Sada je: sub apr 27, 2024 11:07 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 704 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov:
PostPostano: uto jan 25, 2005 3:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
sanjalica_forever je napisao/la:
ZAISTA INTERESANTNO! :D


Probudi se :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 25, 2005 4:41 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
sanjalica_forever je napisao/la:
ZAISTA INTERESANTNO! :D


Za mene je naj interesantno da ono sto kazu "Kasiopejci,ljudi iz 6-tog denziteta,kako vi tvrdite" poslije napada STC-a a u Kur'anu stoji prije nego sto se desilo.
Kako za 11/9 tako i za Izrael (Narod koji sam sebi nepravdu cini) pa i za sve sto nas u buduce ceka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto jan 25, 2005 9:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
Evo jos interesantnije ;-)

(25:53) BARIJERA MEĐU VODAMA

Kur’an spominje da postoje barijere među morima koja se susreću.

“Pustio je mora dva - susreću se, Između njih je berzeh, ne prelaze (ga).” (Kur’an, 55:19-20)

Ali, kada Kur’an govori o vododjelnici između slatke i slane vode, on spominje postojanje “zabranjene brane”. Bog kaže u Kur’anu:

“I On je Taj koji je pustio dva mora: ovo pitko, slatko, a ovo slano, gorko; i načinio je između njih dvoje berzeh i prepreku nesavladivu.” (Kur’an, 25:53)

Čovjek se može upitati zašto Kur’an spominje podjelu kad govori o prepreci između slatke i slane vode, a ne spominje je kada govori prepreci između dva mora?
Tradicionalno za ove ajete postoje dva tumačenja. Kur’an navodi da postoji barijera između mora, značeći da će ta barijera spriječiti mora da pređu jedno u drugo, ili da preplave jedno drugo. Zastupnici drugog mišljenja se pitaju kako može postojati barijera između mora, a da jedno ne prelazi u drugo, jer ajet pokazuje da se mora susreću? Oni su zaključili da se mora ne susreću i potražili su drugo značenje izraza “meredže.”

Međutim, moderna nauka nam sada pruža dovoljno informacija o ovom pitanju.
Savremena nauka je otkrila da u zonama, gdje se susreću dva različita mora, da između njih postoji barijera. Ta barijera dijeli dva mora tako da svako od njih ima različitu temperaturu, slanost i gustoću. Npr. voda Mediterana je topla, slana i manje gusta u odnosu na vodu Atlanskog okeana. Kada mediteranska voda uđe u Atlanski okean preko Gibraltarske međe, ona se kreće nekoliko stotina kilometara u Atlantik na dubini oko 1000 m noseći svoje karakteristike. Na ovoj dubini voda Mediterana se stabilizira. Mada postoje veliki talasi, jake struje i plime u tim morima, vode se ne miješaju, niti prelaze ovu barijeru.
Moderna nauka je otkrila da je na ušćima, gdje se susreću slatka i slana voda, situacija nešto drugačija od one kada se susreću dva mora. Otkriveno je da ono što razlikuje slatku vodu od slane u ušćima jeste “pycnocline zona sa naznačenim diskontinuitetom gustoće razdvajanja dvaju slojeva”. Ova podjela (zona separacije) ima drugačiji salinitet i od slatke i od slane vode.
Ovi podaci su ne tako davno utvrđeni korištenjem napredne opreme za mjerenje temperature, saliniteta, gustoće, itd. Ljudsko oko ne može vidjeti razliku između dva mora koja se dodiruju, naprotiv, nama se oba mora čine kao jedno homogeno more. Isto tako ljudsko oko ne može vidjeti podjelu voda na ušćima na tri vrste: svježu vodu, slanu vodu i zonu separacije.




http://www.quranm.multicom.ba/science/abosanski-1.htm

Eto za one koji vole nauku,istrazivanje...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri jan 26, 2005 4:36 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Zanimljivo je da ovakve knjige kao Kuran, Biblija ( što imaju Budisti ? Nek me neko prosvjetli... ) imaju puno zanimljivih stvari, a mnogi ljudi su poginuli u povijesti za njihove različite interpretacije... U načelu, pričaju o istim stvarima, neke su OK, a ostale su za upravljanje tuđim misaonim formama... za kontroliranje ljudi. Bilo bi lijepo napisati jednu takvu knjigu samo na jednoj stranici:

Draga živa bića - imate slobodnu volju - radite što hoćete - sami ćete snositi posljedice za vaše radnje. Živite u univerzumu gdje vlada balans - uvijek ima i jednog i drugog - napredujte da ne uništavate druge niti sebe. Naučite što više - podignite svijest - pomažite drugima ako vas lijepo pitaju. Ne vjerujte - saznajte !!!

Ovo je moj osobni priručnik koji zamjenjuje bibliju, kuran i sve ostale takve knjige...

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jan 27, 2005 1:24 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
Jack... mislim da si u veliku gresku kad kazes: "a mnogi ljudi su poginuli u povijesti za njihove razlicite interpretacije... "

Bog u Kur'anu kaze: "Zaista nije Bog naredio da pravite stramna djela. Zar ces Gospodaru reci ono sto neznas ? Kazi: Moj Gospodar naredio mi je da pravim dobra djela..." (El-Earaf,28).

Dakle Casni Kur'an je postavio pravilo za odnose izmedu muslimana i nemuslimana u dva ajeta sure El-Mumtehane koja govori o mnogobošcima, a u kojima Allah, dž.š., kaže:
"Allah vam ne zabranjuje da dobrocinstvo cinite i pravedni budete o­nima koji se protiv vas zbog vjere ne bore, niti vas iz staništa vaših izgone! Allah, dosita, voli pravedne! Ali vam Allah zabranjuje da prijateljujete sa o­nima koji se protiv vas bore zbog vjere, i iz vaših staništa vas izgone i pomažu da vas protjeraju; s takvima vam zabranjuje prijateljevati! A koji s njima bude prijateljevao, takvi su zlocinitelji pravi!" (El-Mumtehine, 8-9)

Znaci religija (Islam) ne poziva da se borimo proti nemuslimane a to vjerujem da ni jedna druga religija ne trazi od svoje vjernike.
Da je to tako tvrdi i sledeci Citat iz Kur'ana,na tvoje mislenje da su ubistva radi razlicite interpretacije objave.

Reci:"O nevjernici,
ja ne obozavam ono sto vi obozavate,
niti ste vi obozavali Onoga koga ja obozavam.
Ja nisam obozavalac onoga sto ste vi obozavali,
niti ste vi obozavaoci Onoga sto ja obozavam,
vama vasa - meni moja vjera!"

Znaci,vama vasa-meni moja vjera ! Znaci nemam proti nicije vjerovanje,svako je svjesan i svako je slobodan u svoj izbor.
Svaki dosadasnji rat je radi necij interes.Poznata je i vama tajna skrivena ruka,kojom je jedini posao da sije krv po cijelom svijetu.Ruka koja je proti cijelom covjecanstvo (osim jevreje).Ta je ruka jedini izvor terorizma.
Ta je ruka vodic NARODU KOJI SAM SEBI NEPRAVDU CINI ("neznajuci !").
Taj je jedno oki vodic NWO-a (pricalo se na drugim temama).
To je oko porta iz koje izlazi svako zlo ! Nije religija,religija opuminja i predupreduje.

Tvoja poruka zivim bicama je: "imate slobodnu volju - radite što hocete..."
I da ne predlozis to,ljudi i onako rade sta hoce... Bog takve nas je stvorio,slobodni,da izaberemo sta hocemo !

Bog kaze:

"U vjeru nema prisilje.Prava istina jasno se razlikuje od zablude" (El-Bekare,256); "Da je tvoj Bog to htio svi ljudi bi vjerovali.Zar ces ti prisiliti ljude da vjeruju i budu pravi vjernici" (Junus,99)

Sto se tvoga prirucnika tice... Da ti ga neomalozavam,ali je,kako da kazem... Evo recicu da je taj prirucnik (ucite,proucavaj te,istrazuj te...) Prva objava koja je Bog preko Meleka Dzibrila poslao Muhammedu a.s prije 1.400 god. Znaci,star prirucnik... To svi znamo.


Jesili,Jack,naletio na sajt kojeg sam dao ? Ako ne,naleti,pa mi reci,jel taj prirucnik tvoj,ili bilo koji prirucnik,je sastavljen i sadrzi nesto slicno ?
Osim toga sto naredjuje da se uci,istrazuje,proucava... Sama Nauka sva zbivanja,od stvaranje kosmosa do propast svijeta je zapisano.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: čet jan 27, 2005 10:52 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Hej, izgleda da me nisi shvatio baš... Nemam MOG boga ili slično... Ne vjerujem u nikakve vjere, pa ni kršćansku gdje trenutno živim ( mislim da su većina ljudi kršćani ). Ionako je bog SVE - ti, ja, svi drugi, sve životinje, biljke, minerali, materija, antimaterija, energija i sve drugo što čak i ne možemo percipirati. Znači sinteza SVEGA ! Mi smo njagovi dijelovi i bez nas samih ON nebi bio ON. I ti i ja i mi svi skupa... hehe !

:wink:

Opet bi htio ti predložiti pravu stvar: ne VJERUJ - već SAZNAJ.
Znanje je zbilja samo ono što ti treba. Pod tim mislim u svim sferama, materijalnim i duhovnim, odnosno eteričnim. I na kraju mala tajna: Bog ne govori, već se manifestira.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pet jan 28, 2005 12:28 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet jan 21, 2005 10:12 pm
Postovi: 121
Jack... Imas svoga Boga... i ja i ti i životinje, biljke, minerali, materija, antimaterija, energija i sve drugo što čak i ne možemo percipirati... ;-) sve ono sto si gore nabroio ima svoga Stvoritelja.

Bog se dokazuje u znakove,red,lijepote,,, u listu na steblu,pero pauna,krilo pepeljuge,miris roze,pjesme slavuja,povezanost zvijezde,simfonija svemira.....
Kad bi rekli da je sve ovo slucajno nastalo,bilo bi nalik covjeka koji je bacio slova u vazduh i slucajno bi ispala koja od Shakespeare-ove pjesme... Znaci,pjesma bez pjesnika. I kad bi tako bilo,opet je neko slova u vazduh bacio.

Jack... hvala na predlog... al i ja bi ponovo da ti predlozim...

http://www.quranm.multicom.ba/science/abosanski-1.htm Znaci,znanje.

Pozdrav !


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Odgovori na sva pitanja!!!!
PostPostano: uto mar 08, 2005 10:57 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: uto mar 08, 2005 10:50 am
Postovi: 4
U ime Allaha Milostivog Samilosnog!

Evo jedan link za knjigu pa procitajte pa malo razmislite o textu!
U njoj cete naci odgovor o vanzemaljcima bermudskom trokutu duhovim i mnogim drugim stvarima pa cete vidjeti da nije sve tako kako se cini! Eto toliko za sada!

http://www.islam-bih.com/knjige/book_ra ... lt.htm.htm

Mir s vama!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 08, 2005 2:13 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4208
Kondore,

pa gdje si bio ranije?! Mi se ovdje patimo i razglabamo godinama nebili saznali istinu o svemu tome a ti nam tek sada kažeš da sve to možemo naći na gornjem linku!?

Hvala puno!!!

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 12, 2005 1:30 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
...radi predrasuda mnoge knjige se i neprocitaju! Mozda nebi bilo lose da potrazite Video snimke "istjerivanje Dzina" i lijecenje Kuranom. Cisto radi onog osjecaja, eh pa vidjeh i to. Mene licno nikad predrasude ne sprijece da procitam nesto zasta imam osjecaj "da nemam sta izgubiti i ako procitam. Cega to da se bojim?!

Ko zeli da isproba na sebi da li je zrtva "onih koje nevidis" neka pusti Kur`an(na arapskom), sura 2, El Bekara i neka sam osjeti osjecaj na sebi i u sebi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub mar 12, 2005 10:33 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sub mar 05, 2005 2:46 pm
Postovi: 7
Kako da pustim Kur`an(na arapskom), sura 2, El Bekara....
ili kako vec rece, kada ne razumem Arapski?
Sad ja treba tebi da kazem da bi puno toga saznala kada bi popricala sa popom Rasom iz mog kraja jer je veoma mudar covek... i tako u krug.
Mislim da to nije poenta svega. Neka su oni gde su ali potraga za nekom istinom ne ide preko "utvrdjenih" istina koje mnoge vere imaju i odbijaju da kazu da i "makar slucajno ili bar malo" grese.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 14, 2005 5:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 2:48 pm
Postovi: 211
Citajuci ove postove dolazi se do zakljucka da ovdje svaka osoba vjeruje u nesto i ide tim putem, da li krivim ili ne jednog dana ce se saznati.
Ja u potpunosti razumijem kapljicu, ali i ostale manje vjernike,zasto?
Vrlo jednostavno, da li je iko ikada od vas sjedio sa nekim ucenijim covjekom o islamu i razgovarao par sati o Kur'anu?
Ja sam iz takve famelije gdje ima i vjernika i manjih vjernika i hadzija koji su ponosni sa tim sto su isli na Hadz.
Skidam kapu,to je njihovo vjerovanje, postujem ali i ne pokusajem da ga okrenem niti mogu niti zelim, ali volim da razgovaram sa takvim osobama, jer pazite pravi vjernik bio on musliman katolik ili pravoslavac nece i ne bi trebao nanijeti drugom zlo. Tu je po meni sva char i ljepota vjere. Koliko se to odrazava u stvarnom ili nestvarnom zivotu to mi svi mozemo zakljuciti i vidjeti.
Izvinjajem se sto pisem ovako malo prostijim i jednostavnijim rijecnikom.
Iskreno citajuci ovo, na par tema nailazim spominju se dzini ovakvi ili onakvi.
ja u to jednostavno ne vjerujem, niti jesam niti cu, isto kao i u nesto vise gore, vanzemaljce ovakve ili onakve.
Zasto?
Pa jednostavno sto tako neko iskustvo nisam jos imao. Da li cu to imati ili ne, mozda i umrijeti u nekoj zabludi, ko zna. :P , ipak je to moja odluka.
Iskreno, mislio sam da je ovo sajt gdje necu osjetiti ni trunku vjere i ni jedne rijeci o nekoj vjeri, ali,....
Znam da mora postojati nesto, neka sila koja pokrece ovo sve, ali isto tako vjerujem ni da nismo sami. JOK, mi sami,...PIH, prica za malu djecu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 14, 2005 6:44 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub jan 01, 2005 3:43 pm
Postovi: 35
Citat:
Izvinjajem se sto pisem ovako malo prostijim i jednostavnijim rijecnikom.

Sto se izvinjavas? pa istina je u jednostavnosti :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon mar 14, 2005 10:51 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Da, što jednostavnije - to bolje !

:wink:

Znanje... znanje? Znanje... a znanje...?! Svijest? Svjesnost...? Hmmm.... Balans... balnsiranje svoje okoline....gravitacija.... prožima sve denzitete odjednom... kao svijest 7. denziteta... Hmmmm.... hehe ?

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 15, 2005 7:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 03, 2005 11:31 am
Postovi: 69
Lokacija: Bez zemlje
Jedno je znati da negdje postoji neki "super auto", a drugo je znati ga voziti. Sta imas od informacije, ako je ne mozes iskoristiti. Nista, cisto enciklopedijsko znanje i jedino mozes s njim na kviz... Dobro, nije bas nista, ali skoro. R. Bach, koji btw nije bio ni filozof ni znastvenik, je dosta pisao o alternativnim stvarnostima i to je ok. ideja. Meni se svidja. Cak vjerujem da postoje negdje neki ishataii koji su napravili neki drugi potez i zavrsili u nekoj drugoj realnosti. Ali sta sad? Budha se probudio i sta je rekao? Nije to podijelio s nama. Rekao je: Stari, to moras sam dozivit. To je jednostavno neopisivo. Kako objasniti nesto sto totalno iskace iz okvira nase svakodnevne uspavanosti. Isus je pak htio svima objasiti kako je to, ali rulja je popizdila i razapela majstora. Sta je bolje? Mozete reci i da nas je sve netko hipnotizirao i jednostavno ne zelimo istinu i zato ubijamo glasnike. A mozda jednostavno zivimo u svijetu koji je mozda jedan od prvih nivoa u Igrici koja se zove Zivot i jednostavno ne mozemo dalje do iduceg nivoa....


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: uto mar 15, 2005 10:42 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Za informaciju: Isus nije bio razapet.

Mi nismo u igrici na prvom, već na trećem nivou.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 16, 2005 12:53 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet mar 03, 2005 11:31 am
Postovi: 69
Lokacija: Bez zemlje
:shock: Jack, ti to ne znas, kao ni ja. Tu smo sa Sokratom u torbi. Nije uopce bitno na kojem smo nivou. Govorio sam o mogucim stvarnostima. Sam si spomenuo nekakvih 7 alternativnih puteva. Sve su to samo teorije i moguce stvarnosti. Sto se tice Krista, mozda je razapet, mozda nije.. to su isto teorije. U Sveta krv, sveti gral imaju zanimljivih ideja o tome, ali to su opet samo teorije. Ja sam protiv dogmastickih spika. Govorio sam opcenito i nisam htio da me se lovi za rijec. Ni ti ni ja nismo bili tamo, tako da mozemo imati samo razlicite poglede na jedan te isti dogadjaj. Nije bitno kako, nego zasto je skoncao. Ako mi zelis replicirat, to mi je drago. Zato i pisem ovdje da netko da svoje vidjenje stvari, ali nemoj govorit o necemu cemu ne mozes svjedocit iz prve ruke. Mozemo spekulirati, ali ne i davati cinjenicno stanje, a to meni ni nije bila namjera. Jednostavno sam pomislio da je ovaj svijet pun pesimista i tragicara, a mozda je ovo to i nista vise. Ako i nije, nismo bez veze ovdje i trebali bi iskoristiti potencijale ovog trenutka kojeg zivimo. Osobno ti zelim puno pozitivne energije i da se sto vises priblizis objektivnoj Istini. :D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 16, 2005 12:13 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 7:41 pm
Postovi: 143
Za Cupriju!

Dzini poznaju sve jezike svijeta! Jezik Kur`ana je poseban jezik, nije obicni arapski. Ni arapi ga ne mogu bas tako lahko razumijeti bez studiranja. Posto svaki covjek ima svog dzina Karina, dali dobar ili los, slusajuci Kur`an na originalnom jeziku mozes saznat koji Karin je u tebi. Ako se osjecas lijepo, onda je to samo po sebi jasno, ali ako osjecas nelagodu, ruzno ti je, nisi miran, radije bi da necujes rijeci koje slusas nervoza i bolove u stomaku, onda znaj sigurno da imas sile u sebi koje nisu TI.
Zasto bas sura 2, El Bakara, zato sto je ona namjenjena kao zastita od nevidljivog, duhovnog svijeta koje je Bog stvorio prije nas.


Za info: Ja licno ne citam i ne trazim informacije samo iz Vjerskih knjiga. Bar danas je to tesko. Citam haman sve sto mi dodje u ruke a kasnije to sortiram. Kao i mediji. Sto ih vise pratis(mislim na razlicitost porijekla, a ne da cijeli dan buljis u CNN ili HTV...) onda ces i moci da "izvuces" neku skrivenu poruku. U svakom slucaju SVE ono sto se prikaze na bilo koji nacin na zapadnim TV zasluzuje veliki ?.
Sto se tice inace vjerske literature, prava i originalna djela i nisu prevedena niti su dostupna nama malom narodu. Ona su pohranjena negdje kod onih koji su vjekovima pljackalli i dan danas to rade. A ISTINA! Nju ce mo saznati tek kad se probudimo, a to ce biti dan kad budemo prozivljeni. Ovako mozemo da uzimamo kapljice iz mora, a i to nam ne vrijedi ako necemo iskoristiti kako treba. Svako za sebe, Bog mu je dao razum i IZBOR!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 16, 2005 1:48 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto okt 19, 2004 2:48 pm
Postovi: 211
Citat preuzet sa "Poruka sa Kasiopeje"

Oni, koji stalno imaju neke negativne doživljaje su ljudi koji su se zaglavili negdje na nekoj tački njihovog razvojnog puta i sada su izloženi skrivenim manifestacijama opsesije. Kad neko postane nečim opsjednut, onda njegova lična zaštita slabi, pa se onda počnu da pojavljuju svakojaki problemi i tragedije.

Ako ste se vi odlučili za svoj lični razvoj i napredak, za skupljanje saznanja, što znači - da postavljate pitanja a da budete spremni da prihvatite i one odgovore koji nisu u skladu sa vašim predubjeđenjima tj. prekoncipiranim stavovima, slutnjama ili nagađanjima, onda to znači da trenutno niste ničim, na bilo koji način, blokirani ili opsjednuti.

Međutim, ako ste se odlučili da ograničite svoje znanje, onda ćete se stalno osjećati blokiranim. Biti blokiran je najbolji znak opsesije, međutim, ako neko sam za sebe izabere da bude opsjednut umjesto prosvijećen, odnosno prosvijetljen, onda je to njegov lični izbor.

Ovdje se ne govori o bolovima u stomaku, ali je mnogo toga receno

Pozdrav za sve naravno


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sri mar 16, 2005 1:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon dec 13, 2004 10:24 pm
Postovi: 698
Lokacija: Hmrgh
Nisam se htio bas mijesati u raspravu koja pociva na religiji da ne bih nekog uvrijedio.
Medutim procitao sam izvadke knjige (ne cijelu!!) pa moram rec da mi je dosta koncepata tamo jako smijesno.

Na primjer postoje "dini muslimani". I onda taj din i pisac jos zahvaljuju alahu sta eto i dina ima muslimana. Citam i nevjerujem.
Sta su dini krscani i budisti manje vrijedni dini?
Kaze svaki musliman ima dina muslimana u blizini i sl.
A sta ako Izraelci obracaunaju sa muslimanima u nekom ratu pa se nade deficit muslimana ovdje?
Sta ce onda dini muslimani?
Druziti se sa krscanima?
To je za mene a priori diskvalifikacija priznajem.
Ne znam ali to mi se nekako ne uklapa u model kako stvari zbilja idu.

Ali ok sve je moguce pa valjda i to.


To se tocno vidi da je netko filtrirao informacije kroz svoja ocekivanja i odgaj.
Dakle u ovom slucaju ocekivanja i odgoj muslimana jer ne vjerujem da bi imalo prosvjetljenije stvorenje kao sta dini navodno jesu trpalo sebe u tako istrosene i stereotipne obrasce "din musiman".


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 704 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 87 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz