Sada je: sub apr 27, 2024 7:49 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 83  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 10:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 28, 2012 9:50 pm
Postovi: 60
Lokacija: sada i ovde
zvonchica je napisao/la:
Vidim iz ovog tvog posta da si ti nedugo na sirovoj hrani i sad mi je jasno zbog čega zagovaraš 100% i to pretežno voće. Nekome je potrebno par meseci (kao Nadi Rocco), a nekome par godina da vidi da na tome ne može da opstane i onda ponovo uvedu kuvanu hranu.


Da si pazljiivije čitala moje postove videla bi da ja nisam ni sad na sirovom 100 %. Nekad sam danima na voću,a nekad kad mi dosadi, uzmem malo nesto spremljeno. Ja sam od pre deset meseci ostavio meso,pa malo kasnije slatkiše,pa idem ka voću,koje mi najviše odgovara. I ja se konstantno razvijam i menjam...učim nove stvari...imam drugačija razišljanja i stavove. Za godinu dana mogu mogu imati malo drugačije stavove nego do sad. Nisam krutog razmišljanja nego otvorenog uma. Ovde ima veterana na sirovoj hrani...ja sam tu početnik...kao i na forumu hehe...i ja mogu samo da saslušam njihova iskustva i da naučim nešto od njih. Kao što sam naveo u jednom postu...svi smo mi drugačiji,ono što odgovara jednome ne mora odgovarati drugome. Ako neko hoće da jede žitarice-super,ako hoće da jede gudu-opet dobro. Bilo bi dobro da ljudi svesno jedu...kao uostalom svesno da žive. Ako vole roštilj,pa neka uživaju u tome...ali bi bilo dobro da imaju svest o tome kako to utiče na njihovo telo i na njihove misli...pa i na njihovu dušu.A ljdu uglavnom znaju vrlo malo o ishrani,robovi su ukusa i o procesu probave nemaju pojma. Ima izreka - mi smo ono što jedemo. Ja kad sednem sa društvom negde,pijem vodu ili cedjeno voće,oni uzimaju sok,alkohol,ko šta pije...i smatram da oni imaju punu slobodu da piju sta njima odgovara

Citat:
Kako god brate, ali glad je glad i ne može se ignorisati. I Furhman savetuje da se prvi osećaj gladi koji se javi prenebregne, jer to nije realna glad...ali ono što nastupa nakon toga jeste poziv na obrok. Tek tada treba obedovati, a ne po nekakvoj satnici ili navici.


Kako god sestro slatka...znam šta je glad.postio sam više puta u svom životu...a znam i šta je žedj :)

Citat:
A.E. dozvoljava upotrebu skrobnog povrća termički obrađenog: tu spadaju grašak, boranija, šargarepa, cvekla, krompir, bundeva, ali i cruciferous povrćke, poput kupusa, kelja, karfiola, brokolija, kao i beskvasni hleb. I to dva puta termički obrađen (=tost).


Ako si pročitala obe knjige o profesora Ehreta videla bi da je on u principu zagovarao frutarijansku dijetu. I sam je tako živeo. Savetovao je običnim ljudima postepeni prelaz i upotrebu barene hrane,jer je vrlo složeno odjednom preći na sirovu hranu. A i sam je rekao da post i voće nisu najbolja hrana za bolesne ljude,jer nastupa jak proces izlučivanja,koji može biti gadan po bolesnika...te se mors pazljivo koristiti
Citat:
Sirovo voće i povrće, te po vlastitoj želji razne salate
- sve je to idealna hrana za čovjeka. To je hrana bez
sluzavosti! Hrana bez sluzavosti kao ljekovito sredstvo
sastoji se od sirovog povrća zbog njegova pročišćavajućeg
svojstva, ali i od pečenog povrća te pečenog i dinstanog
voća kao manje agresivnog sredstva za rastvaranje otrova i
sline, pomoću čega bi u ozbiljnim slučajevima lakše došlo
do umjerenog izlučivanja.

profesor Arnold Ehret je rekao i,citiram - "Između ostalog, znanstveno je dokazano da
je u jabuci, banani i kokosovom orahu sadržano sve što je čoveku potrebno. Nije valjda da i on ne zna šts priča...

Citat:
Bilo bi lepo da čujemo da li na ovom forumu ima ljudi koji su višegodišnji 100% sirovnjaci i da li im se vremenom smanjio apetit, tj. da li opstaju na kalorijskom unosu koji je drastično ispod onog minimuma koji sam spominjala. Do sada su se "očistili" i ukoliko je teorija A.E. tačna, unos hrane se svodi na simboličan. Znam da te već nervira ovo što ću ponovo reći, ali ja ne verujem u to

Evo i ja isto ponovo pozivam veterane na sirovoj hrani da iznesu svoja iskustva u vezi toga. A to što ti ne veruješ...pa to je stvar samo do tvog dogmatskog razmišljanja...nekad su ljudi verovali da je Zemlja ravna ploča,pa da je Zemlja centar svemira...pa da je nemoguće da neki onjekat ikad poleti...pa mogao bih ovako dugo da nabrajam sta su sve ljudi verovali da je nemoguće pa ih je stvarnost razuverila

Citat:
da je to tačno, takve teze se ne bi provlačile kroz forume, nego bi bilo objavljeno na velika vrata kao revolucionarno otkriće, u najmanju ruku ravno Higgs-ovom bozonu.

E ovo je kljucno zvonchice...ovde se vidi tvoj nacin razmišljanja i odatle sva ova sporenja...Ja se pitam otkud tebi to da je ovaj svet ustrojen na otkrivanje istine i za dobrobit pojedinca??? Zar ti ne vidiš u kom svetu mi živimo? Tebi trebaju reći nešto na televijziji da bi to za tebe bila istina? Sada ćes skočiti da demantuješ to,ali tako se i drugi ponašaju,veruju onome sto je zvanicno objavljeno. Sve drugo za njih nije dokazano. Od strane koga to nije dozazano? Ko drzi medije...ko drzi medicinu...ko ima kontrolu nad planetom i stanovnoštvom? Elita kojoj nije cilj sloboda i znanje...već kontrola i manipulacija ljudi...Ako ti to dosad nije jasno...onda si u velikom problemu. Pojave se takve nove,čudesne stvari,čak i dokazane...ali bivaju skrajnute od strane i nauke i medicine i medija...ignorisane i pogvrgnute ruglu. Sistem je napravljen da ljude drzi u ropskom položaju i neznanju
Mogla bi da posetiš na ovom forumu temu - kontrola uma i psihologija mase. Mozda će ti se nešto pojasniti...
Najteža stvar je probuditi ljude,ukazati im da su veličanstvena,slobodna bića,da su oni sami svoji sopstveni kreatori...

Citat:
ali ako budeš radio ove godine, bilo bi lepo da javiš kako se osećaš.

Ja ovde i iznosim svoja iskustva tako da ću i to rado podeliti,ako budem 100% na sirovom tokom zime naravno

Što se tiče EFT to što si navela za dotičnu gospodju ne znači da ona ne radi odlično svoj posao. Nisi imala nikakvo licno iskustvo sa njom,samo si videla nešto na ekranu...vrlomaloda bi donela pravi sud...to su samo predrasude. Naše ponašanje i delovanje,pa i razmišljanje...dolaze 98 % iz podsvesti a samo 2% iz svesnog dela. Mi smo svakog trenutka "bombardovani" sa više milijardi informacija...mozemo da obradimo nekoliko hiljada informacija...Jeli ti poznat taj podatak? Imam ja kući solidni literaturu...i pročitao sam je... Ne rešavaju se emocionalne blokade,negativna uverenja,traume...pozitivnim afirmacijama,tipa ja sam uspešan i sl...Ti sebi pričaš jedno,ali podsvest je mnogo jača i jednostavno zgazi te afirmacije. Te emocije i uverenja su na podsvesnom nivou,na nivou vibracija,pa se zato na tom nivou i moraju očistiti. Možeš pokušati ali ti literatura i čitanje donose male pomake. Duboko i potpuno raščišćavanje, oslobodjenje, se postiže drugim metodama...EFT je samo jedna od njih
A što se tiče raznih osoba koje su prosvetljene...gledao sam dosta njih preko ekrana ali lično koga sam sreo - to bih mogao reći za sunyogija Umašankara. I sasvim je drugačije kada vidis neku emisiju o nekome i vidis i osetiš vibraciju te osobe uživo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 10:48 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 28, 2012 9:50 pm
Postovi: 60
Lokacija: sada i ovde
Evo Remain,ako Zvonchici ne znaci,ima drugih kojima znači...kakva ti je ishrana zimi,i od namirnica i količinski ako bi hteo da podeliš sa nama. Toplota i vitalnost u zimskom periodu ako moze malo opširnije. Lična iskustva su najbolja


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 10:52 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 28, 2012 9:50 pm
Postovi: 60
Lokacija: sada i ovde
vasco kako je kod tebe zimi na presnoj hrani u vezi toplote i energije vitalnosti?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 11:04 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2011 3:36 pm
Postovi: 248
Lokacija: skopje
sve normalno... zima kao leto.


jos malo o skorbu

Citat:
U vremenskom razdoblju od 5o godina srce ispumpa više
od 170.000.000 litara krvi. Frekvenciju otkucaja srca
određuje ugljična kiselina u krvi. Kisik što ga udišemo
povezuje se u tijelu s ugljikom kao sastavnim dijelom hrane
koju jedemo i tvori ugljičnu kiselinu. Kao što smo već vidjeli,
ta se kiselina prilikom našeg izdisanja izbacuje iz pluća u
plinovitom stanju. To je tako otrovan plin da bismo sasvim
sigurno umrli, kad bismo udisali zrak koji bi sadržavao svega
14% tog plina. U organizmu je taj plin otpadna tvar, koristan
samo onda kad se nalazi u ispravnom odnosu prema
potrebama tijela. Dakle, taj plin nastaje, kao što smo vidjeli,
povezivanjem atoma kisika i ugljika.
Imajte to pred očima kad razmišljate o hrani bogatoj
ugljikohidratima, naprimjer o kruhu, žitaricama i svim
ostalim namirnicama koje u sebi sadrže velike količine
škroba. U njima je previsok udio ugljika.
Kao što smo vidjeli, otkucaji srca reguliraju se sadržajem
ugljične kiseline u krvi. Dakle, jedemo li velike količine hrane
u kojoj ima puno škroba, u našu krv dospijeva velik broj
ugljikovih atoma, što znači da krv sadrži velike količine
ugljične kiseline. Unutar deset sekundi molekule ugljične
kiseline primoravaju srce na brže kucanje. Što je veća
količina ugljika koju dodatno primamo u sebe, to je veća
proizvodnja ugljične kiseline, a shodno tome veća je i
opasnost za normalan rad srca.
Ako ste ovih nekoliko odlomaka pažljivo pročitali, lako
ćete shvatiti zašto kod ljudi koji vole jesti hranu bogatu
škrobom - žitarice i slično - dolazi do srčanih tegoba.
Punašno i rumeno dijete, na koje je vaš susjed tako ponosan,
puno je ugljične kiseline koja će prije ili kansije, ukoliko se
način prehrane ne promijeni, prouzročiti čitavu seriju srčanih
tegoba. Visoki krvni tlak, baš kao i niski, nije ništa drugo nego
posljedica konzumiranja prevelikih količina ugljikohidrata.
Ti hidrati proizvode ugljičnu kiselinu koja narušava mirnu i
ritmičku funkciju srca. Iste posljedice imaju za srce i sve vrste
tvorničkog šećera.

"Vrlo rano došao sam do spoznaje da nisu svi ljudi zreli za
prirodnu hranu i prirodni način življenja. Ljudi biraju svoju
hranu, svoj užitak i svoje provode shodno svojoj samosvijesti.
Ljudi čija samosvijest naginje tjelesnosti i materijalnosti"

"Punašno i rumeno dijete, na koje je vaš susjed tako ponosan,
puno je ugljične kiseline koja će prije ili kansije, ukoliko se
način prehrane ne promijeni, prouzročiti čitavu seriju srčanih
tegoba. Visoki krvni tlak, baš kao i niski, nije ništa drugo nego
posljedica konzumiranja prevelikih količina ugljikohidrata.
Ti hidrati proizvode ugljičnu kiselinu koja narušava mirnu i
ritmičku funkciju srca. Iste posljedice imaju za srce i sve vrste
tvorničkog šećera."


Zadnja izmjena: vasco; ned aug 12, 2012 2:17 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 2:12 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
vasco je napisao/la:
Da podsetim jedini hleb koji bi jeo jeste
Citat:
’Učitelju, pa kako ćemo bez vatre da pečemo hleb?’“

,,’Prepustite anđelima Boga da ga ispeču. Prvo pustite anđele vode da uđu u žito. Onda stavite sve to na vazduh da ga anđeo vazduha okruži. Za­tim ostavite na sunce od jutra do mraka da bi anđeo sunca moga da siđe u njega. I blagoslov ova tri anđela će da učini da se u žitu pojavi klica Života. Onda izgnjavite zrna, napravite tanke hostije, kao što su činili vaši oci kad su napustili Egipat. Iznesite ponovo te galete na sunce i to od zore do podne, zatim ih okrenite na drugu stranu i ostavite do zalaska sunca. Anđeli | vode, vazduha i sunca su hranili i učinili da žito sazri, pa na isti način tre­ba da učestvuju i u spravljanju vašeg hleba s istom vatrom. Sunčana vatra daje život žitu, a i vašem telu, dok vatra smrti ubija i žito, i hleb i telo...*” 'Jedite sve što se nalazi na Božjoj trpezi: plodove sa drveća, zrna, biljke sa polja, mleko od životinja i pčelin med... bogata hrana sa Božje tr­peze daje vašem telu snagu i mladost, onda će bolest da se udalji od vas...


Tu su tri svari bitne ko i kod nekretnina, lokacija, lokacija i lokacija. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 2:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2011 3:36 pm
Postovi: 248
Lokacija: skopje
vibracija zive hrane

jos jedana spona
http://www.youtube.com/watch?v=udaxsKNPKL8


Zadnja izmjena: vasco; ned aug 12, 2012 3:14 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 2:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri sep 21, 2011 9:08 pm
Postovi: 225
Leo je napisao/la:
Ako si pročitala obe knjige o profesora Ehreta videla bi da je on u principu zagovarao frutarijansku dijetu. I sam je tako živeo. Savetovao je običnim ljudima postepeni prelaz i upotrebu barene hrane,jer je vrlo složeno odjednom preći na sirovu hranu. A i sam je rekao da post i voće nisu najbolja hrana za bolesne ljude,jer nastupa jak proces izlučivanja,koji može biti gadan po bolesnika...te se mors pazljivo koristiti
Sirovo voće i povrće, te po vlastitoj želji razne salate
- sve je to idealna hrana za čovjeka. To je hrana bez
sluzavosti! Hrana bez sluzavosti kao ljekovito sredstvo
sastoji se od sirovog povrća zbog njegova pročišćavajućeg
svojstva, ali i od pečenog povrća te pečenog i dinstanog
voća kao manje agresivnog sredstva za rastvaranje otrova i
sline, pomoću čega bi u ozbiljnim slučajevima lakše došlo
do umjerenog izlučivanja.


To je ono što ti pričam, koliko se autori razlikuju među sobom u pristupu bolesnicima i preporukama koje daju - odakle ti možeš da znaš koji je u pravu ako na dug vremenski period nisi sprovodio 100% preporuke koje daje jedan od njih? Uzmi na primer urinoterapiju. A.E. će ti reći da se kroz urin izlučuju svi otrovi kojih se organizam oslobađa prilikom čišćenja. Samim tim je suluda ideja da recimo sprovodiš urinoterapiju vraćanjem tih istih otrova natrag u organizam. Ja praktikujem urinoterapiju. Znam da kada urinom isperem sinuse, sutradan ujutru se ne budim sa krmeljima i ušni kanali su mi lepo očišćeni iznutra. Armstrong, koji je urinoterapijom lečio i gangrenu (za koju savremena medicina nema leka, osim Kubanaca), terao je pacijente da gladuju (a tokom gladovanja je prisutno ogromno oslobađanje toksina) tako što će da piju celokupnu dnevnu proizvodnju urina, a za obloge je koristio urin od drugih osoba. Vidiš koja je to razlika u pristupu i tumačenju? Ko je sad u pravu, a i jedan i drugi tvrde da imaju rezultate? Pritom je Armstrong smatrao da je nepotrebno vršiti klistiranje i da je dovoljno samo pijenje urina pa da se otrovi i nečistoće eliminišu iz organizma. Takođe je odbacivao vegetarijansku dijetu i savetovao je da nakon ozdravljenja, pacijenti treba da uvrste meso u ishranu.

Leo je napisao/la:
profesor Arnold Ehret je rekao i,citiram - "Između ostalog, znanstveno je dokazano da
je u jabuci, banani i kokosovom orahu sadržano sve što je čoveku potrebno. Nije valjda da i on ne zna šts priča...


Pogledaj kad je živeo i šta je tada naučno moglo da se utvrdi (kao da se on pa bavio teškim naučno istraživačkim radom, kad se tek naknadno preko medicinskih kurseva uopšte obavestio o fiziologiji i anatomiji, jer koliko mi je poznato nije po struci bio medicinar)? Fitohemikalije su postale poznate čovečanstvu tek čini mi se 1985. godine. Verovatno nikada neće moći da se utvrdi komplikovan mehanizam reakcija u koje stupaju celovite biljne namirnice, kada se unesu u organizam. Niko živi ne zna šta se tada dešava, ali se pokazuje da su rezultati sinergije (ne monoobroci, već raznovrsni unos) izvanredni. Ehret kaže da treba ishranu bazirati na voću i zelenišu, a zatim dolazi povrće, dok orašaste plodove treba eliminisati jer kisele organizam. Kombinacijom orašastih plodova/semenki sa zelenišem se 10x poboljšava usvajanje korisnih materija iz zeleniša. On to nije mogao da zna u ono vreme. Zato su po meni smernice koje daju autori zaključno sa prvom dekadom XX veka arhaične i blago rečeno nepotpune.

Da u jabuci ima sve ono što je čoveku potrebno, Steve Jobs bi se davno izlečio, još sedamdesetih godina dok je upražnjavao frutarijansku dijetu. Kad je zvanično oboleo od raka pankreasa, unosio je isključivo jabuku i šargarepu, dok nije do besveseti iscrpeo organizam. Onda je pod pritiskom članova porodice i lekara, poklekao i počeo da unosi određenu količinu životinjskih proteina (ribu sigurno, za meso mislim da nije, ali ne mogu da decidirano tvrdim). Imaš odličan članak kod McDougall-a na website-u posvećen analizi Jobs-ove bolesti. Biološki najvrednije namirnice su Furhmanove GOMMBS i ja u to ni najmanje ne sumnjam da je tačno.


Leo je napisao/la:
E ovo je kljucno zvonchice...ovde se vidi tvoj nacin razmišljanja i odatle sva ova sporenja...Ja se pitam otkud tebi to da je ovaj svet ustrojen na otkrivanje istine i za dobrobit pojedinca??? Zar ti ne vidiš u kom svetu mi živimo? Tebi trebaju reći nešto na televijziji da bi to za tebe bila istina? Sada ćes skočiti da demantuješ to,ali tako se i drugi ponašaju,veruju onome sto je zvanicno objavljeno. Sve drugo za njih nije dokazano. Od strane koga to nije dozazano? Ko drzi medije...ko drzi medicinu...ko ima kontrolu nad planetom i stanovnoštvom? Elita kojoj nije cilj sloboda i znanje...već kontrola i manipulacija ljudi...Ako ti to dosad nije jasno...onda si u velikom problemu. Pojave se takve nove,čudesne stvari,čak i dokazane...ali bivaju skrajnute od strane i nauke i medicine i medija...ignorisane i pogvrgnute ruglu. Sistem je napravljen da ljude drzi u ropskom položaju i neznanju


Slažem se sa dobrim delom ovoga što si napisao. Međutim, istovremeno smatram da istina pronađe put do javnosti i ko ne zabija glavu u pesak do nje može da dođe ukoliko traži i čačka. Jesu li Max-a Gersona sistematski trovali dok ga nisu ubili, ne bi li zaustavili njegov rad, pa i pored toga, ćerka Šarlot je nastavila da promoviše saznanja do kojih je došao i pomaže bolesnicima? Isto tako smatram da je i En Vigmor ubijena (ugušila se od dima usled požara, u kome su, gle čuda, nestale sve njene beleške vezane za istraživanja na kojima je radila), ali njeno delo je i danas poznato u svetu, nije gumicom izbrisano. Da li je A.E. zaista udario glavom u pločnik tako što se isklizao na mrlju od benzina u novim (nerazgaženim?!) cipelama? To obrazloženje zvuči i više nego debilno. Život je pun paradoksa, možda se to zaista tako desilo, a možda je ponovo reč o likvidaciji. Igrom slučaja je i njegov "učenik" Paul Bragg nastradao tokom surfovanja, nije umro prirodnom smrću.

Učenje Suzan Badvig, koja je tvrdila da je nepropusnost ćelijskih membrana odgovorna za nastanak raka, pa je davala čuveni recept za mladi (po mogućstvu sirovi) sir u kombinaciji sa lanenim uljem za lečenje pacijenata spada u alternativni pristup, ali je svima poznat, iako sigurno da ne ide na ruku farmako mafiji.

A gde je Reiff i sva sila ostalih pronalazača, koji su otkrili svetu istinu, a onda bili upropašćeni. Imamo i mi našeg Branka sa ATN-om. Tako da je moje uverenje, da velike istine uspevaju da dođu do ljudi i niko ne može da ih uguši, a pogotovo u današnje vreme.

Da su Rusi zaista došli do tako revolucionarnog otkrića kao što tvrdiš (sinteza proteina), to bi zaista bio bum.

@Remain

Znam iz postova na forumu da ste ti i pirul na sirovoj ishrani 100% i da ste na minimalnom kalorijskom unosu. To je suviše mali procenat onih koji istrajavaju na takvom konceptu, da bi mogao da se smatra univerzalnim modusom koji garantuje uspešnost.

Interesuje me li praktikuješ solarnu jogu?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 2:55 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri sep 21, 2011 9:08 pm
Postovi: 225
vasco je napisao/la:
sve normalno... zima kao leto.


jos malo o skorbu

Citat:
Imajte to pred očima kad razmišljate o hrani bogatoj
ugljikohidratima, naprimjer o kruhu, žitaricama i svim
ostalim namirnicama koje u sebi sadrže velike količine
škroba. U njima je previsok udio ugljika.
Kao što smo vidjeli, otkucaji srca reguliraju se sadržajem
ugljične kiseline u krvi. Dakle, jedemo li velike količine hrane
u kojoj ima puno škroba, u našu krv dospijeva velik broj
ugljikovih atoma, što znači da krv sadrži velike količine
ugljične kiseline. Unutar deset sekundi molekule ugljične
kiseline primoravaju srce na brže kucanje. Što je veća
količina ugljika koju dodatno primamo u sebe, to je veća
proizvodnja ugljične kiseline, a shodno tome veća je i
opasnost za normalan rad srca.

. . .

"Punašno i rumeno dijete, na koje je vaš susjed tako ponosan,
puno je ugljične kiseline koja će prije ili kansije, ukoliko se
način prehrane ne promijeni, prouzročiti čitavu seriju srčanih
tegoba. Visoki krvni tlak, baš kao i niski, nije ništa drugo nego
posljedica konzumiranja prevelikih količina ugljikohidrata.
Ti hidrati proizvode ugljičnu kiselinu koja narušava mirnu i
ritmičku funkciju srca. Iste posljedice imaju za srce i sve vrste
tvorničkog šećera."


Kakav retardiran tekst. Voće je puno ugljenih hidrata, s tim što je reč o prostim šećerima. Bili oni prosti ili složeni, u organizmu se razlažu na glukozu. Razlika je jedino u brzini asimilacije. Mozak se hrani UH. Taj koji se izlupetao kroz ovakvu neviđenu glupost, neka unosi proteinsku hranu, pa neka se javi za koju deceniju u kakvom su mu stanju bubrezi i ostatak organzma.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 3:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2011 3:36 pm
Postovi: 248
Lokacija: skopje
[quote
[/quote]


Zadnja izmjena: vasco; ned aug 12, 2012 3:44 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 3:43 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2011 3:36 pm
Postovi: 248
Lokacija: skopje
vasco je napisao/la:
Citat:
Ehret kaže da treba ishranu bazirati na voću i zelenišu, a zatim dolazi povrće, dok orašaste plodove treba eliminisati jer kisele organizam. Kombinacijom orašastih plodova/semenki sa zelenišem se 10x poboljšava usvajanje korisnih materija iz zeleniša. On to nije mogao da zna u ono vreme. Zato su po meni smernice koje daju autori zaključno sa prvom dekadom XX veka arhaične i blago rečeno nepotpune.
do istih spoznaja dolazi i VICTORIA BOUTENKO

zvoncicu ako neverujes ako imas dete ili sama probaj.. pre spavanja najedi se hleba pereca kikrikija burek.. kazi kako san dodje i noc prodje?

uvrnut tekst ili ne netko od nas je u gadnoj zabludi!
najbolje pogonsko gorivo mozga jesu seceri iz voca!
ja se nebi usudio nikada kazati za ovog autora da je retardiran, pre bi vredilo za urinoterapeuta!
ugljikohidrate strogo naciljano na zito - zitne proizvode kao i sluzava (termicki obradjena hrana)

Citat:
Ja praktikujem urinoterapiju. Znam da kada urinom isperem sinuse, sutradan ujutru se ne budim sa krmeljima i ušni kanali su mi lepo očišćeni iznutra.


Tu i lezi tvoj problem sluzava hrana prepuna zitnog skorba ( i glutena ).

licno dve godine bez kihanja, alergija, krmelja, natecenosti its od kada sam na raw food vec opisano...


Citat:
SLUZ - UZROK GOTOVO SVIH BOLESTI I STARENJA

Vlada dogmatični stav kojega je nametnula vladajuća medicina i farmaceutski kartel, da bolesti nastaju uljezima izvana (mikrobima, bakterijama, virusima). To je u profitnom interesu istoj industriji lijekova. Kada bi ljudi znali kako ozdraviti – nitko ne bi bio bolestan – i određeni ljudi od toga ne bi imali zaradu. Stoga je znanje o pravom načinu prehrane i dugovječnom životu bez bolesti strogo čuvana i ograničena tajna. Tj. ona je to bila nekada…

Uz mnogu literaturu i brojna istraživanja, stručnjaci za prehranu, koji su se odvažili istražiti do tada˝ne istražena˝ područja funkcioniranja ljudske tvornice (tijela), uvjerljivo su dokazali da su tvari koje uzrokuju bolesti upravo ne probavljeni, neizlučeni, truli dijelovi namirnica, životinjskog tkiva, koje dolaze od prekomjernog jela i konzumiranja pogrešne hrane. Stoga napominju; pogrešan način prehrane uzrokuje bolesti!

Poznato je i da sve životinje koje žive u divljini ozdrave postom ako su bolesne. Životinje pak poste i kod najmanje nelagode jer one nisu izgubili komunikaciju s svojim organizmom kao mi ljudi. S obzirom da su i sami kućni ljubimci izgubili svoj istančan instinkt za pravu hranu (zahvaljujući čovjekovoj intervenciji u njihovoj prehrani i genetskom križanju) ipak uzimaju samo najnužniju hranu kada su bolesni. Dok, jadni bolesni čovjek, naprotiv, ne smije ni pod kojim okolnostima živjeti 1 ili 2 dana na slabijoj hrani - on se boji da bi mogao oslabiti. Ljudi koji se hrane mješovitom hranom, mesom i ugljikohidratima (grah, krumpir, riža, tjestenina, povrće koje sadrži škrob), imaju organizam koji je manje-više obložen sluzi, to stanje počinje u ranom djetinjstvu. Te namirnice nisu namijenjene za nas ljude. One tvore u tijelu ljepljivu gustu masu koja do kraja života dovodi do začepljenja organizma.

Dakle ta ista ljepljiva masa – sluz – ubrzo postaje kisela, gnjinje i pruža plodno tlo za gljivice, plijesan i bakterije. Prilikom probave, koja je kemijski gledano ništa drugo nego kuhanje, izgaranjem ta sluz iliti taj škrob se također teško izlučuje jer je krv ne može iskoristiti već probavljeni šećer.

´Ja sam priroda, tvoj liječnik!´ samo priroda liječi, čisti, oslobađa sluzi i najbolje i posve sigurno, al i samo onda kada se prekine dovod sluzi. Svaka fiziološka mašina, odmah se sama čisti, oslobađa sluz začepljenim žilama bez prestanka, čim se prekine s unosom krute hrane.

´sluz se pojavljuje čak i kod zdravog čovjeka u mokraći, što se može vidjeti u epruveti nakon hlađenja. Tko ne reagira, ignorira ili pobija tu činjenicu zato jer se možda ne poklapa s njegovim učenjem ili mu nije dovoljno znanstvena, sukrivac je za to što nije moguće otkriti glavni uzrok svih bolesti, i to u prvom redu ide na njegovu vlastitu štetu.´ - prof.Arnold Ehret, autor knjige´Postom do zdravlja´(link-pdf)

Tajnu bakcila je lako riješiti; nagomilano začepljenje krvnih žila vodi raspadanju i truljenju te vrenju svih sluznih produkata i otpadnih tvari prekuhane hrane. Isti se djelomično kvare na živom organizmu (gnojni čirevi, rak, tuberkuloza, spolne bolesti i lupus – tuberkuloza kože). Meso , sir i sve ostale organske tvari u procesu raspadanja ponovno klijaju, tj. bakcili se dalje razmnažaju. Stoga su te klice tek u poodmaklom stanju bolesti dokazive, ali nisu uzrok nego rezultat bolesti i u tom pogledu potiču bolesti. Raspadanje, npr pluća, se time ubrzava, jer su izlučine bakcila otrovne. Kada bi bila istina da bakcili napadaju izvana, tj. djeluju zarazno, onda su to samo otpaci metabolizma u sluzi koji omogućavaju njihovo djelovanje i pogodno tlo tzv. dispoziciju (sklonost za bolesti).

Prehlade i visoka temperatura

Kod obične prehlade ili visoke temperature sluz se pokreće i želi napustiti tijelo. Tim izaziva simptome nenormalnih funkcija koje smo do sada nazivali bolešću. Tako se može razumljivo objasniti što se shvaća pod imenom –dispozicija-. Što se više sluzi unese od djetinjstva tim je veća sklonost prehladama, temperaturama, smrzavanju, parazitima, bolestima i preranom starenju.

Sve organske tvari životinjskog podrijetla prilikom raspadanja izlučuju grupe cijana koje je kemičar Hensel nazvao bakcilima. S ovim sluznim činjenicama skinuta je demonska maska s čudovišta bolesti. I sam san o vječnoj ljepoti može postati stvaran.

Zašto ne alkohol?

Zašto, pobogu, izvori koji zagovaraju zdravlje i život bez sluzi konstantno objavljuju ratove alkoholu s obzirom na to da alkohol uopće ne stvara sluz?!?

Prisilite alkoholičara da posti nekoliko dana ili da jede samo voće, više mu neće prijati ni najbolja čaša piva ili vina (i sami, ukoliko prijeđete na sirovu prehranu, nakon jednog perioda, više vam neće alkohol biti privlačan). Po tome se razaznaje da cijela civilizacijska prehrana od goveđeg odreska pa do navodnog neškodljive zobene kaše proizvodi želju za tim protuotrovima, dakle alkoholu, kavi, čaju i duhanu. Zašto? Zato što prejedanje slabi tijelo, a stimulansi ga opet čine poletnim. Tu leži i pravi duboki razlog za porast konzumiranja alkohola posljednjih desetljeća. Tu je posebno i prejedanje mesom. Alkohol koji ima više akutno djelovanje djeluje kao stimulans. Pivo je na duge staze bezazlenije od kroničnog natrpavanja probavnog trakta hranom koja stvara sluz.

Kruh - veoma opasna hrana

kako se samo usudim ovako nešto reći za kruh? Svi pobornici punovrijednih žitarica žive u zabludi za koju prije ili kasnije ispaštaju ukočenošću, slabošću, te smanjenjem vida i sluha. Mnoštvo bolesti i ovih poremećaja upravo i nastaje potrošnjom kruha. To se dakako događa postepeno potrošnjom ove namirnice kroz desetljeća, te stoga kratkovidni liječnici ionako nisu sposobni uistinu izreći pravi uzrok starenja i poznatih bolesti već se one smatraju - normalnim i uobičajenim. To vjeruju svi ljudi´u godinama´ uzimajući svoje probleme pod nešto što će ionako svakoga zateći i spominju se eventualnim ćaskanjem uz kavicu. Nasuprot ovakvom iskrivljenom vjerovanju, uistinu nitko ne mora biti bolestan, ne mora biti šepav i gluh, imati reumu i razno razne bolove!

Dakle, štete od prehrane kruhom se pokazuju postepeno i s vremenom rezultiraju poremećajima poput prehlada, prekomjerne sluzavosti, početnih ukočenosti, reumatskih bolova u mišićima, želučanih tegoba poput žgaravice i podrigivanja. A protiv istih nuspojava i kiselina u želudcu liječnik će ovakvim bolesnicima pripisati teblete koje zapravo još više oslabljuju otpornost želučanih stijenki. Ista tajna prekiselosti želudca će međutim, obdariti čovjeka s lijepim čirevima.

Ugljikohidrati s mnogo škroba koji su sadržani u žitaricama, podižu vrijednost šećera u krvi, a kao reakcija na to raste razina inzulina u krvi. Potrošnjom šećera i termički obrađenih ugljikohidrata (koja je za ljudsko tijelo iznimno škodljiva) prelazi razina inzulina dopuštenu vrijednost, a nakon toga pada ispod normale. Naše tijelo na to reagira udarom adrenalina, aktivirajući rezerve glikogena. To stalno gore - dolje postaje uzrokom za živčane i tjelesne tegobe. Na kraju takvih sukoba vreba šećerna bolest.

Stoga, ovo se ne odnosi samo na ljude koji su bolesni ili pak skloni bolestima, već i na one zdrave, stoga ću reći;´(svi)mi´trebamo potpuno izbaciti iz jelovnika šećer, sve vrste kruha, pa i one cjelovitog zrna, zatim brašno, rižu, kolače, pizze, tjesteninu i slično. Ti nas ugljikohidrati čine bolesnima, a ne zdravima, kako nas to uči prehrambena propaganda kroz cijeli život. Takav način prehrane uništava tvoje organe. Jedan od učestaliji poremećaja ´kod ljudi u godinama´, koju uzrokuje konzumiranje (između ostalog) kruha i žitarica jest spuštenost želudca, iliti ptoza, u kojoj mnogi ´svjesniji´ doktori vide glavnu bolest. Kruh, žitarice, kolači, keksi, šećer, uz mesne proizvode, znače propast ljudskom organizmu.

Sama iscrpljenost je rezultat;

Manjka snage zbog dugotrajne probave,

Začepljenje zagrijanih i time suženih krvnih žila,

Samotrovanje i povrat otrova.

Čovjek je najbolesnija životinja na zemlji; niti jedna druga životinja nije toliko prekršila pravila prehrane kao čovjek; niti jedna druga životinja se ne hrani toliko loše kao čovjek.

Temeljni uzrok starenja

Naš organizam se može definirati kao˝sustav cijevi˝. Organizam sisavaca i ostalih živih bića, a naročito čovjeka je s mehaničkog stajališta kompliciran sustav cijevi krvnih žila s pogonima na zrak i plin. Kada se taj sustav cijevi začepi (ovapni), nastupaju simptomi, ˝bolesti˝.

Kada bi pluća i kože udisali samo čisti zrak i dobivali sunčanu energiju, a želudac i crijeva ništa drugo osim sunčeve hrane (voća koje se gotovo cijelo probavi bez ostataka, a izlučuje samo celulozu bez sluzi i klica) nebi bilo razloga za defektnost probavnog sustava, malaksalost, starenje. Mrtvačko bljedilo današnjeg čovjeka, koji je lišen svjetla i sunca, dolazi od bljedila prokuhanih, pogrešnih namirnica. Sluz i istovremeni manjak minerala znači i manjak boje.

Visina čovjeka, odnosno obujam kostura, bitno ovisi o količini kalcija koja se nalazi u hrani. Japanci žele povećati svoju visinu konzumiranjem mesa. Način nije drugačiji niti kod nas, gdje i dalje postoje ljudi koji vjeruju da je meso nužno za zdravlje, te da je posebice crveno meso eliksir! Naravno, radi se o krajnjoj zabludi. Sve tjelesne promjene, anomalije na kostima, loš vid, ispadanje zubi, dolazi od nedostatka kalcija. Nedostatak kalcija u današnjoj prehrani uzrok je nastanka krezubog čovjeka. Kalcij se gubi kuhanjem i obrađivanje mlijeka i povrća koje sadrži kalcij. Mnogi to namjeravaju nadoknaditi jedenjem ribe, no čak i ona gubi sve minerale na vatri, dok ju je prijesnu nemoguće pojesti (jer nismo stvoreni za to, a ni za kuhanje). Tako da, umjesto da čovjek kalcij nastoji unositi putem ovakvih anorganskih preparata, morao bi ga unositi isključivo prijesnim voćem i povrćem jer je to jedini način na koji ljudski organizam prihvaća atom minerala koji je prešao samo u biljku ili voće (organski). Info radi; svežanj sirovog špinata sadrži 10% više kalcija od bočice mlijeka.

U modernom društvu, debljanje tijela i lica se smatra normalnim ulaskom u godine. Dapače, zadebljanje lica se smatra ne samo lijepim, nego i da´osoba puca od zdravlja´, kako to biva u tradicionalnim okruženjima slavonije i zagorja gdje se ljudi hrane ekstremno destruktivno. No isto tako, uobičajeno je uvjerenje da je sasvim normalno da ljudi u starosti podliježu srčanim i moždanim udarima - 'to je starost'. Tu je i 'dvorenje' svojih roditelja koji u svojim najboljim godinama legnu u krevet i doslovno se vrate u pelene. No to se nije dogodilo jer to tako mora biti, već zbog njihove neodgovorne prehrane, konfora i manjka odgovornosti za sebe i svoju okolinu.

Koža postaje smežurana i naborana, također jer to tako'mora biti'. No, ona gubi svoju mladenačku elastičnost zbog nedovoljne i nezdrave prokrvljenosti i manjka sunca i svjetlosti. Čovjek čak pokušava spriječiti mlohavost kože izvana nanošenjem krema i pudera! Naravno, to je lakše za onoga tko se ne želi odreći svojih prehrambenih poroka.

Ljepota crta lica, čistoća, i zdrava boja tena, jasnoća i prirodna veličina očiju, šarm izraza i boja usana stare i postaju ružni kako se u želudcu i crijevima nakupljaju masne sluzi od kojih dolaze sve bolesti i simptomi starenja. Lijepi i okruglasti obrazi, čime nos postaje deblji, nisu ništa drugo osim začepljenja od iste one sluzi koja izbija u hunjavici.

Sluzno začepljenje je razlog bolesti i starenja. Odumrle stanice kod pravilne prehrane mogu biti nadomještene. Kod ispravnog načina života metabolizam se odvija puno nižem nivou i time se unutarnji organi manje opterećuju, pogotovo srce i želudac. Uštedom energije je moguće izračunati i dokazati veći i dulji životni vijek

Razlozi sjede kose i opadanja

Kosa, pogotovo vlasište, organ je mirisa koji ističe određeni dio tijela. Svatko zna da se najprije oznojimo na glavi i pod pazuhom. Kod većine ljudi, pogotovo kod bolesnika, znoj je povezan s neugodnim mirisom. Bolest je proces vrenja i truljenja tjelesne supstance ili prekomjernih otpadnih tvari koje su se skupile u organizmu i pojavljuju se u obliku sluznih izlučevina. Tako i mirisno svojstvo kose može odrediti stupanj zdravlja čovjeka. Postoje brojni "nadriliječnici" koji jednostavnom metodom 'dijagnoza pomoću kose' mogu ustanoviti unutarnji proces truljenja - bolest.

Sto se tice sjede kose, otkriveno je da se u sijedoj kosi povećava udio zraka, a taj se zrak sastoji od smrdljivih plinova, ili je barem pomiješan s njim. Glavni uzrok ispadanja kose stoga dolazi iznutra. Kada se kroz mirisne cijevi iliti plinske dimnjake na glavi izlučuje smrdljivi, nagrizajući plinovi, vjerojatno zasićeni sumpornim dioksidom, umjetno prirodnim miomirisom, ne treba nas iznenađivati da kosa blijedi, odumire i ispada

Postoje brojni primjeri ljudi koji su se kurama, postom i ishranom putem voćnih sokova i sirovom hranom (bez sluzi) naglo pomladili i proljepšali da se više nisu mogli prepoznati.

Gotovo sve današnje moderne namirnice, kuhajući se, stvaraju sluz, tj. One dovode do nakupljanja otpadnih tvari nastalih procesima metabolizma u tijelu, koje opet dovode do svih mogućih bolesti, čak i raka i side. Samo organska hrana poput voća, povrća, salata i oraha ne stvara sluz. Ona također pomaže bolesnicima ozdraviti izlučivanjem otpadnih tvari.

Najčešće pitanje;

Može li čovjek zaista živjeti isključivo od voća o povrća? To je nešto što uopće ne treba dokazivati. Svemir bi zacijelo bio velika besmislica i imao bi biološku pogrešku kada bi´imao za crva postavljen cijeli stol,a za čovjeka ništa´. Znanstveno je dokazano da u jabuci, banani i kokosovom orahu jest sadržano sve što je čovjeku potrebno. Primjerice, krava koja čitav svoj životni vijek živi od trave, daje dnevno 10 litara mlijeka, vuče prug i na kraju je pojedemo. Stalno se masnoća, bjelančevine, mlijeko, mišići, snaga, toplina izgrađuju iz trave ili sijena. Zar je moguće, zar postoje oni koji vjeruju da je čovjek, tako nespretno stvoren, da mu uistinu nisu dostatne organske tvari iz bogate sunčeve kuhinje?

Znanost o prehrani je dogmatične naravi i zasljepljuje čovječanstvo zabludom da ljudska bjelančevina nastaje samo iz životinjske. Začudo, protuargumenti ove tvrdnje su opća kultura, nalaze se i čak na običnoj wikipediji. Čovjek ima naivnu, kemijsko-fiziološku predodžbu potpuno neznanstvenu, da iz istog nastaje isto! Zar vjerujete da molekula bjelančevine iz mrtve krave koja se nalazi u procesu raspadanja i koja je već razvila mrtvačke otrove, koja se razlaže pri kuhanju na vatri u tavi i biva potpuno ubijena i razlagana u želudcu, može slaviti novo okruženje u iznenadnom uskrsnuću kao nova mišićna molekula, te početi iznova ?

Mi ne živimo od onoga što jedemo, već od onoga što probavimo – tj. što nam organizam dozvoli da probavimo. Živimo jedan period života dobro, dok nakon prelaska u sredovječnu dob tijelo ne započinje svoje gašenje zbog prenatrpavanja otpadnim tvarima.

Postom do zdravlja

Tijelo ponajprije možemo promatrati kao mašinu, mehanizam koji se sastoji od materijala sličnog gumi koji se za vrijeme svog životnog vijeka previše razvuče zbog prejedanja. Zato je rad istog organizma neprestanim pritiskom krvi na tkivo stalno ometan. Čim vi prestanete jesti, taj se pritisak brzo smanjuje, putovi krvotoka se sužavaju, krv postaje gušća, i izlučuje višak tekućine. To se zbiva u prvih nekoliko dana i čak se možete dobro osjećati. Ali onda smetnje u krvotoku postaju veće jer se smanjuje promjer putova i krv mora cirkulirati mnogim dijelovima tijela, u i oko simptoma, posebno u tkivu od ljepljive sluzi koja se oslobađa i mora istisnuti van. Krv mora prijeći sluz i sluzne otrove, osloboditi ih i povesti ih sa sobom i izlučiti ih putem bubrega.

Prirodan post je najbolje sredstvo za čišćenje organizma iznutra. Za bolesnike je potreban prijelazan period ishrane kojim se postepeno prelazi u ljekovitu prehranu bez sluzi

Kada se razboli svatko želi ponovno ozdraviti i ostati zdrav. Prirodni post i ljekovita prehrana bez sluzi je metoda liječenja koja vam pomaže ozdraviti i očuvati zdravlje svog organizma. Kada se posti, prvo ustupi izlučivanje većine otpadnih tvari nastalih pogrešnom i preobilnom hranom.

Kako postiti?

Postoji mnogo vrsti postova, i većina su manje ili više djelotvorni. No Arnold Ehret, jedan od ljudi koji se bave postom i pisanjem knjiga o postu, prakticira i zagovara potpuni post –prirodni post- bez ikakvih namirnica, samo voda po želji. Tu se nalaze i kure čajevima te postovi koji dozvoljavaju napitke spremljene od miješanog voća i povrća. Kako se postovi dijele i na one jednodnevne, pa zatim i na postove koji traju tjedan dana, zatim 10 dana, pa potom i 25 dana, za te dodatne informacije, koje ne stanu u ovaj post(no o tome ću pisati ukoliko se za tom temom pokaže interes u komentarima), preporučam literaturu koja se bavi prirodnim postom(link-pdf) , i ostale slične knjige.

Nekoliko savjeta;

Nitko ne bi trebao ništa jesti prije 10sati, a kada se jede treba jesti samo voće. Nagrada će uskoro doći, osjećat će te se cijeli dan bolje, lakše, poletnije, s puno više energije. Prakticirajte ovaj recept 10tak dana i ukoliko se zaista ne budete osjećali bolje, tada ću priznati da su zadnje dvije teme puki promašaji. Ja sam osobno nakon samo 3 dana ´jutarnjeg posta´, konzumirajući samo svježe povrće nakon 10h, osjetio znatno poboljšanje u koncentraciji, te sam regulirao spavanje. Naravno, to ništa ne znači ako će te ostatak dana unositi potpuno jednako nezdrave hrane kao i inače.

´Samo jedan obrok dnevno´je učinkoviti način posta kao i metoda preskakanja doručka. Uz to, niti pod koju cijenu nitko nebi trebao večerati nakon 20h. jer tada tijelo ulazi u mood smirivanja i svako natrpavanje hranom ga forsira i prenagljuje.

Uz to, bilo bi najbolje polagano prelaziti na sirovu hranu i jesti voće što je to češće moguće (svaki puta kada osjetite glad, umjesto da skrenete u pekaru ili masni obrok u frižideru, pojedine jabuku, breskvu itd.).

Recite i drugima da niko ne mora biti bolestan, recept zdravlja, ljepote i dugovječnosti je svima dostupan i nije kasno.




Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 4:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 28, 2012 9:50 pm
Postovi: 60
Lokacija: sada i ovde
zvonchice koliko autora,toliko i modela ishrane ili lečenja. Bitne su opšte smernice a svako će za sebe da pronadje ono što mu najviše odgovara. Zasto bi se kruto držali bilo kojeg pravila ako nam ne donosi najbolje rezultate. Upravo zato i pričam da je celovit pristup životu jedini validan. Prati stanje tela...po potrebi nešto koriguj...naravno pre toga je bitno znanje i svest. Ishrana je bitna ali nije sve (za nekoga jeste...ima dosta njih koji žive da bi jeli ali nećemo o takvima :) )
A i autori sa početka 21 veka su takodje blago receni nepotpuni jer ne uzimju u obzir celovit pristup životu...medicina je napredovala,psihosomatski pristup je priznat,mada je to relativno od skoro...da ne ulazimo u odnos duše i tela,karmičke stvari,metafiziku...još dosta toga tek treba da se poveže... Dug je put do celovitog pristupa. Uprkos svim napretcima,saznanjima, mogucnostima, svest ljudi i dalje nije toliko velika, a sad bar imaju lak pristup korisnim informacijama.
A mozda bi trebalo da se krene od toga - ja sam svest koja dpživljava iskustvo...
Zvonchice kakvo je tvoje mišljenje - "Richard Blackman je covek koji je frutarijanac, praktikuje monodiet sistem kombinovanja hrane (u stvari monodiet znaci jedan obrok jedna vrsta hrane, nema kombinovanja), uglavnom jede jednu vrstu hrane po sezoni, na primer u leto jede samo narandže i tako živi oko 15 godina (bez zdravstvenih problema), sportista, fitnes instruktor. Ne voli mnogo da davi i diskutuje o hrani i filozofija mu je da vežba i fizicka aktivnost ubedljivo najviše uticu na zdravlje od svih ostalih faktora." Jericho Sunfire

Citat:
Da su Rusi zaista došli do tako revolucionarnog otkrića kao što tvrdiš (sinteza proteina), to bi zaista bio bum.
To bi trebalo da bude bum ali nije. Majkl Verner,Nemac bretarijanac, doktr hemije...nije neki gorštak sa planine koji fura svoj fazon...već je čovek iz nauke. U Bernu je bio pod kontrolom 10 dana na institutu i podvrgao se režimu svih mogućih testova. Bilo je dogovoreno da se objave kompletni rezultati tih testova kakvi god da su,jos pre ispitivanja. Rezultati godinama nisu objavljeni i kad su napokon objavljeni,pisalo je - doktor Verner je bio u stanju posta tokom istraživanja. Podvrgao se jos jednom testiranju u Pragu, ovaj put uz cvrsto uveravanje da će kompletni razultati biti objavljeni. Nikakvi rezultati nisu objavljeni. Tako reguje zvanična nauka... Umesto buma...ignorisanje. Jednom rečju - sprdnja.
Zvanična nauka...možda će jednom biti otvorena i slobodna,ali za sada to nije


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 4:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri sep 21, 2011 9:08 pm
Postovi: 225
vasco je napisao/la:
uvrnut tekst ili ne netko od nas je u gadnoj zabludi!
najbolje pogonsko gorivo mozga jesu seceri iz voca!


najbolje pogonsko gorivo za mozak su UH. period. ti možeš da biraš izvor istih, ali ne i da tvrdiš da su upravo voćni šećeri idealni za mozak! za mišiće svakako da jesu, nakon žešće fizičke aktivnosti, kada je potrebno brzo nadoknaditi glikogen.

vasco je napisao/la:
ja se nebi usudio nikada kazati za ovog autora da je retardiran, pre bi vredilo za urinoterapeuta!
ugljikohidrate strogo naciljano na zito - zitne proizvode kao i sluzava (termicki obradjena hrana)


evo, ja tvrdim da je autor koji je mogao da napiše onakvu glupost - retardiran. da nema pojma o životu. može slobodno da uzme i spali sve što je ikada napisao. a tebi savetujem da ne žuriš sa c/p pre nego što pročitaš i dobro razmisliš da li tekst koji postuješ ima smisla.

između naparenih žitarica koje ti koristiš i kratko termički obrađenih, kakve ja koristim, nema apsolutno nikakve razlike.

Citat:
Ja praktikujem urinoterapiju. Znam da kada urinom isperem sinuse, sutradan ujutru se ne budim sa krmeljima i ušni kanali su mi lepo očišćeni iznutra.
Tu i lezi tvoj problem sluzava hrana prepuna zitnog skorba ( i glutena ).


ljudi koji boluju od celijakije ne treba da koriste glutenske žitarice. ostali koji nemaju taj problem, mogu slobodno da ih uzimaju, bilo proklijale, bilo natapane, bilo kratko termički obrađene.


vasco je napisao/la:
licno dve godine bez kihanja, alergija, krmelja, natecenosti its od kada sam na raw food vec opisano...


moji rezultati su sledeći (sedamnaest meseci nakon promenjenog režima ishrane): bez glavobolje, fibromialgije, bolnih menstruacija, ne otiče mi više leva noga, vene se povukle, ožiljak koji me nekada zatezao sad uopšte ne pravi problem (a mislila sam da će doživotno da me smara), koža se fantastično iščistila (na leđima sam imala dosta bubuljica celog života, sad nema nijedne). Poslednjih meseci primećujem da su pojedini postojeći mladeži počeli da blede, neki su se izgubili, a treći su se pretvorili u posvetlelu površinu sa jednom ili dve tamne tačkice; broj sedih se smanjio. u ova poslednja dva "fenomena" još uvek ne mogu da poverujem, videću šta će biti u narednih godinu dana.

na osnovu svega navedenog, teško da mi je pristup ishrani pogrešan. za nestanak mladeža sam čitala da se javlja kod izuzetno jakog imuniteta. mislim da za to mogu da zahvalim Furhmanu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 4:07 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 28, 2012 9:50 pm
Postovi: 60
Lokacija: sada i ovde
Citat:
"Vrlo rano došao sam do spoznaje da nisu svi ljudi zreli za
prirodnu hranu i prirodni način življenja. Ljudi biraju svoju
hranu, svoj užitak i svoje provode shodno svojoj samosvijesti."


Zadivljujuće kratko i da pogadja suštinu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 4:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri sep 21, 2011 9:08 pm
Postovi: 225
Leo je napisao/la:
Zvonchice kakvo je tvoje mišljenje - "Richard Blackman je covek koji je frutarijanac, praktikuje monodiet sistem kombinovanja hrane (u stvari monodiet znaci jedan obrok jedna vrsta hrane, nema kombinovanja), uglavnom jede jednu vrstu hrane po sezoni, na primer u leto jede samo narandže i tako živi oko 15 godina (bez zdravstvenih problema), sportista, fitnes instruktor. Ne voli mnogo da davi i diskutuje o hrani i filozofija mu je da vežba i fizicka aktivnost ubedljivo najviše uticu na zdravlje od svih ostalih faktora." Jericho Sunfire


Leo, za Richarda Blackman-a prvi put čujem u tom postu. Proguglala sam na netu, videla slike iz 2008 godine na kojima fizički dobro izgleda, ima dovoljnu masu i lepo oblikovane mišiće. Vidim da je iz fruitarijanca prešao u breatheriance, a znaš i sam da sam skeptična prema tom konceptu. Nabasala sam na ovaj web site, i gle čuda nisam usamljena u načinu razmišljanja :) http://www.rawfoodsupport.com/read.php?2,172848,212688

Durianrider (koga ne cenim, to je poznatno od ranije) je izneo zanimljiv podatak (pretpostavljam da nije lagao, ne vidim direktan razlog zbog koga bi to činio):

"I like Richard. He is a great guy. He just went way to far with trying to eat as little as possible and when you do that, you cant sustain much in life, especially social networks.

I wish him health and fitness where ever he is.

...

Nobody is a breatharian. Ive travelled the globe, talked with thousands of people that have heard but nobody can show me one.

We offered Richard an all expenses paid trip to Thailand with us last year to train hardcore with us and show us his breatharian magic. He got offended and declined. Heck, if someone pays my air fare, Im going anywhere to prove my banana magic! smiling smiley

My housemate that died last year, they thought breatharians existed too. Having that sort of belief is one of the most dangerous beliefs we can have in the health realm.

Ive known plenty of people that tried, all of ended up in mental wards or chronically depressed, emaciated and binge prone. A few of em are obese now."

Ne vidim razloga, ako je tačno ono što Richard zagovara, da odbije DR-ovu ponudu i tako svima pokaže u kakvoj je prednosti nad ostalima. Ali ako fake-uje, onda itekako ima razloga za povlačenje...

Onda sam pronašla direktan link do RB website-a. http://jerichosunfire.moonfruit.com/

U međuvremenu je promenio ime u Genesis Sunfire, istetovirao lice, pirsing na sve strane - malo je reći da deluje spooky. Slažem se sa jednim od ljudi koji su postovali na RawFoodSupport forumu, koji je napisao da mu tetovaže ne idu uz osobu koja želi da vodi healthy lifestyle, a ja bih dodala, niti za one koji su zdravi u glavi. Mislim da je RB pukao kao bas :( Pogledaj samo ko ga hvali, David W.


Leo je napisao/la:
To bi trebalo da bude bum ali nije. Majkl Verner,Nemac bretarijanac, doktr hemije...nije neki gorštak sa planine koji fura svoj fazon...već je čovek iz nauke. U Bernu je bio pod kontrolom 10 dana na institutu i podvrgao se režimu svih mogućih testova. Bilo je dogovoreno da se objave kompletni rezultati tih testova kakvi god da su,jos pre ispitivanja. Rezultati godinama nisu objavljeni i kad su napokon objavljeni,pisalo je - doktor Verner je bio u stanju posta tokom istraživanja. Podvrgao se jos jednom testiranju u Pragu, ovaj put uz cvrsto uveravanje da će kompletni razultati biti objavljeni. Nikakvi rezultati nisu objavljeni. Tako reguje zvanična nauka...


Ovo je već zanimljivo. Konkretan primer ima veću težinu nego kad se piše uopšteno, tim pre što nije reč o vodoinstalateru koji je "prosvetljen", nego naučniku. Da li je on objavio rezultate ispitivanja?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 4:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2011 3:36 pm
Postovi: 248
Lokacija: skopje
Bilo bi nepisivo ljepo da pocnes citati knjige i prestanes s guglanjem.
Pronadji autora citiranog i sve njegove knjige, te ih na miru iscitkavaj.

Tvoja misljenja i spoznaje nisu objektivna.

evo,
Citat:
ja tvrdim da je autor koji je mogao da napiše onakvu glupost - retardiran. da nema pojma o životu. može slobodno da uzme i spali sve što je ikada napisao. a tebi savetujem da ne žuriš sa c/p pre nego što pročitaš i dobro razmisliš da li tekst koji postuješ ima smisla.


Citat:
između naparenih žitarica koje ti koristiš i kratko termički obrađenih, kakve ja koristim, nema apsolutno nikakve razlike.


ja tvrdim da ima, priznajem samo malo napareno! dokazi da nema .


Citat:
ljudi koji boluju od celijakije ne treba da koriste glutenske žitarice. ostali koji nemaju taj problem, mogu slobodno da ih uzimaju, bilo proklijale, bilo natapane, bilo kratko termički obrađene.


blago tebi, svo smo itoleratni na gluten. ( stvar koliko godina treba da ispliva a tad je vec krasno...)
preporucujem ti da procitas knjigu "alergije skrivena bolest"


Citat:
Poslednjih meseci primećujem da su pojedini postojeći mladeži počeli da blede, neki su se izgubili, a treći su se pretvorili u posvetlelu površinu sa jednom ili dve tamne tačkice; broj sedih se smanjio. u ova poslednja dva "fenomena" još uvek ne mogu da poverujem, videću šta će biti u narednih godinu dana.

na osnovu svega navedenog, teško da mi je pristup ishrani pogrešan. za nestanak mladeža sam čitala da se javlja kod izuzetno jakog imuniteta. mislim da za to mogu da zahvalim Furhmanu.


Poznajem neke koji su resili mladezi destiliranom vodim koju su stavljali na sunce i vrtlozili. Pre pijenja su provlacili kroz filter npr brita.
http://doznajemo.com/2012/07/31/tajna-k ... og-glumca/
mladezi su pokazatelji toksicnosti u telu...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 5:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2011 3:36 pm
Postovi: 248
Lokacija: skopje
zvone
Citat:
Ovo je već zanimljivo. Konkretan primer ima veću težinu nego kad se piše uopšteno, tim pre što nije reč o vodoinstalateru koji je "prosvetljen", nego naučniku. Da li je on objavio rezultate ispitivanja?


izvini koja su ovo usirena i sterotipna razmisljnja..


LEO
Citat:
Bitne su opšte smernice a svako će za sebe da pronadje ono što mu najviše odgovara.

odavno su sve smernice napisane.. sanskrit, vede, sveto pismo (dobrim delom )
uglibili smo se kako rece medicina 21 stoljece...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 5:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri sep 21, 2011 9:08 pm
Postovi: 225
vasco je napisao/la:
Tvoja misljenja i spoznaje nisu objektivna.

:lol:

Citat:
Citat:
između naparenih žitarica koje ti koristiš i kratko termički obrađenih, kakve ja koristim, nema apsolutno nikakve razlike.


ja tvrdim da ima, priznajem samo malo napareno! dokazi da nema .

mućni glavom, šta se dešava u parokuvaču, šta se dešava u poklopljenoj posudi na minimalnoj vatri i minutaži, pa će ti se odgovor sam nametnuti.


vasco je napisao/la:
blago tebi, svo smo itoleratni na gluten. ( stvar koliko godina treba da ispliva a tad je vec krasno...)
preporucujem ti da procitas knjigu "alergije skrivena bolest"

nismo svi, ali očigledno da si ti bio. da li neko ima intoleranciju na gluten, to može da ustanovi na BRT. ja sam radila test intolerancije i znam da mi žitarice ne stvaraju nikakav problem. nikakve alergije nemam, a ranijih godina sam ih dobijala redovno u proleće i u jesen.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 5:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri sep 21, 2011 9:08 pm
Postovi: 225
vasco je napisao/la:
odavno su sve smernice napisane.. sanskrit, vede, sveto pismo (dobrim delom )
uglibili smo se kako rece medicina 21 stoljece...

to što ti čitaš u svetom pismu je cenzurisana verzija. originali se čuvaju u vatikanu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 5:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 28, 2012 9:50 pm
Postovi: 60
Lokacija: sada i ovde
Ni meni nije baš sve čisto u vezi tog lika ,njegove tetovaže,način isticanja...ali mi je zanimljivo njegovo iskustvo. Jericho Sunfire izgleda odlično,bio je bez vode i hrane jedan period pa se vraćao na hranu. ne znam da li je i sad bretarijanac. Ima tu nekih kontradiktornih podataka. interesantno je da je vežbao,trenirao i kad je bio na bretarijanizmu...nije samo sedeo i molio se.

zvonchica je napisao/la:
Ovo je već zanimljivo. Konkretan primer ima veću težinu nego kad se piše uopšteno, tim pre što nije reč o vodoinstalateru koji je "prosvetljen", nego naučniku. Da li je on objavio rezultate ispitivanja?


Verujem da je ovo poredjenje u vezi vodoinstalatera i naučnika loše uzeto...jer niko nije vredniji od bilo koga drugog. Svi smo mi božje duše...i svi mi imamo svoj put...i nijedan put nije bolji drugoga...svako ima svoje licno iskustvo i lekcije koje treba da nauči...Kako je to jednom rečeno - sve što postoji samo su lekcije...
Nije Majkl Verner ni mogao doći do rezultata kad institut koji je obavljao istraživanja nije hteo da objavi podatke...

Ako ti je način prehrane doneo tako dobre rezultate...onda si našla model ishrane koji kod tebe funkcionira. Mogu samo da ti pozelim jos bolje rezultate. Ali dozvoli i drugom ko je npr na voću i koji ima takodje odlične rezultate da je taj model odgovarajući za njega...bez nekih negativnosti da će mu se kad-tad pokazati neki nedostaci zbog takvog načina ishrane. Možda se nikad i ne pojave,ali ta sumnja i negativnost u svakom slučaju neće pomoći


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned aug 12, 2012 5:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jul 28, 2012 9:50 pm
Postovi: 60
Lokacija: sada i ovde
vasco je napisao/la:
odavno su sve smernice napisane.. sanskrit, vede, sveto pismo (dobrim delom )
uglibili smo se kako rece medicina 21 stoljece...


U tim knjigama je opisana velika mudrost i date su značajne istine...naravno ne bih se zadržao samo na tome...ima i dosta drugih učenja... Svest ljudi je najbitnija...a da li će doći do više svesti kroz zdravu ishranu,kroz proučavanje verske literature,metafizickih knjiga,kroz gledanje u sunce,kroz kontakt sa prirodom,kroz pomaganje drugima...načina ima mnogo,,svako ima neki svoj način kroz koji je najprijemčiviji za višu svesnost


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 83  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 108 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz