Sada je: sub apr 27, 2024 12:49 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sve je slučajnost?
PostPostano: uto mar 08, 2005 11:14 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto mar 08, 2005 10:50 am
Postovi: 4
Citao sam jednu knjigu skoro gdje izmedju ostalog covjek pred smrtnu presudu odbija da se sastane sa svestenikom kako bi mu "oprostio"grijehe i govori mu kako on ne vjeruje u boga i kaze da je svijet nastao sasvim slucajno sapjanjem atoma kao sto i nauka kaze!A svestenik uzim sat rastavi ga na dijelove i te djelice istresa u soljicu od caja uzima kasku i daje zatvoreniku da "mucka"!
Ako je njegova teorija tacna kad tad sat bi se trebao sam slucajno sklopiti!!!!!
Sta mislite koliko ce vremena proci prije nego se to desi???
1 godina?.2,10,100 ili mozda nece nikada???
Pa naravno da nece nikada.

Ajnstajn je dokazao da nista samo iz nicega nemoze nastati sve ima uzrok i razlog nastanka a iznad sveg toga je Onaj koji je sve to stvorio!!!!

Ova teorija je od samog nastanka bila osudjena na propast kao i njoj slicne (darvinova teorija o kojoj su sledeci put da pisem).

Da napomenem ja sam covjek koji je za nauku ali u njenim realnim i razumnim okvirima ,samo da se zna :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 08, 2005 11:17 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da, treba kombinirati nauku i duhovnu svijest. Jedno bez drugog ionako ne može.

Balans.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 09, 2005 12:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon okt 25, 2004 12:00 pm
Postovi: 46
Lokacija: Banja Luka
Knjiga koju si citao zove se.. Prica o Karmi.. Benedikt..

_________________
U Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.
USUDI SA DA ZNAS - NEMA SVETLOSTI BEZ TAME


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 09, 2005 8:05 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub aug 28, 2004 9:34 am
Postovi: 138
Lokacija: Sarajevo
Jesam je napisao/la:
Knjiga koju si citao zove se.. Prica o Karmi.. Benedikt..


Yep, ima i drugi dio 5. zivot.

Benedikt je napisao puno knjiga, uglavnom se sve bave istom temom.

_________________
As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality.

Albert Einstein


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 16, 2005 4:57 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 2:48 pm
Postovi: 211
Da, slicno sam i ja jednom citao, samo sto u ovoj knjizi prije smrtne kazne covjek(osudjenik) dopusta da ga posjeti svestenik, koji mu je dao bobice, koje su, kada ih je on bacio pale na pod u znaku krsta, i covjek tada shvata da citav zivot zivi u zabludi i da je Biblija istina, koju je on negirao. U knjizi se dalje pise o njegovj smrti i zivotu na drugom svijetu, paklu i jos koje-kakvim desavanjima, ne bih dalje.
Veoma slicno satu u casi, poruka da se ljudi kaju i da se boje, jer gresnici ce gorjeti u vatri.
Jos nesto, ono sto mi gledamo,cijela planeta, ali izgleda da ne zelimo, necemo ili ne smijemo da budemo toga svjesni.
U zadnjih 100 godina je toliko toga uradjeno na ovoj planeti, da covjek treba da sjedne i da se zamisli da li je to uopste moguce bez pomoci sa strane.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 17, 2005 12:26 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 19, 2004 10:54 pm
Postovi: 399
Lokacija: Split
Nije nikako moguće bez pomoći sa strane.
Sirius A i reptili su se dogovorili da je vrijeme za revoluciju, pa nam poslali teslu.
Mislim da sam negdi vidija da je i tranzistor stigao od vani.....i nebi se čudija.....

_________________
The battle has begun.
I'm ready, and you?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jul 29, 2005 10:59 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da ne otvaram novi topic slučajnosti... ovo je najsličnije i moglo bi spadati ovdje...

Naime, kad sam čitao jednu Kasiopejsku sessiju, ISTOVREMENO slušao sam i neku muziku u WinAmp-u... hehe vidite "slučajnost":

slika

:wink:

Pošto izraz i nije jako čest u tekstovima ( čak mislim da se samo ovdje jednom spominje ), neznam jel baš slučajnost ili neki znak kraj puta... hehe.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 6:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Nadam se da se duboko iza ove polu-ozbiljnosti zapravo šališ. :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 7:36 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto mar 29, 2005 3:56 pm
Postovi: 10
ne šali se Jack...sve su to znakovi pored puta, čak i tovje pitanje :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 7:49 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
Ajd neka :D.

Mislim ja sam isto veliki pristaša ideje da sve ima smisla, dapače, ali ovakve stvari na posljetku nisu niti toliko važne. Zgodno je u svakom slučaju, lijep je osjećaj, čovjeka ispune takve sitne lucidnosti tokom dana.

Ja imam jedan vrlo simpatičan događaj na tu temu pa bih ga volio podijeliti s vama. Unatrag kojih godinu dana (možda pola, možda godinu i po, nije ni važno) hodam sa prijateljicom po ulici i pada dosta jaki snijeg. I sad ja imam ispružene rukave od jakne i onako se malo glupiram hodajući ko neki čudan čovječuljak. I pričamo nešto ja i frendica, i ja kažem njoj "sad smo ko neki pingvini u frižideru". I na to meni frendica odmah odgovori "vau, sad znam nekaj novo, pingvini žive u frižideru" i na to, kao odgovor na naš razgovor, niti DVIJE SEKUNDE poslije nama s leđa dojuri bijeli kombi sa nacrtanim pingvinom i natpisom - FRIGO i stane na semaforu. Neka trgovina elektro-uređajima, pingvin im je logotip (nešta ko linux :)). Mi smo prasnuli u smijeh, ja sam bio pozitivno šokiran i nisam mogao vjerovati što bi se reklo :).

Slučajnost ili..?
Kako god mi to zvali, ja kažem vrlo simpatična situacija, ništa više. Ništa nije slučajnost, ali ništa nije niti TOLIKO važno (osim ako jest ali to je neka druga priča već) :).

Iako bi se to dalo i objasniti na drugi način, neda mi se sada ;).
Pozdrav svima (koliko vas ima).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 7:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub aug 28, 2004 9:34 am
Postovi: 138
Lokacija: Sarajevo
Neke stvari se desavaju na taj nacin da je zaista tesko povjerovati da su slucajne. Ima milion primjera za to, a moje misljenje je da slucajnost ne postoji. :wink:

Vjerovatno postoji neki nama jos nepoznat mehanizam koji sve to odredjuje. Mislim da i Schrodinger-ova neodredjenost samo iluzija zbog nepoznavanja samog problema, a posebno iritirajuce neke stvari tipa dualnost cestica(valno cesticna svojstva!?).

Al dobro, mozda u buducnosti konacno ujedinimo sve sile(3 sile i gravitacionu), proucimo polje nultog potencijala i skontamo da u stvari nema slucajnosti :D :D U teoriji, kada bismo poznavali nacin(zakonitost) i sve parametre sistema buducnost bi bilo lako predvidjet. Dakle, za ocekivati je da ako se ikada pronadje TACNA zakonitost i ako budemo u stanju da unesemo sve podatke(trebace jako jak racunar 8) ) mozda budemo u mogucnosti da i tacno predvidjamo buducnost. Tek onda bismo shvatili da su "slucajnosti" u biti posljedica necega sto nam promice.

_________________
As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality.

Albert Einstein


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 8:18 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
T-1000 je napisao/la:
Neke stvari se desavaju na taj nacin da je zaista tesko povjerovati da su slucajne. Ima milion primjera za to, a moje misljenje je da slucajnost ne postoji. :wink:


Pa i ja sam tog mišljenja. Zapravo dosta puta sam se nešto lagano sporio sa dvojicom prijatelja oko toga, da li skupa dok su bili, da li pojedinačno. Ali u okviru neke svakodnevice i čisto kolokvijalnog izražavanja može se govoriti o "slučajnosti" jer nekad je teško naći drugu riječ za neke stvari. U suštini smo istog mišljenja što se toga tiče ;).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: SVE JE SLUCAJNOST???
PostPostano: sub jul 30, 2005 9:40 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 24, 2004 10:39 pm
Postovi: 40
kondor je napisao/la:
Citao sam jednu knjigu skoro gdje izmedju ostalog covjek pred smrtnu presudu odbija da se sastane sa svestenikom kako bi mu "oprostio"grijehe i govori mu kako on ne vjeruje u boga i kaze da je svijet nastao sasvim slucajno sapjanjem atoma kao sto i nauka kaze!A svestenik uzim sat rastavi ga na dijelove i te djelice istresa u soljicu od caja uzima kasku i daje zatvoreniku da "mucka"!
Ako je njegova teorija tacna kad tad sat bi se trebao sam slucajno sklopiti!!!!!
Sta mislite koliko ce vremena proci prije nego se to desi???
1 godina?.2,10,100 ili mozda nece nikada???
Pa naravno da nece nikada.


samo da te obavjestim o konceptu vremena i beskonacnom vremenu, vidis prijatelju u beskonacno dugom vremenskom razdoblju, taj tvoj sat ce se mjesanjem one salice sklopiti ne jednom, nego beskonacno mnogo puta. razumijes??? o ovom nema rasprave, to je cinjencno stanje. pitaj kojeg god fizicara zelis. ne razumijes koncept beskonacnosti.
zato molim te nemoj citirati te glupave izzjave koje isto tako tupave malogradane uvjeravaju da postoji bog.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 9:45 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
ali ništa nije niti TOLIKO važno


Pa ono što sam ja uočio iz svog primjera: što sam stariji to mi je manje stvari TOLIKO važno... na kraju krajeva, što je važno, a što nije?! Vrlo subjektivno...

Ponekad su sitnice ili male stvari koje nam se čine nevažne - u stvari vrlo bitne i obratno. Relativna stvar.

Nadalje T-1000:
Citat:
ocekivati je da ako se ikada pronadje TACNA zakonitost i ako budemo u stanju da unesemo sve podatke(trebace jako jak racunar ) mozda budemo u mogucnosti da i tacno predvidjamo buducnost.


Iluzija je da postoji određena shema ili zakonitost po kojoj bi se nešto UVIJEK trebalo događati. Uvijek ima iznimaka, pa ne postoji univerzalna formula za sva rješenja. Slažem se da kad bi mogli SVE mogućnosti percipirati, da bi s lakoćom odredili ishod ( iluziju zvanu budućnost ).
Kad se naša svijest fokusira na samo jednu točku ( zvanu sadašnjost ), mi imamo jako uski snop viđenja stvari ( percepciju ). Kad svijest proširite, uočavate neke stvari ( u prošlosti i budućnosti ) koje dosad niste uočavali. I počinjete shvaćati da ima neke povezanosti među svega toga. I tako što ste svjesniji, iluzija zvana slučajnost, prestaje biti vaš realitet i polako se gubi.

Zato, ne trebamo uopće tražiti shemu po kojoj se živi, već uživati u životu i širiti svijest tako da svega budemo svjesni. I onda svojim slobodnim izborom slobodne volje izaberemo svaki svoj put kojim želimo ići.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 12:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto maj 24, 2005 11:35 pm
Postovi: 122
Lokacija: Makedonija
Pa to sa satom je inace veoma glup primer. Normalno da se nece desiti da se sat sklopi ako ne postoje fizicki zakoni o skloplivanju satova. I to ne funkcionise tako na makro nivou. Atomi teze da se vezuju u slozene strukture i molekule, kristalne resetke i na kraju imamo najslozenije aminokiseline i proteine koji su osnova organskog.

"Boga" ne treba traziti u strukturu kosmosa vec u samom postanku kosmosa. Imeno nekoliko trenutaka posle Big Banga nastala je apsolutno homogena smesa energije. U nekom trenutku pocele su da se javljaju odredjene neramnomernosti u tom polju koje su dovele do postanka subatomskih castica i na kraju atoma vodika. Moderna fizika nemoze objasniti te neramnomernosti jer nije nasla niti jedan uzrok zasto bi se oni pojavili.
Drugo, kad su nastale prve subatomske castice bilo je jednako materije i antimaterije. Tako pokazuju racunice, ali u tom slucaju bi se materija i antimaterija medjusobno anihilirale i ne bi ostalo nista. Dakle u toj smesi bilo je neznatno vise materije od antimaterije i taj ostatak materije cini danasnji univerzum.
Zasto bi bilo neramnomernosti ako je to bila apsolutno homogena smesa? U ovoj zavrzlami fizicari bacaju olovke i papire i pocinju filozofirati.
Pitajte Hawkinga(ne naseg) sta misli o ovome?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 1:06 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 24, 2004 10:39 pm
Postovi: 40
Dado je napisao/la:
Stephane!
Daj majke ti,objasni mi zbog čega je netko tko vjeruje u Boga tupavi malograđan?I pojasni malo koncept beskonačnosti.I Big Bang ako može?


zato sta je, samo netko bez pretjerano razvijenog intelekta moze vjerovati u biblijskog boga, boga u klasicnom smislu. no to nije bitno sada. ja sam rekao da su tupavi oni koji dokaze pronalaze u takvim glupim tvrdnjama. procitaj post malo bolje.
a sta se tice koncepta beskonacnosti i big banga, nemam ja tebi sta objasnjavati tako nadobudno sarkasticnm!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 1:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub aug 28, 2004 9:34 am
Postovi: 138
Lokacija: Sarajevo
Mislim da se koncept Bing Banga i ne moze objasniti tako lako.

Uvjek se moze postaviti pitanje odakle je nastao praatom iz kojeg je sve nastalo? Koliko se sjecam, jedna od teza je da svemir oduvjek postoji, i da pulsira - tj. nakon odredjenog vremena poslje velikog praska sljedi veliko sazimanje i obratno. Ovo je sve jako klimavo posebno imajuci u vidu da naucnici ne znaju od cega je sastavljeno 90% svemira(crna materija). Mislim, da sa danasnjim nivoom znanja, postavljamo previse teska pitanja. :)

Ali dobro, polako napredujemo. 8) Do prije par stoljeca mislili smo da smo centar svemira, a pogledajte danas.

_________________
As far as the laws of mathematics refer to reality, they are not certain; and as far as they are certain, they do not refer to reality.

Albert Einstein


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 1:20 pm 
Offline
pod moderacijom
Avatar

Pridružen/a: uto apr 12, 2005 12:10 am
Postovi: 109
Hvala na iscrpnom objašnjenju,Stephene!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 1:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
I gledajuci fizikalno daleko je vjerojatnije da dizajn iliti Bog kako ga vec netko zeli nazvat postoji nego da ne postoji. Od "cudne slozenosti" raznih fizikalnih konstanti (od Planckove, kozmoloske pa nadalje) koje ako promijenis na dvadesetu decimalu ne bi se ni formiralo nista teze od atoma vodika niti bi se formirala bilo kakava svemirska tijela itd. itd..

Alternativa tome je postojanje enkog "super svemira" koji ima mogucnost proizvest beskonacno puno svemira pa je evo stvorio i ovaj nas bas sa takvim fizikalnim zakonima da se ovo sve drzi na kupu takvo kakvo je.
Kako god bilo dosta klimava teorija i ne odgovora ni izbliza na sva pitanja. Prvo je odakle taj super svemir uopce postoji.

http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... a0_fs.html

Stephen Hawking i jos dvojica su nadogradila jednadzbu opceg relativiteta sa vremenom i prostorom. NE samo prostor, vec i vrijeme ima svoj pocetak i to u trenu stvaranja. Takoder nasa dimenzija vremena je samo pola dimenzija jer se vrijeme moze kretati samo naprijed. Dakle da Bog postoji u nama zamislivoj verziji tada bi i on trebao biti stvoren sta bi bio paradoks koji nam pokazuje da Bog egzistira u minmalno dvije dimenzije vremena. Dakle i prije i poslije velikog praska.

Tim vise sta vecina znanstvenika (nadam se ipak ne vecina) jos uvijek trazi Boga u materijalnim pojavama i mjerenjima sta je besmisao jer Boga treba traziti u uzroku tih pojava ne u njhovoj manifestaciji.. sve u svemu ako Bog postoji on je multidimenzionalan i traziti ga u podskupu njega samog zahtijeva i dozu apstraktnog razmisljanja sta nema bas svatko jer mu taj isti Bog to nije podario. ](*,) ](*,)

Ali ajmo to odbaciti sve i reci ovako....

Svemir je takav kakav je sasvim slucajno bez obzira sta ce svako ozbiljniji ko se zamislio ustvrditi da je mogucnost takvog dogadaja tolko malo vjerojatna da je u principu nevjerojatna.
Ali ok recimo da jeste.

Onda unutar takvog svemira dode do svjesnog zivota, za kojeg znamo da je doslo koji je po svojoj slozenosti rame uz rame sa postankom svemira ako ne i korak dalje.
To vec cijelu stvar dize do razine najvece mogguce nevjerojatnosti.
Mada naravno netko uvijek moze rec i potegnut argument da unutar beskonacnog vremena svemir ovakav ili onakav moze nastat.

ali stvar je u tome da SVJESNIO ZIVOT NIJE STVARAN U OVOM SVEMIRU BESKONACNO DUGO. Takoder to je sustav koji svojom slozenoscu u najmanju ruku parira svemiru.

Pa kako je to onda moguce da u svemirski gledano treptaju oka (jer bilo koja konacni broj cisto matematicki postaje dT u odnosu na beskonacni iznos) se ipak pšojavi takav sustav.

Reci da to se sve desava slucajno je u najmanju ruku u klasi optimist..

sve u svemu ja ne vjerujem u slucajnosti.
Od sitnica pa do krupnih detalja sve ovdje ima svrhu. Vazniju ili ne nema veze.
Da nema nikakvu jednostavno se ne bi desilo.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub jul 30, 2005 1:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
T-1000 je napisao/la:
Mislim da se koncept Bing Banga i ne moze objasniti tako lako.

Uvjek se moze postaviti pitanje odakle je nastao praatom iz kojeg je sve nastalo? Koliko se sjecam, jedna od teza je da svemir oduvjek postoji, i da pulsira - tj. nakon odredjenog vremena poslje velikog praska sljedi veliko sazimanje i obratno. Ovo je sve jako klimavo posebno imajuci u vidu da naucnici ne znaju od cega je sastavljeno 90% svemira(crna materija). Mislim, da sa danasnjim nivoom znanja, postavljamo previse teska pitanja. :)

Ali dobro, polako napredujemo. 8) Do prije par stoljeca mislili smo da smo centar svemira, a pogledajte danas.


Ako se svemir ikada pocne sazimati veca je vjerojatnost da ce zavrsiti u Big Crunchu nego da ce implodirati dajuci nov svemir.

Atieisticki gledano svemir bi morao trajat vjecno.

_________________
Your God is KROM, and KROM, he lives in the Earth....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 40 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 85 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz