Sada je: čet mar 28, 2024 2:00 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 79, 80, 81, 82, 83
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto mar 21, 2017 8:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri apr 02, 2014 9:01 pm
Postovi: 145
dzabaludin je napisao/la:
Jericho je napisao/la:
Evo da dignem ovu temu iz mrtvih...Pitanje za one koji su vec neko vreme na sirovoj biljnoj ishrani.

1.Kako ste resili problem gladi, jer meni ne polazi za rukom ma kolko se natrpavo vocem,salatama...nikako da se zasitim..


Problem gladi bude u početku, ali nestane nakon nekoliko tjedana ili koji mjesec. Masnoće, to je odgovor. Jedi nešto što ima veći udio masnoće. Npr. uzmi zreli mekani avokado i pojedi ga ili ga iskombiniraj s nekim voćem. Orašasti plodovi i sjemenke su također zasitne. Kokosovo ulje/mast također u voćnim kašama daje 3x duži osjećaj sitosti. Ja u 7h ujutro napravim voćnu kašu sa 1 velikom žlicom kokosovog ulja i drži me do podne. Bez te masnoće sitost prođe za sat-dva vremena

Jericho je napisao/la:
2.kako ste resili problem hladnoce? Da li ikad prestaje?


Umjesto trčanja i teretane sam počeo raditi jogu, počeo pravilno disati. Puno više masnoća u sirovoj hrani ili blago kuhanom povrću na pari. Đumbir je odličan grijač tijela, piti ga sa vodom, cjeđenim sokovima ili ga stavljati u hranu ako odgovara okus.
Tako sam vratio par kila nazad i tijelo se ugrijalo, nisam više bio na minimunu kila i bio kostur sa pothlađenim tijelom. Zadnje 2-3 zime za ručak sam uveo i batat, smeđu rižu i povrće na pari. To bas ako te ništa drugo neće ugrijati. A opet je zdravo i hranjivo ako se pravilno jede i kombinira sa ostalom hranom i tekućinom u svakodnevnoj ishrani.
Za naše podneblje je popriličan problem biti 100% sirov na niskomasnoj sirovoj hrani preko zime. Da mi je stanište Kostarika ili Ekvador bio bih sigurno 100% sirovoj hrani preko cijele godine.
Ima tu i do Ayurvedskih podijela na 3 "doše" tj. konstitucije tijela. Ja po onim testovima spadam najviše u onu suhu koščatu "Vatta" konstituciju i meni je stvarno problem biti na 100% sirovoj hrani preko zime. Ljudi koji su "Kapha" doša, mogu bez problema biti na sirovoj hrani preko zime i nemaju problema sa hladnoćom. Puniji su prirodno i kada su na sirovoj hrani, nikada ne izgledaju tako mršavi kao mi Vatta tipovi.

Jericho je napisao/la:
3.kako prezivite zimu jer je izbor voca pa i povrca poprilicno limitiran?


Banane, jabuke, avokado, sezonski citrusi. Od povrća kupus i kiseli kupus, bundeva, cikla, mrkva, karfiol, brokula, gljive, nešto zelene salate dok ima domaće. Dosta ograničen izbor spram ljeta i jeseni.


avokado ne volim.Zar nisu te semenke hrana za ptice? Mislim i ja ih koristim ali nisu mi nekako hrana za ljude..npr. lanene i chia semenke su prepune sluzi, ko ne veruje nek ih potopi preko noci i dobicete gel za kosu :(.Ja obicno ubacujem bas lanene ili chia semenke sa zelenjem i vocem u blender i to mi budu 2 obroka.Probo sam da jedem kelj sirov i zamalo nisam povratio...

ja imam sokovnik pre nove ere koji nije ni za sta...koji preporucujes da kupim..oni hurom mi deluju ok mada ne razumem se bas u marke??

ja sam Vatta tip mozda i 100%..Suv ko barut xD...imam jako krhku strukturu tela i uopste imam telo kao neko ko ima 17 godina a ne 28 kolko sad imam..malko mi se usporio metabolizam mada zaista ne bi smeo da dozvolim da gubim puno kila...i da ne znam jel bi smeo jesti suve smokve jer znam da sam od suvih sljiva sam imo zestoke probleme sa zubima...doduse cim sam prestao da ih koristim sve se vratilo u normalu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sri mar 22, 2017 7:41 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Jericho je napisao/la:
avokado ne volim.Zar nisu te semenke hrana za ptice? Mislim i ja ih koristim ali nisu mi nekako hrana za ljude..npr. lanene i chia semenke su prepune sluzi, ko ne veruje nek ih potopi preko noci i dobicete gel za kosu :(.Ja obicno ubacujem bas lanene ili chia semenke sa zelenjem i vocem u blender i to mi budu 2 obroka.Probo sam da jedem kelj sirov i zamalo nisam povratio...


Sjemenke suncokreta možeš jesti, masne su i zasitne, naravno on koje nisu pržene na ulju :)

Jericho je napisao/la:
ja imam sokovnik pre nove ere koji nije ni za sta...koji preporucujes da kupim..oni hurom mi deluju ok mada ne razumem se bas u marke??


Sporohodni bilo koji sokovnik, svi su manje više isti. Vervita u HR ima dosta dobru ponudu.

Jericho je napisao/la:
ja sam Vatta tip mozda i 100%..Suv ko barut xD...imam jako krhku strukturu tela i uopste imam telo kao neko ko ima 17 godina a ne 28 kolko sad imam..malko mi se usporio metabolizam mada zaista ne bi smeo da dozvolim da gubim puno kila...i da ne znam jel bi smeo jesti suve smokve jer znam da sam od suvih sljiva sam imo zestoke probleme sa zubima...doduse cim sam prestao da ih koristim sve se vratilo u normalu


Onda možda sirova hrana nije za tebe preko zime. Ja nisam 100% vatta, ali sam odustao od potpuno sirove hrane preko cijele godine, preko zime pogotovo. Juhe od povrća, povrće na pari, batat na pari......postoje opcije koje ti griju tijelo i ipak nutritivno osiguravaju potrebe organizma. I dalje sam negdje na 70-80% sirove hrane. U pravilu jedem kuhani ručak, a sve ostalo nije kuhano. Preko ljeta bude perioda kada ne jedem ništa kuhano (20-30 dana), jer mi odgovara, vani vruće, a voće i povrće hladi tijelo. Kad god šta kuhano pojedem kreće zagrijavanje i znoj :)

Ghee ili maslo po naški je dobra masnoća za smirivanje pothlađeniosti tijela i općenito Vatta simptoma u tijelu. Maslo kada jedem povrće na pari bilo kakvo.

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 79, 80, 81, 82, 83

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 26 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz