Sada je: sub apr 27, 2024 7:18 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Programiranje od malena
PostPostano: sub aug 26, 2006 1:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Đacima CD sa Bože pravde

Beograd -- Uz komplet knjiga za prvi razred đaci će dobijati CD s himnom Bože pravde i Svetosavskom himnom, u izvođenju dečjeg hora.

Zamenik direktora Zavoda za udžbenike Petar Pijanović kaže da izbor toga šta će biti na CD-u nije nametanje, već nešto što je primereno detetu i što bi ono u svom duhovnom i emotivnom korpusu trebalo da nosi čitav život.

"Prvo je himna Bože pravde, preporučena državna himna. Prema tome, dete, slušajući tu himnu, vezuje svoje emocionalno interesovanje za tekst himne, pesmu, melodiju, a sa druge strane, himna Svetom Savi sama po sebi se nameće, jer je Sveti Sava školska slava, a sa druge strane, reč je o jednoj ličnosti koja je neposredno vezana za same korene ili temelje onoga što predstalja srpsko utemeljenje države, crkve i, pre svega, škole", kaže on.

24. avgust 2006. Izvor: B92

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 1:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
slika

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 2:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub okt 29, 2005 6:59 pm
Postovi: 235
Lokacija: Centar
Naša djeca su ličnosti,
ona nisu kopija nas samih
niti projekcija naših želja
( D. Plečko )


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub aug 26, 2006 3:51 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jun 12, 2004 11:01 am
Postovi: 86
Lokacija: Split, Croatia
F. RA je napisao/la:
Naša djeca su liènosti,
ona nisu kopija nas samih
niti projekcija naših želja
( D. Pleèko )


=D> =D> =D> :mrgreen:

_________________
Whatever you want to be you are, don't hesitate, just be! mito.blog.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned aug 27, 2006 10:40 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Da, stranica bukvara je zaista skandalozna. Sto je najgore, kako smo se rasturili, uopste nisam sigurna da se na kraju nece desiti da prodje. Mozda i jeste, nesto nisam pratila pricu.

Kratak istorijat uvodjenja veronauke u skole: kampanja srpske pravoslavne crkve za uvodjenje veronauke u skole je pocela 2001. za jesen 2001. Lobiranje verovatno nekoliko meseci ranije. Ideja je bila da se veronauka uvede kao obavezan predmet. U startu je sprecen prigovor tako sto je predlozeno da svaka verska zajednica da svog veroucitelja. U to vreme su stvari nekako koliko-toliko funkcionisale, uz to je i tadasnji ministar prosvete bio izuzetno protiv citavog projekta, pa je ideja naisla na prilican otpor. Najzad je pronadjen kompromis. Uvedena su dva fakultativna predmeta: veronauka i gradjansko. Program za gradjansko je sastavljen na osnovu materijala grupa koje se bave alternativnim modelima obrazovanja, mislim najvise „mosta“ i „radionice dobre volje“. Obuhvata sadrzaje o ljudskim pravima, nenasilnom resavanju konflikata, marginalizovanim grupama, predrasudama, interkulturalnosti, postovanju svojih prava i prava drugih i sl. Podrazumeva takodje koriscenje radionicarskih, interaktivnih tehnika - bez njihovog koriscenja se ovi programi i ne mogu raditi. Ovaj model - kako sadrzaji, tako i metode - je bio sansa za skolstvo ali je u praksi sve dobilo sasvim drugacije dimenzije. Vreme je bilo izuzetno kratko da se na kvalitetan nacin obuci dovoljan broj trenera i da se radionice prilagode krutom skolskom sistemu. Tadasnji ministar je ovoga bio svestan i pridruzio se – prilicno aktivno – kampanji „ne biram“ ili „biram nista“ – zaboravila sam kako je bio formulisan slogan. To je u tadasnjem zakonu ostavljeno - ili bolje receno provuceno - kao opcija.

Tako nas je jesen 2001. docekala sa dva nova predmeta, ali se najveci broj djaka zaista izjasnio za „nista“. Crkva se osetila izigranom, optuzila Ministarstvo za prevaru i zahtevala da se fakultativni predmet preformulise u izborni. Nema „nista“. Tako sada imamo veronauku i gradjansko i sa izuzetkom par entuzijasta verovatno sa obe strane (da ne budem nepravedna) to funkcionise tako da se na veronauci deca obucavaju za novu pastvu, dok gradjansko drze priuceni ljudi (uz postovanja vredne izuzetke) koji bi inace postali tehnoloski visak, cime ovi, inace zaista kvalitetni programi, gube kredibilitet.

Hm, u medjuvremenu smo dobili novu ministarku, koja je po hitnom postupku izbacila strani jezik iz programa za prvi razred (psiholoski neopravdano) a drugi potpuno, izbacila obuku za rad na racunarima u osnovnoj skoli (steti vidu) i KONACNO izazvala dovoljno veliki skandal samoinicijativnim izbacivanjem Darvina iz programa za biologiju (mada nije biolog) uz obrazlozenje da nije dokazano ko je u pravu, da li Darvin ili Biblija. Skandal je uz dosta zaista komicnog prepucavanja po novinama dobio apsurdne razmere, pa je DSS shvatio da na taj nacin gubi politicke poene i povukao je. Darvin se vratio, kompjuteri na jedvite jade, a oko ucenja jezika je postignut neki novi kompromis. Veronauka i gradjansko su jos uvek tu. Uz novu stranicu u bukvaru.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned aug 27, 2006 11:05 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri jun 08, 2005 3:56 pm
Postovi: 320
U Hrvatskoj je vjeronauk u škole uveden već 1991.godine. Zanimljivo je kako se u Srbiji to dogodilo tek 10 godina kasnije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned aug 27, 2006 11:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
MOONLIGHT je napisao/la:
U Hrvatskoj je vjeronauk u škole uveden već 1991.godine. Zanimljivo je kako se u Srbiji to dogodilo tek 10 godina kasnije.

I sad se deca najvise odlucuju za gradjansko pravo. Bar je tako u Beogradu.

Ne znam kako je u Hrvatskoj, ali ovde retko ko ide nedeljom u crkvu tako da deca nisu nesto preterano odusevljena veronaukom.
Citat:
Tako nas je jesen 2001. docekala sa dva nova predmeta, ali se najveci broj djaka zaista izjasnio za „nista“.

Taj sam. :mrgreen:
A i neki koji su se odlucili za veronauku vec su sledece godine odustali. Videli su da nema leba od toga. :)

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned aug 27, 2006 11:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
U Hrvatskoj su vjeronauk i etika izborni predmeti.
Međutim za etiku u osnovnoj školi nema profesora.
Organizirana je samo u nekim srednjim školama.
I tako ako ne želiš da ti djete ide na vjeronauk, svi te gledaju čudno.
Druga djeca mu se rugaju .Pošto vjeronauk nije nikad zadnji sat,što će jedan prvašić raditi sam u školskom dvorištu za vrijeme vjeronauka.
NE MALI PROBLEMI!!!!

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 28, 2006 12:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Citat:
I tako ako ne želiš da ti djete ide na vjeronauk, svi te gledaju čudno.
Druga djeca mu se rugaju .Pošto vjeronauk nije nikad zadnji sat,što će jedan prvašić raditi sam u školskom dvorištu za vrijeme vjeronauka.
NE MALI PROBLEMI!!!!

Tako se i uvode religije. A onda posle pricaju o nekakvom izboru i toleranciji. :roll:

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 28, 2006 5:55 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Marin je napisao/la:
Druga djeca mu se rugaju .Pošto vjeronauk nije nikad zadnji sat,što će jedan prvašić raditi sam u školskom dvorištu za vrijeme vjeronauka.
NE MALI PROBLEMI!!!!


Ja kao klinac kada nisam išao na vjeronauk, bilo nas je 4 ili 5, i sa učiteljicom smo sjedili u nekoj maloj prostoriji, tamo smo pričali međusobno, nešto čitali, i baš je bilo super :).

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 28, 2006 8:05 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
Sad je to malo drugaćije ,za predmet postoji plan i program ,koji se mora proći, lekcije se moraju obraditi.Za dan mrtvih djeca u bilježnicu crtaju grobove,a u korizmi Krista na križu.Naslov tema je npr.:Isus, naš spasitelj,Istoćni grjeh itd.Djeca se ocjenjuju od 1-5,tako da je dilo primjera da je dijete imalo sve petice ,a iz vjeronauka 4,pa je Učitelsko vjeće reagiralo da mala dobije pohvalnicu,kioju je oćito zaslužila.
Sjećam se jednog učenika(9god.) koji je imao 1 iz vjeronauka jer je rekao časnoj da ne voli Isusa.Bila je frka u cijeloj školi,sastalo se Učiteljsko i Razredno vijeće.

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 28, 2006 8:18 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
Pantagruel !
Oprosti ,sad sam se probudila ,pa evo krivo sam pročitala tvoj post.
Mislila sam da si napisa da si išo na vjeronauk.
...............................................................................

Učiteljice većinom za vrijeme tog sata imaju informacije,a u stvari bi trebali ostati s dijetetom.Nisu ni sve učiteljice ono što bi trebale biti.
Pogotovo one starije ,pune su nekih principa i uvijek istjerivaju neka svoja prava .Toliko ima mladih koji bi radili ,i to bolje,a stare neće da idu u mirovino ,da je moguće radile bi do sedamdesete.

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 28, 2006 5:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
Marin je napisao/la:
Sad je to malo drugaćije ,za predmet postoji plan i program ,koji se mora proći, lekcije se moraju obraditi.Za dan mrtvih djeca u bilježnicu crtaju grobove,a u korizmi Krista na križu.Naslov tema je npr.:Isus, naš spasitelj,Istoćni grjeh itd.Djeca se ocjenjuju od 1-5,tako da je dilo primjera da je dijete imalo sve petice ,a iz vjeronauka 4,pa je Učitelsko vjeće reagiralo da mala dobije pohvalnicu,kioju je oćito zaslužila.
Sjećam se jednog učenika(9god.) koji je imao 1 iz vjeronauka jer je rekao časnoj da ne voli Isusa.Bila je frka u cijeloj školi,sastalo se Učiteljsko i Razredno vijeće.



Uhhhhhhhhhh, :evil: :evil: :evil: ma znam ja da je Sve Jedno,i da su sve to lekcije,da se ne treba mesati ,karma i sve to blablabla,
ali kad ovako vidim kako malu decu maltretiraju dogmom koji njihov mladi um ne razume,pa ih jos dodatno frustriraju ocenjivanjem :shock: (ja bih prvo ukinuo ocenjivanje po svim predmetima) kao, jao imam 3 iz vjeronauka,bog me nece voleti i prihvatiti,moram nauciti za 5??????????????????? :shock: :shock: :shock:
Kad vidim uopste bilo kakvo maltretiranje dece koja su premala da bi se sama stitila a onaj ko ih po difoltu treba prvi zastititi,roditelj???????? jel’ ih ustvari prvi baca na lomachu, e tada stvarno popizdim i j.bo bih im sve po spisku i po kratkom postupku,pedofile i sva ta govna,ma kakvo sudjenje,advokati od 100.000$/h,tv prenos i ostalo,drito u helikopter i najkracim putem do prvog aktivnog vulkana i pravo u lavu da odmah ispare majku im j.bem psihopatsku,da ne zagadjuju vazduh svojim postojanjem :evil: :evil: :evil:

P.S.izvinjenje na vulgarnim recima,ako admini smatraju da je to za forum neprikladno izrazavanje,neka slobodno brisu,i za to me boli …..,kao i sve ostale postove i ovaj sam pisao iz svog iskustva,i ako je za nekoga teroriziranje dece SF(kako rece dekart u jednoj drugoj temi) za mene je surova realnost i ne mogu o tome pricati ugladjeno,u rukavicama,sa distance,vec onako kako jeste bolno i surovo,i kako god,koristim/cu svaku priliku da im se naj.bem majke kontrolorske,
Sad se setih jednog od “krugova u zitu” sa jednog sajta,koji je neko preveo”dechji planet-do not molest”
NO PASARAN
nat
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 28, 2006 5:15 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Tako je nat. =D>

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 29, 2006 8:06 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jul 16, 2006 11:34 am
Postovi: 15
Nat ne bih se složila da će moje dijete biti frustrirano trojkom iz vjeronauka, ako mu ja kao roditelj objasnim da taj broj nema veze ni sa čime.
Ali ako ja budem inzistirala na petici tada može biti frustrirano.
Odnosi se i na ostale segmente života a ne samo na školske predmete.
Problem je što roditelji prvi od svoje djece traže previše, upisuju ih na sve i svašta, da djeca nemaju vremena biti djeca kao što smo mi nekada bili.
To bih ja nazvala programiranjem.
A što se tiče onoga da njihov mladi um ne razumije, i te kako razumiju puno više nego mi mislimo. Samo ih mi tu opet sputavamo tvrdnjama da ne razumiju.
Ni ja ni moj muž nismo išli na vjeronauk, sin mi ima 5 iz vjeronauka kao i većina djece u razredu. Očito vole taj predmet. Očito imaju dobrog vjeroučitelja. Očito je to jedini predmet koji uče neobavezno pa se tu osjećaju kao djeca.
A što se tiče nametnutog sadržaja, pa sva djeca vole filmove o Božiću, Isusu, anđelima...mislim da im nije tu puno nametnuto, oni to shvaćaju kao bajku.
Problem je što opet dođu kući pa roditelji ih uvjere da to nije bajka...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 29, 2006 8:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
Vjeronauk je izborni predmet,a ako ga izabereš onda je obvezan i redovan do kraja osmog razreda.
Čini mi se da ipak sve zavisi o vjeroučitelju ili vjeroučiteljici.

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 29, 2006 8:45 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Taj sam.
A i neki koji su se odlucili za veronauku vec su sledece godine odustali. Videli su da nema leba od toga.


Sad je meni cela prica puno jasnija. Kako je propao plan SPC-a da na zeljeni nacin uvede veronauku? :D Pa, to je Espirio umesao svoje prste, vezbajuci za svoju buducu ulogu mesije i manipulisuci tim mladim generacijama. Da, da, sve je puno jasnije. 8)
Bilo je doduse govora da se od jeseni uvede novi predmet, kasiopejizam, ali izgleda da je zapelo oko nekih formalnosti. :mrgreen:

Da, gradjansko i dalje ubedljivo vodi. Ali te se stvar za cas preokrenu.

Citat:
Uhhhhhhhhhh, ma znam ja da je Sve Jedno,i da su sve to lekcije,da se ne treba mesati ,karma i sve to blablabla,
ali kad ovako vidim kako malu decu maltretiraju dogmom koji njihov mladi um ne razume,pa ih jos dodatno frustriraju ocenjivanjem (ja bih prvo ukinuo ocenjivanje po svim predmetima) kao, jao imam 3 iz vjeronauka,bog me nece voleti i prihvatiti,moram nauciti za 5???????????????????
Kad vidim uopste bilo kakvo maltretiranje dece koja su premala da bi se sama stitila a onaj ko ih po difoltu treba prvi zastititi,roditelj???????? jel’ ih ustvari prvi baca na lomachu, e tada stvarno popizdim i j.bo bih im sve po spisku i po kratkom postupku,pedofile i sva ta govna,ma kakvo sudjenje,advokati od 100.000$/h,tv prenos i ostalo,drito u helikopter i najkracim putem do prvog aktivnog vulkana i pravo u lavu da odmah ispare majku im j.bem psihopatsku,da ne zagadjuju vazduh svojim postojanjem


Bravo, nat =D> =D> Pogotovo mi se dopada ovo sa vulkanom. Yes!!!!
:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 29, 2006 9:07 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
Taj sam. :mrgreen:
A i neki koji su se odlucili za veronauku vec su sledece godine odustali. Videli su da nema leba od toga. :)[/quote]

Ako u Hrvatskoj izabereš vjeronauk nema odustajanja do osmog razreda!!!!!!!
Kad ga izabereš postaje redovan predmet.

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 29, 2006 9:29 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Marin je napisao/la:
Ako u Hrvatskoj izabereš vjeronauk nema odustajanja do osmog razreda!!!!!!!
Kad ga izabereš postaje redovan predmet.


Od kada to? Nije istina... Bar kod mene nije bilo. Ja u prvom i drugom osnovne nisam išao, u trećem i četvrtom jesam, onda opet u petom i šestom nisam i tako... Ne znam ja gdje ti to zivis hehe... Mozda negdje u Slavoniji? Ili su toliko očajni da im nestaje ovaca pa se moraju sluziti raznim metodama u vec svojem poznatom stilu...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 29, 2006 11:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 17, 2006 9:00 pm
Postovi: 59
Lokacija: Zadar
Ja radim u školi.

_________________
Ima li što tamo?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 93 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz