Sada je: sub apr 27, 2024 11:05 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Prepoznavanje obrazaca ili kako znati gdje je kraj iluzije
PostPostano: uto sep 13, 2011 11:46 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Bez nekog velikog uvoda,samo pokušavam prepoznati kraj svih onih obrazaca po kojima djelujemo u ovoj našoj "stvarnosti".Primjećujem dosta šablona vezano za sve teme ovde na forumu u načinu pristupa istima.
Tu mi se postavlja logično pitanje,Gdje je kraj ove iluzije i postoji li on uopšte ili je i to samo još jedna vješto kreirana iluzija sa svrhom da nas drži u vječnoj potrazi za smislom,dok se ustvari čitavo vrijeme samo vrtimo u krug?

Možemo li sa sigurnošću reći da smo prepoznajući jednu zabludu našli izlaz iz nje,ili smo pritom nesvjesno upali u drugu i tako se od zablude do zablude vrtimo iz kruga u krug.

Mogu li i pojmovi tipa,OPS,OPD,denziteti,realnosti,dimenzije i sl. koje smo prihvatili kao konstantu u našim opisima svega što pokušavamo shvatiti takođe biti dio obrazca koji ima za cilj a nas drži na određenom nivou svijesti,isto kao i lakše svarljive zablude koje smo već davno prežvakali?

Je li moguće da dio velike zavjere bude i to da nam pruži mogućnost da prepoznamo neke manje šeme, samo da bi se osjetili lažno slobodni i nesvjesni stvarnog ropstva koje nudi ova velika?

Gdje je kraj svemu tome? Kako prepoznati istinsku slobodu kojoj svi težimo,a da se pritom ne zalijepimo za još jednu iluziju gdje će taj osjećaj slobode biti samo još jedan san?

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prepoznavanje obrazaca ili kako znati gdje je kraj iluzi
PostPostano: uto sep 13, 2011 4:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
Sve je moguce i nista nije nemoguce.

:occasion5:

Nemoj da se pitas vec prihvati onaj odgovor koji imas u dubini duse. Na zalost,ipak je ova igra individualni sport kao biciklizam npr. 200 biciklista se trka ali svako vozi za sebe u sustini.Jeste da ima ekipa i da se pomazu ali samo pobednik ulazi u istoriju.Ti ``ostali`` iz ekipe su tvoje okruzenje uz pomoc kojih uvidjas stanje stvari i svi oni koji nemaju pojma o cemu se radi (pod pretpostavkom da mi znamo :shock: ) su tu da bi ti jos vise napredovao koliko god to nemalo smisla ponekad.
Ovde cu iskoristiti Jackovu frazu :``ovo je samo moje subjektivno misljenje, he he ``.
Pozdrav istome :thumbup:


I da, izgleda da je SVE JEDNA VEEEELIKA ILUZIJA !?!? \:D/

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prepoznavanje obrazaca ili kako znati gdje je kraj iluzi
PostPostano: uto sep 13, 2011 7:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Da,to bi moglo biti jedino riješenje,ključ vjerovatno i leži unutar nas,ali realno meni unutrašnja intuicija jedino pomaže prepoznati pojedine dezinformacije iz "sumljivih" izvora i do sad sam se samo uspješno čupao iz novih obrazaca.
Da bi prepoznao jedan kao takav,uvijek mi se ponudi drugi kao alternativa i ja se na momenat osjetim prosvjetljen,a onda opet nakon nekog vremena ponavljam priču.
Do mase zaključaka sam i došao oslanjajući se na intuiciju,ali vremenom shvatim da se ustvari čitavo vrijeme borim sa iluzijama onoga što sam negdje pročitao,pogledao ili na bilo koji drugi način spoznao.
Ništa se novo ne dešava,stalno se selim iz jedne "stvarnosti" u drugu trošeći gomilu energije,a svo to vrijeme prati me neopisiv osjećaj stagnacije na jednom mjestu.Realno, nema nikakvog napretka.

Da se ne shvati krivo,davno sam se riješio zabluda fizikalnog svijeta i prepoznao svrhu svog bivstva u duhovnom,ali možemo li mi uopšte doći do spoznaje kroz same sebe,ili uvijek moramo koristiti nekakav izvor,kao smjernicu u kom pravcu treba da nam idu misli?

I na kraju ko nam garantuje da opet nećemo doživiti onu situaciju kad nam se čitav svijet koji smo mislili da poznajemo sušio pred očima jer smo"progledali".

Tog dana smo i postali svjesni veličine iluzije 100% ubjeđeni da smo konačno slobodni,ali kad malo vratiš film unazad i onda smo imali isti osjećaj,niko nas nije mogao ubjediti u suprotno.

Hoćemo li opet nakon nekog vremena ovaj sad filing zamjeniti sa onim "Joj,koje smo budale bili..."

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prepoznavanje obrazaca ili kako znati gdje je kraj iluzi
PostPostano: uto sep 13, 2011 8:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet aug 19, 2010 5:15 pm
Postovi: 247
Nemoj se vezivati nizasta.Prosto i jednostavno.Nikad neprihvataj istinu kao takvu iz samo jednog izvora.

``U dobru se ne ponesi u zlu se ne ponizi``

A nastavak ove sapunice se tek snima pa cemo videti dal smo bili u glavnim ili sporednim ulogama. :occasion5:

_________________
Kad sam prestao da se plasim smrti,prestao sam da se plasim i zivota


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prepoznavanje obrazaca ili kako znati gdje je kraj iluzi
PostPostano: sri sep 14, 2011 10:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet aug 11, 2011 1:06 pm
Postovi: 557
Da,baš i djeluje ko sapunica.Psihološka drama sa dosta SF elemenata uvijena u nadrealno ruho sa prilično izvitoperenim elementima komedije i tragedije,ili ukratko...
Neznaš ko koga j.....

Samo nekako gledajući kroz istoriju, mi budemo ti na kojima se kola slome.Uvijek izmanipulisani do te mjere da svaki naš potez ide u korist njima,ubjeđeni pritom da je svaka ta odluka samo naša.

vrzma mi se po glavi da svaka misao i ideja koja se kao slučajno rodi ima zakačenu strunu čiji drugi kraj čvrsto stoji privezan na prstima gospodara lutaka.

Situacija sna u kome sanjaš da si budan.

A opet možda je i taj moj osjećaj proizvod iluzije,da u budnom stanju još uvijek mislim da spavam.

Kakva konfuzija! ](*,) zanimljivo je što u oba slučaja stvari idu opet samo njima na ruku.Iluzija je samo ideja od koje svatko od nas pravi svoju realnost.Postavlja se pitanje šta je izvor te ideje.

Baš me interesuje postoji li način kojim bi mogli ispitati granice iluzije.

_________________
"...nebo je bilo u meni.Ne spoznah to dok ne padoh među zvijezde..."
natpis sa stećka.

http://putnikova-pjesma.webnode.com/
http://balada-o-bezimenom.webnode.hr/
https://pleromabl.blogspot.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Prepoznavanje obrazaca ili kako znati gdje je kraj iluzi
PostPostano: ned feb 25, 2024 7:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 15, 2024 8:06 am
Postovi: 112
gdje bi bio kraj iluzije,nemam pojma,jako teško pitanje...
medjutim neki obrazac u vezi naglog razvoja AI izgleda da postoji,do 2008.-09. su organizovani šahovski mečevi svjetskih šampiona protiv najjačeg AI u tadašnje vrijeme,tu je bilo svega,prodaje mečeva,ravnopravne i tijesne borbe,ali tamo gore pomenute godine sve je stalo iz razloga što su ljudi u oblasti šaha priznali totalni poraz,pa su dalji mečevi tog formata izgubili smisao...

u tom momentu posljednji neosvojivi bastion što se tiče misaonih igara je postala drevna azijska igra GO,što se pripisivalo njenom više strateškom karakteru gdje igrač igra poteze više po osjećaju,za razliku od šaha koji je bio više taktičkog(računalnog) tipa "ako on ovdje,onda ja ondje".u partiji šaha sve figure su na pocetku u igri,pa se postepeno njihov broj reducira,a u GO-u je skroz obratno,počinje sa praznom tablom,no kako se razvija igra,počinje sve kompleksnija "velika gužva u kineskoj četvrti"...

sve je mirovalo do 2018. kada je googleov tim napravio program alpha go,kojeg su istrenirali da na osnovu reprodukcija AMATERSKIH,a ne partija vrhunskih igrača(vrlo važno i rekao bih dosta prepotentno,poruka izmedju redova daćemo ljudima fore,u šahovske AI programe su stalno ubacivali partije vrhunskih igrača),taj program igra sam sa sobom čitavo vrijeme i tako ujedno i "uči"...(primjenili su neki "monte karlo" način AI razmišljanja,slabo se razumijem u to)...

za oponenta je izabran Lee Sedol koji se smatra jednim od najvećih igrača u istoriji te igre,imali su i neki pripremni meč sa prvakom Evrope iza zatvorenih vrata,čisto da vide kako će stvar hodati,meč je izazvao ogromnu paznju u toj vrsti zajednice,pošto u GO-u nema nerješenih partija, igrano je 6 partija,AI je totalno demolirao predstavnika ljudi sa 5:1,malo su se bili uzfrkisali kad je Lee Sedol nekako dobio tu jednu partiju,misleći da je pronašao slabu tačku AI-a,ali to je manje-više bilo to...bile su zanimljive reakcije vrhunskih igrača koji su komentarisali aktuelnu partiju,pa ih odredjeni potez alpha goa skroz zbuni,ne mogu dokazati da je potez loš,a ne mogu ga ni razumjeti,pa su im vilice znale biti otvorene od šoka,iako su čitav život proveli igrajući tu igru,ali tada je došlo nešto za njih skroz novo i neobjašnjivo,i sam rezultat je za ljude bio totalno senzacionalan,očekivala se bar neka malo ravnopravnija borba ili barem sa više otpora...

kao da im je to bio neka vrsta konačnog testa,na kraju meča su vrlo neubjedljivo promrmljali da će tu tehnologiju odsada koristiti u nekakve "medicinske svrhe" :^o ,kasnije su jos malo rekreativno odigrali mečeve sa ostalim igračima,i naravno satrali ih...
poslije toga samo su nestali,ali imam utisak da im je to dalo opasan vjetar u ledja,poslije toga AI postaje svakim danom sve jači,i to GIGANTSKIM KORACIMA.isto je zanimljivo da u odnosu na šah uopšte nije bilo čestih odmjeravanja snaga sa ljudima,i to je bio prvi put da su izazvali ljudskog šampiona što je isto bilo iznenadjenje, GO su do tada zaobilazili u prilično širokom luku čak i sa nekim prosječnim igračima,dok izgleda nisu osjetili da su dovoljno "ojačali"...

2017.ubacivanje NLO fenomena u svjetske masivne medije
2018.ubacivanje AI u sve ozbiljniju priču
2020.plandemija
2022.Ukrajina-Rusija sa poskupljenjem cijena kao pratećim "začinom"
2023.Palestina-izrael
dodati tome razne imigrantske krize i borbu za prava svega i svačega...

kad se sve to malo sumira,dečki uopšte nisu sjedjeli prekrštenih ruku,nego naprotiv, bili su prilično marljivi...malo odavde,malo odande,kako to već oni vole da odvajkada rade


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 124 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz