Sada je: sub apr 27, 2024 10:25 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 83  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet aug 28, 2009 9:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
E, da to je stvarno vazna stvar!
Evo kako se mi snalazimo - homemade tehnika:kupili smo precistac za vodu (bokal) koji ima filter koji se menja svaka 2 meseca.E, sad, kada se otvori taj filter, sto sam ja uradila, vidi se da on sadrzi aktivni ugalj i neki fini pesak.Pa ti ja ne bih lenja nego naterah muza da kupi, u prodavnici akvaristike, aktivni ugalj, kosta negde oko 200din.(btw filter je preko 600 din.)
I onda:izbacismo nas dvoje sadrzaj starog filtera, ubacismo aktivni ugalj+silikonski pesak, zalepismo silikonom i...radi!!!
Za sada nam je super, voda cista, menjamo aktivni ugalj svaka 2 meseca :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto sep 01, 2009 8:17 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 21, 2009 12:29 pm
Postovi: 60
Hvala na odgovoru. Ali, pošto se slabo razumem u filtere, a koliko sam gledao na net-u ima ih raznih vrsta, objasni mi kakav je taj tvoj "precistac za vodu (bokal) koji ima filter", marka, firma.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto sep 01, 2009 10:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
90% tekućine koje pijem je destilinrana voda, ne ova "domaca" s benzinske, nego sokovi od voca i povrca. Kao sto svi ovi sirovojedski autoriteti govore, jedina organska(destilirana) voda u prirodi je voda iz voca i povrca. Dobijam ju presanjem voca i povrca u sokovniku. Sva voda u prirodi je anorganska, ali voce i povrce ju svojom "probavom" cine organskom. Biljke upijaju iz zemlje sve tvari koje su joj potrebne za rast (minerali, voda.....) i postaju cjelovita prehrambena i organska namirnica.

Od anorganske vode dolazi do ovapnjenja zila i gomilanja anorganskog kalcija po cijelom tijelu. Posljedica su vecina danasnjih bolesti :( prije ili poslije :(
Voda s prirodnog izvora je puno bolja nego ova iz pipe, nema klora ni ostalih dodataka koji se dodaju u vodovodima. Dovoljno je ostaviti casu da se osusi bez brisanja i uociti naslage kamenca na povrsini :(

Kupim tjedno 15 kg mrkve i od toga dobijem 7-8 litara soka. Ispadne da pijem 1 litru soka od mrkve dnevno. Ubacujem i sokove od sezonskog voca svaki dan, tako da vodu u biti pijem samo kad ju stavljam u zelene kasaste sokove. Njega pijem ok 0,5 - 1 litre dnevno.
Ostatak tekucine dobijem jos u vocu i povrcu kojeg pojedem preko dana. I to je sva voda koju unosim :love3:

Mogu reci da sam odusevljen ovim novim sokovnikom-presom sto sam uzeo. Vrti se na 75-80 okretaja u minuti i ima 20 godina garancije na motor i kućište, a 5 godina na ostale dijelove. Istiskuje 20% vise soka nego centrifugalni sokovnici. Obicni centrifugalni sokovnici se vrte na preko 1400 okretaja, sto dovodi do unistavanje hranjih tvari u soku.

http://cgi.ebay.co.uk/Oscar-Vitalmax-90 ... 1|294%3A50

Tomo K je napisao/la:
dzabaludin, tko je taj lik koji ide u teretanu i jede sirovo?
ima li još netko iskustva s nekim sportom i sirovom hranom?


Izvini, nisam uopce skuzio nove postove ovdje. Da, to sam ja. Ako te sta zanima pitaj slobodno :love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto sep 01, 2009 1:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
Pirul, ovo što ti reče džabaludin, to ti je ono prao, njega slušaj! =D>

A pošto se, kako naš narod kaže, posle topa puška ne čuje, informacija o mom ubogom prečistaču i nama "home made" improvizatorima neka ispari u obliku magle... :rofl :rofl


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto sep 01, 2009 4:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
dzabaludin je napisao/la:
Tomo K je napisao/la:
dzabaludin, tko je taj lik koji ide u teretanu i jede sirovo?
ima li još netko iskustva s nekim sportom i sirovom hranom?


Izvini, nisam uopce skuzio nove postove ovdje. Da, to sam ja. Ako te sta zanima pitaj slobodno

ewo reci sto jedes, koliko puta dnewno, koliko kalorija dnewno uneses u sebe,...

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto sep 01, 2009 6:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
bad.ass je napisao/la:
ewo reci sto jedes, koliko puta dnewno, koliko kalorija dnewno uneses u sebe,...


Jedem po onom rasporedu sto sam vec napisao na stranici prije. Tamo je tocno napisano sta u koliko sati ide. Moram priznati da prije nisam bio opterecen kalorijama, jer sam imao 10 kila viska i bilo je lijepo osjetiti da se topi. Ali kad se sve istopilo, prica se okrenula :wink: umjesto da pazim da ne unesem previse kalorija, sada moram paziti da unesem dovoljno i dobro se namuciti za to. Smanjio sam kolicinu zelenog kasastog soka (1,5L na 0,7L) kojega pijem i poceo jesti vise sjemenki (lan, sezam, suncokret, bundeva), orasastih plodova (orasi, ljesnjaci, bademi), vise banana, suhoga voca. To su namirnice najbogatije kalorijama. 100g orasastih plodova ima oko 500-600 kalorija, 1 kg banana(oguljenih :D ) oko 1200 kal, 100g grozdjica oko 500 kal, 100g maka 500 kal. Posto jedem vecinom kombinacije ovoga svega navedenoga, namirim se dovoljno. Prije 3 mjeseca sam bio pao na 67 kg, sada se drzim na 70 kg otkako sam poceo paziti na kalorije :shock: Nemoguce je brojati to bas tako tocno, ali mislim da unesem malo vise od 3000 kalorija dnevno u sebe, cca. Dovoljno je poceti jesti takvu "jacu" sirovu hranu i nema brige. Ne pretjerivati s povrcem, jer ono je malo kaloricno. Uz njega se jos brze mrsavi.

Najbolji omjer sirove hrane općenito je 70% voće, 20 povrće i 10% orašasti plodovi, ne po meni, nego po svim malo kvalitetnijim knjigama koje sam citao.


:love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto sep 01, 2009 6:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
kalista je napisao/la:
Pirul, ovo što ti reče džabaludin, to ti je ono prao, njega slušaj! =D>

A pošto se, kako naš narod kaže, posle topa puška ne čuje, informacija o mom ubogom prečistaču i nama "home made" improvizatorima neka ispari u obliku magle... :rofl :rofl


Ma ne, skuzio sam i ja po netu da prodaju jeftinije uredjaje samo s tim filterom i one skuplje koji bas destiliraju vodu. Ovi skuplji rade dobro svoj posao i dosta ljudi je zadovoljno s tim uredjajima. Oni daju pravu korisnu destiliranu vodu. Ovi filterasi ne. Osobno nemam taj uredjaj, ali ovo je onako kako sam ja to shvatio iz onoga sto sam citao dosada :shock:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: čet sep 03, 2009 10:50 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 21, 2009 12:29 pm
Postovi: 60
Informacije koje daje Dzabaludin su uvek znacajne - to sam video i na drugom forumu! Ali, kako nabaviti ovaj kvalitetan sokovnik - pitanje je sad? Drugo pitanje za Dzabaludina je: da li je neophodno imati i ovaj sokovnik i blender (video sam na forumu sirovahrana da si nabavio i kvalitetan blender). Ovo sve pitam jer sam ja sirovojelac tek dva meseca (oko 90%, uz poneko kuvano povrce) i iako sam procitao desetak knjiga (opet zahvaljujuci Dzabaludinu koji ih je skenirao!), jos uvek imam nedoumica. Inace, u ova dva meseca sam uglavnom jeo ujutro voce, za rucak mesanu salatu od 7-8 vrsta povrca, posle podne opet voce ili nesto malo orasastih plodova. Kako ne trosim mnogo energije radom, to mi je ovo bilo dovoljno, uz 1 do 1,5 l flasirane vode dnevno. Sokove sam povremeno pravio u centrifugalnom sokovniku, za koji znam od ranije da nije dobar. Dok ne nabavim Oskara!

Za nas pocetnike, svaki savet i informacija od starih sirovojelaca je dobro dosla! Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: čet sep 03, 2009 12:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
pirul je napisao/la:

Za nas pocetnike, svaki savet i informacija od starih sirovojelaca je dobro dosla! Pozz


Blender i sokovnik su 2 razlicite stvari. Blender je "obicni" mikser koji pravi kasu od hrane ili mixa napitke. S blenderom pravim zeleni kasasti sok, dorucak (kasa), veceru (kasa), namaze, sladoled. Palim ga 3 puta dnevno, a nekada i vise.
Sokovnik drobi-presa voce i povrce na niskim okretakima (80 u min) i istiskuje sok. Sokovnik koristim 5-6 puta tjedno. Sokovi se mogu drzati do 24-36 sati max u frizideru, poslije gube svoju vrijednost i zgusnjavaju se.

Blender i sokovnik sam narucio preko ebay-a. Carinu sam platio u oba slucaja. Blender je najjeftiniji kad se narucuje iz amerike. Moj je Blendtec, a postoji i Vitamix koji je jos starija i isprobanija marka. Za Blendtec sam se odlucio jer je cura s foruma uzela i bila osusevljena i nakon godinu dana koristenja. Mogu se pogledati i klipovi na Youtube o snazi i kvaliteti Blendtec-a. Bila je ista cijena, ali sam se ipak odlucio za ovoga i nisam pozalio.

Sokovnik Oscar se moze nabaviti samo preko ebay.uk, jer je tamo glavni dealer za Evropu i zapad. Sta god da narucujete od uredjaja, nedajte da vam salju kurirskim sluzbama poput DHL, DPD, Overseas.....jer cete platiti skoro 2 carine, a ne jednu. Trazite da salju iskljucivo obicnom postom kao osigurani paket. Za koji tjedan vam dodje obavijest od poste da trebate platiti carinu i preuzimate paket direktno u posti. Kod kurirskih sluzbi ima dosta komplikacija i njihovih extra troskova, kojih inace nema kad ide obicno.

Za prvu ruku mogu posluziti i obicni sokovnik i obicni blender, jer su nekoliko puta jeftiniji i sluze svrsi. U par mjeseci koristenja su mi krepala 3 blendera i 2 sokovnika :( Nakon te serije krepavanja, odlucio sam se za nesto kvalitetnije, ali i dosta skuplje. No kad probas i vidis koliko je hrana ukusnija, drugacija i koliko ti manje vremena treba za istu stvar, odmah zaboravis koliko si ga platio :mrgreen:

Za nedoumice oko hrane ti vjerujem, jer sam ih ja dosta imao. Kako vrijeme prolazi bice ti puno toga jasnije, samo da udjes u kolotecinu. Ni ja nisam kuzio kako to sve radi, nije mi bio jasan ni taj prirodni zakon ciscenja organizma, sve dok ga sam nisam dozivio :love3:

Nisam u sve ovo krenuo zbog ljubavi prema zivotinjama, nego zbog svoje bolesti, odnosno zdravlja. I kao sirovojed, koristim zivotinjsku hranu nekada. Med svakodnevno i sirovo vrhnje ponekad. Sir i mlijeko ne koristim. Sirovo kravlje mlijeko sam pio dok nisam otkrio zelene kasaste sokove. :love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: čet sep 03, 2009 10:47 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Hej pa vi se rashuktaste... :D

1. Da li znate za onaj neki filtar za vodu koji se ušrafi na slavinu i kao radi nešto par meseci... a kad se "istroši" tj kad se na njega nataloži previše nečistoća, onda se par puta (valjda) može regenerisati potapanjem u neku kiselinu, mislim da se preporučuje eksencija iliti čist ocat (topi kamenac)...
To je nakakav kristalni filtar... jel zna neko o tome... je video kod prijateljha u gradu...

2. Drugo.. verujem da nema ništa bolje od izvorske vode, a od hlorisane, verujem, da bih se razboleo (bilo mi ju je teško piti dok sam morao)...
Ja, slučajno, imam planinsku izvorsku vodu... Ali, kao što reče dzabaludin, dosta tečnosti unesem preko sezonskog povrća i voće (dok ga ima u bašti :mrgreen: )

3. Onaj sokovnik je toliko skup da je to strašno :mrgreen:
A šta je sa onim od nekakvog Džeka Lelejna, što ga reklamiraše na TV šopu, kao extra je, a bio je oko 120€ ili tako nekako??? Ima li neko iskustva sa njim?

4. dzabaludin je potvrdio moje iskustvo sa sirovom hranom, nekih 2-3 meseca... ako nećete da se osušite kao grana, nemojte da ne jedete kestenje, semenje, papriku, lešnik, suve šljive, suvo grožđe i urme (ako ste sportista ili se bavite fizičkim poslom, aktivnostima, jer su prebogati šećerom) i sl... Takođe potapane žitarice, obavezno (bar po meni)...
Tako sam se hranio oko mesec dana, experimentalno, i nisam nastavio, jer ne volim da kupujem hranu, već je sam gajim, a većina ovoga ne raste kod nas :D
Dok sam se tako hranio, bio sam jači i izdržljiviji nego ikada ranije...
Nakon tih experimentalnih mesec dana vratio sam se samo na lokalno sezonsko voće i povrće i opet smršao i oslabio fizički, i takav sam sada.
Od pre neki dan, nisam više 100% sirovojedac. Kako sam naglo počeo da jedem sirovo (no napominjem da sam ja oduvek jeo puno salate, recimo meni je salata uzu svaki obrok po 0.5-1kg paradajza-rajčice, 100g luka, 2-3 ljute papričice, ili alternativa beli luk..., sirova paprika...) tako sam i prestao.
razlog je, sezona je spremanja drva, pa nije preporučljivo unositi jedva 1000kalorija dnevno :mrgreen: , drugim rečima, živim na selu od sela i uglavnom u skladu sa lokalnom prirodom, pa se od nje i hranim. Lešnici i orasi baš i ne uspevaju pa ih je malo, vrlo malo... i sve to moram kupiti, kao i semenke, kestenje, banane, suvo grožđe, suve šljive i td... dakle sve ono neophodno kada je kaloričnost tj energija u pitanju (mada sve više mislim da probam onu foru od Džezmahin :mrgreen: )...

5. Evo jednog iskustva... radio sam intenzivno fizički teško par dana jedući samo paradajz salatu, po neku papriku i voćku (sezonsku, lokalnu), i jednog dana sam se skoro onesvestio. Toliko mi je pozlilo, da sam ja, koji ne voli da se prenemaže, morao hitno kući da bih legao...
Odmah sam ujutro doručkovao kajganu od 5 jaja, i 1kg paradajza sa lukom i 2-3 ljute papričice i trećinu kruha-leba) te sam ceo dan posle radio bez problema do večeri (ne preporučujem ovako nešto jer je opasnost od trovanja vrlo verovatna, to jest, nakon ovog dana rasturio sam se prebrancem-prženu krupni pasulj/grah sa puuuuno zejtina-ulja, kog sam oduvek obožavao, tako da sam čitav dan imao stomačnih problema :mrgreen: , no čuo sam da su neki ljudi koji su posle duuužeg vremena pojeli meso i jaja da su se otrovali, neki čak i umrli... zato oprez i bez zezanja. dovoljna je valjda jedna budala :mrgreen: )...

6. Iako sam se vratio na prženo, jer su okolnosti takve, naravno i dalje sa velikim procentom sirovog, planiram da se sada dobro organizujem, vođen prethodnim iskustvom, i počnem ponovo kako valja...
Zanima me, da li neko ima iskustva sa sirovom ishranom od lokalnog, homemade :mrgreen: , povrća i voća???
Ja sam lično duboko uveren da je 101% najbolja stvar, jer nema ni isti ukus a nije ni isti doživljaj kad jedem kupljeno voće/povrće ili ono koje uberem u svom vrtu, voćnjaku i još neposredno pred jelo...
A i ne postoji organsko, kao seljak znam kako se sve to gaji, i ne verujem da će bilo kakva kontrola, navodno Evropa i sl da natera seljake, koji su i ovako potpuno destimulisani i zanemareni ( a na njihovim leđima zarađuju prekupci, i prerađivači) da krišom ne đubre veštačkim đubrivima, prskaju protiv parazita i štetočina i sl...
Ono što se naziva organskim je samo drugačije (blaže) tretirano hem sredstvima... Bar koliko ja znam...

7. Moja planirana dugoročna varijanta za proteine i kalorije jesu žitarice i kukuruz, jer toga, koliko-toliko ima... što potapano, što u vidu nekog sirovog hleba (dajte recept ako imate :D )...
Ima i bundevinog semena, onako malo, a mogao bih da počnem, od proleća da gajim i suncokret, pa me zanima, zna li neko postoji li neka mašina za ljuštenje semenki... baš se i ne isplati da svaku ljuštim u trenutku kad želim da jedem, naročito suncokretovo seme :mrgreen:

8. Ja nemam ni jedan jedini el aparat... za mućkanje, mixanje, presovanje, i td, koristim usta... u tom pogledu konzervativan sam do bola :mrgreen: , drugim rečima, volim da je sve što više prirodno i ne verujem 100%.

9. Pitao bih, jer me zanimaju razlozi (kao što je Džabaludin sam odgovorio), zbog čega ste vi prešli na sirovo ili zašto želite i planirate da pređete?
Moj razlog je taj, što sam od rođenja voleo puno sirovog i što se super osećam kad naguram puno, naročito zelenog, povrća jer obožavam onaj ukus zelenila i kao da mi ga telo traži... takođe volim i ukus gorkog :mrgreen: (lud 100%)...
Od malena volim da osetim taj čist ukus jedne određene biljke u ustima, npr sirovog, sveže požnjevenog zrna žita...

10. Kada je reč o samoj literaturi, verujete li joj vi 100%... Ja svu literaturu, čak i stručnu literaturu, recimo iz matematike ili fizike uzimam sa rezervom :mrgreen: , a da ne govorim o istraživanjima uticaja ovoga ili onoga na čoveka, njegovo zdravlje, vitalnost i td... Ti se rezultati, tj zaključci stalno menjaju...
Drugim rečima... ko zna da li nema neke komercijalizacije u svemu tome, uvek...

U jednoj knjizi (mislim da je "ishrana sirovim sokovima" ili tako nekako) jw pisalo da moraš posedovati specijalni sokovnik, pa je autor objašnjavao kako je sokovnik koji je on konstruisao najbolji, kao navodno ne uništava hranjivost i prirodnost sastojaka, pa kao to je neki spec mehanizam izdvajanja gde se ogroman procenat hranjivih sastojaka izdvoji iz vlakna u tečnost u odnosu na druge aparate iste namene, i td... Nije priložio ni podatke o tome da li je i gde testiran i proveren taj njegov sokovnik, ako se sećam... pa mi je ličilo samo na dobru reklamu, a prihvatanje rečenog - samo na veru autoru...
Ja lično nisam isključiv i ne tvrdim da te aparate ne treba posedovati, tj koristiti... Niti tvrdim da ne treba čitati, naprotiv, treba čitati što više literature o iskustvima na tu temu ali mislim da ih treba koristiti samo kao vodilju, ne i apsolut... Jer, rekao sam na nekoj temi... u mom selu je živelo više ljudi koji su prelazili stotu čak i preko decenije, a pili su rakiju (domaću), jeli sir (stočarski kraj), mleko, šećer, poneki slatkiš, a neretko i pušili...
Ono što ih sve karakteriše (smatrajte ovo isključivo kao subjektivno zapažanje) jeste umerenost u svemu tome, a naročito hrani i to naročito mesu, zatim preskakanje obroka i sl... (to sam naveo zbog nepristrasnosti prema bilo kojoj ideji...
Ono što sam čitao je to da tibetanski sveštenici žive jako dugo, kažu preko 100 godina. Oni nisu sirovojedci ali jedu puno sirovog i svežeg. Hrane se vegetarijanski. Kuvaju pirinač, žitarice i slično tvrdo povrće... rade puno i žive u prirodi, vitki su ali snažni i izdržljivi... A u više literature sam pročitao da za jedan obrok uvek jedu samo jednu vrstu hrane...
Šta mislite o tome???
Takođe, gledao sam par emisija o indijskim joginima, čak su nekolicini usnimili legitimacije na kojima se videlo da su rođeni osamdesetih i devedesetih godina predprošlog veka, a emisija snimana pre neku godinu...
Oni, navodno jedu jednom dnevno, uglavnom kuvani pirinač i sirovo voće i povrće, a često "gladuju" to jest poste na vodi po više dana...
Ako emisija nije fol, oni imaju po preko 120 godina, a izgledali su sitni, slabašni, i kao da im nije više od 80 god...


11. Moje neko lično mišljanje, na osnovu svega toga je da se sirovom ishranom, i plus životom u skladu sa prirodom i u prirodi (što je sve teže obzirom na to da najveća većina ljudi to ne voli, ne želi i smatra odvratnim, tako da sve više zagađuje i uništava prirodu pa je time uskraćuje i nama zaljubljenicima u istu) može živeti puuuuno kvalitetnije, zdravije i dugovečnije... Možda preterujem ako kažem, bar 150godina, šta mislite?
Ja nisam pročitao puno literature samo 4-5 knjiga, pa nisam siguran, zato ću pitati,
Koliko godina je najduže živeo neki sirovojedac, i koliki je broj njih koji su dugo živeli...???
Znam samo za onog koji je živeo 116...

12. Da li je dugovečnnost i usporavanje starenja jak razlog za ovakvu ishranu???
Da li bi ste se i zašto ovako hranili čak i da pronađu pilulu koja 100% garantuje dugovečnost bezobzira na način života, ili da li bi ste se ovako hranili i da vam nije stalo do dugovečnosti i ne starenja, tj da vam je svejedno???

Pozdrav!!! :occasion5:

PS.
Sad pitanje za Džabaludina, ti sokovnici/blenderi što su krepali, jel im je motor krepao ili nož?

PPS.
Molim drugaricu Kalistu :toothy2: da mi oprosti što sam ukrao njen fazon numerisanja, stvarno je najbolji, i mnogo se lakše piše tako :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet sep 04, 2009 6:04 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
Dragi druze baki! :D
slobodno ti koristi princip numerisanja, to je jedini nacin da se nama,blagoglagoljivima, misli nekako ukrote i uvedu u neki red! :love5:
Pozdrav![img]javascript:add_smilie("kolce")[/img]


Zadnja izmjena: kalista; ned sep 06, 2009 6:52 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sub sep 05, 2009 12:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
baki je napisao/la:
Hej pa vi se rashuktaste... :D


3. Onaj sokovnik je toliko skup da je to strašno :mrgreen:
A šta je sa onim od nekakvog Džeka Lelejna, što ga reklamiraše na TV šopu, kao extra je, a bio je oko 120€ ili tako nekako??? Ima li neko iskustva sa njim?


Ovaj sto sam kupio je najjeftiniji iz gornje klase, a opet je dosta skup. Necu reci koliko sam stedio da ga kupim :(
Ima sigurno dobrih sokovnika presa koji su i jeftiniji, ali posto sam prosvrljo cijeli internet i forume, vidio sam da ljudi vecinom imaju Champion, Greenstar, Nuc ili Oscar sokovnike. Ovaj je bio jedini koji se mogao naruciti na ebay-u u evropi, a ipak puno jeftiniji nego konkurencija.
Kolega SEGRT sa foruma je vlasnik NUC-a ako se ne varam i on je dosta jeftin, a nije centifugalni sokovnik. Odakle mu nemam pojma :)

baki je napisao/la:
5. Evo jednog iskustva... radio sam intenzivno fizički teško par dana jedući samo paradajz salatu, po neku papriku i voćku (sezonsku, lokalnu), i jednog dana sam se skoro onesvestio. Toliko mi je pozlilo, da sam ja, koji ne voli da se prenemaže, morao hitno kući da bih legao...


Sirova hrana pocinje ciscenje organizma. Simptomi ciscenja organizma su simptomi bolesti: slabost, temperatura, proljev, gripa, prehlada, smrcanje, osip, bolovi u tijelu, migrena itd. Najefikasniji i najbolji put ciscenja je gladovanje i klistiranje zajedno. Kada organizam ne probavlja hranu i ne pati se s njom, onda se pati s otrovima u tijelu i njihovim izbacivanjem i probavom. Dakle sto manje jedes, postoji mogucnost jaceg pocetka ciscenja tijela. Naravno treba imati na umu da se potpuno ciscenje nikada ne moze napraviti dok se uzima i jede bilo kakva hrana, pa cak i sirova. Naravno, sirova hrana poboljsa zdravlje i ocisti tijelo, ali nikada 100% kao sto zajedno mogu napraviti gladovanje i klistiranje u par tjedana primjene. Dakle ova tvoja slabost je 99% bila izbacivanje otrova uzrokovano laganom sirovom hranom. Arnold Ehret i ekipa pisaca koja je gladovala xxx puta kazu da imaju snage za bilo sta raditi kad su na nekom xx danu gladovanja. Prvi dani su teski, ali kako se tijelo vise cisti, covjek je sve snazniji i snazniji :love3:

baki je napisao/la:
A i ne postoji organsko, kao seljak znam kako se sve to gaji, i ne verujem da će bilo kakva kontrola, navodno Evropa i sl da natera seljake, koji su i ovako potpuno destimulisani i zanemareni ( a na njihovim leđima zarađuju prekupci, i prerađivači) da krišom ne đubre veštačkim đubrivima, prskaju protiv parazita i štetočina i sl...
Ono što se naziva organskim je samo drugačije (blaže) tretirano hem sredstvima... Bar koliko ja znam...


Postoji organsko, skoro sve voce i povrce uzimam od 4-5 ljudi koji imaju sve sto meni treba i zive na selu. Preko zime je malo gora situacija, onda sam osudjen na komromise.
Druga stvar je sto tete na pijaci koje preprodaju "plasticno" povrce i voce govore i napisu da je to domace, a neinformirani ljudi to masovno kupuju :? Meni su draze snase i bakice koje imaju ruzno i crvljivo voce i povrce, jer kukac ne ide tamo gdje ima kemije. Ipak, da se naci kod mene na pijaci dosta toga nespricanoga i netretiranog umjetnim gnojivom, ali treba traziti.

baki je napisao/la:
7. Moja planirana dugoročna varijanta za proteine i kalorije jesu žitarice i kukuruz


Najbolji izvori proteina su zeleno lisnato povrce, orasasti plodovi, sjemenke, morsko povrce, morske alge, klice.
Najkaloricnija sirova hrana je: suho voce, sjemenke, orasati plodovi, banane, avokado, mak.....to je valjda sve :love3:

baki je napisao/la:
8. Ja nemam ni jedan jedini el aparat... za mućkanje, mixanje, presovanje, i td, koristim usta... u tom pogledu konzervativan sam do bola :mrgreen: , drugim rečima, volim da je sve što više prirodno i ne verujem 100%.


To je ok i sasvim u redu, medjutim neki novi sirovojedski autoriteti su otkrili da covjek nikada ne moze usitniti hranu, da bi ju maksimalno iskoristio. To je u knjizi "Zeleno za zdravlje" jako dobro opisano. Cimpanza zvace zalogaj vise od 5 minuta :-k a koliko covjek ? Zato se i prave zeleni sokovi, jer covjek ne moze dovoljno usitniti zeleno lisce da iskoristi klorofil i vitamine medju kojima je i B12. Zato si ja i pravim dorucak i veceru kao kasu, jer osjetim da se duplo brze probavlja, a i moze se duplo vise pojesti. To je pogtovo bitno onome tko ne zeli biti jako mrsav i jesti vise kalorija. U kasi pojedete duplo vise hrane nego da jedete to komad po komad neusitnjeno.

baki je napisao/la:
Kada je reč o samoj literaturi, verujete li joj vi 100%


Naravno da sam vjerovao vecini toga sto sam prvoga procitao i drzao se toga. Medjutim kako vise toga citas o prehrani, vise toga o probas na sebi pa znas iz prve ruke. Sada sam vec dosta upio u sebe i znam tko tocnije i kvalitetnije pise, a i kojeg se smjera ishrane drzim. Najboliji autori sirovojedskih knjiga koje imam prevedeno su Walker, Wandmaker, Atherov, Tilden, Malahov, Boutenko. Ni njihove teorije se ne poklapaju 100%, ali nadjete se tu negdje i shvatite da su to samo sitnice koje ih dijele. Uzmes malo mudrosti starijih i pokojnih autora i pomijesas sa svojim iskustvom kroz neko vrijeme i doci ces na pravi put :love3:

baki je napisao/la:
U jednoj knjizi (mislim da je "ishrana sirovim sokovima" ili tako nekako) jw pisalo da moraš posedovati specijalni sokovnik, pa je autor objašnjavao kako je sokovnik koji je on konstruisao najbolji, kao navodno ne uništava hranjivost i prirodnost sastojaka

To je bio Walker koji je izmislio prvi sokovnik koji drobi-presa voce i povrce na niskim okretajima. I dobio je ime po njemu NORWALK. Kada je on poceo pisati knjige, vec su druge marke poput Champion-a bili najprodavaniji sokovnici. Nije reklamirao sebe, nego bit presanja voca i povrca da bi se dobili punovrijedni sokovi.

baki je napisao/la:
u mom selu je živelo više ljudi koji su prelazili stotu čak i preko decenije, a pili su rakiju (domaću), jeli sir (stočarski kraj), mleko, šećer, poneki slatkiš, a neretko i pušili...
Ono što ih sve karakteriše (smatrajte ovo isključivo kao subjektivno zapažanje) jeste umerenost u svemu tome, a naročito hrani i to naročito mesu, zatim preskakanje obroka i sl... (to sam naveo zbog nepristrasnosti prema bilo kojoj ideji...
Ono što sam čitao je to da tibetanski sveštenici žive jako dugo, kažu preko 100 godina. Oni nisu sirovojedci ali jedu puno sirovog i svežeg. Hrane se vegetarijanski. Kuvaju pirinač, žitarice i slično tvrdo povrće... rade puno i žive u prirodi, vitki su ali snažni i izdržljivi... A u više literature sam pročitao da za jedan obrok uvek jedu samo jednu vrstu hrane...
Šta mislite o tome???

Bit je ne prezderavati se, gladovati tu i tamo, zivjeti bez stresa, straha, opusteno koliko je moguce u miru, na selu u miru i tisini, jesti umjereno i malo, sto vise prirodne ciste hrane. Malahov u svojoj knjizi govori o najdugovjecnijim ljudima koji su zivjeli od 120 do 150 godina. Svi su bili seljaci i cobani koji su cijeli zivot proveli u prirodi i miru. Jeli su sve prirodno, cak i meso, ali jako malo i umjereno. Cak navodi da ljudi koji jedu sirovo i prezderavaju se, cine vecu stetu sebi nego oni koji jedu sve, ali umjereno. Tako da to ovisi o puno uvjeta, ali svatko moze utjecati na vecinu njih. Ja osobno sam promijenio prehranu, treniram umjereno, na sekiram se previse, zivim u ljubavi i postovanju. Jos jedino da odselim na selo u prirodu :love3:

baki je napisao/la:
Koliko godina je najduže živeo neki sirovojedac, i koliki je broj njih koji su dugo živeli...???
Znam samo za onog koji je živeo 116...


To je Walker. Moras i uzeti u obzir da su skoro svi pisci sirovojedci presli na sirovu hranu u kasnijim godinama kad su tesko obolili. Onda su ozdravili i poceli pisati knjige. Dakle bar pola zivota su se unistavali i zivjeli nezdravo, a tek s 40-50-60 godina otkrivaju zdravlje. Da ne spominjem da su neki od njih bili u ratu i temo tesko obolijevali vise puta i zauvijek degenerirali svoje organe i tkivo. Hocu reci da za nas ima nade, jer smo ranije krenuli u sve to i jos smo zdravi koliko-toliko :love3:

baki je napisao/la:
12. Da li je dugovečnnost i usporavanje starenja jak razlog za ovakvu ishranu???


Naravno. Samo tako ces i prestati stariti kao ostali ljudi, rijesiti se bolesti i zatrovanja tijela.
Ovo je jedini prirodni pravi put koji je dao bog-priroda i to je dokazano vec puno puta. Tko dozivi ozdravljenje i ocisti se na ovaj nacin, sumnjam da ce se ikada vratiti starim navikama. A tek kad otkrijes da manje spavas, da ne oboljevas vise, da ti je um bistriji, da se ne umaras kao nekad, da si smireniji, eeeeee, onda poludis od srece i veselja :love3:

baki je napisao/la:
ti sokovnici/blenderi što su krepali, jel im je motor krepao ili nož?


Motor blendera krepa, jer nije jak dovoljno da trpi nonstop torturu :D A ni nozevi im nisu nesto posebno ostri, a i otupe nakon par tjedana. Sokovnik se manje koristi pa duze traje, ali isto motor ode prvi :(

Eto :love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sub sep 05, 2009 4:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
Dzabaludine, s velikom paznjom i respektom sam procitala tvoj post i sto bi rekao Balasevic:"Sve ja to postujem" :love11:

Medjutim, jedna, priznajem "jereticka misao" mi prolazi glavom:A sta ako ta kombinacija sirova hrana+klistiranje dovede do mrsavljenja vise nego sto bih htela i eventualno, metabolickog soka? Nemoj me pogresno razumeti, totalno se slazem, sasvim je logicno, da treba kombinovati ta dva, ali ipak...Da li je se to cini samo u slucaju bolesti, posebno tezih?
(Sada ne znam da li me to muci strepnja od suocavanja sa svojom "novom ja" ili je taj moj strah osnovan... ](*,))
Da li znas kakva su iskustva onih koji su bili na "totalnom detox rezimu", da li si ti imao neko iskustvo u tom fazonu? :shock:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned sep 06, 2009 12:45 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
kalista je napisao/la:
Dzabaludine, s velikom paznjom i respektom sam procitala tvoj post i sto bi rekao Balasevic:"Sve ja to postujem" :love11:

Medjutim, jedna, priznajem "jereticka misao" mi prolazi glavom:A sta ako ta kombinacija sirova hrana+klistiranje dovede do mrsavljenja vise nego sto bih htela i eventualno, metabolickog soka? Nemoj me pogresno razumeti, totalno se slazem, sasvim je logicno, da treba kombinovati ta dva, ali ipak...Da li je se to cini samo u slucaju bolesti, posebno tezih?
(Sada ne znam da li me to muci strepnja od suocavanja sa svojom "novom ja" ili je taj moj strah osnovan... ](*,))
Da li znas kakva su iskustva onih koji su bili na "totalnom detox rezimu", da li si ti imao neko iskustvo u tom fazonu? :shock:

To se ne cini samo u slucaju tezih bolesti. Ima stara tema na forumu o gladovanju stara bar 2 godine gdje sam prvi puta cuo za tu metodu. Do mrsavljenja mora doci - logicno, ali kad se tijelo ocisti, kilaza se brzo vraca. Za potpuna objasnjenja, procitaj ove knjige, nisu velike: Arnold Ehret - Postom do zdravlja, Malahov - Gladovanje , Walker - I vi mozete postati puno mladji (dio o klistiranju), R.Breuss - Leukemija, rak..... i Ernst Gunther - Zivjeti bez bolesti. U svim knjigama je objasnjena bit gladovanja i ispiranja debelog crijeva :love3:

Moje iskustvo. Nisam nikada gladovao, ali nakon prvog klistiranja sam izgubio nepovratno 2 kg. Tada sam imao 72 i pao sam na 70 kg poslije toga i nema povratka. Dakle imao sam 2 kg otpada koje me je godinama trovalo iznutra. Inace nemam sala, nikada nisam osjetio da imam viska kila i treniram 12 godina. Uvijek sam bio u dobroj formi. Sada zamisli obrnutu situaciju kod nekoga tko je tezi dosta od mene i ne drzi do zdravlja kao ja. Koliko tamo ima otpada i trulezi u debelom crijevu :cry:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned sep 06, 2009 1:36 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Džabaludine, hvala do neba na tako detaljnom odgovoru, stvarno je super...
Na sva pitanja sam dobio lepe odgovore...

Što se tiča manje potrebe za snom to i ja potvrđujem (mada nikada nisam mnogo ni spavao :mrgreen: )... Često spavam manje od 5h dnevno...
Čak i kad jedem cca kuvano:sirovo=30:70%, tako da ujutro i uveče jedem puno sirovog (mada ja hranu brojim često i kilogramom po obroku, npr aktuelnih šljiva), ujutro se automatski budim ranije, i naspavan...

Pitao sam za one blendere jer sam planirao da uradim jedan homemade, pa da mu spucam asinhroni motor od 1kW preko kaišnog prenosa, pa čik da krepa motor :mrgreen:

Dakle osećaji koji se stiče vremenom je jedan od najbitnijih faktora...

Za organsko voće/povrće koje kupuješ na način koji si opisao, to je možda jedini način da se do organskog dođe...
ja sam, gore, mislio na ono što nazivaju organsko u supermarketima...

Rekao sam da bi moj sledeći plan podrazumevao žitarice i kukuruz, ne kao najbolju opciju, već kao kompromisnu... jer kod mene orasi i ovo ostalo ne uspeva, pa bi mi za zimu ostala kao jedina mogućnost ishrana, uglavnom, pšenicom (naravno i žitnim klicama)... Drugim rečima, moram se nekako organizovati da živim na sirovoj hrani koja raste u mojoj bašti/polju... a to mi skučava izbor :-k ...
E da... imam i pun podrum krompira :mrgreen: , kažu od njega se pravi dobra sirova kaša...

A imam i zrelog/suvog pasulja/graha dosta... samo ovde se veruje da je skoro pa otrovan ako se jede sirov... šta su iskustva? Za sada ga kuvam... i jedem čista kuvana zrna...

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned sep 06, 2009 7:01 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
baki je napisao/la:
A imam i zrelog/suvog pasulja/graha dosta... samo ovde se veruje da je skoro pa otrovan ako se jede sirov... šta su iskustva? Za sada ga kuvam... i jedem čista kuvana zrna...

Pozdrav


A cuj, grah kuhani ti nije stetan jako ako ga jedes samoga sa salatom, tako da se tu moze napraviti kompromis u ishrani. Inace grah nije dobar osim isklijani, kao zitarice i ostale mahunarke. Ako ti nije namjera biti 100% sirov, ostavi si kuhani rucak, ali s pravilnom kombinacijom hrane. U biti je to jos jedan bitan faktor dobre ishrane. Dzaba ti sto si na sirovoj hrani, ako ne znas kombinirati hranu i jesti pravilno.

Nikada ne mijesati ugljikohidrate (skrob) i bjelancevine.

Nikada ne piti tekucinu za vrijeme jela i poslije jela bar 2 sata.

Tekucinu piti 10-15 minuta prije jela.


Kada se covijek ovoga drzi, moze doci do stvarno dobre probave i dobrog iskoristavanja hrane, bez obzira koliko ona bila zdrava ili ne.

Uz ovakve navike, mozes jesti i meso, naravno umjereno i bez prezderavanja i da zivis sasvim normalno i zdravo. Meso i salata, idealna kombinacija, bez kruha ili krompira. To cini manje stete nego kada netko jede sirovo ili vegetarijanski, a natrpa se tjestenine, soje i salate u jednom obroku i napravi takvo vrenje u zeludcu, da ta hrana bez mogucnosti probave prolazi zeludac i u nastavku probavnog trakta truli i truje organizam. Tako da prije svega treba paziti na ovih par sitnica kod ishrane i moze se imati sasvim dobra ishrana, bez obzira bila sirova ili ne.

Prema mojoj trojici omiljeni autora (Walker, Wandmaker, Malahov), najstetnija hrana ide ovim redoslijdom:

1. Zitarice (svaki oblik osim klica)
2. Umjetni seceri i svi proizvodi
3. Meso


Dakle meso je jos najmanje stetno od nabrojane hrane, naravno dobro kombinirano. Ako moras birati, bolje jesti meso umjereno nego bilo koji kruh ili kifle u bilo kojoj kombinaciji.

Nikoga ne nagovaram na sirovu hranu, jer znam da je zdravlje relativno kod svakoga. Znam da bih i ja vjerovatno mogao zivjeti zdravije nego prije da jedem meso i djelom kuhanu hranu umjereno i bez prezderavanja u pravilnim kombinacijama, naravno bez slatkisa. Ali posto sam takav da volim ici do kraja u svemu sto pocnem, drzim se toga uz dosta odricanja i discipline. Mozda cu prave rezultate i dokaze imati tek nakon 10 godina prehrana sirovom hranom, ali ovo sto mi se desilo u ovih godinu i pol dana mi je vec dovoljno uvjerljivo i pozitivno da se toga drzim dalje i ne vracam na staro :love3:

_________________
Knjige - Sirova hrana, lijecenje raka, zdravlje, Osho, Icke, permakultura........
http://www.4shared.com/folder/Of2s_2cK/_online.html


Zadnja izmjena: dzabaludin; ned sep 06, 2009 9:30 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned sep 06, 2009 8:07 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 21, 2009 12:29 pm
Postovi: 60
Posle ovakvog detaljnog i veoma značajnog Džabaludinovog teksta o sirovoj hrani, nema se šta dodati. Njegovo 1,5-godišnje iskustvo najbolje govori.

Samo bih uputio, što se literature tiče, na knjigu Kolina Kembela: Moć ishrane, koja mi se čini veoma značajnom, jer je nastala - kako sam autor kaže - kao rezultat njegovih biohemijskih istraživanja vršenih tokom četiri decenije, uključujući nalaze 27-ogodišnjeg laboratorijskog programa i dokazuju da pravilna ishrana može da vam spase život.

O knjizi sam video članak u jednom od brojeva Nexus-a, a preuzeo je sa: http://filespump.com/index.php?q=kembel

Vredi je pročitati, jer u drugom delu knjige piše i zašto širenje ideje o zdravoj hrani i zdravom životu teško ide. Sprega prehrambene, farmaceutske i kozmetičke industrije je suviše jaka i svakim danom sve više jača, pa se druge ideje u startu guše. A, i većina ljudi ne razmišlja o posledicama. Na kutiji cigareta lepo piše - duvanski dim ubija - pa nikom ništa. Isti takav tekst bi trebalo da stoji i na lekovima, kozmetici, industrijskim prehrambenim proizvodima... Nisam siguran da bi bilo mnogo pozitivnih rezultata.

Ali, knjige treba da nam budu samo putokazi, a svaki pojedinav sam odlučuje kojim putem će dalje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned sep 06, 2009 8:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
pirul je napisao/la:
Na kutiji cigareta lepo piše - duvanski dim ubija - pa nikom ništa.


Duvan ne ubija, to je laž. Samo smeta virusima gripa (običnog, pričijeg, svinjskog... štiti pluća od radioaktivnog zračenja) i otuda kampanja protiv duvana.
Pored cigareta sa tim natpisom u svakoj prodavnici je gondola sa gomilama Orbit žvaka koje su pune aspartama koji zaista ubija mnogo više od duvana. Na njima piše da ih preporučuje Svetska stomatološka organizacija i to se prodaje deci.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned sep 06, 2009 11:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
Citat:
Duvan ne ubija, to je laž.


ne znam dal duhan ubija, ali cigareta sama po sebi ne znam koliko je zdrava uz sve što se stavlja na nju i u nju. a što se tiče pluća znam ljude koji se bave sportom i puše i često se žale na bolove u plućima ali neće prestati.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto sep 08, 2009 4:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Hvala Džabaludine. To što si olpisao, to su upravo moje spontano stečene, na osećaj, navike ishrane...
Meso dok sam jeo, voleo sam bez kruha/hleba...
Čak i voće i povrće, sirovo, ne volim (nije mi ukusno) da mešam... prvo pojedem jedno... pa kad svarim onda drugo...
Prirodno imam jak aparat za varenje, pa nisam nikad imao problema ni sa najtežom hranom, ali bolje to sačuvati nego mu tražiti granicu :mrgreen:

Za žitarice nisam znao... mislio sam da su dobre samim tim što su domaće i integralne... pa da se natapane mogu jesti (eventualno barene) dok sam za klice znao da su najbolje...
Ako te ne mrzi, voleo bih da onako kako ti odgovara, opišeš zašto nisu dobre, kakve smetnje prouzrokuju i sl...

Vodu pijaem baš tako ko što si rekao... mada pre jela ne bar pola sata (tako mi prija)...

I do većine tih navika došao sam sasvim prirodno, osećajući šta mi prija a šta ne... pa ako se još i slažu sa iskustvima, eto, i drugih, a još čak i autorativnih autora, mora da sam ga i uboo...

Što se tiče duvana...PREPORUČUJEM, ako se razmišlja da li probati ili ne... NEMOJTE dalje razmišljati... zgazite i skačite po cigareti jedno 2min... :mrgreen:
Ne samo da su pretnja po džep, pa neka je i domaći, već, kao što si rekao, po pluća... bol u grudima od duvana je masovna pojava... vrtoglavice i brže zamaranje... ten gubi svežinu...i sve to...
Da ne pominjem sav onaj smrad... bilo kože i odeće, bilo čitavog doma...
UŽAS
E i da...
Pušači se lakše prehlade... čak iako, a verujem da je tako, dim ubija viruse i bakterije, on oslabljuje imunitet...
takođe verujem (hehe... ne zamerite na ovoj uzrečici, ali "vera" je osnov naše stvarnosti :mrgreen: ) da, možda, malo duvana tu i tamo... uspešno igra svoju zaštitničku ulogu bez gotovo ikakvih posledica... ali ljute papričice i beli luk to odrade mnogo bolje...
(Kad smo kod toga... kakva je ono glupost da je beli luk štetan po mozak? Po tome ja ne bi više rebao da imam mozak :mrgreen: , a možda ga i nemam... no samo verujem da ga imam :mrgreen: )

Pirul.. to je knjiga do koje me je googl (ili valjda zakon univerezuma :mrgreen: ) doveo proletos... čovek je po meni, govorio jako logično... (mislim na ideje).
Dao sam link za download čisto da bih to podelio sa što više vas... a i sa ciljem da podelim/razmenim mišljenje o knjizi sa drugima... No niko se nije javio... :D

Mogao bih reći da verujem da je ta knjiga puna dobrih ideja, da me moji kritički duh ipak primorava da se pitam koja joj je bila svrha, tj jesu li stvarno namere autora bile časne ili je opet neki trik... Ali ipak... ideje koje su prezentovane, nikako ne mogu da povežem sa bilo kakvom koristi... osim... možda... da je naručena od strane ljubitelja/prijatelja životinja :dontknow: te da je to njihov manipulativni trik... Ako je to (u šta lično ne verujem), onda kao jedinu štetu ima samo to što se radi o manipulaciji, a sve drugo su koristi, mislim...
Hehe... koliko je toga moguće... :mrgreen:

Citat:
Nikoga ne nagovaram na sirovu hranu, jer znam da je zdravlje relativno kod svakoga. Znam da bih i ja vjerovatno mogao zivjeti zdravije nego prije da jedem meso i djelom kuhanu hranu umjereno i bez prezderavanja u pravilnim kombinacijama, naravno bez slatkisa. Ali posto sam takav da volim ici do kraja u svemu sto pocnem, drzim se toga uz dosta odricanja i discipline. Mozda cu prave rezultate i dokaze imati tek nakon 10 godina prehrana sirovom hranom, ali ovo sto mi se desilo u ovih godinu i pol dana mi je vec dovoljno uvjerljivo i pozitivno da se toga drzim dalje i ne vracam na staro

Druže, piši slobodno i iz srca... sve je dobrodošlo (bar s moje strane), i volim da čitam što napišeš jer najviše cenim doživljeno iskustvo!!!
Ovo je savršan način da se pretresu određene teme i što suprostranjenija (naravno, ne iz pogrešnih razloga) mišljanja su takođe poželjna i veoma bitna za formiranje krajnjih (kraj u relativnom smislu) zaključaka...

Čitao sam suprostavljene teorije o svemu... p je to drastično smanjilo kredibilitet pisane reči u mojim očima... i bacilo u period kad, povučen, pokušavam da pronađem neke odgovore bez puno čitanja...
Tako sam pročitao da su žitarice cool, pa leče sve živo, ovo ono... a zatim da su loše, pa ovo ono...
Za kupus, spanać i sl takođe da su super zdravi... a zatim da su čak i kancerogeni...
Za kikiriki znam da je opasan, naročito jer ga sami ne gajimo... a i onda ko zna...
Sad mi ne padaju na pamet detalji, čak ni sve one suprostavljenosti koje su me jako zbunjivale... ali... pozivam sve koji žele i imaju volje i podataka, da pišu o tome...
Naročito bih voleo, ako ima nekoga ko je istraživao o autorima svih tih istraživanja, publikacija, i sl... da potvrdi da li su uopšte i postojali... a ako jesu... da li se uopšte u knjigama koje se prodaju pod njihovim imenima, radi o njihovim izvornim idejama, tj istraživanjima, ili se nihovo ima samo eksploatiše zarad nekih nejasnih, nečijih ciljeva...
Mislim, to važi za bilo koju oblast, ne samo ovu (ishrana)... ali smo sada ovde...
Naročito me zanima onaj Kembel... (jer gde god da sam pitao, nigde niko ne zna o njemu - ne na netu)... ali i Nazarov... jer sam nailazio na puno negativnih kritika o njemu...


Najsrdačniji pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 83  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 94 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz