Sada je: čet mar 28, 2024 9:59 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 128 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 11:42 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
* Menjam misli da bih prekinu kontinuitet jednoličnosti.
Uključujem strpljivost u toku pisanja. Proveravam šta ću reći i gradim rečenice namerno filtrirajući ih od onog što mi se nesviđa.

*Tehnika?
Možda jedan od delova treninga bio bi nevezivanje za predmet pažnje. Tu se podrazumeva i gotovo maksimalna koncentracija ali i rezerva koncentracije kojom se ostaje mirno na svom mestu + bude spreman za novu koncentraciju pažnje. Ovo bi značilo da nesmeš da se umoriš između dve koncentracije na predmet pažnje.
Za ovo je potrebna energija iz ne-rada.

Ako se zatrčiš 50m i potom naglo ukopaš u zemlju, možeš lako uvideti koliko si neopterećen. Kod neopterećenog rad srca se smiruje vrlo brzo jer novi inventar nameće tišinu, da bi mogao jasno nameravati sledeći korak .

Čini se da su telesne vežbe zdrave tako da bi trebalo vežbati. Sklekovi nisu dobri jer se skriveno očekuje porast snage a ustvari troši se puno energije dok se izvode. Telu je potreban ne-rad, vežbe koje daju puno bez trošenja energije.

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 12:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Promatrač je napisao/la:
Tu je sad sraz više pristupa, više učenja i nazivlja koja u svojoj sveukupnosti možda uglavnom pričaju o istome...

Sigurno.
Kojim god da putem išli destinacija je ista.
Dorokusai možda ide vozom, Alf busom, ti voziš svoj auto, ja idem pješaka, neko možda puzi na sve četiri.
To je manje više ne bitno jer, svi znamo priču o kornjači i zecu
:roll:

Dorokusai je napisao/la:
Možda jedan od delova treninga bio bi nevezivanje za predmet pažnje. Tu se podrazumeva i gotovo maksimalna koncentracija ali i rezerva koncentracije kojom se ostaje mirno na svom mestu + bude spreman za novu koncentraciju pažnje. Ovo bi značilo da nesmeš da se umoriš između dve koncentracije na predmet pažnje.
Za ovo je potrebna energija iz ne-rada.

Samo da prevedem ove riječi.
Sav ne rad je u stvari meditacija.


@Alf
Šteta je što nisi implementirala meditaciju u svoj put.
Jasno je zbog čega ne dolazimo do razumijevanja.
Deprogramiranje uma se neće dogoditi bez meditacije jer nema šanse da postaneš u cjelosti svjesna suptilne pojave zvane misli bez meditacije.
Čak me i začuđuje malo kako se može raspravljati o tome bez da se osnovna stvar ne učini.
Slično je kao kada bi dva wanna be ribolovca raspravljala o ribolovu a bez da imaju štapove a tek rijeku...

Termalni Bata je napisao/la:
Sve je to super na mikrokozmickoj razni...Ali sta je sa makrosvemirom? :D

On može sačekati. Prvo osnovne stvari.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 1:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Termalni Bata je napisao/la:
Sve je to super na mikrokozmickoj razni...Ali sta je sa makrosvemirom? :D


Jedan mudrac mi je nedavno rekao da je mikrokozmos zapravo ovaj svijet vani, tonal vremena koji zajedno gradimo sa svim njegovim očekivanjima i samorefleksijama, dok je makrokozmos zapravo ono unutra, tišina koja jesmo.

@Dorokusai, do koje razine može ići ovo tvoje deprogramiranje podsvijesti, tj. i uma? Ja sam uhvaćen sad u fazi kad sam postao svjestan mnogih podsvjesnih shema. I ono što je začuđujuće, kad sam ih se probao riješiti, ispada da su se opirale, kao da su živi, odvojeni entiteti, od mene, a opet su tvorevine, sjene mog uma. Koliko shvaćam, kad neku shemu dugo gradiš i daješ joj pažnju i energiju, ona postane samodostatna, tj. hrani se dalje tobom bez tvojeg nužno svjesnog sudjelovanja. Sama borba da joj se otrgneš je obično, bar u mom slučaju popraćena spoljašnim opstrukcijama od raznoraznih entiteta koji nemaju veze nužno sa određenom podsvjesnom shemom, ali su tu da drže taj cijeli skup programa osiguran u mojoj podsvijesti. I što onda, kad se jednom riješiš shema? Dobivaš višak energije, tj. točno, no pretpostavljajući da taj višak dalje ulažeš u napredak svijesti, otuđuješ se od ovog svijeta. Postaješ morbidan, čudan i neljudski za druge ljude, a da ne pričam koliko je teško navlačiti i svjesno održavati masku pred njima. Ono što je najgore je, što da bi održavao masku, moraš joj davati pažnje i energije, graditi je svjesno i pažljivo da bi izgledala autentično. Gotovo da sam sebe moraš uvjeriti da je ona istinita, da je ona ti. A pogodi što onda? Maska će oživjeti i opet ispočetka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 1:49 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
@Sjenko, dobro si primetio sve to.

Jako je teško imati potpunu kontrolu. Ali to je naizgled. Energija je u nama konačna što znači da se može odvijati potpuna kontrola.
Maske jesu bolne ali su i efikasne ako se učini znak ne-rada pre odziva na sledeću koncentraciju pažnje na koju smo pozvani.

Postojanje stranih entiteta ako je istinito onda treba uračunati da poznaju naš inventar sklonosti.

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 1:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Sjenko je napisao/la:
I što onda, kad se jednom riješiš shema? Dobivaš višak energije, tj. točno, no pretpostavljajući da taj višak dalje ulažeš u napredak svijesti, otuđuješ se od ovog svijeta. Postaješ morbidan, čudan i neljudski za druge ljude, a da ne pričam koliko je teško navlačiti i svjesno održavati masku pred njima. Ono što je najgore je, što da bi održavao masku, moraš joj davati pažnje i energije, graditi je svjesno i pažljivo da bi izgledala autentično. Gotovo da sam sebe moraš uvjeriti da je ona istinita, da je ona ti. A pogodi što onda? Maska će oživjeti i opet ispočetka.

Tvoje pitanje je upućeno Dorokusaiju ali biću slobodan da probam...
Alienacija od ovog svijeta je jedna unutrašnja stvar. Jasno, odraziće se i na okolinu, ali zbog čega kažeš morbidan, čudan i ne ljudski? Nešto je skrenulo. Ko ocijenjuje? Iz čije perspektive?
Ako sam kažeš da si morbidan onda obrati pažnju na to. To je još jedan objekat kojeg treba biti svjestan. Ti si posmatrač, praznina u kojoj se to događa, zadrži to shvatanje kada se te "misli" pojave.
Maske za druge ljude? Ostalo je dakle nešto u tebi zbog čega je potrebno da koristiš maske, nešto što želiš uraditi a drugi su ti potrebni. Želja da se uklopiš prevladava zato i ova pitanja.
Nedavno sam imao isti ovakav razgovor sa jednom osobom, njeni argumenti su bili identični.
Kada se osjeti ono vječno koje si sam ti, tada razumiješ čemu služi obitavanje u ovoj domeni.
Pravi je izazov ostati svoj sa svim tim interakcijama sa društvom ali tako rasteš.
Ako se uspiješ odvojiti od misli, želja, emocija i tijela nećeš izgubiti ništa jer one nisu tvoje biće. Štaviše, još jasnije ćeš ih osjećati i posmatrati, bistrina je neizreciva.
Programirani um će izgubiti moć nad tobom, um postaje tvoj instrument i koristićeš ga kada ti tako odlučiš. To će postati spontano iako je u početku jako teško i enormna količina energije je potrebna da se pažnja održi, da se ostane svjestan, oprezan.
Ne smiješ dozvoliti da se pravila društva, koje je tvoj um naučio i kojim se vodi, pokažu kao tvoja vodilja za dobro i loše. Oni nisu svjesni a oni su gomila i normalno da smatraš da treba da se prilagodiš kako bi opstao ali i ako još uvijek moraš koristiti maske čini to sa punom svjesnošću pa ćeš se najednom odvaliti od smijeha kada shvatiš apsurd tog načina interakcije.
Biće raste u tišini i svaka maska je smetnja za njegov puni sjaj.
Moraš odabrati između njega i njih.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 2:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Drugi ljudi ocjenjuju bajs, i zbog interakcije s njima ti trebaju maske. Jer ne, nemogu ja biti JA, na poslu, sa kolegama, sa prijateljima, sa roditeljima i slično. Da, mogu ja odbaciti sve to, ali sumnjam da će mi moja tišina i meditacija servirati hranu na stol, topli dom, struju, vodu i ostale esencije. Oni osuđuju i oblikuju, a sad i ti radiš isto nesvjestan što radiš, čim mi pripisuješ uobičajne sheme poput želje za uklapanjem. Ja imam želju preživjeti da bi otkrio tko sam i što mi je činiti, to je sve.
Nemam želja niti se smatram ičim. Ovdje pričam o praktičnosti a ne o filozofiji. No hvala ti na pokušaju odgovora.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 3:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
Prosečni ljudi koriste maske ali ih ne tumače maskama već iskrenom emocijom. Iskrena emocija jedne od maski u drugog čoveka povlači njegova očekivanja da se u tom skladu vrši odnos.
Da se neko nebi upleo u tuđe očekivanje on mora izvesti prepredenost za svoju pažnju.

Recimo, radiš za kompjuterom i iznenada tvoj otac dođe da zatraži tvoju pomoć. Ti se moraš odazvati. Trik bi bio, učiniti malu neobičnost za svoje oči (skrivenu od drugih oči) kako bi se um bavio tom neobičnošću dok se krećeš ka izvršavanju zatražene pomoći. Mala neobičnost ostavlja trag za memoriju predhodnog stanja svesti. Dovoljno je napustiti prostoriju držeći kvaku vrata suprotnom rukom, realizovaće utvrđivanje važnosti prema sledećem činjenju.
Nema nečeg važnijeg od nečeg drugog.

Insistiram na ne-radu jer zaista nisam primetio da ga neko hvali i savetuje.

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 5:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Zanimljivo dorokusai, predlažeš neku vrstu konstantnog nerada, tj. da zavaram đubre prije nego što stigne pohvatati moju misaonu liniju i izopačiti ju. Samo što, problem je ako ja misaono odlučim nešto samo za moje oči, đubre će to znati unaprijed. Ideja za nerad bi trebala doći od onog drugog uma.

Podsjetilo me ovo što si napisao na jednu tehniku koju sam davno čitao. Zove se anchoring, što bi značilo usidravanje. Poanta tehnike je u tako nekom neobičnom pokretu koji naučiš u povišenom stanju svijesti, te to stanje usidriš u taj pokret. U teoriji bi onda, trebao tim određenim pokretom, npr. stavljanjem palca preko kažiprsta, prizvati stanje svijesti koje si u isti usidrio.

Općenito je kod takvih radnji problem što ih um (popularno đubre) uzme zdravo za gotovo, uvrsti u svoju šemu te se kasnije više njima neda prevariti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 6:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
@Sjenko, opisću jednu vežbu ne-rada za jačanje volje, i zanima me tvoje mišljenje.

- Pred sobom na podu postaviš dva ručna tega. U stojećem si položaju. Imaš nameru presaviti se da zahvatiš tegove i podigneš da bi otpočeo sa vežbom. Presavio si se i zahvatio tegove, ali odustaješ od namere i vraćaš telo u početni položaj.
Ponavljaš istu nameru sa potpunom željom da podigneš tegove, presavijaš se, zahvataš tegove, ali se predomišljaš sprovesti želju u delo, vraćaš telo u početni položaj.

I tako nekoliko puta do sledećeg osmišljenog ne-rada.

Moraš primetiti da se ostvaruje veliki napon u vežbi...

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 6:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Djeluje jako frustrirajuće za um, što možda i nije loše ako ga želiš kažnjavati :) Zapravo malo podsjeća na svaki metafizički rad, moraš se namučiti da uopće da dođeš do nečeg i uvijek ti je na vršku prstiju, ali nikad ne dođeš potpuno do toga. I tako uvijek ispočetka.

Moglo bi i bit dobra vježba za leđa ako radiš pravilno :toothy2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 7:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
Zanimljivo da koristiš reč 'frustrirajuće'.

Znači, namerno frustriranje uma je dovođenje uma pod kontrolu - zauzdavanje uma.

Volja očito voli zauzdavanje uma.

Dakle, volji je problem nezauzdanost uma...

@Sjenko, hvala na odgovoru.

:love6:

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 7:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Nema na čemu.

dorokusai je napisao/la:
Znači, namerno frustriranje uma je dovođenje uma pod kontrolu - zauzdavanje uma.


Zapravo, u zadnje vrijeme i ja dolazim to istog zaključka. No ne treba zaboraviti da je to samo dio prakse treninga svijesti. Tu treba i uzeti u obzir duh i namjeru kao ono što daje komandu volji, ako razumiješ što hoću reći, jer volja sama po sebi nije ništa osim pokretačke snage.

Isto tako, ne treba gurati um na nešto na što nije spreman jer bi to moglo dovesti do gadnih oštećenja. Um postane ne funkcionalan za raditi u ovom svijetu, a pak nemreš ga se takvog potrganog ni otarasiti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 8:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Sjenko je napisao/la:
Djeluje jako frustrirajuće za um, što možda i nije loše ako ga želiš kažnjavati :) Zapravo malo podsjeća na svaki metafizički rad, moraš se namučiti da uopće da dođeš do nečeg i uvijek ti je na vršku prstiju, ali nikad ne dođeš potpuno do toga. I tako uvijek ispočetka.

Moglo bi i bit dobra vježba za leđa ako radiš pravilno :toothy2:

Postoji nešto lakše,tuširaj se u totalno hladnoj vodi. :grin:
To je moj način posljednjih 3 mjeseca.

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 8:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Hahaha, to frustrira i cijelo tijelo :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 8:21 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
I spusta chunu :mrgreen:

Nisam dobio zadovoljavajuce odgovore osim na mikrokozmickoj ravnini. Ja mislim da je upravo makrokosmos kljucan :glasses7:

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 8:31 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
He he he do jaja!!!
Zapravo postoji jedan trik, treba disati trbuhom a ne gornjim dijelom pluća i poželjno je imati smiren um .što nije problem,ako um nije smiren osjet hladne vode je "jači", a također ta hladnoća pomaže smiriti ga.
Važno je prestati ako nam je prehladno!!!

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 8:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
Sjenko je napisao/la:
Nema na čemu.

dorokusai je napisao/la:
Znači, namerno frustriranje uma je dovođenje uma pod kontrolu - zauzdavanje uma.


Zapravo, u zadnje vrijeme i ja dolazim to istog zaključka. No ne treba zaboraviti da je to samo dio prakse treninga svijesti. Tu treba i uzeti u obzir duh i namjeru kao ono što daje komandu volji, ako razumiješ što hoću reći, jer volja sama po sebi nije ništa osim pokretačke snage.

Isto tako, ne treba gurati um na nešto na što nije spreman jer bi to moglo dovesti do gadnih oštećenja. Um postane ne funkcionalan za raditi u ovom svijetu, a pak nemreš ga se takvog potrganog ni otarasiti.

Da, ne-rad pomera stanje svesti u nefunkcionalno stanje uma tj. uobičajeni položaj razuma se gubi. Ali to je traženi efekat.

Ovaj efekat mogao bih nazvati 'izaći iz sebe' ili možda 'sa druge strane ogledala'.

Postavlja se pitanje šta se dešava u ovom novom stanju svesti.
Da je vidovnjak među nama rekao bi da je ovo leva strana svesti
..........
?

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 9:07 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
dorokusai je napisao/la:

Znači, namerno frustriranje uma je dovođenje uma pod kontrolu - zauzdavanje uma.

Volja očito voli zauzdavanje uma.
:love6:

Po meni praktična primjena te vježbe s frustracijom jest svakodnevica, tj. prepoznavanje malih mučitelja i njihovo izazivanje.
Prednost je da ne trebam izdvajati posebno vrijeme za vježbu, već se ona događa tad kad se dogodi.

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: sub nov 17, 2012 9:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
promatrač je napisao/la:
Tu je sad sraz više pristupa, više učenja i nazivlja koja u svojoj sveukupnosti možda uglavnom pričaju o istome... :)


Ne ovdje je riječ o uglu percepcije i riječima kao alatu! Kao i o programiranju uma!

Riječi izrečene uopće ne pričaju o istome, iako u biti pričaju na dobroj temi! Koja pak svojim naslovom, a kako se dalje priča razvija - zaista govori o razinama programiranja - ali ne i o njegovim mogućim rješenjima.

Što je i razumljivo, zbog samog programiranja, koje se odvija i uviđa percepcijom uma!

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: ned nov 18, 2012 12:31 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ja sam si pretpostavio da ti meditiraš bez da to tako zoveš, meditacija je jako širok pojam... pa ako sam u krivu, ispričavam se....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 128 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz