Sada je: čet mar 28, 2024 10:49 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 83  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: čet jun 04, 2009 9:27 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
Ishrana sirovom, termički neobrađenom, “raw”, hranom, čisti organizam od otrova i masti, jača imunološki sistem, odlična je prevencija za dugačku listu hroničnih oboljenja. Ako se u organizam unosi 75% sirove hrane svaki dan, telo neutrališe štetna svojstva iz kuvane hrane, potvrđuju rezultati istraživanja na Univerzitetu u Minessoti prema kojima kuvana hrana rezultira 30% većom proizvodnjom enzima gušterače, čime se organizam iscrpljuje i time mu se smanjuje "rok trajanja".
Sirova prehrana uključuje sirovo voće i povrće, orašaste plodove, semenke (uključujući i proklijale žitarice punog zrna) kao i nepasterizovane mlečne proizvode.
Međutim, prelazak od “svaštojeda” do raw nije svima lak, pre bi se mogao nazvati procesom.
Ipak, ako se uzmu u obzir sve opasnosti koje vrebaju od načina života tzv. savremenog čoveka, pitanje načina ishrane nije nimalo nevažno. Znamo (bolje reći ne znamo!) šta se sve nalazi u prerađenim namirnicama tako da se sirov način ishrane nekako nameće kao (možda) najbolji.
Kakva su vaša lična iskustva sa tim, nedoumice, pitanja i rešenja??


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 04, 2009 9:54 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
Nisam na sirovoj hrani, ali sam dosta citao o tome. Zanimaju me tvoja iskustva sa problematicnim vitaminom B12.
Navodno ga ima u povrcu iz organskog uzgoja, a do takvog povrca je danas jako tesko doc. Spominje se i jedenje neopranog povrca, jedenje mrava, dodaci prehrani sa vitaminom B12 navodno organizam ne moze razgraditi,... Lista svega toga je poduza.

_________________
"Razumni ljudi prilagođavaju se svijetu.
Nerazumni ljudi svijet prilagođavaju sebi.
Upravo zato napredak ovisi o nerazumnim ljudima."

Gram prakse vrijedi više od tone teorije.

"Budi promjena koju želiš vidjeti." Mahatma Gandhi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 04, 2009 10:11 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jun 04, 2009 10:02 am
Postovi: 2
poz

nije mi jasno kako je to izvedivo s djecom koja ne mogu jesti sirovu hranu? naravno mislim na dojenčad, vjerujem da je mlijeko dovoljno svakom djetetu prvih 6-7 mjeseci bez dodataka ičega, ali što poslije toga dok još nemaju zube, neki i do godinu i pol? sve mi se to slaže za odrasle, ali djeca nemaju toliko razvijen probavni sustav da i mogli sirove namirnice provariti. ili sam u zabludi...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 04, 2009 11:45 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
hybrid je napisao/la:
Nisam na sirovoj hrani, ali sam dosta citao o tome. Zanimaju me tvoja iskustva sa problematicnim vitaminom B12.
Navodno ga ima u povrcu iz organskog uzgoja, a do takvog povrca je danas jako tesko doc. Spominje se i jedenje neopranog povrca, jedenje mrava, dodaci prehrani sa vitaminom B12 navodno organizam ne moze razgraditi,... Lista svega toga je poduza.


Znam o čemu govoriš, hybrid, jer stvarno postoje dilemo u vezi njega i kod vegetarijanaca. Čak je i Vegetarian society UK, koja se smatra jednom od najkompetentnijih za veg.način ishrane predlagala korišćenje kapsula vitamina B12. Međutim, činjenica je da ovog vitamina ima ne samo u životinjskim namirnicama, već i biljnim, posebno u klicama i algama. A sirova hrana nije isto što i vegetarijanska, ona je u tom smislu u značajnoj prenosti i dosta se razlikuje od nje, jer se namirnice ne obrađuju, koristi se organsko povrće i voće, klice, orašasti plodovi, klice, sokovi... Molim vegane da mi oproste na iznošenju svojih uverenja, bez imalo želje da ikoga njima povredim.
Uostalom, odakle u životinjskom mesu biljojeda ovaj vitamin, ako ne preradom biljaka?

dudu je napisao/la:
poz

nije mi jasno kako je to izvedivo s djecom koja ne mogu jesti sirovu hranu? naravno mislim na dojenčad, vjerujem da je mlijeko dovoljno svakom djetetu prvih 6-7 mjeseci bez dodataka ičega, ali što poslije toga dok još nemaju zube, neki i do godinu i pol? sve mi se to slaže za odrasle, ali djeca nemaju toliko razvijen probavni sustav da i mogli sirove namirnice provariti. ili sam u zabludi...
:D #-o

Hej pozdrav dudu!! :D vidim da ti je ovo prvi post...wellcome! Evo ovde imaš puno knjiga na tu temu, posebno ti predlažem "Zdrava dječja prehrana" http://www.4shared.com/dir/13996962/c5c ... AVLJE.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 04, 2009 12:04 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 21, 2009 9:27 pm
Postovi: 203
Ja sam počeo polako da sređujem svoju ishranu. Izbacio sam mesne prerađevine, ali jedem meso samo za ručak (majka sprema, pa ne mogu da biram). Inače postim od kada znam za sebe svaku sredu i petak, pa mi i ne jedenje nije strano.

Postaću vegetarijanac, najverovatnije sledeće godine, a prebaciću se samo na sirovu hranu, za 2-3 (da vidimo šta će biti te 2012. i da li je Baba Vanga bila upravu). :?:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 04, 2009 12:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
kalista je napisao/la:
hybrid je napisao/la:
Nisam na sirovoj hrani, ali sam dosta citao o tome. Zanimaju me tvoja iskustva sa problematicnim vitaminom B12.
Navodno ga ima u povrcu iz organskog uzgoja, a do takvog povrca je danas jako tesko doc. Spominje se i jedenje neopranog povrca, jedenje mrava, dodaci prehrani sa vitaminom B12 navodno organizam ne moze razgraditi,... Lista svega toga je poduza.


Znam o čemu govoriš, hybrid, jer stvarno postoje dilemo u vezi njega i kod vegetarijanaca. Čak je i Vegetarian society UK, koja se smatra jednom od najkompetentnijih za veg.način ishrane predlagala korišćenje kapsula vitamina B12. Međutim, činjenica je da ovog vitamina ima ne samo u životinjskim namirnicama, već i biljnim, posebno u klicama i algama. A sirova hrana nije isto što i vegetarijanska, ona je u tom smislu u značajnoj prenosti i dosta se razlikuje od nje, jer se namirnice ne obrađuju, koristi se organsko povrće i voće, klice, orašasti plodovi, klice, sokovi... Molim vegane da mi oproste na iznošenju svojih uverenja, bez imalo želje da ikoga njima povredim.
Uostalom, odakle u životinjskom mesu biljojeda ovaj vitamin, ako ne preradom biljaka?

ovo sam nasao na jednom forumu, po ovome klice i alge nisu izvori B12
Izvori B12:
- Tempeh (nema učinka-tijelo ga ne apsorbira)
- Nori (štetan učinak ako je sušen, nema učinka ako je sirov)
- Spirulina (vjerovatno štetan (suprotan) učinak)
- Ječmene ili pšenične klice (nema učinka)
- Crijevna bakterija (nema učinka)
- Organsko povrće (nema ili minimalan učinak)
- Gljive (nema ili minimalan učinak)
- Prljavština (mali učinak)

_________________
"Razumni ljudi prilagođavaju se svijetu.
Nerazumni ljudi svijet prilagođavaju sebi.
Upravo zato napredak ovisi o nerazumnim ljudima."

Gram prakse vrijedi više od tone teorije.

"Budi promjena koju želiš vidjeti." Mahatma Gandhi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jun 04, 2009 12:43 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: čet jun 04, 2009 10:02 am
Postovi: 2
hvala na preporuci i linku, i na dobrodošlici, naravno :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 05, 2009 7:07 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
hybrid je napisao/la:
kalista je napisao/la:
hybrid je napisao/la:
Nisam na sirovoj hrani, ali sam dosta citao o tome. Zanimaju me tvoja iskustva sa problematicnim vitaminom B12.
Navodno ga ima u povrcu iz organskog uzgoja, a do takvog povrca je danas jako tesko doc. Spominje se i jedenje neopranog povrca, jedenje mrava, dodaci prehrani sa vitaminom B12 navodno organizam ne moze razgraditi,... Lista svega toga je poduza.


Znam o čemu govoriš, hybrid, jer stvarno postoje dilemo u vezi njega i kod vegetarijanaca. Čak je i Vegetarian society UK, koja se smatra jednom od najkompetentnijih za veg.način ishrane predlagala korišćenje kapsula vitamina B12. Međutim, činjenica je da ovog vitamina ima ne samo u životinjskim namirnicama, već i biljnim, posebno u klicama i algama. A sirova hrana nije isto što i vegetarijanska, ona je u tom smislu u značajnoj prenosti i dosta se razlikuje od nje, jer se namirnice ne obrađuju, koristi se organsko povrće i voće, klice, orašasti plodovi, klice, sokovi... Molim vegane da mi oproste na iznošenju svojih uverenja, bez imalo želje da ikoga njima povredim.
Uostalom, odakle u životinjskom mesu biljojeda ovaj vitamin, ako ne preradom biljaka?

ovo sam nasao na jednom forumu, po ovome klice i alge nisu izvori B12
Izvori B12:
- Tempeh (nema učinka-tijelo ga ne apsorbira)
- Nori (štetan učinak ako je sušen, nema učinka ako je sirov)
- Spirulina (vjerovatno štetan (suprotan) učinak)
- Ječmene ili pšenične klice (nema učinka)
- Crijevna bakterija (nema učinka)
- Organsko povrće (nema ili minimalan učinak)
- Gljive (nema ili minimalan učinak)
- Prljavština (mali učinak)


Hybrid, ni malo ne sumnjam da raspolažeš argumenitma za ovo i da si dosta istraživao na tu temu (pretpostavljam da te zato prvenstveno zanimaju lična iskustva), ali da li bi ovo malo pojasnio, s obzirom da mi je to jako bitno jer mi se čini da mi prelazak na 100%raw upravo ometa ta moja sumnja u nedovoljno prisustvo B12, tako da povremeno koristim sir i jogurt #-o , mada, priznajem da za tim nemam neku posebnu potrebu. To se svodi na gutljaj-dva tj.parčence-dva nekoliko puta nedeljno...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 05, 2009 7:14 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
Vicke_bg je napisao/la:
Ja sam počeo polako da sređujem svoju ishranu. Izbacio sam mesne prerađevine, ali jedem meso samo za ručak (majka sprema, pa ne mogu da biram). Inače postim od kada znam za sebe svaku sredu i petak, pa mi i ne jedenje nije strano.

Postaću vegetarijanac, najverovatnije sledeće godine, a prebaciću se samo na sirovu hranu, za 2-3 (da vidimo šta će biti te 2012. i da li je Baba Vanga bila upravu). :?:


Tako sam i ja počela! Samo što sam puno grešila kod dužih postova i jako loše sam se osećala (mislim na fizički aspekt posta), jer mi se hrana svodila na skrob...
Zatim sam, kada sam prvi put čula za ideju sirove hrane, prvo izbacila kafu, pa šećer, meso, belo brašno, grickalice...ČOVEČE! Sramota me da nabrajam, tek sada uviđam koji sam kontejner bila :oops: !
Da skratim (sebi) neprijatnu priču, trenutno sam u fazi da imam samo jedan kuvan obrok (posan), sve ostalo je sirovo. I odlično se osećam! Mogu mnogo više da radim (da,da Johny_Tracery ako ovo čitaš!) mogu mnogo više FIZIČKI da radim, manje mi je potrebno sna da se odmorim, nemam česte glavobolje...

P.S. Baba Vanga... :rofl


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jun 05, 2009 9:07 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
kalista je napisao/la:
hybrid je napisao/la:
kalista je napisao/la:
hybrid je napisao/la:
Nisam na sirovoj hrani, ali sam dosta citao o tome. Zanimaju me tvoja iskustva sa problematicnim vitaminom B12.
Navodno ga ima u povrcu iz organskog uzgoja, a do takvog povrca je danas jako tesko doc. Spominje se i jedenje neopranog povrca, jedenje mrava, dodaci prehrani sa vitaminom B12 navodno organizam ne moze razgraditi,... Lista svega toga je poduza.


Znam o čemu govoriš, hybrid, jer stvarno postoje dilemo u vezi njega i kod vegetarijanaca. Čak je i Vegetarian society UK, koja se smatra jednom od najkompetentnijih za veg.način ishrane predlagala korišćenje kapsula vitamina B12. Međutim, činjenica je da ovog vitamina ima ne samo u životinjskim namirnicama, već i biljnim, posebno u klicama i algama. A sirova hrana nije isto što i vegetarijanska, ona je u tom smislu u značajnoj prenosti i dosta se razlikuje od nje, jer se namirnice ne obrađuju, koristi se organsko povrće i voće, klice, orašasti plodovi, klice, sokovi... Molim vegane da mi oproste na iznošenju svojih uverenja, bez imalo želje da ikoga njima povredim.
Uostalom, odakle u životinjskom mesu biljojeda ovaj vitamin, ako ne preradom biljaka?

ovo sam nasao na jednom forumu, po ovome klice i alge nisu izvori B12
Izvori B12:
- Tempeh (nema učinka-tijelo ga ne apsorbira)
- Nori (štetan učinak ako je sušen, nema učinka ako je sirov)
- Spirulina (vjerovatno štetan (suprotan) učinak)
- Ječmene ili pšenične klice (nema učinka)
- Crijevna bakterija (nema učinka)
- Organsko povrće (nema ili minimalan učinak)
- Gljive (nema ili minimalan učinak)
- Prljavština (mali učinak)


Hybrid, ni malo ne sumnjam da raspolažeš argumenitma za ovo i da si dosta istraživao na tu temu (pretpostavljam da te zato prvenstveno zanimaju lična iskustva), ali da li bi ovo malo pojasnio, s obzirom da mi je to jako bitno jer mi se čini da mi prelazak na 100%raw upravo ometa ta moja sumnja u nedovoljno prisustvo B12, tako da povremeno koristim sir i jogurt #-o , mada, priznajem da za tim nemam neku posebnu potrebu. To se svodi na gutljaj-dva tj.parčence-dva nekoliko puta nedeljno...

Istrazivao sam po raznim forumima i citao iskustva ljudi koji su na sirovoj hrani, dalje od toga nisam ulazio u problematiku.
Iskreno, ne znam sto da mislim u vezi toga, dosta suprotnih tvrdnji se nalazi na netu (alge imaju B12, pa nakon toga nemaju, fermentirana soja ima B12, pa po nekim izvorima je neupotrebljiva, pa klice imaju, pa nemaju...). Zato su me i zanimala tvoja iskustva.
Evo ti par linkova gdje sam to citao, mozda ti stogod od toga pomogne:
http://www.zemljani.com/forum/viewtopic ... 1125132d82
http://www.sirovahrana.com/forum/viewto ... ad05f67970

_________________
"Razumni ljudi prilagođavaju se svijetu.
Nerazumni ljudi svijet prilagođavaju sebi.
Upravo zato napredak ovisi o nerazumnim ljudima."

Gram prakse vrijedi više od tone teorije.

"Budi promjena koju želiš vidjeti." Mahatma Gandhi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 3:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
hybrid je napisao/la:
Iskreno, ne znam sto da mislim u vezi toga, dosta suprotnih tvrdnji se nalazi na netu (alge imaju B12, pa nakon toga nemaju, fermentirana soja ima B12, pa po nekim izvorima je neupotrebljiva, pa klice imaju, pa nemaju...). Zato su me i zanimala tvoja iskustva.

Znaš kako, ako budeš tako nastavio poludećeš, jer je to sa takvim glupostima tako... Po jednom autoru je ovako a po drugom onako...
Jedna od metoda za donošenje zaključaka je, potraži što je moguće više izvora i uporedi ih, pa onaj odgovor na koji si najviše nailazio, uzmi kao pravi... Mada i to je relativno... Al mora se nekako do rešenja, pa sam ja odlučio tako... #-o
Bila je davno jedna dečija emisija "Neven", u kojoj je bila fora, ako imaš pitanje pitaj desetoricu, i kao odgovor prihvati onaj koji si najviše čuo...

No, hajmo sada o temi :D

Cijanokobalamin ili B12 sa hem formulom "C63 H90 O14 N14 PCo", ne znam da li ga ima u pšeničnim klicima, istražiću malo, pa se javljam, ali ga sigurno ima u pivskom kvascu i u džigerici... takođe u jajima (žumancetu, naravno) i u mleku...
Veoma važan za nervni sistem, ali i sintezu raznih neophodnih jedinjenja poput aminokiselina, proteina i nukleinskih kiselina...Neophodan za rastanje, za pravilno formiranje i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca i za pravilnu funkciju nervnog sistema (manjak često za posledicu ima depresiju). Ozbiljniji nedostatak dovodi do "perniciozne anemije", jedne vrste malokrvnosti usled nepravilnog sazrevanja(razvoja) crvenih krvnih zrnaca a u težim slučajevima i do degenerativnih promena u centralnom nervnom sistemu...
I ovaj vitamin kao i svi iz ove grupe, u ostalom i vitamin C, je rastvoriv u vodi pa se ne skladišti puno u organizmu (već trenutni višak izlučuje) i zato se mora svakodnevno unositi... Zapravo, najveća njegova skladišta su jetra, srce i bubrezi...
..........................................

To je što ja znam, a evo i ono što sam našao:

Navodi se da je dnevna potrebnA doza 500-100ug (mikrograma), ali da ni visoke doze nisu štetne (kao i za sve ostale B vitamine). Dnevne doze mogu biti i preko 3mg (miligrama)...Ove doze su za primetne rezultate i sigurnu prevenciju starenja i degeneracije mozga), a za normalno održavanje zdravlja dovoljno je, za normalnu zdravu osobu, 2µg.

Vikipedija kaže:
Bogati izvori vitamina B12 su riba, plodovi mora, mlijeko, jetra, srce i fermentirani sirevi. Meso je siromašan izvor ovog vitamina, a u povrću ga uopće ni nema. Preporučene dnevne količine (RDA) za zdravu odraslu osobu su 2 μg, a to je količina prisutna u normalnoj prehrani.

Našao sam još u nekoj literaturi:
Prirodni izvori - Vitamina B12 su goveđi bubreg i džigerica, teleće srce, goveđe srce, tunjevina, bakalar, švajcarski sir, jaja, piletina, pivski kvasac...

Još izvora:
Najbolji prirodni izvori: Dzigerica, govedina, svinjetina, jaja, mleko, ...
www.yu-fitness.com/forum/index.php?topic=5983.0

I još:
Folna kiselina sprečava bebi neurološke probleme, vitamin B12 ima važnu ulogu u sinteza DNA. Prehrambeni izvori vitamina B12 su meso, riba, jaja i mlečni prizvodi...
www.dijetica.com/pages/trudnoca5.html

Pa još sa: http://www.vesti.rs/Vesti/Vitamin-B12-s ... ase-2.html
Vitamin B12 sprečava smanjenje moždane mase

LONDON - Starije osobe s visokim nivoom vitamina B12 u organizmu izložene su manjoj opasnosti od smanjenja moždane mase do koga dolazi sa godinama, pokazali su rezultati novog britanskog istraživanja.

Zatim još sa: http://www.chem.bg.ac.yu/~srdjan/minera ... 2/b12.html
...Oni su tvrdili da vitamin B12 povećava moć pamćenja i sposobnost rezonovanja i koncentracije, tj. leči mentalne poremećaje i uopšteno čini jedan organizam mlađim.

Izvori vitamina B12

Vitamin B12 ne sintetizuju ni biljke ni životinje. Vitamin B12 sintetizuju samo neke vrste bakterija. Na primer, mikroflora preživara sintetizuje vitamin B12 u neophodnim količinama.

Za čoveka su stoga osnovni izvori vitamina B12 proizvodi životinjskog porekla: jetra, bubrezi, srce, mišići, govedina i svinjetina. U ovim delovima organizma se nagomilava vitamin B12 koga su proizvele bakterije.

Dobar izvor vitamina B12 su i ribe i jaja.

Plodovi mora, proizvodi soje, razna zrnevlja i cerealije NISU dobri izvori ovog vitamina, što je posebno važno za vegetarijance.Sadržaj vitamina B12 u nekim prehrambenim proizvodima


Namirnice Sadržaj vitamina B12

(µg / 100 g namirnice)
Jetra - goveđa 50 - 130
Bubrezi - goveđi 20 - 50
Srce - goveđe 25
Riblje brašno 10 - 25
Riba - presna 10
Sir 1,4 - 3,6
Meso - goveđe 2,8
Mozak - goveđi 2,7
Meso - teleće 2,0
Žumance jajeta 1,2
Mleko 0,2 - 0,6
Meso - svinjsko 0,1 - 0,5
Belance jajeta 0
-----------------------------------
Ovaj poslednji sajt je jako dobar, posetite...

Pošto se radi o ishrani sirovom hranom, zaključak je da su pivski kvasac, jaja i mleko najsigurniji izvori, sem ako nećete jesti sirovu jetru (džigericu) i ribu... :D

Dakle, pošto nije reč o vegeterijanstvu već sirovoj hrani, ja glasam za sirova, biološki proizvedena, sveža jaja i isto takvo mleko...
Što se tiče pivskog kvasca, ne znam, ja sam ga koristio i imam odlična iskustva s njim, ali pak, slušam da kvasac kao kvasac nije dobar i poželjan... Pa ostavljam nekome ko zna da nam (mi) kaže zašto...

Sreća je na strani onih koji žive na selo i imaju sve ovo (kao ja :D )[/quote]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 5:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
sirovu hranu može jest onaj tko ju sam proizvodi...
neću jest sirovi GMO iz supermarketa :? to se mora kuhat...a sirovo je za selo :(

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 8:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
extranoize je napisao/la:
sirovu hranu može jest onaj tko ju sam proizvodi...
neću jest sirovi GMO iz supermarketa :? to se mora kuhat...a sirovo je za selo :(

Taj sam...sa sela...odem u vrt i uberem hranu, ako nije blatnjava ne moram je ni prati :D
No dobro... ni kuvanjem nećešmoći da spereš otrove koji su ugrađeni u strukturu ploda... a običnim, malo temeljitijim pranjem u toploj vodi spraćeš mikroorganizme...

Idemo dalje:

kalista je napisao/la:
Ipak, ako se uzmu u obzir sve opasnosti koje vrebaju od načina života tzv. savremenog čoveka, pitanje načina ishrane nije nimalo nevažno. Znamo (bolje reći ne znamo!) šta se sve nalazi u prerađenim namirnicama tako da se sirov način ishrane nekako nameće kao (možda) najbolji.
Kakva su vaša lična iskustva sa tim, nedoumice, pitanja i rešenja??

Da, apsolutno, NE ZNAMO šta se sve nalazi u hrani koju kupujemo, čak i sirovom voću i povrću i čak i sa pijace... Sva ta veštačka đubriva koja se ne unose samo prihranjivanjem preko zemlje (korena), već i veliki broj onih, visokokoncentrovanih kojima se prska, te se prihrana vrši preko listova... Da ne pominjem redovno prskanje protiv štetočina, raznih parazita ili "atmosferskih napada"... i na kraju sredstava za zaštitu ubranog voća i povrća da bi se zaštitilo od kvarenja i da bi se moglo dugo održati svežim i lepim... da li se sve to ugrađuje u strukturu plodova??? Ne znam ali mislim da da... Da bi bilo jasnije, na jednom takvom "zaštitnom" sredstvu piše da je period detoksikacije plodova, recimo, 45 dana, znači tek se tada mogu jesti, jer je tada koncentracija otrova postala zanemarljiva (ali otrov je tu, pa makar je njegova konventracija zanemarljiva)...
Govorim iz prve ruke,... Ja sam sa sela... ali proverite me, nemojte mi verovati...recimo pretražite par poljoprivrednih sajtova, sa temom zaštite od štetočina...
A kada je reč o prerađenoj hrani, nije mi samo jasno što se ne uvede zakon koji bi obavezao proizvođače i prodavce da istaknu detaljni spisak aditiva, ali ne šifrovano kao E250 ili slično, nego sa tačnim i celim nazivima svakog aditiva kao i procentualnim sadržajem u konkretnom proizvodu, i eventualno hemijskim formulama... Pa da bar znamo šta sve jedemo, ako već ne možemo da izbegnemo...

Tako da si u pravu, sirov način je, ipak, najsigurniji...

Ja, doduše, imam sreće, gajim sve organski, jeste da treba puno više rada jer treba da se poseju veće količine da bi ostalo i za vas ono što ne pojedu crvi i ostale "štetočine"... :) i jeste da jabuke nisu onako lepe i sjajne i ne-crvljive... ali bar znam, da sam dao sve od sebe, da bar na mom imanju sve te otrove svedem na minimum... i znam šta jedem :)

Znači, rešenje je, kupiti plac bliže prirodi ili u prirodi, otići u nasleđene seoske kuće... i tamo živeti mirno i zdravo :) ili, kao kompromis, naći ljude kojima verujete i od njih nabavljati robu (mislim na seljake koji se bave extenzivno "zemljom")...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 8:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Citat:
Navodno ga ima u povrcu iz organskog uzgoja, a do takvog povrca je danas jako tesko doc. Spominje se i jedenje neopranog povrca, jedenje mrava, dodaci prehrani sa vitaminom B12 navodno organizam ne moze razgraditi,... Lista svega toga je poduza.

Ja bih ipak uzeo te suplemente, ako postoji realna potreba za B12 ili drugim B vitaminima... Izvesni Pauling (koga sam već pominjao u temi "Hrana") u svojij knjizi "ŽIVETI DUŽE I OSEĆATI SE BOLJE, uz pomoć vitamina" i koji je živeo, ako se dobro sećam, 96 godina, ceo život je pio sintetičke uglavnom, vitamine...Pa i da nisu preterano "dobri", bar ćete 90-tu doživeti :)

Međutim, možda je bolje preferirati prirodne izvore, poput pšeničnih klica koje su pravi vitaminski dijamant, jer većinom, sadrže sve neophodne vitamine, pa ga, možda kombinovati sa pivskim kvascem koji je drugi takav izvor (a sadrži b12 najsigurnije)...

No, na kraju, tu je žumanac... Kupovati organska, sveža i kontrolisana (mislim na prrglede nadležnih organa za zdravlje i hranu) jaja, i jesti ih presna. Jedno jaje na dan, bilo bi, za najveći broj ljudi dovoljno)... a može da se umeša u presne voćne i povrćne kaše, ili umuti s mlekom i slično... u krajnjoj liniji, može se i rovito skuvati...

Nego htedoh da pitam, nisam razumeo ovo: "jedenje neopranog povrca, jedenje mrava", mislič bukvalno? Preporučuje se jedenje prljavog povrća i mrava jer sadrže vitamin B12?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 8:25 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
dudu je napisao/la:
...ali djeca nemaju toliko razvijen probavni sustav da i mogli sirove namirnice provariti. ili sam u zabludi...Nisam siguran kako bih ja hranio svoje dete, verovatno bih pre toga mesecima istraživao...pa ako ne bih bio siguran hranio bih ga na proveren način... sim vrstama hrane, ali naravno biološki dobijenom...

Ernst Gunther u klnjizi o sirovoj hrani govori o hranjenju svoje bebe, kasnije malog deteta sirovom hranom... knjigu možeš naći, ja mislim i u galaksijinom download-u, a mislim i u Kalistinim 4shared folderu "zdravlje"...

Naime holin je jako neophodan trudnicama i maloj deci za pravilan razvoj mozga... Deca čije su majke jele hranu bogatu ovim jedinjenjem pametnija su... Ne sećam se sada, da li u žumancetu ima baš holina ili jedinjenja iz kog se on sintetiše u telu... No moji su preci jeli i jaja i mleko (presno i organsko) i živeli su preko 90 godina... Tako da jaja što da ne, (možda poput tibetanskih monaha, jedno ujutru)...

Nije tačno ovo za vitaminsko mineralne dodatke... Jeste ima različitih kvaliteta, ali oni koji ih uzimaju, imaju bolju krvnu sliku, raspoloženje, pamćenje, imunitet... lepšu kožu, kosu, nokte... dakle apsorbuje ih telo...
A da se apsorbuju pokazuju i medicinski pregledi, razne analize, krvi, tkiva, kose...
Mana je njihova što sadrže takav odnos kakav sadrže, optimizovan... a individualna je potreba ovog ili onog vitamina i minerala... pa se trebaju uzimati uz lekarsku preporuku i nadzor...ili samostalno ali sa redovnim lekarskim pregledima i analizama na sadržaj vitamina i minerala...
Moje lično iskustvo je... B-kompleks je bezazlen, kao i vitamin C, 100mg-E... ali ono u šta najviše verujem, to je da je hrana najsigurniji i najbezbedniji izvor svega što je telu potrebno... sa hranom će retko doći do neke hipervitaminoze...
Preterane količine hrane bogate vitaminima A i D, naročito A su opasne!!! Hipervitaminoza A je povezana sa osteoporozom...
Takođe, ako mislite da isključite svo meso sem ribljeg, i to može biti opasno jer velike količine nezasićenih masti razređuje krv što produžava period do zgrušnjavanja, pa su opasnosti od bolesti vezanih za pucanje krvnih sudova u mozgu i sl. drastično povećane...

Zdrava hrana, po meni, je BALANS... pa o kakvom god da se načinu ishrane radi...
Možda se svaštojedi najbolje hrane...ako pod svaštojedom podrazumevamo čoveka koji jede sve ali bira kvalitet, znači puno salate, hladno ceđena ulja, pečeno ili kuvano meso sa što manje masti (recimo teletina), riba, i sve vrste voća i povrća, a sa vrlo malo ili nimalo slatkiša...
Ovako su se hranili naši stari do pre 50 godina... Moje bake i dede su mi je pričali da su šećer jeli za praznike, puno su radili, čak su i pili ali domaće vino i rakiju, neki su i pušili...i eto živeli su preko 90 god...
Recimo da su malo i znali šta je bolje od čega, da su se malo i čuvali minimizirali alkohol i izbacili duvan... verovatno bi prešli stotu...
Znači proverene informacije...
U hlebno brašno od celog zrna mešali su ia osušene koprive da bi povećali količinu brašna (zbog nemaštine), a nisu ni znali koliko je to zdravije...
Znači peći meso, i možda ovakav hleb, peći možda i krompir ili kuvati (jer ipak mislim da nije najbolje jesti ga presnog), a sve što ne mora da se obradi termički jesti sirovo, salatu smatrati hranom a ne dodatkom obroku, a slatkiše zameniti slatkišima sa "grane", jagode, trešnje, lubenice, dinje, jabuke, kruške, šljive... za zimu sušeno... pa može li se čokolada porediti sa ovim??? Za mene NE...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 8:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
I hajde da postam jošjednom, da ne bih kasnije negde zaturio ovo što sam našao...Nadam se da neće nikom smetati i da će neko pronaći neke korisne informacije u ovim postovima koje sam ostavio...

Zapravo evo za klice i žitarice, našao sam na jednom sajtu... nekom koji se odnosi na kuvanje... (u googleu upisao: izvori vitamina b12)

Vitamin B12

Po svojoj hemijskoj strukturi, B12 se ubraja u najsloženije vitamine, a jedini od njih sadrži esencijalne mineralne elemente i kobalt. Rastvorljiv je u vodi, zbog čega se u organizmu ne stvaraju velike zalihe ovog važnog nutritijenta, a osim toga probavni trakt ga ne upija dobro, pa se, da bi organizam mogao da ga iskoristi, mora kombinovati sa kalcijumom. Apsorpciju B12 potpomaže tiroidna žlezda, a neprijatelji ovog vitamina su kiseline i alkalije, voda, sunčeva svetlost, alkohol, estrogen, pilule za spavanje kao i cigarete.
Gde ima vitamina B12?

Nutricionisti su dugo bili uvereni da vitamin B12 sasdrže samo namirnice životinjskog porekla (džigerica, jaja, riba), kao i pivski kvasac, Međutim novija naučna istraživanja pokazala su da je i neka hrana biljnog porekla bogata ovim vitaminom, cvekla, pojedine vrste žitarica (naročito njihove klice), susam, lešnik, soja, morske alge...Takođe dobri izvori vitamina B12 jesu i kiseli kupus i sve namirnice koje sadrže mlečnu kiselinu, kao što je povrće iz turšije.
Lekovitost

Vitamin B12 je esencijalna kiselina neophodna za stvaranje, rast i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca, kao i za normalno funkcionisanje nervnog sistema. Ovaj vitamin pokazao je inzvaredne rezultate u lečenju raznih nervnih poremećaja, ima dokazano antitumorsko dejstvo, i odličan je izvor energije za telo čoveka, naročito za njegov centralni nervni sistem, jer poboljšava koncentraciju i pamćenje, smanjuje razdražljivost i ravnotežu. Sprečava anemiju, potpomaže rast i povećava apeti kod dece. Kao deo kompleksa B vitamina, B12 može da ublaži tegobe za vreme i neposredno pre menstruacije.
Pšenične klice

Pšenične klice sadrže mnoštvo hranljivih sastojaka, pre svega vitamina B kompleksa. Klice žitarica dokazano smanjuju opasnost od srčanog udara, štite od kancera i ubrzavaju zarastanje rana, a pokazale su lekovitost i u slučaju kancera debelog creva i srčanih oboljenja.
Recept
Proklijala pšenica protiv srčanih obolenja

U dve tegle od 1 l sipati od tri do pet kašika oprane pšenice. U prvu teglu nasuti vode i držati je 24 sata na toplom mestu. Nakon toga prosuti vodu iz prve tegle, ponovo je zatvoriti i ostaviti da stoji. Istovremeno sipati pšenicu u drugu teglu, i ostaviti da stoji 24 sata. Posle toga prosuti, vodu iz druge tegle, poklopiti je i ostaviti žito da odstoji. Do tada je u prvoj tegli pšenica već proklijala, i spremna je za upotrbu, ali je prethodno trba oprati prokuvanom i ohlađenom vodom. Koristeći naizmenično dve tegle, svakog dana ćete imati svežu porciju klica pšenice.

Lekovito bilje kuhinjica


Od srca pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jun 06, 2009 9:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 16, 2009 11:52 am
Postovi: 46
Lokacija: Srbija
Za zdravu hranu i zdrav način života uopšte sam zainteresovana više od deset godina. Puno sam čitala i puno istraživala.Puno sam i eksperimentisala na sebi.
Što se tiče priče o nedostatku B12,u knjizi Dragiše Milovanovića"Biti ili ne biti vegetarijanac" on iznosi podatak da,ukoliko ne unosimo hranu životinjskog porekla,organizam sam proizvodi ovaj vitamin.
Inače,znate da postoje mnoga plemena,pa čak i narodi po Aziji koji se hrane isključivo biljnom hranom i žive dugo i kvalitetno.
Po meni,ako stalno brojimo koliko smo kojih vitamina,minerala i enzima uneli,zasigurno ćemo se bespotrebno opteretiti.Recimo da sam počela na sličan način i došla do zaključka da nema svrhe istraživati koliko čega ima u čemu :shock:
Sve to može mnogo lepše i jednostavnije...
Činjenica je da je sirova hrana najkvalitetnija i da je naše ćelije najbolje "prepoznaju".Naše telo se u stvari hrani informacijama,a "kuvane" informacije su mrtve.
Sirove biljke su idealan izvor hrane za nas,ali treba vremena da se čovek navikne na tu ideju.
I tako bih mogla još dugo...ali poenta moje priče je ta da je najbolje probati i proveriti da li vam prija ovakva hrana.
Pre tri godine sam prestala da jedem meso,doduše najviše zbog ljubavi prema životinjama :D .Vrlo brzo sam se osećala snažnije,budila sam se odmorna i raspoložena i mnoooooogo bolje sam podnosila letnje vrućine.
I dalje ponekad nešto skuvam ili pojedem parče sira,ali ne zato što mislim da je to neophodno,jer tvrdim da nije,nego zato što volim.
Pre devet meseci sam postala mama sa punih 35.U toku trudnoće sam takođe jela voće,salate,žitarice,a sir počela tek posle tri,četiri meseca,jer mi se dotle nije jeo.Za bebu,još u stomaku,lekar mi je rekao da je "dobro uhranjena".
Mleka sam imala dovoljno za dve bebe(imam još uvek :D ).
Bebi dajem samo sirovu hranu.Veseo je,zdrav i rumen :D .
E sad,kao i Baki,imam tu sreću da živim na selu i da imam svoje voće i povrće.Mislim da je to jedini način da se čovek zaista pravilno hrani.Stvar je u tome da je značajno između ostalog i to da sami uzgajamo hranu za sebe,jer tek tada ona nosi prave informacije za nas.O tome ima priče u knjigama Vladimira Megrea "Zvonki kedar ruski".Pominje se negde na ovom sajtu.
I tako...uzberete ono što ste posadili,legnete u hlad pod jabuku i grickate... 8)

_________________
Da li želiš da budeš u pravu,ili da budeš srećan?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 07, 2009 2:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 15, 2009 6:28 pm
Postovi: 133
Sve zivotinje i biljojedi sami proizvode svoj B12 osim covjeka.
Zato jer zivotinje jedu ono sto i trebaju jesti dok mi ljudi, npr, silujemo svoje tjelo ne samo unistavajuci biljnu hranu (kuhajuci, przeci) nego k tome mu jos namecemo i meso za koje uopce nismo predispozicirani. Tako da smo odavno generacijama i stoljecima unistili svoj organizam do te mjere da nazalost moramo unositi B12.

Kada bi covjek poceo s pravilnom sirovom prehranom kroz niz generacije bi se organizam vratio u prvobitnu formu i poceo bi sam od sebe proizvoditi B12.

Glede toga da neki ovdje tvrde da ga u biti mi i sami proizvodimo, volio bih da je to istina :/ nekazem da nije.

_________________
˝Ne vjeruj zato što tako kažu stari rukopisi,ne vjeruj zato što je općeprihvačeno,ne vjeruj zato što te tjeraju da vjeruješ,već prosudi istinu i ako uvidiš da će svima činiti dobro,vjeruj u nju, živi u skladu s njom i pomozi i drugima da čine isto.˝
-Buda


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 07, 2009 10:19 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
16.04.09. je napisao/la:
Što se tiče priče o nedostatku B12,u knjizi Dragiše Milovanovića"Biti ili ne biti vegetarijanac" on iznosi podatak da,ukoliko ne unosimo hranu životinjskog porekla,organizam sam proizvodi ovaj vitamin.
Inače,znate da postoje mnoga plemena,pa čak i narodi po Aziji koji se hrane isključivo biljnom hranom i žive dugo i kvalitetno....

Nije isključeno da čovekov organizam može sam da sintetiše ovaj vitamin, kao i druge supstance koje su sesmatrale esencijalnim...
No najčešće sam nailazio na podatak da su, zabravo, bakterije te koje ga proizvode... a ako se setimo da već postoje dobri (bakterije) domaćini u našim stomacima koje rade slične stvari, zašto da nije moguće da se prigodnom prehranom može ponovo stvoriti pogodna sredina za njihov život negde u nama... i tako nam proizvode i B12... A ako se uzmu u obzir i extremnije teorije kao one u knjizi "Živeti od svetlosti" od Džezmahin, (ali ja ne bih išao baš tako daleko), tada se može zaključiti da čoveku zapravo ništa nije potrebno "sa strane" te da sve vitamine, minerale... nutrijente može da sintetiše od vazduha i prane... :?

16.04.09. je napisao/la:
....imam tu sreću da živim na selu i da imam svoje voće i povrće.Mislim da je to jedini način da se čovek zaista pravilno hrani.Stvar je u tome da je značajno između ostalog i to da sami uzgajamo hranu za sebe,jer tek tada ona nosi prave informacije za nas.O tome ima priče u knjigama Vladimira Megrea "Zvonki kedar ruski".Pominje se negde na ovom sajtu.
I tako...uzberete ono što ste posadili,legnete u hlad pod jabuku i grickate... 8)

Što se ovoga tiče, o kako samo beskrajno mislim da si u pravu... Jer živeo sam i u gradu pa mogu da uporedim... Dakle ljubav (ili zovite to kako god) koju uložiš u gajenju jedne voćke ili povrća... kao i onu prema kravi koja ti daje mleka ili koki koja ti daje jaja...zajedno sa činjenicom da ne može biti svežije nego kad trenutno ubereš ili šta već...
Takvu hranu ne morate da jedete puno a bićete snažni i puni energije...
Takođe stoji i to da nema svrhe brojati koliko je čega u čemu... možda samo u početku, a onda, kada prođe neko vreme, odprilike znate...tako da nećete ostati uskraćeni ni za jedan nutritijent...


chiril stipsa je napisao/la:
Zato jer zivotinje jedu ono sto i trebaju jesti dok mi ljudi, npr, silujemo svoje tjelo ne samo unistavajuci biljnu hranu (kuhajuci, przeci) nego k tome mu jos namecemo i meso za koje uopce nismo predispozicirani. Tako da smo odavno generacijama i stoljecima unistili svoj organizam do te mjere da nazalost moramo unositi B12.

Ali zar mi danas ne živimo duže nego što su ljudi živeli ranije?
Što se tiče prehrane mesom, koju i ja ne preferiram i relativni sam protivnik, ne mogu da garantujem niti da poverujem naučnicima ili bilo kome, da čovek nije predisponiran za njega.... Čak i naši srodnici (ako poverujemo da smo nastali od majmuna), jedu meso... (naravno ne sve vrste)... Dakle, tek kada pronađu vremeplov i vrate se u prošlost i zaključe da ni naši najraniji preci nisu jeli meso, tek tada ću da poverujem...
Mislim da čak ni meso nije štetno a i da čak i biljke mogu biti... i da je naše preterivanje i silovane samih sebe koje si pomenuo, ono što nas truje... Naime, zar bi nekom našem pretku palo na pamet, da nakon mučenja da ulovi, recimo jednu pticu, koja ga je relativno zasitila, nastavi da lovi da bi zadovoljio svoju alavost... Ne verujem... Verovatnije je da su se oni hranili na sledeći način: danas ulove neku životinju i jedu samo njeno meso..., sutra bude slab lov, ali naiđu na puno jestivih orašastih plodova, ili bobica, ili sl... pa onda ona teorija tibetanskih lama (koje, inače, preferiraju presnu i prirodnu hranu), da se jede posebno svaka vrsta hrane (na pr, jedan obrok samo meso, sledeći obrok samo voće, zatim sledeći samo žitarice...ili kako već)...
Takođe, naši preci, po mom mišljenju, su često gladovali... Jer mislim da je glad ta koja ih je nagonila da love ili da traže hranu, tako da, što bi to radili ako nisu osećali glad... Obzirom na to, može se zaključiti i da su oni praznih stomaka radili (trčali za plenom, saupljali, brali plodove...), pa tek onda jeli... Po meni, ovo je, odprilike, neki njihov način života...
A ono što nas zapravo truje jeste pohlepa... Jer da bi se povećao prinos ovoga ili onoga, životinje sed kljukaju hem,ijom da bi bile što veće i brojnije, davale što više jaja ili mleka... hrane se nekakvim koncentratima (pitaj Boga šta je u njima), a biljke đubre i prskaju raznim otrovima... Tako da, mislim, ako nije biološki iliti prirodno=starinski uzgajeno, nije zdravo pa da je i sirovo i biljno...
Naravno,. ne želim da izgleda kao da zdušno zagovaram jednu ili drugu teoriju... napadam nečije stavove ili slično... želja mi je samo da podelim svoje poglede sa drugima i da na osnovu i njihovih (i što više drugačijih pa i suprotnih) mišljenja, donesem kakoav takav, koliko je god to moguće ispravan, zaključak...

Pa da kažem nešto i o iskustvu sa presnom hranom...Iako trenutno nisam na potpuno presnoj hrani (zbog okolnosti), bio sam i kad god sam u prilici, vraćam joj se... Nikad se bolje ne odmoriš i nisi psihički energičniji u pozitivnom smislu reči, nego kad si na sirovoj hrani... Ja sam često tu, kao što sam gore i pisao, uz sirovo voće i povrće jeo i sirovo, sveže mleko (nekuvano, domaće) kao i jaja...Ali često bih se hranio (po osećaju) i samo biljnom hranom... a da i za to vreme obavljam, relativno teške (ne i one najteže) poslove...i to sa puno energije...
Za mene to i nije neki proces, ili ako i jeste, taj proces se sastoji u odluci...dakle ako okolnosti pogoduju, ja samo odlučim i od istog trenutka ja sam na sirovoj hrani... i tako mogu nedeljama, sve dok okolnosti dozvoljavaju...
kako se za crni i zeleni čaj tvrdi da su najbogatiji antioksidansima (jedna filter vreća negleskog-mislim da je 2g-sadrži 1/5 ukupnih dnevnih potreba čoveka), ja i njega koristim..oko 2-3puta na dan... oko 5000ORAC jedinica (što je ta dnevna potreba čoveka) imate i u 100g suvih šljiva bez koščica, ili u oko 200-300g suvoga grožđa..., ne zaboravimo spanać a najmanje paradajz (ili rajčicu)...
Eto...to je odprilike to...trenutno mi još nešto ne pada napamet...
Možda još da kažem i da sirova hrana, bar meni, pojačava apetit a ne smanjuje, pa makar se radilo i o najkomplexnijim vlaknima... Ali nemam problema sa kontrolom apetita, a još manje sa težinom (prirodno sam vitak)...tako da, to je to...
A vaša ioskustva :?: :?: :?:
Vidimo se...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 07, 2009 11:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 31, 2009 12:42 pm
Postovi: 59
Lokacija: between
Hey svima

I ja imam slična iskustva sa sirovom hranom... no što se tiče jaja i mleka nisam bio u prilici da ih puno koristim, jer zbog teškoća vezanih za nabavku istih, a da su kvalitetni, odnosno, prirodni...
Evo baš od juče (ja relativno naglo počinjem) sam počeo sa presnom hranom...
Doručak 0,5kg jagoda i 10-al listića peršuna isto celera i isto miršđije...
Ruček, 0,5kg jagoda i nisam brojao koliko sam pojeo liszića pomenutih biljaka, ali bila je puna šaka...
Par sati kasnije, pojeo sam oko 200-300g vrlo malo barenog graška.
Zatim opet jagode, oko pola kile.
Uveče, nešto natapanog žita, celog zrna.
Pa možda još malo peršuna, celera, mirođije, mladog crnog i belog luka...
I zaboravih, post je bio uz celu količinu "vode života" koju sam "proizveo" i dve šolje zelenog čaja. Osećao sam se super tokom dana. Uveče me je malo uhvatila glad. I da, takođe uveće ali i izjutra (ovoga jutra), imao sam pojačanu palpitaciju, ali vrlo malo...
I što je još važno reći, probudio sam se oko 7:30 potpuno odmoran, iako sam zaspao oko 2 pola 3 noćas (jutros)...
Znači, nije sam sirova hrana (ako zanemarimo ono kratko barenje graška), nego kombinacija sa "vodom života" (koja je moram da primetim bila odličnog ukusa :))
Hajde još neko...
Jel ima neko da mi predloži jelovnik za par dana, sa akcentom na sezonsko voće i povrće, i ono što se može naći na pijaci...

Bye...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 83  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz