Sada je: sub apr 27, 2024 10:15 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 83  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sri jun 10, 2009 8:36 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
16.04.09. je napisao/la:
moja deca nisu nisu mala i već imaju izgrađene navike (nezdrave) načina shrane. smatram svojom životnom misijom da ih naučim da žive zdravo i postigla sam sledeće:
1. fast food više ne jedu, a i ako bi jeli bez mog znanja, verujem da bi im preselo zbog griže savesti koliko sam im dokazivala njenu štetnost
2. piju dosta sokova od voća i povrća
3.uglavnom jedu kuvanu biljnu hranu
4. meso vrlo retko, skoro i da ga ne jedu. srećom ga ne vole.
E, sad, draga, kako dalje?
kukaju, isto kao naš baki, da im je to slabo jer moraju dosta da uče, fizički su aktivni...gde grešim, kada oni žude za testeninom, pitama i slatkim.
Imam utisak da im musli i orašasti plodovi nisu dovoljni, kao ni hleb od integralnog zrna.
Citat:


Svaka čast!U današnje vreme "skinuti" decu sa fast food-a već je podvig.Sokovi od voća i povrća su super,a da li hoće salate da jedu? Kuvana biljna hrana im ne daje mnogo snage.
Ja sam protiv isključivosti u bilo kom smislu,a posebno kad su deca u pitanju.Ako žele da jedu pite možda je bolje da im dozvoliš,u smislu,jedite šta god želite,a ovamo na stolu stalno držiš izazovne sirove poslastice :D Mislim da je deci važan i izgled hrane.Možeš da probaš da im praviš pudinge,kolačiće,tortice(toga imaš kod Gintera,kao što znaš,naravno).Mislim da će grickati ono što im je pred nosom.
A što kaže baki,suvo voće i med su toliko slatki,da se ne mogu žaliti da im nedostaje šećera :)
Evo mog iskustva s bebom za nove mame i tate:
Moj sinak ima blizu deset meseci i dalje najviše voli da siki.Prvo sam pokušala(oko šestog meseca) da mu dajem sok od šargarepe,gnječenu bananu,sok od pomorandže itd.Išlo je donekle,ali nije bio oduševljen.Zaključila sam da je stvar u tome da ne voli da ga hranim(kažu da je to uobičajeno).
Zato sam počela da mu dajem da jede sam sve što može da drži u ručici.Npr.parče jabuke,parče pomorandže,sad i trešnje,a ispostavilo se da obožava mladi luk,bez obzira na to što je vrlo ljut.
Da bi jeo žitarice i zrnevlje,pravim mu keksiće tako što preko noći namočim npr.ovas,ječam,badem,suncokret i suve smokve.Ujutru to sameljem,dodam brašno rogača,napravim pljosnate okrugle keksiće i sušim ih na toplom i na promaji.To mu se baš sviđa.
Hrane bude i po njemu,ali očigledno nešto završi i u stomaku.Ima desetak kg i po mom shvatanju nije mršav.Ima i "narukvice" :D
Svakako je mnogo lakše krenuti odmah sa pravilnom ishranom nego kasnije ispravljati,ali za takve stvari nikad nije kasno.


Jao, divnu sliku si oslikala svojim rečima! Zamišljam malog bucka kako drži luk i jede-kao mator čovek! :D E, a jesi li probala da mu cediš sok od šargarepe+jabuke+pomorandže?možda mu je samo sok od šargarepe presladak, pa ga zato nerado pije?Jer tvoje mleko nije tako slatko, pa mu možda smeta slatkoća? Inače, ima odličnu težinu za uzrast i važno da je zdrav! (Bogu hvala!)
Recept za keks ću probati da napravim...valjda će se "navući" na njega.
Moji rado piju sokove, salate ne toliko. Šta da radim, možda sam suviše nestrpljiva...al opet mislim, da su me kroz ključaonicu gledali tokom života, valjda bi im nešto ostalo u glavi od ovoga... :D
Mislim da je glavna fora u socijalnom okruženju i pritisku.Teško je odoleti stalnim izazovima, mirisima i aromama, posebno u njihovom uzrastu, tim pre što im "nije cool" da se razlikuju od vršnjaka :? Kako ti rešavaš taj problem, ako smem da pitam? Kako tvoja rodbina, komšiluk gleda na to što detetu ne daješ kuvane kašice?Da li strepiš od toga da će ti biti jako teško da istraješ onda kada "dođe vreme" da mu daješ slane obroke s mesom ili jajima? Tim pre što ste na selu i tu ne bi trebalo da je ta hrana zagađena...?Sve te ovo pitam jer pokušavam da se "stavim u tvoju kožu" i mislim da bi meni to bile dileme...
E, samo da čuješ kako je, posle jedne jedine rečenice moja ćerka prestala da voli meso (inače je dobre duše, veoma osećajna i mila - ne što je moja... :D ) Jednom prilikom me je pitala da li uopšte više ne želim da jedem maso, a ja sam joj odgovorila da ne volim da se hranim telima mrtvih životinja... i eto...tako... :mrgreen: a šta ću, dovijam se kako znam...sve za njihovo dobro!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 10, 2009 9:01 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 16, 2009 11:52 am
Postovi: 46
Lokacija: Srbija
Citat:
Mislim da je glavna fora u socijalnom okruženju i pritisku.Teško je odoleti stalnim izazovima, mirisima i aromama, posebno u njihovom uzrastu, tim pre što im "nije cool" da se razlikuju od vršnjaka Kako ti rešavaš taj problem, ako smem da pitam? Kako tvoja rodbina, komšiluk gleda na to što detetu ne daješ kuvane kašice?Da li strepiš od toga da će ti biti jako teško da istraješ onda kada "dođe vreme" da mu daješ slane obroke s mesom ili jajima? Tim pre što ste na selu i tu ne bi trebalo da je ta hrana zagađena...?


Baš sam o ovome imala nameru da pišem,kad se bucko probudio i sprečio me u tome :)
Većoj deci je definitivno teže da se izbore s pritiscima okoline.Što se tiče mirisa i aroma,mislim da je to samo stvar navike i da se to vremenom izgubi.Ja sam kao dete obožavala gazirane sokove(kao sva deca valjda). Moji nisu bili oduševljeni time,ali sam ih pila kad god mi se ukazala prilika.Vremenom(i to još u osnovnoj školi)sam osetila i sama da mi"grebu"grlo i creva,pa sam prestala da ih pijem.Zato mislim da je kod dece jako važno ne braniti im strogo ništa(mada si ti očigledno daleko od stroge majke),nego im samo ukazati na štetnost i ponuditi alternativu.Ni stalno ponavljanje nije dobro,jer proizvodi suprotan efekat.Mislim da je najbolje jedno dobro argumentovano objašnjenje i kraj priče.Verujem da će iskustvo kod dece učiniti svoje.
Da,svi misle da zastranjujem i da za dete nije zdravo što mu ne dajem jaja i meso(a već je odavno trebalo da počnem s tim).To što je,hvala Bogu zdrav,pripisuju slučajnosti.Strepim od toga i da će bake ili komšinice da mu strpaju batak u ruku prvom prilikom.Sreća je što ga gajimo muž i ja i nikom ga ne ostavljmo na čuvanje.Rekla sam da ga neću ostavljati nasamo ni sa kim sve dok ne bude znao da kaže "neću" :D A što se tiče mesa,i ja imam nameru da mu objasnim da životinja mora da bude mrtva da bi se pojela,čim bude sposoban da to shvati.Već sad pokazuje oduševljenje kad vidi kozu,kucu ili macu,što mi je pokazatelj da je ljudima prirodno da vole životinje,a ne da ih jedu.
Odoh ja iz teme.
Možda je zanimljivo i to da kažem da sam u trudnoći,kad je krvna slika obično lošija kod žena,imala tako dobru krvnu sliku da su mi rekli da mogu u vojsku :)
Rizikovaću da me smatraju za čudakinju.Mislim da je to mala žrtva kad je rezultat zdravo i zadovoljno dete.

_________________
Da li želiš da budeš u pravu,ili da budeš srećan?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 10, 2009 9:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 16, 2009 11:52 am
Postovi: 46
Lokacija: Srbija
Citat:
A za ženu, ma šalio sam se... odustao sam ja od toga definitivno i odavno, kada me je ostavila jedina sa kojom sam video sebe...


Nadam se da ne misliš ozbiljno...

Citat:
Što se selena tiče, ako neko naiđe i ako mu nije teško, neka stavi njegov latinski naziv,


Našla u "Lekovitim biljkama":Selen,ljupčac-Levisticum officinale

Citat:
Kad smo već kod toga, šta je sa pasuljem u kontekstu ove teme...(sočivom, pirinčem, boranijom..., mislim, ja ih i dalje kuvam, ali recimo, zanimamo)...


Ginter kaže da pasulj treba klijati,a da je sirov otrovan.Nisam pokušavala da ga klijam,tako da nemam iskustva s tim.Nešto me ne privlači.I sočivo može da se klija.Ja ga kuvam,mada jako retko.Na priču o boraniji nisam nailazila.Probala sam je živu i nije loša,ali je većinom jedem tako što je blanširam i napravim salatu sa belim lukom i peršunom od nje.Pirinač se namače preko noći isto kao i sve ostale žitarice.
John je pitao za proso.Ja ga namačem preko noći.Tvrđi je od drugih žitarica,ali ja volim kad krcka :D A odličan je za mozak.
Citat:
Zapravo, ja održavam puno veće porodično imanje, sa puno njiva, livada... i već par godina se izdržavam i od dnevnica (građševina, kamenolom, utovar-istovar, drva...)


Čoveče!Ne znam kakva bi hrana bila potrebna za takve napore!Ja bih ti predložila da prvo razmisliš dobro o smanjenju obima posla bar na pola.
Znam da vrhunski sportisti koriste sirovu hranu,a oni su definitivno izloženi velikim fizičkim naporima.Kažu da za svoje uspehe velikim delom mogu da zahvale i načinu ishrane.
Verovatno znaš da ugljeni hidrati daju energiju.Pojačaj žitarice i suvo voće.Grickaj semenke kad god imaš vremena.Ne znam šta bih ti drugo predložila.Mislim da ti na taj način ne može pasti šećer.

_________________
Da li želiš da budeš u pravu,ili da budeš srećan?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 10, 2009 9:28 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
16.04.09. je napisao/la:
Da,svi misle da zastranjujem i da za dete nije zdravo što mu ne dajem jaja i meso(a već je odavno trebalo da počnem s tim).To što je,hvala Bogu zdrav,pripisuju slučajnosti.Strepim od toga i da će bake ili komšinice da mu strpaju batak u ruku prvom prilikom.Sreća je što ga gajimo muž i ja i nikom ga ne ostavljmo na čuvanje.Rekla sam da ga neću ostavljati nasamo ni sa kim sve dok ne bude znao da kaže "neću" :D A što se tiče mesa,i ja imam nameru da mu objasnim da životinja mora da bude mrtva da bi se pojela,čim bude sposoban da to shvati.Već sad pokazuje oduševljenje kad vidi kozu,kucu ili macu,što mi je pokazatelj da je ljudima prirodno da vole životinje,a ne da ih jedu.
Odoh ja iz teme.
Možda je zanimljivo i to da kažem da sam u trudnoći,kad je krvna slika obično lošija kod žena,imala tako dobru krvnu sliku da su mi rekli da mogu u vojsku :)
Rizikovaću da me smatraju za čudakinju.Mislim da je to mala žrtva kad je rezultat zdravo i zadovoljno dete.


=D> =D> =D> TOO!!!Samo, čuvaj se baba i komšinica kad poklone nose...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 10, 2009 9:57 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 16, 2009 11:52 am
Postovi: 46
Lokacija: Srbija
Citat:
Imam između 1,82 i 1,85m i oko 70kg (do 72,73 ne znam tačno) i smatram se mršavim, ali me ljudi smatraju bolesno mršavim. Zanima me koliko je tvoj muž krupan u odnosu na visinu, čisto da bih znao kako utiče način ishrane na izgled?

Na težinu mog muža izgleda da BAŠ NIŠTA ne utiče,tako da ti tu nisam od pomoći.On je visok 195cm i ima 83-85kg.To je tako otkad smo zajedno(više od 11god),a on kaže da se ugojio jedino u vojsci.Inače, otkad ga ja znam,prestao je da puši,prestao da jede meso,i više puta menjao način ishrane,ali se ništa ne dešava.
A to što te ljudi smatraju bolesno mršavim... :-k

_________________
Da li želiš da budeš u pravu,ili da budeš srećan?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 10, 2009 2:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 31, 2009 12:42 pm
Postovi: 59
Lokacija: between
kalista je napisao/la:
Mislim da u tvojoj ishrani, bar koliko sam shvatila, nema dovoljno ugljenih hidrata, mislim da imaš previše voća bogatog vodom (jagode, krastavac). Zato, da ne bi mršavio, bilo bi bolje da unosiš više orašastih plodova, salata i meda, šta misliš?

Mislim da si u pravu. Možda i masti? Ali pokušaću sa tvojim receptom, u semenju ima svega, od ugljenovih hidrata, preko proteina do masti. Razmišljam da kupim laneno ulje, zbog omega 3, umesto maslinovog, pa da posipam salate ili uzimam 3x po jednu kašiku?
Hvala ti za recept. Mada mi med -ne ide- jer mi malo muka od slatkog, snaćiću se :)

kalista je napisao/la:
A što se sna tiče i potrebe za proteinima, mislim da tu mnogo uticaja ima tzv "voda života". Jesi li probao da je piješ ne samo rano ujutro, već i u toku dana?

Moram ovde jedno zapažanje da opišem. Vodu života sam počeo da pijem zbog mog problema o kome sam pisao pod temom o aknama, i mada mi nije pomoglo u tom problemu, i ako sam bio istrajan čak 1 god, i nekoliko meseci pio i po 3 puta na dan, bilo je drugih dobrih uticaja, na primer na apetit i ten. I tad sam se hranio poprilično zdravo: musli,puno voća, smeđi pirinač, ali samo u doručku i večeri. Da ne idem previše u digresiju. Sada, pre oko 6 sedmica, kada sam opet počeo sa urino-terapijom, primetio sam, a ne sećam se da li je i prvi put bilo tako, da mi je potrebno više sna. Uveče mi se ranije prispava a ujutro, kad se probudim, još uvek imam jaku potrebu za snom. Čak sam mislio i da prekinem, jer nekako kao da imam i manje psihike energije, i manje mogu da učim. (možda poslediva detoksikacije). Ali, čim sam prešo samo na presno voće i povrće i puno vode, primetio sam trenutno smanjenu potrebu za snom. Prva 2 "presna" dana pio sam i skoro celu dnevnu količinu vode života :) , sve do oko 17 ili 18h.
Istina, presno mi daje više psihičke energije. A sada da polako uvedem i koštunjavo u ishrani pa da vidim kako je.
A šta misliš, kako da spremamo pirinač, mada on i nije ekonomičan :)

I, Kalista sekice, hvala ti na najlepšim željama! Pročitao sam brdo knjiga o pozitivnom mišljenju ali kao da ništa ne mogu da naučim. Nisam imao puno izbora kada sam se upisivao na fakultet, i ni dan danas nisam mogao sebe da pronađem u svemu tome. To me guši, ali sad je kasno, tu sam gde sam, i kao u kavezu... Ali tvoje reči su me dirnule i ohrabrile. Hvala ti puno, baš mi je drago da sam te upoznao. I ja tebi želim sve najleše, do neba :) :hello2:

Poz svima i sorry zbog malo digresije :oops:
Čujemo se


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 10, 2009 4:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
kalista je napisao/la:
Imam proso, kupila sam ga, ali ni ja ne znam kako da ga spremam, nekako mi je mnogo tvrdo zrnce. Zbog toga sam ga izmešala sa muslijem, koji sadrži ove gore pomenute semenke+lan+susam+isklijalu pšenicu, pa ga tako jedem jer ne znam drugačije.
Ranije je bilo da se kupi u rinfuzu, pa sam kupovao pšenišne klice na kilo... Ja sam dodavao 5,6 kašika u žito i mleko i tako je obrok bio ukusniji.
Isto tako ukusno je ako se upotrebi gusti voćni sok, npr, narandža, kajsija, breskva... umesto mleka.
Meni je domaće mleko jako ukusno i sladunjavo mleko, pa tu šećera ne treba, eventualno malo meda...

Kako da od domaćeg žita pravim te klice???
Ja sam nešto experimentisao ali nisam siguran da sam "uboo" fazon.
Da znam da neće biti ukusne kao one kupljene, jer su one i pržene... ali kako sam se osećao hraneći se njima kao supermen, presne bi me zaista natrale da poletim :D

Ja zapravo i ne jedem ovako jer sam pročitao da je zdravo... samo sam pratio šta telo traži (instikte)...

16.04.09. je napisao/la:
Ja sam protiv isključivosti u bilo kom smislu,a posebno kad su deca u pitanju.Ako žele da jedu pite možda je bolje da im dozvoliš,u smislu,jedite šta god želite,a ovamo na stolu stalno držiš izazovne sirove poslastice...
Da "šesnaestice", u pravu si... definitivno bez sile... Slažem se i za "bez isključivosti".

16.06.09. je napisao/la:
Hrane bude i po njemu,ali očigledno nešto završi i u stomaku.Ima desetak kg i po mom shvatanju nije mršav.Ima i "narukvice"
Svakako je mnogo lakše krenuti odmah sa pravilnom ishranom nego kasnije ispravljati...

No, da...bolje je od početka krenuti sa navikama ishrane...definitivno...
Jedan podatak na koji sam često nailazio je da deca ne mogu da sintetišu omega 3 iz biljaka (ima ih u maminom mleku) kao odrasli, i da im je vrlo bitan holin koga najviše ima u jajima da bi se pravilno razvio mozak... Šta ti misliš o tome?

16.04.09. je napisao/la:
Da,svi misle da zastranjujem i da za dete nije zdravo što mu ne dajem jaja i meso(a već je odavno trebalo da počnem s tim).To što je,hvala Bogu zdrav,pripisuju slučajnosti.Strepim od toga i da će bake ili komšinice da mu strpaju batak u ruku prvom prilikom.Sreća je što ga gajimo muž i ja i nikom ga ne ostavljmo na čuvanje.Rekla sam da ga neću ostavljati nasamo ni sa kim sve dok ne bude znao da kaže "neću"
Pusti ljude da pričaju, dosadno im je, moraju se nakako zabaviti... koji govore tako kao da je njihovo gledište jedino ispravno (zato ja stalno i naglašavam da su moje reči samo subjektivno stanovište i da ne moraju biti istina, samo moji načini doživljavanja i ništa više, zato sam i pomenuo onaj vremeplov:). Mislim da je svako specifičan i da ga iste stvari dovode do različitih, makar za nijansu, iskustava, i da ono što jednog leči drugog može da ubije...)

Jede li neko od vas soju? Video sam Jackovu temu o soji, inače sam je nekad prilično trošio, dok nisam pročitao da je puna estrogena pa se upalšio da mi ne porastu grudi :) :) :)
I još jedno pitanje, kako vi rešavate pitanje čuvanja voća za zimu... Ja nikako, zato cele zime jedem kiseli kupus (inače ima dosta b 12)...

Pozdrav

Edit radi rasterećenja postova od offtopičnih rečenica/sadržaja


Zadnja izmjena: baki; ned feb 27, 2011 12:29 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re:
PostPostano: čet jun 11, 2009 6:56 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
john_tracer je napisao/la:

Mislim da si u pravu. Možda i masti? Ali pokušaću sa tvojim receptom, u semenju ima svega, od ugljenovih hidrata, preko proteina do masti. Razmišljam da kupim laneno ulje, zbog omega 3, umesto maslinovog, pa da posipam salate ili uzimam 3x po jednu kašiku?
Hvala ti za recept. Mada mi med -ne ide- jer mi malo muka od slatkog, snaćiću se :)

Samo klopaj više orašastih plodova i isklijale pšenice. Ja sam kupila 1kg pšenice "Belije" i odvalidila malo, ostavila je preko noći i kada ona isklija, stavim je u frižider da ne bih morala svakog drugog dana to da radim.Čitala sam da laneno ulje vrlo brzo gubi svoju vrednost kada je flaširano, jer je nestabilno po prirodi. Ipak se drži maslinovog, za njega niko ne kaže da mu nešto fali :D .Med se uzima razmućen u mlakoj vodi. Možda bi bilo najbolje da ga uzimaš u kombinaciji sa propolisom i matičnim mlečom - to je najbolja moguća kombinacija.
Takođe, probaj sa zelenim kašastim sokovima. Baki je negde pitao kako da sprema sokove bez komplikovane "mašinerije" - moj čovek! :D Bre baki, ko da sam te ja rodila! Ja koristim "secka", u njega ubacim šaku zelenih listova nečega (spanaća, kelja, blitve...) bananu-dve i malo vode. Izmiksiram i dobijem oko 500ml gustog zelenog soka. To je definitivno PRAVA stvar!

kalista je napisao/la:
Ali, čim sam prešo samo na presno voće i povrće i puno vode, primetio sam trenutno smanjenu potrebu za snom. Prva 2 "presna" dana pio sam i skoro celu dnevnu količinu vode života :) , sve do oko 17 ili 18h.
Istina, presno mi daje više psihičke energije. A sada da polako uvedem i koštunjavo u ishrani pa da vidim kako je.
A šta misliš, kako da spremamo pirinač, mada on i nije ekonomičan :)

Kada sam ja pila celu dnevnu količinu, bila sam gladna i nije mi to odgovaralo. S druge strane, nat je u topiku Urinoterapija pisao da mu se apetit četvorostruko povećao, pa ja, kako sam stekla sliku o tebi kao vitkom momku, a kao svaka prava mama imam instiktivnu potrebu da gojim one koje volim, pomislih da da bi trebalo da malo nabaciš koje kilo... :D :D
A pirinač isto pusti da klija, potopiš ga u vodi. Ali samo onaj integralni. Isto tako možeš da uradiš i sa sočivom, meni je ono sasvim ok kada isklija

I, Kalista sekice, hvala ti na najlepšim željama! Pročitao sam brdo knjiga o pozitivnom mišljenju ali kao da ništa ne mogu da naučim. Nisam imao puno izbora kada sam se upisivao na fakultet, i ni dan danas nisam mogao sebe da pronađem u svemu tome. To me guši, ali sad je kasno, tu sam gde sam, i kao u kavezu... Ali tvoje reči su me dirnule i ohrabrile. Hvala ti puno, baš mi je drago da sam te upoznao. I ja tebi želim sve najleše, do neba :) :hello2:

Ako su te moje reči dirnule u smislu da su ti osnažile veru da nismo sami na ovom svetu i da Bog gleda na sve nas i podstiče da ohrabrujemo jedni druge, onda nisu bile uzalud. Moje iskustvo u životuje je da uvek, kada god sam bila najusamljenija među ljudima, a to je najveća tuga koju poznajem, je da sam dobijala ohrabrenje na najmanje neočekivan način. Tada sam shvatala da su krize u kojima sam bila samo mračni tunel i da to što ne vidim ruku koja me kroz njega vodi ne znači da te ruke nema. Upis na fakultet je samo sticanje veštine da radiš neki posao za koji ćeš sutra dobijati novac. Ako on nije istovremeno i tvoj hobi, pa šta? Pored onoga što voliš, znaćeš i ono što voli neko drugi, kome je tvoj fakultet nedosanjani san. Takođe, čovek uči celog života i menja svoje poslove i zanimanja. Da ilustrujem: u mom 4share-u imaš foldere:zdravlje, kozmetika, hrišćanstvo, vakcine, psihologija, beletristika i pletenje (!). Sve su to moje ljubavi koje upražnjavam, a kada dođem kući, onda sam u nekim totalno drugim ulogama i poslovima. I više se ne žalim zbog toga već to doživljavam kao bogatsvo svog duha, dar koji mi je dat od Boga. Zato, dragi brate, samo napred! Svi smo mi povezani nekim tajanstvenim nitima i ako se za trenutak prepoznamo, to znači da tako treba da bude da bismo jedni drugima pomagali i bili srećniji. Jer ljubav je uvek komunikacija, recipročan, uzajaman proces... :love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet jun 12, 2009 6:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet apr 02, 2009 11:57 am
Postovi: 148
baki, legenda si!!
Ne znam odakle da počnem da te hvalim, ali samo da znaš da se svaki put slatko nasmejem tvojoj duhovitosti i dečjoj iskrenosti! E hvala Bogu da nas ima vakih luckastih i pozitivnih, da jedni drugima ulepšavamo dane! (Priznajem da sam ti namerno rekla ono za bube, jer sam pretpostavila da ćeš se zgroziti :angel4: )
Nego, živiš u kraju koji je, čini mi se, netaknute prirode (sve mi se nešto stvara slika slična Suvoj planini, Sićevačkoj klisuri...) i ako sam "potrefila" onda je mleko koje koristiš ne samo zdravo, već i lekovito, jer je to kraj najbogatiji lekovitim biljkama, posebno žalfijom, tako da je šteta kuvati ga. Prema tome ti si. bre, u vrtu rajskome! Med, mleko, travke, voće...ako je iko kompetentan da komentariše temu ishrane sirovom hranom, onda si to ti!
Ajde, pozdravljam te od srca i želim ti da budš malo lukaviji kada budeš birao izabranicu srca svoga - sreća ti tu nije potrebna, imaš je već na pretek! :hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sub jun 13, 2009 10:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet apr 16, 2009 11:52 am
Postovi: 46
Lokacija: Srbija
[quote] Pročitao sam brdo knjiga o pozitivnom mišljenju ali kao da ništa ne mogu da naučim. Nisam imao puno izbora kada sam se upisivao na fakultet, i ni dan danas nisam mogao sebe da pronađem u svemu tome. To me guši, ali sad je kasno, tu sam gde sam, i kao u kavezu... [quote]

Dragi Johne! Kalista ti je sa puno ljubavi odgovorila na ovaj deo da se ne usuđujem da pišem nešto u tom smislu.Znam da je totalno offtopic,ali samo jedan mali primer:moja sestra,ona ista koja je izlečila psorijazu pomoću sirove hrane(ovo se držim teme :D ), je pre 5-6g završila fakultet,promenila 3 radna mesta i zaključila da je totalno promašila profesiju.Sad studira ono što voli i uživa iako je 10g starija od kolega.Rekla bih da si ti dosta mlađi od nje,pa eto,samo da kažem da nikad nije kasno...A ako si na sirovoj hrani, :ontopic: prirodno je da živiš jedno 200g,pa kako tek onda da bude kasno?

[quote]kako da od domaćeg žita pravim te klice???[quote]
Imaš kod Gintera u prvoj knjizi objašnjeno do detalja. Ako je žito ok,nećeš omašiti.

[quote]Video sam čitavu sliku kao i Kalista, tog majušnog kako jede i musavi se i osetio "roditeljski instikt"

No, da...bolje je od početka krenuti sa navikama ishrane...definitivno...
Jedan podatak na koji sam često nailazio je da deca ne mogu da sintetišu omega 3 iz biljaka (ima ih u maminom mleku) kao odrasli, i da im je vrlo bitan holin koga najviše ima u jajima da bi odrasla u genije (pravilno se razvio mozak)... Šta ti misliš o tome?[quote]
Baki,pa ti bi sigurno bio divan tata! :)
Da budem iskrena,ne znam za taj podatak o holinu iz jaja.Još ću to da istražim.
Inače,u trudnoći mi je lekar rekao da OBAVEZNO pijem riblje ulje,ili neki omega3 preparat,zbog bebinog nervnog sistema.Nisam htela,jer se dobija od ubijene životinje.Naravno,lekaru sam rekla da pijem :angel4: Razmišljala sam ovako:postoje nacije vegana,a nisam čula da imaju problema s bebama zbog toga.
Kad sam se porodila,svi su navalili na mene(babe,rođake sa iskustvom =D> , drugarice)da mu OBAVEZNO dajem ADkapi da bi mu se lepo razvijale kosti.Pomislim,ko je mom tati davao ADkapi kad je bio mali?A kosti su mu odlične!Puno puta se povređivao na poslu,padao sa 3m i sl,a nikad ništa nije lomio.Eto,on mi pao na pamet.Ali uopšte,šta je bilo sa ranijim generacijama koje nisu pile ADkapi?Svi su rahitični?Ne bih rekla.
Mislim da jaja nisu neophodna,ali mi je ovo zanimljiv podatak,pa ću proveriti. Ako neko zna nešto o ovome,nek piše,nek ne ćuti :D

_________________
Da li želiš da budeš u pravu,ili da budeš srećan?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sub jun 13, 2009 7:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
16.04.09. je napisao/la:
Mislim da jaja nisu neophodna,ali mi je ovo zanimljiv podatak,pa ću proveriti. Ako neko zna nešto o ovome,nek piše,nek ne ćuti :D

Ovo za holin sam najskorije, pre par meseci, pročitao u "Moj čudesni mozak" a pisac Džin Karper. Prepisaću je čim je nađem...

S obzirom da je danas sve zagađeno...čak i tamo gde se ništa ne prska i ne đubri (kiše, vetrovi, okeani...sve se to zagađenje pomeša i ima ga svugde na planeti određenim količinama)... biljke ugrade nešto u svoju strukturu...a onda njima hranoimo životinje gde se to mnogostruko istaloži u njihovim organima, a onda mi jedemo te životinje i dobijemo, sada već, ozbiljne doze toxina... Sa tog stanovišta koje je činjenica, sigurnije je jesti, najsigurnije, sirovu hranu...jer ona je najčistija i sa ovog stanovišta.
Drugo, obzirom na Kalistin post o insektima shvatio sam da nema pravih vegeterijanaca. Hteli mi to ili ne, mi ubijamo i jedemo životinje....makar da se radi i o bakterijama... Ali konkretno, koliko je samo jako sitnih insekata koji se i ne vide kako valja... koliko smo ih puta pojeli (ovo je više sa filozovske strane gledano, jer sa zdravstvene njihova količina je zanemarljiva :mrgreen: ). A koliko smo muva ili komaraca, osa ili čega već...ubili jer nam dosađuju... A koliko malih, nevinih stvorenjca zgazili dok smo samo šetali po travi :cry: , koliko crva pojeli u jabukama... a koliko ubili glista i ostalih živuljčica samo dok smo kopali u vrtu...Zar samo zato što su manji ne zaslužuju našu samilost...zar prase ili riba više pate :shock:
I na kraju, što sam već i pisao... a biljke, zar one nisu živa bića.
Tako da sam na kraju shvatio...jedna doza OPS je neminovnost.
Samo sam hteo da skrenem pažnju da postoji i ovaj deo stvarnosti koji često zanemarujemo... da postoje životi koje oduzimamo a da i nismo svesni toga... :angel4:

Šesnaestice... U pravu si...moj čukun deda koji je umro skoro u 100-toj nije ni znao šta su AD kapi... Ni njegov sin... ni moja majka...
Evo sad mladi roditelji koje poznajem, imaju pun ranac raznih vitamina, i dodataka...pa im deca bolešljiva... ne izlaze iz domova zdravlja i bolnica.

Ontopic: Salata od presnih kopriva: mladi listići (mogu se dobiti i sad, ako se poseku starija stabla i njima nahrane domaće životinje-izbiće novi mali izdanci sa mladim lišćem) koprive se naberu i operu...malo neka odstoje u vodi...a zatim se spreme kao i zelena salata...naravno limunom se zakisele.
Može se i mixati s voćem u ZKS.

Edit: brisanje offtopic sadržaja
http://www.sirovahrana.com


Zadnja izmjena: baki; ned feb 27, 2011 12:44 am; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: sub jun 13, 2009 9:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Evo pasusa iz pomenute knjige (Vaš čudesni mozak):
Tim istraživača sa mančesterskog instituta za tehnologiju, na čelu sa dr. Ričardom Vartmanom utvrdio je: Za stvaranje različitih neurotransmitera, našim moždanim ćelijama s, kao gradivni elementi, neophodne izvesne hranjive materij. Tako raspoloživost određene hranjive materije može da diktira nivo i moć nekog potrebnog transmitera. Na primer: Moždanim ćelijama je potreban triptofan, amino kiselina koje ima u hrani bogatoj proteinima, da bi brzo stvorile serotonin, zadužen za dobro raspoloženje. Holin, kojeg ima u žumancetu, potreban je da bi se sintetizovao neurotransmiter acetil holin, koji je presudan za memoriju. Neurotrnsmiter dopamin, važan za dobru mišićnu koordinacij, stvara se u mozgu iz tirozina, aminokiseline koja se nalazi u hrani bogatoj belančevinama. Ostale materije poput folne kiseline i masnih kiselina iz ribljeg ulja, mogu da pomognu u određivanju količine, osobenosti i funkcionisanja neurotransmitera. Kada moždane ćelije ne dobijaju dovoljno supstanci iz hrane, sistemi neurotransmitera mogu da se poremete s kobnim posledicama.
Jedan od načina na koji mamorija biva uništena kao kod Alchajmera ili demencije, jeste prekid transmiterskih sistema. U početku se smatralo da su za to krivi neuroni jer ne sintetišu i ne oslobađaju dovoljno neurotransmitera.... a sve se svodi na to da neuroni ne mogu da sintetišu dovoljnu količinu neurotransmitera ako ne raspolažu sa dovoljno supstanci od kojih se odgovarajuće, ovaj ili onaj, neurotransmiter sintetiše...

Inače da pomenem i jedan podatak iz dotične knjige koji se baš najkonkretnije odnosi na ovu temu:

Jelovnik pračoveka
65% voća i povrća, jerzgrastog voća, mahunarki i meda...
35% nemasnog mesa od divljač, divljih ptica, jaja, ribe, školjki i rakova...
Dakle 65% svežeg voća i povrća, raznog.... a danas se savetuje i do 70%...a evo več i 100%, kao najbolji vid ishrane...

Knjiga u principu govori o važnosti omega tri masnih kiselina, ali i veoma velikoj važnosti antioksidanata iz svežeg voća i povrća... Tu je i podatak o zelenom čaju kao jednom od najmoćnijih antioksidantnih naminirnica... I može se reći da je ovaj čaj na neki način presan, jer se on preliva ne sa proključalom vodom, nego sa vodom od oko 60'C, što je granica do koje enzimi opstaju neoštećeni...
Kakva su vaša iskustava sa zelenim čajem, imate li ih???

Omega 3, 6 i ostalih esencijalnih i važnih masti ima u voću i povrću, tj semenju, orašastom voću... a verujem da i holina ima negde tako...progoogleaću kad budem mogao, pa ćemo naći...

Puno pozdrava i sve najbolje svima :D :thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: ned jun 14, 2009 12:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 31, 2009 12:42 pm
Postovi: 59
Lokacija: between
Hey

Evo koliko je dana prošlo :D . Ne osećam se loša, u stvari osećam se vrlo dobro. Eh da mi nije drugih muka pa da se malo opustim sigurno bi tada osetio sve blagodeti prave ishrane.
Dobro, nije da sam baš striktno poštovao protokol :oops: , šta ću, kad me nagovore kad odem negde u goste, ali bar sam poje vrlo malo kuvane-pržene i pojeo im svu salatu :D
Čak i po neka kafa, kad me neko nagovori, bolje legne sad nego ranije. Kao da kofein ne deluje više onako razdražljivo i unervozujuće, ali znam da ne bi trebalo da se pije kafa, a još manje sa šećerom :oops:
Hej Baki, jagode su najbolje, još uvek ih jedem i živ sam :D
Secka moram kupiti, video sam da je oko 20e pa da praviom i sokove. Ali bih radije onaj sokovnik Džeka Lelejna, nego taj je preko 100e.
Semenje sam kupio, ali moram da primetim da nije isto ako je oljušteno ili sa ljuskom. Kupio sam bundevino sa zelene pijace, domaće, i od njega se bolje osećam kad ga jedem, pa i po cenu nerviranja zbog ljuštenja :D
Orasi su dobri ali pomalo iritiraju usnu duplju, i sa medom se to da ukloniti :) taman dobijete i afrodizijak nego najgore ako vam ne treba :D
Malao sam u gužvi, sad ću - uskoro - na dva ispita pa ne znam hoću li imati vremena za bilo šta i izdržati sa sirovom ishranom, no nadam se da hoću!
I tako!
Nego, javio sam se da bi se posebno zahvalio Kalisti, i 16.04.09 koje su svojom velikom toplinom i ljubavlju me ohrabrivale i za one divne reči podrške :!: Stvarno nemam reči da opišem koliko mi je značilo.
Želim vam sve najbolje, sretnu i zdravu decu, i svu sreću univerzuma za vas i vaše porodice. Vaša nesebičnost i toplina su i više nego ohrabrujuće :!: :hug: Hvala do neba!!!
A zahvaljujem se i bakiju na zanimljivim opisima i savetima kao i svima ostalima!

Greetings :hello2: :love5:

Uzgred prvo sam mislio da pošaljem privatne poruke ali mislim da se to ne čita i zato izvinite svi kojima smetaju ove reči zahvalnosti jer čine digresiju od teme :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pon jun 15, 2009 3:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Ako budete čitali knjigu dr Pola Volka "Načela Zdravog Života", ako već niste (ali uvek postoje oni koji još nisu), ili ako ste je pročitali, voleo bih da razmenimo neka mišljenja u vezi sa njom. Autor ove knjige, insistira, a kolko sam uspeo da shvatim - lekar je, na ishrani presnom hranom kao najzdravijim vidom ishrane.

Još jedna zanmljiva knjiga od D'Adamo Pitera "Ishrana prema geno-tipu", autora knjige "Ishrana prema geno-tipu" za koju tvrdi da je prevaziđena upravo zbog svojih novijih otkrića na osnovu kojih je nastala ova novija teorija o geno-tipovima. Tu se govori o 6 tipova ljudi koji se genetski jako razlikuju, čak i po obliku zuba o kome govori Pol Volk u Načelima zdravog života. No, pomenuo sam ove dve knjige samo kao mogućnosti, kao ideje za nova individualna istraživanja onih kojime će se učiniti ovo zanimljivo.
Takođe, da nastavim na temu knjige Pola Volka, ovo internet izdanje (ili šta je već) je relativno dobro prevedeno i svakako dobra i korisna knjiga puna dobrih i korisnih saveta, a najbitnije i jako l pregledna i kratka. No u prevodu, koji i nije najsavršeniji, iako sam rekao, prilično je dobar, videćete par translatornih grešaka. Neke se mogu "provaliti" iz konteksta, ali jedna je ostavila poseban utisak na mene, evo citiraću ga:
Pol Volk je napisao/la:
KALCIJUM
U SAD mnogi ljudi kupuju preparate kalcijuma, jer su im kosti u losem stanju. Mnogi pate od osteoporoze. Zato se starijim zenama preporucuje da piju dosta mleka. Da li je time problem resen? Ne! Postaje jos gore. Piti mleko nije resenje. Postoje brojni razlozi zasto telo gubi kalcijum. Dizanje tegova je jedan razlog. Zatim, ako mnogo sedite i kosti ne nose teret, ono sto ne koristite - to gubite. Kosti nece biti tako jake. Telo je vrlo osmišljena mašina. Ako ne koristite kosti, telo nece puno ulagati u njih.[/b[b]] Telo ce misliti da nam nisu tako vazne. Zato moramo da vezbamo, ili setamo, hodamo."

Iz citiranog se vidi da se u istom kontekstu neke izjave međusobno kose. Kaže se da je jedan od razloga zašto telo gubi kalcijum dizanje tegova, a zatim se u istom kontextu kaže da "ono sto ne koristite - to gubite." Te se savetuje vežbanje... No jasno je ako se kontext pročita, a i čitava knjiga da je ovde reš o greškama u prevođenju texta. Jer svi će vam reći, bilo stručnjaci ili oni koji su praksom do ovoga došli, da je povremeni teži napor (ne moraju to biti tegovi, mogu cigle, motike, sekire :D - pa em zdravo em korisno) bitan upravo zbog vezanja kalcijuma u kostima. Znači dizanje tereta doprinosi asimilaciji kalcijuma u kostima.

Ako se neko boji da sirovom hranom neće uneti dovoljno kalcijuma i da mu je potrebno mleko za to, evo jednog mog razmišljanja: Kokoške koje biološki gajite samo na zrnevlju i travi kao hrani, će takođe da daju jaja sa ljuskom, a ta ljuska je poprilično kalcijuma, zar ne. A ako se nadovežem na knjigu Pola Volka, i malo razmislim... pa najveće i najkrupnije životinje, sa najvećim kostima koje nose najveće mišiće , jesu biljojedi, zar ne? Nisam neki poznavalac biologije niti životinja, ali rekao bih da su i među dinosaursima, najveći, upravo bili oni koji su bili biljojedi. A ja koliko znam, a ispravićeme neko ako grešim, čak i među našim navodno najbližim srodnicima majmunima, najveći su upravo oni koji se hrane biljem (gorile).
To znači da bi biljna sirova hrana kao naša drevna hrana za koju su valjda konstruisani naši organi za varenje, može u potpunosti da nam zadovolji sve energetske potrebe.
Međutim nikad nije sve tako jednostavno. Čovek je se puno i bitno udaljio od prirode i za njega normalnog načina života. On više ne skuplja plodove i ne živi bezbrižno kao nekad. On juri, svaki dan, on želi da zaradi što više, da uradi što više. On se bavi poslovima koji nimalo nisu prirodni. Prema tome, verujem da oni koji žive kao ja i rade ko budale a svoj rad porede sa celodnevnim treningom u teretani, što nije baš prirodno a ni normalno (prirodnije bi bilo celodnevno planinarenje), ne žive zdravo, i ne mogu da se oslone na svoje drevne prirodne izvore hrane jer im samo nešto koncentrovano moglo da zadovolji potrebe za energijom. A to opet nije zdravo pa sve da je i biljno i presno.
Ovo zadnje je zaključak izveden iz jednog mog kraćeg experimenta kada sam se hranio presno i radio teško.
Ali to nije definitivni zaključak. Od malena kada bih se probudio, osećao sam neku čudnu potrebu za načem a da nisam mogao da shvatim za čim. Učilisu me da ne smem da pijem vodu na prazan stomak jer je to štetno, učili me da jedem jako za doručak, ali su me indirektno, svojim primerom učili i da popijem kafu odmah nakon buđenja što je se manifesovalo kasnije, kada sam bio malo odrastao.
Ali u jednom trenutku, kada sam počeo jako loše da se osećam, kada sam često gubio apetit, kada noćima nisam mogao da spavam i osećao neko izgaranje u stomaku i nešto loše u celom telu... ustajao sam ujutru i pravo potrčao da popijem vodu... osećao sam "izgarenje" u stomaku, mučninu i pokušao da ih vodom smirim...uspevalo je... Ali ne sasvim... Osećao sam da mi nešto fali... bilo je leto...bilo je puno voća, zeleni, povrća... otišao sam i napunio stomak svime za čime me je oko nosilo... Tek sam tada osetio da je sve u redu, i da moje telo više ne vapi za tim nepoznatim "nečim", tada sam shvatio da sam to i našao.
Svako je drugačiji, i verujem da bi nekom drugom nešto drugo prijalo i zadovoljilo npotrebe njegovog tela...
Opet da se ponovim, ali deluje nekako bezveze, kao da potenciram nešto a to nije slučaj Meni ponekad telo traži jaja, imam običaj da ih samo malo bacim na tiganj sa maslinovim uljem, ali čim ih bacim na tiganj odmah ga i sklonim tako da jedva koliko da se stegnu...i da ih onda jedem... Ali i tu slušam telo pa ne silujem sebe da pojedem više nego što mu prija... Voda, izvorska... nekako mi je telo prepoznaje kao najbolji izvor... tako da ni sokove ne preferiram... ne iz drugih razloga... nego mi često ne prijaju...

Pozdrav


Zadnja izmjena: baki; ned feb 27, 2011 1:04 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto jun 16, 2009 3:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Ovu knjigu treba pročitati i vredi pročitati:
:evil3: http://www.svetlostistine.com/Knjige/Ki ... tudija.pdf
Naravno da se odnosi na sirovu-biljnu hranu, na najnovija istraživanja!!! I sve ide u prilog sirovoj hrani!!!

A evo još par linkova koje nisam proveravao:
http://www.4shared.com/dir/8452798/cdc4 ... _telo.html

http://www.4shared.com/dir/9386237/acc7 ... hrana.html

http://www.4shared.com/dir/11235252/47e ... hrana.html

http://www.4shared.com/dir/8452798/cdc4 ... _telo.html

http://www.4shared.com/dir/13174610/96b ... iljem.html

http://www.4shared.com/dir/11235252/47e ... hrana.html

http://www.4shared.com/dir/11458500/7aa ... aring.html

http://www.4shared.com/dir/11458500/7aa ... aring.html

http://www.4shared.com/file/78207177/68 ... e.html?s=1

http://www.4shared.com/file/80102692/d8 ... e.html?s=1

http://www.4shared.com/file/82735941/64 ... e.html?s=1

http://www.4shared.com/file/79396216/93 ... u.html?s=1

http://www.4shared.com/file/106736864/8 ... a.html?s=1

http://www.4shared.com/file/105614136/3 ... i.html?s=1

http://www.4shared.com/file/82736353/8c ... e.html?s=1


Srećno :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet jul 03, 2009 1:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jun 02, 2008 9:08 am
Postovi: 789
Evo ljudi da se i ja konacno javim. Posto zivimo u ovakvom svijetu kakav je :shock: , patim od kronicnog nedostatka vremena. Sve uzrokovano poslom, obiteljskim problemima, raznim obavezama. No da ne duljim, u tektovima koji slijede napisacu i kopirati neke stvari koje sam vec pisao na forumu Sirovahrana.com. Svima vama bi trebale biti od velike pomoci koji imalo radite nesto pozitivno za svoje zdravlje. Posto sam skoro 100% sirovojed i hranim se tako vec godinu dana bice raznih tekstova vezano uz zdravlje i hranu. Pokusacu stavljati sve najbitnije sto budem mogao, oprostite mi ako ne bude sve odjednom i danas :love3:

Mozda tekstovi i citati ne budu povezani jedni s drugima, ali ce svaki za sebe dobro opisati pojedinu temu ili problem
:love3:

___________________________________________________________________________

"Pocetkom ove 2008. godine prvo sam poceo piti samo vodu, zatim sam izbacio meso, pa bijelo brasno, pa bijeli secer, pa sve slatko i tako mic po mic. Bilo je borbe, ponekad posegnes za necime kad si slab, ali poceo sam na snazi i kondiciji kuziti da raste - manje umora. I kako sam citao i dolazio do informacija, poceo sam sve vise tvornickih, rafiniranih i pasteriziranih stvari izbacivati i dosao do nekakve polusirove-vegetarijanske prehrane. Trenutno guram postatak u korist sirove hrane, jer svaki dan dolazim do novih pametnih informacija :mrgreen:

Što se treninga tice, nije nista profesionalno, nego onako po volji i traje vec 11 godina i redovno. Trcanje 10 km, drugi dan voznja bicikla malo zesce 40-50 km, teretana i tako u krug. Tek sada kuzim koliko me je stara hrana i nacin prehrane kocio i umarao, u tolikoj mjeri da mogu reci da sam dobio na kondiciji 30% sigurno, ali u teretani sam ipak izgubio 10% onoga sto sam prije mogao dici. Ne mogu reci ni da je prije to bilo toliko lose, ali ipak se razlika vidi."

________________________________________________________________________

"Imao sam 2 alergije, jednu koznu blagu i jednu opaku "nosno-sinusnu" tj. nisam mogao disati na nos u horizontali, a promjenom prehrane je sve nestalo. Osjecam se super, a sto se tice snage u teretani i dizanju tereta - ovo sto pisem je samo trenutno stanje. Ipak je samo par mjeseci proslo od promjene i sve ide na bolje i stalno se mijenja na bolje. Prosli tjedan sam opet krenuo redovno u teretanu, te se hranim i osjecam drugacije nego prije 5 mjeseci kad sam zadnji puta trenirao. Dakle jos nije gotovo da mogu tvrditi 100% kako je dizati teret na ovakvoj ishrani. Prije sam mislio, a bogami i osjecao da se trebam najesti dosta kruha ili tijesta da bih mogao dobro trenirati i imati snage, ali vec sad znam da je to zabluda. U 1. mjesecu (na staroj hrani) sam imao moj maximum od 82 kg i tada sam u "benču" mogao dici 80-90 kg po 8 puta u seriji i to bez problema. Sada imam 72-73 kg zahvaljujuci ishrani, redovitom trcanju i voznji bicikla preko ljeta. Nisam bio 5 mjeseci u teretani i naravno da mi je uz sve te aerobne vjezbe se masa smanjila.
Javicu za koji tjedan utiske iz teretane, zasada mogu reci da su one upale misica (koji nisu radili 5 mjeseci) duplo manje trajale nego prije, tj.samo dan-dva umjesto 5 dana."

_________________________________________________________________________


"Evo da javim utiske iz teretane nakon 9 tjedana treniranja 4 x tjedno 60-70 minuta :)
Kilaza se ne penje gore nikako, nego stoji na 71-72 kg bez obzira sto ne trcim vec 2 i pol mjeseca. U benchu dizem tu istu svoju kilazu, ali polako ce ici na vise. 80 mi je cilj tj. plafon. Nikakvog umora ni zelje za manjim pauzama tijekom treninga nema, znojim se jako kao i prije i radim skoro bez stanke. Imam osjecaj da je i najmanji dijelic masnoga tkiva oko misica istopljen, odnosno svih onih 9 kg sto sam "viska" imao. Misicna masa je ista, samo puno vise izrazena i definirana. Osjecam se lakse, bolje psihicki i fizicki nego prije, bolje spavam, manje odmaram. Sve u svemu odlicno, jako sam zadovoljan jer su pozitivni pomaci toliko ociti u zadnjih par mjeseci.
Sta ce tek biti kad budem 100% sirov imjesto sada 90% ? :mrgreen:
Trudim se, ali priznajem da ne mogu jos. Ubacio sam navecer svakodnevno zelene kasaste sokove uz koju jabuku ili mrkvu sto pojedem sastrane. Jednostavno ih pravim, stavim 1 zrelu bananu za sladak okus, stavim hrpu spinata, 4 dcl vode i jedan iscjedjeni limun ili narandzu. I gotovo. Super okus koji stvarno svatko moze piti. Od zelenja kombiniram kelj, spinat i blitvu, jedino sto me brine to povrce koje je kao "domace" s pijace, jer me zanima koliko je spricano jer se jede sirovo. #:-s"

_________________________________________________________________________


"Recept za zeleni kašasti sok:

1. Pola salice od blendera natrpas zelenja, onako lagano naguras rukom. Prije toga ga operi dobro, ne stavljaj stapke i korijenje, nego samo zeleno lisce.

2. Ostalih pola case blendera stavi voca po zelji. Ja stavim banane, narandze i jabuke i ako hoces sok od jednog limuna (iscjedjem prvo)

Banane ne stavljaj zelene nego zrele zbog boljeg okusa. Narandze su sve iste, a jabuke sto manje i crvenije - to bolje. Ako mozes kupiti ekoloske jabuke, super. Banane i narandze nisu otrovne kao jabuke spricane.

3. Stavi vode unutra, meni na 1L ide 4 dcl, znaci ako imas 2L casu ide ti 7-8dcl, ako je 1,5L ide ti oko 6 dcl. Ovisi sve o jacini blendera i koliko on moze usitniti. Kod novog i jaceg blendera stavljam manje vode. Kako tebi pase ti stavi, netko voli rijeđe, netko gušće.


Na 1L casu ide dakle pola case zelenog lisca zguranog lagano prema dole, 1 banana, 1 narandza, 1 jabuka i samo sok 1 limuna (ne cijeli limun stavljati unutra). Na 2L duplo vise. U kombinaciji bananom moze ici i samo par kivija)

Ne stavljaj odmah sve unutra i ne ukljucuj blender jer ce ti krepati odmah. To mu je previse napora. Prvo stavi pola case zelenja i vodu i promiksaj prvo to. Zatim u tu tekucinu sve dodaj da blenderu bude lakse.

Miksaj 2-3 minute dok se totalno ne usitni. Nakon toga je tvoj sok gotov !!!

Nemoj se sekirati, ni ja nisam odmah potrefio najbolji okus. Tebi ce ici brze, jer sam ti ja sve dao na gotovo. Meni nije nitko rekao kako se sta stavlja.

Eto zelim ti uspjeh i uzivaj u zelenim kasastim sokovima.

______________________________________________________________________

"Dačo, nemas brige ;) Prelazak na sirovo mlijeko u mojim pocetcima sirovojelstva mi je rijesio 2 alergije nakon vise godina patnje. Zdravo je, zdravije od bilo koje kuhane, pasterizirane, rafinirane i toplinski obradjene hrane. Ali nije savrsena sirova hrana. Pio sam ga mjesecima i nemogu reci nista lose o njemu, ali kad sam probao zelene kasaste sokove i sokove od povrca, prestao sam ga piti. Nekada mi se zaleti casa mlijeka tjedno, ali to je nista koliko sam ga prije svakodnevno pio. Prema literaturi koju sam citao dosada i prema osobnom iskustvu, sirovo mlijeko je bomba zdravlja, ali ipak prejaka za ljudski organizam za duze koristenje. Sluzi za jako i naglo dizanje imuniteta kod oslabljenog organizma. Savrseno je neko vrijeme ga koristiti kao prelazak sa teske hrane i navikavanje na ostale prirodne sokove. Mislim da se uz sirovo mlijeko moze biti vrlo dobrog ili cak odlicnog zdravlja, ali nikada toliko dobrog kao na 100% bilju i vocu. Dok sam ga pio, alergije su nestale 80%-90%, i dalje mi je nos bio smrcav po ljetu, stalno je nesto slinilo iz mene, osip se znao pojaviti jako malo na kozi (jedva primjetno). Sada na sokovima od voca i povrca je 100% je sve otislo i nos mi je cist konacno, a sinusi pogotovo.

Na sirovom mlijeku se ne moras bojati nijedne teske bolesti, ali moglo bi biti sitnica sa zdravljem koje mozda netko nece ni primijetiti dok ga se potpuno ne ostavi. Ako si savrseno zdrav, mlijeko ti ne treba. Ali da je fino za piti, jeste. Pogotovo kiselo :mrgreen:"

____________________________________________________________________________

"S medom nema pretjerivanja i guta se totalno otopljen u ustima. Prejak je. 1-2-3 male zlice dnevno i to ne odjednom, nego rasporediti. Najbolje ti je naci neki domaci pravi med. Ne kupovati ovaj iz trgovine, jer nema veze s pravim medom. Malo se raspitaj, netko mora znati nekoga tko ima dobar med. Livada, begrem, suma su najcesci, meni osobno je svaki dobar i ukusan kad je pravi eko domaci med. Ovdje u Brodu sam dosao na svoje, imam 3 izvora pravog eko meda.

Med je bolji nego bilo koja nutela, a nakon nekog vremena u sirovoj hrani ces zaboraviti na komercijalne slatkise. Jednostavno su mi gadni i teski za jesti."

________________________________________________________________________-

"Godinu dana nemam vec nista, apsolutno nikakvu bolest. Sirova hrana je rijesila sva, ali postepeno kako sam se navikavao na nju i povecava udio sirovog u prehrani. Dok sam uzimao B-complex, multivitamin, antialergijsku kremu za kozu, kortikosteroide za nos, stalno sam bio bolestan, ali doduse bio sam svezder. Sirovom hranom sam krenuo u izljecenje i dobio sam ga potpuno. Osjecao sam ga vise sto je vrijeme prolazilo i sto sam vise jeo sirovo.

Mislim da nije bit uopce u tome koje "zdrave" preparate uzimas, nego koje nezdrave tvari ces izbaciti iz prehrane. Izbacio sam sve postepeno:

- Izbacio sokove - poceo piti samo vodu
- Izbacio meso
- Izbacio bijeli secer, bijelo brasno, sol (obicna kuhinjska)
- Izbacio pasterizirane mlijecne proizvode, poceo piti sirovo mlijeko
- Izbacio rafinirana ulja

Ovo je bilo dovoljno da mi obje alergije nestanu za mjesec i pol dana. S time da je svaki dan rucak bio kuhani vegetarijanski, a vecera, dorucak i svi medjuobroci sirovi. To je bilo nekih 60% sirovog udjela.
Kasnije sam izbacio mlijeko totalno i ubacio zelene kasaste sokove. Ah koji preporod. E tu je poceo pravi proces konacnog ozdravljenja i ciscenja ostataka smeca iz organizma. Zato jer sam i dalje imao nekih sitnih problema sa zdravljem sto sam tek kasnije shvatio kada su nestali prelaskom na vise sirovog. Nema vise umora nikakvog, ne odmaram vise poslije rucka, spavam samo 5-6 sati preko noci, imam duplo vise energije nego prije, dobio sam fizicki i psihicki sklad, pozitivnije i mirnije razmisljam......otopilo se i ono malo sala-smeca na tijelu, a misici ostali isti ;) Dakle puno dobrih stvari se moze desiti svakome ako bude strpljiv i dosljedan ovom sirovom nacinu ishrane........Ovo sto sam nabrojao je proces od godinu dana, pa se moze zakljuciti da nista nije doslo preko noci =:)

Dakle ne uzimam nikve umjetne preparate, nikakve dodatke prehrani.
Vjerujem u ono sto radim i cime se hranim, a najbolje od svega, osjetio sam izljecenje na sebi i visestruka poboljsanja zdravlja i psiho-fizicke kondicije, pa doslovno uzivam u ovakvom novom nacinu zivota i hrane. Odusevljam se iz dana u dan jer osjetim nesto novo i stalno ucim. Smatram da sam jos na pocetku i da znam samo osnove za koliko-toliko zdrav zivot bez bolesti.

Naravno nisam ni ja svetac niti se necega drzim u vijek 100%. Nije ni to dobro za svakoga. Bar 1 tjedno pojedem kuhani vegetarijanki obrok sa zenom ili pojedem nesto malo s nesirovodskog menija. Ali tako nas je bog-priroda napravila, da mozemo malo i grijesiti. Pokusavam biti 100% sirov, ali nekada pokleknem, priznajem. Znam da ce mi vecu stetu i grijeh napraviti griznja savjesti i trosenje misli na nesto sto mislim pojesti, a ne bih smio, nego da to bez puno razmisljanja pojedem i gotovo. Naravno radi se o malim kolicinama nekih nesirovih namirnica."

____________________________________________________________________

"Orasi = omega 3

Skini koju knjigu u odjeljku literature, procitaj jednu dvije od Walker-a i sve ce ti biti jasno. Riba je meso i kao takva je teski otrov za organizam i nasu probavu. To sto je malo manje stetna nego cvarci i kobasica ne znaci da valja. Doduse ovo je forum o sirovoj, a ne kuhanoj vegetarijanskoj hrani. Procitaj dobro sve postove na forumu i bice ti puno svega jasnije. Mitove i legende iz jutarnjeg lista i reklamnih poruka nase televizije zanemari. Ipak je to prije svega industrija profita, a ne zdravlja."

_______________________________________________________________________


"Najteze je takvim ljudima objasniti da im doktor skoro ili uopce ni ne treba. Samo 1-2 dobre knjige gdje je sve jako lijepo objasnjeno i shvatili bi sve. Samo treba poceti. Eeeee, ali.....to ne ide tako, pogotovo kod starijih ljudi koji vjeruju vise doktorima nego ljudima s korisnim savjetima i literaturom. Imam doslovno hrpu mladih i starih ljudi oko mene koji sve to poslusaju, ali jos uvijek je doktor i apoteka zakon. Placanje lijekova i gutanje istih tableta godinama. Valjda da u dnevniku ili u Jutarnjem listu kazu nesto o lijecenju postom i sirovom hranom, sigurno bi povjerovali. Ili na teletextu kladionice, to bi sigurno upalilio :mrgreen:"


________________________________________________________________________


"Nema precizne formule, ali mozes uzeti ovako npr:

Ako jedes sve sirovo osim rucka koji je kuhani, negdje si 60-70% uz pretpostavku da su dorucak, vecera i sve uzine i napitci koje pijes neobradjeni, nekuhani, nepasterizirani.....sirovi

Meni je najveci dnevni obrok rucak, tj. tada najvise pojedem odjednom. Otkako mi je i rucak sirov, mogu reci da sam 100% sirov. Ali ponekad 1-2 tjedno uleti nesto nesirovojedski, ili kad me zena privuce svojim kuhanjem, pa pojedem nesto veganski za rucak ili kad ulete neki gosti pa pojedem koji kolac, ali i to je jako rijetko. Alkohol ne racunam, ne pijem ga cesto, a i on je otrov. Tjedno pojedem 2 snite razenog kruha sa sirovim vrhnjem i mladim lukom. To je valjda jedino sto me redovno tjedno omete.

Sto se tice hrane, moze se doci sigurno do 90-95%, a onaj mali postotak otpada na neke sastojke koje i dalje stavljamo u hranu, a nisu sirovojedski ili na neke stvari pred kojim ponekad pokleknemo. Sto se tice kupovine zdrave hrane, neke sastojke ipak ne mozemo kontrolirati i znati sta se u njih stavlja i kako se uzgajaju."

_______________________________________________________________

"Bog-visa sila nas nije stvorila savrsenima. Ipak mozemo ponekad grijesiti. Mozda nakon vise godina netko postigne 100% savrsenstvo u ishrani. Ja sam jos mlad u ovome kao i svi mi ovdje, ali mislim da sam jaaaaako napredovao u odnosu godinu dana prije. Ne treba smetnuti s uma da neki od najdugovjecnijih ljudi nisu bili 100% sirovojedi ni vegani potpuno. To kod Malahova u knjizi je lijepo objasnjeno. Prema Ayurvedi svatko treba odrediti sta je za njega savrseno. Naravno da je hrana samo jedan od faktora zdravlja i dugovjecnosti. Ne treba zaboraviti stres, duhovni razvoj, ljubav, cist okolis, zivot u prirodi. Svi ovi dugovjecni ljudi su zivjeli uglavnom kao cobani i daleko od civilizacije."

_____________________________________________________________________

"Kako neutralizirati miris bijelog luka/ češnjaka?

Lisce svjezeg persina zvaci 1-2 minute i sve nestane. Samo se osjeti persin. Super stvar O:-)"

_________________________________________________________________________


Pitanje:
"Kao mlađa sam uvek imala nešto niže vrednosti šećera u krvi (sada, posle čitanja "naše" litrature, kapiram da je uzrok tome bila nepravilna ishrana, što je, mislim na hipoglikemiju,samo druga strana dijabetesa).

Zatim, s godinama, je taj šećer oscilirao od niskog do nešto viših vrednosti (od 4,5 do 8) i u toku dana i u toku sedmice, dok se nisam "skonatala" i rešila da prekinem sa svojim nezdravim načinom ishrane i pređem na sirovu hranu.
Od nedavno (otprilike ima tome dve nedelje) sam 100%raw ali mi se pojavio opet problem sa niskim vrednostima šećera. Izgleda da negde grešim u jelovniku, jer mi se obavezno, oko 16h, jede nešto slatko i imam glavobolje, ponekad ivrtoglavicu. Kada izmerim šećer, on je nizak.

Jedem dosta voća, ponekad i med, ali mi se čini da je taj problem počeo od kada sam izbacila hleb i sve od brašna - žitarice jedem samo ujutro, neka varijanta doručka po Ginteru...Noću se znojim kada ne uzmem malo meda pred spavanje ili suvo voće.

Da li neko ima slične tegobe i da li je to normalna faza pri prelasku na 100% sirovo?Ovo me prilično brine i u velikom sam iskušenju, tim pre što nikada nisam bila ljubitelj slatkiša, tako da mi je ovo još čudnije,jer mi "ne liči na mene"...

odgovor:
Prenagli prelazak, a mi smo skoro svi ovdje malo-pomalo prelazili na sirovu hranu, tako da ti mozda nemamo sta reci iz prve ruke. Zitarice izbaci, pogotovo namocenu psenicu i Gunther-ovu "prekrupu" iz recepata, pa bolje jedi klice psenice umjesto samog zrna. Previsa sastojaka on ima u svim receptima, ti ih probaj pojednostaviti. Med isto izbaci bar neko vrijeme, dok se naviknes na ostalu slatku sirovu hranu.

Ovo sa znojenjem je tipican znak "krize" ili simptoma ciscenja tijela. Jedi suho voce, zrele banane, mozes si praviti i onaj nadjev tj. kasu s makom. Imas ju u receptima. Ja se svakodnevno poslije treninga gusim u tom i uzivam :D Predobra je, jako slatka i ukusna. Stavim 3 zrele banane, 2 zlice namocenih grozdjica i 2-3 velike zlice maka. Sve smiksam u blenderu i dobijem kasu :-B

I zapamti, covjek ne zivi od onoga sto jede i stavlja u sebe, nego od onoga sto mu tijelo moze probaviti. Koliko god hrana bila zdrava ili slatka koju stavljas u sebe, mozda tvoje tijelo jos nije sposobno sve apsorbirati u potpunosti. Za to treba vremena. Stara kuhana hrana je dobro oslabila probavni sustav. Jacanje oslabljene zelucane kiseline je dug proces, koju popravljanju zeleni kasasti sokovi. Meni je trebalo 3 mjeseca pijenja zel.kas.sokova da mi zeludac moze probavti sok od cikle i da poslije ne pisam crvenu mokracu. Sada je normalno prozirna ili malo zuckasta %%-"

______________________________________________________________________-


"Ovo pitam za sebe, jer zadnjih mjesec dana nisam pretjerano trenirao u teretani ni trcao, ni vozio bicikl. Skoro svaki dan sam radio oko kuce gradjevinu i to skoro cijeli dan, a to je stajanje na nogama i konstantan rad 12 sati i vise. To iscrpi tijelo i osjecam da sam se jos malo utegao i stanjio, pogotovo u licu. Posto se vracam pravim i teskim misicnim treninzima jos danas, mozda koji savjet ne bi bio los. Nije da ja neznam vecinu stvari i sta treba jesti, ali rekoh mozda jos ima nekih korisnih informacija.

Godinama prije sam pravio pauzu preko ljeta u teretani, pa sam samo trcao i vozio bicikl. Fino sam mrsavio 3-4 kile i opet ih vracao preko zime. No sada je prvi puta drugacije, mrsaviji sam nego ikada i ne bih zaobisao teretanu nikako preko ljeta. Misice imam i odlicno su definirani, ali zelim postici ako je moguce jos. Uostalom tu sam da probam i pisem o iskustvu koje cu imati.

Planiram povecati unos oraha, suncokretovih sjemenki, suhog voca i nastaviti piti zelene kasaste sokove. Vise voca, manje povrca, malo meda =:)"

________________________________________________________________________

"Malo sam si vracao vrijeme unazad :) pa mogu reci da sam kilazu poceo gubiti s prestankom pijenja sirovog mlijeka i uvodjenjem zelenih kasastih sokova. To je bilo prije 6 mjeseci i tada sam imao 6 kg vise. Moram priznati da mi ovi zelenisi pocinju vec dosadjivati, jer otkad njih pijem, ne stignem pojesti sve sto mi se jos jede. Bude mi skroz visak. Znam da su zelenisi dobri, ali razmisljam smanjiti sadasnjih 1L na 0,5L dnevno. Vise mi imaju smisla preko zime, kada nije sezona voca i povrca kao sada. Znam da u knjizi zeleno za zdravlje pise da zel.sokovi sluze skidanju kila, a nekome ih cak vrate. Meni definitvno skidaju kile, jer su brzo i lako probavljivi sa svim vocem unutra, a umjesto njih sam nekada jeo nesto drugo (bademi, ljesnjaci, orasi, kikiriki, pistacio). Posto su mi zamjenili "tezu" hranu tokom dana, mislim da je to jedan od glavnih razloga gubljenja kila uz naravno naporne treninge, uglavnom aerobne"

________________________________________________________________________

"Napisacu svoj dnevni raspored, vrstu i kolicinu hrane koju pojedem:

6:00 Pola litre vode (ili 3-4 dcl soka mrkve ili cikle)
6:30 Dorucak od Walker-a, tkzv. "energetska bomba", malo povecane kolicine sastojaka ;)

2 velike zlice grozdjica namocenih preko noci
6 suhih smokava namocenih preko noci
3 velike zlice oraha namocenih preko noci
2 banane (zute i zrelije)
1 manja mrkva ili pola vece

Staviti sve u blender i izmiksati dok se ne dobije kasa. Superslatko i ukusno.

9:00 Zeleni kasasti sok 1/2 L, pijem polako gutljaj po gutljaj i grijem u ustima prije gutanja

10:15 Sjemenke suncokreta ili bundeve, oko 50 g, jedna saka

12:00 Socno voce: kruske, jabuke, breskve, nektarine, kajsije; sve sezonsko dolazi u obzir

13:30 Ljesnjaci ili bademi, kolicina oko 100 g

15:30 Sok od 2 limuna i 2 narandze malo pomijesan s vodom, oko 4 dcl

16:30 Rucak: puno sezonskog povrca, nekada u kombinaciji s namazima, pljeskavicama od klica i oraha itd.........

19:30 Vecera poslije treninga:

2 velike zlice grozdjica namocenih
1-2-3 ili 4 velike zlice maka
3 zrele banane
1-2 velike zlice meda

Staviti sve u blender i izmiksati dok se ne dobije kasa. Ovo je jako fino i slatko.


21:00 Jabuka


Ovako se hranim zadnjih mjesec dana kako sam krenuo ponovo u teretanu 4-5 puta tjedno. Za vrijeme treninga popijem jos oko pola litre vode. Smanjio sam trcanje i voznju bicikla. Osjetim znatno povecanje snage u cijelom tijelu. Kilaza je sa pocetnih 66,5 kg povecana na 68-68,5 kg.
Eto ako ce ovo ikada ikome biti od koristi pa da se nadje i bude vidljivo =:)"""""

___________________________________________________________________________


Eto, toliko za sada. Ima dosta teksta, ako koga sta zanima neka pita slobodno

slika slika slika slika slika slika slika slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet jul 03, 2009 3:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
dzabaludin je napisao/la:
[color=#FFFF00]Evo ljudi da se i ja konacno javim. Posto zivimo u ovakvom svijetu kakav je :shock: , patim od kronicnog nedostatka vremena. Sve uzrokovano poslom, obiteljskim problemima, raznim obavezama. No da ne duljim, u tektovima koji slijede napisacu i kopirati neke stvari koje sam vec pisao na forumu Sirovahrana.com. Svima vama bi trebale biti od velike pomoci koji imalo radite nesto pozitivno za svoje zdravlje. Posto sam skoro 100% sirovojed i hranim se tako vec godinu dana bice raznih tekstova vezano uz zdravlje i hranu. Pokusacu stavljati sve najbitnije sto budem mogao, oprostite mi ako ne bude sve odjednom i danas :love3:

Svaka pohvala druže. Hvala na trudu.
Sad ću da to proučim dobro.
Sve najbolje i srdačan pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pon jul 27, 2009 8:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned maj 17, 2009 10:07 pm
Postovi: 130
dzabaludin, tko je taj lik koji ide u teretanu i jede sirovo?
ima li još netko iskustva s nekim sportom i sirovom hranom?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: uto jul 28, 2009 8:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
Tomo K je napisao/la:
dzabaludin, tko je taj lik koji ide u teretanu i jede sirovo?

To je on, samo je copy-pasteao svoje postove sa drugog foruma. :wink:

_________________
"Razumni ljudi prilagođavaju se svijetu.
Nerazumni ljudi svijet prilagođavaju sebi.
Upravo zato napredak ovisi o nerazumnim ljudima."

Gram prakse vrijedi više od tone teorije.

"Budi promjena koju želiš vidjeti." Mahatma Gandhi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ishrana sirovom hranom
PostPostano: pet aug 28, 2009 7:30 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 21, 2009 12:29 pm
Postovi: 60
Pored zdrave hrane, sastavni deo je i zdrav vazduh i zdrava - čista voda. Kako u velikim gradovima obezbediti zdravu vodu (vazduh je već teže pojedinačno poboljšati). Ima li neko iskustva sa filterima za vodu u domaćinastvu?

Pozz


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 1642 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 83  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 126 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz