Sada je: čet mar 28, 2024 1:27 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 187 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: ned jun 08, 2014 11:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
A sta je sto se tice prirodne rotacije molekula koja je s leva na desno, a kod ovih sintetickih kontra? Plus enzimi, minerali i ostale stvari sa kojima se pravi sinergija i najbolji (tj. verovatno jedini dobar) uticaj na telo? Izgleda ipak da treba izbegavati sinteticke, jer mogu da se pojebu druge stvari...osim ako se nadje neki C dobijen iz organskog voca i povrca, ali to je verovatno skupo..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: ned jun 08, 2014 11:42 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Sintetcki vitamin C je L-Ascoribic Acid. R-AA nije vitamin C, neima fiziolosku funkciju. Mozda eventualno deluje kao antioksidant ali nista drugo.

Prirodni vitamin C o kome ti pricas nije vitamin C, vec kompleks raznoraznih biljnih hemikalija: VitaminC + vitamin P + enzimi + secer + sta oces.... To nema veze sa vitaminom C. Tu je C samo jedan deo i samim tim ne mozes da poredis te dve stvari. Mogao bi recimo da poredis sa multivitaminom.

Sinteticki vitamin C je isti kao prirodni koji prave zivotinje u jetri tako da u tome nema niceg neprirodnog niti su mu potrebne ostale herbalne komponente da bi radio. Svkako da sinergija utice ali to je van domena o kome pricamo ovde.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: ned jun 08, 2014 1:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
Da, ali pitanje je delovanje sintetickog vitamina C u ljudskom telu, absorpcija, a ne njegova struktura. Ako ce necemu da doprinese, a nesto usput i da pokvari, onda je pitanje da li treba uzimati bilo kakav sinteticki C.

A u vezi tog natrijum askorbata, nesto mi deluje da je to malo previse soli da se unese u telo ako neko planira da roka po par grama dnevno.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: ned jun 08, 2014 1:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Ne znam sta ti nije jasno. Kao sto rekoh, sinteticki vitamin C je prirodni vitamin C. Ne znam pride sta ce se to pokvariti ... vitamin C nema sajd efekte.

Sto se tice Na, tu gresis a ne bih da zalazim sad u tu tematiku, u kratkom, cak i da pijes 5 g sode bikabrone (sto odgovara unosu od 10g vitamina C dnevno) to je manje Na nego preporuceni dnevni unos soli, ako i dalje verujes u to da je Na stetan sto zavisi od tvog nacina ishrane - ja ne jedem ugljene hidrate tako da zapravo suplementiram Na.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: ned jun 08, 2014 1:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
Pa u smislu kad se unosi previse bilo kog vitamina, moze da dodje do disbalansa metabolizma vitamina, i kompenzatornog nedostatka nekih drugih. A i sinergija je jako bitna za pravilno koriscenje vitamina, tako da to ne moze da se otpise ovde, a toga kod sintetickih C nema, tako da je pitanje koliko dobra donesu.

Na nije stetan normalno, zavisi koliko se unosi, kao i u vezi svega drugog. Ali ako neko vec ispunjava potrebe za Na kroz ishranu, onda ovih dodatnih par grama dnevno nije mali dodatak.

Jebi ga, tolke godine su prosle, jos uvek ne mogu da se dogovore oko jebenog vitamina C, i to ne znam kakvi najbolji naucnici sveta, i dalje nema konsenzusa, tako da je to cudno..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: ned jun 08, 2014 2:12 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Citat:
A i sinergija je jako bitna za pravilno koriscenje vitamina, tako da to ne moze da se otpise ovde, a toga kod sintetickih C nema, tako da je pitanje koliko dobra donesu.

Brate mili, razumi dobro kada ti kazem da jetra pravi vitamin C, cist, bazicno sinteticki, BEZ OSTALIH BILJNIH SRANJA!!! Zivot svih zivotinja zavisi od toga, ne od bioflavonoida i ostalih gluposti. Jetra to radi i kad zivotinje ne jedu apsolutno nista, i dalje krvotokom kruze velike kolicine CISTOG vitamina C.


To sto ne mogu da se dogovore je nebitno. Tebi je bitno da mozes da experimentises a da se ne sjebes. Znaci ako hoces da se megadoziras, mozes, potencijal za stetu NE POSTOJI. Da li ce ti to biti korisno ili ne, to ces vec videti sam. Nije toliko ni bitno iskreno, jer u najgorem slucaju se nece desiti nista, a u najboljem ces resiti neki hronicni problem. Cak i ako ti aktivira placebo efekat bolje je nego nista.

Da li postoji neko uslovljavanje organizma na tolike kolicine vitamina C ? Verovatno.. no mnogi ljudi to piju decenijama i niko nije nista posebno prijavio. To je najveci dokaz koji do sada mozes da nadjes posto se megadoze u principu klinicki ne ispituju (megadoziranje intervenozno ne racunam u ovu pricu).

Citat:
Pa u smislu kad se unosi previse bilo kog vitamina, moze da dodje do disbalansa metabolizma vitamina, i kompenzatornog nedostatka nekih drugih

Moze ali i ne mora. To sto nesto moze, ne znaci da ce i da se desi. Ne postoji kompenzatorni nedostatak nekih drugih jer vitamini se ne proizvode u telu. Ti pricas o side efektima, npr Vitamin C promovise blago apsorpciju gvozdja. Nije kompenzatorne prirode. U svakom slucaju, ovo ti niko ne moze reci, suvise je kompleksno. Iskusvtvo pokazuje da se nista ne desava, to je sve sto ti bilo ko moze reci. Ako ti kaze nesto drugo odmah znas da sere.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: ned jun 08, 2014 2:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
I gledaj ove ovde, ako njih pitas ima mnogo side effects =)) nisam mogao da verujem sta citam, i i dalje mi nije jasno =)

http://www.mayoclinic.org/drugs-supplem ... b-20060322

Ja se sve ovo raspitujem zbog devojke koja ima neki problem, pa gledamo kako i s cim da probamo da resimo, a da ne napravimo neko drugo sranje..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: ned jun 08, 2014 3:14 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Ne mogu ni ja da verujem. Koji su to retardi nemam komentar. Kao sto ti rekoh sranje ne mozes da napravis, vitamin C na domacoj vikipediji info nije toliko losh, baci pogled.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon jun 09, 2014 10:02 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
Nisi mi samo rekao ovo u vezi rotacije molekula...kod sintetickih vitamina je kontra nego u prirodi, i zbog toga mnogi kazu da telo ne moze da iskoristi takve vitamine, vec ih posmatra kao strana tela i izbacuje iz organizma.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon jun 09, 2014 12:11 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
To je budalaština, ne znam gde si to pročitao. Naravno da nije kontra, inače ne bi radilo. Vitamin C leči skorbut, samo L varijanta može da posluži u sintezi kolagena. Da nije tako, svi oni koji žive samo na infuziji mesecima bi umirali posle par meseci od skorbuta.

Naravno, može da se desi da ti neko uvali loš proizvod koj ne diskriminira između L i R varijante. Zbog toga i postoje farmaceutske provere (tip Torlak ili USP). Normalno se to ne dešava. Recimo

https://www.gfschemicals.com/statics/pr ... D_854.html

U stvari, to je manje više mainstream - većina molekula zahteva specifičnu orijentaciju da bi funkcionisala u organizmu, nije to nešto što je specifično za vitamin C i nije nešto što ima veze sa poreklom molekula (prirodni ili veštački).

Citat:
Ja se sve ovo raspitujem zbog devojke koja ima neki problem, pa gledamo kako i s cim da probamo da resimo, a da ne napravimo neko drugo sranje..

Znači ne možeš da napraviš nikakvo sranje. Ikad. Vitamin C je manje toksičan nego voda. Dali će da sredi ne znam, ali da odmogne nema šanse.


Zadnja izmjena: majkinetor; pon jun 09, 2014 12:36 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon jun 09, 2014 12:27 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
Ne znam, procitao sam na vise mesta, svuda pise da sinteticki imaju kontra rotaciju od prirodnog, i da organizam to ili jako slabo iskoristi, ili ne uopste...ima ovde npr.

http://www.michonhawkins.com/desk/vitamins.html

ali to za prirodnu rotaciju svuda pise da je kljucno sto se tice mogucnosti tela da ga iskoristi..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon jun 09, 2014 12:50 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Citat:
Let us take another case which is described in the British publication, "Nature ': of January 1, 1952. The authors, St. Rusznyak and A. Szent-Gyorgi, studied a disease involving fragility of the walls of the blood vessels. They treated one group of laboratory animals with peppers, a natural food known to contain large amounts of Vitamin C. The second group received synthetic vitamin C. The disease was cured only in the first group of animals. There must be an unknown factor in peppers.

Ovaj quote se viđa prilično često i research je star 70 godina. Nisam video da je ikad replikovan. Sam Gzorgi je pio 1g dnevno svaki dan.

Citat:
A third example is the description of a significant experiment mentioned in the book called 'rood and Nutrition ': written by E. W H. Cruickshank, M.D., originally published in England (in this country by Williams and Wilkins published in 1951). Three groups of chicks were fed on the same diet. The first group received no Vitamin D at all. The second group was given synthetic Vitamin D preparation made from cod liver oil.

The chickens receiving no vitamins gained 259 grams of weight, the synthetic D group gained 346 grams, but those that had the benefits of the natural Vitamin D gained 399 grams. But here is the most important part of the experiment. In the no vitamin chicks, 60 percent died. In the synthetic group, 50 percent died. However, in the natural Vitamin D group there was not one death!

U to vreme, pre dakle 70 godina, korišćen je Vitamin D2. Sada se više ne koristi jer nije dovoljno potentan. Komplek koji se pravi sunčevim zračenjem ima dodatne komponente tako da nije u pitanju samo vitamin D kod sunčanja. Na primer doza radijacije značajno menja stanje organizma. U slučaju male doze kao kod sunčanja pre 70 godina dobija se hormetični efekat na organizam i to dodatno poboljšava stanje. Znači eksperiment je merio sintetički vitamin D2 protiv prirodnog multifaktorijalnog inputa, što nema veze jedno sa drugim. Naravno da je bilo razlike. U svakom slučaju D2 jeste bio efektan samo ne toliko koliko se želelo. D3 bi sigurno značajno promenio rezultat.

Citat:
Recognizing that natural food vitamins contain values of some kind which are not present in artificial vitamins produced in the laboratory, the question arises as to what natural vitamins contain that the synthetic ones lack, certain essential trace minerals, as well as enzymes and co-enzymes that act as organic catalysts, without which they cannot produce their full vital effects. These essential associated factors are not found with synthetic vitamins, which for this reason cannot replace the natural ones. In the process of reducing to a simple crystalline form by means of heat or chemical solvents these delicate enzymes are destroyed and the value of the synergistic action that exists between them and their accompanying vitamins no longer exists.

Ovaj lik je retard. On nema pojma o čemu priča. Ljudi mora da shvate da šarlatana ima i tamo i ovamo. Samo zato što se neko deklariše kao naturopata i kiroprakter ne znači da nije idiot i da ne želi da ukrade pare narodu.

Dakle, da prirodni vitamini SADRŽE esencijalne minerale, enzime itd, govori o tome da čovek ne zna šta je zapravo vitamin. Vitamini su supstance koje ne sadrže DRUGE SUPSTANCE, to je idiotski. U pitanju su izolovani sitni molekuli vitalni za život. Bez njih umireš posle nekog vremena. To nema veze sa onim što on priča što su pitanje INTERAKCIJA između vitamina i drugih herbalnih komponenata od kojih su neke dobre, a neke loše.

Citat:
Vitamins synthesized in a laboratory contain both a right and left handed rotation.
Ovo je lupio, nije dao referencu, a možda je i bilo tako pre 70 godina, pošto su mu svi primeri od tada.

Citat:
There is a danger of excess of isolated vitamin factors. When too much of any particular vitamin is taken, it tends to upset the balance of vitamin metabolism and leads to compensatory deficiency of other vitamins. This has been clearly demonstrated in the case of the various members of the vitamin B complex. Thus, an excess of certain vitamin B factors, such as thiamin, has been found to produce compensatory deficiency of other factors, as pyridoxine.

Znači ovo je toliko opšte da svako ko ovako nešto izjavi bez kvantifikacije i preciznog izražavanja nema veze sa mozgom. Rečenica "Postoji opasnost od viška vitamina" ima značenje isto kao i "Postoji opasnost od grmljavine", ne nosi nikakvu praktičnu odrednicu. Dalje kaže da kada se uzme previše BILO KOG vitamina dolazi do disbalnsa. BILO KOG ? Kako može da strpa preko 100 hemikalija u takav opis. RETARD! MARŠ U OSNOVNU ŠKOLU !

U krajnoj liniji, ako hoćeš baš da se oslanjaš na autoritete, odaberi barem nekog poznatog kao što je Pauling, jedan od najvećih naučnika koje je ikad postojao. Onda ako pogrešiš barem si se oslonio na jednog od najzajebanijih likova u egzistenciji, a ne na nekog jebenog kostolomca za koga nikad niko nije čuo....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon jun 09, 2014 12:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Iskreno, nemoj da slušaš ni šta ja pričam. Možda samo hoću da experimentišem na tvojoj ribi. :mrgreen:

Uradi kako ti misliš da treba. Dobio si info sa raznih strana, moraćeš da se odlučiš kome da veruješ.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon jun 09, 2014 1:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
Znam da ima svega, ali kad procitas na vise strana nesto, zapitas se...nisam znao da su toliko podeljena misljenja, kao da svako ima svoju verziju jebenog vitamina C =)

Koji je stav tih cuvenih Linusa i koga god drugog postujes u vezi te prirodne rotacije i iskoriscavanja sintetickih kod kojih je kontra..ili sta ti mislis?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon jun 09, 2014 1:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
navigator je napisao/la:
Znam da ima svega, ali kad procitas na vise strana nesto, zapitas se...nisam znao da su toliko podeljena misljenja, kao da svako ima svoju verziju jebenog vitamina C =)

Koji je stav tih cuvenih Linusa i koga god drugog postujes u vezi te prirodne rotacije i iskoriscavanja sintetickih kod kojih je kontra..ili sta ti mislis?


Evo ti knjiga pa udri: http://goo.gl/FS49dr

Ako hoćeš dobre informacije o tome onda pratiš ljude koji se isključivo time bave - ortomolekularnu medicinu i časopis JOOM (http://www.orthomed.org/jom/jom.html). Sad, ja to pratim već 5 godina, ne mogu da ti sumiram koga i šta pratim jer ih ima beskonačno. Naučnike na kraju naučiš da prepoznaš i sta da očekuješ od njih. Recimo Hemilla daje odličan kontra balans za Vit C, dosta je obazriv a nije retard. Ubedio me je neke stvari. B. Ames je jedan od nacitiranijih naučnika svih vremena, on se bavi mnogo sintetičkim vitaminima. Recimo, ti buđavi B kompleks sintetički vitamini mogu da reše preko 50 genetski oboljenja (http://goo.gl/LTWhZ9). M. Vissers je odlična i nedavno je istraživala razlike izmedju sintetičkog i prirodnog vitamina C (http://goo.gl/GY4ywW) i u sledećem istraživanju je zaključila da se iz kivija bolje apsorbuje zbog TIH DRUGIH komponenata koje nisu deo vitamina C (kad ih uzmeš zajedno sa vitaminom C u piluli verovatno isti efekat postižeš).

I tako dalje.... aj uživaj!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: pon jun 09, 2014 1:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri mar 07, 2007 6:04 pm
Postovi: 190
Fala ti...taman sam se ponadao da cu da dobijem konkretan odgovor na ovo u vezi rotacije i iskoriscavanja, a samo sam dobio jos vise da citam =))


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: uto jun 10, 2014 9:22 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned aug 11, 2013 11:44 am
Postovi: 24
DONAT MG PLUS ASCORBAT JEL IDE TA KOMBINACIJA?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: uto jun 10, 2014 10:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
To je vrhunska kombinacija. Em nemoras da mutis em unosis i Mg i Ca sto su aktivatori vitamin C pumpi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: sri jun 11, 2014 4:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 18, 2008 1:03 pm
Postovi: 269
Donat MG i askorbinska kiselina.
U kojem se omjeru prave?
Koliko donata i koliko grama askorbinske kiseline?

Koja je razlika/slicnost sode-bikarbone i DonatMg?
Tj kako to da se moze koristiti sa askorbinskom kiselinom ili soda-bikarbona ili DonatMG?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Vitamin C i Linus Pauling
PostPostano: sri jun 11, 2014 7:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 23, 2011 1:49 pm
Postovi: 31
Ne koristis sodu bikarbonu sa donatom naravno. Donat menja sodu.

Pritom, brdo magnezijuma u donatu sprecava pojavu kalcijumskih oksalata jer vitamin C ipak podize nivo oxalata u meagodozi (sto nije strasno) tako da je bolje da imas dodatni Mg za slucaj da si neka specijalka. Mg svima fali tako da to nije nesto za mozganje. Ja na casu donata stavim 5g C-a. Nebitan je tacan omer , mozes da ostavis i da bude malo kiselije.

Mislim, ja bar ne znam da tu postoji neki problem u toj kombinaciji. Pio sam Mg sa C-om i pre nego sto sam znao za Doant, samo u prahu sam ga mesao. Dosta suplemenata ima tog tipa koji mixuju minerale i ascorbat, kontam da je Donat u tom smislu najbolji jer je prirodan i ima vise Mg nego sto moze da se pozeli.

Ako neko zna nesto suprotno nek javi... ja to radim vec nekoliko godina.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 187 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz