Povodom pisanja nekih članova na temi o koloidnom srebru u vezi saboreje, odlulčio sam otvoriti temu, pa možda razmjena saznanja pomognu ljudima koji imaju problema sa tom vrstom problema kože.
Evo što sam našao:
Izvor:
http://www.ljekarne-jagatic.hr/savjeti.php?id=4Da bi riješili problem masne kose potrebno je odrediti pravu dijagnozu, te liječiti uzrok. Ukoliko Vam se pojavila prhut, svrbež, crvenilo vlasišta, sitni prištići, teška, tanka i masna kosa tada je riječ o seborejičkom dermatitisu, odnosno seboreji.
Seboreja je poremećaj u radu žlijezda lojnica koje su smještene u koži i na njenu površinu izlučuju pojačano loj. Žlijezde lojnice su najaktivnije u seborejičkim predjelima vlasišta, lica, prsa, leđa i kožnih pregiba.
Sam uzrok bolesti nije poznat, a važni su činioci genetska predispozicija uz djelovanje hormona koji stimuliraju funkciju lojnica (muški spolni hormon- testosteron), dok je npr. ženski spolni hormoni (estrogeni) inhibiraju. Također veliki utjecaj ima poremećaj probavnog sustava i prehrana bogata mastima, koncentriranim ugljikohidratima i jakim začinima. Trebali bi obratiti pažnju na emocionalni stres koji ima veliki značaj za seboreju (neprospavane noći, teški umni rad), te velike promjene temperature (česta su pogoršanja u jesen i zimu).
U nastanku upale ulogu imaju i mikroorganizmi od kojih je važan Pityrosporum ovale koji uvijek dolazi u simbiozi s drugim bakterijama, nikad sam. Također pomankanje vitamina B6 (piridoksin) dovodi u vezu sa seborejom. Primjenom velikih količina vitamina E dolazi do pojačane seboreje, bez obzira što male količine tog vitamina povoljno djeluju.
S obzirom da seboreja ima kronični tijek pravilnom njegom kose, te pravilnom prehranom, tjelovježbom i smanjenim stresom može se smanjiti broj recidiva. Dok se samo liječenje sastoji u lokalnoj aplikaciji različitih alkoholnih otopina i posipa koji sadrže sumpor, salicilnu kiselinu... Po potrebi se koriste kortikosteroidni pripravci, a kod teših slučajeva sistemski se daju kontraceptivi sa estrogenim djelovanjem, te retinoična kiselina, naravno sve u dogovoru s dermatovenerologom.
Citat:
Moj prijedlog jednog recepta pakunga za seborejični dermatitis:
50 ml ekstrakta djevičanskog maslinovog ulja
5 kapi eteričnog ulja kamilice
8 kapi eteričnog ulja lavande
2 kapsule E vitamina ili ulje noćurka
Zanimljivosti iz kuhinjskog ormarića:
* za uklanjanje viška masnoće ispirite kosu destiliranom vodom u koju ste dodali malo limunova soka
* ukoliko utrljate žlicu ricinusova ulja u vlasište dva sata prije pranja, kosa će Vam biti sjajna, a zaštitit ćete i ispucale vrhove
* da bi se oslobodili prhuti prokuhajte četiri žlice suhog timijana u dvije šalice vode, kad se ohladi, nanesite na čisto i vlažno vlasište
* prilikom pranja oslabljene kose, isperite kosu s vodom u kojoj je prokuhana svježa ili osušene kopriva, uspjeh je očit: kosa je gušća, mekša, lepršava i bez prhuti
A i neke druge ljekovite biljke bi mogle pomoći...
Što se tiče daljnjih problema kože, imam neki tekst koji će pomoći možda i nekome drugome:
PERUTAC (EGZEM, VLAŽNI LISAJ)
Najučestalija je kožna bolest. Pojavljuje se na svim dijelovima tijela, a ponajviše na zglobu, rukama, licu i glavi.
Egzem je različitih oblika jer prolazi nekoliko stupnjeva dok se razvije. Oblici su gotovo slični jer se pojavljuju usporedno, jedan do drugoga, budući da se koža uvijek iznova upaljuje. Zbog toga bolest je veorna dugotrajna, kadšto traje mjesecima i godinama.
Egzem počinje malim svrbljivim čvorićima što se pojavljuju pojedinačno ili u skupinama, ubrzo se pretvaraju u rnjehuriće i gnojne prištiće koji se, naposljeiku, raspuknu; upaljena koža izbija na površinu izlučujući, pri tome, svijetlu vlažnu tekućinu koja se brzo osuši. Nakon toga pojavljuju se kraste. Po toj tekućini, lišaj je dobio ime vlažni lišaj. Dok se na koži pojavljuje tekućina, bolest se ne može izliječiti. Tek kad nestane tekućine, egzem počinje zacjeljivati Ijuštenjem kože. »Vlažno« razdoblje bolesti najduže traje, premda i Ijuštenje kože može duže potrajati.
Uzroci egzemu vanjske su prirode, ali razvoj bolesti rnože uvjetovati i anemija. Ako se bolest na vrijeme počne liječiti, uglavnom nestaje u nekoliko tjedana. Međutim, iz akutnog oblika kadšto se razvija kronični egzem što traje godinama, premda povremeno nastaju poboljšanja. Kad kod kroničnog egzema počinje Ijuštenje, koža je tako suha i napeta da puca, kao da je nožem razrezana. Ponajviše puca na mjestima s mnogo nabora, najčešće na dlanovima ruku, gdje teško zacjeljuje jer koža zbog odebljanja neprekidno puca.
Liječenje
Liječenje je usklađeno već prema tome radi li se o lakšem ili težem obliku bolesti.
Lakšl obllk bolesti
Jedanput tjedno kupati se čistim sapunom. Svaku drugu večer oboljele dijelove navlažiti jakim čajem od listova ružmarina i hra-stove kore. Sačekati da se posuši a zatim namazati slijedećim mele-mom:
4 žlice mladoga masla
4 žlice maslinova ulja
1 žlica usitnjene kore od zovine
1 žlica listova i cvjetova ružmarina (običnog)
1 žlica listova i cvjetova (žutih) ružmarina (iz parkova)
3 g tamjana
3 g nepretopljenog voska
1 veća glavica očišćenog i usitnjenog crvenog luka
Pripremanje i primjena melema:
Sve sastojke staviti u emajliranu posudu, promiješati i dodati 3 dcl kantarion ulja ugrijanog na 50°C. Zatim miješati sa svježe iste-sanim drvetom tmoga tma ili gloga, a zatim neprekidno miješajući držati na laganoj vatri. Pri tome paziti da temperatura mješavine ne bude veća od 60'C. Kuhati i miješati 1 sat, a zatim procijediti kroz cjediljku za mlijeko u odgovarajuću staklenku.
Ukoliko se ne mogu nabaviti svi potrebni sastojci za melem, poslužite se kantarion uljem.
Teži oblik bolesti
Osnovni preduvjet za uspješno liječenje težeg oblika egzema:
prestati vlažiti ga i izbjegavati nečistoću. Isto tako, potrebno je izbjegavati sve konzervirane prerađevine i masnoće životinjskog porijekla. Svaku večer prije odlaska na počinak oboljela mjesta namazati melemom:
4 dcl kantarion ulja ili domaćeg maslinovog ulja
4 jedaće žlice mladog masla
2 jedaće žlice listova ružmarina
2 jedaće žlice sitno isjeckanih listova bršćana
1 jedaća žlica kunice (proljetnih izdanaka)
3 g jelove smole
pripremanje i primjena melema:
Sastojke staviti u emajliranu posudu i miješati na laganoj vatri paze}i da temperatura ne bude veća od 60°C. Miješati sa svježe
ubranim i istesanim drvetom gloga ili crnog trna u trajanju od sat i pol. Zatim procijediti kroz jako sitnu cjediljku u staklenku i kad se ohladi čvrsto zatvoriti, i držati začepljeno. Prije nego što se oboljela mjesta mažu ovim melemom, potrebno ih je ovlažiti hladnim čajem koji se priprema na slijedeći način: u 2 litre prokuhane i ohlađene vode staviti 5 g mješavine jednakih količina osušenih i usitnjenih listova bršćana i nastrugane mlade hrastove kore. Namočiti preko noći, a ujutro kuhati na tihoj vatri poklopljeno 5 minuta i ohladiti.
