Sada je: sub apr 27, 2024 9:46 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Svetska trgovina smrcu
PostPostano: uto jun 27, 2006 2:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Od Afrike do Bosne, pa nazad u Afriku i na Bliski istok, često tajnovitim putevima, puške i meci idu za ratove u svetu. U središtu te više milijardi dolara vredne trgovine ljudi su bez lica, koje su pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka SAD i tadašnji SSSR koristili da naoružaju svoje saveznike. „Danas ručno oružje nije jeftino kao što je bilo krajem devedesetih, delom i zbog toga što je poplava iz arsenala nekadašnjeg istočnog bloka presušila”, kaže jedan evropski trgovac oružjem. „Ipak, još ima puno oružja naokolo, posebno ´kalašnjikova´, a sve zemlje bivšeg istočnog bloka imaju višak novih i, naravno, puno korišćenih”, dodaje on za Rojters. Krah SSSR-a 1991. godine nije „oslobodio” samo gomilu jeftinog oružja nego i ogromne avione potrebne da se ono preveze do ratnih zona u Africi, Latinskoj Americi i na Bliskom istoku.

I tako, od džungli Konga do opasnih ulica Bagdada i prostora kojim vladaju trgovci drogom u Rio de Žaneiru, nelegalno nabavljeno oružje širi teror, doprinosi siromaštvu i koči ekonomski razvoj.

Zato su, pred sastanak UN od 26. juna do 7. jula posvećen tom „sektoru” svetske trgovine, sve glasniji pozivi za donošenje oštrijih propisa o trgovini koja je kako-tako regulisana samo u manje od 40 zemalja.

Trgovinu oružjem uglavnom vode pojedinci sa lap-topovima, mobilnim telefonima, avio-kartama i „paravan” kompanijama, koji putuju svetom, navodi ekspert za trgovinu ručnim oružjem Brajan Vud (Brian Wood).

Međunarodna mreža za akciju za ručno oružje (IANSA), grupa agencija koja uključuje Amnesti internešenel (Amnesty International) i Oksfam (Oxfam), vrednost svetske trgovine puškama procenjuje na oko četiri milijarde dolara godišnje, od čega je četvrtina po svoj prilici nelegalna.

Cene pušaka variraju - novi „kalašnjikov” sa tri magazina može se nabaviti za 350-400 dolara, ali i za desetinu te sume u područjima zahvaćenim ratnim operacijama u Africi.

A kada pušaka ima, one se i upotrebljavaju. Tada su tu i žrtve, ali to nisu, kao što se obično misli, žene i deca, već uglavnom mlađi muškarci koji su i postradali i napadači, pokazuju podaci IANSA, agencije koja se zalaže za uspostavljanje globalnih standarda za regulisanje međunarodnog transfera oružja.

U svetu ima 640 miliona pušaka i još osam miliona novih svake godine proizvede 1.200 kompanija iz 92 zemlje. Proizvede se i 10-14 milijardi metaka, dovoljno da se ubiju svi ljudi na planeti.

Vud je opisao i jedan od puteva oružja - sa izbijanjem građanskog rata u Bosni, tu se slilo oružje iz Libana, gde su borbe oslabile. Nakon rata, oko 200.000 pušaka prebačeno je, u ime američkog ministarstva odbrane, u Irak, za novu armiju, pri čemu je barem jedna isporuka završila, najverovatnije, u rukama pobunjenika.

Najveći izvoznik pušaka u svetu su, prema IANSA, SAD, a slede Italija, Brazil, Nemačka, Belgija, Rusija, Kina, Britanija, Austrija i Japan. Ali, tu je i ogromna siva zona sa brojnim posrednicima i podugovaračima, koje je teško kontrolisati.

Tu je i Kina, koja insistira da joj ne treba kontrola jer joj je cela proizvodnja namenjena domaćem tržištu. Međutim, ta zemlja ima licencnu produkciju u nekim državama, poput Zimbabvea, i puške iz tih fabrika prodaju se širom Afrike.

IANSA u poslednjem izveštaju navodi da u svetu dnevno od puške strada 1.000 ljudi, pri čemu je 560 usmrćenja povezano sa kriminalom, 250 sa ratom, 140 su samoubistva, a 50 nesrećni slučajevi ili nerazjašnjena ubistva. Na svakog ubijenog, troje ljudi biva ranjeno puščanim zrnom. (Beta)

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 4:14 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jun 18, 2006 12:21 am
Postovi: 16
Citat:
A kada pušaka ima, one se i upotrebljavaju


Kad nema pušaka upotrebljavaju se noževi, palice, žileti, psihološki teror, emocionalno zlostavljanje itd.

Shvaćaš me?

Puške nisu uzrok nasilju, puške su samo efikasnije pa je privid nasilja u ljudi veći.
Tako se ne riješava ništa.

Osoba koja misli počiniti nasilno djelo, učinit će to i sa drugim pomagalima ako mu puška nije pri ruci.

Ako želiš čovjeka izliječiti od pretilosti, to nećeš učinit tako da mu oduzmeš super žlicu kojom utrpa kilo hrane po minuti u sebe.
Utrpao bi istu količinu i ovako i onako makar jeo jezikom iz tanjura. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 12:35 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
Puške nisu uzrok nasilju, puške su samo efikasnije pa je privid nasilja u ljudi veći.


Da. Problem je u glavama tih ljudi koji žele puške. Čovjeka možeš ubiti na oko 145 različitih načina. Hitac iz puške ( pištolja ili neke druge vrste vatrenog oružja ) je samo jedan od njih.

Reptilski um ( ubi gaaa, ubi gaaaaa, ubi, ubi, ubi gaaaaa... ) :twisted:

:mrgreen:
:wink:

Još sam 07.01.2006. u temi o Videu i filmovima napisao, pa sad evo ponavljam ovdje jer baš dira u centar teme:

Citat:
Upravo sam pogledao film u kojem glumi Nicolas Cage - Lord of War.

Nažalost, film je snimljen prema stvarnim događajima i vrijedi pogledati tko kontrolira oružje na planeti Zemlji u 3 D.

U njemu se i vidi mentalitet većine ljudi na planeti, ali mislim da će se to ipak uskoro promjeniti. Moj nick je sasvim slučajan sa imenom glavnog inspektora koji želi uhvatiti trgovca oružjem. U svakom slučaju, ako netko ima vremena za pogledati film - preporučam!


:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jun 27, 2006 2:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet sep 03, 2004 10:07 pm
Postovi: 907
Gledao sam taj film. Odlican je.
Samo je stvar u tome sto cemo uskoro imati i suprotnih problema. Ne svidja mi se NWO resenje nasilja.

_________________
I knew it. I knew it was coming. But this is not the future my mother warned me about. And in this future, I don't know if we can win this war.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 103 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz