Sada je: ned jun 16, 2024 11:19 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: 10 Bozijih Zapovjedi
PostPostano: sub nov 08, 2008 2:53 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Deset Božjih zapovjedi ili Dekalog (također: Musaovi zakoni ili Mojsijevi zakoni) je skup zakona kojeg su Izraelci primili od Boga na planini Sinaj preko Božijeg poslanika Musaa/Mojsija, nakon prelaska preko Crvenog mora i izlaska iz egipatskog ropstva oko 1200. godine prije naše ere. Zakonik glasi ovako:

1. Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
2. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se, niti im služi.
3. Ne uzimaj uzalud imena Gospodina, Boga svoga.
4. Sjeti se da svetkuješ dan subotnji!
5. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
6. Ne ubij!
7. Ne sagriješi bludno!
8. Ne ukradi!
9. Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
10. Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca, niti išta što je bližnjega tvoga!




Mene zanima sto se moze i na koji od nacina protumaciti ovih 10 zapovjedi.
Nadam se isto od vas cuti na ovu otvorenu temu nesvakidasnje.
Ponukan odavno odlucio sam otvoti ovu temu.

Da li se u ovoh 10 zapovjeti vidi slika danasnjeg drustva - svijeta na ovom planetu? ....

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 08, 2008 3:17 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sub okt 27, 2007 11:23 pm
Postovi: 138
Ma, sve to nalaže isključivo zdravi razum...nema se tu što puno tumačit... ne ukradi? Pa jasno je da to nije dobro, ubojstvo? Laž? Nije važno, ali ne trebaju zapovijedi za to...

A prve četiri ipak su malo...znate... o njima se već može štogoć reć...

_________________
Γνωθι σεαυτόν!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 08, 2008 3:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sri jun 25, 2008 5:56 pm
Postovi: 309
Lokacija: zagreb (na ispovijedi)
Citat:
7. Ne sagriješi bludno!


Zašto ne?

_________________
ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†∩ψ٧٨‡†
_______________________________
http://www.youtube.com/watch?v=mY22ZPV85Kw


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 08, 2008 3:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 08, 2008 8:50 pm
Postovi: 164
Lokacija: Matrix
Tako je ovih 6 "zapovjedi"/zakona je univerzalnih,naravno da to znaš bez da ti itko kaže ili zapovijedi.

Ali prve tri zapovjedi pokazuju da taj "Bog" ,več neko manipulativno biče koje želi kontrolu.

Također čim su zapovijedi ,netko ti ograničava slobodnu volju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 08, 2008 3:42 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
Citat:
Mene zanima sto se moze i na koji od nacina protumaciti ovih 10 zapovjedi.
Nadam se isto od vas cuti na ovu otvorenu temu nesvakidasnje.
Ponukan odavno odlucio sam otvoti ovu temu.

Da li se u ovoh 10 zapovjeti vidi slika danasnjeg drustva - svijeta na ovom planetu? ....


Mislim da se vidi. Rekao bih da je danasnji svet "slika i prilika" ovih deset "bozijih" zapovesti, ili bar vecine od njih.

Na primer Prva od ovih zapovedi: Nemoj imati drugih bogova osim mene, JA sam tvoj Bog. Odmah na pocetku se vidi odredjena psihopatologija koja takoreci naredjuje, odnosno namece se kao jedan jedini bog. Iz toga nuzno sledi "elitizam" odnosno "separacija", podela na "mi i oni", sto je naravno uzrok velikog nasilja i problema. Sto se kroz istoriju i dokazalo, s obzirom da su pripadnici SVIH monoteistickih religija, pocevsi sa Judaizmom, preko Hriscanstva do Islama, u kracem ili duzem vremenskom periodu, smatrali sebe "bogom-danim", i u ime toga pravili stravicne zlocine i nasilje nad pripadnicima drugih religija. Uostalom to rade i danas. Meni licno je zanimljiva stvar da ni jedan "paganski" Bog nikada nije zahtevao da se postuje samo On i ni jedan drugi niti je pripadnike drugih vera/kultova smatrao nizim bicima kojima sledi "pakao". I ne samo to, nego su oni tretirani kao niza bica nad kojima "pravovernici" imaju pravo da rade sta god pozele. A ovaj "bog" Jehova upravo to radi, sto se jako lepo vidi iz ostatka tzv. zapovesti.

Najbolji primer za to su, po meni, ova 9. i 10. zapovest. Treba samo obratiti paznju na to kao da je u pitanju bilo koji drugi tekst a ne "bozije" zapovedi. "Ne reci lazna svedocanstva na bliznjeg svoga, ne pozeli kuce, zene, sluge, vola, magarca, nista od BLIZNJEG svog. Sta to znaci? Ako predpostavimo da pod "bliznjim" entitet koji se predstvalja kao Jehova, misli na ceo svoj narod i pastvu, onda bi znacilo da to isto mozemo slobodno da pozelimo ukoliko taj neko nije "bliznji". Dakle, pravovernik IMA puno pravo da: lazno svedoci protiv ne-bliznjeg, da pozeli njegovu kucu, pa i da uzme ako moze, pa sad tako redom: zene, sluge, volove, magarce. Jos je gora situacija ako taj entitet pod "bliznjima" podrazumeva samo porodicu tj. familiju. Ali licno mislim da je prvo u pitanju. Naravno, svako racionalan, ko nije religijski programiran ce shvatiti da je ceo ovaj princip duboko poremecen i da nema veze sa duhovnoscu i Bogom nego da je u pitanju cista psihopatija.

Sve u svemu, cini se da je danasnji svet uveliko usvojio ova "naredjenja", ili bar neka od njih, ona koja cine 'princip'.


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 08, 2008 6:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jul 07, 2006 1:05 pm
Postovi: 382
Lokacija: Srebrenik, BiH
Moje razmišljanje je da je u vrijeme u kojem je objavljeno bilo rasulo žešće - totalni poremećaj vrijednosti (gledajući iz današnje perspektive moralnosti i običaja življenja).

Lako je nama u ovom vremenu kritizirati ali mišljenja sam da je u ono vrijeme nekako trebalo odvratiti ljude da čine bez osjećaja nepravednosti i križnje savjesti ono što su činili (a kontam da su ono tada ljudi bili pravo u gabuli i ponašali se totalno nemoralno prema drugima).

Volio bih da mi se ovo pojasni.

Znači, da li su zajednice u to vrijeme bile "divljaci" i ove zapovijedi (baš ono divljacima moraš zapovijediti i priprijetiti) bile pametan pokušaj iz dobre namjere da se kolektivno stanje pokuša promijeniti na bolje?

_________________
♫ U tako malo nota reći toliko.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: sub nov 08, 2008 10:41 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
8 od ovih 10 "zapovijedi" ima negaciju u sebi... a kako znamo već da univerzum ne poznaje negaciju u vibraciji - to svako "ne" skriva ovo drugo - misao koja se emitira u okolinu...

"Ne ubij" emitira vibraciju - "ubij"!!!

Iako to mnogi niti znaju, niti razumiju... ( možda "The Secret" dokumentarac malo pojasni... )

Kas sve ovo ponavljaš dovoljno puta u "eter", bilo preko crkve ili makar ovako ( da se netko ovom npr. smije ) - sve to proizvodi u podsvjesti određene vibracije - a to su, koliko vidimo, uglavnom negativne.

Fino zapakirano, svaka čast majstorima "marketinga". Ovi današnji marketinški specijalci nisu ni dorasli ovim "prijašnjim" ( iako je korijen isti ).

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 12:03 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 27, 2007 11:07 pm
Postovi: 306
tamna_shuma je napisao/la:
Citat:
7. Ne sagriješi bludno!


Zašto ne?


Zašto - da?
Nećeš li time nekontrolisno utrošiti seksualnu energiju?
Šta ćeš tim sagriješenjem dobiti , osim nekoliko minuta (u najboljem slučaju - sati) čulnog uživanja.
Čemu/kome je korisno to tvoje uživanje?
HA?

Ma, zajebavam se.
Ali činjenica je da sva ova silna propaganda koja nas posljednjih decenija nafurava na promiskuitet (život je kratak - uživajte) nema za cilj naše dobro.
Kao niti ikoja propaganda.
Kako su nas porobljavali asketizmom, isto nas porobljavaju hedonizmom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 3:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jul 08, 2007 1:18 am
Postovi: 303
Lokacija: Unimatrix One
Posebno mi je zanimljiva druga božja zapovjest koja glasi u cjelosti:

"Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

izvor:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Deset_Bo%C ... zapovijedi

Dakle "bog" kažnjava "grijeh otaca" - "na djeci do trečeg i četvrtog koljena" ??? :shock:

Ovo mi nekako liči kao da "bog" koristi metodologiju taljanskih mafijaša prema pokajnicima - ako nisi u ekipi, kazničemo ne samo tebe nego i tvoju djecu, rođake, prijatelje pa čak i tvog psa. Zamislite samo koji je to pritisak na pokajnika, ne samo od mafije, nego i od rodbine i prijatelja koji su u strahu za sebe.
Koja psihopatija.
Da ne spominjemo pritom da "bog" kojeg religije definiraju kao "savršeno biče" iskazuje jedan toliko nesavršen i prizeman osječaj kao što je - ljubomora ???!!!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 5:30 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto nov 01, 2005 1:17 am
Postovi: 1377
Lokacija: Justinijana Prima
slika i prilika,bash 8)

Borg je napisao/la:
Posebno mi je zanimljiva druga božja zapovjest koja glasi u cjelosti:

"Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

izvor:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Deset_Bo%C ... zapovijedi

Dakle "bog" kažnjava "grijeh otaca" - "na djeci do trečeg i četvrtog koljena" ??? :shock:

Ovo mi nekako liči kao da "bog" koristi metodologiju taljanskih mafijaša prema pokajnicima - ako nisi u ekipi, kazničemo ne samo tebe nego i tvoju djecu, rođake, prijatelje pa čak i tvog psa. Zamislite samo koji je to pritisak na pokajnika, ne samo od mafije, nego i od rodbine i prijatelja koji su u strahu za sebe.
Koja psihopatija.
Da ne spominjemo pritom da "bog" kojeg religije definiraju kao "savršeno biče" iskazuje jedan toliko nesavršen i prizeman osječaj kao što je - ljubomora ???!!!

Bogami,i meni lichi :mrgreen:
Kum 1, 2, pa i 3(mada je trica toliko ochajan film[mozda upravo zbog toga shto je pola filma o Vatikanu] da se chudim shta ce Pacino u njemu uopshte) su prepuni Biblijskih motiva :mrgreen: ,
mada po bodi-kauntu i krvavim scenama sva tri filma mogu da stanu jedva na par strana Biblije
O Skarfejs-u da ne prichamo,to je instant Novi Zavet sveta u kome zivimo-po bozjim pravilima :twisted: ;znate onu chuvenu repliku koju Pacino kaze prijatelju,...ma onu,pare ,pa moc ,pa zene :mrgreen:

mada mi je ova tema nekako kao deja vu jer mi se chini da su u okviru jedne druge teme isto ovako diskutovane i analizirane zapovest po zapovest,
pa, villy, ne bi bilo loshe i da te postove prochitash,vrlo su informativni :wink:
chisto da se podsetish
da svi ti grmovi koji govore(tachnije-diktiraju) i slichni performansi blage veze nemaju sa Bogom,ali imaju itekako sa bogovima :wink: :mrgreen:

* bog diktira :mrgreen: :
- novi red
- dvaput spejs
- vel'ko slovo { khmm,khm.... }
Voda je mokra
:love3:

_________________
Теоретичар завере у мировини, технолошки вишак @ КасиЈопеја ДП инк. & стечајни управник @ ХипиШизикМетафизик анлимитид.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 4:51 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Sto se tice zapovedi: Ne sagresi bludno da nesto prokomentarisem.
Mislim da se tu radi i o samoj zelji da se sagresi bludno.
Ako je tako, onda je vecina ljudi u problemu sa ovom zapovescu. Koliko ljudi nikada ne pomislja o seksualnom uzivanju sa nekom izuzetno privlacnom osobom? Je li to vec pocinjen greh?
Ako nije tako, je li bolje biti opsednut time i stalno razmisljeti o tome kako bi bilo sa nekim drugim ili uraditi to pa prestati razmisljati kad vidis kako je. Kako god bilo.

Interesuju me komentari koji mogu biti vrlo iskreni. Ja cu biti iskren i reci da sam "sagresio". Video sam da je drugacije, ali je bolje to uraditi, nego stalno razmisljati o tome, kad god vidis izuzetno zgodnu curu. Zivim u zajednici vec 10 godina, a ovo mi je prvi put. Nakon toliko vremena jednog istog o promeni se cesto razmislja, a ako se to isproba, covek oseca olaksanje. Verujte mi.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 5:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto aug 12, 2008 9:25 pm
Postovi: 127
moj komentar je da su bilo kakva ograničenja bullshit, kao prvo.. zatim.. čovjek je stvoren tako da bi imao sexualne odnose.. zašto bi to bio grijeh? nema smisla.. prvo nas kao stvori takve -sexualne a onda nam zabrani sex.. bog se voli zajebavati s ljudima.. :mrgreen:
kaj se tiče monogamije.. to je isto ples na tankom ledu.. ako smo sexualna bića i osjećamo privlačnost prema nekome.. kako to kontrolirati? komad papira nije jači od fizičke želje..a opet obećali smo vjernost.. najbolje ne obečati nikom ništa :mrgreen:

:love5:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 6:31 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
Ja nemam papir na kom sam nesto obecao. Samo zivimo zajedno 10 godina.
:wink:

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 6:38 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto aug 12, 2008 9:25 pm
Postovi: 127
aaaa..pa kaj se onda zamaraš uopće.. lepo joj objasni kak je bilo..i to je to.. :wink:
mislim.. ako je razumna.. :mrgreen:
nemreš svim ženama to objasniti.. :mrgreen:
90% žena odmah radi drame.. pa ljubomora.. pa scene..


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 7:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto jan 02, 2007 3:28 pm
Postovi: 1206
Lokacija: 14° 26' I 45° 21' N - HUM
Neznam da li je ovo deza vu, isprike.
Neznam gdje se nalazi deza vu tema.
Vise volim raspravljati tj drzati se naslova jedne teme.
Na posljetku nesto i zakljucit, sumirati.

Cekajte malo.. pa prije nego nesto napisem sto se nije trebalo nikada dogoditi..

Dolazimo do cinjenice "opet" da zivimo i radimo na "izmisljenim pozivima"
Uzivanja? sto je zaista to.
Mada po sebi, i drugima mogu svjedociti da nesto utjece na mnogi sljed dogadjaja (torturi,tragedija svih oblika).
PRije nego se dogodi nesto sto uzrokuje stresne emocije ili vise.. taj dan osoba osjeca iskljcenost.. neki vid predosjecaja, prisutnosti.
Sto bi se moglo reci netko bdije..
Slikovito opisano u avatusistikom SF filmu zlatni kompas...

da ne OT iram..
Nitko nije spominjao jos i drugo.. zasto nema odnosa prema prirodi zivotinjama?
Evo to je bio razlog ovom mog posta.
Zasto smo mi samo ljudi pod 10, sto je drugo sve nevazno.. dozvoljeno je da unistavamo raj na zemlji?? sklad planeta zivuceg organizma.

evo je


...AUSCHWITZ 21st ??

Sofisticiran, mek u celofanu.

_________________
If the truth can be told so as to be understood it will be believed;
"Nase vjestine i navike, nasa znanja, nasi motivi, brojne emocije, razlicite osobine, pa i nasa citava LICNOST prvenstveno su rezultat ucenja."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 9:30 pm 
Offline
isključen/a

Pridružen/a: ned mar 30, 2008 12:27 am
Postovi: 581
bipolarna je napisao/la:
aaaa..pa kaj se onda zamaraš uopće.. lepo joj objasni kak je bilo..i to je to.. :wink:
mislim.. ako je razumna.. :mrgreen:
nemreš svim ženama to objasniti.. :mrgreen:
90% žena odmah radi drame.. pa ljubomora.. pa scene..


Ma nije mi vazno sta ce ona misliti. Sa njom sam o tome ranije razgovarao. Hteo sam da raspravljamo iskreno o tome ko kako vidi "prevaru". Ja to i ne smatram prevarom. Bilo je drugacije i to je ono sto me je interesovalo, a mislim i evcinu ljudi, ako je spremna priznati. Ponekad ono sto je monotono, treba malo promeniti.

_________________
whatever you focus on, you will experience


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 10:40 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: pet dec 03, 2004 6:40 pm
Postovi: 6377
Lokacija: 3rd density Earth, Zagreb
Ova mi je najdraža:

Citat:
6. Ne ubij!


A "lik" je ubio preko 2 miliona ljudi:

http://www.val.hr/php/index.php?option= ... Itemid=247

Užas... i onda taj "lik" napiše, odnosno, izrecitira "10-tku"!? Hahahaha!

:mrgreen: :wink:

_________________
http://www.val-znanje.com/


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 10:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: uto mar 07, 2006 5:11 pm
Postovi: 1310
villy je napisao/la:
Nitko nije spominjao jos i drugo.. zasto nema odnosa prema prirodi zivotinjama?
Evo to je bio razlog ovom mog posta.
Zasto smo mi samo ljudi pod 10, sto je drugo sve nevazno.. dozvoljeno je da unistavamo raj na zemlji?? sklad planeta zivuceg organizma.


Mislim da je idealisticki ili naivno ocekivati da ce u spisu koji i ljude tretira na jedan psihopatoloski poremeceni nacin, biti reci o zivotnoj sredini ili zivotinjama. Koliko vidim, ovde su zivotinje pomenute iskljucivo u smislu posedovanja.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: ned nov 09, 2008 11:16 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: čet okt 28, 2004 10:39 pm
Postovi: 1803
O čemu vi ovde raspravljate :roll:

Nikakav 'Bog' nije dao nikakve 'zapovesti' nikakvom 'Mojsiju'.

Ovde jeste tema 'manipulacija ljudskih bića' ali nemojte jednu ovako veliku manipulaciju da uzimate kao stvarnu pa da onda raspravljate o njoj #-o
O ovome bi trebalo da raspravljate kao o manipulaciji.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: pon nov 10, 2008 12:56 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned jul 08, 2007 1:18 am
Postovi: 303
Lokacija: Unimatrix One
Pantelija je napisao/la:
Nikakav 'Bog' nije dao nikakve 'zapovesti' nikakvom 'Mojsiju'.

Pantelija je napisao/la:
O ovome bi trebalo da raspravljate kao o manipulaciji.


Pa zato sam i napisao u postu "bog" pod navodnicima i sa malim b. :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz