Sada je: čet mar 28, 2024 12:42 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 384 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Mentalni Programi
PostPostano: uto jan 27, 2004 2:38 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
“Služite Gospodu sa strahom i radujte se s trepetom”

(iz jedne Svete Knjige)




Kada se uvodilo hrišćanstvo, oko neke 980.g. na prostorima gdje je moj pra, pra, pradjed živjeo, on je vjerovatno već tada imao neki svoj pogled na stvarnost, duhovnost, odnosno, religiju i kakav god da je on bio, to je bilo nešto u šta je on vjerovao, odnosno, nevjerovao, što bi se reklo - njegova privatna stvar.

S obzirom, da se ta religija/novi program, u to vrijeme uvodila u krvi do koljena, tj. nije bilo na principu hoćeš-nećeš, nego moraš, on kada je vidio kako su prošle njegove komšije koje nisu htjele da ju prihvate, vjerovatno se odlučio da ju prihvati čisto iz razloga da sačuva glave svoje porodice.

“Ili se prikloni - ili ćemo da te uklonimo”, stari je moto antropoida, koji kako vidimo i dan danas dobro funkcioniše.
Tako se on priklonio, mada je vjerovatno i umro ne vjerujući u ono u šta je zvanično morao da vjeruje.
Međutim, što se njegovog potomstva tiče, program je učinio svoje, te je tu došlo do tzv. “domino efekta”. Tako neki od njegovih potomaka ne samo da su ga prihvatili, nego čak i kao popovi i sveštenici dalje promovisali.

Kada su, dosta kasnije, oni koji su kreirali taj program odlučili da malo eksperimentišu s jednim novim programom (komunizmom), mom djedu koji je živjeo na istim prostorima, ta ideja se nije nimalo svidjela, jer je on tada bio tvrdokorni hrišćanin. Njegov program je imao i jaku “anti-virusnu komponentu” koja je sprečavala ne samo deprogramiranje, nego i – reprogramiranje.
Kada su opet milioni onih koji nisu htjeli da prihvate novi program počeli gubiti glavu, on nije postupio kao njegov pra, pra, pradjed te odmah prihvatio novi program, nego je odlučio da bježi na prostore koji tim novim programom tada još uvijek nisu bili zahvaćeni.
Nije se priklonio, znači, nego se uklonio.

Tako je on umro privržen Microsoft Hrišćanstvu dok njegov sin, odnosno moj otac, nije uspio da izbjegne novi program, kojeg sam i ja svojevremeno trebao da prihvatim. Naravno, Microsoft Komunizam se isto tako vrlo lako, kao i sve ostalo što nam je bivalo nametnuto, mogao racionalizovati.
Neki su išli čak dotle da su i u Komunističkom Manifestu otkrivali i neku dublju simbologiju.

S obzirom da su i škole uvijek morale da prate trendove, odnosno, najnovije masovne programe, vjeronauk je izbačen a marksizam ubačen. Umjesto ikona i svetaca Ms Hrišćanstva, sada su nas sa zidova motrili simboli i sveci Ms Komunizma, Marks, Engels i ostala kompanija.

Na nama je bilo samo da racionalizujemo kako imamo posla s nečim najboljim koje je do tada smišljeno za naše dobro. Ko je bolje, u ovom smislu racionalizovao i pratio taj program, bolje je kotirao u društvu. Naravno, nikakva kritika negativne vrste nije bila nimalo uputna. Neki iz moje šire familije ne samo da su vjerovali u ovaj program nego su ga kao partijski sveštenici čak i promovisali sa istim žarom kao i oni moji preci koji su svojevremeno promovisali Ms Hrišćanstvo. Stvar sa Ms Komunizmom krenula je tako žestoko i s jednom takvom ozbiljnošću da se računalo kako je nemoguće da ova posljednja riječ ljudske filozofije ikada propadne.

Koliko je ljudskih života koštao taj eksperimentalni program ne može se sa sigurnošću utvrditi.

Onda je neko rekao kako je s eksperimentom završeno, “stoko nazad u stare torove”. “Puj pike propalo - ne važi više”. Izbaciše marksizam iz škola, skinuše slike marksističkih svetaca sa zidova, vratiše vjeronauk u škole zajedno sa svecima Ms Hrišćanstva.
Ko se nije odmah reprogramirao, tj. zaboravio Ms Komunizam, kad je to bilo naloženo, automatski se počeo smatrati - neprilagođenim.
Čovjek se inače najlakše programira – kad ga dobro isprepadaš.

Naravno, ni ovo nije moglo da prođe bez žrtava, jer je ovaj put valjalo i obaviti transfer “narodne imovine” i prirodnih bogastava u ruke onih koji su na hijerarhijskoj ljestvici odmah do onih koji programe izmišljaju.

Stari podprogrami su prekonoći osvježeni i aktivirani, tako da je došlo do nastavka tradicionalne bitke između “onih koji Ga ljube u dupe”, “onih koji su Mu se naguzili” i “onih koji Mu ga puše”.

Oni što Mu ga puše zauzeli su jedan čvrst stav: “ko nije sa nama taj je protiv nas”. Isti stav zauzeli su i oni što su Mu se naguzili i oni što Ga ljube u dupe.
Ovdje, naravno, govorimo o subprogramima jednog te istog programa. Razlika između njih bila bi analogna razlici između Ms Windows 98, Ms Windows 2000 i Ms Windows XP (kako vidimo, - proizvođać tih programa je isti).

S druge strane, oni koji se nisu mogli priključiti ni jednoj od ovih grupa s različitim pristupom entitetu koji se kroz zadnjih par hiljada godina naše istorije predstavlja pod imenom Jehova, Allah ili Hrkljuš, morali su hitno da se izmjeste, ukoliko su imali vremena za to, pa tako i ja.
Ja se tako ne priklonih, nego se uklonih.

Kasnije, vrzmajući se po ovoj planeti jedino što sam mogao primjetiti, to su bili – u sustini isti ljudi, samo – različito programirani.

Religija je bila do sada jedan od najbitnijih programa jer veže čovjekovu svijest na specifičan način praveći ga poniznim podanikom, daje mu osjećaj pripadnosti (svom stadu) i stalni strah od nekog entiteta koji motri odozgo i sudi. Religijom je čovjekova svijest pa time i percepcija – zatvorena, a duh (još uvijek naučno nepriznat) zarobljen.

Čovjek je stavljen u ulogu sljedbenika a sljedbenik koristi svoj um za slijeđenje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 27, 2004 10:51 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto jan 27, 2004 10:45 pm
Postovi: 4
pozdrav svima. :)

Vec neko vreme pokusavam da razlucim, da li su Jehova, Alah, Hrkljus i njima slicni u svim svojim nijansama i varijacijama zaista jedna bogoforma, bili i ostali ista stvar vekovima, ili je tokom vremena doslo do razbijanja & razvijanja zasebnih bogoformi? Da li je Jedan sada zaista Jedan? Hm...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 30, 2004 12:41 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Mislim da se radi o varijacijama na istu temu, bar što se ovih entiteta tiče.

Ili što bi rekao Đorđe Balašević,

"Princip je isti - sve ostalo su nijanse."

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 30, 2004 7:55 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jan 25, 2004 6:56 pm
Postovi: 15
Galaksija,

ovo gore si super obradio, da nije zalosno bilo bi smijesno.
Ja mislim da se kroz sve te svete knjige provlaci i dijelic istine(o.5%) ali u stvarnosti je bacen akcenat na nesto drugo u smislu :
"Mi smo najbolji , dodji kod nas, mi cemo te prosvjetliti a svi drugi su niza bica"
Kako je taj program dobro funcionise cak i iz sijenke vidi se na primjeru ovog zadnjeg rata kod nas.
Kad pogledas malo sa distance izgleda kao da je samo neko pritisnuo "run" i masa je ustala da se ubija.
Ali to je samo jedan od milion programa.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto feb 03, 2004 6:50 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Bluelight

Potpuno se slažem s tobom, mada kada bi se to moglo procentima izraziti, ja bih rekao da u Bibliji ima oko 30% istine (naravno, situacija je ista i sa Kuranom).

Najbolje dezinformacije upravo i sadrže jedan određen procenat istine, laž je veoma vješto isprepletena zajedno sa istinom kako bi je čovjek lakše progutao.
Zajedno s tim ide i ono plašenje čovjeka u smislu da ako ne proguta, gadno će da prođe jer Hrkljuš sve vidi i sve zna.

S obzirom da sam rođen u Bosni, imao sam priliku lijepo da vidim kako sva 3 ova programa funkcionišu, a sam rat me je naveo na to da pokušam da istražim stvar malo dublje, jer sam osjećao kako postoji nešto iza svega toga što je teško racionalno objasniti, ali se ne smije više ignorisati, jer upravo iz tog rejona se konci i vuku.

Pozdrav

P.S. Interesuje me možeš li ovdje reći malo više o onom konceptu kojeg si iznjela na SC forumu? Možda da otvoriš temu pod naslovom duhovnost?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jul 11, 2004 7:25 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
O drugim, malo direktnijim, načinima programiranja ljudi možete saznati nešto više u ovom tekstu kojeg sam upravo objavio ovdje:

http://www.galaksija.com/projekat/plavaplaneta11.htm

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned aug 15, 2004 2:04 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Novi tekst na temu individualnog programiranja ljudi od strane iluminata:

http://www.galaksija.com/ispiranjemozga.htm


Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 16, 2004 2:28 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub okt 16, 2004 2:20 am
Postovi: 1
Lokacija: Belgrade
:twisted:
Pozdrav svima,
Odavno sam se regitrovao ovde ali sam zagubio sifru pa sam moraoiz pocetka.
Galaksija moram da pohvalim sajt koji je odlican. Skidam tekstove odavde tacnije stampam ih i mnogi se otimaju da bi ih citali.Naravno to su ljudi koji nemaju komp i mnogo su stariji.
Inace davno sam na zoni izneo tekst o programiranju iluminata,tacnije o krvnim obredima i programiranju pa ako si za da to iznesem i ovde.
Pozdrav za ljude koji vide i diskutuju.

_________________
Lako je biti ovca u jagnjecoj kozi,Nateze je biti Vuk u jagnjecoj.
Pozdrav Badndooooooooooo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 16, 2004 2:56 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Što da ne?!?


Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub okt 16, 2004 5:49 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pet okt 15, 2004 3:59 am
Postovi: 8
Sva stvorenja, ispunjena mrznjom i zlom , koja drugom bicu nanose bol pa preko i ovih mentalnih programa ili odradjuju neku svoju karmu ili su toliko nisko pali da ce to ponavljati jos kroz neko postojanje da bi se na kraju pretvorili u Nista. To je nepisani Zakon Univerzuma , tako da im ne zavidim na trenutnoj moci nego ih zalim sto im se toliko pomracilo.

"But these men blaspheme in matters they do not understand. They are like brute beasts, creatures of instinct, born only to be caught and destroyed, and like beasts they too will perish."

Oni to nazalost ne znaju ali ponekad i ne znaju i oni koji pokusaju da se bore sa njima pa upadnu u slicnu zamku gdje ce ga pogresna karma zatociti ovdje jos vise ili ce postati medij za negativne entitete misleci da radi pravu stvar.Kad dusa postane toliko crna ona sama sebe unisti, kako se i svako zlo ucinjeno drugom otplacuje na mozda i goroj planeti od ove.
Velika kolicina negativne energije moze samo da eksplodira u bezbroj sitnih djelica koje se vise nikada nece povezati.

Mi kojima je data sansa za samosvjesnost i ozivljavanje zaboravljenog Boga u sebi , ne treba da izigravamo mentalitet zrtve nekih programa nego da sudbinu uzmemo u svoje ruke.
Snaga volje, ljubavi i Zive duse je najjaca sila u Univerzumu , spasen je onaj kome je to jasno .


Pozdrav !

"Action cannot destroy ignorance, for it is not in conflict with ignorance. Knowledge alone destroys ignorance, as light destroys dense darkness."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Ispiranje mozga
PostPostano: sri feb 23, 2005 11:56 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto feb 01, 2005 12:30 am
Postovi: 9
Lokacija: Zagreb
(za sve koji nisu) pogledadjte film Zaseok. Dosao u videoteke neki dan. Mene je jako dojmio. Ljepa formula preuzeta iz religija.

_________________
www.motoglas.com


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet mar 24, 2005 2:40 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Pod ovom temom želio bih svima da skrenem pažnju na određene oblike kontrole svijesti kojima su mnogi od nas danas izloženi a mislim da će u budućnosti biti sve više i više. Radi se o jednoj čistoj «interferenciji sa strane», koju je veoma teško prepoznati, jer čovjek ima tendenciju da misli da je sve ono što se odigrava u njegovoj glavi – njegovo.

Nažalost, to često nije slučaj. Ovdje sam preveo par poruka na tu temu s jednog drugog foruma:

(piše: P)

Majka i ja pokušavamo da pratimo jedan određeni ciklus u kome redovno padam u duboku depresiju. U mom slučaju, radi se o svake tri sedmice. Takođe sam pratila i HAARP magnetometar iz Gakone, AK, i čini se da tu postoji jedna korelacija između moje depresije sa vrhovima krivulje, tj. kada je moja depresija najača:

http://137.229.36.30/cgi-bin/magnetometer/gak-mag.cgi

Takođe, u moju svijest tada nadiru i misli o samoubistvu koje nisu moje. Misao koja se najčešće pojavljuje je: "zašto jednostavno ne završiš jednom zauvijek sa svim ovim i tako prestaneš da se patiš?"
To je samo jedna od poslednjih.

Isto tako, često mi na pamet dolaze “strane” misli na temu kojekavih bolesti ili nekih drugih nevolja. Prošle noći, kada sam pokušavala da zaspem pred očima su mi stalno navirale užasne slike koje kao da su se odvijale u krug. Kad se čini da se ove misli odvrte do kraja, one onda kao da počnu ponovo iz početka,kao neka pokvarena gramofonska ploča. Tako sam ustala iz kreveta u ponoć i počela da čitam neku knjigu, čisto da odvratim pažnju i to mi je uspijevalo sve dok se nisam vratila ponovo u krevet. Kada sam legla, one su ponovo počele da izbijaju na površinu. Ono što je najčudnije, te misli nisu moje! Ja u tim momentima pokušavam da u mislima dizajniram neki džemper ili kostim, kako bi ih odagnala. Međutim, one su toliko podmukle da se upliću čak i u mustru đempera koju pokušavam da sastavim u svojim mislima.

Ja nisam suicidalna osoba. Ponekad padnem u depresiju, ali ne toliko duboko da joj se potpuno predam. Tada mogu i da plačem, kukam, pišem samoj sebi pisma kako bih izbacila sve to iz mog vlastitog sistema. Međutim, u poslednje vrijeme ni to nema željenog efekta.


Sjećam se šta su jednom Kasiopejci rekli Lauri:

"Sada, dobro zapamti da postoji tehnologija koja se može koristiti kako bi te "zap-ovala" na različite načine. Ne primjer,… obrati pažnju na iznenadno izbijanje varnica između tebe i tvog muža."

Očigledno, "varnice", odnosno, iznenadna bijes je samo JEDNA od stvari na koje moramo obratiti pažnju.

A onda imamo i ovo:

Pitanje: (L) Dobro, prije nego što pređemo na drugu temu, rekli ste nešto u vezi toga da sugestije mogu da se šalju uz pomoć fokusiranja zvučnih talasa.

Odgovor: Ne, fokusiranje zvučnih talasa je dizajnirano da izmjeni hemijske reakcije u tijelu i mozgu kako bi se onda promijenile stvari kao što su osjećanja, emocije, itd. što onda dalje vodi ka promjeni mentalne misaone strukture. Ali te poruke se ne šalju uz pomoć talasa ultra-visokih zvučnih frekvencija.

P: (L) Kako se onda one šalju?

O: Te poruke se šalju uz pomoć nečega što bi se moglo nazvati “Free Formal Imaging”.

P: (L) Šta to znači?

O: To podrazumijeva način prenošenja misli.

P: (L) Kako se to obavlja? Na kojoj frekvenciji se to obavlja?

O: To nije ispravan koncept. Ovdje nikakava “frekvencija” nije u pitanju. Postoji jedna metodologija, koju vi na žalost ne možete razumijeti. Međutim, s obzirom da vi tražite odgovore na sva pitanja, jedini mogući način da se to objasni je da jednostavno kažemo da se misao formira u jednoj oblasti postojanja a onda se iz nje šalje u drugu, koja je vaša.

P: (L) Okay. Da li ona može biti poslana direktno ka određenom cilju (određenoj osobi, prim. prev.)?

O: Apsolutno.

-
Odgovor: R

Nisi jedina što se toga tiče. Mene poslednjih nekoliko sedmica bombarduju razne vrste “stranih” misli – većinom na temu nasilja a ponekad čak i – seksualnog nasilja. Sam “ton” i “oštrina” ovih misli su nekako specifični tako da ponekad zvuče kao neki stvarni "glas u mojoj glavi".

To ponekad onda u meni izazove i jednu reakciju adrenalina – crvenilo, hladan znoj, osjećaj da mi se dižu dlake na vratu i glavi itd. Ja samo pokušavam da posmatram sve ovo sa strane i da obraćam svoju pažnju na neki konstruktivan zadatak. Vrlo je interesantno da u tim momentima jedno moje “malo Ja” pokušava da svali krivicu za ove misli na mene, dok istovremeno jedan drugi dio mene “zna” da ove misli pripadaju jednoj “stranoj instalaciji”. Sve ovo je naravno jedna zamršena mreža, - i ja se nadam da ćeš uspjeti prebroditi krizu u koju si zapala.

---

Ovo je bio izvod iz samo par poruka na ovu temu na osnovu kojih se može vidjeti o čemu se radi.
Pod temom Gnostika, vidjeli smo da se sastojimo od cijelog niza “malih Ja” od kojih svako predstavlja jednu zasebnu Ličnost. Međutim, čini se da to nije sve…

Mislim da je u svemu ovome najbitnije da čovjek dobro upozna samog sebe, tako da zna šta je njegovo i šta potiče iz njega samog, a šta mu se “natura” spolja. Kad čovjek zna tačno šta je njegovo vlastito, onda će znati prepoznati i ono što nije. To naravno podrazumijeva jednu poštenu introspekciju, što znači, - bez laganja samog sebe.

Znači, suština je u tome da mi moramo komponovati svoju vlastitu muziku i ako nam se igra, igrati onako kako se nama igra na svoju vlastitu muziku ili bar sami birati onu koja nam se sviđa, a ne igrati na nečiju tuđu i na način koji nam se diktira iz vana.
Tu negdje možda počinje i put ka istinskoj slobodi.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Intervju
PostPostano: sub jun 04, 2005 4:27 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Pozdrav forumašima!

Iz riječkog časopisa za mlade VAL prepisala sam ovaj intervju, mislim da je dobro pročitati ga :) Razni ljudi na razne načine primjećuju da 'nešto' baš i ne štima najbolje. Ovaj profesor je evo primjer čovjeka koji jest 'u sistemu' ali pokušava razmišljati svojom glavom.

Nadam se da će vam intervju biti zanimljiv!

:arrow:

Marjan Vejvoda: TEHNOLOGIJA JE U TEMELJU POGREŠNA
(razgovarao Davor Žic)- iz časopisa VAL



Za razgovor sa profesorom Vejvodom mjesec dana sam se intenzivno psihički spremao, trenirajući mozak nad oko 300 stranica materijala (ne računajući jednu knjigu i dva filma) koje mi je dao kao uvjet da shvatim kontekst onoga o čemu ćemo razgovarati. Marjan Vejvoda je apsolutno atipična osoba koju većina Riječana zna kao "tipa u suknji", a koji za sebe kaže da mu je životni moto Tzu-Gungova parabola o opasnosti tehnologije, koju možete pročitati nešto niže. Predaje na dva riječka fakulteta i bavi se umjetničkim radom. Povod višesatnom razgovoru bila je njegova umjetnička instalacija "Auto-lopata", koju on vidi kao sredstvo za liječenje ovisnosti o tehnologiji, a koja je dobila nagrade na nekoliko domaćih i inozemnih natječaja, medju kojima i na drugom Zagreb film festivalu. Razgovarali smo i o epizodi sukoba sa Fenix-veom oko gradilišta podzemne garaže koja već nekoliko godina stoji u centru grada, kraj donje zgrade Filozofskog fakulteta. U fokus javnosti dogadjaj je izašao nakon što je grupa studenata i profesora jedno vrijeme svakodnevno održavala prosvjede na tom terenu, zahtijevajući da se on pretvori u park. Prof. Vejvoda inače ne podnosi novinare koje smatra jednim od najgorih slojeva društva, odgovornim za mnoge loše stvari (medju kojima i rat nakon raspada Jugoslavije), a sa mnom je odlučio razgovarati tek nakon što sam se pristao upoznati sa "pozadinom stvari".
--------------------------------------------------------------------------------


VAL: Kad sam razgovarao s drugim ljudima o Vama, koristili su riječi poput "čudan", "neobičan", "drugačiji", a netko je čak rekao da ste "ili potpuno lud, ili najnormalnija osoba koju poznaje". Uglavnom, pitanje je kako Vi doživljavate samog sebe?

VEJVODA: Imam prijatelja u Rijeci koji uvijek kad me vidi pita: "Pa što ti još radiš u Rijeci, to nije mjesto za tebe?", jer, kao, drugačije mislim od ovdašnjih ljudi. I ja ga uvijek pogledam i ne znam što da mu odgovorim, je li mi mjesto u Rijeci ili nije. Budući da su, kad je počeo rat, iz Rijeke u Zagreb pobjegli svi intelektualci koji su držali kulturu grada, praktički nije ostao nitko tko bi se brinuo za kulturu. Fabrio je otišao, Ivan Rogić Nehajev je otišao, Mrduljaš je otišao. Svi su otišli u centar iz sad se svi iz Zagreba smiju kako je Rijeka "seljački grad", iako je Rijeka jako urbana cjelina, pa čak i preurbana jer ovisi o tehnologiji. I zato se meni čini da mi je sudbina namijenila ulogu koja se u Britaniji za vrijeme industrijske revolucije koristila kao profesija. Engleski tvorničari su imali ljude koji su imali zadatak da ujutro bude novoformiranu radničku klasu, koja je još imala seoske navike da spavaju duže. Ti ljudi su kroz prozor sa dugačkim štapovima škakljali ljude po tabanima da bi se probudili. Ja imam osjećaj da, na neki način, imam tu ulogu, da škakljam ljude, ne po tabanima, nego po glavi, da bi se probudili.

VAL: Nije li malo prepotentno sebi dodijeliti takvu ulogu "spasitelja Rijeke"?

VEJVODA: To, istina, djeluje malo prepotentno, medjutim, mislim da sam uspio shvatiti jednu stvar, u edukaciji posebno, koja se proširuje na cijelu kulturu, na neki način. Primjetio sam da postoji cenzura znanja koje se uči po školama i na fakultetima s namjerom da se društvo usmjerava u jednom smjeru koji je sve, samo ne održiv. Smatram da sam u životu radio i bio u barem osam raznih "vremenskih paketa" i da sam najrazličitije stvari radio i utoliko sam drugačiji od ostalih, jer se nikad nisam uhvatio za neku specijalizaciju. Rodjen sam početkom drugog svjetskog rata, te sam od 11-13 god. bio u Brazilu, maturirao u Karlovcu, u istoj školi kao i Nikola Tesla, fakultet u Zagrebu, bio na postdiplomskom u Baltimoreu, SAD. Zatim sam bio četiri godine na zaštiti samostana (??) u doslovce, pustinji na Braču. Sudjelovao dam dvije godine u proizvodnji projekta zaštite spomenika kulture na Cresu, i konačno, predajem na dva fakulteta u Rijeci više od 10 godina. Kada netko ima tako različite životne situacije i iskustvo, onda može dobiti neku sliku stanja u svijetu, i u to sam skoro potpuno uvjeren da je nešto što ljudi jednostavno nemaju vremena naučiti i znati, jer nemaju toliko različitih iskustava da mogu usporedjivati stvari. Tim više što sam teoretski dio stekao iz jedne knjige koju sam počeo čitati završetkom fakulteta, a imam je i dan danas i čitam je kao malu Bibliju, a to je "Kibernetika i društvo" Norberta Wienera, knjiga koju smatram da je temelj za razumijevanje naše civilizacije. On je u toj knjizi, koja je početak znanosti o kibernetici, postavio osnovnu znanost bez koje danas ne bi postojalo informatičko društvo. Knjigu je jako malo ljudi pročitalo, iako mnogi koriste tehnologiju koja je u njoj definirana. Pa se onda radi o jako opasnoj situaciji, na koju je upozorio i sam Wiener rekavši da daje čovječansvtu jednu novu znanost, koja se može koristiti za njegovo spasenje, a istovremeno za njegovo uništenje. Budući da danas tehnolozi, ekonomisti i doslovce svi koriste kibernetske tehnike, a nikad nisu pročitali uputu čemu cijela stvar može služiti, onda se događa katastrofa. I tu si, recimo, dajem za pravo da sam donekle prepotentan i umišljen, zato što jednostvno oko sebe vidim taj nedostatak koji je stvar odgoja i škole koja je usmjerena da se nikad ne pita što je kontekst, a kontekst je sve. Znači, malo se ljudi brine o cjelini.

VAL: Smatrate li u tom pogledu sebe inteligentnijim od ostalih, ili jednostavno bolje upućenim?

VEJVODA: Inteligencija je jedna vrlo relativna stvar, radi se o informiranosti. Ja sam pesimist, odnosno, pesimist definiran kao dobro informirani optimist. Jednostavno se ovdje radi o jednom dubokom uvjerenju da nešto temeljno nije u redu, a to nije nikakva filozofija, već jedna politika koja me na neki način upućujue da je društvo pod kontrolom nekih sila kojih nije niti svjesno.

VAL: Koje su to sile, kad ste već krenuli u tom smjeru?

VEJVODA: Te sile su sile onoga što se zove centralizacija, kolektivizam i sve ono što nosi jedna tehnička civilizacija kao što je ova naša, i, doslovno, industrijsko društvo koje smo stvorili je društvo koje vodi doslovno i direktno u tiraniju, a ne u slobodu, kao što se tvrdi. Ta varka koja je stvorena vjerojatno je najopasnija stvar koja se mogla dogoditi. Iako ljudi u dubini moraju znati što se dogadja, stvar je opet u tome da je emocionalni mehanizam straha u toj mjeri zavladao da se stvari odvijaju potpuno suprotno od onoga čemu je cijeli ovaj život u stvari namijenjen.

VAL: Kakav mehanizam straha? Straha od čega?

VEJVODA: Strah od onoga što je zanemareno barem dvije tisuće godina, a to je da se naša cijela civilizacija temelji na grčkoj civilizaciji, koa se, opet, temeljila na vrhunskom pravilu iz Pitijinog proročanstva, a to je "Spoznaj samog sebe". Budući da smo to zanemarili i bavili se samo materijalnim razvitkom, duhovno je polako nestalo, i u stanju u kojem ne spoznajemo sami sebe, onda nas spoznaje netko drugi. Spoznaje nas naša projekcija u onom što je naše tijelo, a naše tijelo je zapravo sve, i ono se zapravo može pretvoriti i u stroj, industriju koja nam se sada vraća kao bumerang i gubimo slobodu od vlastitog proizvoda, koji smo krivo usmjerili, krivo projicirali.

VAL: Jeste li vi tehnofob? Mislite li da je tehnologija u globalu loša ili je samo pogrešno primijenjena?

VEJVODA: Ona je u temelju kriva, zato što je dio prošlosti, prošlih "paketa vremena", kako to kažu u Davanhuru. Stalno upozoravam na Tolkiena i pogotovo, Zvjezdane ratove, koji već 20 godina pokušavaju čovječanstvu objasniti da je tehnologija stara priča i da se moramo nje čuvati jer ne vodi nikuda, samo u propast. Ako nismo prepoznali ono što nam je pred nosom i što Hollywood proizvodi, onda ne znam što treba raditi.

VAL: Postoje ljudi koje govore da Zvjezdani ratovi pokazuju način na koji čovjek treba implementirati u vlastiti život, tj. kako proizvesti suživot čovjeka i tehnologije.

VEJVODA: Da, samo rezultat toga je u filmu, koliko vidim, razaranje. Ako pogledamo kako i zašto je Darth Vader nastao i kako je uništeno 1 500 000 planeta, ja uopće na razumijem kako netko može podupirati tu tvrdnju. Da bi se shvatilo Zvjezdane ratove, treba znati nešto o Josephu Campbellu, o kojem ni u Europi ne znaju puno. On je najveći autoritet za mitologiju i surađivao je s Lucasom na Zvjezdanim ratovima. On je pokušao čovječanstvu objasniti kako funkcionira mitološka matrica koja se praktično održava uvijek, i on mitologiju zove glazbom svemira. Prema tome, Zvjezdani ratovi su objašnjenje te glazbe svemira, mitološke matrice u kojoj, zapravo, živimo stalno, a koja se temelji na upozorenju da je najveće zlo koje postoji moć. A moć nastaje iz dobročinstva, ali pod dva uvjeta: brzo i po planu dobročinitelja. A tehnologija ništa drugo ne čini nego se rukovodi tim principom: daje nam pomoć brzo i po planu onih koji su zamislili tehnologiju.

VAL: U biti, onda se trebamo vratiti životu bez tehnologije, trebamo se vratiti gdje? U feudalno doba, kameno doba ili još dalje? Kako projektirati svoje živote bez prisustva tehnologije?

VEJVODA: Situacija je takva i to Norbert Wiener vrlo jednostavno objašnjava: da smo mi u toj mjeri već izmijenili ljudsku okolinu, uopće prirodnu okolinu, da se sad moramo mi mijenjati da bi se uopće prilagodili toj novoj okolini. Mi nemamo nikakve šanse da se vraćamo nazad, nego možemo ići samo naprijed. A kako će naprijed izgledati, to samo dragi bog zna. Ali, u svakom slučaju ne vjerujem u nikakav povratak jer povratka nema.

VAL: Je li Vaš projekt Auto-lopata nekakav vodič prema novoj budućnosti? Vi tvrdite da je svrha cijelog projekta Auto-lopate izliječenje od ovisnosti o tehnologiji. Možete li pojasniti na kojim principima cijela stvar funkcionira?

VEJVODA: Auto-lopata je samo jedan pomoćni princip, jedna fizička sprava, koja spaja nešto što je sirova tehnologija, automobil, i nešto što je ljudski rad, direktno upotrebljen za održavanje života, znači lopata. Lopata koja je simbol kopanja zemlje da bi dobili urod, a volan je simbol vožnje automobilom koji zapravo nema nikakvog smisla. Prema tome, budući da smo ovisnici, budući da nas je tehnologija omekšala i učinila neotpornim na bilo kakve boli i fizičke napore, sad smo u stanju ovisnosti iz koje bismo se trebali izvući tako da ne činimo to naglo, već da se postepeno odvikavamo od tih olakšavanja i pojednostavljivanja životnih funkcija na ono što je normalno. A to je da svaki čovjek ima svoje vlastito životno iskustvo u prirodi, tamo gdje živi i da imitira stablo, a ne pticu, zato jer je stablo puno adekvatnije živo biće nego ptica, u ovom slučaju.

VAL: Kako Vam ide s Auto-lopatom, kako je prihvaćena? Mislite li da su ljudi shvatili o čemu se tu radi?

VEJVODA: Do sada, gdje god sam prijavio taj projekt, svuda je bio prihvaćen i ljudi to jako dobro shvaćaju jer znaju da je to njihov problem. Svi smo svjesni toga, nema ljudi koji zapravo nisu toga svjesni, vidimo to oko sebe i znamo zbog tisuću stvari da su stvari prešle u ovisnost jer, kao što znamo, ima jedna istina da mozak i um pumo brže dolaze do istine od emocija i tijela. I to je jedan od mehanizama koji funkcionira. Mi svi znamo, manje-više sve, i u tom smislu ja nemam nikog što učiti. Ali, ono što je bitno da se upozori jest da zbog toga što imamo emocije i imamo tijelo, ono ne dozvoljava de se mijenjamo. Prema tome Auto-lopata ima za cilj da fizički tijelo vježba u smislu da se pokuša vratiti na nekakve normalne funkcije u okviru prirode. Ako uopće nadje negdje mjesto da može kopati.

VAL: U cijeloj toj prici pojavljuju se i dva relativno nepovezana lika. Kakve veze imaju s Auto-lopatom i jedan sa drugim Franjo Asiški i Tzu-Gung?

VEJVODA: Cijela stvar je povijesna. Nastanak tehnologije nije se desio preko noći, nego se razvija kroz tisuće godina i to je akumulacija određenog smjera kretanja ljudske misli. Prema tome, 700 godina od danas u prošlost, kada je Sv. Franjo čovječanstvu pokušao objasniti da je čovjeku mjesto sa ovom planetom i sa ovom prirodom, i da je Krist dao život zbog kozmičke skromnosti, to je njegova definicija, on je prema povijesnim podacima skoro izgubio glavu zbog toga, jer je crkva, koja je već tada imala jaku instituciju smatrala to herezom. Međutim, budući da je bio jako popularan, Sv. Franju nisu mogli ubiti, tako da su, čim je on umro, spalili četiri njegova sljedbenika. Prema tome, crkva je zadnjeg nasljednika Krista maknula u stranu i pretvorila jedan kršćanski red koji se trebao baviti ekologijom i zaštitom cijele civilizacije u najmilitantniji red. Sveti Franjo je jedan od ljudi koji je osjetio opasnost nastanka tehnologije. Drugi je Tzu-Gung čija parabola zapravo testira svijest jednog kineskog seljaka, gdje jedan birokrata koji kontrolira da se nitko ne bavi mišlju da počne pokretati tehnologiju, jer su Kinezi zbog nečega, nekog valjda, vrlo davnog iskustva znali da to nije u redu, postavlja mudracu Tzu-Gungu pitanje zašto si ne olakša život strojem koji će mu vaditi vodu iz bunara. Ovaj mu odgovara sa tzv. šest stavaka o tehnologiji gdje se vidi kako tehničke promjene upućuju ne samo na to da se događaju kao takove, već one mijenjaju i životne navike i obrasce mišljenja i vrednovanja. Tzu-Gungovu parabolu nastojim studentima dati tako da je nauče napamet, skoro kao Očenaš i da se vježbaju u tome da je stroj u najdoslovnijem smislu nemoralna stvar na ovoj planeti.

VAL: Znači, Auto-lopata prerasta iz tih početnih okvira i sad već postaje jedan multimedijalni projekt. Što je slijedeći korak?

VEJVODA: Upravo tako. Isto kao što se svaki čovjek individualno liječi od neke bolesti ili nastranosti, tako i društvo u cjelini se može liječiti. Svaki pojedinačno neka sebi odabere tehniku liječenja, od psihijatra, psihologa do raznih duhovnih tehnika, a što se tiče društvenog liječenja, onda ta Auto-lopata može biti lijepi primjer da se otvori jedan stalni natječaj da ljudi izmišljaju razne sprave gdje će javno i multimedijski, kao što ste rekli, moći vježbati prvo svijest o tome da su ovisni, a kasnije i da se fizički polako toga rješavaju. Kako sam ja zamislio svoju Auto-lopatu jest da je ona počela kao predmet, a poslije se pretvara kao osnovna tema za dramu, balet, za operu, operetu i imam namjeru da nastavim s time i da proširujem cijelu ideju na raznorazne načine, medije i oblike prikazivanja tog problema. Tako da, Auto-lopata je multimedijalni projekt, točno, i bio bih veseo kad bi to proširili kao stalni natječaj za sve koji žele sudjelovati u svom liječenju preko društvenih procesa.

VAL: Prijeđimo na neke druge Vaše projekte. Tvrdite da je Vaša misija da pobuđujete neke ideje u ljudima, da ih upućujete na nešto. Što ste Vi, kao jedan od idejnih vođa (s prof. Butkovićem) htjeli poručiti projektom Fenix-ve ili "Od parka do parka"?

VEJVODA: Fenix-ve je bio predivan primjer gdje se pokazalo upravo kako je koruptirano društvo danas u tim tehnološkim promjenama koje se stvaraju posredstvom ratova, jer Fenix-ve je nastao kao posljedica naglih promjena u društvu, da bi se ono još više usmjerilo prema centralizaciji koja je vođena tim tzv. tehnološkim napretkom, pa je u Rijeci onda trebalo doći do nove vježbe kapitala i protoka novca, kako bi se uključili u tzv. tranzicijske procese i trebalo je bilo što graditi, po mogućnosti u centru, da se to vidi i da bude što skuplje. I normalno, budući da osnovni cilj nije bio da se olakša promet u gradu jer je to prosto nemoguće na tom mjestu, stvar se završila tako kako se vjerojatno i treba završiti.

VAL: Kako?

VEJVODA: Tako da se počelo raditi jedan projekt koji nije imao apsolutno nikakve znanstvene osnove za gradnju, jer kroz stoljeća znamo da to mjesto nije za gradnju, i čak u povijesnim knjigama piše, tj. upozorava se, da je to teren s jakom podzemnim vodama. Medjutim garaža i cijeli taj hotelsko-apartmanski projekt se počeo graditi bez ikakvih geoloških analiza, jer su one naručene tek kada se počelo s gradnjom, a to smo našli u dokumentima koje smo izronili iz vode, jer su bili doslovce pobacani u jezero. Tako da je, zbog izbijanja podzemnih voda, koje su stvorile jezerce, cijeli taj projekt stajao godinama potpuno napušten, ali se gradilište počelo pretvarati u vrlo interesantnu prirodnu okolinu. I kad smo shvatili da je jedna potpuno bezumna ekonomska akcija proizvela, nesvjesno, jedan vrlo zanimljiv rezultat, onda smo mislili da će se naći netko tko će shvatiti da se velike greške mogu pretvoriti u lijepe rezultate. Međutim, očito da nije bilo ni imaginacije ni humora ni političke volje da se to shvati pa onda jedino što nam je ostalo jest jedna lijepa dokumnetacija o tom parku koji je mogao danas biti atrakcija, samo da se to pretvorilo u staklenik kakve vidimo u Francuskoj na južnoj obali i kada bi ljudi imali jedan izvanderan komadić prirode usred urbane cjeline. To je bila naša akcija, to je bio glavni cilj, zapravo ukazati na nešto što je atipično i što se ljudima čini čudno, a što je u biti zadivljujuće. Međutim, ipak još uvijek funkcionira srednjevjekovna ikonografija, i, ja bih rekao, ponos onih koji su krenuli u projekt i koji ga nisu mogli ne dovršiti po svojemu. Opet je onaj proncip moći bio u akciji, dakle rješenje se ostvaruje brzo i po viziji dobročinitelja. Znači, stalno se vraćamo na teme Tolkiena i Zvjezdanih ratova.

VAL: Na početku ovog razgovora rekli ste da je kontekst sve. Što stoji u pozadini priče sa Fenix-veom?

VEJVODA:Samo ime Fenix-ve govori nam što se u biti dogodilo u tom takozvanom kontekstu cjeline postojanja, doslovno. Fenix znamo da je ptica koja se rađa iz pepela, dakle nešto što se obnavlja u vječnost. Dodatak "ve" je Venecija, čisto praktični dodatak zbog čovjeka koji je investirao u cijeli projekt s Riječanima, tako da ono što se dogodilo u stvarnosti odražava potpuno simbol imena Fenix. Kroz vatru i oganj strojeva i nasilje nad prirodom i nad gradskim tkivom, koje se u jednom trenu zaustavilo zbog toga što je cijela stvar bila temeljena na raznim makinacijama, stvorilo se nešto što je bilo vrlo pozitivno u istoj onoj mjeri u kojoj je cijela nakana bila loša. Kad se nešto počne tako poklapati - ime sa događajem - onda se to naziva sinhronicitet, dakle nešto što nije slučajno zato što ima veze sa višim razinama naše svijesti i što je bila jedna od glavnih motivacija da smo mi to tamo zapravo i radili jer smo osjetili da tu postoji nešto lijepo, nešto gdje se može nešto naučiti, gdje je grad mogao dobiti jedan predivan spomenik svojoj gluposti, a istovremeno svom Božjem jedinstvu, u najdoslovijem smislu.


--------------------------------------------------------------------------------

TZU-GUNGOVA PARABOLA:

Ako koristim stroj, sve radim kao stroj.
Ako sve radim kao stroj, i srce mi postaje stroj.
Ako mi srce postaje stroj, gubim svoju 'jednostavnost'.
Ako izgubim svoju 'jednostavnost', više ne znam kamo strijemi moj duh.
Ako ne znam kamo strijemi moj duh, to je nečasno.
Nije da ne znam za takve stvari (tehnologiju), sram me je da ih koristim.
--------------------------------------------------------------------------------


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 19, 2005 3:23 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Intervju sa D: Washingtonom iz rujna 2004. /malo kasnim /

Proslavljeni američki tamnoputi glumac Denzel Washington je na nedavno završenoj venecijanskoj Mostri predstavio dva filma u kojima igra tragične heroje: »Tjelesnu stražu« (»Man On Fire«) Tonyja Scotta i »Mandžurijskog kandidata« (»Manchurian Candidate«) Jonathana Demmea. Između nekoliko tisuća akreditiranih novinara bila je prava sreća ugurati se na prezentaciju na kojoj su se vrata definitivno zatvorila kad je ušlo nekoliko stotina ljudi. Kako od danas »Tjelesna straža« (Denzel Washington, Christopher Walken, Mickey Rourke i Giancarlo Giannini) igra u hrvatskim kinima, donosimo vam Denzelova razmišljanja o filmu i karijeri.

Bile su vam važnije emocije lika u »Tjelesnoj straži« od priče o političkoj korupciji u »Mandžurijskom kandidatu«?
– Politička korupcija je nešto što svi očekujemo, što nikog više nimalo ne iznenađuje jer, nažalost, oduvijek je postojala i postojat će zauvijek. Priča o otetoj djevojčici je emocionalno mnogo jača, dira vas direktno u srce. Tko od nas nije sa strepnjom pratio ono što se događalo u školi u Beslanu? Moj lik je bivši agent CIA-e, alkoholičar koji štiti kćer bogatog industrijalca. To je najherojskiji lik koji sam ikada interpretirao, posebno zMacho politika holivudskih studija

Vaša karijera je puna uloga u uniformama...
– To je macho politika holivudskih studija. Heroj koji proganja zle u Hollywoodu je ili policajac ili vojnik. Ja bih trčao za zločincima i kao frizer, ali pravila Hollywooda to ne dopuštaju (smijeh). U tim likovima ne zanima me njihova uniforma, već kako evoluiraju kroz filmsku priču, način na koji rješavaju i nadvladavaju svoje probleme i njihova krhkost. Recimo, iako macho alkoholičarski lik u »Tjelesnoj straži«, John zahvaljujući maloj devetogodišnjoj djevojčici uspijeva pobijediti samoga sebe.
bog svog žrtvovanja za djevojčicu na kraju filma. Otmice djece tiču se nas svih i pred njima ne možemo zatvarati oči. Ovo što se događalo u Beslanu, u ovom ludom svijetu gdje više ništa u borbi za vlastite ciljeve i ideje nije sveto, može se dogoditi svakom djetetu i svugdje.

Je li moguće imati totalnu kontrolu uma nad nekim kao u »Mandžurijskom kandidatu«?
– Zašto ne?! Zar se to već naveliko ne radi s ljudima kad ih se neprekidno »bombardira« reklamama određenog tipa preko televizije ili političkim govorima? To je naopasnija metoda kontrole ljudskog uma. Mi idemo u određenom smjeru, radimo određene stvari i kupujemo određene robe, oblačimo se i pijemo na bazi onog što nam se sugerira preko reklama na televiziji i u drugim medijima. Ideja da nas se može kontrolirati bez našeg znanja voditi udaljena je od stvarnosti. Danas postoje mikročipovi koji se mogu usaditi pod kožu. Ni to nije daleko od nas. Film govori o okultnoj kontroli jednog američkog predsjednika. Znanstvena fantastika. Nadam se da će to i ostati i da ga gledamo samo kao upozorenje za nešto što bi se moglo, a ne bi trebalo dogoditi. Jer, nitko ne zna kamo će nas odvesti tehnologija!


Vjerujete li televiziji?
– Na televiziji govore lideri, nameću svoje slogane, nikad se ne govori o stvarnom životu. Recimo o tome što se događa stvarno s ljudima koji odlaze u rat ili u razne humanitarne misije i koji doživljavaju rat »u prvom licu«, o čemu razmišljaju, kakve se promjene događaju u njihovoj psihi, koje će dileme i traume u sebi doživjeti do i nakon povratka kući. Taj posao objašnjavanja kako ratni događaji djeluju na psihu onih koji se, htjeli-ne htjeli, nađu u njemu, preuzeo je na sebe film.

Aktivni ste u politici? Vjerujete li da jedan dokumentarac kao onaj Mooreov može utjecati na glasače?
– Ja se ne želim upletati u politiku kao mnogi moji kolege. Govoriti je lako. Ne košta ništa. Ali Amerika je i to. Svatko ima pravo iznijeti svoje mišljenje o bilo čemu, pa tako i o politici predsjednika Busha. Moć fima? Vjerujem da film može ljudima otvoriti oči i ponukati ih da prihvate istine različite od onih službenih. Pomogao sam u gradnji sto instituta za djecu siročad koje smo sagradili u Africi. Od silnih milijuna koje zaradim mislim da je pošteno da jedan dio dam onima kojima su najpotrebniji.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ako je netko gledao Mandžurijskog kandidata, može komentar?
Evo, Denzel ipak odskače od holivudskog prosjeka :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 19, 2005 4:35 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Jano,

Uzimajući u obzir ovaj tekst:

http://www.galaksija.com/ispiranjemozga.htm

tu možemo vidjeti da se ispiranje mozga i programiranje ljudi u smislu mančurijskih kandidata obavlja već odavno. (Denzel nam priča o nekoj "budućnosti")

Gledam ovaj vebsajt:

http://www.sarovic.com/

takođe jedan od ljudi humanista sa interesantnim idejama. Čak je napisao i knjigu:

Humanizam - Filozofsko etičko političko ekonomska studija razvoja društva

kao pokušaj da se u pozitivnom smislu promijeni situacija u ovom našem podrumu. Znači, ljudi još uvijek pokušavaju da doprinesu na neki način, što je za svaku pohvalu. Na žalost, medija od ovakvih ne proizvode svoje idole, čak ih potpuno ignorišu.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jun 19, 2005 2:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 03, 2005 7:20 pm
Postovi: 310
Galaksija:
Citat:
ljudi još uvijek pokušavaju da doprinesu na neki način, što je za svaku pohvalu.


Vidim i ja to, ali mi je opet s druge strane žao jer mislim da će biti vrlo razočarani, da će im nade i težnje propasti.

Letimično sam pogledala mali dio sajta i stvarno čovjek ima divne ideje. Valjda ne djelujem preskeptično ako mislim da možeš mijenjati/razvijati uglavnom samog sebe. Možda i pomoći nekoj manjini, ali većina... :cry:

Da - sve su lekcije, ali ima u toj većini podosta dobrih ljudi...
Bar ja tako mislim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned jul 17, 2005 10:29 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jul 13, 2005 8:51 am
Postovi: 58
Lokacija: u žaru borbe
Neuro-lingvističko programiranje... NLP

...kontrola,hipnoza,manipulacija... polaritet 50/50 :D


http://www.neuro-impuls.com/htm/pocetna.htm

http://www.neuro-impuls.com/htm/pin.htm

IMPULS

Centar za učinkovita ljudska djelovanja

Fancevljev prilaz bb / Utrina

10 020 Zagreb

tel: 01/6600 578
fax: 01/6600 568


1. Što je Neuro-lingvističko programiranje?
2. Što znači “neuro-lingvističko programiranje”?
3. Što NLP omogućava?
4. Koji su ciljevi NLP-a?
5. Zašto sudjelovati na NLP treningu?
6. Tko treba sudjelovati na NLP treninzima?
7. Tko profitira od NLP-a i koje su mogućnosti?
Što je Neuro-lingvističko programiranje?

NLP ili Neuro-lingvističko programiranje je studija komunikacije, ljudskog ponašanja i procesa koji se odvijaju u njihovoj pozadini. Osobit naglasak stavlja na proučavanje uspješnosti i modeliranje izvrsnosti u ponašanju. U suštini ono istražuje što je to točno što nekog čini izvrsnim u onome što radi kao i načine kako da i vi postignete slične rezultate. NLP nudi vrlo praktične tehnike koje možete naučiti lako i jednostavno. Na taj način postat ćete bolji komunikator i ostvarit ćete učinkovitost na svim područjima vašeg života. Ono uključuje otkrivanje kako nesvjesne procese kreiranja izvrsnosti učiniti svjesnima i kako omogućiti svima da te procese stvaraju i dupliciraju. Na isti način NLP nam omogućava razumijevanje o tome kako se kreiraju ponašanja kako bi jednostavno i ugodno eliminirali ona ponašanja koja nam nisu više korisna i kako bi kreirali nova ponašanja koja će nas odvesti do željenog ishoda.

NLP se već godinama koristi u vodećim korporacijama i organizacijama u SAD-u i Evropi u svrhu poboljšanja međuljudskih odnosa, a globalno je priznato sredstvo postizanja uspjeha zbog prednosti koje pruža pri razvoju ljudskog potencijala.

Što znači “neuro-lingvističko programiranje”?

NEURO se odnosi na mozak…
…zato što svijet možemo opažati i iskusiti samo kroz naša osijetila, (koja su sastavni dio mozga; vid, sluh, njuh, okus, kinestetika) pomoću kojih ljudi stvaraju svoju stvarnost, svoju zbilju.
LINGVISTIČKO se odnosi na jezik…
…zato što iskustvo razumijemo, dajemo mu značenje i opisujemo ga jezikom, tj. govorom. NLP u potpunosti objašnjava strukturu i način kako jezik utječe na naše razmišljanje, kako oblikuje i mijenja naša raspoloženja i kako određuje naše ponašanje. U NLP-u je važnost govora istaknuta na dva načina; na vanjski način: ono što kažemo i što čujemo, i na unutarnji način: kako interpretiramo doživljaj i kako upotrebljavamo unutarnji dialog. Iz ovog proizlazi da je jezik zapravo sredstvo razumijevanja svijeta, a ne samo sredstvo komunikacije.
PROGRAMIRANJE se odnosi na unutarnje procese…
…zato što razmišljanje određuje sliku koju imamo o sebi i zato što upravlja našim ponašanjem. Većinu onoga što su ljudi sposobni učiniti (ili ne učiniti) izravno je povezano sa njihovim unutarnjim programima. Iz toga proizlazi da je postizanje bilo čega (a osobito onoga što se razlikuje od uobičajenog) zasnovano na našoj naprednoj vještini mijenjanja programa naših mentalnih procesa.

Što NLP omogućava?

Praktično razumijevanje kako mozak radi: kako ljudi misle, uče, motiviraju sami sebe i kako se mijenjaju. NLP tumači kako ljudi pristupaju informacijama i kako do njih dolaze, te kako se to odražava na njihovom ponašanju.

Ključ za otključavanje i riješavanje zagonetke kako ostvariti svoj potencijal razvijajući moć pozitivnog utjecaja na vlastita raspoloženja i stanja svijesti, te na isti način utjecati na rezultate svojih napora.

Znanje kako ljudi komuniciraju; načine na koje sebi ograničavaju, ili stvaraju širi opseg izbora, kontrole i uspješnog djelovanja.

Dinamičke metode kako nešto uspješno činiti, te kako korak po korak postići stanja svijesti u kojima se osjećamo puni pozitivnih izvora, samopouzdanja i snage. Te metode nam omogućuju postizanje željenih ishoda u bilo kojem području našeg života, čak i u onim područjima koja su se do sada doimala izvan naše kontrole i bez mogućnosti izbora.

Znanje i vještine koje NLP omogućava su primjenjive u bilo kojoj poslovnoj situaciji. NLP vam daje jednostavna znanja za unaprijeđivanje odnosa medu ljudima i vještine koje vam omogucavaju da saznate što vaši poslovni partneri misle. Također vam daje vještine za izlaganje prezentacija, vještine pregovaranja, tehnike za postavljanje ciljeva, odabiranje odgovarajuceg oglasnog materijala, motiviranje drugih, kreativno mišljenje, vodenje sastanaka i još mnogo toga.

Koji su ciljevi NLP-a?

· poboljšati komunikaciju osobe sa samom sobom i sa drugima,
· omogučiti ljudima učinkoviti pregovaranje u odnosima i dobivanje željenog ishoda,
· kreirati bolje osobne i profesionalne odnose,
· zamijeniti stare, beskorisne, stavove i ponašanja novim, boljim i korisnijim stavovima i ponašanjima,
· eliminirati stare obrasce ponašanja i ometajuća iskustava koja čovjeka sprečavaju da sebi stvori život kakav želi,
· trajno odstraniti fobije, strahove, anksioznost i panične atake,
· pomoći pri učenju kako kreirati izvrsnost u bilo kojem području života, SADA!
· dati ljudima potrebne tehnike, znanja i vještine za postizanje osobnog i profesionalnog uspjeha.

Zašto sudjelovati na NLP treningu?

Jeste lizainteresirani naučiti kako bolje komunicirati sa sobom i s drugima? Možda imate problema u nekim odnosima ili pri dobivanju onoga što želite? Jeste li zainteresirani za stvaranje boljih odnosa u svom životu, kako u osobnom, tako i u profesionalnom? Možda ste već umorni od starih ponašanja ili stavova i želite ih promijeniti jednom za svagda? Biste li voljeli riješiti se starih obrazaca i prošlih iskustava koja vas neprestano ometaju pri stvaranju vaših želja? Naučite eliminirati fobije, strahove, tjeskobu i panične atake. NLP vam može omogućiti kako da stvorite izvrsnost u bilo kojem području vašeg života, SADA!

Tko treba sudjelovati na NLP treninzima?

NLP treninzi prikladni su za učitelje, edukatore, terapeute, savjetnike, pregovarače, stručne suradnike, učenike, ravnatelje, rukovodioce, kao i sve one koji su zainteresirani za osobni razvoj ili poboljšavanje svojeg radnog učinka i djelovanja, kako na profesionalnom ili osobnom planu, tako i na planu pozitivnog utjecaja na druge.

Tko profitira od NLP-a i koje su mogućnosti?

· Svi sudionici treninga uče načine kako da postanu motiviraniji za postizanje svojih ciljeva i kako da ih s uspjehom ostvare.
· Rukovodioci i ravnatelji uče što motivira njihov kadar, te kako da uspješno rukovode svojim timovima u svrhu postizanja maksimalnih rezultata.
· Učenici u mladoj dobi uče kako steči stav prema životu koji se bazira na ekologiji, uspjehu i ljubavi.
· Učitelji, treneri i edukatori savladavaju nove paradigme učenja u svrhu razvijanja rapora i motivacije kod ljudi koje podučavaju. Oni uče specifične strategije učenja kako bi omogućili uspjeh kod svih “učenika”. Također uče tehnike za rukovođenje s tzv. teškim ljudima te tzv. nemotivirajućim okolinama.
· Savjetnici i stručni suradnici uče komunikacijske tehnike modelirane prema najvećim svjetskim komunikatorima. Ove tehnike omogućuju im dobivanje trajne promjene kod svojih klijenata.
· Terapeuti uče tehnike psihoterapije bazirane na uspješnosti, brzini, lakoći, i jednostavnosti uz maksimalizaciju ekologije prema klijentima, minimalizaciju napora i optimalizaciju učinkovitosti.

_________________
mesi sine, mesi...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Programiranost ili OPS?
PostPostano: pon aug 01, 2005 1:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet jun 30, 2005 6:01 pm
Postovi: 169
Lokacija: Zagreb
Tu se cesto govori o programiranosti ljudi, kako se vrlo velikoj vecini ljudi ovakvo nesto ne bi moglo reci itd. A siguran sam da se u svakom od nas nakon sto smo vidjeli neke moguce objektivne realnosti tu i tamo pojavljuje neko odbijanje tog svega i na neki nacin se sve to cini smjesno. I onda recimo pokusate zamisliti kako iznad vas mozda upravo sad leti nekakav NLO ili kako je veliki broj ljudi oko vas implantiran ili pokusate zamisliti kako postoji mogucnost da ce za par godina doci hrpa vanzemaljaca ili kako ce se u medijama objaviti njihova prisutnost (prisutnost grey-a) itd. i sve to skupa se cini jednostavno smijesnim i nevjerojatnim i onda se javi nekakva zelja u vama da sve to odbacite. Dakle sto zelim rec? Kasiopejci su vec rekli kako OPS bica ne mogu vidjeti objektivnu realnost, zapravo, mozda se moze reci i da ne zele. Takva bica ako se bore svojom zeljom i svojim vjerovanjem zele vidjeti samo jednu realnost i to onu kakvu zele ili kakva je za njih dobra. Zelim rec da odbojnost koja se javlja u ljudima prema ovome svemu mozda nije programiranost nego se upravo radi o vjerovanju u nekakvu realnost i ovisnosti o tome. Tu se vec puno puta govorilo o tome kako je svaki covjek slobodan i kako tu slobodu ne treba narusavat i ogranicavat. Zapravo, to je upravo nacin na koji se OPS bori protiv OPD-a. A ako gledamo obrnuto, OPD se bori djelovanjem. Ali, takodjer, mozda onaj OPS orijentacije objektivnu realnost dozivljava kao napad, bas kao sto bi onaj OPD orijentacije dozivio kao napad narusavanje njegove slobodne volje. OPS orijentiran bi mogao nas sve ovdje nazivati ludjacima, tvrdeci kako smo svi mi izgubili doticaj sa realnoscu, ali ako se malo bolje pogledaju stvari, tko stvarno gubi doticaj sa realnoscu? Ako se pogleda nekakva 'normala' ovdje ili prosjek, svodi se na to da ljudi zele materijalne stvari koje si ne mogu priustiti (i mastaju o tome), zatim postupaju nelogicno samo da bi nesto ostvarili. Ili recimo, cak je normalno da neko u kockarnici popusi sve sto ima, zar ne? Dakle, tu se radi o nekakvoj ovisnosti o zelji i ovisnosti o jacanju svog OPS oprijedjeljenja (ili mozda samo o ovisnosti o takvom opredjeljenju) i sve to je sirokim masama normalno. Dok se pokusaj trazenja objektivne realnosti smatra nekakvom vrstom ludila. OPS ne moze bas protiv svoje prirode, osim ako mu se ne radi o zivotu. Takodjer, meni se sve cini da ovo tu ne moze biti daleko od istine, kao da je manjina ptica koja zeli poletit uletila u krdo slonova sa dugackim surlama koje ne zanima transformacija u nekakve ptice, nego samo povecanje surle kako bi mogli dohvatiti sto vise i sto vise ptica baciti na zemlju.

Ali, jos nesto bi ovdje htio spomenuti. Kasiopejci su takodjer rekli kako stvari nece bas ispasti onako kako lizzy-ji zele. Mozda se i tu radi o vjerovanjima mase. Dakle, zelim rec da je cilj lizzy-a mozda malo drugaciji nego sto se cini i da je mozda realnost drugacija. Kako ja to sve skupa vidim, onih koji prihvacaju postojanje illuminatija, grey-a i svega toga kao moguce je vrlo malo i nisu bas u poziciji da poduzmu nesto. Ali, sve skupa nece valjati ako ne dobiju mase da idu bas u onom smjeru u kojem zele. U njihovom vjerovanju se ne nalazi mogucnost 3. svj. rata, odnosno mase ipak ne zele da do takvog neceg dodje. Takodjer, dolazak vala bi mogao povecati svijest odredjenog broja i tako ih mozda udaljiti od njihove OPS orijentacije, cime bi veci broj mozda pokusao odbacit borbu protiv terorizma, sigurnost itd i neki mozda vec u sebi nalaze nekakvu objektivu koja im govori da se sila ne moze istrijebiti silom. Illuminati isto tako ne mogu raditi velike korake nego male. I takodjer, moraju sve vise ogranicavati slobodnu volju ljudi, sto takodjer moze rezultirati sve vecim otporom. Ali, ako su stvari takve, onda ih ovaj mali postotak koji kuzi o cemu se sve radi mozda niti ne zanima, jer imaju veliki problem kojim se moraju baviti. Ne znam, htio sam samo iznijeti ovo i vidjeti sto drugi misle.

Takodjer, ovo je mozda jos jedan nacin da netko u sebi vidi OPS orijentaciju i bijeg od trazenja objektivne realnosti. Cesto ljudi kazu da je sve moguce, ali kada treba razmotrit mogucnosti, uvijek postoji odredjena zelja da se covjek vrati u pocetno stanje pasive.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon aug 01, 2005 2:10 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6376
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
OPS orijentiran bi mogao nas sve ovdje nazivati ludjacima, tvrdeci kako smo svi mi izgubili doticaj sa realnoscu,


Mogu oni pričati i misliti što god hoće. Osobno me baš briga šta neko misli o meni ili ovoj grupi ljudi koji žele nešto saznati i napredovati. To je njihova slobodna volja, nek misle što ih volja. Ja se nikome ne trebam dokazivat ili nešto nametati nekome. I neću živjet kako drugi misle - to vam je velika zamka u koju mnogi padnu i ne mogu se nikada izvući van.
Da tuđe misaone forme formiraju vaš život?! Prestrašno ! Onda ste non-stop u konfliktu s okolinom... pa sami zaključite što iz toga proizlazi.

Inače slažem se s većinom ovoga što je Dreamback napisao.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto aug 02, 2005 12:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jul 08, 2005 4:52 pm
Postovi: 744
It is better to be hated for what you are than loved for what you are not. ;)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 384 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz