Sada je: sub apr 27, 2024 9:43 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pon jan 18, 2010 10:44 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
...
Možda bi u ovoj temi bilo zanimljivo osvrnuti se na ono što Rudolf Steiner o snovima piše u svojoj knjizi "Kako se stječu spoznaje
viših svjetova?"

Citat:
[...]PROMJENE U ŽIVOTU SNOVA
TAJNOG UČENIKA

Nagovještaj da je tajni učenik postigao ili će uskoro
postići u prethodnom poglavlju opisani razvojni stupanj
jest promjena koja se događa u njegovim snovima.
Prije su mu snovi bili zbrkani i samovoljni.
Sada počinju poprimati pravilno obilježje. Slike postaju
smisleno povezane, jednako kao i predodžbe
svakidašnjeg života. U njima se mogu prepoznati
zakon, uzrok i posljedica. Mijenja se i sadržaj snova.
Dok su prije bili samo odjeci dnevnog života, preoblikovani
utisci okoline ili stanja vlastitog tijela,
sada se pojavljuju slike iz svijeta koji je prije čovjeku
bio nepoznat. U početku, doduše, život snova zadržava
svoja opća obilježja, ukoliko se san od budnog
predočavanja razlikuje po tome da simbolički donosi
ono što želi izraziti. Pozornom promatraču života
snova ta simboličnost ne može promaknuti. Sanjamo,
na primjer, da smo uhvatili neku ružnu životinju
i u ruci imamo neugodan osjećaj. Kad se probudimo,
primjećujemo da smo rukom obuhvatili okrajak pokrivača.
Opažaj se, dakle, ne pokazuje izravno, nego
preko naznačenog simbola. — Ili sanjamo da bježimo
pred nekim goniteljem i osjećamo strah. Pri buđenju
ustanovimo da nam je za vrijeme spavanja snažno
lupalo srce. Želudac pun teško probavljive hrane
izaziva u snovima zastrašujuće slike. I događaji u
okolini usnulog čovjeka zrcale se u snu u obliku
simbola. Kucanje sata može izazvati sliku vojničke
postrojbe koja korača uz lupanje bubnja. Pad stolice
može biti uzrok čitave drame, u kojoj se udarac
doživljava kao pucanj i tako dalje. Tu simboliku
izraza ima i uravnotežen san čovjeka čije se etersko
134
tijelo počinje razvijati. Ali ono prestaje odražavati
samo činjenice fizičke okoline ili vlastitoga osjetilnog
tijela. Dok snovi čiji je uzrok u opisanim stvarima
postaju pravilni, među njih se miješaju i takve slike
koje su izraz stvari i odnosa jednog drugog svijeta.
Tu se prvo stječu iskustva koja su nedostupna običnoj
dnevnoj svijesti. — Ne treba nipošto misliti da
će bilo koji pravi mističar snovito doživljene stvari
uzeti kao podlogu bilo kojeg mjerodavnog priopćenja
o višem svijetu. Takve doživljaje čovjek treba smatrati
samo prvim znakovima višeg razvoja. — Uskoro
se kao nova posljedica javlja i činjenica da slike u
snovima tajnog učenika nisu više, kao prije, lišene
vodstva razuma. On, štoviše, upravlja slikama i sagledava
ih kao što upravlja predodžbama i utiscima
pri budnoj svijesti. Sve se više gube razlike između
snovite i budne svijesti. Sanjač je u pravom smislu
riječi za sanjanja budan. Osjeća se kao gospodar i
vođa svojih slikovitih predodžbi.
Za vrijeme sanjanja čovjek se stvarno nalazi
u svijetu različitom od svijeta svojih fizičkih osjetila.
Međutim, čovjek nerazvijenih duhovnih organa može
o tom svijetu imati samo spomenute zbrkane predodžbe.
Taj svijet snova postoji za njega samo onoliko
koliko osjetilni svijet postoji za biće koje ima tek
začetke očiju. Zato u tom svijetu i ne može vidjeti
ništa drugo nego preslike i zrcaljenja običnog života.
Ali njih može u snovima vidjeti zato što njegova
duša svoja dnevna opažanja sama uslikava u tkivo
od kojeg se sastoji onaj drugi svijet. Treba nam biti
jasno da osim ovog običnog svjesnog dnevnog života
imamo i drugi, nesvjesni život, koji vodimo u
spomenutom drugom svijetu. Sve što opažamo i mislimo,
unosimo u taj svijet, ali to možemo vidjeti samo
135
ako su razvijeni lotosovi cvjetovi. U svakom čovjeku
postoje određeni oskudni zameci lotosovih cvjetova,
ali za dnevne svijesti on njima ništa ne može opažati
jer su ti utisci za njega sasvim slabi. Razlozi za to
slični su onima zbog kojih se danju ne mogu vidjeti
zvijezde. Opažaj njihova svjetla preslab je u odnosu
na moćno djelovanje sunčeve svjetlosti. Tako i ti
slabi duhovni utisci zbog moćnih dojmova fizičkih
osjetila ne dolaze do izražaja. Kad su vanjskim osjetilima
u spavanju zatvorena vrata, ti utisci zbrkano
zasvijetle. Tada se sanjač vraća iskustvima stečenim
u jednom drugom svijetu. U prvo vrijeme to su iskustva
što ih je predodžbeni život vezan uz fizička
osjetila unio u duhovni svijet. — Ali tek razvijeni
lotosovi cvjetovi omogućuju da se tamo zabilježe
objave koje ne pripadaju fizičkom svijetu, a s razvijenim
eterskim tijelom stječe se potpuno znanje
o tim zapisima koji potječu iz drugih svjetova. —
Time počinje čovjekovo općenje u jednom novom
svijetu. Sada čovjek pomoću uputa tajnog školovanja
mora postići dvoje. Ponajprije mora biti u stanju
potpuno, kao u budnom stanju, osvijestiti ono što
je zapazio u snovima. Postigne li to, moći će ta ista
opažanja vršiti i za vrijeme običnoga budnog stanja.
Pažnja usmjerena na duhovne utiske postaje takva
da oni, nasuprot fizičkim utiscima, više ne moraju
nestati, nego mogu supostojati usporedno s njima.[...]



:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pon jan 18, 2010 10:52 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 14, 2009 2:53 pm
Postovi: 512
Zadnje vrijeme stvarno u snovima ja osjetim nečiji dodir, osjećam određen strah, sreću veselje, tugu, osjećam mirise tako da kad se probudim, sjećam se svega i tada sam zbunjen u prvoj sekundi jer ne znam dal je to bilo stvarno ili ne.

Počeo sam sanjati događaje iz budućnosti, dok sam budan osjećam da proživljavam prošlost, da su se mnoge stvari već dogodile, ne samo poneki deja-vu.

Znači to je to o čemu govori Rudolf

_________________
Long live and prosper!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pon jan 18, 2010 12:08 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: pon jan 12, 2009 12:46 pm
Postovi: 1148
Lokacija: ni vrit ni mimo,Zagreb
Mike20 je napisao/la:
Zadnje vrijeme stvarno u snovima ja osjetim nečiji dodir, osjećam određen strah, sreću veselje, tugu, osjećam mirise tako da kad se probudim, sjećam se svega i tada sam zbunjen u prvoj sekundi jer ne znam dal je to bilo stvarno ili ne.

Počeo sam sanjati događaje iz budućnosti, dok sam budan osjećam da proživljavam prošlost, da su se mnoge stvari već dogodile, ne samo poneki deja-vu.

Znači to je to o čemu govori Rudolf


Ovo je poglavlje iz druge Steinerove knjige, "Antropozofija", u kojem (barem kako se meni čini) možeš pronaći neke odgovore...

Citat:
SEDMO PREDAVANJE
Dornach, 8. veljače 1 924.

U pojedinim sam predavanjima već izložio da inicijacijska znanost mora upućivati na izmjenična
stanja spavanja i budnosti. Čovjek ih poznaje u stanju obične svijesti i pomoću njih zaista može naći put
koji ga zbližava s tajnama ljudskog postojanja; jedan od putova. Iz spavanja izvire život, duševni život,
snoviti život; to je život što ga zacijelo, a i s pravom, obična svijest, ako nema mistična ili sebična obilježja,
ne shvaća ozbiljno. Trezveni ljudi s izvjesnim pravom ne shvaćaju ozbiljno život snova jer vide kako
im on pokazuje svakojake slike sjećanja iz običnog života. A ako iskustva običnog života usporedi sa
životom snova, mora se držati običnog života i mora ga svakako smatrati realnošću. Zatim dolazi život
snova sa svojim kombinacijama običnih stvarnih doživljaja te se čovjek u običnoj svijesti ne može snaći
ako se zapita: Što, zapravo, znači život snova za cjelokupno čovjekovo biće?
Promotrimo sada život snova kakvim nam se on nadaje. Možemo razlikovati dvije različite i sasvim
specifične vrste snova. Jedna vrsta dočarava našoj duši slike vanjskih doživljaja. Doživjeli smo nešto
prije više godina ili možda nedavno, prije nekoliko dana. To smo doživjeli na određeni način. San iz
spavanja iščarava slike manje ili više slične vanjskim doživljajima. Slike mogu i ne biti slične doživljajima,
što se najčešće i događa. Ako čovjek ipak vidi da slika sna ima veze s nekim vanjskim doživljajem,
past će mu u oči koliko se taj vanjski doživljaj razlikuje od sna. Slike sna čovjek najčešće ne može
116
povezati s bilo kojim doživljajem u vanjskome svijetu jer ne nalazi medu njima nikakve sličnosti. No, ako
život snova točnije promatra, ako promatra onu vrstu snova koji duši dočaravaju slike izmijenjenih vanjskih
doživljaja, onda se vidi da u ljudskoj duši postoji nešto što zahvaća te slike ali ih ne može tako čvrsto
zadržati, kao što ih čovjek zadržava kada se u budnome stanju potpuno služi svojim tjelesnim organima
i kada u sjećanju nastaju slike sasvim vjerne ili po mogućnosti slične vanjskome životu. U sjećanju imamo
vjerne slike vanjskoga života, manje ili više vjerne slike. Ima ljudi koji sanjaju u svojim sjećanjima,
ali to se smatra nečim nenormalnim. U sjećanju imamo manje ili više vjerne slike života. U slikama
snova imamo izmijenjene slike vanjskoga života. To bi bila jedna vrsta sanjanja.

Druga je vrsta snova za spoznaju života snova mnogo karakterističnija. To je kad čovjek primjerice
sanja da vidi niz bijelih stupova od kojih je jedan oštećen ili možda prljav. Čovjek se probudi i boli
ga zub. Čovjek otkriva da je u tom nizu stupova simbolički izražen niz njegovih zubi. Jedan ga zub
boli; zato je stup oštećen ili možda čak i prljav. Čovjek se možda probudi iz sna u kojem je bila neka
goruća peć i primjećuje da mu srce pojačano lupa. Ili se čovjek u snu muči s nekom žabom koja se
bliži njegovoj ruci; rukom hvata gnjecavu žabu. U snu ga podilazi jeza; budi se, u ruci drži krajičak
pokrivača; uhvatio ga je u vrijeme spavanja. A to može ići i mnogo dalje. Čovjek sanja zmijolike oblike:
budi se s bolovima u crijevima.
Shvaća da ima i druga vrsta snova, snova koji na slikovito-simbolički način oslikavaju čovjekove
unutarnje organe. A kad čovjek jedanput shvati da
117
su neki snovi sa svojim čudnovatim slikama simboli unutarnjih organa, naučit će tumačiti te slike kako
je upravo spomenuto.
Sanjam da se spuštam u nadsvodeni podrum.
Svod je mračan, pun paučine. To je neugodan prizor.
Probudim se s glavoboljom. Ta glavobolja, dakle nutrina lubanje, izražena je u podrumskom svodu.
Vidi se čak kako osebujni oblici podrumskog svoda simbolički odražavaju vijuge mozga. Ako čovjek u
tome smjeru istražuje dalje, vidjet će da mu se u snu svi organi mogu pojaviti na ovakav slikovit način.
Ovdje se čak radi ο tome da san vrlo jasno ukazuje na cjelokupan unutarnji čovjekov život. Ima
ljudi koji sanjajući u snovima nalaze motive za sasvim lijepe slike.

Tko je to proučavao, zna koji je unutarnji organ u takvim slikama naslikan, simboliziran. Ponekad
su to iznimno lijepe slike. A kad čuje koji je zapravo organ simbolički naslikan u takvim lijepim slikama,
silno se uplaši jer dotični organ ne cijeni toliko kao te slike.

Ove se dvije vrste sna mogu vrlo dobro razlikovati samo ako se čovjek udubi u pažljivo promatranje
svijeta snova. Jedna vrsta snova donosi slike vanjskih doživljaja. Druga vrsta snova donosi slikovite prikaze vlastite nutrine.

Do ove točke promatranja svijeta snova donekle je lako doći. Kad ih se upozori na ove dvije vrste snova, većina će se ljudi složiti da njihovi doživljaji
potvrđuju ovu podjelu snova.
A na što upućuje ova podjela snova?
Vidite, ako se udubimo u prvu vrstu snova, ako ih promatramo s obzirom na posebnost slika, vidjet ćemo
da se najrazličitiji vanjski doživljaji mogu očitovati
118
u istom snu, a da se jedan te isti doživljaj kod različitih ljudi može pojaviti u različitim snovima.
Uzmimo da netko sanja kako dolazi do nekog brda. To brdo kao da ima jednu udubinu, neki ulaz.
U tu udubinu još dopire sunce. Čovjek sanja kako ulazi i kako se uskoro zamračuje. Pipajući ide naprijed.
Dolazi do neke prepreke. Osjeća da se unutra nalazi neko malo jezero. U velikoj je opasnosti. San
poprima dramatičan tok.
Takav san može izražavati najrazličitije vanjske doživljaje. Jedna te ista slika, kako sam to sada
pokazao, može se odnositi na doživljenu željezničku nesreću. Ono što je čovjek tom prilikom doživio može
se možda, nakon više godina odraziti u navedenom snu i u slikama može biti sasvim drugačije do samog
doživljaja. To je mogao biti i brodolom. Mogao je doživjeti i nevjeru nekog prijatelja itd.

Ako sliku sna usporedite s doživljajem i sve to prateći pažljivo promatrate, vidjet ćete kako sadržaj slika snova nije
važan; ali je važna dramatika, unutarnji tijek: postoji li neko očekivanje, ide li očekivanje prema opuštanju,vodi li neko očekivanje u krizu.
U život snova prelazi čitav spektar osjećaja.


Proučavamo li kod čovjeka prvu vrstu snova— ali ne kao psihijatri koji trpaju sve u isti kalup
— vidimo da te slike svoje bitne osobine zadobivaju od čovjekovog karaktera, od osobitosti njegovog
Ja. Ako se čovjek razumije u snove, ne da ih umije tumačiti nego da se u njih razumije, često će čovjeka
bolje upoznati na osnovi njegovih snova nego ako ga promatra samo na osnovi njegovoga vanjskog
života. A ako pogledamo sve ono što čovjekovo biće zahvaća u snu, onda to uvijek ponovno upućuje na
doživljaje čovjekovog Ja u vanjskome svijetu.
119
Promatramo li, međutim, onu drugu vrstu sna, možemo reći: Ono što se duši dočarava u slikama
snova, to čovjek doživljava samo u snu. Jer, u budnosti može doživjeti oblik svojih organa samo na
osnovi znanstvene anatomije i fiziologije. No, to nije stvarni doživljaj, to je samo izvanjsko gledanje. Tako
se inače gleda bilje i kamenje. To ne treba dalje razmatrati. Sa sviješću kojom čovjek ide kroz život
svoj unutarnji organizam doživljava vrlo malo ili nimalo. No, snovi druge vrste dočaravaju mu u bici,
iako u izmijenjenim slikama., ali ipak u slikama, njegov cjelokupan organizam.
Promatramo li čovjekov život, vidimo kako njime vlada Ja ovisno ο snazi volje i karaktera. No, zahvaćanje
toga Ja u ljudski život ima iznimno veliku sličnost s doživljajima snova prve vrste. Pokušajte
jednom pažljivo ispitati sanja li netko tako da se vanjski doživljaji naglašeno mijenjaju. Ako netko
ima takve snove, naići ćete u njemu na čovjeka naglašene volje. Sanja li netko svoj život gotovo isto
onakvim kakav on jest, ne mijenja li se on u snu, riječ je ο čovjeku slabe volje.
Vidite, dakle: zahvaćanje ljudskog Ja u život dolazi do izražaja u načinu kojim čovjek oblikuje svoje snove.
Upravo ćemo na osnovi takvih spoznaja snove prve vrste morati dovesti u vezu s čovjekovim Ja. Imajući
na umu spoznaje stečene na temelju prethodnih razmišljanja, kako se Ja i astralno tijelo u snu nalaze izvan
fizičkog i eterskog tijela, neće nas začuditi što duhovna znanost na kraju vodi tome da Ja koje se nalazi
izvan fizičkog i eterskog tijela u snu zahvaća slike života koje inače pomoću fizičkog i eterskog tijela zahvaća
u vanjskoj stvarnosti. San prve vrste je djelovanje čovjekovog Ja izvan fizičkog i eterskog tijela.
120
Što je san druge vrste? Samo se po sebi razumije da to mora biti nešto što je u vezi s onime što se
u vrijeme sna nalazi izvan fizičkog i eterskog tijela.
To ne može biti Ja jer Ja ništa ne zna ο tome što san dočarava kao simboličko prikazivanje organa.
U čovjekovom astralnom tijelu moramo gledati oblikovatelja simboličkih slika unutarnjih organa, kao
što je Ja oblikovatelj slike vanjskih doživljaja. Druga vrsta sna upućuje, dakle, na djelatnost astralnog
tijela i Ja od usnivanja do buđenja. Možemo poći dalje. Kad gledamo što u svojim
snovima radi slabi a što jaki čovjek, vidimo da slabi čovjek sanja gotovo jednako tako kako je stvari doživio,
a da jaki sve stvari mijenja dajući im nove oblike i ucjepljujući im boju svoje naravi. Ako na ispravan
način takve stvari proučavamo do kraja, dobivene rezultate možemo usporediti s načinom čovjekovog
ponašanja u budnome životu. Otkrit ćemo nešto iznimno zanimljivo. Otkrit ćemo istinitost ovoga što
slijedi: Neka vam netko ispriča svoje snove, obratite pozornost na to kako se pojedina slika sna nadovezuje
na drugu, kakve oblike poprimaju ti snovi; a nakon što ste sebi stvorili predodžbu ο vrsti sna, pogledajte
na samog čovjeka. Potaknuti predodžbama koje ste stvorili ο njegovim snovima, moći ćete doći do
prave slike ο čovjekovom ponašanju u životu. Tako se otkrivaju njegove čudnovate tajne. Promatramo
djelatnost nekog čovjeka. Upoznajemo njegovu individualnost.

Kažemo: Čovjekovo djelovanje potječe samo jednim dijelom iz njegovog pravog bića, iz
njegovog Ja. Jer, kad bi to ovisilo ο njegovom Ja,čovjek bi, zapravo, činio ono što sanja. I kad bi to
ovisilo ο Ja, nasilna bi narav bila u životu tako nasilna kao kad sanja. A netko čiji život u snovima ostaje

121
gotovo neizmijenjen u životu bi se posvuda povlačio,pustio bi da život teče svojim tokom, pustio bi da
se stvari događaju, utjecao bi na život što je moguće manje, samo bi toliko utjecao koliko i u snovima.


A odakle još ono drugo što se s čovjekom događa?
Dragi moji prijatelji, lako je reći: To čini Bog,to čine duhovi svijeta. — Čovjek, naime, ne čini sve
sam. Sto inače čini, čini, naime, toliko koliko zapravo sanja. Ono drugo se radi na njemu i pomoću njega.
Čovjek se u životu obično ne školuje u tim stvarima.
Kad bi se školovao, uvidio bi da u životu ima toliko aktivnog udjela koliko ima aktivnog udjela u svojim
snovima. Nasilnog čovjek svijet sprječava da bude nasilan kao u snovima; u slabome čovjeku djeluju
nagoni, i opet je život taj koji dodaje ono što se zbog čovjeka događa, a što on ne bi sanjao.
Zanimljivo je promatrati čovjeka dok obavlja neku djelatnost i zapitati se: Što dolazi od njega,
a što od svijeta? — Od njega dolazi jednako toliko koliko ο toj stvari može sanjati. Svijet kod slabog
čovjeka nešto dodaje dok kod nasilnoga nešto oduzima.
Promatran ovako san postaje izvanredno zanimljivim jer dopušta dubok uvid u čovjekovo biće.
Nešto od onoga što sam ovdje rekao došlo je, doduše iskrivljeno i karikirano, do svijesti psihoanalitičara,
ali oni ne mogu zagledati u živo tkanje ljudske prirode i zato sve iskrivljuju u karikature.
Iz današnjega sasvim izvanjskog promatranja vidite kako je za razumijevanje ovih stvari potrebno
doći do vrlo istančanog razumijevanja duše. Bez te se spoznaje ništa ne može znati ο odnosima života
snova prema vanjskoj stvarnosti. Stoga sam jednom rekao: Psihoanaliza je diletantizam jer ništa
ne zna ο čovjekovom vanjskom životu. No, ona je
122
diletantizam i zato što ništa ne zna ni ο čovjekovom unutarnjem životu. A ta dva diletantizma ne samo
da se zbrajaju nego se multipliciraju jer se nepoznavanjem unutarnjeg života uništava onaj vanjski,
a nepoznavanjem vanjskog uništava sav unutarnji.

Ako se d pomnoži s d, dobiva se diletantizam na kvadrat. Tako je psihoanaliza diletantizam na kvadrat: dxd=d2 .

Udubljivanjem u izmjenična stanja budnosti i sna čovjekovo se biće može sagledati tako daleko
da to sagledavanje zaista vodi do inicijacijske znanosti.

Pogledajte sada još nešto ο čemu sam ovdje govorio. To je činjenica da čovjek duševnim vježbama,
meditacijama može ojačati snage svoje duše te da običnim mišljenjem, manje ili više besadržajnim
apstraktnim mišljenjem napreduje do unutarnje jasnog, slikovitog mišljenja, do imaginacije. Rekao
sam vam da čovjek s imaginacijom napreduje do zahvaćanja čitavoga svog života onako kako je kao
eterski impuls rođenjem i začećem — zapravo prije rođenja i začeća — postavljen u zemaljski život.

San donosi sjećanja na ono što čovjek doživljava na vanjskom planu otkako je u ovom životu stupio na Zemlju.
Imaginacija donosi slike koje, ovisno ο vrsti doživljaja, mogu biti vrlo slične slikama snova; ali one
ne sadrže sjećanja na zemaljski život, nego sjećanja na predzemaljski život.


Smiješno je kad ljudi koji ne poznaju duhovnu znanost kažu da imaginacije mogu biti i snovi. Trebali
bi promisliti što se to u imaginacijama sanja. U tim snovima nema ništa od onoga što je poznato osjetilima
jer njihov sadržaj prikazuje čovjekovo biće prije negoli je uopće imalo osjetila.
Imaginacija uvodi čovjeka u jedan novi svijet.
123
Postoji, međutim, velika sličnost između druge
vrste snova i onoga što se doživljava u imaginaciji,
kada se ta imaginacija, zahvaljujući vježbama, razvije
u duši. Tada se u punoj jasnoći doživljavaju
slike, moglo bi se reći, egzaktno se doživljavaju veličanstvene
slike. Doživljava se čitav jedan svemir,
predivne slike s bogatstvom boja, slike tako moćne
da u svijesti ne ostaje ništa drugo doli tih slika.
Kad bi ih se htjelo naslikati, bio bi to veličanstven
prizor. No, bio bi to samo trenutak koji se ne da
zaržati, kao što se ni munja ne može naslikati nego
tek jedan njezin trenutak; jer sve se to odvija u
vremenu. Ipak ako se zadrži, ma i samo trenutak,
slika je veličanstvena.
124
[... ]


:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pon jan 18, 2010 12:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
vjetre drago mi je da još neko čita steinera.
on je vjerojatno najplodonosniji mistik u povjesti. obuhvatio je sve živo.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pet jan 22, 2010 2:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 04, 2008 10:30 pm
Postovi: 604
Lokacija: Again in Đakovo
Citat:
vjetre drago mi je da još neko čita steinera.
on je vjerojatno najplodonosniji mistik u povjesti. obuhvatio je sve živo.



Gdje si to čuo."Najplodonosniji mistik u povijesti".Nebi se baš složio.
:-k

_________________
"Sve je jasno,samo sam ja zamagljen"- Lao Tse


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pet jan 22, 2010 2:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1363
Lokacija: Split
u određenom smislu. aktivno je sudjelovao u životu.
bio-dinamički uzgoj hrane - poljoprivreda, eurytmija-ples, antropozofska medicina, waldorfski odgoj, arhitektura.
goetheanum sam projektirao.
održao unutar antrozofskog društava cca 6000 predavanja. zabilježeno oko 4000 i skupljeno u različita izdanja.

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: sri feb 03, 2010 6:10 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon nov 05, 2007 2:36 am
Postovi: 12
Lokacija: ZAGREB
meni se takodjer desio cudan san vec par puta..zaspem i sanjam nekog starca sa bijelom bradom, nižeg rasta.
on govori da je moja podsvijest i snu mi daje odgovore na sva pitanja, strahove i ono što me muči. ugodno mi je u snu s njim razgovarati.

u zadnjih par dana sanjam neki san, probudim se i iste sekunde se vratim u san svojevoljno, kao da je neki drugi paralelni svijet taj san pa se vratim u njega bez problema

ima li netko objasnjenje za ta dva sna?? :dontknow:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pet feb 05, 2010 6:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Eto i mene ponovno. Sanjala sam razne stvari od onog mojeg prvog posta, međutim mislim da je interesantno to da sam ponovno imala san vezan za DNK. Na žalost ne mogu ga opisati i bilo bi mi drago da sam ga uspjela "uhvatiti". Istovremeno sam sanjala mučno događanje oko cjepiva za pneumokok. Obzirom da ono nije obavezno, dakle ako ga želite morate ga kupiti, ne mogu objasniti taj san. Naime u niti jednom trenu posljednjih mjeseci nisam o tome razmišljala.

No, u jednom sam razgovoru saznala nešto drugo. Radi se o gospođi, profesorici u godinama. Nema veze s ovakvim temama, ne čita takvu literaturu, dakle radi se o potpuno "normalnoj" osobi. Ona je sanjala ili nije, ne može to objasniti, ali jedne se noći probudila i u sobi pored kreveta u kojem su spavali ona i njezin suprug vidjela mladog muškarca, sjajnog, zlatnog, prelijepog. Osjetila je beskrajnu ljubav za njega. I želju. S njim je i pričala. Ne znam što i o čemu!

Međutim, čini mi se to interesantnim, jer upravo sam zato ovu temu pokrenula, da svi mi zajedno saznamo koliko se povećao broj ovakvih događanja kod ljudi koji nisu na forumu Galaksije pa im je to normalno! Njoj to nije bilo normalno, ali kaže da je bilo toliko prelijepo da na muža nije niti pomislila. Učinila bi za tog naočitog mladića sve.

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pet feb 05, 2010 7:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 14, 2010 9:23 pm
Postovi: 105
metuzalem je napisao/la:
Tri su neprijatelja na Putu; Uznemirenost, Razočaranje i Strah.


e ovo cu stavit pod mudre misli! :occasion5:

_________________
"Ljudi koji mrze to su najpre glupaci, zatim kukavice, ali nikad heroji." def. Hater = a person that simply cannot be happy for another person's success. So rather than be happy they make a point of exposing a flaw in that person.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned feb 28, 2010 5:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 28, 2010 4:29 pm
Postovi: 355
alf je napisao/la:
Posljednjih dana događa mi se nešto sa snovima. Mislila sam da je to vezano uz sva ova promišljanja o chemtrailsima i svinjskoj gripi, ali onda sam u "slučajnim" razgovorima saznala da se ipak nešto čudno događa. Naime, jako se puno ljudi žali na čudne snove, na način na koji sanjaju. Ono što me zaprepastilo to je da veliki broj njih sanja: apokalipsu! Na ovaj ili onaj način.
Upravo zbog toga otvorila sam temu jer me interesira da li se i Vama ostalima to događa.

Ja ne znam što se događa, niti to mogu objasniti - mislim na snove! Ne znam i da li sanjam cijelo vrijeme, jer kad sad razmišljam o tome zaklela bih se da sam barem tri ili četiri puta tokom noći bila budna i ponovno zaspala i nastavila isto sanjati.
Nisam sanjala apokalipsu, ali sam imala "pregled" masovnog umiranja od bolesti koja razara DNK! Pokazano mi je na koji način. U tom trenu kad mi je objašnjavan "napad" na DNK vidjela sam to kao gustu maglu, iako to je još gušće od magle, koja obavija i "zamućuje" naše postojanje.
Ne žalost, ne mogu se sjetiti ničega više, jednostavno je "izgubljeno". Imam samo taj osjećaj umiranja ljudi i nestajanja.

Drugi snovi su vrlo slični, a u jednom mi je svećenik, koji to nije, a ja baš zato "ulazim" u razgovor s njim, objašnjavao pojam smrtnosti. Niti toga se ne sjećam.

Treću noć sam probuđena velikom tutnjavom. U prvi sam tren mislila da se radi o avionima, obzirom da se čuju i noću. Međutim, bila je to vrlo jaka i mukla, podzemna tutnjava, a ja sam se digla i otišla kroz mrak u kuhinju. Malo je reći da sam bila prestravljena, imala sam osjećaj da je nešto nad cijelom mojom kućom. Bila sam budna, zapalila cigaretu i razmišljala o djeci koja spavaju na katu.
Nisam se ni pomakla, niti poželjela otići vidjeti jesu li dobro??!!!
Vratila sam se spavati, ali dva dana nakon toga kćer mi je rekla kako ju je po noći bilo užasno strah jer joj je netko (nešto) došlo u sobu.
Kako spava zajedno sa sestrom i psom, pomislila je da je ta kretnja, pas ili sestra, međutim vidjela je da oni oboje spavaju.
Kaže da se jako uplašila, prekrila preko glave, ali i čula da je to nešto hodalo po sobi, a onda sjelo u fotelju!
I ona je vrlo brzo ponovno zaspala, nije joj čak niti palo na pamet zazvati sestru ili probuditi psa!

Eto, samo me interesira, obzirom da sam o tome čula od vrlo običnih ljudi koji se ne bave ovim temama o kojima mi ovdje pričamo! To me zaista iznenadilo!
Ima li netko ideju što se događa?


Lijepi pozdrav, Alf :love5:


Hi, haug, pozdrav svima :wink:
Istina, da ovaj forum čitam ponekad, ali ovaj text je definitivno prevagnuo da se prijavim i dam koji komentar. Naime u neko jako blisko vrijjeme,(jednostavno me nešto natjeralo da obratim pažnu na datum) kada si postala ovaj post, ja sam istu temu otvorila na nekom drugom forumu, sa vrlo sličnim iskustvom i zapažanjima.

Nije bilo neke plodonosne rasprave. U dogledno vrijeme, doista mi neće biti mrsko postaviti postove u kojima su opisi mojih snova i snova ljudi sa kojima sam bliska, a koji sa ovim stvarčicama nemaju veze.
Ha ha, ja sam samo u toj temu mnogo apelovala na, snažnu promjenu simbolike mojih snova.
Zato draga Alf, mnogo čestitki za otvaranje ove teme i iskreno postiranje svojih snova i zapažanja. :love6:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned feb 28, 2010 6:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 28, 2010 4:29 pm
Postovi: 355
Redovno mi se dešava da u zadnje vrijeme imam izražajne snove o vanzemaljcima, komunikacija, spašavanje, prevare, nepoznati predjeli i to.Mislim u stvarnosti je moje poznavanje te tematike, jako malo.Već sam napomenula da imam jake izražajne snove, koji su me vodili čitavo vrijeme i koji su me rijetko kad prevarili.Već oko godinu dana se stvarno pitam otkud
takav preokret.
Sve do prije neki dan sam sebe ubjeđivala, da kako duhovno rastem vjerovatno se mijenja i moja simbolika snova, da bi prije neki dan bila šokirana.
Naime sanjala sam ponovo vanzemaljce, koji su sve činili da me preplaše. Odizali su me od zemlje i činili da levitiram, u pluća mi ubrizgavali neki otrovni zrak itd. Znam da sam u snu pozvala reiki i svoje vodiče i zamolila ih da ih zaustave i to je doista bilo tako.

Naiineresantnija stvar je, da me uopšte njih nije bilo strah, čak nije bilo ni nelagode, više je bio osjećaj, da bez obzira na to što rade, da mi ne mogu ništa, i čak šta više ja im se ono kao podsmjehujem.

Ujutro sam ustala, i nekako sam apsolutno znala da je i ovih mojih 5 poznanika sinoć moralo imati neku reakciju, jer sam kod njih već vidjela otvorenost kanala maximalno. Kad kažem otvorenost kanala, vjerujte mi da su to ljudi koji nemaju pojma o tome, čak ni koliko su otvoreni za te stvari, a kamoli da nešto znaju o tim sferama. Oni su doista sasvim ,,obični,, ljudi, kod kojih sam primjetila da se njihovo osvještavanje dešava nesvjesno, znači nikakvo izazivanje toga ili provociranje nekim ,,radom na sebi. .Kontaktirala sam ih, i potvrdili su ono što sam osjećala. Što znači da smo tu noć imali svi snove te tematike, razlike su bile u deset deka. U dva slučaja čak je i ovo zemaljsko mjesto komunikacije bilo identično.Ma, mislim otkud to? Pošto stvarno vjerujem u svoje snove, jer su me fenomenalno vodili kroz moj doista nemiran život,ovo mi je ono, stvarno upitnik iznad glave.
I da ,pitala sam ,jeli to što smo svi sanjali to, tu noć, odraz nečega što se dešava na širem, globalnom nivou, Rekli su ne. Tu, noć su kao bili fokusirani samo na mene i takvu grupu ljudi.
Pa eto, toliko zasad, mislim imam ja toga još,...

PS: Ovo sam sanjala 22.10.2009


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned feb 28, 2010 6:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 28, 2010 4:29 pm
Postovi: 355
Ovaj put kad su direktno izvodili te radnje bili su bili nevidljivi, samo su radili to što rade. Znači ovaj put su te reakcije izazvali, bez da ih vidim, kao samo su mjerili koliko mogu izdržati.
Početak sna: Na jednoj lokaciji blizu mene postavljen je lift. Sa tim liftom se ide u svemir.Ja i par članova moje familije ulazimo u lift. Dolazimo gore. Dočekuju nas bića koji izgledaju kao i jako su srdačni. Međutim, osjećam da je to lažno. Shvatili su da me ne mogu zavarati.
Više ne vidim ostale, i oni počinju raditi te radnje da me prestraše. Tad ih više ne vidim.
Rade to što rade, i ponovo meni najfrapantnije, da ja to podnosim bez ikakvog straha. Čak im se kao rugam, mislim ono osmjehujem. Tada popuštaju, i govore mi da ostanem. Ja brzo bježim, i skupljam članove porodice. Ubacujem u lift i silazimo dole. Dole, znam da oni i dalje tragaju, a ja štitim jednu djevojčicu i sakrivam ih od njih.To je samo, jedan od najfriškijih.

(ovo je kao malo pojašnjenje predhodnog sna). Ovakvih snova je bio pun decembar 2009, kod mene, a u januaru su krenuli apokaliptični snovi, u kojima mi je nešto objašnjavano, pokazivano odvajanje duše od tijela i sve u tom stilu.
Uglavnom ni tada nije bilo nekog straha, više isplivavanje nekakvog kolektivnog straha od ,,kraja,, koji je valjda duboko uvriežen u svima nama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned feb 28, 2010 10:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Pozdrav i tebi Znak :kiss: ,
i dalje pričam s ljudima. Naravno to ne činim na način da odmah pitam što ste sanjali, već nekako kroz razgovor dođemo i do toga. Tako sam neki dan pričala s jednom gospođom koja mi se požalila na snove. Bilo je to u kontekstu vjerskih pitanja i tako smo i došle do snova, jer je ona spomenula da čudno sanja svaki puta kad joj netko drag umre. No, ispalo je na koncu malo drugačije. Naime, u svakom takvom snu ne "ne spava" budna je i u potpunosti paralizirana, dakle ne može probuditi muža koji pored nje spokojno spava. Nad njom se pojavljuje "čudovište" s kožom zmije i guši je i ne da joj da diše. Ono što je interesantno to je da ima osjećaj da se u posljednje vrijeme to događa češće, ali se toga ne sjeća! Dakle, ujutro ima osjećaj da je to proživjela ali nije sigurna, a uvjeri je da se to nije dogodilo spoznaja da nitko nije umro!
Kaže da je to što proživljava prestrašno i da danima ne može doći k sebi. Inače je katolkinja i bila je uvjerena da je riječ o demonima koji je eto obavještavju kad će netko njoj drag otići s ovog svijeta.
Žena ne čita ovakve teme, ne vjeruje u izvanzemaljce, ne bavi se teorijom urota, ali bila je duboko prestravljena dok mi je to pričala.
Dakle moje je mišljenje i dalje da nama manipuliraju jače nego ikada!
Osobno se vrlo teško poslejdnjih dana sjećam snova. U jednom sam vođena do ogledala i trebala sam proći kroz njega, ali nešto je omelo taj trenutak. Interesantno je bilo što sam se probudila i shvatila da sjedim i gledam u ogledalo koje je u hodniku ali ga vidim iz kreveta. Nisam se ugodno osjećala. U drugom sam imala neka objašnjenja vezana za morgelonse (ne znam jesam li ispravno napisala) i DNK. Nešto kao i obično kad mi se daje o DNK jako važno. Uglavnom ništa spektakularno, kao da sam općenito u nekoj fazi mirovanja, tako se valjda to odražava i u snovima. Što mi vrijeme brže odmiče to jasnije dobijam spoznaje koje sporije dolaze. Nekako u miru, bez uzbuđenja.
Što se mojih kćeri tiče, mlađa je ponovno bila probuđena tutnjavom, malo je bila budna u krevetu i nije ništa vidjela. Interesantno je to da tu tutnjavu obično zajedno čujemo, ona i ja, dok starija kćer i muž sve prespavaju. U posljednje vrijeme čekam da mi ona sama kaže da je nešto čula, kako ne bih uticala na nju. U većini slučajeva čuje je u isto vrijeme i iste noći kad i ja.

Pozdrav Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pon mar 01, 2010 3:44 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned feb 28, 2010 4:29 pm
Postovi: 355
Pozz. \:D/

To kad si rekla da si u nekoj fazi mirovanja me ustvari podsjeća da sam prateći sebe došla do zaključka da ti takvi snovi nemaju isti intenzitet tokom čitave godine. Više mi idu u fazama kad su strašno pojačani, pa sve do totalnog prekida, kad ih nema nikako.
Uglavnom imam dobre uvide u snovima od ličnih stvari koje mi predstoje u fizičkom, do apokaliptičnih, kao i dobijanje informacija kako i šta se dešava na onoj strani.

Čudne li koincidencije. I ja imam kćerku, i kad ja imam te snove ima ih i ona, ili je u mom snu nastavak njenog sna, ili sanjamo identično glavne stvari u snu, istu noć.

Šta sam još primjetila, a to su znakovi u budnom stanju koji mi ukazuju, da ću u sljedećem spavanju imati takav san, a to je rezak zvuk u uhu. To sad više ne sumnjam, to jednostavno znam, jer sam ipak neke godine provela u opažanju, ne zato šte me interesovalo, nego zato što mi je to nametnuto, jer su ti znakovi bili strašno uporni i dosadni.
Evo ja već napisah esej, ali što bih.
Uglavnom želim još reći jedno opažanje koje sam primjetila kod takvih snova.

Ako imam zvuk u uhu u toku dana, znam da ću sanjati u sljedećem spavanju, međutim zna se desiti da sam strašno umorna i da u tom spavanju ne uđem u neki sistem pravog opuštanja, ili ujutro moram naglo skočiti iz kreveta, i sjećanje mi je izbrisano ili su ostali nejasni tragovi. Onda lijepo dođe moja kćerka i kaže da je sanjala to i to, uglavnom dobijem poruku preko nje ili drugih sa kojim sam uvezana, a nekako najviše preko nje.
Ne, ne pitam ljude, šta su sanjali, oni su sami počeli pričati o tome, jer ih je to zbunjivalo.Radi se o malo boljim prijateljima. Poslije smo samo razmjenjivali iskustva. Iza toga sam gurnuta u neka veća iskustva, nekog rada sa ljudima i razmatranja ove teme, čudnih snova.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: pet mar 05, 2010 12:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Evo noćašnji san:

S cijelom obitelji, mužem, dvije kćeri, psom na uzici bježim. Kuće se dižu u nebo i lete. Oko nas su pijavice, ne jedna, puno njih. U bijegu dolazimo do kuće u kojoj je mlada žena i njezina majka. Uz našu torbu s nekim stvarima trpamo i njihove i dalje zajedno bježimo. Prije no što iz kuće otišli prošetala sam njome i divila se vrlo starom i derutnom namještaju, te čak s maldom žebnom i komentirala kako je sav trud sakupljanja starina bio besmislen sad kad sve leti i nestaje. Sad bježimo povećani za dva člana. Ne zaustavljamo se, na okupu smo stalno pogleda uperenog u nebo. Tad odlučimo napraviti pauzu jer su djeca i pas umorni, a mi već stravično gladni. Zastanemo kod nekog niskog zida, onako starog kao u dalmaciji, naslaganog, djeci sugeriram da se leđima naslone na njega, a ja ostajem stajati i pratiti situaciju. Vidim kako pijavice dolaze, zabrinuta sam, kuće lete po nebu. Starija žena vadi komad čokolade koji dijelimo, a tad izvadi stari kikiriki u ljusci. Ispričava se što je i to u žurbi pokupila, moj ga muž jede i tvrdi da je izvrstan. Svi ga jedemo i smijemo se mičući s njega plijesan. U tom trenu mu sugeriram da bi ga ipak mogao oguliti, ali i primjetim neku životinjicu kako u panici bježi. Potrčim je i uhvatim, zagrlim je i izljubim, te u našim stvarima nađem neki konop kojim je zavežem da ne bježi suludo, te je primim "u naše društvo". Na to moje kćeri umiru od smijeha, smiju se kao lude u tom ludilu u kom smo se našli, ja tu životinjicu još uvijek privijam na prsa i umirujem, a one uzvikuju: mama, pa to je štakor!
Mene to ni najmanje ne ometa da pomognem štakoru. Taman kad smo mislili krenuti dalje ja primjetim pijavicu koje se ubrzano kreće prema nama. U prvi tren pmislim kako sam štakora uvalila u govna jer nema šanse da pobjegnemo, radi se o sekundama. I svi u društvu shvate što dolazi. U nemoći i shvaćanju da je sve gotovo, stajem i čekam pijavicu. I počinjem moliti. Molitva koju izgovaram obraća se Ocu, kako i inače molim. Činjenica je da se molim svake večeri, međutim nikada ne koristim molitve koje na je dala Crkva, nekako već dugo molim Oca, Majku. Inače ne idem u crkvu i ne vjerujem većini stvari koje ona propagira, ali vjerujem u Dobro. Dakle, u snu se molim na identičan način kao što to činim svakodnevno. Iznenađujuće je da u tom trenu dok je čekam, a sve se brzo događa ne osjećam strah, paniku, ništa od toga, jedino što mi je na umu to je molitva dobro usmjerena. Osjećam je kad je stigla, udarila je u moje čelo i rasplinula se. Jednostavno nestala.

I eto, danas se osjećam dobro. Sna se sjećam vrlo jasno, svakog trena i svakog osjećaja. Svih boja, jačine tih pijavica i crnih oblaka koje smo izbjegavali. Naime, dok smo bježali i hodali ravnali smo se tim oblacima. Oni su nam bili smjernica. Izuzetno se dobro sjećam tih letećih kuća, nisam vidjela automobile, ljude, ništa od toga, vidjela sam samo kuće. Neću komenitrati moje cjelivanje štakora, ali moram reći da je bio nježnog krzna, roza njuškice, vrlo pametnih očiju i stravično preplašen. Toliko se tresao kad sam ga uzela u ruke, srce mu je kucalo sto na sat. I što reći, ništa! Bio je to još jedan vrlo upečatljiv san.

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned mar 07, 2010 2:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 01, 2007 4:25 pm
Postovi: 2372
Lokacija: Split
sigma je napisao/la:
Kazu da svaki san koji sanjamo, a svesni smo u snu svojih osecanja, i nakon sto se probudimo, zapamtimo ga sa svim detaljima, da su to vazni snovi, koji nam mogu biti dobar putokaz.


U to sam sasvim siguran!
Imao sam nekoliko takvih snova, ali želim vam prepričati jedan koji me se osobito dojmio, a nekako je vezan za tematiku apokaliptičnih snova koje ima naša Alf, samo na potpuno drugi način.

Sanjao sam, dakle, prije par godina ovo:

Stojim u noći ispod zvjezdanog neba, u prirodi, okružen drvećem, ispred "svoje kuće" koja je meni tamo negdje iza leđa. Mislim da sam bio izašao vani, jer sam bio imao osjećaj da se nešto izuzetno važno upravo počelo dešavati.
Noć je bila neobično tiha, onako ljetna...
Gledao sam u zvijezde koje su bile blistave i bilo ih je začuđujuče prepuno nebo...

U jednome trenutku SVE ZVIJEZDE su počele padati prema meni!!!
Osjetio sam intenzivan strah i čuđenje - zaboga, kako je to moguće!?!

I u trenutku kada je ta blistava masa zvijezda tutnjala i jurila meni ususret, taman u trenu najvećeg intenziteta i napetosti i moga najvećega straha koji sam ikada doživio - PLOP!

SVE se to, ta cijela masa zvijezda koje padaju prema meni i zaglušujućoj buci, pretvorila u jednome trenu u pahulje snijega koji je u potpunoj tišini počeo padati...!!!

Osjetio sam tada snažnu radost i duboki mir u duši!

Nekako sam "znao" da je to slika moje apokalipse, odnosno simbolika onoga što me u bliskoj budućnosti čeka!

Bila je to Ljubav...!

p.s. da, točno je da u zadnje vrijeme imam sve živopisnije snove, vidim u njima nevjerojatne krajolike i susrećem osobito pozitivna bića (ljude, of kors!), ali odavno nisam imao nikakvu noćnu moru niti snove strahovitog kraja svijeta. sreća moja!

:love3:

_________________
sve prolazi...
osim ljubavi...!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: sub sep 15, 2012 7:22 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Prije nekih mjesec dva sam imao upečatljiv san.
Sanjao sam neku normalnu kupnju, ušao u dučan, kupio što je trebalo... ali na odlasku kući se sjetih da sam zaboravio štapiće, grickalice.
Uđem u lokalni dučan koji mi je usput, tražim grickalice... usput je tu negdje dio koji je mesnica i prostorija za razrez mesa iz krupnih dijelova i polovica.
Bila je tamo neka polovica goveda i na moje zaprepaštenje u istom odjeljku na zid je bokom naslonjen živ oguljen čovjek. Bila je tamo neka mlada prodavačica koja je to nekako sa žaljenjem gledala i držala u rukama vodu. Pretpostavio sam da joj je to posao da održava meso koje treba živim.
Taj oguljeni čovjek je gledao onako bez trepavica i kapaka, imao neki sanjiv pogled i u očima mu se nije vidjelo ništa što bi značilo da je svjestan što mu se događa, nego tako, umorno je bio naslonjen na bok i drijemajući je gledao prolaznike koliko mu se dalo.
To mi se malo onako ogadilo i potreslo me jer simbolično ispada ko da su ljudi globalno u tako nekoj gabuli a da toga nisu svjesni, tako negdje drijemaju...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned sep 16, 2012 12:35 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
promatrač..mi u snovima sanjamo samo sami sebe..različite aspekte i dijelove svoje vlastite ličnsoti koji su prikazani simbolima i metaforama.
ovo što opisuješ bi se moglo shvatiti i kao tvoja vlastita krajnja osjetljivost, nemaš štitova , nemaš čak ni kože da te zaštiti. oderali su te..tko te oderao? (ili se sprema da te odere, tj, materijalno ili emocionalno krajnje iskoristi= tko je taj- to bi ti mogao znati....i zašto ti je svejedno što se zbiva? zašto spavaš i ponašaš se kao da je to normalno da se događa da ljudima oderu kožu? netko te odrao ili se sprema da te odere , i ti to slutiš ili znaš da će se dogoditi ali ne poduzimaš ništa, puštaš im neka te deru?
tvoj ženski dio ili aspekt (prodavačica) te malko zapljusne vodom da te razbudi i odražava te na životu, tek toliko..sažaljeva te i nespretno pomaže, jer da je stvaro htjela pomoći valjda bi te spasila da te ne oderu. ili bi nazvala hitnu...nema baš puno koristi od nje...tvoj ženski dio su tvoje emocije i inticija, to te održava na životu ali nedovoljno, a aktivni dio, muški, akcija, razum, poduzetni dio koji pokreće akciju, to je oguljeno, iskorišteno i nezaštićeno.
ovo bi mogla biti poruka iz tvoje vlastite podsvijesti onom budnom dijelu tebe da je krajnje vrijeme da uočiš što se zbiva i da naučiš praviti bolju zaštitu za sebe -od one koju trenutno imaš. Da nekako vratiš natrag svoju kožu
drži se :love3:

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Zadnja izmjena: arwen dor; ned sep 16, 2012 12:40 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned sep 16, 2012 12:38 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Hvala na tumacenju. Usla si u jedan siri sinhronicitet a da i ne znas.

Sent from my MB526 using Tapatalk 2


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned sep 16, 2012 12:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
promatrač je napisao/la:
Hvala na tumacenju. Usla si u jedan siri sinhronicitet a da i ne znas.

Sent from my MB526 using Tapatalk 2


što ti znači ovaj zadnji red slova?

...ovo što sam napisala je obično netelepatsko tumačenje snova..tako tumače psiholozi i to ti je tako očito da to možeš sam napraviti za sebe..zato što je to tako jednosavno raditi, zato ti jat u ne pišem svoje snove. to bi bilo isto kao da vam pričam svoje obiteljske ili intimne tajne. svaki psihlog-amater može očitati takve stvari z snova...a možeš i sam za sebe to napraviti..ima par univerzalnih stvari, ključ kako čitati simbole koji su individualni , malo znanja o dijelovima ličnsoti, arhetipovima i to je to..
samo imaj na umu da u snovima postojiš samo ti i razni dijelovi tebe koji su prikazani kao druge osobe ali su dijelovi tebe. lako doznaš tko su oni po tome što te druge osobe stvarno tebi znače u budnom životu.
drugo su lucidni snovi, njih se malo drugačije tumači, ali..princip je opet više manje sličan..

kad god se čovjek osjeća kao da je u zamci, obično znači da jest u zamci. Najčešće mi sami sebi ostavljamo zamke i sami sebi podmećemo nogu

jedina osoba kojoj duguješ nešto, pred kojom se trebaš opravdavati, koju trebaš zadovoljiti i koju trebaš slijediti jesi ti sam.

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 52 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz