Sada je: sub apr 27, 2024 7:54 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: sub dec 13, 2008 5:45 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri maj 24, 2006 8:12 pm
Postovi: 1517
Ova je važna tema.
Evo nekog mog pogleda na stvari:

Mislim da je manje-više ono što nazivamo pozitivnim emocijama samo drugi pol nižeg emocionalnog centra u kome gotovo svi operišemo. Budući da je taj centar bipolaran, prelazak na tzv. negativni pol je nužan. Mi onda po pravilu potisnemo tu negativnu emociju, da bismo ostali u “pozitivnom” stanju, ali ona ostaje u našem energetskom polju i polako kreira blokade (ispoljavaju se kao pasivna agresivnost, skrivena osveta, osećaj osujećenosti, samosažaljenje, …).

Manje ili više definišemo pozitivnost emocija prema tome da li su za nas prijatne ili ne i ponekad (ako smo zabrazdili :wink: ) da li se u okviru našeg pogleda na svet ta emocija smatra pozitivnom ili ne (ovako duhovno razvijena osoba kao ja jednostavno nikako ne može da oseća ljutnju. Tihi prezir u koji se ta potisnuta ljutnja preobrazi uopšte ne registrujemo.).

Viši emocionalni centar nema dva pola i mislim da bismo te emocije mogli nazvati istinski pozitivnim. No, uz retke izuzetke mi većinom nemamo iskustva sa njima. Mada ti centri rade punom parom, oni su nam u našem sadašnjem stanju nedostupni.
A kad smo kod prehrambenih navika, mislim da su samo te emocije one istinski nehranljive za naše komšije.
Ali ih ne možemo poručiti iz jelovnika, potiskujući delove svoga bića.

Kada malo razmislim ovo se zaista poklapa sa energetskim centrima, pri čemu operišemo u prva tri bipolarna.

Organski portali bi bili bića koja su nedavno diplomirala sa drugog denziteta, takozvane mlade duše. Tek su se odvojili od grupne duše, verovatno još ne sasvim, još uvek pokazuju sklonost ka kolektivnim identitetima i uče početne lekcije 3. denziteta. Ako sam dobro razumela, razlika se sastoji u tome što kod novih treće-denzitetskih entiteta prvi viši energetski centar nije aktivan. On postoji kao potencijal, koji može biti aktiviran (verovatno kroz nekoliko inkarnacija) dobro savladanim lekcijama. No, budući da su za ogromnu većinu ljudi sa aktivnim višim centrima ti centri potpuno nedostupni, razlika je zaista veoma teško uočljiva.

Pošto većina emocija u stvari ima veze sa drugima, jedan Kastanedin citat, koji za mene predstavlja opis stanja uma i duha, koji bi mogli biti osnova za uspostavljanje veze sa tim višim centrima, koji nas dozivaju:

„Ratnik može da bude povređen, ali ne uvređen.“ – rekao je. „Ratnik ne vidi ništa uvredljivo u postupcima svoje sabraće dok god deluje u skladu sa valjanim stanjem duha.

Kuguar te nije uvredio prošle noći. To što nas je gonio, nije te naljutilo. Nisam čuo da ga proklinješ, niti da kažeš da nema pravo da nas prati. Po svemu što si znao, taj kuguar je mogao da bude svirep i zao. O tome ipak nisi razmišljao, dok si se trudio da mu umakneš. U toj situaciji bilo je važno preživeti, a to si veoma dobro izveo.

Da si bio sam i da te je taj kuguar uhvatio i rastrgao, ne bi ti palo ni na kraj pameti da se zbog toga osetiš uvredjenim.“

Objasnio sam mu svoj način razmišljanja. Taj kuguar nije bio isto što i moja sabraća, budući da mi je veoma dobro poznata čovekova ćud, dok o kuguarima ne znam ništa. Ono što me je vredjalo u vezi sa drugim ljudima, bilo je to što su oni svesni svojih pakosnih postupaka.

„Znam, znam“ – rekao je strpljivo Don Huan – „Dostići duh ratnika nije jednostavo. To je preokret. Posmatrati kuguara, vodene pacove i svoju sabraću kao sebi ravne, predstavlja veličanstveno delo duha.“

Ovo otprilike odgovara unutrašnjem nepridavanju značaja istočne gnostike ili stanju Odraslosti transakcione analize.

A sad brrrrrrzo završavam u nadi da ću sebi obezbediti felixovo čitanje posta. :mrgreen:
A ovo je tako užasno ops #-o .


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon dec 22, 2008 9:04 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet nov 13, 2008 3:08 pm
Postovi: 311
Jos malo o nasem reptilskom mozgu koji je NAJSTARIJI i najutjecajniji (iz njega idu najjaci impulsi, programirani davno i reklo bi se jednom zasvagda - ne vidim kakva bi to "kolektivna evolucija" mogla promijeniti prastaru duboko izbrazdanu trasu kojom putuju nasi "automatski" emocionalni odgovori.... )

Iz knjige "Tajne zenskog mozga" (dr. Louann Brizendine) - (...ali moze se donekle primijeniti i na muski mozak, koji je preteca zenskome... hmmm... u smislu da "prvo ide skica pa tek onda remek-djelo" :lol: :wink:)

"Psiholoski stres konflikta dublje se utiskuje u odredjene zone zenskog mozga. Cak i ako zivimo u modernoj urbanoj sredini, i dalje obitavamo u tijelu stvorenom za zivot u prirodi, tako da mozak svake zene i dalje sadrzi stari obrazac kruzenja impulsa programiran za uspjeh gena ali i nastanjen instinktima koji su se razvili kao odgovor na pradavne stresove. Nasi odgovori na stres razvijeni su kao reakcija na fizicku opasnost i situacije u kojima nam je zivot bio ugrozen.
Ako takvu reakciju na stres primijenimo na izazove modernog zivota u kojemu zene moraju zonglirati izmedju zahtjeva kucne organizacije, odgoja djece i svog posla, bez da im se dovoljno pomogne, one vrlo lako mogu nekoliko neplacenih racuna dozivjeti kao stres koji im ugrozava zivot. Takav odgovor tjera zenski mozak da reagira kao da citavoj obitelji prijeti neka bliska opasnost po zivot.
.....
Bioloski instinkti su kljuc za razumijevanje nacina na koji smo programirani i kljuc za nas uspjeh u stvarnom svijetu. Ako smo svjesni da nasi impulsi proizlaze iz bioloskog stanja naseg mozga, mozemo izabrati da ne reagiramo ili da reagiramo drugacije. Prije toga moramo nauciti na koji nacin je nas mozak programiran i strukturiran evolucijom, biologijom i kulturom. Bez toga, biologija ostaje gospodarica nase sudbine i pred njom smo nemocni"


Vjerujem da svi dosad vec znaju da se impulsi koji automatski krecu iz reptilskog mozga tj amigdale mogu PREUSMJERITI tako da umjesto da odu direktno do centra za govor podju DULJOM ZAOBILAZNICOM do predfrontalnog cortexa (ceoni rezanj) gdje bivaju podvrgnuti ispitu razuma (nakon cega ih vecina biva odbacena kao neprimjerena ili korigirana zbog pretjeranosti) ....

Volim zamisljati da se upravo na tom duljem, novom putu - putu Individualizacije - radjaju nove spoznaje i uvidi. Mali sitni uvidi koji pomazu u svakodnevnom zivotu...
Evo npr jedan :
Energija koja odlazi na okrivljavanje nekoga ili necega za neuspjeh/gresku je ona ista koja nam je dana da njome nadjemo rjesenje/ispravak greske
Drugim rijecima, kad se dogodi belaj, mozemo reagirati na jedan od dva nacina:
1 Reptilski - da odmah trazimo krivca i upremo u njega prstom. Na ovaj nacin energija je pretvorena u emocije, a belaj i dalje ostaje i po svoj prilici ce se ponoviti.
2 Ljudski - da pokusamo vidjeti zbog cega je doslo do belaja i sto se moglo uraditi da ga se sprijeci. Na ovaj nacin energija je pretvorena u intelektualno-kreativnu i kao takva ce naci rjesenje kojim ce onemoguciti da se belaj ponovi. Ako se ipak ponovi, intelekt ce vec imati jedno iskustvo i znati sto ne stima pa ce tragati za drugim rjesenjima i tako sve dok ne pronadje.

_________________
"Sva zla civilizacije prouzročena su time što se nijedno dijete nije do mile volje naigralo" (A.S. Neill)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto dec 23, 2008 7:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet sep 04, 2008 12:49 pm
Postovi: 408
Lokacija: extrawelt
charleston je napisao/la:
Vjerujem da svi dosad vec znaju da se impulsi koji automatski krecu iz reptilskog mozga tj amigdale mogu PREUSMJERITI tako da umjesto da odu direktno do centra za govor podju DULJOM ZAOBILAZNICOM do predfrontalnog cortexa (ceoni rezanj) gdje bivaju podvrgnuti ispitu razuma (nakon cega ih vecina biva odbacena kao neprimjerena ili korigirana zbog pretjeranosti) ....

slažem se, o tome piše i Daniel Goleman u Emocionalnoj Inteligenciji.
mislim da treba naći ravnotežu između razuma i osjećaja, znati prepoznati svoje osjećaje, zašto su tu i što s njima napraviti.
čovjek treba biti u tzv. metaraspoloženju (psihološki pojam svijesti o vlastitim emocijama i ličnosti) - biti promatrač.

"Svatko se može naljutiti - to je lako. Ali naljutiti se na pravu osobu, do ispravnog stupnja,
u pravi trenutak, zbog ispravnog razloga i na ispravan način - to nije lako
."
Aristotel, Nikomahova etika

_________________
Sve...i Ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako matrix manipulira emocijama?
PostPostano: sri jul 15, 2009 11:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet aug 31, 2007 4:51 pm
Postovi: 1135
Lokacija: Međimurje
Citat:
A sta ti je ta matrica po tvom misljenju ako mogu znati?
I ne objasnjavaj mi ono sto je vec "napisano"..... ocu tvoja iskustva i misljenja.

Matrica je za mene momenat kad shvatim da sam u šabloni i kad to želim promjeniti.
Jedno od mojih iskustava je da sam promjenio dosta poslodavaca iz razloga da je problem u njima.A sad kad sam to naučio mi prijeti da ne zapadnem u drugu šablonu koja bi me zadržavala kod ovog,a da objektivno to nema smisla.

_________________
Ono sto vi radite, ne mora reflektirati ono što vi osjećate.
http://www.youtube.com/user/vrkolos
http://www.box.net/shared/mis7x4u60n


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kako matrix manipulira emocijama?
PostPostano: sub jul 18, 2009 9:21 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2009 1:44 pm
Postovi: 58
Citat:
Po mom mišljenju matrix (da ne koristim neke druge riječi ionako svi kuže o čemu je riječ) je izrazito dobro napravljen.Di god se okreneš vidiš njegovo dijelovanje,toliko da te baci u bed.O entitetima ili nečem drugom koji napadaju kroz druge osobe koje su manje svijesne ili nisu uopće svijesne na nas sa ciljem uzimanja energije je jako lako uočljiv.
Vaši i moji prijatelji,obitelj i drugi su kao agenti i ako nisi dovoljno svijestan brzo češ završiti u raju ka baterija.


kao klinac sam znao zamisljati kako mi glavu svako malo nastanjuje neko drugo bice i
isprobava me, recimo svakih par sati po jedno. ta me pomisao uzasavala jer sam se osjecao nemocno i usamljeno.
kasnije se ista ideja javljala, ali je bila vise obojena egom i od nje su me stitile brojne
emocionalne zastitne barijere koje su nastajale tokom "edukacije" i formiranja licnosti..

kao i ta uzasavajuca bespomocnost,praznina, strah od smrti se "uklonio" kao posljedica razvoja licnosti i sa vremenom se smanjila osjetljivost na istinu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 83 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz