Sada je: sub apr 27, 2024 8:51 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned sep 16, 2012 1:01 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Zadnji red slova znaci da pisem s mobitela.
U biti nisam ni tražio tumaćenje (iako je dobrodošlo) nego sam samo htio doprinijeti temi.
Znam da se san tice mene, ali to nije bas tako iskljucivo s obzirom na neke druge stvari koje dam dozivio. Moje nesvjesno je spojeno s kolektivnim nesvjesnim na jedan nacin koji vise nije sasvim u okvirima klasicne psihologije.

Sent from my MB526 using Tapatalk 2


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned sep 16, 2012 1:44 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Recimo samo da mi se u jednom snu dosta prije toga desilo da sam dobio jedan krasan veliki rascvjetani lotosov cvijet violet boje.
Našao sam se u radnji u kojoj čovjek (tko god to bio pa makar i ja) uzviknuo u ekstazi "KONAČNO!!!" kad se desilo da je neki filter za opće kozmičke energije pukao i boje energija od kojih se sastoji su dobile pravu žestinu. To "KONAČNO!!!" je zvučalo ko da je čekao zbilja jako dugo. I tu je sastrane je bila žena koja je gledala, mislim da je bila u naklonjenoj pozi ko da doživljava neki smiraj ili nešto što je i ona dugo čekala.
Kad se to desilo našao sam se kako "tog čovjeka" gledam kao sklop energija koje su nanizane jedna na drugu po bojama čakri. Fizičko tijelo više nisam vidio nego tako neku vrećastu formu koja stoji na tlu i sastoji se od katova povezanih boja/energija.
Sreća koja se osjećala od tog bića se nekako pretvorila u lotosov cvijet. Tad nisam ni približno znao simboliku toga, ali eto ima nešto o tome od Steiner-a i to sam primjetio zahvaljujuci @vjetru.
Taj filter za energije koji je pretpostavljam nametnut se takođe može shvatiti kao koža koja štiti ali takođe i krije vanjsku stvarnost od suptilnijih osjetila, dalje od toga... mislim da ne moram pričati o tome da sve ima svoje prednosti i mane... :glasses7:
Ono što vidim da trebam napraviti je da se trebam maknuti od posla ili poslova koji radim, tijelo mi daje sve manje kompromisa i tolerancije u vezi posla. Ali eh...

Ima jedna slika te formacije od energija u bojama bez obrisa fizikale, negdje na stranicama o čakrama, šteta što je sad ne mogu naći.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned sep 16, 2012 2:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jul 26, 2011 10:19 am
Postovi: 120
Lokacija: black hawk down-black hawk up...all the same,just like grain of sand in sand-glass
arwen dor je napisao/la:
promatrač..mi u snovima sanjamo samo sami sebe..različite aspekte i dijelove svoje vlastite ličnsoti koji su prikazani simbolima i metaforama. ovo što opisuješ bi se moglo shvatiti i kao tvoja vlastita krajnja osjetljivost, nemaš štitova , nemaš čak ni kože da te zaštiti. oderali su te..tko te oderao?.... .... tvoj ženski dio ili aspekt (prodavačica) te malko zapljusne vodom da te razbudi i odražava te na životu, tek toliko..sažaljeva te i nespretno pomaže


a na polici tog dućana , upravo nedaleko od čovjeka bez omota / omotača (bez kože) , stajala je jedna čokolada od 100 grama , također bez omota. Svi prisutni (i promatrač , i oguljeni , i prodavačica) su znali da je to Milka čokolada , iako ona nije imala omot.
I onda je svizac zamotao čokoladu .

Kad kažeš da uvijek sanjamo sami sebe , i da je time po tim tvojim jednostavnim psihološkim skicama promatrač zapravo taj oguljeni , možeš li molim te pojasniti ko je u snu upravo sam promatrač , dakle lik koji je ušao u dućan i pored kojeg su tu bile prisutne još dvije osobe , prodavačica i ''oguljeni omamljeni'' ?

Sam promatrač je svakako sanjao samog sebe , i on i jeste bio jedan od tri lika u snu , ali po čemu ti smatraš da je on bio taj oguljeni, a ne sam on lično koji je u dućan ušao jer je zaboravio perece i grickalice. Tri osobe su bile u malom dućanu , promatrač , prodavačica i oguljeni , i ti iz pika da je oguljeni zapravo promatrač (oguljeni zapravo i jeste nijemi promatrač svega , nego dakako mislim na nick ''promatrač'' ). Jesi gledala kad one ''Poirot'' detektivske serije , detektiv Poaro , jel tako pogađaš i na startu Poirot serije ko je ubica? To bi se već možda moglo jednostavnim psihološkim metodama , kad uđeš u glavni trik serije , ali sa snovima to ne mora biti baš uvijek tako prost slučaj.


Citat:
Recimo samo da mi se u jednom snu dosta prije toga desilo da sam dobio jedan krasan veliki rascvateni lotosov cvijet violet boje.


ovakav ? :)
slika

_________________
Gdje smo stali, tu smo pali. Gdje smo pali, tu smo ostali.
Gdje smo ostali, tu smo nestali, malo uzeli, a malo dali.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned sep 16, 2012 4:32 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
@Catandy tvoj stav mi se više sviđa i zvoni, ali malo je bitno to što se meni sviđa.

Lotos je otprilike takav, BEZ MEDITIRAJUĆEG SMAJLIJA! :) dimenzija koje ne bi priličile cvijetu u fizikali, nego prilično veći, bolja usporedba je avatar od Sophie.

slika

Našao sam i na šta liči čovjek, ali ne bi se zakleo u meditirajući položaj jer nije bilo obrisa fizičkog tijela. Ovaj gore vrh gdje je violet boja je izgledao onako za ne igrati se, kao beskrajno i potencijalno vrlo žestoko more energije koja je predstava nečeg što je prevazišlo vrijeme i fizikalu i malo ispod je imao ko neku cjevčicu ili mini vorteks u smjeru prema naprijed.

slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned sep 16, 2012 10:28 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Citat:
Sam promatrač je svakako sanjao samog sebe , i on i jeste bio jedan od tri lika u snu , ali po čemu ti smatraš da je on bio taj oguljeni, a ne sam on lično koji je u dućan ušao jer je zaboravio perece i grickalice.


on je svo troje...i osoba koja j ušla u dućan i prodavačica i oguljeni...svi likovi su po jedan od dijelova osobe, jedan aspekt jedne te iste osobe.

@promatrač, to za kožu je točno..ona i brani i zabranjuje ako je to tako posloženo, a je, posloženo je baš tako - da više zabranjuje nego što brani, ali to traje sve dok mi to ne presložimo.
Imamo razne omotače i opne na raznim razinama. Te opne je dobro pronaći i ako treba pokrpati.
Kolektivno nesvjesno ima kolektivne simbole koji su zajednički svim ljudima. Svi smo spojeni na kolektivu svijest, neki su tog više a neki manje svjesni. Oni manje svjesni lakše podliježu utjecaju kolektivnoga u onom dijelu koji je za ljude štetan, koji koči razvoj svijesti. Oni svjesni mogu iz tog spoja izvući korist za svoj vlastiti razvoj a time i razvoj ostalih . Nije kolektivna svijest jednoznačno ni loša ni dobra. To je more varijanti a iz tog mora bi valjalo uzeti ono što ti treba na način da dobiješ a da se ne utopiš.
Na primjer: ljudi često sanjaju sebe kako su goli na ulici ili u nekoj situaciji. Bez odjeće. Taj simbol znači da se nisu zaštitili. Podsvijest ih upućuje da razmisle o onome što rade u stvarnom životu, da se obuku, tj. da poduzmu nešto da se zaštite u fizičkom svijetu. Npr to može biti da se otarase nekog za koga misle da im je prijatelj a zapravo ih namjerava opako iskoristiti. Ili znači da su se prema nekom emocionalno otvorili ali se plaše da će biti emocionalno iskorišteni i nesretni. Poruka da se trebaju mijenjati ili promijeniti svoje ponašanje na van ili na unutra, da trebaju sagledati kod sebe nešto što nije u skladu s istinom. Odjeća nije samo zaštita od hladnoće i zaštita intimnosti od pogleda, biti gol pred ljudima nije samo ono što društvo smatra kao sramotu, odjeća je i naša poruka prema van.
A koža, biti bez kože, to je slično tome, samo dublje, na emocionalnoj i duhovnoj razini.
Za rješenja zagonetke sna bilo bi zgodno doznati tko je promatrača ogulio. To bi se moglo doznati lucidnim sanjanjem ili može i meditativno tako da se u meditaciji vrati u san, npr u trenutak kad razgovara s prodavačicom ili da priđe tom čovjeku i da nastavi na tom mjestu svoj san i dozna što se dogodilo i kako se to može riješiti.
Ja sam malo zapela za taj promatračev san jer mi se čini jako zanimljiv i mislim da se u njemu kriju jako važni i vrijedni podaci i smjernice koje bi mogle biti kraći i brži put do jako važnih odgovora za samog promatrača.

Nekad je simbolika san tako jasna da ne možeš fulati a nekad se malo trebaš potruditi da ga razumiješ. San treba staviti u kontekst stvarnih događaja koji se događaju u životu i prema tome pronaći poruku koju šalje podsvijest. Nekad podsvijet samo pravi inventuru i ponavlja gradivo a nekad i sasvim jasno daje smjernice o rješenju problema. .

Navest ću jedan primjer mojeg sna i kako se može tumačiti:

Prvo kontekst: u vrijeme kad sam trebala odlučiti što ću studirati i u kojem gradu (jer u mojem nema fakulteta), i razmišljala da zajedno s tom prijateljicom i još jednom odem u drugi grad i tamo zajedno stanujemo jer bi nam tako bilo lakše-i jedna i druga smo se bojale otići od kuće i živjeti same- ali roditelji su me slali na ne baš isti ali po njihovom mišljenju sličan takav studij u bliži grad -jer je to bilo logičnije (udaljenost je značila i veće troškove-a oni baš nisu bili toliko imućni, ali znala sam da ako baš zapnem da bili će popustili, da će štedjeti još više i raditi još više da bi zaradili za moj studij, ali ne bi bilo pošteno od njih tražiti da se toliko muče radi mojih želja)
San: Sanjala sam sebe i prijateljicu kako idemo na plažu i odjednom se stvori krdo hijena. Kao , mi znamo da se protiv njih ne možemo boriti jer ih ima previše, ali možemo proći pored njih i biti za njih nevidljive ako jedna drugu nosimo na leđima. Nosile smo jedna drugu,prvo ja pa ona, i dok me ona nosila ispala mi je torba i iz torbe je ispao novčanik s dokumentima, među njima vozačka dozvola koju sam tada tek bila dobila. Htjela sam da se vratimo po dokumente ali prijateljica nije htjela jer se bojala. San se prekinuo i mi nismo stigle do plaže i do treće prijateljice.
U stvarnosti , par dana kasnije, zajedno smo bile vani i ja sam stvarno izgubila dokumente , kasnije sam shvatila da su ispali kad sam izlazila iz auta, ona je vozila.
To je niža razina značenja - ono što se stvarno dogodilo a što je san pretkazao.
Druga razina, simbolična, mi smo kroz životne situacije išle zajedno podržavajući jedna drugu, ona je mene pitala savjete a ja nju, dakle, nosile smo jedna drugu. U to doba ja sam se preispitivala samu sebe, ponekad nisam znala tko sam, ponekad sam htjela biti drugačija, divila sam se toj prijateljici jer je bila odlučnija i hrabrija od mene ali je bila osoba na koju si mogao računati. Treća je bila individualac, ako joj paše onda se druži ako ne ona ide svojim putem.
Problem je bio moj identitet, moja vlastita slika o sebi i poimanje sebe, dakle, ti dokumenti koji dokazuju da sam ja -ja i koje sam izgubila. Izgubila sam osobnu i vozačku dozvolu. To znači-osobna iskaznica znači da znam tko sam a dozvola da vozim sama kud ja hoću. Da radim po svom.
Sad kad vrtim film svog života, negdje u to doba sam bila jako zbunjena, odjednom nisam više znala tko sam ni što hoću, što mi je važnije, prijateljice, dečko koji je htio da ostanem u gradu i ne idem nikud, roditelji i njihove mogućnsoti i moja savjest u odnosu prema njima ili mi je najvažniji baš taj određeni studij koji me silno privlačio- više od tog kompromisnog rješenja u bližem gradu.
Dakle, to su bili stvarni problemi kakve imaju mnogi u toj dobi s 18 godina..To je doba kad biramo zanimanje-to je u mom snu osobna iskaznica, a i mi se želimo odvojiti od roditelja i od utjecaja prijatelja i biti odrasli i samo svoji-to je u snu vozačka dozvola..

U planu je bilo da dvije prijateljice i ja zajedno idemo na studij u drugi grad i zajedno stanujemo . U snu, ona se zbog mojih problema nije zaustavljala i skretala s puta slično kao u realnom životu, a ja se zbog njezinih ponekad jesam-njezina je želja bila da idemo u taj grad, moja u neki treći, i ja sam se dvoumila između toga da budem s prijateljicama, ili da studiram ono što me najviše privlači ili da poslušam roditelje i studiram to kompromisno, slično ali ne ono što želim.
Na drugoj razini tumačenje tog detalja ovisi o tome što za mene predstavlja ta prijateljica, koje svoje osobine ja projiciram u nju, koji svoj dio ličnosti, i to je značilo da su u meni dva pola, slična i prijateljska ali ne baš do kraja, ali po ishodu suprotna- Jedan bi se vratio po dokumente-identitet i dozvolu da vozim, a drugi se ne želi vratiti - a o tome ovisi da li će me hijene na kraju pojesti ili neće i da li ću stići do cilja ili neću. Trebala sam birati: emotivnost i zadovoljavanje svojih emocionalnih potreba ili racionalnost i dokumente-znači, izabrati tko ću ja biti. Moja tadašnja emotivnost mi je govorila da se ne treba zadržavati zbog razumnih razloga, a razum mi je govorio da će me emotivnsot ostaviti na cjedilu i da ću izgubiti dokumente-svoj identitet kojeg razum nosi u torbi . a treća prijateljica do koje nismo ni stigle radi sve kako njoj paše i vlada sobom i ja sam u to doba htjela biti kao ona, činilo mi se da je njoj super , da je pametna, dobra i da dobije ono što hoće (to meni tako izgleda, a ta osoba ne mora stvarno biti takva. Broji se ono što ja mislim i kako vidim te osobe a ne što stvarno u životu jeste) . Taj dio me čekao na plaži ali je u tom trenutku bio nedotižan.

Hijene su u snu opasnost, to mogu biti strahovi, ograničenja ali ne samo to..hijene su lešinari, znači, oba ta moja dva dijela su tada već bila mrtva a ja sam se borila za to da spasim nešto što je već bilo mrtvo, to je glavna poruka tog sna..I emotivnost i razum su bili tada ozbiljno uzdrmani, mrtvi. Treća priajteljica je čekala na plaži ali se u snu ne vidi, samo znamo da je tamo...Trebalo je pronaći treći dio sebe same. Taj dio sam otkrila tek puno godina kasnije. Duhovnost.

Sada se nisam slučajno sjetila ovog sna...vidiš, mogla bih ga nastaviti da vidim jesam li stigla konačno na tu plažu i okupala se u moru. i da koincidencija bude potpunija, danas sam se dogovorila s tom trećom prijateljicom da idemo plivati na isto ono mjesto iz sna...
Da slučajnosti? ma nema toga :notworthy:

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned sep 16, 2012 8:37 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Hvala na pojašnjenju @arwen dor!

Ogranak offtopic rasprave je preseljen na chat temu: viewtopic.php?p=132660#p132660


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: čet okt 18, 2012 3:09 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 19, 2009 1:43 pm
Postovi: 488
Lokacija: na putu...
Šetam sama i ugledam betoniranu terasu na kojoj dvojica nekom spravom (kao pumpa) upravljaju na način kao da "pumpaju terasu", začuđena prizorom prilazim bliže i vidim da oni na taj način pomažu da nešto izađe - izlaze prvo rogovi i veliki šiljasti nos. Dakako da se odmah odmičem od toga i vidim da je nakaza već sasvim izašla i ide prema meni. Ja poletim i tako i ostanem - u zraku i tu sam sigurna. Odjednom vidim kako prema meni ide kao kiša nečega i vidim da to nakaza ide prema meni i baca šljunak koji je za mene bio opasan. Stvaram oko sebe zaštitnu kapsulu - nevidljivu i tada se sav šljunak - šta već - vraća nakazi a ja sam eto sigurna. To je jedan san. Valjda.
Drugi - nalazim se na kod psihijatrice i ona nešto ispittuje a mene nervira jer kužim da je u rukama sila koje njome upravljaju meni na štetu. (Inače ne posjećujem psihijatra). Ne sjećam se pojedinosti no svježe mi je to da je cijela seansa bila borba u kojoj me htjela uvući u neki program da me "zabetonira". Kad mi je snaga popustila ubacila mi je u program ogromnu crnu, tamnu i praznu rupu.... silu.... teško objasniti i pita me da li razumijem da je to dobro i da nema ničeg lošeg u tome i da bih trebala i tamu prihvatit kao svoju jer ona nema kuda ići. Uf.... tu sam se trgla, gotovo pristala na igru no u zadnjem trenu kažem - to je Tama a ja sam Svjetlo i ispunila sam cijeli prostor svjetlom i tama je nestala samo tako. Seansa je odmah prekinuta. :mrgreen: I to je bio san. Valjda.
Pitam se često nakon takvih snova.... što je san a što java? Zanimljivo svakako.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned nov 04, 2012 2:40 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned jun 03, 2012 2:18 am
Postovi: 13
e ovako imam brata od tetke koji je umro u decembru ce godinu dana.pre dve nedelje tacno za njegov rodjendan sanjam san.kao on njegova mama,tata sestra svi su tu kao da je sve normalno i svi najmormalnije mozemo da pricamo sa njim iako smo svesni toga da je mrtav.u snu je pored mene bio i moj decko i posto nije poznavao mog brata ja ga kao pitam dal ga on vidi on kaze ne.znaci vidimo ga samo mi koji smo ga poznavali.e sad ja sam to protumacila da je on uvek uz nas i da nas cuva i brine o nama.kakvo je vase misljenje dal on stvarno brine o nama il sam ja previse taj dan mislila o njemu posto mu je rodjendan ili je cak mozda nesto trece???taj san je tako delovao na mene kao da je to stvarnost a ne san i toliko smo svi bili srecni i nasmejani u snu sto je opet sa nama da ne mogu da vam opisem taj osecaj..jaoo molim pomoc ako neko moze da mi protumaci san


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Epidemija čudnih snova
PostPostano: ned nov 04, 2012 9:23 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri aug 15, 2012 8:19 pm
Postovi: 131
Ja bih rekao da tu nema sta da se tumaci. Sasvim normalno da si sanjala tako nesto, jer su ti misli bile toliko usmerene prema njemu, pa si sanjala idealnu situaciju.

Nema ovo veze sa nikakvom epidemijom cudnih snova. A to sto je delovao toliko realno, nije nista cudno. Nema potrebe praviti od toga dramu niti ista tumaciti. Snovi su ti pokazali o cemu nejvise razmisljas, kao sto se to cesto desava. Nemoj praviti dramu tamo gde je nema. San uopste nije cudan. Nemoj izvlaciti bespotrebne zakljucke da vas on cuva. Snovi deluju maksimalno realno, dok ih sanjas. Retko ti se desi da u snu pomislis da je to nerealno.

Tako ja to vidim.

_________________
Sve što postoji,
samo je ono što ja mogu primjetiti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 105 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz