Sada je: sub apr 27, 2024 2:23 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 128 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 3:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
dorokusai je napisao/la:
Zato što zadate komande ispunjava prema opisu znači da je svesna sebe da je aktivna svest iako se za nju kaže da je nebitna.

O čemu pričaš?
Kako nečije podsvjesno može biti svjesno sebe a da on to ne zna?

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 4:14 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Jer je uzgojeno/programirano od strane nekog ko je imao svijesti da to gleda na tom nivou? :twisted:
Opet nisam ništa odgovorio, ali mislim da može biti svjesno sebe ali odvojeno od pripadnosti, čeka svijest da to prepozna.

To ima nešto veze i sa tvojim potpisom:
"Sve vizije koje sam imao uvijek su bile vezane za Zemlju...
...a onda sam se jedne noći probudio i bio sam Svemir. "


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 5:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
Npr. Neko ko želi da se probudi u određeno vreme, on angažuje podsvest komandom a koja se vrši prenošenjem emocije u svesnom stanju sa opisom želje komande koja treba biti izvršena.
Komanda nadahnuta emocijom izvršava želju u zadatom terminu.


Podsvest obavlja robovski posao za svest, jer SvesT, smatra svojim umom samo sebe, a podsvest nečim drugim.

Podsvest je svesna sebe jer je prinuđena inventarom sveta važnosti i prioriteta.

Automatizacija postupaka činjenja se vodi kao podsvesna radnja.
Šta je onda svesna radnja?
Svesna radnja ispada da je zadavanje komandi za činjenje da bi smo vršili odnose.

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 6:06 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Mislim da se brka nešto ovdje.
@Promatrač
To nešto može postojati i postoji ali dok nije osvješteno ostaje nesvjesno, dakle nije svjesno sebe.
Potpis jednostavno govori to što govori. Sve lucidne vizije su u mom slučaju uvijek bile vezane za plan Zemlje, a onda jedne noći sam otvorio oči i vidio Svemir, bio sam On.


@Dorokusai
Opisuješ mehaničnost.
Čovjek može "normalno" tako živjeti. Ali to nije svjesnost.
Budno stanje i podsvijest prestaju bivati odvojeni u potpunoj svjesnosti jer su dio iste stvari, Svijesti.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 6:12 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Probaj sagledati kako se stvara svijet oko tebe, što ga stvara, itd. , da li je to svjesno sebe na nekom nivou, da li si ti svjestan da si to (sve) na nekom nivou ti...? (ako jesi to (sve) ti?)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 6:23 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 15, 2012 8:19 pm
Postovi: 131
promatrač je napisao/la:
Probaj sagledati kako se stvara svijet oko tebe, što ga stvara, itd. , da li je to svjesno sebe na nekom nivou, da li si ti svjestan da si to (sve) na nekom nivou ti...? (ako jesi to (sve) ti?)


Da li to podrazumeva, da svako, pod obavezno, mora biti svestan stvaranja sveta oko sebe, ako ga on sam stvara?

_________________
Sve što postoji,
samo je ono što ja mogu primjetiti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 6:26 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ne.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 6:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
Bavim se ispitivanjima.
Smatram da sam potpuno bio jasan u vezi podsvesti.


Podsvest se usmerava rečima. 'Reči su strašno moćne i važne i magično su vlasništvo svakog ko ih poseduje' - Don Juan.

Naučen sam rečima. Svi odnosi oko mene su na osnovu dogovora uz pomoć reči.
I Kasiopejci se obraćaju uz pomoć reči. :)


Kada se čovek uspava, šta njega može probuditi ako ne podsvest. Kada se čovek uspava nema garancije da će se probuditi.


citat @bajs:
'Budno stanje i podsvijest prestaju bivati odvojeni u potpunoj svjesnosti jer su dio iste stvari, Svijesti.'

Ti ovo kažeš kao da si to doživeo pa izgleda kao da tvrdiš.
Pitanje za tebe glasi: Dali si golim očima video Svijest ili je 'podrazumevaš'???

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 7:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
dorokusai možeš li objasniti što je opasno kod uzgoja podsvijesti?

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 7:20 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Jasno je to.
Riječi nam služe i putem njih možemo naučiti i usvojiti intelektualno znanje.
I ja se naravno koristim tim instrumentom.
Međutim one su samim tim instrument uma koji u ovom slučaju, kako i sama tema kaže, podliježe svakojakim manipulacijama i programiranju.
U tom kontekstu, deprogramiranje je isto što i tišina i budno posmatranje bez riječi.
Bitno je i reći još da se u mnogim temema koristi termin Znanje i dakako da će čitalac isprve pomisliti da je to usvajanje informacija i kontradikcija ne-znanju tj. ne imanju informacija, ali kako i Osho kaže znanje je odsustvo pitanja.
To nije nešto što se postiže usvajanjem gradiva već samo bivanje.
Tvoje pitanje u vezi "viđenja" meni je jasno. Ja nisam vidio energiju ali znam da sam ja Svijest.
Ja sam praznina koja objedinjuje sve. I ti si to.
Ništavilo koje se može osjetiti u meditaciji, rupa između misli, apsolutni mir. Svijest.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 7:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
kolos je napisao/la:
dorokusai možeš li objasniti što je opasno kod uzgoja podsvijesti?

Opasno je nepriznati da je podsvest vlasnik inventara iz budne svesti.
Opasno je nedopustiti joj da funkcioiniše bez opterećenja.
Opasno je ako je inventar neizmenjen sa novim važnostima.
Opasno je nepreispitivati sebe u budnom stanju svesti na nemilosrdan, prepreden, strpljiv i ljubazan način.

Neko je rekao da smo opasni zbog sebe samih, ali se nije dublje spustio u problem, a trebao je.
Dubine su sadržaj usvojenog bez preispitivanja.
Naprimer, sumnjičav si u jednom trenutku. Postavlja se pitanje kako si postao sumnjičav. Odakle ti znaš za sumnju ili kako sumnjati. Odakle se pojavilo znanje o sumnjanju ako te neko nije naučio da sumnjaš. Negde mora da si video kako se sumnja.

To je bit traganja, da se vidi koji faktor u nama je video nešto , preuzeo, i dostupljuje nam pred očima ili u umu.
Opasno je ovo neotkriti jer ostaje da nisi spoznao ko si.

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 8:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
dorokusai je napisao/la:

Opasno je nedopustiti joj da funkcioiniše bez opterećenja.

Hvala na odgovorima.
Možeš li također pojasniti ovaj tvoj citat?

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 9:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 06, 2012 10:21 pm
Postovi: 297
Opisaću primer kojim je opterećena podsvest.
Recimo imaš dve stare bicikle, dva skutera u dobrom stanju i četvoro raznih automobila. Gotovo da nemožeš sve voziti. Dolazim kod tebe često i zapamtim sve o tebi. Jednog dana te pitam zašto čuvaš bicikle koje nisu u voznom stanju. Ti odgovoriš - 'Možda ću ih voziti'.

Brojno stanje funkcija koje upravljaju u inventaru podsvesti, raskida energiju na deliće koji nose sopstvenu memoriju o upotrebi svake funkcije.
Pokretanje tela i metabolizam su funkcije.
Rad srca je podsvesna funkcija. Ako hoćeš okrenuti glavu je nameravana funkcija.
Za funkcije je potrebna energija.

Inventar podsvesti je prepun stvarima za koje se svest vezuju nepotrebno .


S druge strane, inventar o karakterima naših kontakta, je vezan predstavom o ponašanju prema svakom osobom zasebno.
....

_________________
...Najbolji način da se iskoreni melanholija je da se sa njom tera šega.
[don Huan]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 9:29 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Dakle misliš zbog brojnog stanja funkcija koje upravljaju u inventaru podsvesti je opasno nedopustiti joj da funkcioiniše bez opterećenja?
Ko kad se kompjutor vuče i ruši zbog viška servisa koji se vrte u pozadini?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 9:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
bajs je napisao/la:
Jasno je to.
Riječi nam služe i putem njih možemo naučiti i usvojiti intelektualno znanje.
I ja se naravno koristim tim instrumentom.
Međutim one su samim tim instrument uma koji u ovom slučaju, kako i sama tema kaže, podliježe svakojakim manipulacijama i programiranju.
U tom kontekstu, deprogramiranje je isto što i tišina i budno posmatranje bez riječi.
Bitno je i reći još da se u mnogim temema koristi termin Znanje i dakako da će čitalac isprve pomisliti da je to usvajanje informacija i kontradikcija ne-znanju tj. ne imanju informacija, ali kako i Osho kaže znanje je odsustvo pitanja.
To nije nešto što se postiže usvajanjem gradiva već samo bivanje.
Tvoje pitanje u vezi "viđenja" meni je jasno. Ja nisam vidio energiju ali znam da sam ja Svijest.
Ja sam praznina koja objedinjuje sve. I ti si to.
Ništavilo koje se može osjetiti u meditaciji, rupa između misli, apsolutni mir. Svijest.


Riječi nisu alat koji je vlasništvo (u smislu bivanja) - podsvijesti, ali i jesu alat nje u posredničkoj vezi - ako su izričaj komunikacije svijesti i podsvijesti ovdje!
Pitanje je čiji su alat – ali su bez obzira na to iskoristive!

Doduše, upravo zato što su dio ovoga svijeta - prilično su "loš" alat za objašnjavanje događanja podsvijesti – ako ni zbog čega drugoga jer se koriste iz ovog – nama poznatog - svijesnog stanja.

I nisu one alat uma - nego Ličnosti, za koju se pak jako često i koristi izraz um - ne shvaćajući da nije riječ samo o njemu, već i o "stanju" u kojem nema komunikacije podsvijesti i svijesti, ali i nedetektiranja stanja podsvijesti! Da takva komunikacija postoji i riječi bi bile drugačije, ali opet nekome tko ih čita potpuno nerazumljive - iz istog razloga.

Zato i vrijedi ona: da se nešto, da bi bilo Znanje prolazi iskustveno - što u prijevodu znači da je obrađeno u trenucima ravnoteže, koja otvori komunikaciju svijesnog i podsvijesnog dijela nas. kad kažem nas - to znači Ličnosti i svega što sadrži, ne podsvijest - jer to čak i nije baš najbolja terminologija – nije riječ o mjestu (ali je opće prihvaćena) već bivanje Duše, Duha i Uma.

I ne podliježe um manipulacijama i programima, već svi navedeni - dakle oni koji se nalaze u podsvijesti! To je «mjesto» ili stanje iz kojeg se programiranje odvija!

U ovom kontekstu - deprogramiranje je početak iza kojeg slijedi rad, rad i rad - jer Ličnost tek treba naučiti "čuti" ono iznutra što se, mogli bismo čak reći i rađa! Taj proces nikako nije tišina, niti budno promatranje, već aktivno djelovanje. Kad kažem aktivno djelovanje - ono se grana na razne načine.
Ličnost i nakon deprogramiranja nije u stanju funkcionirati - ako ne poduzme ozbiljne promijene! Riječ je o dvosmjernoj prilagodbi! Ili nečemu što se može nazvati i daljnjim traganjem!

O odsustvu pitanja - ne bih - osobno, odsustvo pitanja smatram budalaštinom (zbog svega višlje navedenog!) - ako ni zbog čega drugoga - onaj koji više nema pitanja - očito misli da sve Zna, pa je stao na mjestu onoga što smatra svojim Znanjem!



Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 10:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 06, 2010 10:32 am
Postovi: 682
Ličnost je tvorevina uma.
ALFonzo, ako si meditirala pravilno ovo će ti biti jasno.
Drugo, mene ne interesuje ličnost već Svijest koja toj ličnosti omogućuje postojanje, ali kao tvorevina uma, ličnost je lažna i pogodna za manipulacije.
Onaj koji nema pitanja, u smislu da je postigao unutrašnji mir i tišinu, ne "misli" da zna, već zna.
Dovoljan je i mikro Satori da se osjeti ovo, barem djelić mali, a to nikako nije kraj puta već ulazak na glavni kolosijek.

_________________
The true Self is No-Self.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 10:11 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Bajs - nisam uopće meditirala! I ne meditiram!

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 10:16 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Tu je sad sraz više pristupa, više učenja i nazivlja koja u svojoj sveukupnosti možda uglavnom pričaju o istome... :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 10:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Ako sam te shvatio, govoriš o tome da je podsvijest “gazda “ kojeg nesmijemo previše dirati, a opet bi trebali pripaziti što ulazi, zadržava se, djeluje kroz podsvijest prema svijesti.
Jedno drugo isključuje.....osim ako želiš ukazati na neku tehniku.
Volio bih je čuti.
Također zanima me zašto mjenjaš misao po par puta u jednome postu....imam osjećaj da to radiš namjerno.
I da, tvoje pisanje mi “zvuči “ nerazumljivo.

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Programiranje uma
PostPostano: pet nov 16, 2012 11:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet okt 22, 2010 2:14 am
Postovi: 391
Sve je to super na mikrokozmickoj razni...Ali sta je sa makrosvemirom? :D

_________________
Kad pomislis da si zalutao, na dobrom si putu. Kad pomislis da si na dobrom putu, zalutao si

http://vrlovrlinovisvijet.blog.hr/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 128 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 96 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz