Sada je: sub apr 27, 2024 8:52 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Partnerstvo i djeca
PostPostano: uto apr 08, 2008 2:46 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Nešto me silno zanima - koliko ima ljudi ovdje na 'galaksiji' a da su roditelji i koja su njihova iskustva usklađivanja onoga u što vjeruju i što žive s onim što nam okolina nameće? A vezano uz odgoj djece? Iako mi ta riječ 'odgoj' vuče na ono: dresura i uobličavanje. Ne volim ju koristit, diskutabilna je njena pozadina i njeno značenje jednako kao i riječi 'ljubav'.

Ja se kao roditelj i kao partner često sudaram s tim normama koje nas ukalupljuju. I kao dijete sam samo promatrao što (mi) to rade i zašto pitajući se što je tu, u stvari, ispravno. I naravno, vjerovao sam u službenu istinu iako ne u potpunosti, ostalo je slobodnog prostora za mene samog :) .

Malo o tome sam pisao jučer:

http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?p=47709

Uostalom, nije ovo samo za roditelje, ima na 'galaksiji' puno mladih osoba koji mogu reć puno o svom odnosu sa roditeljima - kako ih oni prihvaćaju kada i ako znaju da ih zanima, ne znam, metafizička strana života. Moji još uvijek odmahnu rukom ili zafrknu nosom ako iznesem neki 'čudan' stav :mrgreen:

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 09, 2008 12:35 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
http://www.4shared.com/file/43377776/ee ... Child.html

Dobra literatura o programiranju od malena...

Da, programiraju nas od malena, svi iz okoline... i roditelji i škole... doduše, teško je primjeniti "kontraprogramiranje", obično dolazi do brzih konflikata... s tim treba dosta opreza.

Odlična tema, dajte neka svoja iskustva!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 09, 2008 2:02 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Ne znam kako bih točno opisao svoj odnos sa kćerkom od 4 godine,
ali malo sam joj zid u koji se zaleti kad treba lekciju,
a malo sam joj ko tamo neki drugi klinac iz vrtića njenih godina.

Kako će biti dalje, nemam pojma, ali dijete je razvilo puno empatije i intuicije, a ostalo je dovoljno otvorenog uma.

Držim je u zapitanosti oko svega, ne pomažem joj graditi zidove samorefleksije oko nje.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 09, 2008 8:54 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Evo mene, jučer sam samo začeo temu ne pišući konkretno o svom iskustvu i praksi.

Prvo i osnovno čega se grozim i što kod nas u odnosu na dijete strogo izbjegavamo je sistem odgoja kažnjavanje/nagrađivanje. Ako želite dobiti poslušnog, izdresiranog psa, samo izvolite. Ne kažem da će djeca biti poput pasa, mislio sam doslovno. No djeca pružaju otpor i nisu poput životinje koja nakon dobre dresure vjerno i u stopu prate svog gospodara. Moje osobno opažanje dovelo me do zaključka da konstantno kažnjavana djeca jesu ""zločesta"" (dvostruki navodnici jer ne priznajem zločestoću djece). Što ih više kažnjavaju, djeca gube dodir sama sa sobom. Nagrađivanje samo nadopunjava manipulaciju. Tako da djeca na vrijeme shvate što se isplati a što ne.

Ako se pitate kako nekažnjavanje/nenagrađivanje funkcionira, ako mislite da je to nemoguće - kažem - odlično funkcionira i moguće je !! Iz mog iskustva.

Mi tako živimo od prvog dana djetetovog rođenja i u takvom slučaju, kada je sve čisto kod nas u glavama i u srcima, nema velikih problema, ako neki i naiđu, rješavamo ih i učimo iz njih. No isto tako - nema nikakve zapreke da bilo kada u toku djetetovog razvoja prekinete tu praksu programiranja i manipulacije (kažnjavanja i nagrađivanja) i krenete putem prihvaćanja, opažanja, suradnje, dogovaranja, debatiranja, priznavanja, kompetencije...

Strašno mi je kad se sjetim da ljudi kažnjavaju djecu od najranijih dana (jedno od najčeščih i najkontroverznijih je djetetovo otkrivanje spolovila u dobi od nekoliko mjeseci i ono što je najprirodnije, istog se trena kažnjava - uostalom, dovoljno je samo 'dobrodušno' skretanje pozornosti na nešto drugo da bismo dijetetu prenjeli poruku da nešto ne valja u njegovoj urođenoj prirodnosti). Mnogi nismo ni svjesni kada mi to, u stvari, kažnjavamo. Kažnjavanje ne mora biti samo batinanje ili određivanje protumjera (nema gledanja crtića tri dana !! :twisted: ). To su samo najočitiji načini, drugi su manje uočljivi i svi smo im podložni jer su nas tako 'uvježbali'.

Sve se, potpuno jednako, nastavlja u školi. Jedno je čemu nas tamo uče (tu - o kvaliteti i nužnosti gradiva ne mogu puno reći, ali svi znamo da nas škola ne osposobljava za život!) a drugo na koji način i uz kakve 'mjere'.

Vrlo jednostavno - kroz kažnjavanje i nagrađivanje. Dobiješ petaka, nagrađen si, dobiješ kulju, kažnjen si.

Ljudi, za mene je to apsolutni HOROR!

To je toliko apsurdno da ponekad ostanem zaleđen od pomisli kakav krš i lom ostaje nakon torture školovanja. Biti kažnjen jer ne znaš zašto se u nekom tamo davnom stoljeću neki tamo kralj zaratio s nekim tamo ... biti kažnjen jer ne znaš kada pisati velikim a kada malim slovima ... biti kažnjen jer ne znaš korjenovati ... What the HELL!

A da ne kažem ako se vašeg djeteta dočepaju psiholozi i logopedi pa ga počnu oblikovati još agresivnije. Ludo je kako su svi - i psiholozi i logopedi i sami roditelji uvjereni u korisnost i ispravnost onoga što rade.

Trenutno, mi smo u fazi toga da našem dijetetu škola nije na prvom mjestu i da ju prihvati kao samo još jednu od obaveza, da ćemo prije slobodno vrijeme iskoristit za igru nego za pisanje zadaća, kažem, trenutno je tako, što će biti kada se pritisak "obrazovanja" u višim razredima osnovnog školstva drastično pojača, zaista ne znam i pomalo strahujem od toga.

Tako je tužno gledati djecu koja, umjesto da se igraju sa drugom djecom, s naučenim ponosom govore kako 'imaju obaveze' (glazbena, sport, učenje stranog jezika) i kako nemaju vremena za gluposti (igru). Sve to pod krilaticom da je obrazovanje sve što imate i da vam to nitko ne može uzeti (kako je zdušno izjavila Vlatka Pokos u nedjeljnoj Parlaonici) al nema veze što su vam dušu već odavno oteli. I pod krilaticom koja se fura zadnjih godina - maknimo djecu s ulica!

Mnogi (oni "dobro prilagođeni") mi moja uvjerenja nabacuju kao eskapizam, al ljudi moji, ja živim i ne bježim od života, ne skrivam se u filozofiji i metafizici (bilo čemu) nego s toliko svijesnosti koliko mi je trenutno moguće tražim odgovore i rješenja i zato tražim i druge da kažu svoja iskustva, da razmisle i osvjeste, da to bude malo više i detaljnije od onoga što si ti, promatrač, napisao :)

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 09, 2008 1:22 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Problemi s djecom počinju još kad su u majčinoj utrobi. To je jedan bitan period kada čovjek takođe mora upotrebljavati svoje znanje kako bi preduprijedio neke stvari koje mogu imati loše posljedice po njegovo dijete.

Na primjer, od kada je uveden ultrazvuk njegova upotreba se proširila do krajnjih granica. Išlo se dotle da su neke majke čak skupljale slike fetusa kako bi ih mogle staviti u porodični album a ne zbog neke stvarne potrebe. S druge strane, medicinske ustanove i privatni doktori na tome prave veliki profit te nije čudo što i oni preporučuju redovne preglede utrazvukom koji su vjerovatno češći nego što bi bila stvarna potreba. Neka oboljenja se mogu dijagnostikovati tom metodom, medjutim, tu vrstu pregleda bi trebalo svesti na minimum s obzirom da je ultrazvuk štetan. (To da je štetan, naravno, nećemo čuti od predstavnika medicinske zajednice). Prije nekoliko godina je ovdje bila puštena neka TV emisija na tu temu gdje su neki doktori izrazili sumnju da posljedice prekomijernog izlaganja djece ultrazvuku mogu da budu homoseksualizam, ljevorukost kao i neki psihički poremećaji.

Trudnim ženama se takodje vadi i krv a vrijednosti njenih sastojaka se često uporedjuju sa vrijednostima koje su normalne kod žena koje nisu trudne. Tako se i propisuju kojekave terapije koje mogu imati negativne posljedice na fetus.

Onda, odmah kod rodjenja doktori čekaju dijete sa dvije šprice, od kojih je jedna napunjena vakcinom hepatitisa B a druga vitaminom K. Cijepiti novorodjenče protiv hepatitisa B je jedna od najvećih gluposti. To je bolest odraslih i prenosi se preko krvi ili seksualnim kontaktom. Još pogotovo kad su majke negativne na hepatitis. Nadalje, 30 - 50% vakcinisane djece će izgubiti zaštitu vakcine u oviru od 12 godina (dakle, dok još ni ne odrastu). Međutim, sama vakcinacija može dijete skupo da košta.

Mislim da je farmakomafija uvela tretman vitaminom K odmah po rodjenju djece kako bi zamaskirala neke negativne posljedice vakcinacije kao što je npr. krvarenje u mozgu. Vitamin K je poznat po tome što potpomaže zgrušavanje krvi, te tako donekle može spriječiti njeno povećano izljevanje iz krvnih sudova. (Normalno se koristi kao antidot kod otrovanja antikoagulantima.)

Medjutim, na osnovu nekih nezavisnih studija (koje nisu finansirane od strane farmakomafije) pokazalo se da je rizik od oboljevanja od leukemije i raka nekoliko puta veći kod djece koja su primila vitamin K odmah po rodjenju a pod sporednim efektima čak i proizvodjači pominju da on može izazvati smrt kod novorodjenčadi, pa čak i krvarenje u mozgu (što on u stvari treba da spriječi!?!). Da tragikomika bude veća, žutica se javlja većinom kod novorodjenčadi koja su tretirana vitaminom K. Nadalje, tu se ne koristi prirodni vitamin K, nego sintetizovani, te kao takav skoro neupotrebljiv od strane fiziološkog sistema novorodjenčadi.

http://www.vaccination.inoz.com/VitaminK.html

Na osnovu ovoga čovjek može samo zaključiti da se farmakomafija otela svakoj kontroli i da se zdravom razumu odavno reklo ‘zbogom’.

Medicinski establišment se koristi ‘paramoralizmom’ do krajnjih granica, tako da ukoliko odbijete da vakcinišete dijete oni će vas optužiti da ste neodgovoran roditelj i da tako dovodite svoje dijete u opasnost. Medjutim, doktori ne prihvataju na sebe odgovornost kad su negativne posljedice vakcina u pitanju a pripisuju vama odgovornost za sve što se može desiti djetetu ukoliko ste odbili da ga vakcinišete, naravno, ukoliko vakcinacija u zemlji u kojoj živite nije obavezna po zakonu tj. ukoliko možete da birate. (Farmakomafija je korumpirala političare/patokratiju u mnogim zemljama da ovi donesu zakone o obaveznom cijepljenju.)

**

Sada, što se djece tiče, ukoliko je čovjek koliko toliko svjestan, on će znati ove stvari i moraće preuzeti odgovornost za njih na sebe. “Ono što ne znaš, ne može ti naškoditi” je još uvijek parola koje se drži većina “normalnih” ljudi. Medjutim, problem je u tome što ono što čovjek ne zna - može naškoditi njegovoj djeci ako već ne njemu samom.

Nadalje, ako je nekome poznat podatak da je kod muške djece mnogo veći rizik od oboljevanja od autizma usljed vakcinacije a još jedan od faktora koji povećava šanse za njegovo nastajanje kod djeteta je bežična telefonija (Wi-fi), pa i pored toga izloži svoje dijete tome, pa ono onda oboli od autizma, - ko je onda odgovoran za to?! Dijete sigurno nije.

Čovjek rado prebacuje svoju odgovornost na druge (koji je takodje ne prihvataju na sebe).

**

U zemlji u kojoj živim vakcinacija nije obavezna ali se “strogo preporučuje”. Država stimuliše roditelje da vakcinišu djecu tako što im daje odredjenu svotu novca kad im ovi pokažu da je dijete primilo sve vakcine (mislim da ih ima preko 20).

[Kuriozitet je to što npr. ukoliko si član ‘sajentologa’ i pokažeš im potvrdu koju je napisao tvoj lokalni ‘pastir’, taj novac možeš dobiti i bez cijepljenja djeteta!?]

Dakle, farmakomafija je obezbjedila da se novcem iz poreza stimuliše korištenje njihovih proizvoda. Naravno, postoji masa roditelja koji jedva čekaju na tih ‘zasluženih’ par stotina dolara.

**

Kad se moj sin rodio, odmah su nam predložili da mu daju vakcinu protiv hepatitisa i vitamin K, što sam ja naravno glatko odbio. Nadobudni bolnički pedijatar mi je tada rekao kako je on bio u prilici da vidi jedno dijete koje je umrlo od krvarenja u mozgu, nakon čega su se njegovi roditelji pokajali što nisu dozvolili da mu se da vitamin K. (Ovo bi prošlo kod većine ‘normalnih’ ljudi ali ne i kod mene.) Na to sam ga ja upitao da li je imao priliku da vidi onu djecu koja su umrla od raka ili leukemije koja je bila posljedica primljenog vitamina K?! Naravno, ovaj nije ništa odgovorio nego se samo žurno udaljio od mene.

Već drugi dan po rodjenju djeteta došli su s nekom skalamerijom da ga priključe na to, kako bi ga testirali da li čuje. Ja sam u medjuvremenu nekim slučajem kihnuo i primjetio sam kako se beba koja je bila u koljevci na par metara od mene odmah trgnula (he, he, ili bolje rečeno – odskočila). To je za mene bilo ‘good enough’ što se sluha tiče, pa sam ovima naložio da ostave dijete na miru. Što je najgore, čak i u slučaju da dijete ne čuje, u većini slučajeva ne postoji nikakva terapija koja bi mu povratila sluh. (Ovdje je dobro što suprug može da prisustvuje porodjaju žene, čak i u slučaju kad se radi carski rez.)

**

Nadalje, dosta bolesti protiv kojih se cijepe djeca su manje opasne od stetnih posljedica vakcina. Ukoliko je majka sposobna i voljna da doji dijete, onda ono preko mlijeka dobija sve što mu je potrebno za njegov vlastiti imuni sistem. Naravno, situacija je drugačija kod djece koju majke ne doje dovoljno dugo.

Sada, uvijek ostaje ono – šta ako!? Šta ako se dijete razboli od neke bolesti koja je mogla biti spriječena vakcinom?! S druge strane, ako bi čovjek znao sve ovo, pa im ipak dozvolio da cijepe dijete, te ono umre od krvarenja u mozgu ili oboli od autizma, da li bi si on mogao ikada oprostiti?

U medjuvremenu su izmišljene i neke nove bolesti kao npr, ‘shaken baby syndrome’ gdje su roditelje optuživali za smrt djece usljed krvarenja u mozgu u smislu da su ih ovih dobro protresli a poznato je da kad jako treseš dijete može doći do krvarenja u mozgu. Tako su mnogi roditelji završili i u zatvoru, dok se mogućnost da se radilo o posljedicama vakcinacije nije smjela ni pomenuti. Farmakomafija ima na raspolaganju milijarde dolara i sa lakoćom kontroliše skoro sve segmente društva.

**

Dakle, prije nego što se uopšte dodje do pitanja odgoja djeteta, oni ljudi koji se malo svjesniji moraće se sukobiti i sa nekim od problema koje sam ovdje samo ukratko naveo. Naravno, sljepci sve ovo neće ni primjetiti, oni toga neće biti svjesni.

Onda, da ne pominjemo one vjerske rituale kojoj se djeca podvrgavaju bilo da se radi o cirkumciziji, krštenju itd. što takodje može imati štetne posljedice na psihu čovjeka (to je s tom svrhom vjerovatno i uvedeno). Tako mentalno programiran roditelj – mentalno programira svoje dijete.


**

Sada, kad pričamo o nekoj svjesnosti možemo samo govoriti o stepenu svjesnosti a ne o tome da li je neko svjestan ili nije. U svakom slučaju, čovjek će odgajati svoje dijete u skladu sa nivoom svoje svjesnosti/nesvjesnosti. Oni koji su malo svjesniji, svjesni su i toga da nisu dovoljno svjesni. Neki neće imati dovoljno samopouzdanja kad se susretnu sa izazovima i problemima. Javljaće se hipokrizija i sve vrste laganja samog sebe u potrazi za opravdanjima postupaka koji nisu u skladu s onim što čovjek zna. Na primjer, ako čovjek pored svega što zna podvrgne svoje dijete nekim vjerskim ritualima samo zbog “mira u kući” ili nezamijeranja nekim članovima porodice ili rodbine, onda je to hipokrizija i on se ne može smatrati svjesnim, bez obzira na to koliko svjesnim on samog sebe smatrao.

Mislim da se u današnjim uslovima odredjen stepen ‘transpersonalizacije’ (psihopatizacije) djece ne može izbjeći. Dovoljno je samo da odigraju par igara na kompjuteru koje su bazirane na principu “ubij sve i vrati se sam”, da pogledaju par reklama ili emisija na TV ili čak ovih najnovijih crtanih filmova za djecu. Istovremeno i roditelji su manje-više transpersonalizovani.

U prevodu, ‘tragaoc’ dolazi u situaciju da odgaja svoje dijete, dok on sam nije ostvario cilj svog traganja; ili dok ni on sam nije dovoljno progledao, odnosno, potpuno se ‘probudio’. Naravno, svi hazardi se možda ne mogu izbjeći ali se mogu izbjeći oni koji su nam poznati i koje smo sposobni riješiti. Što više budemo svjesniji, bićemo i sve sposobniji da se nosimo sa izazovima.

U gnostici se često pominje tzv. vanjska konsideracija (ili – uvažavanje). Ona takodje ima primjenu i u odnosu prema djeci. Moramo razumjeti njihove potrebe u skladu s njihovim uzrastom kao i prirodne talente koje imaju. Ne pokušavati im na silu nabacivati nešto za šta nisu skloni, što ne mogu razumjeti ili pravilno upotrijebiti.

[Primjer: Dijete jednog svjesnog čovjeka koje danas živi u Americi i ide u osnovnu školu, neće na času ustati i prokomentarisati neku tvrdnju učitelja sa: ‘To nije tako! Moj tata kaže da napad na STC nije izveo nikakav bin Laden, nego Mossad i naša vlada. Tata kaže da je naš predsjednik idot i da je okružen psihopatama. On kaže i da ovaj naš režim ima više veze sa fašizmom, nego sa demokratijom… itd.itd. #-o

U komunistickim režimima masa roditelja je završila u zatvoru na osnovu onoga što su djeca rekla u školi na temu: “šta njihov tata misli”.

Takodje, i sama djeca mogu naići na mnoge neprijatnosti u školi i životu uopšte, zbog “tatinog/maminog mišljenja.”]

Moramo imati na umu i to da se dijete mora uklopiti na neki način u ovaj ‘matriks’ ili ‘podrum’ (aluzija na Kusturicin film Podzemlje) kako bi moglo uopšte egzistirati. Uz sve to, dijete bi trebalo ohrabrivati da razmišlja svojom glavom kao individualno ljudsko biće a da se naravno pri tome ne nadje izloženo napadu okoline (što nije nimalo lako). Dakle, pokušati spriječiti njegovu – ‘biorobotizaciju’, koliko je to moguće; dati mu u ruke dovoljno alata kojim će se kasnije moći samo služiti a istovremeno ga sačuvati od štetnih uticaja sistema koliko je to moguće i koliko smo to u stanju.

[Kad smo kod ovoga i imajući sve to na umu, prije par dana iznesem dijete iz kuće na “svjež vazduh”, lijep dan, pogledam gore kad tačno iznad moje kuće na nebu – dva kemtrejlsa u obliku velikog X. Kao da je neko odozgo baš mene ciljao (živimo izvan grada)!? ‘Niži centri’ su se automatski aktivirali, osjetio sam onaj “kamen u želucu”, tako da sam imao na raspolaganju protiv avionsku artiljeriju, odmah bih je upotrijebio (narodski rečeno: – popizdio sam). Kao da su me psihopate/STS sile htjele podsjetiti da smo još uvijek prilično ograničeni kad je odbrana od njih u pitanju ili da ima stvari koje su izvan opsega našeg djelovanja. (Doduše, imam i orgonski top ali nije ni on svemoćan.) Na kraju jedino što sam mogao poduzeti, to je bilo da vratim dijete u kuću.]

**

Ipak, razvoj čovjekovog bića obezbjedjuje mu sigurno to da je svjesniji-moćniji danas nego što je bio juče a sutra će biti svjesniji-moćniji nego što je bio danas. Znanje koje imamo možemo kao štafetu predati djeci koja će je ponjeti dalje, nadograditi i predati u ruke svoje djece. (Na žalost, slična je stvar i sa mentalnim programima. Ovdje, naravno, podrazumijevam to da će svjestan čovjek koliko-toliko biti u stanju da razluči jedno od drugog; prvo kod samog sebe). Kako ćemo to izvesti – i to će biti rezultat stepena naše svjesnosti.

Dakle, sve je bazirano na razvoju vlastite svjesnosti čime automatski možemo da potpomognemo razvoj svjesnosti drugih (tj. onih koji su za to zainteresovani), a tu se podrazumijevaju i naša djeca. Na kraju krajeva, jedino tako svi zajedno možemo da napredujemo.



Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 11, 2008 10:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
galaksija
Citat:
Medicinski establišment se koristi ‘paramoralizmom’ do krajnjih granica, tako da ukoliko odbijete da vakcinišete dijete oni će vas optužiti da ste neodgovoran roditelj i da tako dovodite svoje dijete u opasnost.


Da, ovdje kod nas dijete ne može biti upisano u vrtić ili školu bez kartona cijepljenja u kojem je vidljivo da je dijete primilo sva zakonom propisana cjepiva :evil:

galaksija
Citat:
Već drugi dan po rodjenju djeteta došli su s nekom skalamerijom da ga priključe na to, kako bi ga testirali da li čuje.


Našem su djetetu dok je još bio u majčinoj utrobi prikačili neku spravu na tjeme (mjerač otkucaja srca) - ožiljak vani na glavici ostao je vidljiv još dobrih desetak dana, što je ta sprava učinila njegovoj unutrašnjosti, nitko ne zna.

galaksija
Citat:
Onda, da ne pominjemo one vjerske rituale kojoj se djeca podvrgavaju bilo da se radi o cirkumciziji, krštenju itd. što takodje može imati štetne posljedice na psihu čovjeka (to je s tom svrhom vjerovatno i uvedeno). Tako mentalno programiran roditelj – mentalno programira svoje dijete.


**

Sada, kad pričamo o nekoj svjesnosti možemo samo govoriti o stepenu svjesnosti a ne o tome da li je neko svjestan ili nije. U svakom slučaju, čovjek će odgajati svoje dijete u skladu sa nivoom svoje svjesnosti/nesvjesnosti. Oni koji su malo svjesniji, svjesni su i toga da nisu dovoljno svjesni. Neki neće imati dovoljno samopouzdanja kad se susretnu sa izazovima i problemima. Javljaće se hipokrizija i sve vrste laganja samog sebe u potrazi za opravdanjima postupaka koji nisu u skladu s onim što čovjek zna. Na primjer, ako čovjek pored svega što zna podvrgne svoje dijete nekim vjerskim ritualima samo zbog “mira u kući” ili nezamijeranja nekim članovima porodice ili rodbine, onda je to hipokrizija i on se ne može smatrati svjesnim, bez obzira na to koliko svjesnim on samog sebe smatrao.


S OVIM SE SLAŽEM U SVAKOM POGLEDU =D> :thumbup: :occasion5:

Još bih samo dodao jedan citat čijeg autora ne znam a koji već godinama stoji na mom računalu:

Ucinak katolicanstva na malo dijete mnogo je snazniji od onoga drugih krscanskih sljedbi vjerojatno i zato... a sve to snazno djeluje na osjetila, prodiruci izravno do podsvijesti uz tek malo kriticnosti ili svjesne prerade.

Mozda je jedna od najcescih posljedica takva ranog provodjenja stege duboko usadjen osjecaj krivnje i straha, sto nas prate cijeli zivot. Uobicajene tehnike za otklanjanje takvih negativnih uvjetovanosti, nisu sasvim ucinkovite kada je njihov osnovni uzrok u ranoj izlozenosti rimokatolickoj verziji krscanstva, jednostavno zbog toga sto je njihov utjecaj veoma snazan i trajan.

Neki ljudi odgojeni kao katolici kazu da osjecaju kao da su rukama i nogama vezani za obrasce tipa "ti moras i ti ne smijes"

galaksija
Citat:
Uz sve to, dijete bi trebalo ohrabrivati da razmišlja svojom glavom kao individualno ljudsko biće a da se naravno pri tome ne nadje izloženo napadu okoline (što nije nimalo lako). Dakle, pokušati spriječiti njegovu – ‘biorobotizaciju’, koliko je to moguće; dati mu u ruke dovoljno alata kojim će se kasnije moći samo služiti a istovremeno ga sačuvati od štetnih uticaja sistema koliko je to moguće i koliko smo to u stanju.


Ovdje bih samo primjetio: djeca su, po mom mišljenju, savršeno opskrbljena svime što je potrebno da razmišljaju svojom glavom i s dovoljno alata - na nama je da to zaista osvjestimo i da prihvatimo da su oni potpuni ljudi od samog rođenja gdje smo mi samo pomoć da prežive u ovom tijelu i u materijalnom svijetu. Laički rečeno, kada dijete iskazuje svoju volju (koja se najčešće proglašava neposluhom i bezobrazlukom) mi je jednostavno samo trebamo uvažiti i samim našim prihvaćanjem dajemo mu najdjelotvorniji alat te se samim tim odlično služi svojom malom, pametnom glavicom. Fantastična je sposobnost dječje prilagodljivosti, kako onom lošem, tako i onom pozitivnom. Savršeno dobro će, bez prevelikog upliva roditelja i odgajatelja, osjetit svaku osobu i po svom se vlastitom osjećaju i procjeni s njom upustit u interakciju. Čak i kada u takvom slučaju pogriješi i dobije neugodnu povratnu reakciju, iz svoje će greške puno brže naučiti nego da mi sami utječemo na njega. A najvažniji je rezultat toga da će steći sigurnost u donošenju vlastitih procjena, bez da je natjeran da prihvaća izvanjske procjene nas u većoj ili manjoj mjeri izmanipuliranih i programiranih 'autoriteta'.

Ovaj post završavam citatom kojim je i galaksija završio, s najjačim naglaskom na samu prvu rečenicu:
Citat:
Znanje koje imamo možemo kao štafetu predati djeci koja će je ponjeti dalje, nadograditi i predati u ruke svoje djece. (Na žalost, slična je stvar i sa mentalnim programima. Ovdje, naravno, podrazumijevam to da će svjestan čovjek koliko-toliko biti u stanju da razluči jedno od drugog; prvo kod samog sebe). Kako ćemo to izvesti – i to će biti rezultat stepena naše svjesnosti.

Dakle, sve je bazirano na razvoju vlastite svjesnosti čime automatski možemo da potpomognemo razvoj svjesnosti drugih (tj. onih koji su za to zainteresovani), a tu se podrazumijevaju i naša djeca. Na kraju krajeva, jedino tako svi zajedno možemo da napredujemo.


=D> :thumbup: =D> :thumbup:

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 11, 2008 1:58 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Sad citiram sebe...

Citat:
Trenutno, mi smo u fazi toga da našem dijetetu škola nije na prvom mjestu i da ju prihvati kao samo još jednu od obaveza, da ćemo prije slobodno vrijeme iskoristit za igru nego za pisanje zadaća ..


... nisam naglasio da mu ni na koji način nije od nas nametnuto ništa tipa "zaboravi školu, samo se ti igraj!"

Bilo bi to jednako mješanje u djetetov izbor (programiranje, manipuliranje) kao i nametanje važnosti škole prije svega! No većina djece zna što bi izabralo između ove dvije ponuđene opcije :) al ako se okrenete oko sebe uvijek ćete ćuti nekog roditelja koji urla na telefon: "Nema van na igralište dok ne napišeš zadaću!!"


***


A evo dijela knjige Jaspera Juula "Vaše kompetetntno dijete":

... To je izlaganje o zajedničkom snošenju odgovornosti za dječji razvoj i sudbinu, a ta zajednička odgovornost, prirodno, nosi sa sobom i dio krivnje. Ovo isto odnosi se i na naše odrasle partnere u ljubavnim vezama. (Koliko ja shvaćam, to općenito vrijedi za sve međuljudske odnose, ali su neposredne posljedice osobito uočljive unutar obiteljskih granica.)
U obiteljskoj terapiji ovu ideju objašnjavamo time što kažemo da interakcijski proces u obitelji (ili između partnera) može imati tri obilježja. On može biti: onaj koji stvara simptome, onaj koji održava simptome i onaj u kojem su simptomi izlječivi. Interakcija u svim obiteljima sadrži sva tri obilježja, ali u različitim omjerima i u različito vrijeme tijekom života obitelji. Ponekad je naš odnos konstruktivan i produktivan za sve članove obitelji; a ponekad, opet, može biti destruktivan; a povremeno nam je tako teško kao da gazimo po vodi.
Ovdje je najvažnije istaknuti da kvaliteta onoga što se zbiva između nas određuje napredak obitelji. Bez obzira na to je li obitelj zakazala ili napredovala, uvijek je to interakcija, a ne postupak pojedinca.
Kao što je većini ljudi jasno, interakcija se ne sastoji samo u onome što se izravno vidi u izrazu lica ili gestama, niti u onome što čujemo izraženo riječima i stavovima, već i u onome što leži "između redaka" u obliku stavova koji se podrazumijevaju, osjećaja, sukoba i cijele naše osobnosti. U obiteljskoj terapiji razlikujemo sadržaj od procesa; ono što činimo i kažemo od onoga kako to činimo i kažemo.
Tradicionalno smo naučeni sadržaj smatrati najvažnijim činiteljem. To je nepravilno. Kada su sadržaj i proces usklađeni, ta se dva činitelja povezuju u jednu cjelinu i poprimaju jednaku važnost. No, kada to nije slučaj, tada je proces važniji.
Većina nas je odrasla u obiteljima uz roditelje koji su vjerovali da je ono što nam govore moralni zakoni kojima nas uče, pravila kojih se moramo pridržavati u ponašanju, da sve to odlučuje o kvaliteti našeg odgoja. Ako su se i sami ponašali u skladu s visokim moralnim normama, onda su, svakako, nastojali postaviti, manje više, ista pravila svojoj djeci: ne laži, ne kradi, ne psuj, pristojno sjedi za stolom, pristojno razgovaraj s ljudima itd...
Bili su svjesni vlastitih kontradikcija glede sadržaja, tj. nedosljednosti između stavova i ponašanja te su znali da nisu imali sreće i da je odgoj njihove djece bio nedjelotvoran. Klasičan primjer za to je otac koji viče na sina: "Nemoj, boga mu, psovati, momče!"
Isto su tako znali da postoji određena povezanost između kvalitete roditeljskih odnosa i odrastanja njihove djece. Ako je otac pio ili krao, ili se roditelji neprestano prepirali i tukli, bilo je potpuno razumljivo da djeca nisu napredovala i da su izmicala svakom nadzoru.
No, nisu bili svjesni da je kvaliteta tog procesa bila presudna za uspjeh ili neuspjeh njihovih dobrih namjera. Oni su jedino znali da je važno "pravilno postupati" pa kada to nije dalo rezultate, onda nešto sigurno nije bilo u redu s njihovom djecom, s prijateljima njihove djece ili ih to samo Bog iskušava. A kada su preispitivali svoj uloženi trud, bilo je to, uglavnom, u sljedećem obliku: "Zar nismo bili dovoljno strpljivi? Nismo li ranije trebali vidjeti kud sve to vodi i nešto poduzeti?"
Razmišljali su upravo poput majke, opisane na početku ovog odjeljka, o tome što su učinili ili nisu učinili, a ne o tome, kako su to učinili.
U ljubavnoj vezi između dvoje ravnopravnih odraslih, oboje snose jednaku odgovornost za kvalitetu interakcije, dok odrasli snose svu odgovornost za kvalitetu odnosa s djecom. Ovo se odnosi na interakciju između djece i roditelja u obitelji; djece i odgojitelja u jaslicama, dječjim vrtićima i školama i djece i odraslih u društvu.
Ovo što sam upravo iznio nije izražavanje nekog osobitog stava spram interakcije između djece i odraslih, stava poput, primjerice, stajanja na stranu djece. Jednostavno je činjenica da, mada djeca i mladi utječu na proces u suodnosu s odraslima, oni nisu sposobni snositi odgovornost za to. Tamo gdje se odgovornost obrušava na djecu, razvoj takve djece je nezdrav.
Postupno se privikavamo na tu činjenicu i učimo o načelima koja stvaraju zdrave procese. Problem je u tome što je način utjecaja odraslih na taj proces uvelike izvan njihove kontrole. Mi na njega utječemo putem naše osobnosti, naših svjesnih i podsvjesih sukoba sa samim sobom i s drugima; putem osjećaja i raspoloženja koje zanemarujemo ili potiskujemo, putem promjena raspoloženja koje ni sami ne možemo otkriti; putem naše pretjerane želje za pravilnim postupanjem i straha od pogrešnog - da spomenemo samo neke od činitelja.
To je moć koju imamo nad našom djecom. Neovisno o osobinama s kojima su, možda, rođena, mi imamo moć u interakcijskom procesu koji određuje njihov razvoj i kvalitetu života, sve dok sami ne postanu odraslima i preuzmu stvar u svoje ruke.
Drugim riječima, ne možemo se čuvati i zaštititi, kako su vjerovali naši roditelji i njihovi roditelji, visokim moralnim načelima, ili postupati kao da većina naših suvremenika misli da je u pravu. Moramo napustiti cijelu tu zamisao da je uopće moguće postupati "pravilno".
Naprotiv, moramo stvoriti etički zakon za naše odnose s djecom i pritom dobro slušati i gledati da nam se ne omakne kakva velika pogreška, što je unatoč svemu neminovno, te otvoreno za nju preuzeti odgovornost. Jedino ovakva sprovedba etike može osloboditi djecu, kako bi se razvijala na zdrav način. Pomoć nam je na dohvat ruke u obliku dječjih kompetentnih reakcija, što nas podsjeća na nas same kada smo zapadali u neprilike.
Dopustite mi vratiti se, na trenutak, onoj nesretnoj majci i njezinoj dvojbi u pogledu odgoja njezina sina. Ona i suprug odgajali su svog sina prema dobroj staroj formuli: ako se dječak dobro razvija, treba ga hvaliti i nagraditi, a ako ne, onda ga treba pritegnuti i ograničiti mu slobodu.
U kulturi u kojoj ta obitelj živi nema dvojbe o sadržaju: radi se o tome da djeca budu dobra, marljiva i pametna u školi te da, općenito, izvršavaju ono što im roditelji kažu. Ideal je potpuna prilagodba i vanjska kontrola. Da su sadržaj i proces bili usklađeni, on bi ispao dobar mladić koji bi svoju majku smatrao prvom do Djevice Marije, a s ocem bi bio popio čašu, dvije uz nedjeljni ručak.
No, ispalo je drukčije. U interakciji je postojao destruktivni elemenat, a u takvim slučajevima, izvana nadzirani ideal odjedanput postaje opasnim. I, eto ga tu gdje stoji, s dobrim ocjenama, niskim stupnjem samosvijesti, manjkom osobne odgovornosti i čežnjom za bilo kakvom vrstom društvenog identiteta, samo pod uvjetom da ne podsjeća na roditeljski. To dovodi do preuzimanja moći od strane lošeg društva - one iste vrste moći kakvu su imali njegovi roditelji: ako činiš ono što i mi, onda te prihvaćamo; ako ne, onda van i smrzavaj se!
Majka je imala pravo pretpostavljajući da bi obrnuta strategija spram kćerke bila nedjelotvorna. U njihovoj kulturi, krenulo bi joj slabo u školi, ili bi se drsko svađala s roditeljima, ili zatrudnjela kako bi mogla otići od kuće.
Djeca surađuju i u konstruktivnim i u destruktivnim procesima u obitelji. Njihova im psiha ne dopušta razlučivanje. S razvojem njihove svjesnosti, jezika i vrijednosti, oni se postupno osposobljavaju za odbacivanje roditeljskog destruktivnog ponašanja, ali im se ono, ipak, uvlači pod kožu i postaje sastavnim dijelom njihove ličnosti. Stoga, kada se djeca počinju ponašati destruktivno ili autodestruktivno (ovisno o tome je li surađuju izravno ili nesvjesno), moguće je, s velikom sigurnošću, pretpostaviti tri stvari:
- Oni se nisu prvi u obitelji počeli ponašati destruktivno/autodestruktivno. Uvijek prvi počinju roditelji.
- Odrasli u obitelji nisu, u pravilu, svjesni svog destruktivnog/autodestruktivnog ponašanja pa, u tom smislu, nisu krivi.
- Destruktivno/autodestruktivno ponašanje razvijalo se i nastajalo godinama. Mada je moguće ustvrditi određeni, ne tako davni, događaj iz djetetova života, to samo ima za posljedicu pojašnjavanje tog ponašanja. (Dojenčad, međutim, često, brže i neposrednije reagira.)
Nemoguće nam je odbaciti tu moć odraslih te postoje granice koliko se možemo pripremiti kako da je primjenjujemo, iz jednostavnog razloga, što premalo znamo o sebi i što su sva djeca različita. Nemoguće je spoznati tko je to dijete bilo koje smo imali i kakvima smo se mi pokazali, prije no što prođe dugo vremena od njihovog odvajanja od kuće.

ODGOVORNA PRIMJENA MOĆI

Roditelji različito gledaju na roditeljsku odgovornost, tj. na odgovornost za razvoj i dobrobit djece, što uključuje njihovo očitovanje tjelesne, ekonomske i društvene moći.
Nije teško odrediti da imamo pravo na primjenu fizičke sile prema trogodišnjem djetetu koje upravo treba prijeći preko ulice, a svjetlo na semaforu je crveno, ili koje liječnik treba liječiti. Na sličan način, primorani smo dobro razmotriti obiteljsku ekonomsku situaciju u cjelini i u odnosu na budućnost pa, stoga, ponekad moramo primijeniti našu ekonomsku moć.
Isto tako, normalno je da mi odlučujemo - hoćemo li dijete smjestiti u jaslice ili koju će školu pohađati šestogodišnjak. Na taj način, mi legitimiramo našu društvenu moć.
Pravi izvor sukoba počinje se najprije javljati kada se naša roditeljska odgovornost počinje natjecati s dječjom osobnom odgovornošću ili kada je potpuno preuzme. To se, po tradiciji, zbiva na sljedećim područjima: ishrana, spavanje, škola, odijevanje, domaći zadaci, džeparac i jutarnje ustajanje.
Ovome još možemo dodati "zonu sumraka" koja uključuje pospremanje, čišćenje, osobnu higijenu i posvećivanje vremena ostalim članovima obitelji (tetke, stričevi i ujaci, bake, djedovi itd.). Popis mogućih područja sukoba ponešto se razlikuje od zemlje do zemlje te prema društvenom položaj, a ja ovdje nemam namjeru, niti davati iscrpan popis, niti opisivati svako pojedino područje. Umjesto toga, izdvojit ću ih nekoliko kako bih ispitao moguće pristupe i posljedice. Ovo ne treba shvatiti kao pokušaj promicanja neke vrste anti-života bez sukoba između roditelja i djece, već kao nastojanje stvaranja smjernica za pronalaženje izlaza iz nedoumica o tomu što se stvarno u obitelji zbiva i koliko je to dobrohotno i zdravo za sve sudionike.
Primjerice, je li dobro djecu ujutro buditi ili bi to oni mogli i sami? Odgovor je da oni to s lakoćom mogu od svoje 3. godine.
Radi se o tome da je upravo pitanje početka dana jedan od onih koji uzrokuju sukobe u mnogim obiteljima, gotovo svakog jutra. Već je postalo tradicijom da se broj pokušaja buđenja djece razmjerno povećava s njihovim godinama. Ali to nema nikakve veze s činjenicom da djeca ne mogu preuzeti odgovornost da svakako ustanu na vrijeme. Pa, što je, onda, razlog tome?
To se, u pravilu, događa iz dva razloga: kao prvo, mnogi roditelji igraju dvostruku igru - bude svoju djecu, ali im istodobno govore da bi to trebali sami činiti. Drugo, djeca surađuju. Kada nešto nastavljate činiti za neku osobu, a ona je to sposobna učiniti sama, onda ta osoba postaje bespomoćna i ovisna. Ovo je primjer sudaranja razvoja osobne odgovornosti s roditeljskom odgovornošću. Postoje očigledni praktični razlozi zašto bi djeca i mladi u određenoj dobi trebali moći reagirati na budilicu i ustati kada zvoni. S druge strane, nisu li roditelji krivi ako djeca ne ustanu na vrijeme, pa im pobjegne autobus i zakasne u školu? Nisu li, jednostavno, roditelji odgovorni da im djeca na vrijeme stižu u školu?
Odgovor je jednostavan. Možete napraviti kako vam najviše odgovara. Ako ste u stanju smireno i nasmiješeno buditi svoju djecu, a ona stvarno reagiraju i ustaju, onda obvezno nastavite!
Ako, pak, s druge strane, to ne možete, onda je razumno prestati. Ako se to razvija do stupnja kada postajete živčani i uzrujani, jer ih je nužno zvati po nekoliko puta prije nego što ustanu pa vam tako loše započne dan, onda vam je to pokazatelj koji sam upravo spomenuo. Ja to zovem "destruktivnim sukobom". Sukob koji postaje sve redovitiji i u kojem dijalog između sukobljenih strana postaje sve negativniji u obliku pokuda, predbacivanja, optužbi, prostota, ironije i sarkazma.
Kada se ovo zbiva, to najprije znači da su roditelji prekoračili svoje vlastite granice te da su na sebe preuzeli odgovornost koja bi trebala pripadati djeci.
Problem se, ovdje, ne sastoji u tome može li dvoje velike djece preuzeti odgovornost. Njima je to lako. Sigurno će, najprije, nekoliko puta prespavati, ili se čak samo pretvarati da su prespavali, kako bi odgovornost prebacili na roditelje, ali će to ubrzo proći.
Problem je u tome da kada roditelji odluče preuzeti odgovornost koja, zapravo, pripada djeci, onda to uključuje dodatnu odgovornost, tj. krivnju za neuspjeh kojega su dokaz destruktivni sukobi (tj. destruktivni interakcijski proces). Tu je još i obveza vraćanja odgovornosti.
Upravo su u vezi s tim roditelji redovito neodgovorno postupali u prošlosti, pripisujući djeci svu krivnju za sukob.
Ako, umjesto toga, roditelji odluče preuzeti odgovornost u ovoj situaciji i istodobno djeci dati primjer za preuzimanje osobne odgovornosti, onda mogu sjesti sa svojom djecom i kazati nešto slično sljedećem:
"Slušajte sada. Kad ste bili mali, mislili smo da je lijepo buditi vas ujutro pa smo mi preuzeli odgovornost da ustanete na vrijeme. Ali sada mislimo da to više nije potrebno i, zapravo se, svaki dan samo uzrujavamo. Zato smo odlučili vratiti vam vašu odgovornost. Ako, tu i tamo, kasno legnete pa se budete bojali da nećete čuti budilicu, onda nam samo recite pa ćemo vam mi pomoći. Ali, inače ćete se, odsad, morati sami postarati da svako jutro ustajete na vrijeme."
Tako je odgovornost vraćena onome kome pripada, obazrivo, ali odlučno. Nitko nije okrivljen, a roditelji su pružili lijep primjer djeci. Destruktivan je proces otklonjen i zamijenjen konstruktivnim, a to je daleko važnije za dječju budućnost, nego nekoliko zakašnjenja u školu.
Isti bi se postupak mogao opisati i u vezi sa situacijom u kojoj roditelji također preuzimaju odgovornost na sebe. Naime, radi se o odlasku djece na spavanje u određeno vrijeme svake večeri. I ta tradicija stvara nebrojene svakidašnje destruktivne sukobe.
Djeca su potpuno sposobna voditi računa o vremenu odlaske na spavanje. Kao na mnogim drugim područjima, kopirat će svoje roditelje. Uglavnom će dovoljno spavati, ali će ponekad, baš kao i njihovi roditelji, spavati premalo, jer će biti zauzeti nečim važnim, uživati u nečemu ili na televiziji gledati neki osobit program.
No, to znači da djeca trebaju odlučivati o vremenu odlaska na spavanje, ako roditelji žele drukčije. Neovisno o tome je li roditelji tako odlučuju, jer žele za sebe mir i tišinu, ili žele da se djeca dovoljno odmaraju, ili iz nekog posve drugog razloga, oni mogu primijeniti svoju moć i očitovati svoju roditeljsku odgovornost.
U takvom slučaju, jedino su oni odgovorni ako se interakcija razvija destruktivno pa na njima leži odgovornost za promjenu njihovih odluka ili stavova, ako do toga dođe. Možda je za djecu zdravije da se noću dobro naspavaju, ali onoga trenutka kada dođe do destruktivnih sukoba vezanih za vrijeme odlaska na spavanje, oni su kudikamo pogubniji za zdravlje. Proces nadvladava sadržaj; kvaliteta odnosa prevladava nad stavom i metodom.
Važno je biti svjestan definicije "destruktivnog sukoba". Obični sukobi, koji su, jednostavno, stvar različitih želja roditelja i djece, nisu nezdravi. Činjenica da djeca započinju ovako: 'O, mogu li večeras ostati malo dulje?", znak je njihovog, kao i obiteljskog zdravlja. Može se odgovoriti s 'da' ili "ne", već prema nahođenju roditelja, ili mogu započeti nekom vrstom dogovora, ovisno o situaciji. Ako je djetetov način više obramben, kao naprimjer: "O, zašto uvijek moram ići u krevet tako rano?" - onda treba ovako odgovoriti: "Zato što ja tako hoću!" (upamtite da roditelj preuzima odgovornost); ili se može postići dogovor, ako se to smatra prikladnijim. Ali ne valja kazati: "Zato što si umoran, a ujutro moraš rano ustati." Jedna je stvar preuzeti djetetovu osobnu odgovornost, a posve druga imati monopol nad njihovim potrebama i osjećajima.
Činjenica da su djeca vrlo često svjesna onoga što bi željela raditi, ali ne tako često i onoga što im je potrebno, ne znači da i roditelji baš uvijek znaju što je djeci nužno. Pa ako dijete kaže: "Da, ali ja uopće nisam pospan!" - tada odgovor na to treba biti: Ma, znam da te to srdi, ali svejedno hoću da ideš na spavanje." Ovako treba reći i kad dijete već jedva gleda od pospanosti, a ramena su mu se objesila do koljena. Baš kao što je za kvalitetu suodnosa presudno da odrasli preuzmu odgovornost za sebe, isto je tako važno da ne zaziru od sukoba.

Sukobi sami po sebi nisu opasni po zdravlje obitelji. Opasan je način na koji se oni odvijaju. :)

Razmotrimo još jedno područje koje često uzrokuje sukobe - dječja domaća zadaća - i pokušajmo ga podrobno ispitati, kako bismo ustvrdili aspekte koji utječu na interakcijski proces.
Nakon što im djeca pohađaju školu 3 do 4 godine, mnogi su roditelji skloni, kao što je bio slučaj i u mojoj obitelji, dopustiti da ono početno zanimanje za dječje napredovanje u školi malo splasne. Zbog toga se roditelji pretvaraju u roditeljsku automatsku telefonsku sekretaricu, koja kaže stvari kao naprimjer:
- 'Je I' bilo dobro u školi?"
- "Imaš li što za zadaću za sutra? Nemaš? čini mi se, da ti nikad nemaš ništa za zadaću. Sigurno?"
Kontrola je zamijenila zanimanje. Ona se osjeća u boji glasa, izrazu lica te gestama i pokretima. Umjesto topline, sada je obilježje procesa hladnoća, umjesto dodira, udaljenost. Nadzor rađa neodgovornošću, a udaljenost dovodi do ravnodušnosti.
Od ove točke nadalje, postoji nekoliko mogućnosti. Ako dijete voli ići u školu i zadaću smatra svečanom dužnošću, onda će se malo toga promijeniti. Ako nije tako, počet će se pojavljivati bijele laži, varanje, poruke od učiteljice i teška svakidašnja borba oko pisanja domaće zadaće. Pa, u čemu je, onda, ovdje roditeljska dilema? U tome, između ostalog, što su se učitelji cijelog svijeta složili i udružili u tome da je domaća zadaća odgovornost roditelja. To je i nelogično i neprimjereno te to stavlja djecu i roditelje u nemoguću situaciju.
Svjestan sam činjenice da se mnoga djeca i roditelji nauče nositi s ovakvom situacijom i uspostavljati uravnoteženu suradnju. Ali, isto toliki broj onih čiji su odnosi sa školom i jednih prema drugima manje skladni, u tome ne uspijeva.
Naravno da je posve logično da je domaća zadaća stvar koja se tiče učenika i učitelja, a roditelji bi se trebali slobodno zanimati za djetetovu zadaću i pomoći mu oko problema iz pojedinih predmeta, ako je nužno. To bi djeci pružilo mogućnost razvoja njihove osobne odgovornosti, a roditeljima mogućnost pridonošenja s njihovom roditeljskom odgovornošću i dubljim poznavanjem djeteta u situacijama kada dolazi do ozbiljnih sukoba u suradnji između učitelja i učenika. Kako sada stvari stoje, roditeljsko se djelovanje svodi na produženu ruku učitelja.
, sve dok se ova situacija s vremenom ne promijeni, roditelji i djeca dolazit će u destruktivne sukobe zbog domaćih zadaća. Kada do toga dođe, treba primijeniti istu strategiju kao što je ona vezana za jutarnja ustajanja i odlaske na počinak: vratiti odgovornost onome kome pripada.
Ako se ovakav sukob proteže kroz dulje vrijeme, razdoblje prijelaza može biti teškim za obje strane. Djetetu je teško ponovno preuzeti osobnu odgovornost, a ništa manje teško nije ni roditeljima koji se moraju odreći kontrole. I onda, odjednom, to se ipak dogodi! Dođe taj prekrasan dan kada roditelji ponovno osjete iskreno zanimanje i iskazuju ga tako da ne uzrokuju djetetovo zatvaranje. A jednog drugog prekrasnog dana, dešava se čudo: Pitate svog dvanaestogodišnjeg sina - ima li puno za zadaću za sljedeći dan, a on vam odgovara:
- "Da, brdo! Ali sam odlučio otići u luku i pecati. Danas je pravi dan za pecanje!"
Kada dođe taj dan, problem je riješen. On je povratio osobnu odgovornost i njegov mu položaj dopušta da svoju dobrobit stavi na prvo mjesto, umjesto dužnosti, bez varanja i laganja. Za mnoge će roditelje to biti težak zalogaj - roditeljska automatska sprava za odgovore navit će se na upozorenja, dužnosti i probleme oko zaposlenja nakon školovanja - no ja vam preporučujem da to proslavite uz šampanjac!
Kvaliteta interakcije u potpunosti ovisi o roditeljskom preuzimanju djelatne odgovornosti uz dopuštenje preuzimanja odgovornosti djeci, a ne o pasivnom, malodušnom odustajanju, kad su suočeni s ovakvim neprestanim sukobima. Takva djelatna odgovornost zaustavlja destruktivne sukobe, dok ih malodušnost ("Ne vrijedi ništa govoriti!") samo stišava.
Roditelji očituju različite vidove svoje moći u mnogim prigodama svakog dana, i to u pogledu važnih i nevažnih stvari. Tako i treba biti. Sve negdje do adolescentske dobi, djeci su stvarno potrebni roditelji koji imaju hrabrosti biti superiornima i koji imaju djelovati na temelju svojih širih spoznaja, iskustva i znanja - kao protivnici u prijateljskom sporu, donositelji odluka i izvršitelji moći.
Sve te odluke, velike i male, važne i nevažne, ostavljaju na djecu dojam. Ona će, ako su zdrava, reagirati verbalno, emotivno i tjelesno. Djeca postaju veselom, tužnom, bijesnom, povrijeđenom, zadovoljnom, protuslove, kude i koriste se svim ostalim aspektima svog duševnog i osjećajnog raspona reakcija. Kada nam se posreći i naš se odnos s djecom odvija na najbolji način, dobivamo spontane, osobne reakcije, tako da uvijek znamo na čemu smo s njima.
U dobro nam poznatim patrijarhalnim obiteljima, bile su dopuštene tzv. pozitivne reakcije, dok su one, tzv. negativne bile zabranjene. Ti tzv. negativni osjećaji zvali su se tako jer ih okruženje nije odobravalo, a ne zato što bi bili negativnima za one koji su ih imali. To bi bilo samo u slučaju da su potisnuti.
Stoga se dječje negativne reakcije na roditeljsko očitovanje moći, po tradiciji, potiskuju, osuđuju ili kude. To ima dvije posljedice: ili prevlada potiskivanje pa dijete gubi samosvijest i postaje podložno; ili, kako dijete odrasta, te se suspregnute reakcije počinju burno iskazivati, a to dovodi do daljnjeg osuđivanja.
Preko spontanih reakcija djece i mladih najbliže smo pravom iskazivanju njihova integriteta, karaktera i bića. Prema tome, klasični, kritički način ophođenja s njima predstavlja narušavanje njihova integriteta.
Možemo se poslužiti našom ekonomskom, fizičkom i društvenom moći, kako bismo djeci pružili ili odbili stvari i okolnosti koje žele, ili su im potrebne; no kada je primjenjujemo, kako bismo njihove reakcije i osjećaje pretvorili u nešto drugo, strmoglavljujemo se niz stazu zloporabe moći. Naš nam roditeljski položaj ne daje pravo narušavati sam život. Upravo su ovakva ista etička pravila nužna za stvaranje zdravih odnosa s drugim odraslima, temeljenih na ravnopravnom dostojanstvu.
Ogromna je razlika između sljedećih reakcija odraslih na dijete koje kipi od srdžbe i frustriranosti, zbog nekog ograničavanja ili odbijanja:
- "Prestani se praviti važan, inače ću se pobrinuti da stvarno dobiješ razlog za urlanje!" (U ovom najprimitivnijem obliku, ova verzija još sadrži nekoliko udaraca i naređenja za postupanje.)
- "Slušaj. Nije mi drago kada se tako uzrujaš. Žao mi je, ali ti najozbiljnije kažem "ne". Ne mogu to, jednostavno, prihvatiti." (A u najrazvijenijem obliku, glasi ovako: "0 bože! Nisam shvaćao da ti to toliko znači. Dođi ovamo i objasni mi zašto ti je to toliko važno. ")
Ni odrasli, ni djeca ne mogu se nositi s tim kada neupućeni optužuju njihovo spontano iskazivanje života. S tim u vezi, jedina razlika između djece i odraslih u tome je da djeca, tijekom nekoliko godina svoga života imaju osjećaj da je svijet radi njih stvoren, a da su njihovi roditelji svemoćni i savršeni. Ubrzo će, bez da budu poniženi, naučiti da tome nije tako.

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 22, 2008 10:36 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
Neću sad nikog citirati ovdje jer ste puno napisali i zakomplicirali mi cijelu stvar. Ne mogu reći da ste me nešto korisno naučli, samo sam izgubio 20minuta da čitam nešto što mislim da čak nisu niti vaše originalne misli [-X , izuzev Promatrača.
Moj cilj kod odgoja moje djece je da ostanu otvorenog uma, da ne upadnu u kolotečinu sistema i izgube moć usvajanja novih znanja. Tu moć kada čovjek izgubi onda je i on izgubljen - odnosno postane programiran. I takav čovjek bi te najrađe udario kad mu spomeneš Kasiopejce. Takav čovjek više nije sposoban prihvatiti ništa osim onoga što mu se servira kao dobro izrađena misao koju on ne mora shvatiti već je samo prihvaća i živi po tom načelu (načelu medija, vlada...). Dok, naravno, Kasiopejce nije dovoljno pročitati, čak nije dovoljno biti otvorenog uma da ih se shvati, već je to samo pokretač uma, ili da probam sa metaforom: špahtla s kojom se odlijepi od šablone.
Nastojat ću da mi se klinci ne zalijepe, ali u isto vrijeme im neću nametati svoja vjerovanja. Hoću im dati mogućnost da osjete sebe i da ih nije strah slušati srce. Da vjeruju više srcu nego nekomtam političarčiću i kvaziznanstveniku.
Problem zatucanosti nastavnika i suhoparnih informacija kojima filaju glave djeci rješavam također na jednostavan način: škola je samo za vježbanje mozga, ništa drugo. Kazne za loše ocjene ne postoje (jer loših ocjena nema). U školu se ne ide zbog znanja, nego zbog treniranja mozga. Informacije koje se dobivaju u školi ne smiju biti prihvačene de facto, nego se gledaju kao neki roman. U svakom romanu ima nešto istine i to se treba pronaći i koristiti, a ostatak informacija neka bude samo za dobru ocjenu.
Školu tako spominjem jer ona najvećim djelom kreira dijete i mladog čovjeka pa sam zato i nju spomenuo. Ni ostali fragmenti puta ovozemaljskog života mladog čovjeka kod moje djece nisu zanemareni, ali ih neću spominjati jer primjenjujem iste principe.

Pozdrav i nadam se da ćete me kritizirati, jer znam da niti jedna metoda nije savršena kao niti moja, al uz pozitivne kritike savršenstvu se možemo barem približiti pozitivnom rezultatu. :hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 22, 2008 11:08 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Ja te ne bum kritizirao, sve je OK što si napisao, osim što je samo zadnji post citat, ostalo su originalne misli, mislim, što se mene tiče :)

Citat:
Moj cilj kod odgoja moje djece je da ostanu otvorenog uma, da ne upadnu u kolotečinu sistema i izgube moć usvajanja novih znanja.


E tu bi dobro došao konkretan opis toga što si napisao, da svi nešto naučimo. Iako si to poprilično dobro opisao u nastavku posta.

Citat:
Kazne za loše ocjene ne postoje (jer loših ocjena nema).


Od mene samo =D> :love5: =D>

Mislim da je tvoj post odličan, kako kritizirati nešto u čemu nema puno detalja koji bi se kritizirali - tvoje iskustvo mi se čini dragocjeno jer vidim da razmišljaš i zato piši više - jedan komentar nije dovoljan da se ljudi probude. Ili brijem? :roll:

Evo jedan primjer (originalan) da možda ljudi vide kako se može dijete odvojiti od njegove biti:

Neki dan smo za ručkom jeli rotkvice i veli žena: "Mmm, kako su rotkvice fine" a naše dijete na to pita mamu: "Zašto se meni sad ćini da ti mene na taj način želiš pridobiti da jedem rotkvice?"
Pogledam u ženu da vidim što će napraviti jer sam i sam pomislio isto što i dijete. A ona se nasmije i kaže: "Pa u pravu si, imaš dobar osjećaj!" Mogla ga je popljuvati ili bilo kako razuvjeriti da nije u pravu, što većina roditelja radi, a onda dijete s vremenom izgubi vezu sa svojom intuicijom i šestim čulom, što bilo i kako se to zvalo ... :roll:

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 22, 2008 1:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Sad razmišljam opet o ovoj rečenici:

Citat:
Kazne za loše ocjene ne postoje (jer loših ocjena nema).


pa te pitam, bez imalo predumišljaja već želim i sebe preispitat - kazne za ocjene ne postoje, kakve kazne onda postoje? Što se kažnjavanjem postiže? Kakav utjecaj na osobnost ima kažnjavanje?

Ništa ne insinuiram, jako me zanima tvoje razmišljanje. Ja se protiv kažnjavanja izjašnjavam no ne tvrdim da sam u pravu. Nikada ni u kojoj knjizi/priručniku o odgoju djece nisam naišao da se ne preporuča nekažnjavanje, uvijek se u određenim prilikama kažnjavanje preporuča. Isto tako nitko od osoba s kojima sam o tome razgovarao ne podržava moju 'teoriju' o nekažnjavanju (programiranju).

Zato je zanimljivo drugo mišljenje koliko-toliko svjesnih osoba :)

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto apr 22, 2008 2:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
treskavica je napisao/la:
Sad razmišljam opet o ovoj rečenici:

Citat:
Kazne za loše ocjene ne postoje (jer loših ocjena nema).


pa te pitam, bez imalo predumišljaja već želim i sebe preispitat - kazne za ocjene ne postoje, kakve kazne onda postoje? Što se kažnjavanjem postiže? Kakav utjecaj na osobnost ima kažnjavanje?

Ništa ne insinuiram, jako me zanima tvoje razmišljanje. Ja se protiv kažnjavanja izjašnjavam no ne tvrdim da sam u pravu. Nikada ni u kojoj knjizi/priručniku o odgoju djece nisam naišao da se ne preporuča nekažnjavanje, uvijek se u određenim prilikama kažnjavanje preporuča. Isto tako nitko od osoba s kojima sam o tome razgovarao ne podržava moju 'teoriju' o nekažnjavanju (programiranju).

Zato je zanimljivo drugo mišljenje koliko-toliko svjesnih osoba :)


Odmah ću ti probati odgovoriti i na ovo:

Citat:
Citat:
Moj cilj kod odgoja moje djece je da ostanu otvorenog uma, da ne upadnu u kolotečinu sistema i izgube moć usvajanja novih znanja.


E tu bi dobro došao konkretan opis toga što si napisao, da svi nešto naučimo. Iako si to poprilično dobro opisao u nastavku posta.



Upravo tako nastojim komunicirati sa djecom, kako sam sada sa tobom. Valjda mi je to postalo normalno :) a to je da na pitanje odgovorim, ali u isto vrijeme potičem interes za slijedećim pitanjem i tako se u biti o svakoj temi može pričati u beskraj. Nikad ne odgovaram sa DA ili NE.
Kad su moji mališani počeli stvarati svoj vir svjesti u ovom razdoblju, shvatio sam da moram maksimalno utjecati na njih i zaštititi ih od društva koje je zagađeno, zavađeno, izmanipulirano, iscrpljeno i što je najgore - bez cilja. Bilo bi stvarno nepošteno od mene da im ne omogućim da zadrže svoju svijest, razigranost, radoznalost i dobroćudnost i da sami odluče kojim će putem, a ne da im to programirano društvo određuje.
Da, i glavni problem je naravno bio kako to sve izvesti kad sam prvi put u roditelj i nema popravnog. Ja sam bio odgajan starom školom - batinom. I znam kakve su posljedice toga - grozne. I to ne želim nikome, a kamoli svojem djetetu. I također, povodim se logikom: ako je batina kazna, onda je i svaka kazna batina, bez obzira koliko blaga kazna bila ona je ipak batina... (logika sudova :) )
E, da, da sad to više skratim. Primjetio sam da indijanci ne tuku svoju djecu i da im djeca u društu funkcioniraju najbolje za društvo. Pa, onda u čemu je problem? Zašto to ne bi moglo i kod nas? Zato jer se ljudi BOJE, strah im je ugrađivan cijeli život. Boje se pogreške, kritike, smrti. I znaju kako se strahom da vladati pa nažalost to koriste kod svoje djece. Djete neće ponoviti neku radnju samo zato jer ga je roditelj zveknuo po glavi prvi put kad je to napravilo i boji se boli, a ne zato jer misli da to ne bi smjelo napraviti. Strahom mu se kreira put, već mu se tu usađuje. Svaki put kad pokuša po svom, samo da proba kakva je torta i dobije zvek po glavi. Znači, uz pomoć straha od boli djete je upravljano. Bravo, super, stvarno roditelj za 5! ](*,)
A to korištenje straha je počelo od toga da se roditelj BOJI za svoje djete. A pošto je kreirana iluzija da se za taktičan i nježan odgoj više nema vremena onda je to kao OK. ](*,) Roditelj se boji da se djete ne ozlijedi, da se ne izgubi, da ne dobije lošu ocjenu, da ne pije, puši, da se ne drogira, da... Od straha ga pokušava usmjeravati onako kako misli da bi djete trebalo raditi, a djete kao djete probava i druge stvari i tu se koristi ta batina - za usmjeravanje. A usmjeravanje kamo? Ni to ne zna roditelj... Završi školu, nađi posao i to je to. Kakav je to cilj?! "Znači cijeli život me mlatiš da radim nešto što sam zamrzio kako bih morao ostatak života raditi za drugoga i muku mučiti sa ženom i djecom za koju nemam vremena pa ću ja mlatiti djecu da završe školu da ne budu ko ja trebali raditi ovako puno..." - otprilike jedan ekstreman primjer. I tu postoji taj strah koji se teško može iskorijeniti, ljudi su u kolotečini i ne mogu do izlaza jer nemaju više niti snage - odnosno strah ih je probati nešto drugo i nadaju se da će djeca postići nešto više, al ih samo treba usmjeriti i to - batinom...

Ovo su sve ekstremni primjeri zato da se dobije bolja slika. Ali kako sam prije rekao, batina je kazna - znači kazna je batina, i svaka i najmanja kazna je batina. Tako sa time hoću reći da se sa malim kaznama jednako programira djete kao i sa velikim, ali u manjim koracima i na kraju je rezultat isti... To je pravilo našeg univerzuma - u najmanjem dijelu univerzuma se nalazi slika cijelog.

Da, i onda bi me netko pitao: "A kako da se ne bojim?"
Sve je jednostavno, samo što se suvišno komplicira. Pitaj indijance! :)

P.S. Da ne bi izgledalo da koga zavlačim, nemam vremena više pisati. Moram ići. Matrix calls! :-k


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 23, 2008 11:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Ooo, nogard, čovječe, ti si totalno cool 8)

Napokon netko tko razumije!!!! =D> =D> =D>

Što reći više? :D

My man :D

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri apr 23, 2008 11:39 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 17, 2007 9:05 am
Postovi: 242
treskavica je napisao/la:
Ooo, nogard, čovječe, ti si totalno cool 8)

Napokon netko tko razumije!!!! =D> =D> =D>

Što reći više? :D

My man :D


Drago mi je da se slažeš samnom! :D

E, i još da ne zaboravim. Podrška je također jako važna i znatno produbljuje odnos između djeteta i roditelja. Ne zaboraviti pohvaliti dijete! Svaku pa i najmanju sitnicu pohvalim kod klinaca. Al često i kritiziram ono što sam pohvalio i to tako upakirano da niti ne skuže. Npr, "Super ti je ovo sunce, stvarno si to lijepo nacrtala! Da li će sad i cvijeće izrasti kad ima sunca?"


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet apr 24, 2008 1:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
nogard
Citat:
Primjetio sam da indijanci ne tuku svoju djecu i da im djeca u društu funkcioniraju najbolje za društvo.


Ajd me malo prosvjetli, kojim linkom ili nekom preporukom literature - o indijancima i njihovom načinu života :-k

Zamisli, u razgovoru s prijateljima došao sam do zaključka da sam ja jedini koji nikada nije udaren niti tučen - moji su se roditelji zarekli da nikada neće udariti svoju djecu - I NISU - i hvala im na tome!!

To je tako =D> =D>

Čitam Icke-ovu 'Beskarajnu ljubav ... ' i ima dio o odgoju djece, čim to savladam, postat ću malo ovamo, a i o partnerstvu, ako naiđem na što korisno :)

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet apr 25, 2008 1:29 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Jel je nešto jako dobro i Bruce Lipton govorio na svojim predavanjima o odgoju... ? #-o

Bruce Lipton - Nature Nurture - The Biology of Conscious Parenting

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 28, 2008 10:09 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
jack987
Citat:
Jel je nešto jako dobro i Bruce Lipton govorio na svojim predavanjima o odgoju... ?


Jel to pitanje ili primjedba :)

Pogledao sam na Liptonovu stranicu jer me naslov definitivno privlači - to je nešto što bih volio pročitati ili poslušati! Saaamo - sva ta engleština - osjećam otpor prema engleskom naročito otkad su uveli strane jezike u vrtiće - i iako mi je ovo zvučalo u početku kao :offtopic: ipak nije - već od najranije dobi filaju našu djecu s tim engleskim tako da svi budemo mali kompatibilni roboti koji će pod krinkom 'koliko jezika govoriš, toliko vrijediš' bez cenzure prihvaćat sve što dolazi s engleskog govornog područja #-o Auff, boli glava :)

A evo i nešto malo citiranja:

U svojoj knjizi Umrežena inteligencija (Vernetzte Intelligenz), Grazyna Fosar i Franz Bludorf precizno i jasno objašnjavaju ove (DNK) veze.:

Ruski lingvisti otkrili su da genetski kod, posebno u prividno beskorisnih 90% DNK, slijedi ista pravila kao i svi ljudski jezici. Zato su usporedili pravila sintakse (načina na koji se riječi slažu i oblikuju fraze i rečenice), semantike (proučavanja značenja jezičnih oblika) i osnovnih pravila gramatike. Otkrili su da baze naše DNK slijede običnu gramatiku i imaju zadana pravila baš kao i naši jezici. Tako se ljudski jezici nisu pojavili slučajno, nego su odraz naše naslijeđene DNK [programa].


I ovo:

Pedeset posto današnje djece postat će 'problematično' čim krene u školu. Sustav trpa sve u isti koš i zahtijeva prilagođavanje. Ali individualnost današnje djece toliko je jaka da oni odbijaju ovo prilagođavanje i opiru se odustajanju od svoje individualnosti na najrazličitije načine [Pa, mnogi to čine, ali ogroman broj ne]. U isto vrijeme, rađa se sve više i više vidovite djece. Nešto u toj djeci čezne za grupnom sviješću nove vrste, i više se neće dati potiskivati.

Ima nade? :)

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon apr 28, 2008 9:32 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Citat:
U isto vrijeme, rađa se sve više i više vidovite djece. Nešto u toj djeci čezne za grupnom sviješću nove vrste, i više se neće dati potiskivati.

Ima nade?


A i "odraslih" također... hehe... ima, ima...

Citat:
Jel to pitanje ili primjedba


Pitanje...

Heh, ima i dokumentarac, ali isto - na engleskom... nema još subtitlova...

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto maj 06, 2008 11:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Jack987
Citat:
Citat:
U isto vrijeme, rađa se sve više i više vidovite djece. Nešto u toj djeci čezne za grupnom sviješću nove vrste, i više se neće dati potiskivati.

Ima nade?


A i "odraslih" također... hehe... ima, ima...


Daaa, da nas je bar više ... :D


Da malo pokvarim dobru atmosferu - pitam ja naše dijete zašto se ne viđa s jednim od prijatelja - a veli on: "Kažnjen je jer je dobio 3 iz prirode i ne smije van!"

Pa si ti misli :evil: tko vlada ovim svijetom!

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet maj 08, 2008 8:37 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
Gotovo nevjerojatno - osoba koja je u potpunoj vlasti matrixa jučer mi pošalje pjesmu a da u stvari nema pojima o čemu pjesma govori. Stavljam ju tu jer mi se ćini da odgovara onome o čemu tu pišem:


Malvinia Reynolds - Little Boxes


Little boxes on the hillside,
Little boxes made of ticky tacky,
Little boxes on the hillside,
Little boxes all the same.

There's a green one and a pink one
And a blue one and a yellow one,
And they're all made out of ticky tacky
And they all look just the same.

And the people in the houses
All went to the university,
Where they were put in boxes
And they came out all the same,
And there's doctors and lawyers,
And business executives,
And they're all made out of ticky tacky
And they all look just the same.

And they all play on the golf course
And drink their martinis dry,
And they all have pretty children
And the children go to school,
And the children go to summer camp
And then to the university,
Where they are put in boxes
And they come out all the same.

And the boys go into business
And marry and raise a family
In boxes made of ticky tacky
And they all look just the same.

There's a green one and a pink one
And a blue one and a yellow one,
And they're all made out of ticky tacky
And they all look just the same.


Stavio sam mp3 tu: http://www.4shared.com/dir/6681262/9a88 ... aring.html

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet maj 16, 2008 7:20 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto feb 19, 2008 1:50 pm
Postovi: 128
Lokacija: Zagreb
HURA! - od danas na google-u SVE NA HRVATSKOM!!! Odmah sam pogledao stranicu 'Bruce Lipton - Nature Nurture' - sirov prijevod, ali STO PUTA BOLJE NEGO ONO PRIJE!!!

_________________
promjene prihvaćam lako, ali ne olako


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 109 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz