Sada je: čet mar 28, 2024 8:08 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 232 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: pon jul 15, 2013 10:36 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto aug 28, 2012 7:33 pm
Postovi: 5
Pogledaj bagru, anđele
Njihova duša je prokleta
Svima su stavili amove
Sebi sagradili hramove
Ruke im ogrezle u krv

...koliko nas nesvjesno još tumara okolo...
...što nam kapitalizam lijepo zapakova ovu iluziju :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: pon jul 15, 2013 10:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
svjetlost je napisao/la:


pozitivno je da je barem jedan otrov manje :)

no, uvjeren sam da ako se pazi na prehranu i te sve kemikalije da tijelo uspije izbaciti otrove. štetno je ako se čovjek opusti pa trpa sva ta industrijska sranja u sebe. tad se tijelo ne uspjeva pročistiti i dolazi do gomilanja otrova. bar je takvo moje mišljenje, ili bolje rečeno, nadam se da je tako...

_________________
Well this world is so rough it could steal all of our love,
But it could never steal our soul.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: pon jul 15, 2013 6:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto okt 23, 2012 6:14 pm
Postovi: 169
nogard je napisao/la:

pozitivno je da je barem jedan otrov manje :)

no, uvjeren sam da ako se pazi na prehranu i te sve kemikalije da tijelo uspije izbaciti otrove. štetno je ako se čovjek opusti pa trpa sva ta industrijska sranja u sebe. tad se tijelo ne uspjeva pročistiti i dolazi do gomilanja otrova. bar je takvo moje mišljenje, ili bolje rečeno, nadam se da je tako...


SLS sadržava izrazito kancerogeni dioxin 1.4. U ljudskom organizmu se razlaže i do 13. godina.

Fate of dioxins in human body

The same features causing persistence of dioxins in the environment, also cause very slow elimination in humans and animals. Because of low water solubility, kidneys are not able to secrete them in urine as such. They should be metabolised to more water-soluble metabolites, but also metabolism especially in humans is extremely slow. This results in biological half-lives of several years for all dioxins. That of TCDD is estimated to be 7 to 8 years, and for other PCDD/Fs from 1.4 to 13 years, PCDFs on average slightly shorter than PCDDs.

Dioxins are absorbed well from the digestive tract, if they are dissolved in fats or oils (e.g. in fish or meat). On the other hand, dioxins tend to adsorb tightly to soil particles, and absorption may be quite low: 13.8% of the given dose of TEQs in contaminated soil was absorbed.

In mammalian organisms, dioxins are found mostly in fat. Concentrations in fat seem to be relatively similar, be it serum fat, adipose tissue fat, or milk fat. This gives the possibility to measure body burden of dioxins by analysing breast milk. Initially, however, at least in laboratory animals, after a single dose, high concentrations are found in the liver, but in a few days, adipose tissue will predominate. In rat liver, however, high doses cause induction of CYP1A2 enzyme, and this binds dioxins. Thus, depending on the dose, the ratio of fat and liver tissue concentrations may vary considerably in rodents.
Izvor: Wikipedija https://en.wikipedia.org/wiki/Dioxins_and_dioxin-like_compounds
https://hr.wikipedia.org/wiki/Dioksini

http://thegreenbeautyguide.com/sodium-laureth-sulfate/

http://makeagentorangehistory.org/agent-orange-resources/background/health-effects-of-agent-orange-dioxin/

_________________
Neznanje je majka svih zala.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: sub jul 20, 2013 5:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
razgovor s foruma : http://www.bring4th.org/forums/showthread.php?tid=5030

(06-14-2012 01:45 AM)Oceania Wrote:
your higher self may deem it unnecessary or maybe you have a clogged pineal that prevents you from having this kinda stuff. i dunno. i can't get myself to see visual hallucinations at all ever. when i cleaned my pineal gland i started to hear music in my head. and my visual ability in dreams got better. but really i'm just not able to see hallucinations. i have heard stuff, and felt stuff, never seen stuff. dunno why. does anyone have any thoughts on this?

You are correct and perceptive in that the predominate culprit in retardation and inhibition of capability, awareness and psychic perception is that of poisoning of the pineal gland. What pineal detoxification regiment did you adhere to and for how long did you follow it, or do you still perform maintenance on it?

I would personally recommend the encapsulated whole herb of Gotu Kola for fluoride detoxification/pineal stimulation purposes, Iodine/Iodide supplementation for fluoride displacement/detoxification and to generally invigorate and maintain health, Noni fruit juice and/or extract for intense stimulation of the pineal, and usage of Sandalwood essential oil for pineal stimulation. I would recommend Ayahuasca plant admixture brews and/or DMT for optimal pineal cleansing and maximum charging although that route isn't for everybody nor is its possession legal (effectively making every human being alive guilty of illegal substance possession and usage considering it is endogenous!) even though the notion of deeming nature illegal is bewildering and foolish. Meditation on the pineal is basic yet highly effective. Though I have yet to consciously try it myself I have heard of the magnetic stimulation of the pineal in resulting in outstanding results. Complete avoidance or, if this is circumstantially impossible, diminished exposure to fluoride is also standard protocol for this end.

uglavnom za forumase koji ne koriste engleski jezik govori se o detoksifikaciji pinealne zlijezde biljkom Gotu Kola koja i stimulira isto,zatim Iodide/iodine to neznam sta je slutim nesto sa srebrom mozda,Noni vocni sok ili ekstrakt ,Ulje sandalovine, te Ajahuasca biljka ,http://www.tomislavbudak.com/hr/napredni/ayahuasca-biljna-uciteljica-prvi-dio.html evo neki link o cemu se radi .Obzirom da nemam nikakvih osobnih iskustava niti s uporabom ili nabavkom navedenih stvari ,pozivam sve koji imaju dublji uvid u isto da nam pomognu svojim znanjem. ako negko zna objasniti o ak dio sa iodide/iodine bio bih zahvalan.

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: sub jul 20, 2013 10:23 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri apr 14, 2010 7:48 pm
Postovi: 348
Saboter je napisao/la:
ako negko zna objasniti o ak dio sa iodide/iodine bio bih zahvalan.


Iodine je jod.

Ovdje imaš temu o jodu.
viewtopic.php?f=6&t=4320

Jedan od poznatijih rastvora joda je Lugol.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lugol%27s_iodine


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: uto jul 23, 2013 6:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
gotu kola kod nas zovu i Tigrova trava (centella asiatica) uglavnom se prodaje kao anticelulitna krema a ima i macerat u bademovu ulju http://www.terra-organica.hr/centela-gotu-kola-u-bademu-centella-asiatica-biljno-ulje-centele-oshadhi.html

krema je koliko vidim na nekim stranicama 250 ml 36 kn neznam jeli ima. dm i sl.

cini mi se ulje nekako bolji izbor samo ......

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: uto jul 23, 2013 9:28 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto aug 28, 2012 7:33 pm
Postovi: 5
Novodno se Centella u Ajurvedi koristi već stoljećima kao biljka za pomlađivanje i čišćenje.
Ona podražava sintezu kolagena tako da tkivo dobija jaču strukturu.
Naročito je efikasno kod celulita i "strija"- (e ovu riječ nisam još nikad čuo...hehehe :D )
-al google translator...


Attachment/i:
Centella.JPG
Centella.JPG [ 91.74 KiB | Pogledano 4914 put/a. ]
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: sri jan 22, 2014 3:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 02, 2013 10:37 am
Postovi: 99
Lokacija: Beograd
Vec duze vreme ne perem zube klasicnim pastama sa fluorom, koristila sam neki prah sastavljen od 20 tak biljaka- koji sam kupovala u prodavnici zdrave hrane, pa "Neem" pastu isto kupljenu u prodavnici zdrve hrane...a sada koristim "Paradontax non fluoride" pastu kupljenu u prodavnici.

_________________
"Onaj koji ne iznosi nezni cvet svoje duse na vetrove iskusenja, pa ma ga i cela spasio i preneo do kraja, kao da ga nikad nije ni imao."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: sri jan 22, 2014 6:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
slika

evo ima vec duze vrijeme i ova samo s okusom jagode za sad ,mozda se sjete pa ubace i neku biljnu kombinaciju ova vuce na malu decu :rofl :rofl

na akciji u ducanima zna se naci i za 10 kn

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: sri jan 29, 2014 12:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 02, 2013 10:37 am
Postovi: 99
Lokacija: Beograd
slika

Ova mi "mirise" na "non fluoride " ili se varam? :glasses7:
:D

_________________
"Onaj koji ne iznosi nezni cvet svoje duse na vetrove iskusenja, pa ma ga i cela spasio i preneo do kraja, kao da ga nikad nije ni imao."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - najveća naučna prevara
PostPostano: pon jun 23, 2014 1:59 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned okt 20, 2013 10:03 pm
Postovi: 33
Upravo sam našla ovaj tekst iz februara. Uglavnom, ništa što već nismo znali.
http://www.magacin.org/2014/02/harvard- ... -iq-poena/

_________________
Ko ne želi da se menja, menjaju ga svi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Fluor - velika naučna prevara
PostPostano: sri jun 15, 2016 11:53 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon mar 21, 2016 10:44 am
Postovi: 2
Ajoj, odu zubi. Bolje da se informiras za playsafe zaštitu :)
______________
Zaštita za usta


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 232 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 13 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz