Sada je: čet mar 28, 2024 10:01 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Teorija i praksa
PostPostano: ned mar 09, 2014 10:44 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Više od deset godina na ovom forumu pretresamo teoriju o tome kako funkcionira svijest, čovjek, svemir...
O čovjekovom energetskom tijelu zna se mnogo teorije, zna se i o primjeni te teorije u praksi. Znamo i u utjecaju ne-ljudskih entiteta, imamo i metode kako to riješiti...To područje smo više-manje apsolvirali. Možemo liječiti sebe ili druge ljude primjenom tih teorija u praksi.
O utjecaju međuljudskih odnosa na zdravlje pojedinca također se mnogo zna. Postoje meditacije kojima se to rješava, tu je također i teorija i praksa prilično uznapredovala. I ovdje možemo primjenom teorije u praksi mnogo toga iscjeljivati.
O uzročno-posljedičnoj vezi unutrašnjeg i vanjskog svijeta također znamo prilično i mnogi od nas su u stanju svoj unutarnji svijet preslikati na van i ostvariti svoju bit na van.
Sve je to mnogi od nas mogu, mnogi će naučiti, i to je u redu, teče svojim tokom.
Međutim, to je sve na razini individualne svijesti i tiče e pojedinca i njegovog ličnog života i kruga ljudi u kojem se nalazi. Do sada smo naučili kako sami sebe kao pojedinci očistiti od blokada, kao riješiti karmičke dugove, kako iscijeliti duh i tijelo, kako provoditi čistu životnu energiju i kako svoj vlastiti život dovesti u red da nam bude bolje.
Međutim...što se razvojem na kolektivnoj razini?
Što je s čišćenjem na razini grupa ljudi, na razini jednog etnosa, užeg, šireg...?

Trebalo bi biti moguće da se isto ono što se događa na individualnoj razini po pitanju duhovnog (energetskog) razvoja događa i na razini šire zajednice, stanovnika jednog grada, regije, države? Trebalo bi da postoji nešto više od slanja energije ljubavi i svjetlosti Majci Zemlji?

Mislim da tu mora postojati nešto, neki mehanizam koji može okupiti ljude oko neke ideje pa i kad je ta ideja očito neistinita, glupa, nemoralna, nelogična...i to djeluje tako da ljudi dio sebe daju tom kolektivnom mehanizmu i od toga taj mehanizam raste i jača i ostvaruje svoje namjere. Čak mi se čini da konkretna namjera sama po sebi nije toliko bitna koliko je bitno da mehanizam postoji sa po sebi i da radi nešto-nema veze što - samo da je u skladu s krajnjim ciljem koji ljudima koji su tome nije ni malo jasan, nemaju pojma o tome...
Mislim na ono što pokrene tribine....ili ono što pokrene pokrete, revolucije, kontrarevolucije...ono to ljude drži u jatu, kad postane nebitno kamo se jato uputilo nego je bitno samo da si dio tog jata...Kao da to jato ima svoju vlastitu svijest, ponaša se kao jedan organizam...

Eto..o tome bih htjela doznati nešto više pa molim ako netko ima saznanja da ih podijeli...

Kakve sile djeluju kad je u pitanju kolektivno i kolektivna svijest? I što bi se moglo učiniti da iscijelimo kolektiv i da kolektivno napredujemo prema boljem životu?
Ne mislim na kolektiv kao zbroj pojedinaca nego na kolektivnu dušu, ono što opisuje C. G. Jung kao kolektivno nesvjesno...
U kojoj mjeri ostajemo povezani s kolektivnom dušom iako smo prošli točku individualizacije? I kako što treba činiti s tom vezom, kidati, jačati, čistiti?
Ima li nekih knjiga koje bi se ticale kolektivnog iscjeljenja i duhovnog razvoja kolektivne svijesti? Postoji li kakva teorija o tome?
I postoje li neke upute za praksu? Što bi se moglo učiniti?

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: ned mar 09, 2014 11:04 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
http://blog.vecernji.hr/ratko-martinovi ... trole-uma/


Ovo je jedan od načina upravljanja kolektivnom sviješću..
Programi iz prošlosti, programi iz dalekih zemalja..sve se to čini jako daleko i možda kao da se to nas ne tiče...
Mene zanima ovo ovdje, ovo što imamo kod kuće...
Upravljanje masama kojega vrše male grupe na malom teritoriju.
Jesu li i te "lokalne" grupe moćnika i ljudi oko tih moćnika, dio ovih dalekih prekomorskih ili davnih nacističkih ili nekih trećih?

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: ned mar 09, 2014 10:39 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet dec 03, 2009 12:49 am
Postovi: 110
Zar nismo vec utvrdili da ne postoji kolektivno "spasenje" i da je Zakon takav da samo pojedinci mogu da pobegnu.. ?

Izvinjavam se sto odgovaram one-linerom ali si me zbunila potezanjem ovog pitanja :). Ili nisam dobro razumeo sta si htela da kazes..

Respect


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: pon mar 10, 2014 12:52 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ima neka alkemija koja i nije alkemija nego možda stanje od .... da pojedinac jest kolektiv, ono poznato "Ja jesam", čisto kao spoznaja, gdje teorija postaje praksa. E što onda sa tim?

Samo da se javim, nisam ni pročitao čitavu raspravu, ne obraćajte pažnju!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: pon mar 10, 2014 1:47 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: ned dec 09, 2012 2:34 am
Postovi: 788
arwen dor je napisao/la:
http://blog.vecernji.hr/ratko-martinovic/2014/01/19/projekt-monarch-zavirite-u-tajni-nacisticko-americki-program-kontrole-uma/


Ovo je jedan od načina upravljanja kolektivnom sviješću..
Programi iz prošlosti, programi iz dalekih zemalja..sve se to čini jako daleko i možda kao da se to nas ne tiče...
Mene zanima ovo ovdje, ovo što imamo kod kuće...
Upravljanje masama kojega vrše male grupe na malom teritoriju.
Jesu li i te "lokalne" grupe moćnika i ljudi oko tih moćnika, dio ovih dalekih prekomorskih ili davnih nacističkih ili nekih trećih?
Sve i jeste i nije dio cjeline: to je Osho sjajno zapazio.
Priča o grupama sa guruima predvodnicima jeste još jedno new agersko zamazivanje očiju.
Bila koja visokosofisticirana energija, govorim i o naučnim i metafizičkim principima, dolazi svakom nižem nivou potpuno nenajavljeno - susret ta dva nivoa niži nivo razrješava u svoju korist jedino ako u datoj situaciji barem jednim svojim dijelom adekvatno odgovori na taj susret i to najmanje na nivou te više frekvencije - namjerno sam upotrijebio advaitski termin susret jer se ne radi ni o napadu ni o milosti, nego jednostavno o situaciji koja je adekvatna upravo tu i sada u tom trenutku, a u slijedećem i ne mora postojati.
Pogledaj šta se dešava u Ukrajini i sve će ti biti jasno.
Rusi su zid koji se možda može: zaobići, preskočiti, probiti, ili će se neki odbiti od njega jer je neprobojan.
To je Shiva, on je zid i nije na strani ni onih iza ni onih ispred zida, nego se jednostavno postavio tu u tom trenutku.
Zato je Gurđijev, u čemu ga je i Osho podržavao, govorio o energetskoj bici svake individue sa svakom individuom, a ne o raznim rajevima i borbi svjetla i tame.
Mnogo sam prošao i nailazio na očajne osobe jer u svom životu ništa na njih ne ostavlja pečat uvida ili iskustva, ni pozitivan ni negativan, ni u smislu inicijacije ni u smislu konkretne životne situacije - jesu li na krivom putu, rekao bih da nisu jer se možda njima u jednom trenutku dogodi mnogo više nego u trenucima razvoja mnogih drugih individua.
Energetska borba jeste i energetska razmjena - kada svjedočiš trenutku mogućnosti vlastite fizičke ili duhovne smrti u najdubljoj si sintezi međuodnosa sa onim što definiraš pogrešno kao napad na tebe - zato Indijci kažu da se na fizičkoj ravni boriš protiv napadača, a na duhovnoj da pustiš duhu da postoji i ugostiš ga, a ako mu onda postane dosadno, što je vrlo česta pojava, da ga pustiš da ide svojim putem.
Stoga bih rekao da vlastiti, kao i grupni ili kolektivni, napor svakako postoji, ali da postoji i međusobna interakcija svih sa svima i svakim sa svime, pa je stoga izuzetno infantilno predviđati bilo šta ili se, daleko bilo, stavljati u funkciju nekoga ko zna iole išta više o budućnosti šire populacije - o svojoj svakako da, a mijenjajući sebe mijenjaš i cjelinu.
Koliko je onih koji potpuno slobodno lutaju ovim čovječanstvom ne zaviseći od nikoga i ne dovodeći druge u zavisnost spram sebe: rekao bih malo jer se takvi svakako neće nastojati nigdje eksponirati, pogotovo u današnjim globalnim okolnostima.
A zašto trenutno worldwidely nema tih susreta, barem jako rijetko onih ravnopravnih jer je to većinom ono ja viši nivo a ti niži, i tako sve od politike do duhovnosti - pa vjerovatno zato što, opet parafraziram Oshoa, novi globalni sistem bilo kakve kvalitete i kvantitete nije uspostavljen, dočim čak se može i reći da se urušava sa tendencijom potpunoga nestanka - a hoće li se revitalizirati, profiniti, potpuno nestati ili biti zamijenjen nečim novim, ostaje nam da vidimo...
:ontopic:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: pon mar 10, 2014 9:28 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
mislim na kolektivno nesvjesno. Pojam kolektivnog nesvjesnog ili kolektivne svijesti opisao je Karl Gustav Jung...Kolektivno pamćenje je ono što je zajedničko svim ljudima, neki se dijelovi mogu prepoznati na razini instinkta. .Slično tome, Rudolf Steiner govori o grupnoj duši životinja i o kolektivnom pamćenju određene vrste.
Psiholozi su dokazali da postoji kolektivna svijest vrste...Da pojasnm jo malo što to znači jer vidim iz komentara da nisam ranije bila jasna..što je kolektivna svijest ili kolektivno nesvjesno ....

Zna se da se kokoši plaše jastreba i orlova. Napravili su pokus, i puštali orla od kartona ...kokoši su bježale. Onda su uzeli jaja i stavili ih u inkubator da se izelgu pilići. Nisu im dali nikakav dodir s odraslim kokošima. Kad su im pustili kartonskog orla , pilići su bježali ko lud. Zatim su radili još sličnih pokusa da izbjegnu bilo kakvo prenošenje znanja na nove generacije pilića..uvijek su se bojali orla od kartona...To je kolektino nesvjesno znanje neke vrste...

Pitanje glasi...da ponovim...što se događa s kolektivnosm svijesti ljudi?
To bi trebalo biti na razini nadduše...ili još višoj razini...
Ne mislim na grupe i grupacije koje se stvaraju, oformljuju...kolektivno nesvjesno nema veze s grupama, s narodima, s religijama, s guruima... to je nešto što je zajedničko cijeloj ljudskoj vrsti..

imali tko kakvu literaturu?

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: pon mar 10, 2014 9:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
promatrač je napisao/la:
Ima neka alkemija koja i nije alkemija nego možda stanje od .... da pojedinac jest kolektiv, ono poznato "Ja jesam", čisto kao spoznaja, gdje teorija postaje praksa. E što onda sa tim?

Samo da se javim, nisam ni pročitao čitavu raspravu, ne obraćajte pažnju!


promatrač..tako nekako ..to nešto...
teorija postaje praksa...to mi treba...

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: uto mar 11, 2014 12:09 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
arwen dor je napisao/la:
mislim na kolektivno nesvjesno. Pojam kolektivnog nesvjesnog ili kolektivne svijesti opisao je Karl Gustav Jung...Kolektivno pamćenje je ono što je zajedničko svim ljudima, neki se dijelovi mogu prepoznati na razini instinkta. .Slično tome, Rudolf Steiner govori o grupnoj duši životinja i o kolektivnom pamćenju određene vrste.
Psiholozi su dokazali da postoji kolektivna svijest vrste...Da pojasnm jo malo što to znači jer vidim iz komentara da nisam ranije bila jasna..što je kolektivna svijest ili kolektivno nesvjesno ....

Zna se da se kokoši plaše jastreba i orlova. Napravili su pokus, i puštali orla od kartona ...kokoši su bježale. Onda su uzeli jaja i stavili ih u inkubator da se izelgu pilići. Nisu im dali nikakav dodir s odraslim kokošima. Kad su im pustili kartonskog orla , pilići su bježali ko lud. Zatim su radili još sličnih pokusa da izbjegnu bilo kakvo prenošenje znanja na nove generacije pilića..uvijek su se bojali orla od kartona...To je kolektino nesvjesno znanje neke vrste...

Pitanje glasi...da ponovim...što se događa s kolektivnosm svijesti ljudi?
To bi trebalo biti na razini nadduše...ili još višoj razini...
Ne mislim na grupe i grupacije koje se stvaraju, oformljuju...kolektivno nesvjesno nema veze s grupama, s narodima, s religijama, s guruima... to je nešto što je zajedničko cijeloj ljudskoj vrsti..

imali tko kakvu literaturu?


Ne znam za to kolektivno svjesno i nesvjesno. Znam da postoji znanje vrste u njemu se nalazi sve što ljudi znaju od prvog do zadnjeg. Nema to veze sa gruupama, narodima, guruima. Svo znanje je na jednom mjestu od prvog do zadnjeg trena postojanja ljudi. Tom znanju se može pristupiti. mada se to treba naučiti.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: uto mar 11, 2014 12:41 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
FORMICA je napisao/la:

Ne znam za to kolektivno svjesno i nesvjesno. Znam da postoji znanje vrste u njemu se nalazi sve što ljudi znaju od prvog do zadnjeg. Nema to veze sa gruupama, narodima, guruima. Svo znanje je na jednom mjestu od prvog do zadnjeg trena postojanja ljudi. Tom znanju se može pristupiti. mada se to treba naučiti.


Mislim da nije samo do znanja, nego i do kolektivnih programa i modus operandia za cijelo čovječanstvo. Čini mi se da je u to kolektivno nesvjesno nešto kao baza zapisa o cijelom čovječanstvu, od "povijesti", znanja, programa i slično. AKo dobro shvaćam, tu nastaje i cijelo se vrijeme stvara suglanost o ljudskoj stvarnosti i ljudskoj percepciji, te i unutarnji "sat" čovječanstva kojim ono mjeri protok i kontinuitet ljudskog vremena. Zanimljivo je koliko su kontinuitet vremena i doživljavanje stvarnosti kao realne i čvrste povezane kategorije. Također, ovo je samo pretpostavka, no čini mi se kad bi netko prepravio kodove napisane u kolektivnom nesvjesnom, promjenio bi samo čovječanstvo u njegovoj suštini i njegovu samu povijest i bit. Nekad mi se čini da je upravo to ono što sve "manipulatori" i pokušavaju napraviti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: uto mar 11, 2014 2:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
Citat:
Nekad mi se čini da je upravo to ono što sve "manipulatori" i pokušavaju napraviti.

ne da pokušavaju, nego rade...napravili su to davno pa malo još dorađuju...

To što si ti opisao ..misliš nešto kao Akaša zapisi samo za cijeli ljudski rod ? To mi zvuči o.k., mada mislim da bi to mogao biti samo jedan dio svega što bi moglo spadati u kolektivnu svijest. Mislim d aosim znanja i programa ima tu još materijala i mislim da negdje piše o tome samo ne znam gdje...


Kolektivno nesvjesno se stalno mijenja, svatko nešto doprinese i utisne u to polje svijesti za koje su svi stalno prikopčani.

Mene zanima taj dio, ono na što mi kao ljudi stalno djelujemo, svakim trenom ..

Mi stalno sudjelujemo u kreiranju kolektivne svijest i stalno smo u kontaktu s njom...

Mislim da je kolektivna svijest drugačija od grupne duše kakvu imaju životinje s nižim stupnjem individualizacije (ne kažem da nemaju baš ništa od individualizacije, nego da je njihova veza s grupnom dušom jača)
,npr. komarci su stalno u doticaju sa svojom grupnom dušom, ustvari, oni jesu ta grupna duša . možeš komunicirati s grupnom dušom komaraca, znači, dušom svih komaraca a ne jednog pojedinačnog. Slično i s puževima i drugim životinjicama iz vrta, što jako dobro znaju poznavatelji poljoprivrede po principima Rudolfa Steinera. Možemo komunicirati s grupnom dušom kukaca i dogovoriti se s kukcima...nije to bezveze...to funkcionira...

Slično je i s ljudima, i drugim bićima ...Mi imamo individualnu svijest ali smo spojeni s našom kolektivnom. Ta veza nije uništena time što smo evouluirali u individualne duše
Kolektivna svijest je kao zajednički nazivnik individualnih...

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: sri mar 12, 2014 10:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jan 16, 2006 12:26 am
Postovi: 804
Lokacija: MNE PG
Sve to stoji što velite, ali ima još toga.
Nijesam stekao utisak da se bilo što mijenja kod znaja vrste, ono je toliko koliko je i sadrži sva ljudska znanja od prvog do zadnjeg, naravno i naša koja smo stekli dok smo u tijelima. Nešto mi se ne čini da je baš dopušteno mijenjati nešto u tim znanjima ili planovima. oni su dati u početku i njih se opridržavamo. Svaki pokušaj promjene se najprije pokušava zaustaviti a ako se na njemu insistira onda se i dozvoli samo tad moraju biti izvedene radnje koje će poništiti intervenciju za račun ne mijenjenja osnovnog plana i to naravno mora sve uraditi onaj koji izvodi promjene, a to je besmisleno složeno. No ko zna možda zaista postoji i ta mogućnost da se vrši i takav uticaj.

_________________
zašto je što je


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: čet mar 13, 2014 11:24 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 15, 2009 5:24 pm
Postovi: 1282
Koliko shvaćam, niti je to ograničeno samo na ljude, niti je to samo riznica znanja. Recimo, kad bi ova naša stvarnost bila simulacija, to bi bio kompjuter koji ju pogoni, kolektivna svijest (ali ne isključivo ljudska) o kojoj arwen dor priča. To nije samo znanje, to je na neki način program koji određuje kakvi mi sve možemo biti. Naravno, čovjek nije samo biće od krvi i mesa, postoji na mnogo načina i na mnogo ravni, no to sad nije bitno. Ovo je iznad svih tih ravni, određuje ih i "ravna" :) I sad, kad bi netko uspio prepraviti ono što je zapisano u tom "kompjuteru", promjenio bi datu stvarnost u svim točkama njenog postojanja, ako ju gledaš kao nešto što je imalo svoj početak i kraj. Koliko je to izvedivo, nemam pojma, no postoje mnoga znanja i tehnologije koje su ljudima nepoznate, bar u ovom, zajedničkom svijetu jave koju svi vidimo i djelimo :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: čet mar 13, 2014 2:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
podsvijest pojedinca je ono što je taj pojedinac potisnuo ispod razine svijesti u nesvjesno i ono što je dobio nasljeđem, i ono što je pokupio od okoline a naročito od njemu važnih ljudi iz djetinjstva. Podsvijest je nešto čega nismo svjesni ali možemo lako osvijestiti i mijenjati ...
Često radi lakšeg objašnjavanja mi podsvijst uspoređujemo s hardwerom, s kompjuterskim programom, ali to nije isto. Niti smo mi kompjuteri niti je podsvijest determinirana baš tako...
Podsvijest djeluje na ponašanje kao nekakav program. To je vidljivo kod impuzivnih reakcija kada reagiramo bez promišljanja, na brzinu. Impulzivno ponašanje nije isto što i instinktivno. Instinktivno dolazi iz kolektivne svijesti i svi ljudi imaju iste instinkte. Pojedinac može birati da li će se ponašati svjesno, dakle iz svijesti (jer je svjestan do kraja što radi i zašto radi) ili će ragirati iz podsvijesti (jer tako manje mora misliti pa kaže da ne zna zašto je nešto napravio)
Podsvijest je nešto što djeluje na svjesno ponašanje , osim toga, podsvijest je nešto u što mi možemo stalno ugrađivati i dodavati, mijenjati...Veza svijest i podsvijest je dvosmjerna.

Slično je i sa kolektivnim nesvjesnim.
Veza individualne svijest i kolektivne je dvosmjerna.

Još malo usporedbi i premisa...
ptice lete u jatima po nekim svojim pravilima grupe i grupne svijesti. Slabije ptice su iznutra a jače su s vanjske strane jata... Ribe plivaju isto tako..Neke ribe mogu u datom trenutku od svojeg jata formirati oblik neke veće ribe i tako zavarati predatora...Znači, nekako su se dogovorile da to naprave, nešto ih je povelo da svaka zauzme baš to mjesto koje treba da bi sve zajedno izgledale kao velika riba...To je, kažu biolozi, grupna svijest (kolektivna)

Neki "mehanizmi" grupe i grupne svijest mora da djeluju i u ljudskom plemenu...

Ta literatura mi treba, ako netko zna....

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: čet mar 13, 2014 8:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
arwen dor je napisao/la:
podsvijest pojedinca je ono što je taj pojedinac potisnuo ispod razine svijesti u nesvjesno i ono što je dobio nasljeđem, i ono što je pokupio od okoline a naročito od njemu važnih ljudi iz djetinjstva. Podsvijest je nešto čega nismo svjesni ali možemo lako osvijestiti i mijenjati ...
Često radi lakšeg objašnjavanja mi podsvijst uspoređujemo s hardwerom, s kompjuterskim programom, ali to nije isto. Niti smo mi kompjuteri niti je podsvijest determinirana baš tako...
Podsvijest djeluje na ponašanje kao nekakav program. To je vidljivo kod impuzivnih reakcija kada reagiramo bez promišljanja, na brzinu. Impulzivno ponašanje nije isto što i instinktivno. Instinktivno dolazi iz kolektivne svijesti i svi ljudi imaju iste instinkte. Pojedinac može birati da li će se ponašati svjesno, dakle iz svijesti (jer je svjestan do kraja što radi i zašto radi) ili će ragirati iz podsvijesti (jer tako manje mora misliti pa kaže da ne zna zašto je nešto napravio)
Podsvijest je nešto što djeluje na svjesno ponašanje , osim toga, podsvijest je nešto u što mi možemo stalno ugrađivati i dodavati, mijenjati...Veza svijest i podsvijest je dvosmjerna.

Slično je i sa kolektivnim nesvjesnim.
Veza individualne svijest i kolektivne je dvosmjerna.

Još malo usporedbi i premisa...
ptice lete u jatima po nekim svojim pravilima grupe i grupne svijesti. Slabije ptice su iznutra a jače su s vanjske strane jata... Ribe plivaju isto tako..Neke ribe mogu u datom trenutku od svojeg jata formirati oblik neke veće ribe i tako zavarati predatora...Znači, nekako su se dogovorile da to naprave, nešto ih je povelo da svaka zauzme baš to mjesto koje treba da bi sve zajedno izgledale kao velika riba...To je, kažu biolozi, grupna svijest (kolektivna)

Neki "mehanizmi" grupe i grupne svijest mora da djeluju i u ljudskom plemenu...

Ta literatura mi treba, ako netko zna....

Pa zar podsvijest nije dusa?Podsvjesno nesto znamo,osjecamo a neznamo da objasnimo(ponekad)....

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: čet mar 13, 2014 9:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
arwen dor je napisao/la:
mislim na kolektivno nesvjesno. Pojam kolektivnog nesvjesnog ili kolektivne svijesti opisao je Karl Gustav Jung...Kolektivno pamćenje je ono što je zajedničko svim ljudima, neki se dijelovi mogu prepoznati na razini instinkta. .Slično tome, Rudolf Steiner govori o grupnoj duši životinja i o kolektivnom pamćenju određene vrste.
Psiholozi su dokazali da postoji kolektivna svijest vrste...Da pojasnm jo malo što to znači jer vidim iz komentara da nisam ranije bila jasna..što je kolektivna svijest ili kolektivno nesvjesno ....

Zna se da se kokoši plaše jastreba i orlova. Napravili su pokus, i puštali orla od kartona ...kokoši su bježale. Onda su uzeli jaja i stavili ih u inkubator da se izelgu pilići. Nisu im dali nikakav dodir s odraslim kokošima. Kad su im pustili kartonskog orla , pilići su bježali ko lud. Zatim su radili još sličnih pokusa da izbjegnu bilo kakvo prenošenje znanja na nove generacije pilića..uvijek su se bojali orla od kartona...To je kolektino nesvjesno znanje neke vrste...

Pitanje glasi...da ponovim...što se događa s kolektivnosm svijesti ljudi?
To bi trebalo biti na razini nadduše...ili još višoj razini...
Ne mislim na grupe i grupacije koje se stvaraju, oformljuju...kolektivno nesvjesno nema veze s grupama, s narodima, s religijama, s guruima... to je nešto što je zajedničko cijeloj ljudskoj vrsti..

imali tko kakvu literaturu?

Kolektivno se povremeno ili mozda stalno manifestuje ali pojedinac nije toga svjestan,bar velika vecina.Samo da navedem primjer kada su ruseni tornjevi u Njujorku izmjerana je ta aktivnost tj manifestacija kolektivnog(nemogu tacno da se sjetim ali je u vezi eksperimenta sa generatorom slucajnih brojeva).

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: čet mar 13, 2014 11:12 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri okt 05, 2005 9:01 pm
Postovi: 1014
podsvijest nije isto što i duša...

Možda Casiopejci govore o tome? U dijelovima koje sam pročitala ne spominje se, ali pročitala sam samo dio,,, ????

_________________
Bitno je očima nevidljivo


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: sub mar 15, 2014 1:58 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
Da oni govore o tome.Ali na stranu oni.Koletivna svijest=kolektivna dusa.Meni to ima smisla.Inace bas ne mirisem zvanicnu psihologiju koja sumljam da uzima u obzir dusu kao komponentu covjeka(mozda grijesim jer ne citam radove iz psihologije).Naravno sretao sam se sa njom ali nismo na ti.Kako drugacije objasniti nesvjesno(sta upravlja nama dok smo nesvjesni tj spavamo,pa razne stvari koje intuitivno znamo...Ne zelim reci da sam u pravu sto se tice kolektivnog ali mislim da je to tako.Za psihologiju Cs kazu da je to poluduhovnost sto se meni savrseno uklapa.Ali da neodem predaleko da kazem i ovo.Uzimajuci u obzir duhovano stanje svakog pojedinca ja dolozim do zaklljucka da je to ujedno i glavni problem kolektivnog.Jednostavno nismo na istoj frekvenciji pa otuda i proizilaze razni problemi,naravno uz sve prepreke koje su oko nas.A opet Ra materijal govori o cakrama koje su kod svakog razlicito razvijene tj neko je vise duhovan,neko manje,neko ovo neko ono da sad ne citiram.Dakle sve u svemu zavisi od pojedinca do pojedinca,a kolektiv ce se da tako kazem sjediniti kada sve jedinke uznapreduju na duhovnom putu.Kao sto je vec receno nema kolektivnog spasenja sto opet ima smisla.Pojedinac moze uticati na kolektiv a na kolektivu je kako ce da reaguje na taj uticaj,da li ce da prihvati ili odbaci.Ima jedna stvar koju sam davno procitao a naziva se zrcaljenje.Jednostavno kada dvije osobe stoje i npr. ragovaraju obje imaju tjelesni stav slican ili isti.Oboje su mozda naslonjeni na nasto i slicno.Hocu reci da oponasaju jedno drugo.Tako ce mozda i doci do duhovnog oponasanja,naravno u pozitivnom smislu,kao recimo dati primjer.

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: ned mar 16, 2014 10:29 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Citat:
arwen dor:
Kakve sile djeluju kad je u pitanju kolektivno i kolektivna svijest? I što bi se moglo učiniti da iscijelimo kolektiv i da kolektivno napredujemo prema boljem životu?
Ne mislim na kolektiv kao zbroj pojedinaca nego na kolektivnu dušu, ono što opisuje C. G. Jung kao kolektivno nesvjesno...
U kojoj mjeri ostajemo povezani s kolektivnom dušom iako smo prošli točku individualizacije? I kako što treba činiti s tom vezom, kidati, jačati, čistiti?


Kolektivna svest ne postoji kod dvonožnih ljudskih bića, tako da priča o bilo kakvom kolektivnom napredku svesti nema ni govora.
Što se tiče kolektivno nesvesno, za to se zna da je svako dvonožno ljudsko biće i svaka životinja kao individua povezana sa kolektivno nesvesno, kod životinja je ta veza jača zato što životinje nemaju egoizam, dok kod dvonožnih ljudskih bića egoizam igra glavnu ulogu na taj način što sprečava vezu sa kolektivno nesvesno.

Slažeme se sa freind: ,,Zar nismo vec utvrdili da ne postoji kolektivno "spasenje" i da je Zakon takav da samo pojedinci mogu da pobegnu.. ,,


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: uto mar 18, 2014 5:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet nov 12, 2010 10:50 am
Postovi: 228
Ostrov je napisao/la:
Citat:
arwen dor:
Kakve sile djeluju kad je u pitanju kolektivno i kolektivna svijest? I što bi se moglo učiniti da iscijelimo kolektiv i da kolektivno napredujemo prema boljem životu?
Ne mislim na kolektiv kao zbroj pojedinaca nego na kolektivnu dušu, ono što opisuje C. G. Jung kao kolektivno nesvjesno...
U kojoj mjeri ostajemo povezani s kolektivnom dušom iako smo prošli točku individualizacije? I kako što treba činiti s tom vezom, kidati, jačati, čistiti?


Kolektivna svest ne postoji kod dvonožnih ljudskih bića, tako da priča o bilo kakvom kolektivnom napredku svesti nema ni govora.
Što se tiče kolektivno nesvesno, za to se zna da je svako dvonožno ljudsko biće i svaka životinja kao individua povezana sa kolektivno nesvesno, kod životinja je ta veza jača zato što životinje nemaju egoizam, dok kod dvonožnih ljudskih bića egoizam igra glavnu ulogu na taj način što sprečava vezu sa kolektivno nesvesno.

Slažeme se sa freind: ,,Zar nismo vec utvrdili da ne postoji kolektivno "spasenje" i da je Zakon takav da samo pojedinci mogu da pobegnu.. ,,


A sta je u kolektivno nesvjesnom svjesno pa se povezuje?Mozda nece cijeli kolektiv napredovati u svijesti vec manji dio(a taj manji dio je opet dio ovog veceg tj. cijelog kolektiva).Kolektiv mogu graditi i samo dvije individue,a taj broj se moze i povecavati .Kao i svaki forum npr.Ako je scenario pada covjecanstva tacan,onda smo pali kao kolektiv a u svemu tome je moguce i da smo pojedinacno padali(mada manje vjerovatno).Koja bi svrha bila duhovno svjesno i razvijenog bica koje je dostiglo taj stepen svjesnosti da ostane sa kolektivom koji nije.Recimo u ovom trenutku da postoji na svijetu deset takvih pojedinaca koji su dio covjecanstva a medjusobno nisu u vezi.Sta bi oni vise mogli postici na duhovnom putu na Zemlji.Da se ponovo reinkarniraju,pa hajmo opet iz pocetka!?To i jest smisao da nema kolektivnog "spasenja".A zasto nebi moglo da bude grupnog "bjezanja".

_________________
Tragam za istinom-istraga je u toku!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Teorija i praksa
PostPostano: uto mar 18, 2014 9:56 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Citat:
Nicaze
A sta je u kolektivno nesvjesnom svjesno pa se povezuje?Mozda nece cijeli kolektiv napredovati u svijesti vec manji dio(a taj manji dio je opet dio ovog veceg tj. cijelog kolektiva).Kolektiv mogu graditi i samo dvije individue,a taj broj se moze i povecavati .Kao i svaki forum npr.Ako je scenario pada covjecanstva tacan,onda smo pali kao kolektiv a u svemu tome je moguce i da smo pojedinacno padali(mada manje vjerovatno).Koja bi svrha bila duhovno svjesno i razvijenog bica koje je dostiglo taj stepen svjesnosti da ostane sa kolektivom koji nije.Recimo u ovom trenutku da postoji na svijetu deset takvih pojedinaca koji su dio covjecanstva a medjusobno nisu u vezi.Sta bi oni vise mogli postici na duhovnom putu na Zemlji.Da se ponovo reinkarniraju,pa hajmo opet iz pocetka!?To i jest smisao da nema kolektivnog "spasenja".A zasto nebi moglo da bude grupnog "bjezanja".


Duša je ta što u kolektivnom nesvesnom svesno se povezuje.

Gete je jednom rekao: čovek ostaje isti, čovečanstvo stalno napreduje.

Ma koliko čovek razvio svoje biće i svoju duhovnu svest, on će morati svoj život proživeti kao i svi u trodimenzijonalnom prostoru, samo što tada čovek zna za zakone koje deluju na čovečanstvo, pa samim tim znanjem i spoznajom ima mogućnosti preći na viši nivo u sledećem životu.

Što se tiče grupnog bežanja jedino je moguće da se dogodi ako velika pomoć dodje sa strane, u vidu prirodnih dogadjaja.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 33 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz