Sada je: sub apr 27, 2024 11:44 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 65 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: sub feb 25, 2012 7:40 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Mora da je taj Isus Orao iz Castanedinih knjiga.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: ned feb 26, 2012 9:33 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
Misao dana nedjelja 26. februar 2012. godine Gospodnje,

Fizičko tijelo - ima takođe i jedan jezik, na kojem se izražava naš unutrašnji svijet

''Ljudsko se biće ne izražava samo riječima. Za onoga koji zna tumačiti, pokreti lica i tijela su jedan jezik, jasan, bogat silan. Možemo ga porediti s porukama kojima ne prestaje da se obraća stanovnicima vidljivog i nevidljivog svijeta, tajnim znakovima zahvaljujući kojima ulazi u kontakt s njima..

Riječi su jezik koji je moguće kontrolisati: možete odlučiti da govorite ili da ne govorite, možete skrivati vaše istinske misli i osjećanja. Ali svi oni gestovi koje činite nesvjesno, rukama ili nogama, određeni položaji tijela, nepredvidivi pokreti dijelova lica, čelo, oči, nos, usta, skoro je nemoguće kontrolisati. A po tome vi izražavate istinsku prirodu vašeg bića. I bivajući da su ti pokreti harmoični ili ne, bića sa kojima ulazite u kontakt imaju na vas uticaj blagoslova ili prokletstva. Dakle, budite oprezni, znajući da najmanji od vaših pokreta angažuje nevidljiva bića, a sa njima vi gradite vašu budućnost.''

Omraam Mikhaël Aïvanhov


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: pon feb 27, 2012 9:58 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
Misao dana ponedjeljak 27. februar 2012. godine Gospodnje,

Kreator - to je onaj koji se stavlja u službu Božanskog Principa u sebi

''Koliko, nazovimo civilizovanih ljudi, se zadovoljava životom koji nije toliko drugačiji od životinjskog: jesti, spavati, skućiti se, razmnožavati. Služe svojim fizičkim potrebama, i da bi ih zadovoljili, stavlaju u pogon sve sposobnosti koje im je Stvoritelj dao. Drugi, koji su više evoluirali, počnu služiti umjetnosti, nauci, filozofiji... Ali ako misle da nema ništa iznad toga varaju se.

Postati umjetnik, filozof ili naučnik, ljudska sudbina ne završava tu. Sudbina je ljudskom biću je da razvije daleko superiornije sposobnosti, koje će ga staviti u kontakt sa božanskim Principom u njemu.Kada uspije ostvariti taj kontakt, božanski Princip će prožeti njegove fizičke, psihološke i duhovne sposonosti, i postat će istinski kreator.''

Omraam Mikhaël Aïvanhov


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: pon feb 27, 2012 9:59 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
pipilica je napisao/la:
Misao dana nedjelja 26. februar 2012. godine Gospodnje,

Fizičko tijelo - ima takođe i jedan jezik, na kojem se izražava naš unutrašnji svijet

''Ljudsko se biće ne izražava samo riječima. Za onoga koji zna tumačiti, pokreti lica i tijela su jedan jezik, jasan, bogat silan. Možemo ga porediti s porukama kojima ne prestaje da se obraća stanovnicima vidljivog i nevidljivog svijeta, tajnim znakovima zahvaljujući kojima ulazi u kontakt s njima..

Riječi su jezik koji je moguće kontrolisati: možete odlučiti da govorite ili da ne govorite, možete skrivati vaše istinske misli i osjećanja. Ali svi oni gestovi koje činite nesvjesno, rukama ili nogama, određeni položaji tijela, nepredvidivi pokreti dijelova lica, čelo, oči, nos, usta, skoro je nemoguće kontrolisati. A po tome vi izražavate istinsku prirodu vašeg bića. I bivajući da su ti pokreti harmoični ili ne, bića sa kojima ulazite u kontakt imaju na vas uticaj blagoslova ili prokletstva. Dakle, budite oprezni, znajući da najmanji od vaših pokreta angažuje nevidljiva bića, a sa njima vi gradite vašu budućnost.''

Omraam Mikhaël Aïvanhov


Govor čini oko 20% komunikacije sve ostalo je gestikulacija i suptilni energetski obrazci.
Moram se nadovezati na tvoj copy-paste topic.
Kroz sve ali baš kroz sve religije i vjerovanja se provlači misao i ideja o nekakvom privremenom odvajanju od Boga i padu u iluziju. Ovo o čemu ti pišeš je satanizacija ljudske vrste i prilika da se po tko zna koji put provuče ideja o iskonskom grijehu.
Ideja o Bogu kao Bogu je totalno pogrešan koncept. Tko je Bog ili bolje reći što je Bog, može li se riječima opisati?
Ateisti koji tvrde da Bog ne postoji nisu ni svijesni koliko su u pravu, BOG NE POSTOJI ON JEST POSTOJANJE, jer da Bog postoji morao bi biti u nečemu što je veće od njega samoga (što bi ga činili ograničenim), a ako je Bog sama bit postojanja i ako je sve što jest onda ništa ne može biti izvan a ni unutar njega

Sve je jednota ili Bog kako onda Bog može sam sebe kažnjavati, može li bilo tko od nas kazniti prst ako pritisne pogrešno slovo na tipkovnici,.
Za sve što se događa odgovorna je svijest iz čije je namjere sve kreirano.
Mi kao mi (zasebni iluzorni ego) također ne postojimo, kad kažemo JA POSTOJIM to progovara ego koji se uvijek mora dokazivati da je živ jer on sam po sebi nije živ, on je živ samo dok ga svijest promatra i svjedoči o njemu, čim ga svijet napusti ili skrene fokus pažnja sa njega on nestaje.Ego kaže ja sam živ, dok je svijest sam život i nema se potrebe dokazivati kad je sama sebi svjedok. Evo nadam se da nije komplicirano.

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: pon feb 27, 2012 2:00 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
Dragi Galaktičari,ovo su fragmenti učenja Omrama M. Ivanova. Ovo je slobodan forum, ja nikoga ne vređam niti propagiram nekulturu, dakle tema je slobodna,a vi takođe da odlučite hoćete je pratiti ili ne.
Vidim da Učenje izaziva svakojake reakcije,slobodno reagujte, ali ne očekujte da ću sa vama ulaziti u rasprave.Ja sam samo glasnik,ili prenosnik,kako vam volja.
Moram samo na ovaj poslednji post da odgovorim,nasmejah se i ražalostih u isto vreme.To je dokaz da sa duhovnim preporodom naročito na ovim, postkomunističkim prostorima,stvari ne idu onako kako bi trebale. Okanite se religijskih tumačenja,uronite u sebe i tu vas čekaju svi odgovori.Da je to lak proces, već bismo odavno prestali sa raspravama. Dakle,ko oseti da mu ove meditacije mogu biti od pomoći, neka ih praktikuje, a ko sumnja-slobodna mu volja.
A što se tiče satanizacije ljudskog roda :lol: reći ću samo ovo:Ako smo svi jedno(a jesmo)onda su ponajpre Srbi i Hrvati jedan narod...a vidiš, poubijaše se bez da su promislili koga ubijaju i kome će za to odgovarati...Satanizuju nas sa svih strana,ponajpre ovi naši,a mi upiremo prst jedni u druge i sumnjamo najstrašnije :lol:
Pozdrav za sve vas koji čitate.lep dan vam želim!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: pon feb 27, 2012 9:29 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
Citat:
Moram samo na ovaj poslednji post da odgovorim,nasmejah se i ražalostih u isto vreme.


Ne moraš se žalostiti, ovo što napisah su moja shvaćanja postojećeg, ako si ti na višem stupnju razvoja svijesti imaš moje poštovanje, ali isto tako znaj da podsmijavanju i žaljenju tu nema mjesta jer ono dolazi iz uma.
Ako si analitički prostudirala moj post onda si isto tako mogla zaključiti da sam svim svojim bićem suprostavljen religijama i slijepoj vjeri, ali i misionarima i copy- paste glasnicima.
Ne razumijem kako netko može lijepiti tuđe misli, tuđe citate a da ne poznaje srž struke.
Sama reče da se ne želiš upuštati u rasprave ne znam zbog čega pogotovo ako si sigurna u ono o čemu pišeš. Na žalost ja uvijek imam pitanje više, eto takav sam sumnjičav do koske.

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: uto feb 28, 2012 10:12 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
Misao dana utorak 28. februar 2012. godine Gospodnje,

Androgin tema - simbol onoga ko u sebi ujedini oba principa

''Traganje za izgubljenom polovinom, tako se može rezimirati sva ta avantura života ljudi i žena. Čovjek traži ženu, i žena traži čovjeka... Oni čak ni ne znaju zašto se traže. ali se traže, to je instinktivno, neki glas im govori da će tako naći svoje originalno jedinstvo. S vremena na vrijeme, za nekoliko trenutaka okuse nešto od neopisive sreće, a onda slijede razočarenja, boli. Ali kako nikad ne gube nadu nastavljaju tražiti...

A zašto je to tako? Zašto ljudsko biće ne uspijeva realizovati svoje najdublje težnje? Zato što nije na fizičkom planu života gdje se treba najprije desiti to ujedinjenje muškarca i žene. Fizički plan treba biti samo kraj jednog posla završenog na psihološkom i duhovnom planu. Inače nikada se neće naći, imat će samo gorka iskustva. Ako neki, vrlo rijetki, uspiju da realizuju to trajno jedinstvo ujedinjujući se fizički, to samo dokazuje da su prije toga napravili veliki unutrašnji posao. Ljudsko biće mora najprije tražiti da ujedini dva principa u sebi. To je filozofija androgina, i to je najviša filozofija koja postoji.''

Omraam Mikhaël Aïvanhov


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: uto feb 28, 2012 6:54 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ovo je istina, muškarac i žena zajedno mogu samo naći trag tome, podsjetnik pa napraviti jedinstvo u sebi i spoznati to neko više biće.
A traženjem još i još partnera se se ne postiže ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: sri feb 29, 2012 9:31 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
Molitve - pod kojim uslovima ih Gospod ispuni


''Imati vjeru i obratiti se Gospodu nema smisla ako nismo barem počeli jedan rad, ako nismo kao vrtlar barem posadili jedno sjeme. Onome koji se zadovoljava da kaže: « Gospode, molim te, daj mi ljubav, mudrost, snagu, mir, radost...» Gospod će odgovoriti: « Vrlo rado, ali da ti molitve ispunim, moraš posijati barem jedno sjeme. Ti si sličan vrtlaru koji moli sunce i kišu da učine da raste cvijeće i povrće, a ništa nije posijao niti posadio. - Ali Gospode, nas su učili da ako te zamolimo... -Oni koji su te naučili, odgovorit će Gospod, to su neznalice, nisu naučili da su zakoni psihološkog svijeta identični zakonima fizičkog svijeta, i ja ne mogu mijenjati te zakone da pravim usluge lijenima. Ako želiš da ti ispunim molitve, moraš početi raditi.»

Eto jednog vrlo interesantnog malog razgovora koji bi mnogi mogli imati sa Gospodom.''

Omraam Mikhaël Aïvanhov


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: čet mar 01, 2012 10:05 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
Misao dana četvrtak 1. mart 2012. godine Gospodnje,

Početak - paziti da se ne moraju popravljati greške

''Trebate početi neki posao: pokušajte se najprije smiriti, i ako je to neki fizički rad, obratite pažnju na vaš prvi pokret, učinite ga lagano da ne napravite grešku. Ponovite ga onda brže, i ponavljajte ga željenom brzinom: vidjet ćete da vam je to raditi sve lakše, a da pritom posao ide bez greške.


Zašto na različitim područjima stalno pravite greške? Zato jer ste u prošlosti ne znajući zacrtali brazde tih greški. Kada ste prvi put napravili taj pokret, uspostavili kontakt sa tom osobom, učinili ste to bez pažnje, ne dajući tome važnost i sada podnosite posledice: kako vrijeme prolazi greške se akumuliraju i ostavljaju brazde duboke. Vrlo je teško danas popravljati greške iz prošlosti, mnogo je jednostavnije uzorati ispravno nove brazde.''

Omraam Mikhaël Aïvanhov


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: čet mar 01, 2012 12:24 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet aug 01, 2008 10:33 pm
Postovi: 452
Lokacija: v. gorica
Postoji muški i ženski princip, oni su cjeloviti jedino u duhu. U fizičkom svijetu oni su prividno razdvojeni na muškarca i ženu. Netko se je dobro poigrao sa našim genima i napravio što je napravio, sad trčimo jedni za drugima tražeći srodnu dušu, tražeći cjelovitost koju na fizičkom platnu nikad ne nećemo naći. Netko je vraški dobar posao napravio, rascjepili su sve što se dalo rascjepiti čak i atom a sad rade i na subatomskom planu, što će se tu još izroditi vrijeme će pokazati.

_________________
JEDNOM SE ŽIVI ALI VJEČNO


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: pet mar 02, 2012 9:53 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
Misao dana petak 2. mart 2012. godine Gospodnje,

Sposobnost razlikovanja i poniznost - kvaliteti obavezni ako se hoće izbjeći životne zamke

''Da ne padnemo u zamke koje nam život prije ili kansije namjesti, trebamo razvijati ponajprije dvije vrline: sposobnost razlikovanja i poniznost. Sposobnost razlikovanja je kvalitet intelekta, a poniznost je kvalitet srca.

Sposobnost razlikovanja nam u svim uslovima života pokazuje što je laž a što istina, što je realnost a što samo izgleda da je realnost; pokazuje nam pravac kojim treba ići i koje krive korake izbjeći, štiti nas od greški i iluzija. Dok poniznost, taj tako zanemareni kvalitet, odbačen čak, a mi ne možemo izmjeriti njegovu vrijednost dok ne razumijemo koliko je opasno ono što njegova suprotnost, nadutost, želi. Ponos čovjeka prema Nebu zatvara, prekida strujanja kojima je stizala voda živa. Zato, u isto vrijeme dok kultivišemo razlikovanje koje nam pokazuje put kojim treba ići, trebamo takođe kultivisati poniznost, koja nas otvara nebeskim strujanjima, jer su ta strujanja pomagala na putu napredovanja.''

Omraam Mikhaël Aïvanhov


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: pet mar 02, 2012 5:24 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
Dok Orman moram niškoristaljov terkelja svoje dnevne mudre hipnotičke antidepresive
u stvarnom svijetu ima i događanja

Etoo recimo Island

Islanđani su odbili sanirati dug, pustili su banke da propadnu,

kaže Mišak.

:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: sub mar 03, 2012 9:34 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
Misao dana subota 3. mart 2012. godine Gospodnje,

Duhovni Učitelj - njegovi kriteriji na osnovu kojih prosuđuje

''Obzirom na prirodu posla koji radi sa svojim učenicima, duhovni Učitelj treba znati na što može računati. On jedino može da se oslanja na bića koja imaju duboku potrebu da se oslobode, da pobijede svoje slabosti. Što se ostalih tiče, nema on iluzija: ubrzo će ga oni napustiti, ili će čak tražiti kako mu naškoditi. Ali kad su već tu, on ih prihvata, ostavlja im još jednu priliku, pokušava im pomoći, jer razumije kako je život svima težak: možda nisu imali dobre uslove, ni prave primjere. Ali poznaje realnost i zna što može očekivati.

Dakle, kad se pojavi neko novi pred njim, Učitelj se ne interesuje za njegov socijalni položaj, njegove diplome ni bogatstva. Za njega je važno znati njegov ideal, model koji si uzima za primjer i koji nastoji da slijedi. I to nastoji otkriti ne samo iz njegovih riječi, nego i iz pogleda, gestova, svega što od učenika zrači, jer po tim znacima, ponekad neprimjetnim, učenik se stvarno otkriva.''

Omraam Mikhaël Aïvanhov


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: sub mar 03, 2012 9:40 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
[quote="vjetar"]Dok Orman moram niškoristaljov terkelja svoje dnevne mudre hipnotičke antidepresive
u stvarnom svijetu ima i događanja

U stvarnom svetu? Druže,jesi li ti gledao Matrix? :-k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: sub mar 03, 2012 11:54 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
pipilica je napisao/la:
U stvarnom svetu? Druže,jesi li ti gledao Matrix? :-k


Konačno
Pa upravo na tu matričnost u duhovnoučiteljskim objavama koje prenosiš na ovoj temi ti cijelo vrijeme pokušavam svratiti pažnju.
Samo se vlastita iskustva broje, sve ostalo su prodavanja magle/Matrixa, drugarice.

:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: sub mar 03, 2012 4:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
:lol: izvini, ali ja se prosto moram smejati...
znaš, ne bi loše bilo kad već prodajem,da mi neki novac i legne na tekući :lol:
I sasvim razumem ovakve reakcije. Prvo što na površinu izlazi podstaknuto duhom su potisnuta ljutnja i bes. A toga je mnogo u ljudima,gotovo dominantne emocije.Ništa ja tu ne mogu. Moje je da prenosim,a vi slobodno udrite,glasnici su kroz istoriju na kraju uvek bivali obešeni :lol:
Lep dan vam svima želim!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: sub mar 03, 2012 4:45 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 01, 2011 4:22 pm
Postovi: 41
Ovo su odlomci iz knjige Zlatna pravila za svakodnevni život,Omrama M.Ivanova.Verujem da će koristiti onima koji ovo učenje smatraju vrednim,veliki pozdrav i biće toga još

43.Izbegavajte da kritizirate-pozitivna reč


Mnogi nisu naučili da vladaju svojim mislima i svojim osjećanjima i u razgovorima dozvoljavaju sebi da pričaju bilo što jedni o drugima. Znajte dobro da je to vrlo ozbiljno, jer ako ste nekog izogovarali, ako ste mu uprljali ugled ili čast, mogu da započnu loši događaji po njega i njegov razvoj i onda će vas Nebo osuditi. Naravno da se kaže: „Ali ja nisam mislio ozbiljno za ružne riječi koje sam izgovorio.“ To je moguće, ali trebate znati da se zli duhovi prilijepe za naše negativne riječi i ranije ili kasnije ih ostvare. Riječ služi kao materijalni oslonac kojim ih snabdijevamo i njom se oni koriste za izvršenje svojih loših namjera. Zlim duhovima ne možemo da zamjerimo. Na nama je da ih ne snabdijevamo situacijama u kojima mogu da nanesu zlo.
Treba, dakle, biti oprezan: onog momenta kada primijetite da ste suviše daleko otišli u svojim kritikama ili optužbama protiv nekoga, brzo se potrudite da pronađete druge riječi, druge misli, druge snage koje će da poprave štetu. Jedino pod tom slučaju zakon će vas osloboditi. Općenito govoreći, nijedan razgovor nikada ne treba završiti negativnim riječima. Čak i ako smo primorani da nekoga kritiziramo s razlogom, treba se potruditi da se kraj razgovora završi pozitivno u odnosu na tu osobu. U svakoj osobi uvijek ima nešto dobro, zato pronađite kod dotične osobe i najmanju kvalitetu, spomenite ju i zaustavite se na tome. Da bismo upoznali sebe i vidjeli gdje smo, dobro mjerilo je da analiziramo svoje riječi: pričamo li lakomisleno? Ono što kažemo, da li je bez veze, neumjereno, koristoljubivo...zlobno? Jednom kada ste se analizirali, budno pazite. Prije nego što progovorite zapitajte se iz kog razlog želite da otvorite usta: da li zato što hoćete da učinite dobro, da nekoga osvijetlite, oslobodite, izliječite ili pak da udaljite, izravnate račune, ponizite i tako zadovoljite težnju svoje niske prirode. U tom slučaju, bolje je šutjeti. Općenito govoreći i u svakom slučaju, bolje je manje pričati. Riječ je ta koja često zadržava bića na nižem stupnju razvoja.
Zato ubuduće vodite računa. Bilo koje da su osobe koje susrećete, trudite se da pričate o korisnim starima, da kada se svaka od njih vrati kući, pomisli o drugima: „Ah, neka su blagoslovljena ova bića za sve dobre riječi kojima su mi dala hrabrost, bolje viđenje stvari, kojima su mi izazvala želju da uvijek sledim put svjetlosti!“
Govor nije dat čovjeku da oslabi ili obeznani druge. Njegova uloga je da podigne onog koji je pao, da vrati one koji su se udaljili, da osvijetli onoga koji je u tami. Jezik je dat ljudima da blagoslivljaju, zahvaljuju, da se pročišćuju u mudrosti, pravičnosti i ljubavi. Oni koji ne prepoznaju vrijednost ovog bogatstva koje posjeduju, izgubit će ga jednog dana u ovoj ili nekoj narednoj inkarnaciji.

46. Riječ je čarobna

Naučite da se obraćate sa ljubavlju i blagošću, ne samo ljudima, već i životinjama i cvijeću, pticama, drveću, cjelokupnoj prirodi jer je to božanstvena navika. Onaj tko umije da izgovori riječi koje nadahnjuju, koje oživljavaju, posjeduje čarobni štapić u svojim ustima i on te riječi nikada ne izgovara uzalud jer se u prirodi uvijek nađe neki od četiri elementa : zemlja, voda, zrak i vatra, koji je prisutan, pažljiv, čekajući moment da odjene sve što je iskazano. Može da se desi da se izvršenje proizvede daleko od onoga koji je posijao klicu, ali znajte da se uvijek dogodi. Na isti način na koji vjetar nosi zrna, koja niču daleko, tako i naše dobre riječi lete daleko od naših očiju i mogu da proizvedu dobre rezultate. Ako ste naučili da vladate svojim mislima i svojim osjećajima, da postignete stanje ravnoteže, čistoće, svjetlosti, vaša riječ će proizvesti valove koji će korisno djelovati na cijelu prirodu.

47. Živi dodir sa prirodom


Ako je ruka sredstvo ostvarenja odnosa sa ljudskim bićima, ona je također sredstvo za uspostavljanje veze sa prirodom. Zato, čim ujutro otvorite prozor ili vrata pozdravite svu prirodu, nebo, drveće, jezera, zvijezde... Zapitat ćete se: „A čemu sve to služi?“ Da se odmah povežete sa izvorom života. Da, jer nam prioda uzvraća pozdrave. Kada prolazite pored nekog jezera, neke planine, šume, pozdravite ih, pričajte s njima... Kada ujutro izlazite, pozdravite svu prirodu i anđele četiri elementa, anđele zraka, vode, zemlje i vatre, isto kao i gnome, ondine, selfe i salamandre. I drveću, kamenju, vjetru kažite također: „Zdravo, zdravo!“
Pokušajte, učinite to i osjetit ćete da se nešto iznutra uravnotežuje, poravnava: mnoge nejasnoće i nerazumljivosti će nestati jednostavno samo zato što ste odlučili da pozdravljate živu prirodu i bića koja je nastanjuju. Onoga dana kada budete uspjeli da ostvarite živu vezu sa svom prirodom osjetit ćete da pravi život ulazi u vas.

50. Ne izbjegavati napore i odgovornosti


Oni koji vjeruju da mogu da pobjegnu od svojih obaveza i odgovornosti da bi okusili ljepši i zabavniji život, ne poznaju stroge zakone koji vladaju sudbinom. Jedan nalazi da mu je familija neprijatna, njegov rad mučan, da mu je dosadna okolina i želi da je napusti. Drugi izbjegava sve društvene odgovornosti. Neka žena umorna od svoga muža traži drugog zabavnijeg, zavodljivijeg. Znajte da nije preporučljiv takav način ponašanja. Svakako da nije potpuno zabranjeno da se napusti posao, svoja okolina, pa čak i svoja porodica, ali ne prije nego što se ispune sve obaveze prema njima. U suprotnom, zakon prisiljava da se pronađu iznova ti ljudi koji nisu mogli da se podnose. Ako želite da ne vidite nekoga više nikada, ispunite prema njemu sve obaveze i dugove pa ga nećete više vidjeti. Evo zakona koji ljudi ne poznaju. Oni sve čine da bi napustili nekoga tko im smeta, da prekinu vezu sa njim, ali, koliko puta je karma natjerala nekoga da pronađe svoje roditelje, svoju ženu, svoju djecu ili gazdu u nekoj drugoj inkarnaciji.
Ako nas je sudbina stavila u određene uvjete, postoji razlog za to. Prema teškoćama iz vanjskog sveta treba da postanemo otporni. Što učiniti? Kao sportaši koji treniraju svakog dana ili kao istraživači, alpinisti, moreplovci, koji vježbaju da podnose toplo, hladno, umor, lišavajući se hrane i sna, i koji su u stanju da se suprotstave vremenskim nepogodama i najvećim opasnostima, vi također uvježbavajte otpornost, izdržljivost ne toliko fizičku koliko psihičku, moralnu. Svakako, ako naiđe trenutak kad više ne možete da podnesete situaciju, udaljite se malo pa se ponovo vratite da se suočite dokle god ne postanete čvrsti.
Ako znate da izaberete težak put, Gospod će vam poslati anđele da vam pomognu, ali ako izaberete lak put bit ćete primorani bilo kad da preuzmete odgovornosti od kojih ste pobjegli.





51. Nisu dovoljna izvinjenja, treba ispraviti greške

Ako ste prema nekome loše postupili, nije dovoljno da se izvinite: treba da ispravite grešku. Samo pod tim uslovom ste oslobođeni. Reći onome koga ste oštetili: „Žao mi je, izvinite...“, nije dovoljno i božanski zakon će vas pratiti sve dok ne ispravite štetu koju je on podnio. Kazat ćete: „Ali , ako mi ta osoba oprosti?“ Ne, pitanje nije rešeno tako lako, jer zakon i osoba nisu ista stvar. Osoba može da vam oprosti, zakon vam ne oprašta sve dok se ne budete ispravili. Svakako onaj koji oprašta dokazuje svoju plemenitost, velikodušnost, on se odvaja, oslobađa se vrtloga koji ga drži u niskim sferama astralnog plana. Kada Isus kaže da treba oprostiti svojim neprijateljima, to znači da čovjek treba da se oslobodi negativnih misli i srdžbe koje nagrizaju. Ali oproštaj ne rješava pitanje: oproštaj oslobađa onoga koji je bio zlostavljan, ali ne oslobađa onoga koji je napravio grešku. Da biste bili oslobođeni, morate da ispravite grešku.

55. Patnja je upozorenje


Priroda je smjestila u nas bića ( bitnosti) koja bdiju nad nama i kada počinjemo bilo što da uništavamo u sebi, u svom fizičkom tijelu, svom srcu, svom razumu, počinju da nas bodu, da nas grizu da bi nam rekla: „Hajde, vrati se na pravi put!“ Da, to je patnja. Patnja dolazi da bi nam pokazala da smo izašli iz dobrih stanja gdje je sve bilo jasno i lako.
Znači da je patnja biće poslano iz nevidljivog sveta da bi nas spasilo i ne treba se boriti protiv spasitelja. Što se više borimo protiv patnje, to ona postaje strašnija. Ona kaže: „Ah, znači, ti ne želiš da razumiješ? E, pa dobro, tek ćeš vidjeti svoje,“ i ona se pojačava. Ali u trenutku kada se razumije i kada se odluči da se isprave greške, patnja dobiva naređenje da ode, jer je obavila svoj posao, završila svoju misiju. Zato umjesto da se ljutite i borite protiv nje, treba postaviti malo reda u svojoj glavi i reći Gospodu: „Evo dokle me je doveo moj budalasti način života. Sada sam razumio i hoću da se popravim. Hajde, daj mi kredit, daj mi dobre prilike da budem u mogućnosti da sve popravim da bih se posvetio tvom služenju.“ Evo jedine dobre stvari koju treba učiniti. A glupost je razljutiti se. Patnja ne dolazi slučajno, ni da se osveti , niti da nas kazni, ona je samo sluga Božji, od Boga poslana da nas upozori.
Pošto patnja ne može da se izbjegne, poželjno je da se podnosi i da se napreduje umjesto da se pati i da se ostane isti! Koliko ljudi pati ne znajući razlog! I baš je strašno imati nevolje, neprilike, a da se nikada ne shvati zbog čega, jer to može da traje vječno. Zato od sada, u najmanju ruku, razmislite zašto patite, to je jedini način da se oslobodite i da napredujete.

58. Mislite kako su prolazne

Pred svakom teškoćom koja iskrsne recite sebi: „ Oh, ovo je samo na trenutak, neće potrajati. Proći će. Iznenađeni ste? Ne mislite da to može da bude djelotvorno? Da, to je uspješna formula, provjerio sam je. I sama pomisao da su nesreće prolazne pomaže da se podnesu. I najzad, točno je da neće potrajati vječno. Dvadesetak, tridesetak, četrdesetak godina? Pa dobro, to nije vječnost! Treba samo imati strpljenja. U stvari, vi ste sami sebe često stavljali u zapetljane situacije godinama. Onda ste se pokazivali postojani, strpljivi, zaista pravi model postojanosti. E, pa, sada je potrebno da budete isto tako strpljivi da biste se povratili. Dobru, kao i zlu, potrebno je vrijeme da se pojavi. Zato već od sada, bilo kakve da su vaše nevolje recite sebi: „Ovo je samo jedan loš moment koji prolazi. Uskoro ništa neće ostati od ovoga, jer sada posjedujem mogućnost da gradim svoju budućnost i da je živim na božanski način, „ i prionite na rad.
61. Metoda ljubavi

Kada se osjetite uznemireni, namučeni, nesretni, pokušajte da se tome oduprete. Umjesto da se grizete u sebi ili da idete svuda i zabrinjavate druge, ostanite mirni i počnite sa nekoliko dubokih uzdaha. Zatim izgovorite neku riječ s ljubavlju, napravite neki pokret s ljubavlju, pošaljite misao s ljubavlju... Zaključit ćete da je sve što je vrilo i trulilo u vama otklonjeno, daleko. Pozivajući se na ljubav vi ste otvorili izvor u sebi, sada ga pustite da teče, on će sve da počisti. Vidjet ćete, lako je dovoljno je da samo otvorite svoje srce da se pokrene ljubav. Pokušajte i pitat ćete se zašto do sada niste već upotrijebili ovu metodu. Slušamo da se govori o ljubavi, ismijavamo je, poigravamo se s njom, umjesto da se ljubavlju služimo kao sredstvom za spasenje.
Živjeti sa ljubavlju znači živjeti u visoko uzdignutom stanju svesti, koje se ogleda u svim radnjama u životu, stanje koje ujednačuje sve u vama, koje vas održava u savršenom skladu, stanje koje jeste izvor radosti, snage zdravlja.

62. Lekcija biserne školjke

Kako i zašto dolazi do toga da školjka proizvodi biser? Kao prvo, to je zrno pijeska koje je prodrlo u školjku i predstavlja teškoću za nju, nervira je. „Ah“, kaže ona sebi,“kako da se oslobodim ovoga? Grebe me, nagriza me. Što da radim?“ I evo je gdje počinje da razmišlja; sabire se, meditira, traži savjet do dana kada shvati da neće moći nikada da se oslobodi tog zrna pijeska, već da može da ga obradi na takav način da ono postane glatko, sjajno, oblo. I kada joj to uspe, ona je sretna i kaže sebi: „Ah, savladala sam jednu teškoću!“
Hiljadama godina biserna školjka obrazuje čovječanstvo, ali ljudi nisu shvatili lekciju. Koja je to lekcija? Da ako uspemo da obavijamo naše teškoće i sve što nas nervira u svjetlu, prozračnu i blagu materiju, imat ćemo neprocjenjivo bogatstvo. Evo što treba razumjeti. Zato već odsad, umjesto da se žalite, kukate i jedete se u sebi ne poduzimajući ništa, potrudite se da proizvedete tu izuzetnu i specijalnu materiju kojom ćete obaviti svoje teškoće.

63. Učite da dijelite svoju sreću

Ima dana kada ste ushićeni: osjećate se bogato sretno...Da li u tim momentima mislite da razdijelite malo od svoje sreće svima onima koji su u bijedi i nesreći? Treba znati davati ponešto iz tog izobilja koje ste primili govoreći: „Drage sestre i braćo cijelog sveta, ono što posjedujem je tako prekrasno da želim to da podijelim sa vama. Uzmite od ove sreće i od ove svjetlosti!“
Ako držite svoju sreću samo za sebe, bez želje da je podijelite, zla bića iz nevidljivog sveta koja vas vrebaju uredit će da je izgubite, dogodit će se u nekom momentu nepredvidljiva slučajnost koja će vam oduzeti sreću. Da biste zadržali svoje unutrašnje blago, treba ga podijeliti. Sve što dajete ovdje, plasirat će se u Nebesku Banku na vaš račun, odakle ćete uzimati kasnije kada vam zatreba. A to bogatstvo ostaje u vama, nitko vam ga ne može oduzeti, jer ste ga uložili gore u
s k l a d i š t a.





65. Rješavajte probleme ljubavlju, a ne putem sile


Ljudi su uvijek nagnani da u odnosima sa drugima rješavaju probleme putem sile i evo zbog čega se sve komplicira, truje, jer takvim stavom priroda provocira niske strasti, tj. želju da se vrati udarac, da se bude tvrdoglav, pa čak i da ih uništi. Sve dok ljudi ne izaberu duhovnu snagu , snagu svjetlosti, snagu božanske ljubavi , umjesto što biraju snagu nasilja, ništa neće riješiti. Jedino rešenje je da se daju dokazi dobrote, ljubavi, smirenosti.
Svakako da se to neće odmah srediti , jer ako se vi pokažete ljubazni i ponizni, drugi koji su vrlo loše odgojeni smatraju da ste vi slabi i glupi i to koriste da vas i dalje gaze. Ali budite strpljivi... Posle kraćeg vremena oni će uvidjeti da vaš stav nije diktiran slabošću već velikom moralnom snagom, d u h o v n o m; tada će oni početi da bivaju ponizni i da vas više poštuju i sve će se srediti. Zato pokušajte još danas da riješite svoje probleme sa roditeljima, svojim prijateljima, svojim neprijateljima, pokazujući ljubav i dobrotu. Ponašajući se tako vi pokrećete zakon koji će ih natjerati da odgovore jednoga dana na isti način.
Suprotstavljajući srdžbu – srdžbi, mržnju – mržnji, primjenjujemo jako staru filozofiju koja ne daje dobre rezultate. D o b r o t o m se suprotstavljamo zlu , l j u b a v l j u lovimo mržnju, n j e ž n o š ć u pobjeđujemo srdžbu.
Treba razumjeti jednom zauvijek taj zakon da se jedino dobrotom možemo boriti protiv zla. Jer dobrota je jaka, dobrota je besmrtna, a zlo je slabo. Možemo je usporediti sa kamenom bačenim u zrak: što više prolazi vrijeme, sve manje ima snage da se digne. Dok je dobrota kao kamen koji bacimo odozgo sa kule: vremenom njegova snaga se povećava. To je tajna dobrote: slaba je u početku, ali snažna pri kraju. Zlo je nasuprot tome jako u početku, ali kasnije slabi. O v o t r e b a z n a t i!

66. Naučite da prevaziđete zakone pravde

Neko vas je povrijedio, oštetio? To vam ne daje pravo da mu se svetite. Kazat ćete: „Ali, pravda treba da bude zadovoljena!“ Ne, taj način razumijevanja pravde je uzrok svih nesreća. U ime pravde svako vjeruje da može jednima da daje lekcije, da druge kažnjava... Pustite na miru pravdu! Što onda da se radi? Tražite izlaz u principu koji je iznad pravde, princip dobrote, velikodušnosti. Evo, već 2000 godina otkako je Isus donio ova Nova Učenja, a kršćani nastavljaju da primjenjuju Mojsijev zakon: oko za oko, zub za zub. Da bi zaista postao veliki , uistinu slobodan, ne treba striktno primjenjivati zakon pravde, niti zahtijevati osvetu. Osveta je stara prahistorijska metoda koji ne donosi nikakvo rešenje, nasuprot tome, ona zapetljava stvari i povećava karmičke dugove.
Nekome ste učinili dobro, nekoga ste pomogli, podržali, zatim jednoga dana otkrivate da on nije zaslužio to što ste za njega učinili. Pa, dobro, prihvatite situaciju: ne tražite da se svetite, da ga kaznite i ne idite da o tome svima pričate! Kada ćete se odlučiti da date dokaze svoje velikodušnosti i svoje plemenitosti? Treba malo zatvoriti oči, obrisati i oprostiti, na taj način vi rastete i jačate. I znajte da sve što ste izgubili kasnije će vam biti sto procentno vraćeno.
Inače, pokušavajući da se osvetite, vi izazivate toliko negativnih sila, da će one doći jednoga dana i onda ćete biti smrvljeni.
U međuvremenu, ako zaista želite da date lekciju svom neprijatelju, ne interesirajte se više za njega, započnite ogroman posao sa samim sobom: molite se, razmišljajte, učite, vježbajte do dana kada ćete posjedovati pravu mudrost i pravu moć. I ako se dogodi da ga sretnete , kada bude osjetio vašu blistavost, vašu snagu, biće zaprepašten. Razumjet će da dok ste vi radili da biste postali mudriji, velikodušniji, gospodar svojih osjećanja, on je poružnio i biće ga sramota.
Jedina važna stvar je da vi poboljšate samoga sebe, da se bavite onim što je konstruktivno, jasno, božansko. Svakako da je za to potrebno imati dosta ljubavi, svjetlosti, strpljenja, ali ja ne poznajem bolji način. A, pošto postoji isto tako zakon po kome svako mora platiti za zlo koje je nanio, svi oni koji su vas povrijedili i oštetili biće prinuđeni da vas jednoga dana potraže da bi popravili svoju grešku. Dešava se da intuitivno osjetivši da su to vaši neprijatelji počnete da ih izbjegavate i da se sklanjate. Ništa za to, oni će i dalje da kruže oko vas i da vam nude da prihvatite njihove usluge. Jer takav je zakon: svi koji su vam nanesli zlo i kojima niste to zlo vratili biće prinuđeni (htjeli oni to ili ne htjeli, njihovo se mišljenje ne uzima u obzir) da dođu jednoga dana da bi popravili zlo koje su vam nanesli.

67. Budite sposobni za bezinteresne poteze


Koliko snage i vremena potrošite na poštovanje onoga što vi smatrate svojim pravima i svojom svojinom! Zašto se uvijek zakačite za svoje interese? Načinite jednom neki bezinteresni potez u ime Boga i bit ćete slobodni! U početku svakako, ne možete biti toliko sretni što činite taj potez, biće vam teško, osjetit ćete se pritisnuti. Ali, ako vam uspije, otkrit čete nove predjele, nove svjetlosti i neće biti ponosnijeg i sretnijeg stvorenja od vas. Jer ste uspeli da postignete nešto vrlo teško: pobjedu nad niskom prirodom koja vas uvijek savjetuje da se borite da biste sačuvali svoje materijalne prednosti.
Ako računate na mudrost, na ljubav Neba ono vas neće napustiti: od trenutka kada ste učinili nešto što vas povezuje s njim, ono će bdjeti nad vama. Ne gubite nikada vjeru u moć nevidljivog svijeta : on podržava sve one koji rade po njegovim zakonima. Ako sledite loše savjete svoje niske prirode nikada nećete izaći na kraj sa sobom: u nekom momentu nevidljivi svijet će vam staviti prepreku. Ali ako se držite Neba i poštujete njegove zakone , nikada nećete biti napušteni. Čak ako vas cijeli svet napusti bit ćete podržani, ohrabreni, osvijetljeni.

68. Upotrijebite svoje simpatije da povratite hrabrost, a antipatije da ojačate


Simpatije i antipatije su prirodna kretanja koja čak i mudraci poznaju. I pored toga, razlika između mudraca i običnog čovjeka je u tome što mudrac savlađuje svoje antipatije i ne prepušta se slijepo svojim simpatijama. On zna da i jedne i druge proizlaze iz iskustva proživljenih u drugim životima sa bićima koja susreće u ovom sadašnjem i da ga one samo djelomično obavještavaju u vezi sa tim bićima. On zato pokušava da pokaže dobrotu prema nesimpatičnima i da prepozna greške i šupljine onih koji su mu simpatični.
Ni vi ne smete da se opustite i da se bez razmišljanja predajete svojim simpatijama, svojim antipatijama, već naučite da se koristite njima. Kada vam je neko simpatičan, mislite na njega da biste se ozarili i sakupili hrabrost. Neko tko je vama simpatičan, povoljno djeluje na vas, pa iskoristite dobro raspoloženje u koje vas on stavlja. Upitat ćete: „A sa nekim antipatičnim?“ Eh dobro, i tu može nešto da se uradi. Kažite sebi: „Sada je na nama dvoma da ovo prevaziđemo!“ Umjesto da ga izbjegavate i šaljete mu loše misli, vježbajte da ga podnosite.
Čineći te napore vi ćete bit na dobitku, jer ćete uspeti da pobijedite niske strasti prirode koja je uvijek tu da bi vas uvukla u bitke, nesporazume i komplikacije. U momentu kada vam uspe vi ulazite u svet ljepote i svjetlosti i uskoro ćete ustanoviti da se sve mijenja, jer oni, koje ste gledali sa hladnoćom i neprijateljski, osjećaju da vam je pogled izmijenjen i počinju da vas vole. Svakako da uvijek postoje prilike koje vam se ukazuju da biste očvrsnuli. Zašto ih ne iskoristite? Držeći se svojih osjećanja simpatije i antipatije ništa ne činite. E, baš od toga treba nešto činiti znajući da su to pokretački nagoni koje treba iskoristiti za svoj razvoj.

69. Korisnost neprijatelja


Umjesto da se žalite, pokušajte da razumijete iz kog razloga vam izvjesne osobe proizvode neprijatne događaje u vašem postojanju. Možda su te osobe bile gurnute od nevidljivog svijeta da vam daju lekcije, da vam učine razumljivim određene istine, da vas natjeraju da se popravite... Zašto onda ne iskoristite te prilike? Umjesto da izmišljate razne osvetničke ideje, da se bunite misleći da je Nebo već trebalo uništiti vaše neprijatelje...pa da čak završite sveteći se drugima koji su nevini kao što se najčešće dešava u životu, iskoristite tu priliku da biste izgradili sebe.
Čak iako se neko lijepo ne ponaša prema vama, naučite da se vi ponašate lijepo. A prva stvar koju treba učiniti da biste uspeli je: potražiti kakva lekcija može da se izvuče iz tih neprijatnih okolnosti . Za čovjeka je najgore da živi sa negativnim osjećanjima prema drugima. Jer to treba vi da znate, da struje našeg psihičkog života, prije nego što dotaknu druge, kreću najprije prolazeći kroz nas. Ako smo ispunjeni osjećanjima dobrote, prvi ćemo imati koristi od te dobrote, a ako smo zli, prvo ćemo sami sebe otrovati. Vi kažete: „Bijesan sam na toga i toga, vidjet će svoje!“ Dobro, čuli smo, ali ćete prvo vi biti zagađeni svojom ljutnjom.

74. Postanite kao izvor


Izvor teče, izvire bez prestanka, pa čak iako neko hoće da ga uprlja bacajući đubre on i dalje nastavlja da teče odnoseći te nečistoće. Izvor uvijek ostaje čist, uvijek živ jer nijednog trenutka ne prestaje da teče. Gdje može da se nađe bolja filozofija od ove sa izvorom?
Uzmite izvor kao uzor, postanite slični njemu tj. volite bez obzira na sve i protiv svega. Ta ljubav koja izbija sačuvat će vas od nečistoća i muka; nećete ni primijetiti da su pokušali da vas uprljaju i da vam učine zlo, sve što može da vam naiđe loše, izvor će otkloniti. Čuvajte danonoćno tu sliku izvora koji teče u vama i koji odbacuje nečistoće, volite bez prestanka i nećete više patiti.

75. Nebo nam je dalo bogatstva da bismo naučili da se pokažemo velikodušni


Ako imate pored sebe bića teška za podnošenje, to je da bi vas naučili da volite. Jednoga dana kada budete napustili Zemlju, Božje bitnosti će tražiti od vas da položite račune i pitat će vas Zašto niste imali ljubavi za svoje bližnje? – Jer su bili ružni, zli, glupi. – Ne, to nije razlog. Vi ste primili od neba velika bogatstva: oči, usta, uši, razum, srce i ako su vam dana to je da biste voljeli, a ne da klevećete, prezirete, pljačkate, gazite. – Ali to su bili bijednici! – E, dobro, upravo je to bio razlog više da im dajete sa mnogo više plemenitosti. Ništa vas ne može opravdati.

76. Zaboravite na svoje neprijatelje
misleći na svoje prijatelje

Postupilo se nepravedno prema vama, oklevetani ste? Dobro, to je razumljivo, ali zašto se zadržavate na tome i ostajete danima nesretni? Recite sebi: „Čak iako me neki ne vole mnogo, drugi me vole, sam Gospod Bog me voli!“ Zatim, mislite na svoje prijatelje, na božanski svijet, na Gospoda koji je stvorio toliko dobrih i lijepih stvari koje vi koristite u svakom trenutku postojanja i tako ćete zaboraviti zlo koje vam je nanijeto. Vježbajući na taj način uspjet ćete da postanete neosjetljivi na negativne stvari.
Prava osjetljivost je potpuno otvaranje prema Nebu i zatvaranje prema svemu što je mračno i negativno. Inače, ako smo osjetljivi samo na negativne stvari, to je bolest u osjećajima tj. bolesno izražavanje osjetljive ličnosti. Kakvu sreću možete da očekujete, kada ni Nebo, ni anđeli, ni ptice, ni cvijeće, ni prijatelji ne postoje više za vas, nego samo ljudi zli i nepravedni!

77. Ojačati sebe protiv kritika

Vas su kritizirali, klevetali i evo vas srušeni. Zašto? Jer niste bili pripremljeni. Treba unaprijed znati da će cijeloga života toga biti napretek. Zašto zamišljate da ćete vi biti toga pošteđeni? Dakle, odmah se malo povratite i recite sebi da to nije zadnji put da primate kritike i ako danas ništa ne učinite da se ojačate, kada se sutra bude to ponovilo, opet ćete biti slomljeni. Naravno da ste iznenađeni: vi želite da vam kažem da se to više neće ponoviti, da ćete odsad biti zaštićeni, pošteđeni. E ne, samo mogu da vam kažem da treba da budete spremni za nevolje druge vrste. Treba unaprijed da znate da mogu da naiđu drugi neprijatni događaji. Ako ne naiđu, tim bolje, zahvalite Nebu, a ako naiđu opet zahvalite Nebu, jer ćete biti spremni.



78. Umjeti se staviti na mjesto drugih

Ljudi se rijetko stavljaju u položaj drugih i odatle proizlaze greške u prosuđivanju, toliko surovosti i nepravde. Nikada ne žele da napuste svoju točku gledišta: oni sve mjere, sve prosuđuju, o svemu se izražavaju isključivo prema svom ukusu, prema ličnim sklonostima i stavovima nikada ne vodeći računa o drugima. A sada, kada im sredstva komunikacije dozvoljavaju da lako stupaju u odnose, treba da izađu iz svog polja limitirane svesti, inače sve što je moglo da služi da se približe, služit će im da se međusobno ubijaju.
Zato, prije nego što se neko optuži, pokušajte da se stavite na njegovo mjesto najmanje pet minuta; i često se osvijestite kada se stavite u njegov položaj, nekad možete da napravite deset puta gore od njega. Nekoliko minuta ove vježbe i vi ćete steći kvalitete plemenitosti, strpljenja, milosrđa, blagosti. Vježbaj te zato na ovaj način: postavite se u položaj svih onih ljudi koji su vam neprijatni i koje teško podnosite pa ćete vidjeti da ćete biti u stanju da ih razumijete, pa čak i da ih zavolite.
79.Nekoliko savjeta koji se odnose na
djecu

Vodite računa o tome kako im se obraćate

Odrasli nisu dovoljno pažljivi što se tiče načina kako se obraćaju djeci. Izvjesni ne prestaju da ih oslovljavaju sa: nesposobni, slabi, idioti , i djeca hipnotizirana tom sugestijom posle izvjesnog vremena postaju glupa i nesposobna. Treba znati da je riječ moćna, pokretljiva, uznemirujuća, pa sve što kažemo djeci može imati vrlo loš utjecaj na njih, može da ih blokira i da ih uplaši – roditelji i učitelji su ti koji najčešće uništavaju djecu. Da bi im uspjelo da ih učine poslušnima, radnim, vrijednim, mudrima, zašto im prijetiti vješticama, vukovima, žandarima ili tome slično? Zato, posle cijelog života djeca mogu da se osjećaju pod prijetnjom, u opasnosti i postaju dobri klijent psihijatrima. Ima mnogo stvari koje odrasli moraju da isprave u svom stavu prema djeci.

Metoda za razvoj njihovih kvaliteta

Da bi roditelji bili dobri pedagozi, moraju da misle na sve kvalitete i vrline koje su skrivene u duši i duhu njihovog djeteta. Umjesto što se zadovolje time da opale neki šamar ili po guzi da bi ga opametili da ne pravi neke gluposti, oni bi morali da se usmjere na božansku iskru koja se nalazi u njihovom djetetu i da ulože sve svoje napore da to razviju i onda će takvo dijete kasnije biti d i v n o. Kada dijete zaspi, mogu da priđu njegovom krevetu, milujući ga i ne budeći ga, da mu tiho pričaju o svim kvalitetama koje bi voljeli da mu se jave i razviju kasnije. Tako stavljaju u dječju podsvijest dragocjene elemente koji će ga štititi od mnogih grešaka i opasnosti kada ih dijete otkrije i prepozna kasnije tokom godina.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: sub mar 03, 2012 7:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri nov 28, 2007 1:08 am
Postovi: 1088
pipilica je napisao/la:
Ovo su odlomci iz knjige Zlatna pravila... .... veliki pozdrav i biće toga još


Joooojjjjj pi-pi-pi-pi-lice, molim te, nemoj da zuris.

:help:

I onih par kratkih recenica do sada, svakog Gospodnjeg dana, tesko se vare,
a kamoli kad nam sornes ovoliku kolicinu misli bisernih, bogo #-o-nadahnutih...

Veliko hvala na razumevanju i Veliki pozdrav za tebe koja ovo "ucenje" smatras vrednim i koja si dobre volje. Svako dobro ti zelim na tvome putu i neka te svetlost vodi... kuda god zelis.

_________________
sigma


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Omram Mihail Ivanov
PostPostano: sub mar 03, 2012 9:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub maj 29, 2010 9:46 am
Postovi: 166
Ovdje mi je bio super svaki dan pročitat jednu novu misao. Hvala na tome :)
Ovo sad je i meni prebrzo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš postati/uređivati postove/odgovarati].  [ 65 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 89 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz