Sada je: sub apr 27, 2024 1:12 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Seboreja i druge kožne bolesti
PostPostano: sub mar 13, 2010 10:59 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Povodom pisanja nekih članova na temi o koloidnom srebru u vezi saboreje, odlulčio sam otvoriti temu, pa možda razmjena saznanja pomognu ljudima koji imaju problema sa tom vrstom problema kože.

Evo što sam našao:

Izvor: http://www.ljekarne-jagatic.hr/savjeti.php?id=4

Da bi riješili problem masne kose potrebno je odrediti pravu dijagnozu, te liječiti uzrok. Ukoliko Vam se pojavila prhut, svrbež, crvenilo vlasišta, sitni prištići, teška, tanka i masna kosa tada je riječ o seborejičkom dermatitisu, odnosno seboreji.

Seboreja je poremećaj u radu žlijezda lojnica koje su smještene u koži i na njenu površinu izlučuju pojačano loj. Žlijezde lojnice su najaktivnije u seborejičkim predjelima vlasišta, lica, prsa, leđa i kožnih pregiba.

Sam uzrok bolesti nije poznat, a važni su činioci genetska predispozicija uz djelovanje hormona koji stimuliraju funkciju lojnica (muški spolni hormon- testosteron), dok je npr. ženski spolni hormoni (estrogeni) inhibiraju. Također veliki utjecaj ima poremećaj probavnog sustava i prehrana bogata mastima, koncentriranim ugljikohidratima i jakim začinima. Trebali bi obratiti pažnju na emocionalni stres koji ima veliki značaj za seboreju (neprospavane noći, teški umni rad), te velike promjene temperature (česta su pogoršanja u jesen i zimu).

U nastanku upale ulogu imaju i mikroorganizmi od kojih je važan Pityrosporum ovale koji uvijek dolazi u simbiozi s drugim bakterijama, nikad sam. Također pomankanje vitamina B6 (piridoksin) dovodi u vezu sa seborejom. Primjenom velikih količina vitamina E dolazi do pojačane seboreje, bez obzira što male količine tog vitamina povoljno djeluju.

S obzirom da seboreja ima kronični tijek pravilnom njegom kose, te pravilnom prehranom, tjelovježbom i smanjenim stresom može se smanjiti broj recidiva. Dok se samo liječenje sastoji u lokalnoj aplikaciji različitih alkoholnih otopina i posipa koji sadrže sumpor, salicilnu kiselinu... Po potrebi se koriste kortikosteroidni pripravci, a kod teših slučajeva sistemski se daju kontraceptivi sa estrogenim djelovanjem, te retinoična kiselina, naravno sve u dogovoru s dermatovenerologom.

Citat:
Moj prijedlog jednog recepta pakunga za seborejični dermatitis:

50 ml ekstrakta djevičanskog maslinovog ulja
5 kapi eteričnog ulja kamilice
8 kapi eteričnog ulja lavande
2 kapsule E vitamina ili ulje noćurka

Zanimljivosti iz kuhinjskog ormarića:

* za uklanjanje viška masnoće ispirite kosu destiliranom vodom u koju ste dodali malo limunova soka
* ukoliko utrljate žlicu ricinusova ulja u vlasište dva sata prije pranja, kosa će Vam biti sjajna, a zaštitit ćete i ispucale vrhove
* da bi se oslobodili prhuti prokuhajte četiri žlice suhog timijana u dvije šalice vode, kad se ohladi, nanesite na čisto i vlažno vlasište
* prilikom pranja oslabljene kose, isperite kosu s vodom u kojoj je prokuhana svježa ili osušene kopriva, uspjeh je očit: kosa je gušća, mekša, lepršava i bez prhuti


A i neke druge ljekovite biljke bi mogle pomoći...

Što se tiče daljnjih problema kože, imam neki tekst koji će pomoći možda i nekome drugome:

PERUTAC (EGZEM, VLAŽNI LISAJ)

Najučestalija je kožna bolest. Pojavljuje se na svim dijelovima tijela, a ponajviše na zglobu, rukama, licu i glavi.
Egzem je različitih oblika jer prolazi nekoliko stupnjeva dok se razvije. Oblici su gotovo slični jer se pojavljuju usporedno, jedan do drugoga, budući da se koža uvijek iznova upaljuje. Zbog toga bolest je veorna dugotrajna, kadšto traje mjesecima i godinama.
Egzem počinje malim svrbljivim čvorićima što se pojavljuju pojedinačno ili u skupinama, ubrzo se pretvaraju u rnjehuriće i gnojne prištiće koji se, naposljeiku, raspuknu; upaljena koža izbija na površinu izlučujući, pri tome, svijetlu vlažnu tekućinu koja se brzo osuši. Nakon toga pojavljuju se kraste. Po toj tekućini, lišaj je dobio ime vlažni lišaj. Dok se na koži pojavljuje tekućina, bolest se ne može izliječiti. Tek kad nestane tekućine, egzem počinje zacjeljivati Ijuštenjem kože. »Vlažno« razdoblje bolesti najduže traje, premda i Ijuštenje kože može duže potrajati.
Uzroci egzemu vanjske su prirode, ali razvoj bolesti rnože uvjetovati i anemija. Ako se bolest na vrijeme počne liječiti, uglavnom nestaje u nekoliko tjedana. Međutim, iz akutnog oblika kadšto se razvija kronični egzem što traje godinama, premda povremeno nastaju poboljšanja. Kad kod kroničnog egzema počinje Ijuštenje, koža je tako suha i napeta da puca, kao da je nožem razrezana. Ponajviše puca na mjestima s mnogo nabora, najčešće na dlanovima ruku, gdje teško zacjeljuje jer koža zbog odebljanja neprekidno puca.
Liječenje
Liječenje je usklađeno već prema tome radi li se o lakšem ili težem obliku bolesti.
Lakšl obllk bolesti
Jedanput tjedno kupati se čistim sapunom. Svaku drugu večer oboljele dijelove navlažiti jakim čajem od listova ružmarina i hra-stove kore. Sačekati da se posuši a zatim namazati slijedećim mele-mom:
4 žlice mladoga masla
4 žlice maslinova ulja
1 žlica usitnjene kore od zovine
1 žlica listova i cvjetova ružmarina (običnog)
1 žlica listova i cvjetova (žutih) ružmarina (iz parkova)
3 g tamjana
3 g nepretopljenog voska
1 veća glavica očišćenog i usitnjenog crvenog luka
Pripremanje i primjena melema:
Sve sastojke staviti u emajliranu posudu, promiješati i dodati 3 dcl kantarion ulja ugrijanog na 50°C. Zatim miješati sa svježe iste-sanim drvetom tmoga tma ili gloga, a zatim neprekidno miješajući držati na laganoj vatri. Pri tome paziti da temperatura mješavine ne bude veća od 60'C. Kuhati i miješati 1 sat, a zatim procijediti kroz cjediljku za mlijeko u odgovarajuću staklenku.
Ukoliko se ne mogu nabaviti svi potrebni sastojci za melem, poslužite se kantarion uljem.
Teži oblik bolesti
Osnovni preduvjet za uspješno liječenje težeg oblika egzema:
prestati vlažiti ga i izbjegavati nečistoću. Isto tako, potrebno je izbjegavati sve konzervirane prerađevine i masnoće životinjskog porijekla. Svaku večer prije odlaska na počinak oboljela mjesta namazati melemom:
4 dcl kantarion ulja ili domaćeg maslinovog ulja
4 jedaće žlice mladog masla
2 jedaće žlice listova ružmarina
2 jedaće žlice sitno isjeckanih listova bršćana
1 jedaća žlica kunice (proljetnih izdanaka)
3 g jelove smole
pripremanje i primjena melema:
Sastojke staviti u emajliranu posudu i miješati na laganoj vatri paze}i da temperatura ne bude veća od 60°C. Miješati sa svježe
ubranim i istesanim drvetom gloga ili crnog trna u trajanju od sat i pol. Zatim procijediti kroz jako sitnu cjediljku u staklenku i kad se ohladi čvrsto zatvoriti, i držati začepljeno. Prije nego što se oboljela mjesta mažu ovim melemom, potrebno ih je ovlažiti hladnim čajem koji se priprema na slijedeći način: u 2 litre prokuhane i ohlađene vode staviti 5 g mješavine jednakih količina osušenih i usitnjenih listova bršćana i nastrugane mlade hrastove kore. Namočiti preko noći, a ujutro kuhati na tihoj vatri poklopljeno 5 minuta i ohladiti.

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Seboreja i druge kožne bolesti
PostPostano: uto mar 30, 2010 7:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
koliko god sam stvari isprobao na fizičko-kemijskoj bazi, što "prirodnih", što kemijskih mogu reći da nema "lijeka" za seborejički dermatitis. nema smisla mazati sa kortikosteroidima jer seboreja nije bolest već poremećaj tako da nema šta tu liječiti već možeš samo praktički tu kožu lijepiti da ti se ne peruta (što samo izgleda gore jer se kad tad mora isperutati) i kožu mastiti kremom sa kortikosteroidima. probao sam sa nekom koloidnom vodom, koja nije baš koloidno srebro i to mi nije ništa posebno napravilo, iako je to meni bilo kao voda obična, nije čak ni bio placebo neki prisutan.

stvar je genetska i nasljeđuje se, nije zarazna, jedino što te žešće psihički zbedira zato što nije ugodna za oči. nije izlječiva, samo ju možete držati pod kontrolom. ako vam se da sve te limune po licu stavljati, uzimati pripravke i svašta kupovati, možete ali malo će vam to pomoći. za takvo što se mora živjeti ful zdravo, vježbati, biti bez stresa i jesti uravnoteženo, a kao ljudi nam ponekad sve to ide na živce pa popizdimo i kažemo da nas boli kurac.

meni je i tako više sveJedno za taj dermatitis, izgleda da mi je trenutno suđen, pa ako postoji neka magija koja bi mi omogućila da ga se riješim ja bi to rado napravio, ali kad neam pojma dal takvo što uopće postoji, so gives a fuck...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Seboreja i druge kožne bolesti
PostPostano: pon apr 05, 2010 12:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 08, 2009 8:32 pm
Postovi: 161
Lokacija: Croatia
Hvala Jacku na otvaranju topica. Seboreja je najblaže rečeno jako zahebano stanje i kad te zapane teško je se otarasit. Tekst sa one ljekarne je zanimljiv na početku za početnike koji tek ulaze u svijet seboreje no nas stare okorjele seborejaše je čista bedastoća i bacanje novca jer to neće ništa pomoći neke samo kupiti vrijeme i pogoršati.
Genetika tu ima upliva tu se slažem ali ne slažem se da nije izliječiva. Pod kontrolom se obavezno mora držati da ne bi nastala još veća šteta u organizmu a pod kontrolom mislim na zdravu prehranu.

_________________
Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. ~Seneca


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Seboreja i druge kožne bolesti
PostPostano: čet apr 15, 2010 4:52 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon mar 17, 2008 8:28 am
Postovi: 14
ja isto imam problema sa kožom,kako nikad nisam bio kod dermatologa neznam točno jel riječ o psorijazi ili seboroičnom dermatitisu.Iskreno mislim da nije ni bitno,jel principi liječenja su manje više isti.U početku mi je ta pošast dosta uznapredovala,al zadnjih godinu i pol se smirilo,odnosno zimi je stalno isto i nema nekih vidljivijih pogoršanja,dok se ljeti skroz opravim.Probao sam svašta i najviše od svega mi pomaže sunce,sunce i puno sunca + more. :love3: :love3:

Nego vidim da svi spominjete zdravu i uravnteženu prehranu.Naravno ja se slažem s tim i to stoji,al pitam ja vas kako je moguće u gradu jest zdravo i uravnoteženo.
Evo recimo moj primjer,daklem ja sam neki prosječni student,hranim se di stignem,uglavnom po studenskim menzama,ima dana kad zbog obaveza skoro po čitavi dan nemogu normalno jest,pa se onda natrpavam kojekakvim sranjima,a da ne govorim o vremenu za vlastito pripremanje hrane,za koju opet moram kupit namirnice koje su uglavnom industrijski obrađene,uvezene tko zna otkuda itd..
Uglavnom da ne duljim..ja smatram da je danas ljudima u gradovima jednostavno gotovo nemoguće hraniti se zdravo..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Seboreja i druge kožne bolesti
PostPostano: pet apr 16, 2010 4:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Manzarek je napisao/la:
Uglavnom da ne duljim..ja smatram da je danas ljudima u gradovima jednostavno gotovo nemoguće hraniti se zdravo..


Mozes za pocetak napraviti prvi korak, ne smijes tako razmisljati. Onda ni ja nikada ne bih rjesio svoje kozne probleme :wink:

Ima par tehnika koje same za sebe mozda ne znace nista u pocetku, ali pomazu i ciste organizam na duze vrijeme i rjesavaju te alergija i bolesti. Mozes uvesti jedenje voca do podne, kupi banane ili jabuke, sta vec mozes jesti, a da ti jeftino i pristupacno. Bitno je taj period do podne napraviti cistim tj. vocnim, jer tada se tijelo cisti. Navecer ne jesti nista iza 18 h, pogotovo od junk hrane. Ili navecer jesti opet voce, jer ono cisti tijelo. Ostavis kuhani samo rucak i tu jedes ono sto obicno sluze u stud.menzi. Onda mozes kad se probudis piti pola litre ili litru vode na prazan stomak, ta terapija cini isto cuda. Od svih postupaka sto mozes radit, najbitniji i najjacii ti je ispriranje crijeva tj. klistiranje. U literaturi koju sam procitao, vecina autora se slaze da preko 95% koznih bolesti dolazi od zagadjenosti debelog crijeva. Tamo se nalazi smece koje si skupljao cijeli zivot i koje te truje opet nazad preko krvi.

Mozes raditi uljnu terapiju, odnosno jednu kasiku hladno pressanog ulja muckati 15-20 minuta i onda ispljunuti van. To se radi jednom dnevno.

Mozes se poceti tusirati hladnom vodom, ako ne cijelo vrijeme, onda bar na kraju tusiranja pstiti hladnu bar 30 sekundi.

Isto tako mozes poceti s urinoterapijom. Urin mozes piti, mazati se s njim po kozi, klistirati se s njim. Definitvno najjaca stvar koju sam probao uz sirovu hranu :thumbup:

Bitno je poceti, smanjiti ili staviti stare navike pusenja, alkohola i ostalih losih navika na minimum. Uspjeh nece izostati, samo treba ustrajati. Znam da nije lako jer sam i sam to prosao, trebalo je 3-6 mjeseci da prvi rezultati dodju. Ali kad shvatis da konce svog zdravlja i lijecenja imas upravo ti u svojim rukama, ajooooj :occasion5: :love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Seboreja i druge kožne bolesti
PostPostano: uto dec 07, 2010 11:29 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 10, 2010 2:04 pm
Postovi: 387
Jeli ima netko kakva iskustva sa Dermatitisom. To je neki ne baš čest dermatitis neznam mu ni pravi naziv jer to mi se pojavilo kod brata i bio je kod doktora a on mu je rekao da sumnjaju na neki purpurni ili rosea dermatitis. Rekli su da je to kronično i neizlječivo. Kod njega se javlja ispod pazuha i na preponama kao neki krugovi na koži. Ima li išta od ovi naši preparata da može pomoći, tipa srebro, mms ili urin ili možda kakve biljne masti. znam da prehrana igra veliku ulogu tu ali me zanima pomaže li išta kod toga jer ga smatraju neizlječivim. Nadam se da će tema skočiti na prvu stranu da ne pišem više. :angel4:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Seboreja i druge kožne bolesti
PostPostano: pon aug 01, 2011 9:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 15, 2009 6:28 pm
Postovi: 133
NI POD RAZNO nemojte koristiti ništa što sadrzi kortikosteroide - oni s vremenom pogorsavaju stvari i stvaraju ovisnost koze o njima. S vremenom, nastat ce dodatna steta.

_________________
˝Ne vjeruj zato što tako kažu stari rukopisi,ne vjeruj zato što je općeprihvačeno,ne vjeruj zato što te tjeraju da vjeruješ,već prosudi istinu i ako uvidiš da će svima činiti dobro,vjeruj u nju, živi u skladu s njom i pomozi i drugima da čine isto.˝
-Buda


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Seboreja i druge kožne bolesti
PostPostano: uto aug 09, 2011 6:51 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet mar 27, 2008 11:04 pm
Postovi: 17
Lokacija: Croatia, uvijek u pokretu
Da prenesem svoja iskustva :) . Muku mučim s ovim pa sam isto probala svašta, išla kod dermatologa, itd.... Stvar za koju sam skužila da mi uklanja koliko toliko crveno područje koje mi se ljušti oko nosa je neka krema koju sam totalno slučajno pronašla u kući i stavila ju na lice jer nisam imala ništa drugo pri ruci. Tu kremu sam pronašla na polici u kupatilu, nitko ju nije uopće nijednom upotrijebio, već se prašina na njoj uhvatila, mama ju je negdje jednom kupila na nekom sajmu. Uzela sam ju da bar nešto stavim na lice i ostala sam zapanjena kako mi je u dva dana lice bilo puno bolje. Krema je neka poput kućne radinosti ili eko proizvod. Zove se Prirodna krema sa orahom. Sastav: ekstra djevičansko maslinovo ulje, prirodni pčelinji vosak, orah. Proizvodi s ljubavlju: Kasiopea. OPG Škrinjar, Šibenska 2, ZAgreb. Vidim da na etiketi čak piše i web adresa: www.kasiopea-zdravlje.com piše i telefon i mail.... Eto meni je ovo stvarno fina krema, koja barem nešto radi naspram ostalih mazala.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Seboreja i druge kožne bolesti
PostPostano: sri aug 10, 2011 12:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon maj 24, 2010 11:26 am
Postovi: 138
Ja sam imao problema sa seboroićnim dermatitisom, koji mi se povremeno javljao na licu.
Išao sam dermatologa više puta, dobio neke agresivne abrazivne kreme koje su spržile za par dana, pa bi se koža polako obnavljala. Paraleno sam koristio i kortisteroidne kreme, sve po liječničkoj uputi.Nakon nekog vremena ponovno bi se pojavilo crvenilo,perutanje kože i svrab.
Dobrim dijelom,kako je to Jack lijepo opisao, to je ovisilo o načinu života i prehrane a najviše o stresu koji je bio dio moga posla i života.
Rješenje sam našao u koloidnom srebru, više slučajno jer sam paralelno imao i kroničnu upalu sinusa. Uglavnom radi sinusa sam pio i inhalirao srebrnu vodu, a kako sam je sam počeo proizvoditi, imao sam dostatne količine da sam se njome više puta dnevno umivao i utrljavao u vlasište kose koja mi se perutala.
I za divno čudo riješio sam se i upale sinusa, i dermatitisa i peruti. Ja znam da je to bilo zbog upotrebe koloidnog srebra, jer sam poslije imao grozan period u životu, pun stresa a to mi se nije manifestiralo na zdravlje, odnosno na povrat dermatitisa.
Možda su nećija iskustva drugačija, a ovo su moja, prva ruka.
Koloidno srebro je čudesan lijek.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 77 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz