Sada je: sub apr 27, 2024 10:03 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Neem
PostPostano: uto jan 27, 2009 10:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
Pozdrav ljudi, novi sam ovdje, vec duze vrijeme citam forum, danas se odlucio registrirat.
Sa pretrazivacem nisam nasao nista vezano za neem, pa bi korisnost te biljke podjelio sa vama. Ako nisam trebao otvarat novi topic za to, neka ga moderator prebaci. Uzimam ga vec par mjeseci.


Stoljećima je drvo Nim bilo poznato kao čudotvorno drvo Indije. Tradicionalno korišteno u ajurvedskim lijekovima kao antiseptik u borbi protiv virusa i bakterija, također je preporučeno za urinarne tegobe, proljev, vrućicu, kožne bolesti, opekline i upalna oboljenja. Radi svog širokog spektra primjene običava ga se nazivati “prijateljem i zaštitnikom indijskog seljaka”.
Današnja moderna istraživanja potvrdila su izuzetna svojstva ovog drveta. Tako je nim sve češće ključni sastojak u modernoj kozmetici i lijekovima.

Zašto je nim tako čudesan?

Moderna istraživanja otkrila su da nim sadrži alkaloide i liminoide sa mnoštvom medicinskih svojstava. Primjerice, jedan od liminoida (azadirachitin) pokazao se uspješnim u 95% slučajeva kada se koristi kao pesticid ili insekticid.

Drugi liminoid koji se nalazi u lišću nima (gedunin) koristi se u tropskim krajevima protiv malarije. Primjenjuje se u obliku čaja ili biljnog pripravka. Dva druga alkaloida (nimbin i nimbidin) imaju antivirusna i antigljivična svojstva.

Iako se u tradicionalnim ajurvedskim receptima koriste svi dijelovi drveta, tri su dijela od posebnog značaja – kora, lišće i ulje.


Upotreba kore drveta nim

Kora drveta nim ima hladna, gorka i trpka svojstva. Tradicionalno je se koristi protiv umora, neravnoteže kapha doše, glista, vrućice i gubitka apetita. Zbog svojih antiseptičkih i trpkih svojstava od posebne je pomoći kod zarastanja rana.

Vjerojatno najčešća primjena kore nima je za čišćenje zubi. Tradicionalni način je otkinuti grančicu drveta i žvakati je. Trpka svojstva kore koristila su se protiv krvarenja desni, karijesa i lošeg zadaha mnogo prije pronalaska zubne paste.



Magično lišće nima

Lišće nima poznato je u ajurvedskim tekstovima zbog posjedovanja gotovo magičnog učinka na kožu. Ono djeluje i kao antigljivični, antiseptični i protuupalni agens. Učinkovito je kod tretiranja ekcema, lišajeva i akni. Tradicionalne metode uključuju mrvljenje listova u pastu i nanošenje izravno na rane, čireve ili kožna oboljenja.

Veoma je cijenjeno zbog svojih antibakterijskih i antivirusnih svojstava. Čak i danas u Indiji ljudi posipaju svježe lišće nima oko postelje pacijenata s groznicom ili gripom, te vješaju kiticu lišća ispred vrata. Zrak koji dolazi u dodir s nimovim lišćem biva pročišćen od virusa i bakterija, i pomaže dezinficirati sobu te spriječiti širenje zaraze



Tradicionalne primjene nimovog ulja

Ulje nima se derivira iz smrvljenih sjemenki. Kao i lišće, nimovo ulje se koristi kod kožnih tegoba. Posebno je učinkovito protiv ušiju i peruti, te stvara pročišćavajući učinak kada se koristi u aromaterapiji.



Njegov okus je gorak, djeluje na organizam tako da ga hladi iznutra. Zato se za ljetnih mjeseci preporučuje prah nimova lišća dodati u vodu. Također, nim otklanja i nečistoće u krvi, smanjuje pita i kapha došu. Odlično detoksificira organizam. Smanjuje bolove kod artritisa, bolova u mišićima, paralize i reumatizma. Čisti jetru, smanjuje žeđ i umiruje osjet povraćanja.



Nim možete koristiti umjesto sapuna – prah pomiješajte sa vodom, namažite na tijelo i ostavite da djeluje par minuta, zatim se istuširajte. Osjetiti ćete svježinu, a koža će biti prekrasna. Možete ga i koristiti za pranje zubiju tako da prahom natrljate zubno meso i zube, ostavite da djeluje 5 minuta i zatim isperete mlakom vodom.

Svakodnevno korištenje praha nima preporučuje se zbog jačanja imuniteta, te kao prevencija dijabetesa. Četvrtinu žličice nima stavite u čašu tople vode. Možete dodati i malo meda i limunov sok i najbolje je piti 3 puta dnevno. Da bi primijetili rezultate trebate kontinuirano piti barem mjesec dana.

Dali je tko od vas upoznat sa tom biljkom i dali je koristi?

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 27, 2009 12:21 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jul 04, 2006 12:22 pm
Postovi: 9
Lokacija: Zagreb
Ja vec duze vrijeme koristim neem u zubnoj pasti i mogu reci da sam zadovoljan.Nemam nikakvih problema sa zubima.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 27, 2009 1:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
Ja isto koristim zubnu pastu na bazi neema, pasta je bez floura. Prezadovoljan. Kupio na joga seminaru u Madjarskoj.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 31, 2009 6:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jun 25, 2008 5:56 pm
Postovi: 309
Lokacija: zagreb (na ispovijedi)
mad max 04 je napisao/la:
Ja vec duze vrijeme koristim neem u zubnoj pasti i mogu reci da sam zadovoljan.Nemam nikakvih problema sa zubima.


i ja :) -> http://alternatif.monkeysmileweb.com/images/neem.jpg

_________________
ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†
_______________________________
http://www.youtube.com/watch?v=mY22ZPV85Kw


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 31, 2009 10:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
tamna_shuma je napisao/la:


di ima za kupit? :mrgreen:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jan 31, 2009 11:59 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jul 04, 2006 12:22 pm
Postovi: 9
Lokacija: Zagreb
tamna_shuma je napisao/la:
mad max 04 je napisao/la:
Ja vec duze vrijeme koristim neem u zubnoj pasti i mogu reci da sam zadovoljan.Nemam nikakvih problema sa zubima.


i ja :) -> http://alternatif.monkeysmileweb.com/images/neem.jpg


hehe odlicna zubna pasta,trenutna najbolja na trzistu


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 01, 2009 12:01 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jul 04, 2006 12:22 pm
Postovi: 9
Lokacija: Zagreb
bad.ass je napisao/la:
tamna_shuma je napisao/la:


di ima za kupit? :mrgreen:


Mozes je i napraviti,to ti je najbolja i najeftinija solucija. Neema ima i za kupiti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned feb 01, 2009 9:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
mad max 04 je napisao/la:
Mozes je i napraviti,to ti je najbolja i najeftinija solucija. Neema ima i za kupiti.


kako, di, kuda...? :mrgreen:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon feb 02, 2009 8:30 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jul 04, 2006 12:22 pm
Postovi: 9
Lokacija: Zagreb
bad.ass je napisao/la:
mad max 04 je napisao/la:
Mozes je i napraviti,to ti je najbolja i najeftinija solucija. Neema ima i za kupiti.


kako, di, kuda...? :mrgreen:


Da ne reklamiram,poslao sam ti privatnu poruku gdje sam sve lijepo objasnio kako,di,kuda ? :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri feb 04, 2009 11:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jun 25, 2008 5:56 pm
Postovi: 309
Lokacija: zagreb (na ispovijedi)
bad.ass je napisao/la:
tamna_shuma je napisao/la:


di ima za kupit? :mrgreen:


u bio i bio :) nije ni skupa, a zbilja je dobra.

_________________
ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†
_______________________________
http://www.youtube.com/watch?v=mY22ZPV85Kw


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet feb 06, 2009 9:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
tamna_shuma je napisao/la:
bad.ass je napisao/la:
tamna_shuma je napisao/la:


di ima za kupit? :mrgreen:


u bio i bio :) nije ni skupa, a zbilja je dobra.

Ja sam kupio u Ethno1-u, pa je i to jedna od mogucih opcija. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Neem
PostPostano: sub okt 08, 2011 7:07 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon jul 20, 2009 1:15 pm
Postovi: 6
Prah Neema ima za kupit za cca 30ak kuna u bio dućanima i na Dolcu u Zg, ispod u sredini u nekoj ljekarni. JEdino što je stvarno gorak pa nije baš ukusan...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Neem
PostPostano: ned okt 09, 2011 7:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
ja pijem čaj od tog praha...prstohvat neema + žlica meda i super je :)

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Neem
PostPostano: pon okt 31, 2011 12:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 14, 2009 2:53 pm
Postovi: 512
extranoize je napisao/la:
ja pijem čaj od tog praha...prstohvat neema + žlica meda i super je :)


Ja ga nabavio i pijem svako jutro na prazan želudac, bez dodataka, tako gorko kak je.
A ono što me iznenadilo da je neem postao zanimljiv mnogim neljubiteljima alternative oko mene, i to u velikom broju.
Izgleda da je energetski potpis biljke jako zanimljiv :angel4:

_________________
Long live and prosper!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Neem
PostPostano: ned nov 20, 2011 5:14 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned sep 18, 2011 12:08 am
Postovi: 415
Lokacija: Heaven
EVo nimalo lepe istine o toj pasti.Procitajte http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Zdravlje/zubi.htm

_________________
WE ARE ALL ONE!!! The separate limited existence of living matter is just an illusion, a passing dream...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 97 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz