Sada je: sub apr 27, 2024 9:36 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Kapitalizam, društvo spektakla, potrošnja itd... (manifest?)
PostPostano: uto jul 25, 2006 4:10 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Razmišljate li često o kapitalizmu i društvenim implikacijama koje on nosi? Je li kapitalizam nastao "prirodnim tokom" ili je implementiran od neke više inteligencije? Koji je vaš stav o tome? Argumentirajte...


Jedan mali tok svijesti:

Svi koji ovdje danas postamo, rođeni smo za vrijeme globalne vladavine kapitalizma. On je počeo negdje sredinom 19. stoljeća i od tada se polako granao, širio, rasle su mu predatorske ralje i danas je naša društvena realnost. Većina nas "ga" uzima zdravo za gotovo. Mnogima je teško vjerovati da se ikada drugačije živilo. Živimo u uvjerenju da smo razvijeni što imamo bolju tehnologiju, da smo razvijeniji kao bića što nam je bolja ekonomija i slične gluposti... Tako je kapitalizam prvenstveno doba potrošnje naspram doba proizvodnje i najveća karakteristika mu je upravo to da kada netko dođe sa posla reći će uglavnom: "danas sam kupio to to i to", umjesto da kaže "danas sam proizveo to, to i to". Živimo u post-industrijskom dobu. To između ostaloga znači da se danas proizvode lažne vrijednosti i SIMBOLI, utjelovljeni u nekim markama. Svjedoci smo markiranja svih društvenih djelatnosti, svih ljudskih (i onih manje ljudskih) djelatnosti. Tako nije nepoznata stvar da se telefonske kompanije bave "kulturom", da imaju svoje velike projekte i da su svi veliki dobročinitelji kada treba staviti svoj logo u prvi plan. Dobar primjer toga danas je T-mobile na području Hrvatske (koja je danas IMO njemačka kolonija i sjedište kapitala) koji ne očajava puno da stavi svoju ružičastu boju gdje stigne. Od "milja" to nazivam ružičastim kapitalizmom. To me pomalo užasava. Mislim da živimo u vremenu kada su promjene (tko god ili što god ih uzrokovalo, u to ne ulazim previše) i više nego očigledne, boom mobitela se dogodio u svega godinu dana. Sredstva komunikacije su razvijenija nego ikad, ali moramo se zapitati zašto nema prave komunikacije? Što se dogodilo sa pričanjem sa našim bližnjima, umovanjem, zajedničkim rješavanjem problema, zdravim životom u ZAJEDNICI. Danas umjesto svega toga imamo razne transmisijske meditacije, kontakto-terapije, bolesne seksualne fetiše, pilates za žene u menopauzi itd. itd. Pričamo o problemima tek kada dijete dođe izdrogirano ili mrtvo pijano kod kuće i onda ga izmlatimo jer je najjednostvnije, ili da potisnemo da je i naš otac jednom bio alkoholičar. Možda? Spoznajemo da nešto nije u redu tek kada teško obolimo i onda možda, ako imamo nešto u sebi što je nekada davno osjećalo i znalo razmišljati, dođe do neke pozitivne promjene i shvatimo da je novac beznačajan prema zdravlju i zdravom odnosu prema životu i ljudima oko sebe (koji BTW ne samo da postaju rijetkost, nego ja praktički ne znam više ni kako to izgleda, sem možda u nekom filmu).

S jedne strane, mnogo stvari je bolje:
- nema više ropstva (barem ne "legalnog"), žene imaju pravo glasa i smatraju se jednakopravnim ljudima (ma zamisli trebalo je stoljeća i stoljeća :roll: ), čovjek manje treba raditi i problemi s kojima se susrećemo više nisu puko preživljačke prirode. Čovjek ima više vremena za sebe, više se bavi umnim nego fizičkim radom itd.
Govorim o našem, zapadnom, svijetu. S druge strane, zapad eksploatira istok, u JI Aziji npr. djeca rade po dnevnici od 3 dolara (oko 18 kn) dnevno --- oko 500 kn mjesečno, ako uzmemo da rade gotovo svaki dan i to krvnički.

Je li naš problem da gledamo na čovječanstvo kao na jednu cjelinu? Ima li kraja kapitalizmu i da li vi imate bolje ideje kako bi svijet mogao izgledati, te koliko će još dugo kapitalizam kao takav opstati (ako će uopće nestati sada kada mu je tako fino krenulo)? Za neke ljude (a da nisu menadžeri, predatori itd.), kapitalizam je najbolji mogući sustav. Ja mislim da takvi ljudi nemaju baš puno mašte i entuzijazma :).

Kada se cijela povijest čovječanstva gleda, istina je da se nemamo baš sa previše stvari za pohvaliti :lol:... Al' opet, gledajući kako se suština gotovo nikada ne mijenja, bar ne u nas, kako svako vrijeme ima svoje bogove i idole, ne mogu a da se ne zapitam, da li je to BAŠ POTREBNO čovječanstvu? Jer iskustvo pokazuje da jest. Za neke prosvjetljene pojedince (i sam se smatram takvim) nije, ali gledajući većinu, očigledno je da jest. Jesmo li zaista kao vrsta toliko nevini i dobri kakvim neki nas pokušavaju prikazati (pa i ovdje) ne razmišljajući dovoljno daleko. Ja mislim da je to najveća laž, glupost i samoobmana, jer mi kao ljudi moramo iz dana u dan raditi na sebi, pogotovo sada... Glupost je kada netko nešto takvo tvrdi, take a look around. I onda još optužuje neku arhetipsku vrstu. Sve je to lijepo i krasno, no da mi kao vrsta po prirodi nismo takvi kakvi jesmo, mislim da to ne bi bilo moguće. Što ne znači da ne možemo transcendirati svoju prirodu i da to ne radimo iz dana u dan. Zato mislim da nikada ne treba stati, da treba iz dana u dan raditi i nikada ne posustajati, ne se umišljati (jer svi znamo opasnosti taštine) i ne umišljati si da smo bolji od ikoga... Jer nismo. Eto tako, ovo je bio mali tok svijesti, nadam se da nekoga od administratorske elite nisam uboo u oko da me smakne :mrgreen:...

Lijep pozdrav i dobro jutro, lijep će dan da bude danas, mislim da su neke pljuskove najavili ovdje za SZ Hrvatsku. Konačno malo, I'm only happy when it rains. :mrgreen:

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jul 27, 2006 4:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub feb 11, 2006 3:13 pm
Postovi: 82
:mrgreen: tema ti je sasvim u redu.osjećam sve draži kapitalizma na vlastitoj koži svaki dan i svakako je riječ o sistemu predatorske-kontrole uma i fizičke djelatnosti pojedinca,nacija,svijeta u kojem se stvaraju elite,podobnjaci,moćnici,tzv.srednji sloj-sretnici i par milijardi simo ili tamo sirotinje....koju ionako planiraju istrijebit.....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jul 27, 2006 10:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
veliki optimista je napisao/la:
:mrgreen: tema ti je sasvim u redu.osjećam sve draži kapitalizma na vlastitoj koži svaki dan i svakako je riječ o sistemu predatorske-kontrole uma i fizičke djelatnosti pojedinca,nacija,svijeta u kojem se stvaraju elite,podobnjaci,moćnici,tzv.srednji sloj-sretnici i par milijardi simo ili tamo sirotinje....koju ionako planiraju istrijebit.....


Glavno pitanje koje se provlači kroz temu:

Jesu li ljudi sami po sebi stvarno tako nevini? Što bi bilo da nema takve kontrole? Zamislite na trenutak. Da li bi stvarno sve bilo basnoslovno ili bi postojali sukobi? Da li bi postojale religije? Ne u ovakvom izdanju možda, ali u nekom drugom... Zašto mi zvoni veliko "da" u glavi... Razmislite malo.

Ne dovodim u pitanje manipulaciju na globalnom nivou, koliko više neke finese...

_________________
The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts. - Bertrand Russell


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 109 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz