Sada je: sub apr 27, 2024 6:50 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Wilsonova bolest
PostPostano: sri mar 21, 2007 2:02 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned nov 26, 2006 6:39 pm
Postovi: 20
Lokacija: Sarajevo
Zdravo svima,
Ovo je moj prvi post na ovom forumu. Pisem vam iz Sarajeva. Sve do 2005 godine može se reci da sam bio "normalan" momak. A onda se desilo nesto strasno. Brat mi se razbolio od Wilsonove bolesti. Imao je 26 godina i te je godine završio Masinski fakultet i odmah se zaposlio u Air Bosni. Nije pusio, pio, čak ni kafu nije pio. izvrstan djak i dobar u svim sportovima. Iako mladji od mene bio je moj idol. Prve simptome smo primjetili u Junu te 2005 godine. Nakon toga usljedjela je teska borba. Sve smo pokusali ali smo na kraju izgubili. Moj je brat umro 4 januara 2006 godine. Skoro sam poludio i samo me je vjera u Boga (tada je to bio Islam) spasila da skroz ne poludim. Njegovo hrabro lice mi je stalno bilo pred ocima. Borio se je do zadnjeg dana. Svaki dan sam prolazio svih 7 mjeseci ponovo dan po dan. Pokusavao da shvatim da li sam nesto mogao promijeniti. Da li smo uradili sve sto se moglo. Noci su mi bil najgore. Vidjevsi da cu poludjeti nastavim li tako poceo sam se baviti svim i svacim. Poceo sam da citam i trazim odgovore. Prvo mi je pod ruke dosla "Alternativna Historija" od Semira Osmanagica. Zatim "the biggest secret" od Davida Ickea. Zatim Tao Te Ching. I na kraju me put doveo do stranica "Znanja" i ovog foruma. Zadnjih nekoliko dana citam ovaj forum i promjećujem zaista ogroman broj izrazito inteligentnih ljudi sa dobrom kolicinom znanja ali i sa velikim logickim mogućnostima. Ima tu i hemicara vidim a mozda i doktora. Zato sam odlucio da moj prvi post bude upravo o ovoj temi koja mene najvise boli (iako sto vise citam sve me manje boli). Zelim vase misljenje o svemu sto se desilo. Nemojte se bojati da mi kazete sve sto mislite jer ja sam vec odavno oguglao na mnogo stosta. Kazu da covjek moze biti slobodan tek kad sve izgubi. Adnan je meni bio sve i mogu potvrditi tu poslovicu. Tek kad sam sve izgubio mogao sam poceti ispocetka i drugim ocima pogledati ovaj svjet u kojem zivimo. Sada vjerujem u reinkarnaciju i u vjecnost duse. Sada imam bolju predstavu o tome sta je bog i sta smo mi. Mnogo sta mi je sad mnogo jasnije. Ipak zelim cuti sta vi mislite o svemu ovome. Ujedno vas na ovaj nacin mislim i informisati o ovoj bolestini (ako je to zaista bilo to) i eto iznjeti jedan "slucaj iz prakse".

Negdje krajem novembra 2005 sam napravio "istoriju bolesti" koju sam dao njegovoj doktorici ali i slao drugim doktorima sirom balkana. Sada cu ovdje prenjeti taj tekst uz pomoc copy/paste zato sto zelim i vase misljenje o ovome. Ali prvo malo opstih informacija o ovoj bolesti:

ŠTO JE WILSONOVA BOLEST
Wilsonova je bolest genetički poremećaj koji dovodi do prekomjernog nakupljanja bakra u organizmu. Pojavljuje se u 1/30 000 ljudi bez obzira na njihovu rasu, nacionalnost ili zemlju u kojoj žive. Male količine bakra potrebne su našem organizmu poput vitamina, a prisutan je u većini namirnica. Često se u danu pojede i više bakra nego što je potrebno našem organizmu, no zdravi će ljudi izbaciti suvišni bakar iz organizma. No, oboljeli od Wilsonove bolesti nemaju tu sposobnost pa se bakar počne akumulirati u organizmu odmah nakon rođenja. Prekomjerno nagomilani bakar oštećuje jetru i mozak, što dovodi do pojave hepatitisa, psihičkih i neuroloških simptoma. Simptomi se uobičajeno pojavljuju u kasnoj adolescenciji, a u nekih ljudi čak i nakon 40. godine. U oboljelih se mogu pojaviti žutica, ascites, povraćanje krvi i abdominalni bolovi. Također su često prisutni tremor, otežano hodanje, pričanje i gutanje, a mogu se razviti i svi oblici mentalih poremećaja poput homicidnog i suicidnog ponašanja, te depresije i agresije. U žena se mogu javiti smetnje poput neredovitih menstruacijskih ciklusa, amenoreje, neplodnosti ili čak spontani pobačaji. No, bez obzira na početne simptome bolesti, ona izrazito brzo napreduje ako se ne dijagnosticira i ne liječi.
Prvi organ koji bakar oštećuje u Wilsonovoj bolesti jest jetra. U polovice oboljelih jetra je jedini oštećeni organ, a prve patološke promjene na jetri vidljive su isključivo mikroskopski.
Kod kliničke slike hepatitisa, često se najprije posumnja na infektivni hepatitis ili infektivnu mononukleozu, a zapravo je riječ o hepatisu u Wilsonovoj bolesti. Zato je pri svakom abnormalnom jetrenom testu koji nije etiološki jasan potrebno napraviti testiranje i za Wilsonovu bolest.
NAJUČESTALIJI SIMPTOMI
Simptomi se uobičajeno pojavljuju od 8. do 50. godine starosti.
-tremor ili korea - poteškoće koordinacije
-smetnje hoda
-otežano održavanje ravnoteže
-ukočenost ili rigiditet (distonija)
-smetnje govora
-slinjenje
-otežano gutanje
-psihički poremećaji; depresija, psihoza, antisocijalno ponašanje
-bolest jetrena
-simptomi slični Parkinsonovoj bolesti.
-hemolitička anemija
KAKO SE DIJAGNOSTICIRA WILSONOVA BOLEST
Dijagnoza se postavlja jednostavnim testovima koji mogu dijagnosticirati bolest i u simptomatskih i u asimptomatskih bolesnika. Izuzetno je važno što prije otkriti bolest, jer mogu nastati opsežna oštećenja jetre koja su prisutna i prije pojave ikakvih simptoma bolesti. U bolesnika čiji motorički poremećaji nisu etiološki razriješeni, neurolog mora posumnjati na Wilsonovu bolest. Neurološki simptomi u oboljelih od Wilsonove bolesti uglavnom se očituju kao motorički, a ne senzorni poremećaji. Kayser-Fleischerov prsten također je često prisutan uz neurološke simptome. Iako ga je katkad moguće uočiti bez posebnih pretraga, najbolje se dijagnosticira oftalmološkim pregledom rascjepnom lampicom.
DIJAGNOSTIČKI TESTOVI
-Bakar u 24-satnom urinu veći od 100 µg/24 h
-Sniženi ceruloplazmin u krvi ispod 20mg% u (95% oboljelih)
-20% heterozigota (nosilaca) ima sniženi ceruloplazmin
-Kayser-Fleicherov prsten prisutan je u većine bolesnika s neurološkim i psihičkim simptomima
-Bopsijom jetre – dokaže se više od 250 mg bakra /g suhog tkiva jetre. Prisutne su mikroskopske promjene: steatoza, fibroza jetre.
Za postavljanje dijagnoze određuje se ceruloplazmin u krvi, bakar u krvi i mokraći, te se poduzimaju oftalmološki pregled za Kayser-Flesicherov prsten te biopsija jetre.
WILSONOVA JE BOLEST NASLJEDNA?
Wilsonova se bolest pojavljuje među ljudima u cijelom svijetu, bez obzira na rasu ili nacionalnost. Wilsonova je bolest autosomno recesivni poremećaj i može se podjednako pojaviti u oba spola. Za nasljeđivanje Wilsonove bolesti oba roditelja moraju biti nosioci patološkog gena. Ukoliko oba roditelja nose gen za Wilsonovu bolest, vjerojatnost da će dijete naslijediti Wilsonovu bolest je 25%.
Gen koji je odgovoran za pojavu Wilsonove bolesti lociran je na kromosomu 13 i zove se ATP7B.
Mnogi slučajevi Wilsonove bolesti javljaju se kao posljedica spontane mutacije gena, a značajan broj nastaje zbog prijenosa abnormalnog gena iz generacije na generaciju. Mnogi oboljeli nemaju obiteljsku anamnezu Wilsonove bolesti. Osobe koje imaju jedan abnormalni gen nazivaju se nosiocima i oni ne obolijevaju pa im nije potrebno liječenje. Nosioci (heterozigoti) abnormalnog gena mogu imati blaži oblik poremećenog metabolizma bakra koji je medicinski beznačajan.
Do sada je identificirano 30 različitih mutacija gena pa je zato teško odrediti jednostavan genetski probirni test za Wilsonovu bolest. No, ako je u nekoj obitelji točno utvrđena mutacija, moguć je genetski probir. To može pomoći pri traženju rođaka koji nemaju simptoma pa ih se može liječiti prije očitovanja bolesti.
KAKO SE LIJEČI WILSONOVA BOLEST
Kod Wilsonove bolesti liječenjem se može spriječiti njezino napredovanje, a simptomi se mogu poboljšati.
Svrha je terapije ukloniti nakupljeni bakar i spriječiti njegovo ponovno nakupljanje. Odobreni su lijekovi “kelati” tj. d-penicillamin (Trolovol, Cuprimin), i trien (Syprin), koji utječu na vezanje bakra i povećavaju njegovo izlučivanje mokraćom.
Noviji lijek koji se upotrebljava u terapiji jesu cinkove soli (acetat, sulfat). Cink sprječava apsorpciju bakra u crijevima i tako smanjuje nakupljanje bakra. Učinkovitost cinka dokazana je nakon 15-godišnjeg iskustva s navedenom terapijom u SAD-u i u ostalim dijelovima svijeta. Osnovna prednost liječenja cinkom jest znatno smanjenje nepoželjnih učinaka. Bolesnicima sa značajnim jetrenim oštećenjem može biti potrebna i transplantacija jetre.
Prestanak uzimanja lijeka može uzrokovati i smrti (čak unutar tri mjeseca), a samovoljno smanjenje doze lijeka može rezultirati napredovanjem bolesti. Zato je potrebna stalna kontrola neurologa specijalista za poremećaje pokreta.

To je ono sto i vi možete naci na internetu. Sada cu vam prenjeti tu "Istoriju Bolesti" koju sam dao njegovoj doktorici krajem Novembra 2005:

ISTORIJA BOLESTI

Ove je napravljeno na osnovu datuma sa nalaza i na osnovu sjećanja. Kao Adnanov brat bio sam stalno uz njega i mislim da najbolje mogu opisati prve simptome i razvoj situacije.
Nadam se da ovo može pomoći

JUNI 2005
Negdje od sredine juna počinje da sa palcem desne ruke radi gore dole dok vozi auto (djelovalo je kao da se igra sa jednim komadićem od zaštite za volan)
Krajem juna idemo na more. Primjećujem da palac desne ruke ide gore dole i kad ne vozi auto. Tada mu govorim da je već razvio losu naviku i pokušavam ga nagovoriti da prestane sa tim. U međuvremenu tokom puta na more (Adnan je vozio u oba smjera) auto se povremeno gasi kad treba krenuti jer ne pritisne gas a digne nogu sa kvačila (poslije će desna noga prva početi da se grči a i generalno gledano desna je strana konstantno gora – ruke i noge više drhte i više se grče) što je bilo dosta čudno jer prije bolesti Adnan je bio izvrstan vozač. Meni je to bilo neshvatljivo i mislio sam da je u nekoj depresiji i da je jednostavno malodušan. Kad bi plivali, njemu se činilo da će da potone. Glavu je držao zabačenu prema gore i zaista se činilo da mu malo nedostaje da potone. U vodi bi se zadržavao kratko onako više reda radi. Ja sam i to sve svrstao u neku vrstu depresije i bio sam čak malo ljut na njega jer se «tako ponaša»

JULI 2005
Tokom jula mjeseca on postaje sve depresivniji. Gubi na agresivnosti (pozitivnoj) i povlači se u sebe. Nema želje da se takmiči niti da se ljuti. Govori manje i gotovo samo kad more. Osim toga govori tiše. Ima problema sa disanjem i brzo se umara. Slabi i koordinacija pokreta. On misli da su to sve posljedice operacije devijacije nosa koju je imao početkom januara 2004 godine. Odlazi specijalisti za uho, grlo, nos kao i doktorici koja mu je radila operaciju. Oni vjeruju da se radi o alergiji koja se pojavila na mjestu gdje je nos operisan.

Nalaz i mišljenje ljekara specijaliste za uho, nos i grlo od 19.07.2005:Operisao septum polovinom januara 2004. Sada često zapušen nos.Dg. St.post septoplasticam a a IRhinitis chr.vasomotoris. Cerumen sin.Th. Tafen nasal 2x2 prvu sedmicu poslije 2x1 u nos. Kontrola za 2 sedmice.Urađena lavaža lijevo.Dr. Husein Sofradžija

AUGUST 2005
Situacija iz jula se nastavlja i u augustu. Koordinacija pokreta je sve slabija. Tako recimo kad se saginje da uzme nešto, raširi noge da bi održao ravnotežu i a tada djeluje usporeno. Djeluje zbunjeno i umorno. Auto se sve češće gasi. Palac desne ruke nikad nije prestajao da drhti i svi smo se već na to navikli kao na neki njegov tik. Pošto je nedavno završio Mašinski fakultet a nedugo zatim se i zaposlio vjerovali smo da je malo opterećen time a uz to smo i dalje mislili da mu alergija nosa pravi probleme i da se zato umara i uopšte da je zato tako slab.

Nalaz i mišljenje ljekara specijaliste za uho, nos i grlo od 02.08.2005:Dg. Eadem. Th. Eadem.Fenadex 60 mg lxl.Dr. Husein Sofradžija

21.08.2005 Desna ruka mu počinje drhtati. Isti dan mu se auto na jednoj raskrsnici gasi 4 puta za redom a zatim i na svakoj drugoj raskrsnici na koju je stao. Jedva smo živi dosli do kuce. Svi smo prestrašeni i jasno nam je da je problem puno veći nego što smo mislili. Adnan je uvijek bio zdrav (puno zdraviji od mene recimo) sportski tip. Dizao je tegove rekreativno i bio dobar u svim sportovima. Visok skoro 2 metra i težak preko 100 kg. Niko nije mogao vjerovati da se to događa.
23.08.2005 idemo prvo kod doktorice koja mu je operisalo nos. Ona još jednom potvrđuje da je operacija nosa u potpunosti uspjela (mi smo na to najviše sumnjali) i da to što mu se nos začepljuje može biti samo alergija. Kad je vidjela kako mu drhti ruka ona nas odmah upućuje neuropsihijatru kao hitan slučaj.

23.08.2005 Nalaz specijaliste neuropsihijatra:Prvi pregled u našoj ambulanti. Anamnestički podaci: Pacijent dolazi u amb. i daje sljedeće podatke o sebi, da je u zadnje vrijeme primjetio da mu se trese desna ruka i to mu onemogućuje svakodnevno funkcionisanje, rad, jer je sad primljen na posao kao pripravnik. Inače u zadnje vrijeme se dosta povukao u sebe, dosta ima bezrazložnih strahova za okolinu, majku, a vidi i dosta promjena na sebi, da se izmjenio.Noću nakon buđenja nemože da zaspi, negira halucinatorne doživljaje. Inače pacijent je nedavno diplomirao na mašinskom fakultetu i živi sa roditeljima i bratom u zajedničkom domaćinstvu i do sada nije imao jačih emocionalnih veza. I relativno je bio zdrav sem navedenog., na ORL. Reconstructie septi nasiPsihički nalaz, kl. slika adolescentne krize Dg: Adolescentna krizaTh: Laponex tabl. a 25mg ½, ½, 1, B-complex drag 3x1 Xanax tabl. 0,25mg 1,1,2Kontrolni pregled za 7 dana. pp i ranijeDr Enver Abazović

Kad je Adnan pročitao da su lijekovi namjenjeni za epilepsiju odbija da ih pije. Odlučuje da pije samo blaže lijekove za smirenje koje je dobio od doktora. Prestaje ići na posao i voziti auto
Sljedećih dana mi smo ubjeđeni da se radi o nekoj vrsti depresije ili čak anksioznosti (na internetu čitamo da anksioznost može biti praćena tremorom i bezrazložnim strahovima). On pije taj blagi lijek za smirenje i ujedno koristi taj sprej za nos. Trudimo se da što više hodamo (radi depresije) iako ga uvijek jedva nagovorimo na to. Njemu se ne hoda jer nema kondicije (brzo se umara) a osim toga kaže da mu napolju zelenilo djeluje na alergiju te jedva diše.
Tremor postaje sve jači. Sad su to obadvije ruke i noge. Prsti nogu se grče. Sve teže govori. Tijelo napeto. Slabo spava. Ogroman strah. Odlučujemo da posjetimo još jednog neuropsihijatra.

29.08.2005 Nalaz i mišljenje neuropsihijatra:U neurološkom nalazu: nema znakova neurološke laterizacije, nema znakova podražaja CNS, niti drugih podražaja / nalaz uredan /Primjetan tremor prstiju obje šake koji je psihogene prirodeNa psihičkom planu: smetnje somatizacije uz elemente pojavnosti i socijalne fobičnosti kod perfekcionističke strukture ličnosti. Nema drugih psihopatoloških fenomena.Dg: Psihosomatske smetnje-disocijativne psihogene smetnjeTh: Sinequan a 10 mg. 1,0,1 /17h/ Sanval a 5 mg. 1 uvečerPreporučuje se non potest lab. Kontrola za 10 danaDr. Kemal Lukačević

Nakon povratka kući Adnan je drugi čovjek. Mi smo svi presretni jer je izgledao potpuno zdravo. Rekao je da ga je doktor skinuo i detaljno pregledao te utvrdio da nije ništa neurološki i da je to najvažnije. Također mu je dao blage lijekove i to je ocito djelovalo na Adnana da se smiri. Tada je djelovalo da je sve zaista psihološke prirode. Ipak već sljedeći dan simptomi se vraćaju.

SEPTEMBAR 2005
Nakon što se situacija ne popravlja, Adnan telefonom zove doktora Lukačevića da ga pita šta dalje. Doktor mu dosta nezainteresovano odgovara da poveća dozu lijeka. Nakon toga odlučujemo da čujemo i treće mišljenje. Doktor Loga smatra da se radi o nekoj vrsti depresije ali ne želi da daje konačno mišljenje dok se ne izvade svi mogući nalazi. (to je prvi doktor koji traži da se izvade nalazi) Upućuje nas na doktoricu Suljić sa neurološke klinike
06.09.2005 Doktorica Enra Suljić odmah sumnja na Wilsonovu bolest i trazi da se uradi magnetna rezonanca glave. CT glave je uredan ali mozak izgleda kao «mozak starije osobe». Zbog toga odlučuju da sto prije urade magnetnu rezonancu. U međuvremenu nisu sigurni za Kayser Flecherov prsten jer je Adnanova boja očiju ista kao i boja tog prstena

13.09.2005 Magnetna rezonanca kraniumanalaz ukazuje na zone izmjenjenog intenziteta signala simetrično u području bazalnih ganglija kao i u moždanom stablu i iste po MRI karakteristikama mogu odgovarati Wilsonovoj bolesti (hepatolentikularna degeneracija)

Nakon toga pomoću lampe otkrivaju Kayser-Fletcherov prsten i uspostavljaju dijagnozu: Wilsonova bolest
20.09.2005 Prijem u bolnicu radi daljnjeg ispitivanja uključujući biopsiju jetre.
Već po prijemu u bolnicu počinje dobivati lijek «Metalcaptaza» na bazi Penicilamina. Prvo u manjim dozama koje su se poslije povećavale do 1500 mg.
U bolnici doživljava novi šok kad čovjek u susjednom krevetu umire. Čovjek je pao sa kreveta i dok su drugi pacijenti pobjegli u susjednu sobu, Adnan mu je pokušao pomoći. Umro mu je na rukama.
Počeli smo i sa dijetom bakra nakon što sam na internetu našao u kojim namirnicama ga ima najviše

OKTOBAR 2005
Dobiva temperaturu i veliku slabost (govori kako nema snage da povuče jorgan preko sebe). Takođe oči crvene kao da je prehlađen.
Konačno dobivamo rezultate biopsije jetre koji pokazuju da nema bakra u jetri. Doktori su zbunjeni jer su bili sigurni da bakar mora biti prvo u jetri pa tek kad napuni jetru da prelazi u mozak (tako sam i ja čitao na internetu). Doktor Lačević koji ga je u tom trenutku vodio čak odbacuje dijagnozu Wilsonove bolesti nakon tih rezultata biopsije. Osim toga naši doktori misle i da je «vrijednost bakra u serumu i urinu te ceruloplazmin uredna ili nesignifikantno izmjenjena»
07.10.2005 Otpust iz bolnice (ispitivanju su bila završena a smatralo se da mu i kući možemo davati lijekove)
08.10.2005 Dajemo mu kapi na prirodnoj osnovi koje su trebale biti potpuno bezopasne (jer su u potpunosti iz prirode) a koje služe za jačanje jetre
09.10. 2005 Pojavljuje se crvenilo ušiju i nosa
10.10. 2005 Nos i posebno uši su zastrašujuće otekle. Shvatamo da se radi o alergiji ali pošto nismo sigurni je li to zbog tih kapi ili zbog penicilamina mi prekidamo sa svim. Naime tačno je da je to počelo odmah nakon kapi ali isto tako znamo da penicilamin može izazvati alergiju u kojem slučaju ga treba odmah prekinuti. Povezujemo to sa temperaturom i crvenim očima koje su bile puno prije kapi. Osim toga zbog biopsije i mi tada vjerujemo da to nije Wilsonova bolest. Zbog svega toga prestajemo koristiti penicilamin
11.10.2005 dermatovenerološka klinika potvrđuje alergiju vjerovatno izazvanu «punom dozom penicilamina». Daju lijekove pomoću kojih alergiju saniramo u roku od par dana
Pošto su aktivni doktori zbunjeni i ne znaju šta dalje, mi se obraćamo penzionisanim doktorima sa nadom da oni imaju iskustva sa ovom izrazito rijetkom bolešču. Prvi tvrdi da to ne može biti Wilsonova bolest i navodi pregršt razloga za tu svoju tvrdnju.Drugi (kojem više vjerujemo) potvrđuje dijagnozu Wilsonove bolesti. Zbog svega toga odlučujemo da Adnan i mama odu u Sloveniju i da tamo dobiju konačnu potvrdu.
17.10.2005 Sjedaju u avion (Adnan je u avion ušao hodajući potpuno samostalno. Doduše sporo i teško ali ipak je hodao). Smještaju se u hotel (on još uvijek hoda)
18.10.2005 Nakon što cijelu noć nije oka sklopio (vjerovatno od straha pred pregled) Adnan se budi ukoćen. Ne može da siđe sa kreveta a kamoli da hoda. Dolazi hitna i odvoze ga u bolnicu. Nakon razgovora sa neurologom (uradili su mu i EKG) smiruje se i uz maminu pomoć vraća u hotel. U kasnijem pregledu (Slovenci su samo pregledali nalaze iz Sarajeva i provjerili Kayser-Fletcherov prsten) potvrđena je dijagnoza Wilsonove bolesti. Za razliku od Sarajevskih doktora, Slovencima je i nalaz krvi ukazivao na ovu bolest. Doktor je primjetio da Adnan ne može sam napraviti inicijalni pokret kod hodanja. Zato je preporučio da mu neko uvijek stavi svoju nogu poprečno ispred njegove da bi je on preskočio. I to je zaista funkcionisalo. Od tog jutra Adnan nije mogao hodati sam. Prije te noći je mogao a nakon samo jedne neprospavane noći više nije. To je upućivalo na snažnu vezu između psihološkog i neurološkog.
18.10.2005 Isti dan počinje uzimati Artamine što je ustvari D-Penicilamin (onaj prvi lijek je bio samo Penicilamin bez D) prvo manje doze koje je postepeno pojačavao
27.10.2005 Nalaz 24satnog urina pokazuje da izbacuje bakar (4,54)
30.10.2005 Stanje se pogoršava jer sad ne može više ni da preskače prepreku (umjesto noge napravili smo od dva komada drveta slovo L gdje bi mi držali duži krak a on preskakao nogom kraći. Nakon što jednom nogom preskoči, drugu bez problema privuče. Vježbali smo i to da nakon što ovom prvom preskoči drugu ne samo privuče već je spusti ispred ove prve. Na taj način je mogao napraviti i nekoliko koraka za redom. Svo vrijeme je djelovalo da je njega u stvari strah biti na jednoj nozi i da je to glavni problem.). Jedini način hodanja je postalo to da mu mi dižemo nogu. Pored toga ja sam na internetu pročitao da jedan od najvećih stručnjaka za ovu bolest misli kako se Penicilamin nipošto nesmije davati pacijentima sa neurološkim simptomima jer može doći do trajnjog pogoršanja. Zato smo odmah prekinuli sa Penicilaminom.

NOVEMBAR 2005
Dok čekamo da nam dođe lijek iz Amerike (Syprine-trientine) doktorica mu daje vitaminske infuzije od 01.11.2005 do 05.11.2005 da pročisti krv od penicilamina i da malo ojača
06.11.2005 Ujutro dobija nešto za izmokravanje da bi izbacio preostali penicilamin. U međuvremenu je (dali od infuzija ili jednostavno zato što je prestao da se truje penicilaminom) počeo opet da preskače preko drveta i ukupno stanje se znatno popravilo tokom tih 5 dana. Međutim naveče dobija proljev.
07.11.2005 Opet nije oka sklopio jer se bojao da će imati proljev i da neće stići na vrijeme do kupatila (iako smo mu mi navečer govorili da to nije bitno). I opet se je stanje pokvarilo.Ponovo nemože da preskače i od tog dana njegovo hodanje i ravnoteža će svakog dana biti sve gori sve do potpune nepokretnosti. Slučajno ili ne tog dana smo dobili iz Amerike lijek Syprine (Trientine) i počeli ga koristiti.
08.11.2005 Opet nije spavao i djeluje strašno napeto. Toliko je napet da se mi bojimo moždanog udara. Zbog toga sam otišao kod naše porodične doktorice da mu da nešto za spavanje. Dala mu je Sanval 10mg. Od toga je zaspao za 15 minuta.
13.11.2005 Budi se potpuno anemičan bez volje/snage da drži glavu ili tjelo uspravnim. Poput vreće je i njegovo tijelo ni malo ne sarađuje. Tokom noći (negdje oko 3 sata) se probudio da mokri i kad su se vratili u krevet mama mu je dala još jednu tabletu Sanvala (piše da se mogu dati dvije odjednom. On je dobio jednu pred spavanje i jednu u 3 sata) jer je htjela da se naspava (razumljivo s obzirom na to kako mu bude gore kad god ne spava). Da li je to uticalo na tu pospanost i anemiju nismo sigurni. Sljedeća dva dana je spavao i u toku dana i bio dosta anemičan.
15.11.2005 Doktorica Suljić dolazi u kućnu posjetu. Traži da se poveća doza jer «nemamo šta izgubiti»
20.11.2005 Smještamo ga u bolnicu kod doktorice Suljić. Naime imali smo sve više problema da ga nahranimo i posebno napojimo. On je još davno, dok je mogao pokazivati rukom, na kompjuteru pokazao da hoće da ga hospitalizujemo jer misli da mu se pluća pune vodom kad god pije. I zaista, svaki put kad bi pio vode zakašljao bi se i svaka čaša vode je bila prava avantura. Ipak mi smo mislili da to nije moguće a osim toga vjerovali smo da ga mi možemo paziti sa više ljubavi i njege nego u bolnici. Doktorica Suljić nam je rekla da je to realna opasnost i da je to vrlo opasno za pluća. Osim toga pojavila se temperatura.
U bolnici konstantno ima temperaturu 38-39. Zakašljava se i ne može da izbaci šlajm. Na stražnjici se pojavljuje dekubitis. Također gdje se koljena dodiruju i na ušima.
27.11.2005 Prebacujemo ga na odjel intezivne njege jer zbog gušenja šlajmom, dekubitisa i visoke temperature neko stalno mora biti uz njega.
Već duže vremena nemože uopšte pričati. Ne mrda ničim svjesno tako da nemožemo uspostaviti ni osnovnu da-ne komunikaciju. Temperatura visoka. Šlajm koji nemože iskašljati pa ga guši. Dekubitis na spomenutim mjestima. Iscrpljenost i strah u očima. Doktori su mislili da ima upalu pluća ali sad opet nisu sigurni. Oni ne mogu sa sigurnošču reći od čega je temperatura. Pije 1250 mg Syprine i antibiotik protiv upale. Dobija infuziju. Hranu i vodu dobija preko sonde kroz nos. Kateter naravno uključen

Uz ovo sam prilozio skenirane nalaze na 20 stranica.

A sad cu vam prepricati sta se desavalo nakon toga. Kao sto sam gore napisao prebacili smo ga na intezivnu njegu. Ali gore nisam napisao zasto iz razumljivih razloga. Naime dok je bio na gornjim spratovima neurologije mi smo mogli biti sa njim cijeli dan. Nocu je bila dezurna sestra ali jedna na cijeli sprat. Dosta je kasljao jer mu se pljuvacka skupljala i gusila ga. Jedno jutro mama je dosla u bolnicu i vrata njegove sobe su bila zatvorena. Kad je otvorila vrata imala je sta vidjeti. Adnan plav u licu gusi se i pjeni. Brzo je pozvala sestru i nekako su ga spasili ali da ona nije dosla ne bi mu bilo spasa. Ove je vrlo bitno jer mislim da se upravo to i desilo na kraju. Nakon tog incidenta donjeta je naredba da mora ici na intenzivnu njegu jer tamo uvijek ima dezurna sestra uz krevete. I zaista u toj sobi intezivne njege postoji dio za sestre sa foteljom i pultom. To barem jedna sestra mora biti stalno. Nama porodici pristup je bio dozvoljen samo od 2 do 3 za vrijeme posjete. Mama je mogla dolaziti ujutro, popodne i navece da mu donosi hranu (razne mljevene kase jer je mogao da se hrani samo na sondu). I ona je to i radila. Svo vrijeme dok je bio na intezivnoj njegovi simptomi vezani za samu bolest su se poboljsavali. Poceo je pokretati ruku, noge a cak je i rekao nekoliko rijeci. Medjutim prateci simptomi su bili uzasni. Posebno dekubitis. Iako smo mi kupili antidekubitalni dusek jos dok je bio na gornjim spratovima. Dok je bio kuci nije uopste imao dekubitis. Ipak u bolnici se dekubitis pojavio na straznjici, koljenima i usima. Jednu noc ga nisu uopste okrenuli na drugu stranu i cijelu je noc proveo na lijevoj strani. Tada se pojavio i dekubitis na lijevom boku. Doktoricina naredba je bila da ga prevrcu svakih 3 sata ali oni su izgleda zaspali te noci. Inace radi boljeg razumijevanja situacije na intenzivnoj njegi sarajevske neurologije moram malo bolje objasniti situaciju. Naime to je obicno zadnja stanica pred smrt. U sobi je 6 kreveta. Osim Adnana u tih nesto vise od mjesec dana tu je umrlo barem 20 ljudi. Skoro da nije bilo dana da smo zatekli istu garnituru od juce. A umirali su i u toku posjeta. 99% su veoma stari ljudi. Koliko ja znam samo su tri covjeka izasla ziva u toku tog perioda. Uglavnom se radi o mozdanim udarima. Zasto ovo sve pricam. Zato sto mislim da su medicinske sestre i medicinski brat oguglali na to i da su prestali da se trude. Mama je jednom dosla popodne i ostala do 3. Primjetila je da su mu zaboravili dati lijek koji su mu trebali dati u 1. Ko zna koliko su puta to uradili. Posto je soba u prizemlju kroz prozor se moze vidjeti unutra. Cesto bismo virili kroz prozor i vidjeli da nikog nema od sestara. One bi bile u trpezariji 30 metara od sobe gdje su imale televizor i mogle pricati koliko hoce. Kad vec pricam o njihovom moralu treba naglasiti i njihovu konstantnu pesimisticku pricu pored Adnanovog kreveta iako je on sve savrseno razumio. Doktorice su konstantno pred njim pricali kako je stanje tesko i kako su male sanse. Osim dekubitisa konstantno je imao temperaturu i kasljao. Svaki dan su mu izbacivali sljam ali cesto bez uspjeha. Nekoliko puta su mu snimali pluca ali nisu nista nasli. Dobijao je nekoliko antibijotika posto doktori nisu bili sigurni zast toliko kaslje i zasto ima toliku temperaturu. Onda bi oni rekli da je "pokriven" antibijoticima. Svaki dan osim vikendom dolazila je fizeoterapeutkinja koja je pokusavala da mu razmrda udove. Strasno se znojio 24 sata na dan. Ipak mozda i najgora popratna pojava je bila to sto je strasno mrsao. Gotovo da se svaki dan mogla vidjeti razlika. Postao je kost i koza. Sef intezivne njege je doktorica Katarina Djirlo. Cim je dosao na intezivnu one je postala njegova doktorica i nije vise dala pristupa doktorici Suljic niti bilo kojoj drugoj doktorici. Od prvog dana je bila strasan pesimista. Odmah je rekla da se ne nadamo puno. Mi smo pomislili "ja budale. to ona hoce da bude heroj kad on ozdravi. ono kao ucinila je cudo" i nismo joj vjerovali. Rekla je da je ovo vrlo cudna i nekarakteristicna forma wisonove bolesti. Po njenom misljenju bakar se skupljao na zadnjem dijelu mozga a ne samo u sredini kako je to karakteristicno za wilsonovu bolest. Rekla je ako se jos spusti da ce biti gotovo. Ipak krajem decembra njegovi neuroloski simptomi su bili sve bolji. Mami je pokazao rukom na nogu i rekao "namazi". Svi smo bili presretni. Nalazi su pokazivali da izvrsno izbacuje bakar i doktorica je planirala da ga posalje kuci. Poceo je sam da dize noge. Bili smo presretni. Ali strasno je mrsao, znojio se i kasljao.

2 januar - Ovaj put smo usli navece. Mama, tata, ja i jedna gospodja koja je tvrdila da mu može pomoći masazom i molitvom. Gospodja ga masira (mi joj pomazemo) i sapuce rjeci tipa "hare khrishna hare rama". Strasno kaslje. Pokusavaju ga aspirirati (izbaciti sljam) ali im ne polazi za rukom. Kao da mu nesto smeta u grlu. Pitam ga da digne ruku ako ga boli grlo kao da je bolestan. On ne dize ruku. Pitam ga da li ima osjecaj da mu nesta smeta u grlu. Dize ruku. Pitam misli li da je osusena pljuvacka. Dize ruku. Te noci ga ispravljamo da sjedne. PRESTAJE KASLJATI. Postajemo sigurni da je to od lezanja i da mu se nesto poprecilu u grlu. Sve dok sjedi uopste ne kaslje. Dezurna doktorica dolazi i pred njim govori sljedece "nikad njemu nece biti puno bolje. Citav zivot cete vi (obraca se mami) morati brinuti o njemu. Mjenjati mu pelene, hranit ga na sondu i okretati. Mozda malo i da napreduje ali nece puno". Mama je vuce za rukav i govori da podju u hodnik a ona odgovara "neka mozemo i ovdje pricati". Ne bi me cudilo da se Adnan nakon te price predao. Strasno je volio mamu a to je bila strasna prica. Moramo ici pa ga vracamo u lezeci polozaj. Opet pocinje kasljati.

3 januar - 7 AM - mama mu je donjela dorucak. Djeluje dobro osim sto jos kaslje. Taj se dan i doktorica Djirlo vratila sa proslave nove godine i taj dan je dezurna.

3 januar 12 AM - mama donosi rucak. zatice uzasno stanje. Adnan lezi na boku, plav, hladan, skoro da nema pulsa, ukljucen mu dovod kisika u nos. Pritisak jako nizak. Ocni kapci poluotvoreni ali zjenice su visoko i jedva se vidi njihov donji dio. Uzdise glasno skupljajuci svoj zadnji kisik. Ne reaguje na okolinu. Doktorica objasnjava da je u 9 AM imao napad i da mu se od tada bore za zivot. Govori kako su veoma male sanse da ce prezivjeti.
Mama odmah zove tatu i mene da dodjemo. Ne ide u detalje ali kaze da Adnanu nije dobro.
Dolazim u bolnicu. Zaticem isto stanje kao i mama. Ne mogu da disem. Noge me izdaju. Mama mi objasnjava kako doktorica misli da nema sanse. Meni to djeluje nerealno jer nije mi jasno da ako je u smrtnoj opasnosti zasto tu nema doktora da se bore za njegov zivot. Samo mu je dovod kisika prikljucen a to samo one dvije cjevcice u nozdrve. Pitam gdje su masine gdje su doktori. Zovemo doktoricu Suljic u pomoc. Ona obecava da ce odmah doci. Dolazi doktorica Djirlo. Pitam je zasto ga ne usprave da sjedne jer ocito ima problema sa disanjem (pod uticajem prethodne noci moja je teorija od pocetka bila da se njemu nesto skupilo u grlu i da se u 9 poceo gusiti ali njih nije bilo u sobi da mu pomognu). Ona mi odgovara "kakvo sjedenje. ocito niste svjesni ozbiljnosti situacije. hajmo u moju kancelariju"
Idemo sve cetvero u njenu kancelariju. Tamo se odvija sljedeci razgovor izmedju mene i doktorice (roditelji su samo sjedjeli u coskovima, gledali u zemlju i plakali):
Djirlo-Prvo mi nismo ista profesija i ja ne bih trebala pricati sa vama na ovom nivou ali zbog ove situacije nacinicu iznimku iako nismo kolege. Ja sam vam vec ranije govorila da ako se bakar spusti nize da ce biti gotovo. Nazalost to se desilo. Bakar se spustio na centar za disanje i pritisak i on je danas u 9 AM imao napad. Pritisak mu je skroz spao kao i secer. Gotovo da je izgubio puls. Ovo sad je i dobro kako je bilo jutros u 9.
Ja- Vi mislite da nema sanse?
Ona - da
Ja- Ali zasto ga ne prikljucite na neke aparate za odrzavanje zivota?
Ona - sta vam pada na pamet. kakve masine
Ja- pa ne znam. mozda sam ja gledao puno filmova ali u tim filmovima kad se nekom bore za zivot on je na nekim aparatima.
Ona- Niko vam to nece odobriti za Wilsonovu bolest
Ja- potpisace roditelji
Ona- ne mozete vi mene natjerati da to uradim
Ja-ma ne vas
Ona-ne mozete nikog natjerati
Ja- Ali zasto
Ona- to se ne radi u ovim situacijama kao sto je wilsonova bolest
Ja- ako je wilsonova bolest. I sami ste rekli da ovo potpuno nekarakteristicno. Zar nije pametno odrzat ga u zivotu dok ne vidimo sta je zaista
Ona- Zasto ste bezobrazni? Meni je pacijent dosao sa tom dijagnozom i ja sam ga lijecila za tu dijagnozu. S obzirom na tu dijagnozu ja cinim sve po pravilima. (zatim se obraca roditeljima) imate li vi ikakvog uticaja na svog sina?
Ja- ma pustite uticaje doktorice. Borimo se za zivot 26 estogodisnjeg momka
Doktorica ljutito ustaje i napusta prostoriju.

Sad smo svi kod Adnana. Doktorica sjedi u fotelji za sestre. Odlucuje da mu da infuziju krvi. Shvativsi da imam posla sa egoistom ja joj prilazim i izvinjavam se.
Predlazem joj da mu izvade sondu iz nosa da bi lakse disao a ona odgovora "niposto. samo ga na sondu mozemo hraniti" (nikad vise nije nahranjen na tu sondu)
Dolazi doktorica Suljic i pita nju "doktorice hocu li se ja presvuci da pomognem". Ona dize Adnanovu listu i kaze "ja potpisujem ovo i ne treba mi nikakva pomoc". Doktorica Suljic odlazi. (ovo mi nikad nece biti jasno jer mislim da su u svakom poslu dvije glave pametnije od jedne ali nek joj je na dusu).
Citav dan smo u bolnici. Uglavnom na hodniku s tim sto povremeno udjemo unutra. Ja konstantno placem. Dolazi najveci dio porodice. Svi smo u hodniku. Negdje oko 10 PM doktorica dolazi u hodnik. Kaze kako mu je malo uspjela podici pritisak ali ne dovoljno. Zbog malog pritiska ne rade mu bubrezi i cijeli dan nije mokrio. Kaze da ako mu ne uspije dici pritisak da ce biti gotovo. Salje nas kuci da se odmorimo. Mene i mamu pusta unutra. Uspio sam da se koncentrisem da ne placem i da ga pokusam ohrabriti iako nisam siguran da me cuje ili registrira. Kazem mu "tvoji su New York Knicksi sinoc pobijedili nakon 3 produzetka. oni se nisu predavali pa nemoj ni ti. hajde vidimo se sutra" Ljubim ga u obraz i izlazim. To je bio zadnji put da sam ga vidio. Oko 12 sati mama i tata odlaze u jos jednu posjetu. Doktorica kaze da je malo mokrio i jos dodaje "nisam veliki optimista ali se nadam da vas veceras necu zvati na telefon". Idemo da spavamo sa jos uvijek nekom nadom da je on mlad, ima jako srce a eto malo je i mokrio. Ipak ne mozemo zaspati.

Oko 3 AM zvoni telefon. Sve nam je bilo jasno. Sve troje dolazimo u dnevnu sobu i tata dize slusalicu. Govori samo "da....da....da.." spusta slusalicu. Pitamo "je li?" Odgovara "jeste". Mama se hvata za glavu. Ja je grlim i guram da sjedne na kauc. Tata sjeda na drugi kauc. Moj prvi instikt su oni. Moji roditelji. Grlim mamu i gledam tatu. Oni glasno jecaju. Pokusavam ih smiriti i pomocu vjere objasniti to sve na neki nacin. Pronaci neku utjehu. Pricam a ni sam ne vjerujem u to sto pricam. tek kad su se oni smirili otisao sam u svoju sobu i tu je poceo moj pakao.

Ako ste izdrzali da procitate sve ovo svaka vam cast. Sad sve znate. Zelim znati vase misljenje. Da li smo mogli uciniti nesto vise? Prosjecno vrijeme dijagnosticiranja ove bolesti je 3,5 godina. Mi smo dijagnozu imali nakon mjesec dana. Odmah smo ukljucili dijetu bakra i poceli sa ljekovima koje smo nabavljali iz USA. Dijagnozu smo provjerili na toliko mjesta da vise nije bilo sumnje. Moja je teorija da je moj brat ubijen. Mislim da tog dana u 9 AM sestre nisu bile tu kad je on poceo da se gusi. Vjerujem da je izgubio dotok kisika u mozak bog zna koliko dugo i da se od tog soka nije oporavio. Ne vjerujem da je kasalj bio rezultat skupljanja bakra (u nekom dijelu mozga gdje se on inace ne skuplja) jer da je to istina onda bi kasljao i kad smo ga ispravili da sjedne noc ranije. Osim toga kako tako naglo? U 7 je bio dobar a u 9 ne. Sta vi mislite? Da li je moj brat ubijen? Sad je sve gotovo. Kad su pitali hocemo li traziti autopsiju tata je rekao da necemo jer to nije obicaj u islamu.
Sad nam neki doktori kazu kako nikad nije bilo sanse ali nam prije nisu htjeli reci. Ali mi znamo za slucajeve ljudi koji su se izljecili.

Naravno, sada znam da je tako moralo bit. To je bio njegov put. Nista gori niti bolji od mog puta. Samo drugaciji.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 21, 2007 5:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 13, 2006 8:37 pm
Postovi: 147
Jako potresna prica Sigra.
Saosecam s vama i zelim tebi i tvojoj porodici snagu da nastavite dalje.
Javila sam se da ti kazem da bi za tebe najbolje bilo da prihvatis Adnanov odlazak takav kakav je bio, nemoj traziti krivce, preispitivati sta bi bilo kad bi bilo, jer to je samo produzavanje agonije a i da znas sve odgovore, kakvi god da bili nista nece promeniti. To je jednostavno bio kraj Adnanovog puta na ovom svetu i pocetak nekog novog putovanja.
Bolest je tvom bratu pomogla da ocisti staru karmu.
Tragedija jeste izgubiti tako mladog brata, ali i dobio si jedno veliko bogatstvo - godine provedene sa bratom i zajednicke uspomene.
Kad mislis na brata secaj se lepih stvari. On bi to sigurno zeleo.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 21, 2007 11:56 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Sigra, dobrodošao i hvala na lekciji ( nažalost je teška za tebe ). Učinio si mnogo ovim podužim postom, iako možda tog sada nisi niti svjestan. No, vidjet ćeš kasnije... kad proučiš mnoge ove stvari o kojima ovdje govorimo i želimo pomoći drugim ljudima da mogu doći do nekih informacija i znanja koje će im pomoći za razumijevanje okoline i sebe u kojoj žive.

Iz cijelog ovog tvojeg doživljaja, vidim da je JEDAN OD uzroka pogoršanja stanja tvojeg brata bio - ljudski nemar za druge ljude ( ljude zaposlene u bolnici ) koji svaki na svoj način nije ispravno obavljao svoj posao, sa ljubavlju, već je "hvatao krivine" svatko na svoj način. Sestre na svoj, doktorica na svoj... nemar i negativa su napravila svoje - okruženje u kojem je bilo teško ozdraviti.

Pa ipak, možda, glavni uzrok bi možda trebalo tražiti u mislima tvojeg brata ( dok je još bio zdrav ). Možda je fizički bio zdrav, ali je možda imao neke misli ( na svjesnoj ili nesvjesnoj razini ) koje su i prouzrokovale da se i mateijalno tijelo počinje urušavati, odnosno destabilizirati i time biti podložnije za neku bolest. Kažu gore, da to ima neke veze i sa genima, promjenama gena... e pa... zato bi ti preporučao da si pogledaš dokumentarac od Bruce Lipton-a, Biology of perceptions. Tamo ćeš vidjeti kako naše misli - mijenjaju naše gene, a time mijenjamo i sebe, što na energetskom, što na fizičkom nivou.

Ako je imao neke misli od kojih je imao skrivene depresije, nezadovoljstva, tajne neuspješne ljubavi, šikaniranje i prijezir od strane drugih nekih ljudi... razočaranja i slično... to ga je vrlo lako moglo "načeti" s mentalnog nivoa dovesti na fizički nivo. I dalje znaš.

Nego... možda mali savjet: SADA to više i nije bitno, bar ne tebi. Situacija je takva kakva jest i sad ju ne možeš promjeniti ( bar ne u ovom realitetu ). Možda su to bile neke lekcije tvog brata ( siguran sam da jesu ) i on ih je, možda, naučio i osjetio "na svojoj koži". Zajednička lekcija koju imate i on i ti ( kao i tvoja obitelj ) - jest emocionalne veze jedni s drugima. Gubitak je težak, doživljeni su ti osjećaji, ako je bila karma ( kako kaže blue jay ) onda je odrađena - i lekcije su naučene/doživljene ( kao što su bile zadane ).

Kako očistiti tugu od smrti nekog u obitelji?

Iz osobnog iskustva - probati naučiti iz vaših zajedničkih odnosa ( dok su postojali ), uvidjeti vaše veze, međusobne emocije, što ste jedan od drugog naučili, kako ste se odnosili... itd. Svako sjećanje prisjećati se sa osmjehom ( tako se to se puno bolje pamti ) i u mislima imati one pozitivne misli koje su vas vezale. Zapravo, u podsvjesti imaš svoj cjelokupan životni "film", skup svih osjećaja i viđenja koje si ikad doživio u svim svojim životima, jedino ti je to zakopano u podsvijesti, pa se uvijek možeš "vratiti" u taj "doživljaj".
Probaj se što više družiti s pozitivnim ljudima, razgovarati, biti makar među ljudima. Istovremeno ćeš učiti ( jer sve u životu su samo - lekcije ), povećavat ćeš svoju svijest i bazu znanja i time će ti razumijevanje biti veće. Kad razumiješ više stvari - onda ti je mnogo, mnooooogo lakše u životu.

Nadam se da će ti ljudi ovdje na forumu pomoći oko svega što te bude interesiralo. Jer svi su ljudi ionako - povezani, i na jednom višem nivou egzistencije - jedno te isto.

Pozdrav - i kreni dalje!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 22, 2007 2:23 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 03, 2005 6:01 pm
Postovi: 177
Lokacija: Skopje
Evo i ja nakon ove potresne price zelim dati moj komentar..

Shto se tice celukupnog toka bolesti meni je stvarno cudno (pretpostavljam i svima ) taj tek koji je bio, jer nakon shto je ovde neki clan postavio pitanje o Wilsonovu bolest i dijeta gladovanje malo sam citala i do sada, a procitala sam nekoliko izvora i zapadne medicine i alternativne, nisam srela neshto kao talozenje bakra samo na specificnom dela mozga a da ne bude u jetri jer bolest se dijagnosticira i preko koncetraciju bakra u jetre. Druga stvar je to shto ste vi ukljucili dijtetu, a logika kaze da ako se ne unosi bakar a s ljekova se kontrolira isfraljnje od organizma onda po logiku na zdravog razuma stanje treba da bude bolje a ne gore... I isto mi nije jasno vremetrajanja procesa .. Ali kad se vratim i na moje iskustvo i ja sam razvila promena tkiva koje bi trebalo 10 godina da se razviju za samo 2 meseca....

Iskreno jedino u ovoj prici mogu samo potvrditi ono shto mi je ovih dana sve rpisutnije to je faktr da se doktori ali UOPSHTE NE BRINU ZA PACIJENTE>. malo pore 2 nedelje obratio mi se covjek na koji su po greshke (pazite po greshke) izvadili zeludnik 2/3 jetre i 38 zlezda a u nijesno nije bila maligna celija... I vrz osnovu svega toga je dobijo i hemoterapiju... Ma nisam mogla verovati.... Srela sam preko 20 greshke medicine u kojima i sebe uvrstujem jer je meni "zashtitna" (ako postoi takva) operacija aktivira celi proces koji josh nije zavrshen i vec 3 godina je uvjek prisutan ui mom zivotu u sve svere i ne proge ni 2 minuta da ga zaboravim, jer moram se od sve paziti, Ali dobra vest je da ja pobegujem...

U sve ovakve situacije , moram priznati da sam malo i plakala, nemogu razumteti kako mogu takvi OPS ljudi zivjeti sa sobom kad znaju da je jedan mlad zivot zavrshen zato shto oni na ljude gledaju kao na svoj posao i to posao za koji i nisu bash zainteresovani...

Toplo ti preporucujem da ostavish sve ovo istrazivanje, i smestish brata tamo gde mu je sad mesto, na put svetline i u tvoje srce... On je njegovui lekciju ovde na ovu zemju naucio , toliko mu je bilo potrrebno, a ti imash cast da si ga imao u zivotu i delio puno tretnutka koje su bili vash zajednicki put, i zajedno ste neshto ucili....To shto sad istrazujesh za celukupno situaciju, to shto mi sad ovde polenmiziramo o njega i njegovi put, vucemo dusho njegovu ovde, i zadrzujemo ga da on nemoze dalje... Ja iskreno mislim i zelim da je on na put svetline,dobrote, ili kako vec se naziva sve ovo shto nas ustvari pokrece, i da je produzio dalje...

A tebe i tvojot porodici mogu samo poruciti da nishto nemozete uraditi ni za sebe ni za njega ako produzavate celu stvar.. Ja sam cak mojot doktorici koja je sigurno kriva za sve ovo i oprostila, i zelim joj sve najbolje, a najvishe da se trudi da da pridonos na ovaj svet da se opredeli malo prema druge da bi i sebi tako pomogla...Pronagite snagu da krenete dalje, ispratite pozitivni osmeh do njemu, i pozitivna misla, i zatvorite ovo poglavje koje ni slucajno nece znaciti da ste zaboravili Adnana, vec da ste svesni da je on bio pored vas i da ce uvjek biti u vas tamu gde mu je pravo mesto u srcu...

Puno te pozdravljam a posle ovo shto sam procitala, on stoji i u moje srce....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 22, 2007 7:22 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Sigra,


hvala ti na tome što si ovo podijelio s nama. Bez obzira na to što sam čuo bezbroj tragičnih priča a dosta toga i sam vidjeo i doživjeo, i mene je na neki način potreslo ovo što si ovdje izložio. Na osnovu podataka iz tvoje poruke stekao sam jedan prilično jak utisak da ste ti i tvoji roditelji uradili sve što se s vaše strane moglo uraditi i da ste pružili Adnanu maksimalnu količinu ljubavi i podrške, kad mu je to najviše trebalo.
Malo je i slučajeva gdje je nekome do ovakvih tančina poznata istorija nečije bolesti, čak i kad se o članu porodice radi, što me navodi na zaključak da si uložio ogromnu količinu truda i energije u praćenje Adnanovog zdravstvenog stanja i u pokušaj da mu pomogneš. Za mene je to jedan divan primjer ljudske brige i pažnje, ili što bi se reklo, - humanosti!

Čovjeka frustrira to što pored svega toga, uključujući i današnju “modernu” medicinu, to nije bilo dovoljno i što još uvijek postoji mnogo ovakvih bolesti protiv kojih se čini kao da smo bespomoćni. Čini mi se da su bolesti koje direktno djeluju na čovjekov mozak, nervni sistem i um najpodmuklije, jer mijenjaju njegovu ličnost i karakter, podrivaju mu volju i mentalnu snagu koja mu je potrebna za borbu s njima. Pretvaraju čovjeka u nešto što on normalno nije.

Međutim, sve je to dio realnosti u kojoj živimo. Mislim da je sada bitno da izbjegneš opasnost da postaneš opsjednut tim slučajem. Kad čovjek preživi ovakve traume, ‘film’ mu se automatski počinje da vrti u glavi, iz dana u dan, skoro neprestano, a on onda pokušava da analizira njegove detalje tražeći odgovor na pitanje gdje je pogriješio i da li je nekako mogao preokrenuti ishod. Tu se pojavljuje ona klasična misao – “Da sam u onom momentu uradio ovo ili ono, to bi možda pomoglo. Zašto nisam...?!” Onda to za sobom povlači određene emocije, pa čak i grižu savijesti, i na kraju se pretvara u jedan “začarani krug” iz kojeg je teško izaći.

Idealno bi bilo sagledati situaciju što je moguće objektivnije, međutim, tamo gdje je prisutna velika količina emocija, vlada odsustvo objektivnosti. Naravno, emocija se ne možemo, niti trebamo pokušavati riješiti. One nas odlikuju kao ljudska bića. Međutim, objektivnim sagledavanjem situacije, emocije se takođe ‘regulišu’ ili transformišu u jedan poseban osjećaj, kao u neki svoj “viši oblik” i prestaju da igraju negativnu ulogu. Čak bi se moglo reći da uz pomoć takvih ‘prefinjenih’ emocija ostvarujemo kontakt s drugim dimenzijama ili višim oblastima postojanja. Mnogi od nas, kad su bili u veoma teškim situacijama, dobijali su utisak da tu postoji nešto mnogo više a taj osjećaj nismo bili u stanju racionalizovati ovim našim ‘3D umom’. Kao da čovjeku pođe za rukom da uspostavi vezu s nekim višim dijelom sebe, koji mu onda šalje određene impulse, ne u smislu nekog običnog tješenja, nego utisaka da postoji mnogo više od onoga što se nalazi u polju naše percepcije ili da postoji jedna - “šira slika”. To se manifestuje kao neko unutrašnje znanje da sve ima svoju svrhu a i mi pojedinačno u svemu tome imamo jednu posebnu ulogu. Međutim, da bi tu svoju ulogu maksimalno ostvarili, mi se moramo “probuditi” iz našeg “zimskog sna”.

Postoji i mnogo slučajeva kad smrt jedne osobe, na neki način, “uključi” ili podstakne drugu osobu koja joj je bila bliska, da ova krene u jednu aktivnu potragu za istinskim odgovorima u ovoj “Zoni Demijurga” u kojoj živimo, što ona u nekoj ‘normalnoj’ situaciji ne bi. Tako to onda vodi izgradnji i razvoju njenog bića, što nadalje ima pozitivan uticaj ne samo na druge, nego i na kvalitet ove realnosti u kojoj živimo, a možda i one u kojoj ćemo da živimo. Kao kad imaš dvije srodne duše, od kojih se jedna žrtvuje da bi probudila onu drugu.

***

Ukoliko bi malo zašli na podrucje Gnostike, tamo nalazimo podatak da SVAKA situacija u sebi ima pozitivni i negativni aspekt, tu se govori o one 3 sile, kreativnoj, neutralnoj i entropičnoj. Kad čovjek koji je doživjeo ovakav tragičan slučaj, čuje ovako nešto, u prvom momentu može osjetiti navalu srdžbe koja se javlja zajedno s pitanjem: “Pa zar jedna ovakva tragedija može imati ikakve veze s bilo čim pozitivnim!?!” Međutim, nakon određenog perioda kontemplacije, možemo shvatiti činjenicu da takvi događaji mogu strašno destruktivno da utiču na čovjeka. Oni mogu da ga skrše ili na njemu ostave trajne psihičke posljedice. Dakle, tu već imamo onaj negativni aspekt. To je ono što u tvom slučaju, tvoj brat vjerovatno nikada ne bi poželio da ti se desi kao posljedica okolnosti u kojima je on umro. Sada se postavlja pitanje, šta bi se pozitivno moglo izvući iz svega toga? U gnostičkom smislu, pozitivno je sve ono što čovjeku može pomoći na putu ezoteričkog razvoja njegovog bića. Ili, što ga može – ‘probuditi’. Tako će biti tvoj zadatak da sam pronađes te pozitivne elemente i upotrijebiš ih za te svrhe. Od suštine tvog bića će ovisiti to da li ćeš iz svega toga izaći kao mnogo jači ili ćeš dozvoliti da te taj događaj skrši ili na tebe ostavi negativne posljedice. [Ovdje nema sredine, jer ona treća sila, neutralna, služi samo kao ‘katalizator’, odnosno, kontekst u kojem se određuje ‘polaritet’ određene situacije ili njenih elemenata. Što znači, nakon ovakvog jednog traumatskog doživljaja, čovjek ni u kom slučaju ne može ostati ‘neutralan’, ‘ravnodušan’ ili nepromijenjen (naravno, ako nije psihopat).]

***

Kad se počne viđati i razumijevati jedan značajniji dio ove realnosti u kojoj živimo, u kojoj je sve izopačeno ili naopako okrenuto, onda se može javiti i jedan određeni osjećaj frustracije ponašanjem drugih ljudi, njihovim sljepilom ili nesposobnošću da vide ono što je nama vidljivo. Međutim, moramo imati na umu da smo i sami do juče bili takvi, te ih kao takve moramo razumjeti.

Tako, u slučaju sa Adnanom, optuživanje doktora i drugog medicinskog osoblja u vezi s njihovim ponašanjem, takođe ne bi bilo ni mudro, niti produktivno. Oni su se ponašali u skladu sa razvojnim stepenom, odnosno, stanjem njihove (ne)svijesti; a ti si kroz taj slučaj sagledao jedan bitan dio naše realnosti, kojeg u nekoj normalnoj situaciji ne bi imao priliku vidjeti. Tu su se pojavila i neka suštinska pitanja, koja se u nekoj normalnoj situaciji ne bi pojavila. Ti si se onda dao u potragu za odgovorima na njih, što u nekoj normalnoj situaciji vjerovatno ne bi činio. Opet ću podsjetiti na ono što je ruski metafizičar Gurđijev, često govorio: “Većina ljudi cijeli svoj život provede u jednom snu, neki se u tom snu bave i naukom, a neki čak pišu i knjige”. Tako, slobodno možemo dodati: “…a neki se bave i medicinom”.

Na kraju se ispostavlja da se mi ponašamo svako u skladu sa svojim, nametnutim nam, snovima ili iluzijom u kojoj živimo, bez obzira na to kojom se profesijom bavili. Šta onda možemo ili trebamo očekivati?!

To se može vidjeti na svakom području života na ovoj planeti. Recimo, ako samo medicinu uzmemo kao primjer, tu ćemo vidjeti jednu veliku reflekciju ovog procesa opšte dehumanizacije koji je danas u punom pogonu. Na ljudsko biće se sve više gleda kao na neku mašinu ili aparat a kompjuteri se sve više koriste za dijagnostiku bolesti i određivanje tretmana lijekovima koji ne liječe uzrok bolesti, nego samo kontrolišu njihove simptome. Da ne pominjemo činjenicu što većina tih lijekova ima cijeli jedan niz tzv. “sporednih efekata,” od kojih se svaki slobodno može smatrati jednom zasebnom bolešću!? Mi smo mentalno kondicionirani da sve to uzimamo kao sasvim normalno. Riječ ‘duša’ izbačena je ne samo iz medicinske prakse, nego i terminologije, bez obzira na to što je od davnina poznato da se zajedno s čovjekovim tijelom mora liječiti i ta njegova duhovna komponenta (a takav pristup se danas smatra – primitivnim!?).

Prije više od deset godina čitao sam o jednom hirurgu koji je za vrijeme operacija puštao klasičnu muziku a medicinskom osoblju je zabranjivao da govori bilo šta negativno u pacijentovoj blizini, bez obzira na to u koliko teškoj situaciji se nalazio i bio on u svjesnom ili nesvjesnom stanju. Taj doktor je ‘razgovarao’ sa pacijentima za vrijeme operacija dok su ovi bili pod dubokom narkozom, ohrabrivao ih je, pa čak u nekim slučajevima kad je u toku operacije dolazilo do krvarenja koje nije mogao zaustaviti, on se obraćao pacijentu informišući ga šta se događa i moleći ga da zaustavi krvarenje na nekom određenom mjestu. I krvarenje se vrlo brzo nakon toga zaustavljalo! Kad je pritisak krvi za vrijeme operacije opasno padao, on je tražio od pacijenta da ga vrati na normalu. I pritisak se vraćao na normalu! Bez obzira na to što je on postizao izvanredne rezultate, taj slučaj je bio ignorisan od strane medicinske zajednice i medija. Pacijent jeste svjestan svega što se događa oko njega, čak i kad je u nesvjesnom stanju ili pod dubokom narkozom! To je od davnina poznato, međutim, iz nekih razloga takvi podaci se ignorišu, kao i mnogi drugi bitni aspekti objektivne realnosti. Sličan je slučaj i sa regresivnom terapijom i saznanjima koja dolaze s tog područja, kao i mnogih drugih. Nekima je veoma bitno to da se temelji ovih ‘naših’ religija ne uzdrmavaju, kao ni temelji ove iluzije u kojoj živimo i međusobno je dijelimo. A sve je to povezano.
Dakle, istina je ono što je u ovoj ‘Zoni Demijurga’ - najmanje poželjno!

Međutim, čini se da sada dolaze vremena kada sve više i više ljudi počinje da se budi i uviđa sve ovo, kao i potrebu da se poduzme nešto u skladu sa svim tim!? Sada samo ostaje pitanje da li ćemo kao čovječanstvo na vrijeme ostvariti onaj “kritični prag” svjesnosti, tj. dok ne bude kasno!? Ponekad, kad pokušam da pogledam na te stvari iz jedne više perspektive, dobijem jasan osjećaj da se nismo slučajno, baš u ovim vremenima, inkarnirali u ovoj zoni prostora/vremena; pa čak mogu reći i da sam potpuno siguran u to. Nešto slično onome što je predstavljeno u ovoj knjizi Donosioci svitanja:


http://www.galaksija.com/metafizika/don ... itanja.htm


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 22, 2007 9:59 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned nov 26, 2006 6:39 pm
Postovi: 20
Lokacija: Sarajevo
Hvala vam svima. Osjecam da je sve to sto ste rekli tacno. Kazem osjecam jer mislim da nista ne mozemo znati sa apsolutnom sigurnoscu. Mislim da je zato bitno da se pouzdamo u svoje osjecaje i duboku u sebi razdvojimo sta je istina a sta ne. Znam da se od svake osobe moze nesto nauciti ali vjerovatno je razlika u intenzitetu ucenja. Vec sam primjetio "intenzitet" misli nekih clanova i dobro znam koliko se moze nauciti od Galakisje ili Jacka na primjer (nije u pitanju kult licnosti :wink: )

Ja sam iz svega toga zaista puno puno naucio. Svoj zivot dijelim na:
do 2005
poslije 2006

Potpuno sam drugacija osoba. Imao sam dosta tog elitistickog (raptorskog?) ponasanja. S obzirom da smo obojica bili visoki oko 2 metra (198 cm), dobro razvijeni i dobrog izgleda, dobri u sportovima, dobri u skoli, iz dobre porodice (roditelji fakultetski obrazovani i "dignutog nosa") to i nije bilo cudno. Kad si uspjesan u ovom "podrumu" onda imas tendenciju da volis taj podrum. Cesto sam u razgovoru sa njim znao reci "mi smo na vrhu. ne postoji nista bolje od nas. od mene je samo jedna osoba bolja a to si ti". Naravno sada se uzasavam na sve ovo. Ne mogu vjerovati kakav sam bio. (Za razliku od mene Adnan se nikad nije slagao a tim. On nikada nije mislio da je bolji od drugih.)

Moze se reci da sam prije sam bio stidljiv, povucen, pasivan. Ali ne zato sto sam mislio da sam gori vec upravo zato sto sam mislio da sam bolji. Meni je u stvari bilo iz poniženja spustati se na nivo drugih. Bojao sam se mnogih stvari (kao kad se bogatas boji hodati losom cetvrti) i cesto me je bilo neprijatno zbog mnogih stvari (kao sto bi vecini ljudi bilo neprijatno poljubiti cigana recimo). Negativne emocije su dominirale.

Kad sad gledam na proslost jasno mi je da sam ja ustvari zivio kroz Adnana. Recimo da sam ja bio los zato da bi on bio dobar (naravno svi ovi pojmovi su iz tadasnje perspektive). Ja sam bio "crna ovca" da bi on bio "bijela ovca". To je bilo stanje koje sam ja kreirao. Niko drugi. Ja sam uveo takmicenje izmedju nas. U svemu smo se takmicili. Na kraju je on u svemu bio bolji a upravo je to mene cinilo sretnim. Nista me nije tako radovalo kao kad bih vidio da me je u necemu prevazisao. U tom smislu, uvjek sam na njega gledao kao na svoj "projekat". Ovo ipak smatram svojom dobrom (nesebicnom) stranom. Naime, meni nikad nije bilo vazno sta ce biti sa mnom sve dok je sa njim sve u redu. Nije mi bilo bitno koliko sam ja los sve dok je on dobar. Na svom sam mu primjeru pokazivao kako ne treba da bi on onda (u zelji da bude drugaciji od mene) cinio onako kako treba. I sve je bilo dobro do te 2005e. Kad je obolio i kad sam ja na internetu procitao sta je to wilsonova bolest svaku noc sam molio Boga da zamjeni mene i njega. Znao sam cak i opsovati Boga (sto mi ni prije a ni poslije nije padalo na pamet) u nadi da ce svoju "mrznju" prenjeti na mene. Kako sam samo bio glup.

Ali nevjerovatno je kako covjek moze odrasti za kratko vrijeme. U jednom trenutku Adi su ruke pocele toliko drhtati da nije mogao sam mokriti. Tada bih ja uzeo njegovu cunu i ciljao u VC skoljku. Jednog dana mu se jezik ukocio i ispao iz usta. Poceo je baliti i to mu je strasno tesko palo. Sljedecih nekoliko sedmica koliko je to trajalo ja sam mu vracao jezik u usta cim bih vidio da je ponovo ispao. Kad je dobio dekubitis na strazjnici isti taj dan je imao veliku nuzdu. Nosio je pelene i sav izmet se poljepio po krvavoj rani od dekubitisa. Ja sam uzeo vlaznu maramicu i poceo to da cistim. Tada sam ostario barem 10 godina. Ovo su samo neki primjeri.

Sada mi vise nista nije neugodno. Neprijatnosti? Nema ih vise. Vise mi niceg nije ni strah. Cesto imam dojam da sam starac okruzen malom djecom. Razumijem ih jer sam i ja bio tamo gdje su oni.

Ipak unatoc svemu i unatoc tome sto citam i bolje razumijem zivot ja se jos uvijek nisam rijesio osjecaja krivice. To sto sam vjerovao doktorima i roditeljima je svakako bila moja greska. Tacno je da smo za neke odluke i Adnana pitali ali pitanje je koliko su njegova razmisljanja bila uračunljiva. Recimo on je htjeo u bolnicu i mi smo ga poslusali ali mozda je to bilo samo nas nacin da se rijesimo "belaja". Zatim, i sada mi tesko pada sto nisam bio uz njega kad je umro. Znao sam da ce se to desiti iako sam sebe zavaravao da nece. Tacno je da doktorica nije dala da budemo tu. To je intenzivna njega i osim Ade tu su bili i drugi pacijenti. Ona nas je poslala kuci i nije dala da budemo tu. Ali opet, mozda sam se trebao sukobiti sa njom. Kao da bi neko mogao izbaciti mojim 110 kilograma i 2 metra da sam ja bio uporan. Cinjenica je da sam se BOJAO biti uz njega u trenutku kad umre. Sada sa ovim znanjem znam koliko je to bio besmislen strah.

Sve sto vi prijatelji kazete je tacno. Trebao bih nastaviti dalje i ne rezmisljati u smislu "sta bi bilo kad bi blo". Teoretski ja to sve shvacam i sve se slazem. Mislim da sam odlicno razumio sve tekstove na stranici kao i galaksijine postove. Sve je to tako logicno i tako ispravno. Ali u praksi to ide jako tesko. Vjerovatno zbog svih uticaja kontrolnog sistema i okoline. 30 godina su me programirali. Tesko je sada razbiti taj pogram. Ali uz vasu pomoc nadam se da cu uspjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 27, 2007 5:34 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon mar 26, 2007 4:11 pm
Postovi: 4
vrlo teska bolest o kojoj doktori malo znaju


Zadnja izmjena: coprexa; sri mar 31, 2010 6:22 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 27, 2007 8:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet mar 23, 2007 9:20 pm
Postovi: 170
Lokacija: ZG, HR
tesko je to zbilja, takvo sto proći je uzasno..granici s nemogucim, jer sada vise nista nije isto...nadam se da ces uspjet nekako to prebrodit, a vjeruj najgore se vracat na nesto i gledat da li si mogao drugacije reagirat..

mnogi su se osvrnuli na bolest pa cu i ja ali ukratko jer su mnogi vec iznjeli tocna razmisljanja...gle, cuda postoje cuda se dogadaju, nevjerojatna izljecenja mnogih bolesti ti nisu strana i zato mislim da je tu najveca bol - to nekakvo razocaranje..mislis da ce se takvo sto dogodit, da postoji ta mogucnost oporavka tvoga brata (jer zasto ne, tvoj brat je mogao ozdravit, zasto nije to nikada tj sada neces znati), u datom trenutku se sve cini, ali ne bude dovoljno...ja mislim da je najgori covjekov osjecaj razocaranje, a jedini nacin da se od toga oporavi je da se prijede preko toga da se ne trazi krivac,sto je ovdje vec receno....

za kraj samo jedna digresija,jedan dio mi se ucinio zanimljiv..sam si reko da si skoro poludio nakon bratove smrti i da te samo vjera u Boga spasila...zasto si prestao s time...kad si i sam rekao da te to spasilo...

lijep pozdrav, sretno dalje!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 28, 2007 10:12 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned nov 26, 2006 6:39 pm
Postovi: 20
Lokacija: Sarajevo
beLIEve je napisao/la:

za kraj samo jedna digresija,jedan dio mi se ucinio zanimljiv..sam si reko da si skoro poludio nakon bratove smrti i da te samo vjera u Boga spasila...zasto si prestao s time...kad si i sam rekao da te to spasilo...



Prestao sam sa Islamom i uopste sa religijama. Ali ne i sa Bogom. Meni je tada Islam dobro posluzio da se borim sa ogromnom kolicinom emocija. Suzbio je emocije i uveo red u mojoj glavi. To je upravo jedna od uloga svake vece religije. Ali meni emocije trebaju a red se moze napraviti i na drugi nacin. Bez obecanja o raju i bez prijetnji paklom. Stranice znanja i galakisje to fino demonstriraju. Boga se nisam odrekao ali religija jesam.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 31, 2007 3:18 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon mar 26, 2007 4:11 pm
Postovi: 4
Sigra, u jednom tvom postu sam procitala da si radio test za wilsonovu bolest. Mozes li mi reci o kakvom se testu radi? Hvala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 114 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz