Sada je: ned apr 28, 2024 8:06 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 232 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: ned maj 31, 2009 9:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 10, 2007 5:32 pm
Postovi: 321
Moram ovo da podelim sa vama:

posto idem na vezbe za trudnice, i izmedju ostalog svake nedelje dodje jedan od doktora da nam prica kako treba da se ponasamo u trudnoci, e pa ove nedelje je bio cika "Zuba", dr. stomatolog, koji je pricao o oralnoj higijeni( inace meni je kad sam bila manja popravljao zube sa cigaretom u ruci, i tako mi sa smrdljivim rukama brkao po ustima) nego da ne skrecem sa teme, celo predavanje je proveo ubedjujuci nas kako treba da pijemo Flurogal, tabletice sa Fluorom, kako je to super zdravo za nase zube i za nase bebe, kako to preporucuje svedska zdravstvena organizacija, ma milina bozja. eto kaze postoje neki lobiji na netu, koju su protiv fluora,ali sta on je stetan kada se uzima 1g, a vi uzimate samo 1mg, pa sta je to, mislila sam da ga tresnem posred cela,ali bi me verovatno izbacili napolje, pa rekoh da se uzdrzim. Na to je glavna sestra odmah apelovala, kako ce sve trudnice po zavrsetku vezbi da odu da im doca prepise flurogal, posto se izdaje samo na recept :shock: , mislim da je suvisno da napominjem, kako su sve brze bolje otrcale da uzmu recept. Mislim sta reci :shock:

_________________
- Fortes fortuna adiuvat. - Sreća prati hrabre.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned maj 31, 2009 11:28 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Reći istinu u lice: da je to otrov, da on ima proviziju od toga što uvaljuje, zato se i daje samo na recept...
Ovako si ispala saradnik tog dilera farmaceutske mafije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 01, 2009 7:50 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 10, 2007 5:32 pm
Postovi: 321
Razmisljala sam o tome, ali onda bi i ovako grozan pristup sa sestrama i doktorima, bukvalno postao nepodnosljiv, zelim da ovo sve izguram do kraja, nabolje sto mogu, a ako se bunim to definitivno necu moci. Reci cu trudnicama na sledecem casu...

_________________
- Fortes fortuna adiuvat. - Sreća prati hrabre.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 01, 2009 10:31 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet mar 12, 2009 10:20 am
Postovi: 177
Lokacija: na Žalu
Najbolje da uradiš po svom osjećaju,ne samo na svom primjeru uvjerila sam se da u trudnoći unutrašnja "ticala" postanu osjetljivija...ali nemoj predviđati reakcije cijenjenog medicinskog osoblja.Dok mi je kći bila mala nekoliko puta sam potpuno pop... i napravila čitav cirkus u bolnici( npr. u sred noći sam doslovno zarobila šeficu odjela dok mi nije priznala da zapravo ne znaju što je djetetu i da injekcije daju 'nako,sutradan sam na svoju ruku otišla,ali mi je prije toga pristupila jedna od doktorica,dala mi za pravo i poslije mi pomogla da dijete izlječim kod kuće).Nikad ne znaš kako će tko reagirati,ali kad jasno izraziš svoj stav (pa i nediplomatski,kad nevolja natjera) uglavnom se uvijek nađe netko tko će te podržati,makar i neizravno.One nepodnošljive zanemariš.Slušaj sebe...ja sam te htjela samo malo ohrabriti jer prava bitka počinje kad bebica stigne.
Želim ti puno sreće!

_________________
Strahlen Gottes
sind wir hier auf Erden -
Brauchen's nur zu sein
und nicht zu werden.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jun 03, 2009 6:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
Tako je.
Treba igrati na ljudski faktor.
Da se aktiviraju 'instinkti' duše i duha koji spavaju u ljudima i tako reaguju uvek na pravi način.

Uostalom, zato nas i truju svim i svačim: da svesno i svojom voljom reagujemo u pravcu zdravlja.
Cilj je da mi sami svesno i svojevoljno naučimo da radimo ispravno, a ne da nam se sve servira na gotovo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 08, 2009 1:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 19, 2009 1:43 pm
Postovi: 488
Lokacija: na putu...
koma, znači trudna si, drago mi je. mi evo naručili isto bebu pa kad stigne (u fazi izrade je :D ).
Što se tiče fluora - ja kupila neku turbo jeftinu pastu u Konzumu (među sastojcima nisam našla fluor niti bilo što sličnog naziva), osim toga jedan dan sam usput navratila u ljekarnu (obično imaju i oni neke preparate na biljnoj bazi) da vidim jel imaju kakvu prirodnu pastu, ušla sam i tražila pastu za zube bez fluora, onda je on tražio i tražio da bi zaključio da svaka ima bar malo fluora, onda me pitao da zašto bez fluora, dal sam alergična? Ja rekla - ne, samo mi se ne sviđa fluor.
A što ću se raspravljati, ja svoje znam.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 08, 2009 1:43 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
U Bio&Bio imas nekoliko vrsta, sve bez floura. :wink:

_________________
"Razumni ljudi prilagođavaju se svijetu.
Nerazumni ljudi svijet prilagođavaju sebi.
Upravo zato napredak ovisi o nerazumnim ljudima."

Gram prakse vrijedi više od tone teorije.

"Budi promjena koju želiš vidjeti." Mahatma Gandhi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon jun 08, 2009 1:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 19, 2009 1:43 pm
Postovi: 488
Lokacija: na putu...
znam da ima no nije mi usput, no ići ću svakako jednom i kupiti. Al dobar je bio ljekarnik, kak me je gledao blijedo kad sam mu samo rekla da mi se ne sviđa fluor, nije stigao niš ni pitat dalje jer sam se okrenula i rekla "doviđenja".


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: uto jul 21, 2009 4:10 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub aug 11, 2007 3:03 pm
Postovi: 687
Zdravo

Sad... sećam se kad sam bio baš jako mali... kad nismo znali ni za TV u boji, a od kanala imali samo dva nacionalna... u neuglednoj seoskoj školi dolazile su čika zube i maltretirale nas kojekakvom hemijom... a mi deca ko deca... bežali i negodovali... sve je bilo fuj.
Tako su nam nečim, nekim "mentol sredsvom" premazivali zube, onako na silu nas držeći, nas brojnih buntovnika, a zatim ostavljali učiteljici fluor u tableticama koji je trebala da nam obavezno daje svakog jutra da sišemo (ali nije mi jasno, zašto kad su to bili mlečni zubići). I tako... par godina, (ne sećam se sad baš koliko) terali su nas da svakoga jutra sišemo taj fluorid (valjda Na-fluorid, ne sećam se), a takođe govorili nam da kada peremo zube nikada ne ispiremo usta, samo da pljunemo...

Sećam se da sam oduvek, pa i kao takav neuki klinja sa preizraženom maštom, verovao da se radi o nekoj zaveri protiv mene :mrgreen: , te bih, često, krišom ispljunuo tableticu... Ali ko zna... možda je ipak stigla da me "sredi"... Ako je stvarno štetan kako se tvrdi ovde i na još par stranica iz regiona ali i dosta stranih, onda su neke dijagnoze (naravno da uopšte ne mora da znači, jer je pod istim uslovima većina dece bila "normalna") koje sam tokom odrastanja i školovanja imao sada malo jasnije... Poremećej pažnje, hiperaktivnost... Nisam pročitao sve stranice na forumu (malopre sam počeo), a članke samo preleteo, ali pošto vam verujem odavno sam batalio fluor... zube perem ili soda-bikarbonom, ili jako alkalnim povrćem (pa onda četkicom). A ako želite jednu malu tajnu, koju znem da većina već zna, a Panta će je potvrditi, i ako imate uslova, probajte da zube perete hrastovom (sve vrste hrasta) grančicom. Prečnika oko 4-5mm, zubima pažljivo izgrickate jednu stranu tako da se dobije rascepkano drvo, i njime k'o četkicom istrljajte zube uzduž. Videćete, čistije nego posle bilo koje paste. I trajnije štiti od ponovnog prljanja. Posle toga možete i, reda radi, četkicom... ili bolje obratno, pre toga (da bi sokovi iz grančice ostali u ustima)...

Bezveze je što ja sada dužim post :oops: ... ali imam još jednu priču..
Pre dosta godina, na radiju sam slušao gostovanje nekog znamenitog stomatologa u jednoj emisiji. Zamislite njegove savete, kazao je da nam pasta uopšte i nije neophodna, nego da je ono bitno da se odmah nakon jela operu zubi dobrom četkicom i mlakom vodom. Kazao je da je to ono najbitnije u higijeni zuba, naravno pored kalcijuma (iz zdravih namirnica). I da se njesra poput gaziranih pića i kiselina ne upotrebljavaju. Ja ga tako od tada poslušao a da ništa nisam ni znao o fluoru.

A kad malo bolje razmislim, gledao sam n puta neke emisije o afričim plemenima u kojima sam viđao starce od preko 70 godina sa nepojmljivo, neshvatljivo, neprihvatljivo zdravim i belim zubima, dok naši jedva da se u tim godinama sećaju šta su to zubi (a nikad ih i nisu prali). Ja ne znam ništa o tome, ali bih voleo ako neko zna da me uputi gde mou da saznam - o njihovim nutricionim navikama.

I na kraju ono zbog čega sam ovde:
Jedinjenja fluora ima i u biljnim namirnicama a jedna od njih je čaj (kineski, indijski...). Konkretno ova biljka se danas preporučuje od alternativaca žešće, ali sve više i od strane oficijelnih izvora, koji uvek navode i neku studiju koja dokazuje njegovu lekovitost...
Ranije sam ga baš dosta koristio... sada smanjio... Lep je ukus a i miris, obožavam ga, a istina je i da održava čistoću zuba i usta (zbog, verovatno, gorkih materija), a i poboljšava stanje organizma (odmorniji ste, efikasniji... hrana bolje prija, lakše se vari...).
Zanima me vaše mišljenje o fluoru iz biljaka, da li i njega treba izbegavati? Šta mislite?

PS.
Poznato je da u trudnoći zubi propadaju, u jednoj staroj medicinskoj knjizi pronašao sam da se to može sprečiti čestim ispiranjem usta slanom vodom...
No, ja verujem, da zdrava ishrana onemogućava bilo kakvu zdravstvenu degradaciju pa tako i zuba u trudnoći...

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: sub aug 15, 2009 1:00 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned dec 07, 2008 7:57 pm
Postovi: 96
Lokacija: Zagreb
Ne znam jeli ovo bilo već rečeno, ali nije naodmet... Vjerujem u štetnost paste za zube sa fluorom. Ali, napomenuo bih i ovo. Inače kažu da treba prati zube "malo duže"... ne znam točno: 2-3 minute, da bi bilo "djelotvorno" (valjda da bi fluor što više ušao u organizam kroz sluznicu!?). Pa ja, u nedostatku paste bez fluora, radim to obrnuto - a to znači što kraće perem zube! Tek radi pukog čišćenja i osvježenja usne šupljine... Mislim da i to pomaže protiv ove prijevare i trovanja... No, nakon svega, rado bih prao zube s pastom bez tog otrova, naravno - ali nisam je još pronašao...

Osim toga, netko je pitao jeli klor otrov? Pa, naravno! I to pravi 'bojni' otrov! Time nas truju pod izlikom čišćenja vode od bakterija... Da on djelotvorno ubija sve živo, pa tako i bakterije, jer su živi organizmi!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: sub aug 15, 2009 1:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned aug 24, 2008 9:47 am
Postovi: 1162
Maximilian je napisao/la:
No, nakon svega, rado bih prao zube s pastom bez tog otrova, naravno - ali nisam je još pronašao...

imas u bilo kojoj biljnoj ljekarni i/ili trgowini homeopatskih preparata...
:love3:

_________________
Sve sto jeste, ispravno je tako kako jeste, jer da nije, ne bi ni bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: sub aug 15, 2009 2:02 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
Ili još jednostavnije... ne peri zube :-)

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: sub aug 15, 2009 2:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub feb 16, 2008 9:03 pm
Postovi: 354
Lokacija: tu
Citat:
Ili još jednostavnije... ne peri zube


nema zuba, nema problema :mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: uto aug 18, 2009 1:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
Vjerojatno ne postoji neki način da se iz vode izbaci flour pa nam ne preostaje drugo doli kopati bunar. O tome u zadnje vrijeme ozbiljno razmišljam jer vidim da od kad smo supruga i ja na gradskom vodovodu imamo svakojake probleme (vječiti umor, problemi s kožom, alergije...) čega prije nije bilo dok smo bili svaki kod svojih roditelja koji imaju bunare.

Za pastu preporučam paradontax ili sensodine obje postoje u verziji "classic" bez floura (valjda) i ima ih u većini centara po hrvatskoj.
:love12:

_________________
Well this world is so rough it could steal all of our love,
But it could never steal our soul.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: uto aug 18, 2009 1:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 19, 2009 1:43 pm
Postovi: 488
Lokacija: na putu...
ne vjerujem - mislim da sve te paste po klasičnim dućanima imaju fluor, tak sam i ja za jednu mislila ali onda sam ubila oko da bi ultra sitnim slovima vidjela da ima.
ja koristim iz BIO BIO dućana pastu bez fluora, no nisam zadovoljna - glavni sastav joj je kreda - uopće nema pjene - nimalo, a i skupa je - mislim 27 kn - za one s fluorom sam davala oko 7 kn tak da mi je ovo dosta puno, brzo ode....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: uto aug 18, 2009 1:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
Artemida je napisao/la:
ne vjerujem - mislim da sve te paste po klasičnim dućanima imaju fluor, tak sam i ja za jednu mislila ali onda sam ubila oko da bi ultra sitnim slovima vidjela da ima.
ja koristim iz BIO BIO dućana pastu bez fluora, no nisam zadovoljna - glavni sastav joj je kreda - uopće nema pjene - nimalo, a i skupa je - mislim 27 kn - za one s fluorom sam davala oko 7 kn tak da mi je ovo dosta puno, brzo ode....


onda žvakati grančicu od hrasta i s tim istrljati i poslije prožvakati listić mente. a ako želiš tu i tamo u čaši razmuti malo limunske kiseline i s tim isperi usta. čuda radi ta kiselina, al ne predugo ispirati jer to služi za skidanje kamenca pa ako nema kamenca skidat će caklinu.

ma, kad su uopće smišljene te četkice i paste?

:love12:

_________________
Well this world is so rough it could steal all of our love,
But it could never steal our soul.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: uto aug 18, 2009 2:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon jul 31, 2006 1:38 am
Postovi: 506
Lokacija: -edge of reality-
http://en.wikipedia.org/wiki/Toothpaste
Nešto o tome...

_________________
-A mind without purpose will wander in dark places.-
-A small mind is easily filled with faith.-
-An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.-


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: uto aug 18, 2009 4:25 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto maj 19, 2009 1:43 pm
Postovi: 488
Lokacija: na putu...
da nogard - znam za to - hrast, limun..... no četkica je čekica. Bolje rečeno navika.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: čet aug 20, 2009 2:01 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 27, 2009 10:29 am
Postovi: 216
Lokacija: Rijeka
Artemida je napisao/la:
ja koristim iz BIO BIO dućana pastu bez fluora, no nisam zadovoljna - glavni sastav joj je kreda - uopće nema pjene - nimalo, a i skupa je - mislim 27 kn - za one s fluorom sam davala oko 7 kn tak da mi je ovo dosta puno, brzo ode....

I ja nisam bio zadovoljan sa tim pastama iz Bio&Bio, prevodenaste su, trenutacno koristim ovu:
http://www.youronlinepharmacy.co.uk/pro ... x?pid=1468
I super sam zadovoljan.

_________________
"Razumni ljudi prilagođavaju se svijetu.
Nerazumni ljudi svijet prilagođavaju sebi.
Upravo zato napredak ovisi o nerazumnim ljudima."

Gram prakse vrijedi više od tone teorije.

"Budi promjena koju želiš vidjeti." Mahatma Gandhi


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: čet aug 20, 2009 2:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jun 18, 2009 1:03 am
Postovi: 196
Lokacija: Beograd
Fluor i njegovo realno delovanje je jedna od istina koja vam je dozvoljena da znate. Ako se pitate zasto, odgovor je zato sto vi povodom toga nemozete nista uciniti. Samo ko hoce zna ko nece nemora, bitno je da vi tu nemozete nista.

_________________
Valjda sam nešto zaboravio da dodam. Il sam se setio previše kasno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 232 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 114 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz