i čajeve..

Stoga evo recept za spremanje tkz. bordoške juhe (na bazi modre galice), koju sam davno negdje pokupio:

"U borbi protiv životinjskih i biljnih štetnika od velike je važnosti pravilna priredba škropila - sredstva za prskanje. Moramo ih stoga prirediti točno i savjesno.
1) Bordoška juha:

Za priređivanje bordoške juhe potrebno je:
modra galica (plavi kamen), negašeno ili gašeno vapno (kreč) i voda.
Modra galica treba biti čista, zatvorene modre boje. Negašeno vapno mora biti svježe, dobro pečeno, bez kamenja i druge nečistoće. Gašeno vapno nije toliko za preporučiti. Ukoliko već uzimamo, moramo uzimati iz dubljih slojeva krečane, nikada sa površine. Gašeno vapno mora biti gusto bez šupljina i masnog opipa. Najbolja je voda kišnica. Ukoliko je nemamo, možemo uzeti običnu bunarsku vodu. Napredan voćar međutim će gledati da ima uvijek na zalihi kišnice.

Način priredbe 1% bordoške juhe:
l kg modre galice rastopimo u 50 lit. vode i to u kakvoj drvenoj posudi (bačvi). Da se prije rastopi, možemo galicu dobro izsitniti u vrećici od rijetkog platna i staviti da visi u vodi. Na ovaj način postiže se najbrže i najbolje rastvaranje. Kako se modra galica sporo rastvara, mora se to činiti uveče prije prskanja, da bi se tokom noći galica rastvorila.
U drugoj posudi, koja ima zapremninu preko 100 lit., ra- stopimo u 50 lit. vode 1/2 kg živog vapna, kojeg smo prije po malo gasili ili oko 11/2 kg gašenog vapna.
Ako imamo negašenog vapna, gasimo ga tako, da naj- prije nalijemo toliko vode da bude vapno do polovice potopljeno u njoj. Kad je vapno upilo vodu, dolijeva se dalje voda, da se dobije gusta kaša, koja se onda razblažuje sa dodavanjem vode do 50 litara. Kada se je i galica i vapno rastopilo, sipa se vrlo polako i uz jako miješanje rastvor modre galice u rastvor vapna (ne obratno). Lakmusovim papirom vidimo, da li u smjesi ima dovoljno vapna. Ako crveni lakmusov papir pomodri, znači da je vapna u dostatnoj količini. Pokus možemo vršiti i sa fenoftalin papirom, ako bijeli fenoftalein papir pocrveni znak je, da je dovoljno vapna. Ukoliko ne pocrveni znači, da moramo dodati toliko vapnenog mlijeka, da papir postane pravilno crveni. Suviše velika količina vapna nije također dobra, jer ima ovakvo sredstvo onda loši utjecaj na list i drvo voćke. Veća količina vapna ne povećava jakost sredstva proti bo- lestima. Krivo je mišljenje da vapno djeluje kao fungicid. Ono je potrebno samo da neutralizira kiselinu!. Bordoška juha dobra je samo onda, ako se upotrebljava svježa. Ostane li samo jednu noć, gubi na djelovanju. Bordošku juhu moramo stoga upotrebiti odmah kad smo je pripravili. Pripraviti je moramo samo toliko, koliko možemo potrošiti isti dan. Prije upotrebe valja rastvor uvijek dobro promješati.
Preporuku za upotrebu bordoške juhe u zaštiti od peronospore pripisuju botaničaru Millardetu koji je taj korisni učinak slučajno zapazio 1885. obilazeći oblast Bordeauxa u potrazi za lijekom protiv ove opake bolesti."

:blob:

_________________
R.S.: “Pomoću košnice cijeli kozmos ulazi u čovjeka i čini ga jakim i sposobnim.”

https://www.box.com/s/e941cscq87f91t2694lu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: uto feb 01, 2011 10:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub apr 17, 2010 5:19 pm
Postovi: 398
Lokacija: sada i ovdje
viele dank botaničaru na odgovorima :glasses7: :thumbup:

i mislio sam si da bi steiner dao takav odgovor kakav je dao, što se tiče spravljanja biodinamičkih pripravaka :D lopovđija :mrgreen:

dali si upoznt s fenomenom chemtrailsa? ako da, šta misliš o tome u odnosu na rad sa zemljom?


i interesira me dali je moguće na neki način utjecati na promjenu ph vrijednosti zemlje? recimo,
kiselost se povećava, a cilj nam je smanjiti tu povećavajuću kiselost, tj. vratiti u prijašnje stanje ph...

_________________
-Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem.Bitno je očima nevidljivo...
-Vrijeme što si ga posvetio svojoj ruži čini tu ružu toliko dragocjenom...
-Ljudi su zaboravili tu istinu, ali ti je ne smiješ zaboraviti. Zauvijek si odgovoran za ono što si pripitomio. Odgovoran si za svoju ružu..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Biodinamičko ili alternativno vrtlarenje, pčelarenje, i
PostPostano: uto feb 01, 2011 11:51 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Dado napisao u "orgonskim uređajima" već odavno...

Citat:
moj HHG radi kao podmazan.nisam nigdje našao prozirni kvarc pa sam s Velebita donio žuti(nemam pojma da li je kvarc ili nešto treće).
smolu sam 'ubrao' s borova,skuhao je i izlio u kalup.
drvo života,šupljeg,skoro potpuno trulog debla pustilo je nove listove skoro pola metra u visinu.
i palme rastu nenormalno.
sad ću napraviti jednog za punicu,za pod krevet,jer su u njenoj zgradi(sedam katova) po vertikali umrli svi osim nje.


:mrgreen: :wink:

Citat:
dali si upoznt s fenomenom chemtrailsa? ako da, šta misliš o tome u odnosu na rad sa zemljom?


i interesira me dali je moguće na neki način utjecati na promjenu ph vrijednosti zemlje? recimo,
kiselost se povećava, a cilj nam je smanjiti tu povećavajuću kiselost, tj. vratiti u prijašnje stanje ph...


Možda posipati zemlju sa sodom bikarbonom??? :angel4: Staviti krišom sodu bikarbonu u kontejner u avionu ( za chemtrailse ), pa ovi onda posipavaju sodu - i nemaju pojma da im je napravljena diverzija sadržaja kontejnera za chemse... hehe... to bi došlo kao "besplatno neutraliziranje tla"... hihihi...

( šala naravno )...

A za ozbiljno: BAKRENI alat... za prekopavanje zemlje. Jer željezo navodno ukiseli tlo...

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 49 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz