Sada je: čet mar 28, 2024 4:04 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 77 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: uto okt 28, 2008 8:33 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 11:23 am
Postovi: 1573
Mislim da simboli koristeni u Matriksu nemaju nikakve vaznosti. Kao i bilo kojem drugom filmu. Ne bi im trebalo davati previse paznje. A simboli se mogu naci svugde ako se tako hoce.

Mislim da je poruka filma vaznija od samog filma, a poruka matriks trilogije i nije toliko losa. Bas kao sto je i poruka Grada tame, oslobodice se onaj ko hoce da razmislja.

Pa na sta bi tek licilo da se analizira onaj klasicni "Carobnjak iz Oz-a"? :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto okt 28, 2008 10:32 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Citat:
Hm.... Arja, nešto mi je palo na pamet, možda zvuči glupo, no u zadnje se vrijeme puno piše o amer. zvijezdama i trudnoćama gdje svako malo pa netko od njih čeka blizance a zna se koliku moć ima filmska, zabavna industrija u SAD-u . Pa je sve to skupa kao samo još jedan klik? Ako se to tako može nazvati.
Trudnoća traje 9 - mjeseci, II - blizanci.

9-II

Osim toga, Matrix je djelo dvoje (II) ljudi koji su u krvnom srodstvu - braća. Premalo znam o načinu na koji je rađen (stvaranje-rađanje filma), trajanju snimanja i sl. no sigurna sam da bi se i tamo pronašla jako bitna devetka.


Hej, nimalo nije loše. Bravo! :!: Kako kaže Narby u „Kosmičkoj zmiji“ (preporuka za čitanje): Posmatraj oblike! Kao blizanačka zmija u mitovima u postanku sveta i naša DNK. DNK- lanac, dvostruka spirala = 11 + 9 meseci = rođenje (uspostavljanje DNK-veze između tela i duše/ kreiranje oblika).
Meni je pao na pamet onaj simbol za bi-ped-oblik (dvonožac), 11, koji se tako često sreće u ezoterijskoj simbolici, najčešće u obliku dva stuba.

Kakve to veze ima, još ne znam, ali mi se čini da će se priča upotpuniti. :wink:

Izgleda da su same brojke interesantne. Matrix je u ovom slučaju verovatmo bio samo jedan od mnogih medija/nosača za prenošenje.

No, na manje racionalnom nivou, moram da priznam da sam se jutros iz nekog razloga bukvalno naježila, smrzla, što bi se reklo - a da ne znam tačno zbog čega.
Ima u nama nešto što sve to mnogo bolje zna.

Citat:
Mislim da je poruka filma vaznija od samog filma, a poruka matriks trilogije i nije toliko losa. Bas kao sto je i poruka Grada tame, oslobodice se onaj ko hoce da razmislja.

Pa na sta bi tek licilo da se analizira onaj klasicni "Carobnjak iz Oz-a"?


Za mene, „Čarobnjak iz Oza“ predstavlja čiste B-uticaje i zajedno sa „Beskrajnom pričom“ obavezno štivo za čitanje deci pred spavanje. A Matrix holivudski ... ajd’ biću pristojna :mrgreen: , film sa borilačkim veštinama :wink: .
Lična impresija – ne volim ovu vrstu holivudske produkcije – ne mora da važi za sve. Ako smo otvorenog uma i emocionalno nezakačeni, sve, na ovaj ili onaj način, možemo da preobrazimo u izvor znanja.

Tako ću i ja sada da preobrazim svoj avatar, da ne ispadne da se samo nat ovde stalno presvlači. :mrgreen:

„Grad tame“ nisam gledala, pogledaću ga.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 29, 2008 12:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jul 08, 2007 1:18 am
Postovi: 303
Lokacija: Unimatrix One
Arbitrium Liberum je napisao/la:
Mislim da je poruka filma vaznija od samog filma, a poruka matriks trilogije i nije toliko losa.


Moje je mišljenje da samo prvi film Matrix trilogije ima svoju vrjednost i poruku, dok su druga dva nastavka sklepani bez večih ambicija isključivo iz komercijalnog razloga - da izvuku što veču financisku korist na kinoblagajnama iz poznatog imena.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 29, 2008 2:05 am 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
Meni je dobra simbolika/poruka u matriksu kad Neo konačno vidi od čeg se sastoji stvarnost.
Onaj protok simbola koji se vrte u beskonačnost i prožimaju i čine sve.

Tako doživljavam ono što Castaneda zove nijemim znanjem.
Znanje je u nama i svugdje oko nas i čini sve.
To nevidljivo tiho znanje čini tkivo realiteta.

Da li je to znanje izvor naše svijesti? Mislim da ne.
Naša svjesnost je kako mi se čini na samom izvoru i kraju tih nizova znanja ili vjerovatnije mnogo dalje u nepojmljivom, i univerzalna je (tipa "sve je jedno" ideje koje se trebamo sjetiti).
Nema čak smisla ni pričati o izvoru i kraju kad priča izlazi iz okvira denziteta... i bilo kakve linearnosti.

***EDIT***

Hm, mislim da sam spoznao kako nas znanje štiti,
ali ne znam mogu li to izreći imalo jasno.

Sam protok znanja nas drži na niti prema kreatoru,
što je jaći protok znanja, to nas je teže otrgnuti u besmisao, krajnju manipulaciju, crnu rupu, valjda krajnji rezultat OPS postojanja.... #-o


Zadnja izmjena: promatrač; sri okt 29, 2008 2:25 am; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri okt 29, 2008 2:25 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 22, 2008 10:12 pm
Postovi: 290
Lokacija: zg
ZA mene glavna poruka filma - spoon boy

NIJE ZLICA TA KOJA SE SAVIJA - NEGO TI :mrgreen:


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Spoon boy:

Spoon boy: Do not try and bend the spoon. That's impossible. Instead... only try to realize the truth.
Neo: What truth?
Spoon boy: There is no spoon.
Neo: There is no spoon?
Spoon boy: Then you'll see, that it is not the spoon that bends, it is only yourself.

_________________
proročanstvo Izaije glasi: Slušat ćete, a nećete ipak razumjeti, vidjet ćete, a nećete ipak vidjeti.***
Kuvajt: " ljudi seru drugima zbog vlastitih kompleksa, to je prava istina"***


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 23, 2008 5:15 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 26, 2007 9:50 pm
Postovi: 545
Lokacija: Split
:mrgreen: Evo pogleda san sva tri dijela ovih dana na tv , pa vidim da Neo na kraju ostane slijep , a Trinty umre u teškim mukama pa je pouka filma na kraju ipak : Tko se maća laća , od maća i povraća. :mrgreen: :lol: :mrgreen: :twisted: :D

_________________
Činjenica sama za sebe nikada nije važna bez dobre procjene i jasne povezanosti s drugim činjenicama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 23, 2008 7:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Bespotrebno se opirati, svi cete biti kad tad asimilirani... borg :)

Ovako neznam da li je tko povlacio crtu izmedju receptora i price u filmu.... Izdajica je zudio za culima da si ih natopi, zadovolji, osjeti...
Otpor konzumira splacine za odrzavanje zivota.... proteine its (u filmu)
Cak je i tesla spomenuo da sit covjeke je sahranjen covjek....

Dakle vjerojatno preko hrane na neki nacin kako je spremamo moze se reci da osljepljujemo - gusimo se, ometamo rad.
Zaukuplja nase fukcioniranje zdravog razuma.

get a point?

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 23, 2008 10:05 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Holivud k’o Holivud :wink: , no, osnovna ideja, naravno, nije nova.

Simonov Hiperion (i Endimion, nastavak) takođe govori o bićima koja se hrane jedinicama ljudske svesti i održavaju jedan hedonističko-konzumatorski poredak, sprečavajući istinsku evoluciju svesti, da bi održali svoj izvor ishrane netaknutim.

Rešenje koje Simon nalazi je istinska evolucija svesti, poimanje suštinskog jedinstva Univerzuma i – zanimljivo - empatija, „kojom je celina informisana samom svojom prirodom.“

Ne preporučuje se ako niste SF-fan: 4X400 strana #-o .
Hiperion


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 16, 2008 6:36 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
http://www.youtube.com/watch?v=nWKGk5alwYQ
http://www.youtube.com/watch?v=2AlJYWO_g_w

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: pet mar 25, 2011 11:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM


Many of the movies that have hit the big screen over the last few years share a common subject as part of their storyline. These films question reality—or the real world, as we know it—pointing out that artificially created dream worlds or worlds produced by simulations can actually be quite realistic.

These films also deal with suggestions, thus far represented only as food for thought at scientific gatherings, of how these questions could affect our lives.

What is real? How do you define "real"? If you're talking about your senses—what you feel, taste, smell, or see—then all you're talking about are electrical signals interpreted by your brain.

Doubtless one of the foremost reasons why these films, based on scientific explanations, captivate the attention of millions is the fact that people now question the reliability of the external world's assumptions and preconditions.

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: sub mar 26, 2011 2:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 18, 2008 12:44 pm
Postovi: 227
lol
pa matrix je vrelo simbola
jedini preostali ljudski grad je Zion ](*,) onak... nemoj me zajebavat
nalazi se gdje? ispod zemelje ](*,)
11.9. na putovnici... šta, to su nas dobri židovi htjeli upozoriti? aha.. jesu... pošteni ljudi iz holivuda ](*,)
voze se u nebukanezeru
na kraju se Neo susreće sa Arhitektom... slučajno se zove "arhitekt" :mrgreen:
svi "dobri" unutra nose koznu tamnu odjecu sa naocalama koje sakrivaju prozor u dušu
spasitelj, umjesto da svatko bude svoj spasitelj, je Neo, the ONE, jedan jedini koji nas moze spasiti, aka krist, aka antikrist aka ZABLUDA
ostali ljudi su patetični i bespomočni...

matrix je imho pravilno implementirani, savršeno tempirani podmukli aktivacijski program
ideje su pokradenne od svukuda (najviše su se bunili autori crtića "ghost in the shell"), ubačena je "njihova" simbologija, i dodan fini mindfuck kako bi se pobrinuli da ne bude ono sto svi misle da jest ("oslobađajuć")

prijatelj je detaljnije sve opisao ovdje:
http://astralsociety.gotphq.com/index.p ... pic=1197.0
ako želite pročitajte, mislim da je jako zanimljivo :)

matrix je obmana...

ako nešto iz holivuda vrijedi, to je ovo:
(mislim da se i na matrix može primjeniti, iako je riječ o news redakciji, ali dotiče se serija i filmova)

(nije čudo da se ovaj genijalan film ne može naći normalnim traženjam na imdb-u... dok čemo o matrixu naći svu silu orgazmičnih materijala)

najbolje kaže pjesma iz filma iz filma matrix:

_________________
"The problem with quotes on the internet is that you never know if they are real or not." -Julius Caesar


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: pon mar 28, 2011 7:49 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 11, 2008 11:36 am
Postovi: 738
Lokacija: Caerbannog
Nisi mozda razumio poruku filma o kojoj se vecinom pise na ove tri stranice i sagledao stvar u cjelini!?

P.S. Network: http://www.imdb.com/title/tt0074958/

_________________
(\___/)
(='. '=
(")_(") RUN AWAY! RUN AWAY!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: pon mar 28, 2011 11:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon aug 18, 2008 12:44 pm
Postovi: 227
ko što rekoh, mislim da je matrix iluzija i zanimacija za zavedene
ne treba mi dublja poruka iz kontroliranog, planiranog, tempiranog holivudskog megaspektakla, koji je sve osim originalan, odnosno pokradenog sadržaja
poruka je "j**at cemo vas sada sa ove strane malo"
pis bradr

_________________
"The problem with quotes on the internet is that you never know if they are real or not." -Julius Caesar


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: pon mar 28, 2011 1:16 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
mrktrb je napisao/la:
ko što rekoh, mislim da je matrix iluzija i zanimacija za zavedene

Naravno da jest!
Ako pokušamo sagledati realitet u kojem postojimo (3D),niti jednu informaciju nebi trebalo prihvatiti kao "istinu".Već bi je trebalo kritički "procijeniti" sa više strana.Tako i ovaj film.
Svaka "istina" koja nam se trenutno sviđa ili prema kojoj stvaramo mentalne programe viewtopic.php?f=5&t=4 može postati "kontejner" viewtopic.php?f=7&t=815 u koji lako upadamo,a teško izlazimo.Zbog toga je i ova tema viewtopic.php?f=7&t=2427 itekako važna.

U ovom momentu se je možda dobro sjetiti ovoga:
Citat:
Zakon Broja Sedam sastoji se od činjenice da se svako kretanje, nakon što je otpočelo, podvrgava jednoj devijaciji u određenom momentu a onda nako što je prošlo određenu razdaljinu u novom pravcu, drugom odstupanju, i tako stalno. Ukoliko je inicijalni impuls dovoljno jak, kod zadnje devijacije, slijedeći geometrijski oblik heksagona, kretanje se završava tamo gdje je otpočelo. Tako se pod uticajem Zakona Broja Sedam, svaka aktivnost nastala u ovom Univerzumu odvija ukrug.
slika


Slika 2; (krug predstavlja prvobitni cilj prema kom smo krenuli)

Dok je Zakon Broja Tri prirodan, Zakon Broja Sedam je vještački zakon. On na taj način ne neutralizira potpuno destruktivno dejstvo Vremena, nego ga samo ublažava zakrivljavajući svaku aktivnost kako bi ih zatvorila u krugove, odnosno, cikluse. Zbog Zakona Broja Sedam, do opšteg uništenja ne dolazi odmah u prvom krugu niti u narednim krugovima sve dok ne dođe do iscrpljenja inicijalne sile. U međuvremenu, taj zakon omogućava da se oživi svako kretanje koje gubi svoju energiju ili brzinu, zadavajući mu dodatne impulse u pogodnim momentima i u pogodnim tačkama.

slika
Slika 3; 1-prvi impuls; 2-tendencija ka prvoj devijaciji; 3-dodatni impuls; nastavljanje u pravcu prvog impulsa, kao rezultat od 2+3

Veliki Ciklus, koji obuhvata Vrijeme, sve od prvog impulsa božanske manifestacije pa do njenog Ispunjenja (Kompletiranja), tj. do kraja ovog Svijeta, smatra se od strane Tradicije kao Vječnost. Međutim, ta Vječnost nije beskrajna. Kao i svaka druga stvorena stvar, i ona je ograničena. Ona obuhvata cijelu Manifestaciju i sadrži u sebi ispunjenje svih mogućnosti i obećanja. Krivolinijsko Vrijeme, - što je rezultat Zakona Broja Sedam – omogućava taj povratak na početnu tačku nakon zaokruživanja poligona Vječnosti. http://www.galaksija.com/gnostika4.htm

Jednostavnim jezikom,ne uzimajmo ništa zdravo za gotovo.
:occasion5:

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: pon mar 28, 2011 6:11 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: pon mar 28, 2011 5:12 pm
Postovi: 2
na pocetku filma pogledaju osobnu od neo-a za cudo roden je na nine eleven,par puta se pogledana sat zacudo nine eleven.ekipa je smijesna,umirem im od smijeha


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: kisik gorivo : Matrix (film)
PostPostano: uto mar 29, 2011 2:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Posto je naslov tako cist onda je ovom linku ovdje mjesto. zanimljivo mozda i preozbiljno.

http://igor-kostelac.com/2011/03/29/kis ... denziteta/

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: sri mar 30, 2011 8:48 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
jako zanimljiv tekst...

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: pon apr 04, 2011 1:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon maj 24, 2010 3:27 pm
Postovi: 36
Kako gledate npr. na The Truman Show ???
http://www.imdb.com/title/tt0120382/

Tu mi je mnogo bolje objasnjena situacija.
Prvo je primjetio da nesto nije u redu,pa je vidio mehaniku.Poceo je da istrazuje i u jednom trenutku misli da ludi.
I onda sve pocinje sve vise da uvidja laz i izopacenost.
Bjezi u pravcu svojih strahova i izlazi.
Bez pilulica,ucitelja i bez " you are the ONE ".

Postujem Gurdjieffa,kroz njega sam dosta saznao o sebi,ali mi se ne svidja uslovljavanje koje je u 4-om putu da dok ne postavis drugu osobu na svoje mjesto nema napretka.
To je i dalje onda jedna vrsta hijerarhije.
:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: uto apr 05, 2011 9:36 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: ned feb 03, 2008 12:01 pm
Postovi: 7
Lokacija: Rijeka
MATRIX

"Prati bjelog zeca"..... znam sve što dariš i koga tražiš.
"Nemaš ti prava,zato suradjuj"....što mi je to u trbuhu?.
"Crvenu ili Plavu".....jesam li ja taj ili nisam,vi se varate.
"Vidim,nešto čekaš.Možda drugi život tko zna."Trinity!!!!.
"Vidim ga!.počinje vjerovat"......Je On Je Taj....Zione!.
"On je agent Smith".......pustite ga on on zna što trba!.
"Idem u matricu".........Samo ja ga mogu zaustavit.
"Ja sam ti i ti si ja"........nema pobjednika,idemo skupa!.
"Pokazat ću vam koliko je duboka zečja rupa."

Dualizam jasno prkazan lijepo objašnjen(u filmu,nastavcima,knjigama,pričama) osmišljen i šta?.
Postao realnost svima ne samo onima koji su čitali gledali.



Pokazat će nam gdje je jedna od zečjih rupa.
Sistem manipulacije matrice zasniva se da vjeruješ da je nula nula a jedan jedan.
Pa jasno svijesno: nula će bit nula kad ja hoću a jedan će bit jedan kad ja hoću!.
I Matrix ti postane prijatelj i moreš ga napisat Velin početnin slovom.

_________________
Dare


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Matrix (film)
PostPostano: sri apr 06, 2011 12:02 pm 
Offline
Početnik
Avatar

Pridružen/a: uto apr 05, 2011 8:26 am
Postovi: 17
Lokacija: Patala
U principu Matrix može imati prouku kakvu god ti kao individualac percipiraš.. jednako kao i bilo koje kvalitetno umjetničko djelo, a koja je bila originalana namjera autora je u suštini nebitno.

Nekog koga muče npr. reptilski Cionisti će u biblijskom terminu Ziona naći simboliku podzemnog grada, domovini controllera, dok ću ja recimo u simbolici Ziona vidjeti vrelo skrivene mudrosti (solomonov hram=mudrost) i duhovni dom kojem netko teži, kao što je npr rastafari simbolika.

Na kraju je nebitno, jer oslobođenje ne leži u čačkanju po proizvodima onoga čega se pokušavamo osloboditi, ne? :wink:

_________________
“The Freedom which lives in My Depth is the highest reward only for those who truly strive for it..”


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 77 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz