Sada je: pet mar 29, 2024 6:06 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 535 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pet jan 22, 2021 11:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Posle šest godina...

Posle šest godina...
Ponovo ovde...
Pokretanje teme koja se taman uklapa u podforum...
Pa u uvodu teme, onako usput (a nije nebitno)...
Šta mi/nam se izdešavalo za ovih šest, u naše doba možda dugih-predugih ili komprimovanih godina?
"Jesmo li srećniji? Ili pametniji?"
Tj. jesam/jesmo li odmakli na Putu? Duhovnom.
Kako, koliko? Po kojim to prepoznatljivim efektima ili manifestacijama?
Ili smo još uvek u vrtlozima?
Tamo gde smo bili?
KAKO SADA VIDIMO SVET, I SEBE, I SEBE U SVETU?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sub jan 23, 2021 9:09 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 24, 2017 11:07 pm
Postovi: 116
Jedino s cime je validno se usporedjivati jeste sami sa sobom, od juce, od prije mjesec dana, od prije 6 godina. Za taj dugacak period slozio bih se, prosao sam zanimljive stvari. Dogovorio sam se sa sobom da prestanem pusiti cigarete i to sam uspjeo primjenom psiholoske igre na sebi. Shvatio sam sta je ego. Imao sam lucidnih snova, od kojih je najbitniji onaj gdje sam i znao stvarnu lokaciju sebe a to se odrazilo u smislu da sam u lucidnom snu nakon sto mi je dosadilo unistavanje 'duhova' koji su napadali kucu, dosao pod sopstveni prozor i uz pokazivanje prstom ka prozoru izgovarao rijeci 'tu sam, ovdje sam, u Herceg Novom u Crnoj Gori i ja sad ovo sanjam'. Shvatio sam preko osjecaja, iako je cudno bilo jer se na pocetku malo uplasis jer pomislis da si lud i prso skroz, da sam ja svijest. Razrijesio sam se straha od smrti, veoma je prosto. Shvatio sam da postojim na 3 nivoa u trenutnku. Spazio sam da su oci najspecificniji dio naseg organizma jer je oko granicnik izmedju antimaterije i materije. Ne postoji samo dobro ili samo zlo, vec balans, koji se postize kad uspjemo da napravimo koherenciju izmedju mozga(uma) i srca(duse).


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sub jan 23, 2021 9:55 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Constantine je napisao/la:
Jedino s cime je validno se usporedjivati jeste sami sa sobom, od juce, od prije mjesec dana, od prije 6 godina. Za taj dugacak period slozio bih se, prosao sam zanimljive stvari. Dogovorio sam se sa sobom da prestanem pusiti cigarete i to sam uspjeo primjenom psiholoske igre na sebi. Shvatio sam sta je ego. Imao sam lucidnih snova, od kojih je najbitniji onaj gdje sam i znao stvarnu lokaciju sebe a to se odrazilo u smislu da sam u lucidnom snu nakon sto mi je dosadilo unistavanje 'duhova' koji su napadali kucu, dosao pod sopstveni prozor i uz pokazivanje prstom ka prozoru izgovarao rijeci 'tu sam, ovdje sam, u Herceg Novom u Crnoj Gori i ja sad ovo sanjam'. Shvatio sam preko osjecaja, iako je cudno bilo jer se na pocetku malo uplasis jer pomislis da si lud i prso skroz, da sam ja svijest. Razrijesio sam se straha od smrti, veoma je prosto. Shvatio sam da postojim na 3 nivoa u trenutnku. Spazio sam da su oci najspecificniji dio naseg organizma jer je oko granicnik izmedju antimaterije i materije. Ne postoji samo dobro ili samo zlo, vec balans, koji se postize kad uspjemo da napravimo koherenciju izmedju mozga(uma) i srca(duse).


Svaki aspekt je interesantan...
Možda se na neke osvrnem iz svog ugla, kroy razvijanje ove teme.
A sam prvi, uvodni post, nakon šest godina, pao mi je na pamet kad sam video da se ovde vraćam, ili pokušavam vratiti, nakon tog perioda.
A zašto se vraćam, i zašto ovde - to je takođe deo razvijanja teme


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sub jan 23, 2021 10:35 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Pravci duhovnog napredovanja

Citat:
Tj. jesam/jesmo li odmakli na Putu? Duhovnom.
Kako, koliko? Po kojim to prepoznatljivim efektima ili manifestacijama?


1. Constantine je nabrojao više, da kažemo - pojedinačnih aspekata ili pokazatelja duhovnih pomaka ili napredovanja. Ja bih "stvar" postavio na opštijem nivou (razini).

2. Živimo u planetarnom ambijentu koji ja nazivam Karantin-Pakao-Zatvor (KPZ). (A toga ću kroz razvijanje teme naknadno malo da se dotaknem, mada sam o tome pisao u brojnim svojim tekstovima.)

3. KPZ-Ambijent ima svoje zakonomernosti i osnove.

4. Dve osnove koje smatram ključnima: a) energetsko iscrpljivanje Čoveka (ljudskih bića), što ima za posledicu duhovno, mentalno, intelektualno, emocionalno, i svako drugo obogaljivanje i degradaciju, b) iluzije i/ili jedna generalna KPZ-Iluzija.

5. Iz ovoga proizilaze i dva generalna duhovna postignuća koja su nam u datim uslovima moguća: a) Ravnoteža, kao veština i praksa kontrolisanja, koliko nam je to moguće, sopstvene Energije, b) Buđenje/Budnost u smislu shvatanja iluzija/KPZ-Iluzije.

6. Ta dva generalna duhovna smera su mi godinama i bila duihovni lajt-motivi u svemu što sam na brojnim stranama pisao. I čini mi se da sam u ta dva smera maksimalno napredovao, U OKVIRIMA SOPSTVENIH DUHOVNIH POTENCIJALA. Naravno, daleko od toga da mi je sve divno, lako, "pod kontrolom", da mi je "sve jasno", ali - onoliko koliko mi je to moguće u mojim datim (spoljašnjim i ličnim) okvirima - dosta je solidno.

7. A razne više, posebne, parapsihološke moći, postignuta "kosmička svest", kao jasno vidljivi odrazi duhovnog napredovanja?

8. Mislim da su takve "stvari" ili takvi pokazatelji u dati uslovima - ILUZORNI ili sumnjivog karaktera. Da, može neko da realno i objektivno demonstrira neku od tih moći. Ali - da li on može da kaže da mu je nedvosmisleno jasna pozadina mehanizma te moći, otkuda ona, ko ili šta iza "Scene" "stoji" uz taj mehanizam, da li je on zaista kontrolor tog mehanizma, itd?

9. Na jednoj strani imamo posla sa strašno velikom snagom Mase/Stada. Jaka aura njene sinergije drži u klinču svakoga ko je osuđen da fizički biva u njoj. Ono što bi se van tog klinča zaista razvijalo kao posebna i duhovno ispravna individualna moć - ako se ovde i sada aktivira znak je da nisu "čista posla" u pitanju.

10. Na drugoj strani - sami principi ustrojstva i funkcionisanja Karantina-Pakla-Zatvora znače gušenje i presiju na svaki impuls nekih viših moći, a koje su duhovno progresivnog usmerenja. Pa valjda je i logično: ne bi valjda KPZ-Gospodari dozvolili da se tek tako vršlja u Ambijentu kojim gospodare?!

11. Uopšteno, duhovnost je jedna od oblasti u kojoj je tek teško snaći se u zapletenostima "među javom i med snom", tj. između hipnotisanosti iluzijama/KPZ-Iluzijom i Budnosti za Realnost. Tek tu začas iluzija može da vam/nam se podmetne ili prikaže, percipira kao realnost.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sub jan 23, 2021 12:19 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 24, 2017 11:07 pm
Postovi: 116
Da da ovo pod 11. pogotovo moram da naglasim, ne znam kako bih se izrazio tačno...da se uvidi i pojmi postojanje te mogućnosti varke. Često nailazim na problem da se iskažem, ne postoji dovoljno riječi kojim bih mogao prenjeti mentalne slike u materijalni oblik. Međutim, te nevidljive stvari možemo da uz svojevrsan trud opisujemo ne u smislu definicije, već preko primjera, ličnih životnih primjera nekih situacija. Drago mi je što se otvorila tema, sedmicama dolazim na sajt u nadi da ću pronaći aktivnost ove vrste. Pozdrav brate :)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: ned jan 24, 2021 1:26 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Otpozdrav, Constantine!

Do težišta teme, o duhovnoj sinergiji i komunikaciji, tek treba doći.
Neminovno je da se pođe od Iluzije/iluzija i Budnosti.
Da kažem - od odavno sam bavio tim temama.
Ali, nikada mi se nije tako jasno kao na dlanu otkrilo delovanje mehanizama koji su u osnovi stanja svesti povezanih sa iluzijama i Budnošću.
Nikada tako dubinski jasno kao u ovom nekom poslednjem periodu.
Pa moram da pre priče o sinergiji "idem" sa tom (pod)temom.

U ovome što si naznačio, poteškoće oko iskazivanja nekih problema, ima dosta tih "lnija" ili aspekata, zapamtiću da o tome kasnije kažem šta mislim.
Da ipak nastavim smerom teme koji je već započet...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: ned jan 24, 2021 1:32 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Budnost i Iluzija/iluzije odlično se mogu uočiti na primeru onoga što nam je najaktuelnije - na pandemiji coronavirusa.

Ali, da bismo shvatili mehanizme svesti koji su u osnovi Budnosti i Iluzije/iluzija - moramo poći "unazad" od onoga što su opšta ili načelna sagledavanja. Što je "rizično", jer takve "priče" mogu da budu dosadne kao "filozofiranje"... No, drugačije se ne može...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: ned jan 24, 2021 1:40 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Iluzija/iluzije VS Realnost/realnost (1)

1. Velika slova i metafizika.
Uzgredna napomena...
Pojmove sa metafizičkim/nadfizičkim značenjem pišem, zvaničnom pravopisu u prkos, velikim početnim slovima.
Malo šire objašnjenje razlike u fizičkom i metafizičkom značenju pojmova – nešto kasnije (u razvijanju teme).

2. Iluzija – Spavanje, Realnost – Budnost.
Ovim pojmovima se dosta često „barata“ u duhovnosti.
Najčešće u smislu fraza koje možete da potežete i „rastežete“ kako vam je volja.
Svako može drugome da kaže da je on sam Budan, a njegov sagovornik da robuje iluzijama.
Upravo to pokazuje koliko je stvar sa iluzijama/KPZ-Iluzijom i realnošću/Realnošću ZAMRŠENA, sluđujuće zamršena.
I upravo zahvaljujući tome je moguće da neko (neki, čak mnogi tzv. duhovnjaci) raspredaju duge i vešte priče o (svojoj) Budnosti i postignutoj „kosmičkoj svesti“, a da su pritom U ILUZIJAMA o svemu tome, da imaju Budnost i „kosmičku svest“ kao iluzije.
Deluje kao nemoguće, ali videćemo (u nekim kasnijim nastavcima) kako se to može uočiti...

3. Kant i neiluzorni kamen.
U vezi sa iluzijama možda je poznata anegdota o, čini mi se, I. Kantu.
U njoj se problem iluzija banalizuje.
Ali sasvim u skladu sa time kako ljudi neskloni metafizici reaguju na metafizičko razmatranje iluzija.
Šetao, po toj anegdoti, Kant sa dvojicom svojih prijatelja i objašnjavao kako je ovaj svet – iluzija.
Jedan od prijatelja uzme kamen i baci ga na Kantovu nogu (ne kaže se koliko veliki kamen, kako je uspeo da ga pogodi u nogu, kako Kant nije uspeo da izmakne nogu, itd.). Kant, normalno, jaukne. A tek će prijatelj:
- Ha, pa zašto jaučeš?! Ako je ovaj svet iluzija, onda je i kamen iluzija! A ako te neko udari iluzijom – ne može da te boli.

4. „Nevidljive“ iluzije!
Pitanje ovog sveta kao GENERALNE ILUZIJE je posebno šire pitanje.
Da ovde uzmemo konkretne manifestacije i naša svakodnevna suočavanja sa iluzijama.
Slično Kantovom prijatelju...
Svako ko nije Budan za Iluziju/iluzije, rezonuje u skladu sa tom logikom: „Kakav svet satkan od iluzija?! Živiš normalno, ideš na posao, voziš auto, dobijaš novac, kupuješ za novac svašta, pa i hranu, jedeš, itd. Zar to nije realnost?! Kakve sad gluposti sa iluzijama?!“
A zaista jeste fascinantno (tj. „fascinantno“)! Da su iluzije utkane u svakodnevno čovekovo bivanje i funkcionisanje u ovom svetu, a da su potpuno „nevidljive“, da se na nemoguće načine prepliću sa realnošću i doživljavaju kao čista i 100% očigledna realnost!

5. Don Kihot, kao arhetip iluzioniste.
I mnogima koji nisu čitali Servantesov roman o Don Kihotu – poznato je u kojem smislu je Don Kihot arhetip iluzioniste.
On je toliko čitao srednjovekovne viteške romane, pune svakakvih heroja i što realističnih, što fantastičnih dogodovština, da su mu ti romani „udarili u glavu“ i on je počeo realnost da percipira pomoću logike, likova i dešavanja u viteškim romanima.
Ovde je bitno: ne radi se samo o percepciji sveta, nego o življenju i delanju po logici tih romana.
Za njega su vetrenjače divovi na koje juriša, stado ovaca – vojnici, itd.
Dakle, njemu su logika, likovi i dešavanja iz viteških romana ILUZIONISTIČKA KONSTRUKCIJA kroz koju ili sa kojom doživljava realnost, razmišlja o njoj i deluje u njoj.
Još jedan bitan momenat: u skladu sa tom iluzionističkom kontrukcijom on ulaže svoju Energiju.

6. Individualne i kolektivne iluzije.
Don Kihotove iluzije su individualne. Jedino za njega su vetrenjače divovi, a stado ovaca vojnici. Čak ga trezveni Sančo Pansa upozorava da ne juriša na vetrenjače, a pastiri ga premlate kada im je razjurio ovce.
A zamislimo da 99% ljudi počne da smatra da su vetrenjače divovi, a stado ovaca vojnici! Zamislimo da 99% ljudi počne da deluje u skladu sa tim!
Zar se ne bi sama ova realnost izmenila u skladu sa tim?
Naravno, ne možemo to da zamislimo, jer se ovde radi o iluzijama koje su parodija na viteške romane. Ali je bitno da i u vidu pretpostavke uočimo razliku u posledicama između individualnih i kolektivnih iluzija.
A videćemo već kako kolektivne iluzije funkcionišu u ovom svetu i kako realnost ovog sveta, da kažemo – konstrukcija ovog sveta zavisi od njih.

7. Klasično i metafizičko značenje pojma iluzije.
I na kraju (ovog dela), mada je trebalo da bude na početku: sam pojam iluzije.
Kaže Rečnik (nije zgoreg inicijalno ga “čuti”): “Iluzija je čulna obmana, odnosno obmana pri kojoj se zapaža neki predmet drugačije nego što je u stvarnosti”.
Iluzija se, dakle, u klasičnom smislu, vezuje za čulni doživljaj sveta (kao, na primer, za štap koji se „prelama“ u vodi). Ili za iskrivljenu interpretaciju čulnog doživljaja.
U metafizičkom smislu, donekle je jasno iz prethodnih objašnjenja: iluzija se vezuje za MISAONU KONSTRUKCIJU koju imamo „u glavi“ i preko koje percipiramo realnost.
Mi pritom nećemo baš kao Don Kihot da u vetrenjači vidimo divove, ali – možemo u svakoj vetrnjači, možda i u nekakvoj zapuštenoj i ružnoj ruševini, da vidimo kulturno-istorijsko blago izuzetne vrednosti, o kojem treba brinuti, koje treba održavati, restaurirati, itd.
Dakle, mi u ovom slučaju nemamo čulne obmane o fizičkom objektu, ali možemo da imamo misaone obmane.
I TE MISAONE OBMANE MOGU, manje ili više, DA UTIČU I NA ČULNI DOŽIVLJAJ OBJEKTA. Pa neku ružnu ruševinu možemo da vidimo kao izuzetno lep objekat.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: ned jan 24, 2021 5:08 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Iluzija/iluzije VS Realnost/realnost (2)

1. Iluzionistička (konceptualna) konstrukcija.
Naočari kroz koje čovek posmatra svet.
Kroz koje gleda realnost.
Naočari mu prikazuju/pokazuju svet sa iluzijama koje želi da ima o njemu.
Ono što vidi – za njega je realnost.
Don Kihot svet posmatra kroz „naočare“ srednjovekovnih viteških romana.
Dešavanja i logiku tih romana on „prilepljuje“ na fizičku realnost u kojoj je.

2. Preklapanje dve percepcije.

Čovek iluzionista. Ili čovek koji kroz svoje iluzije posmatra realnost u kojoj je.
On je normalan. U smislu: nije šizofrenik (šizofreničar, lud).
Šizofreničar se ne snalazi u fizičkoj realnosti.
Za njega su „slike“ koje ima u umu – potpuna DRUGA realnost.
Iluzionista normalno funkcioniše u ovom svetu.
S tim što kod njega imamo fenomen kao sa PREKLAPANJEM DVE FOTOGRAFIJE.
Realna slika sveta je pozadinska „fotografija“.
Iluzionistička konstrukcija je u prvom planu, ali se uz nju naziru „obrisi“ pozadinske fotografije.

3. „Realnost“ iluzionističke konstrukcije.

U ovom preklapanju – iluzionistička konstrukcija (ili „priča“) je potpuna realnost za iluzionistu.
U skladu sa tom realnošću on i deluje.
I razmišlja, ima stavove, doživljaj i shvatanje sebe...
Ako pokušate da mu ukažete na iluzionizam, da ga raskrinkate – izazvaćete otpor.
Ili ćete ga razbesneti, ili će vam ignorisati vaše pokušaje.
Na svaki pred njega „bačeni“ raskrinkavajući argument – odgovoriće vam iluzionističkim protivargumentom.
Kako god da ga „bacite“, kao mačka – uvek će se dočekati na noge.
Na svojoj iluzionističkoj konstrukciji zasniva svoj integritet ličnosti, i otuda takva grčevita odbrana iluzionistiučke konstrukcije.
Poznato je iz psihološke literature: čak šizofreničari mogu da budu izuzetno inteligentni u svojim misaonim konstrukcijama kojima opravdavaju ili brane svoje iluzionističke konstrukcije.

4. Kako ćemo se snaći, ukoliko želimo, „među javom i med' snom“?

Iluzionista može Budnome da kaže da ima iluzije ili greške u percepciji/rezonovanju, Budni to isto može da kaže iluzionisti.
Kako da posmatrač „sa strane“ zna ko je u pravu?
Dosta jednostavno!
A) Iluzionističke konstrukcije su LAŽ, iluzija, obmana.
Takva konstrukcija ne može da bude KONZISTENTNA, sa međusobno dobro povezanim delovima, elementima.
Ona mora da ima „pukotine“, „šavove“ po kojima „puca“ (videćemo konkretno šta to znači ili kako izgleda).
B) Iluzionistička konstrukcija je krcata paradoksima, protivurečnostima.
Čak paradoksi pre padaju u oči od „pukotina“ u konstrukciji.

5. Isusovi paradoksi.
Za objašnjenje „pukotina“ u konstrukciji potrebno je više prostora... Paradokse je lakše objasniti.
Nekoliko Isusovih paradoksa uzimam jer su najzgodniji kao ilustracija koja se kratko može objasniti. Ostavljam po strani razna pitanja (kojih ima u kritičkoj duhovnoj literaturi): da li je u tekstovima jevanđelja zabeleženo pravo Isusovo učenje, da li je Isus uopšte postojao, itd. Ovde posmatramo sam tekst „Novog zaveta“ i ilustraciju za to kako nam paradoksi otkrivaju iluzorno učenje, odnosno, možda čak i više: podvalu i manipulaciju (a „pukotina“ i paradoksa u „Novom zavetu“ ima „na svakom koraku“.).
Poznata Isusova „propoved na Gori“, Jevanđelje po Mateju, V, 39: “A ja vam kažem da se ne protivite zlu, nego ako te neko udari po desnom obrazu tvom, okreni mu i drugi; 40. I koji hoće da se sudi s tobom i košulju tvoju uzme, podaj mu i haljinu.”
A onda…
“Jevanđelje po Jovanu: II, 14. “I nađe u hramu one što prodaju goveda i ovce i golubove, i mjenjače novca gdje sjede. 15. I načinivši bič od uzica, izagna sve iz hrama, i ovce i goveda; a mjenjačima prosu novac i stolove ispretura.”
Jevanđelje po Mateju, V, 19. “I ugledavši smokvu kraj puta dođe njoj, i ne nađe na njoj ništa osim lišća i reče joj: Da više nikad ne bude od tebe roda do vijeka! I odmah usahnu smokva. 20. I vidjevši to učenici diviše se govoreći: Kako usahnu smokva!”
Trebalo bi da duhovni učitelj i sam postupa po načelima ili pravilima koje daje učenicma. Ako on propoveda jedno, a sam, makar u nekim situacijama, postupa suprotno tome – imamo paradoks. Recimo da su trgovci u hramu zlo… Nema Isusove reakcije: “Oprosti im, Oče, ne znaju šta čine”, nema, metaforično, okretanja drugog obraza, nego očigledni bes: izgoni ljude i stoku bičem, ispretura stolove…
Drugi primer je čak duhovno bizaran! Sin Božji, koji valjda treba da ima više znanja od svih o svemu na Zemlji, ne zna kada je doba u kojem smokva rađa. Smokva nije rodila baš kad je njemu zatrebalo, kada je bio gladan, i – to je dovoljan razlog da prokune smokvu i da se ona osuši. Pa još povrh toga, u smislu prave gluposti: učenici se dive njegovoj moći! Ne uočavaju iracionalnu i duhovnog učitelja nedostojnu reakciju, već – nedostojna reakcija izaziva divljenje.
Rekoh, ima tih paradoksa “na svakom koraku”, nisu nam ovde oni tema… Ipak, uzgred još dva…
Jevanđelje po Mateju, takođe iz propovedi na Gori, V, 25: “Miri se sa suparnikom svojim brzo, dok si na putu s njim, da te suparnik ne preda sudiji, a sudija da te ne preda slugi i u tamnicu da te ne vrgnu”.
Dakle, ti ne treba da se miriš sa suparnikom zbog pravde, dobrih dela i mirne savesti pred Bogom, već – da ne bi dospeo u tamnicu. Pa to i nije duhovni savet! To je banalni zdravorazumski savet koji će ti dati svaki običan, neduhovni čovek!
Ili, V, 22: “A ja vam kažem da će svaki koji se gnjevi na brata svoga ni za što, biti kriv sudu; a ako li ko reče bratu svome “raka”, biće kriv sinedrionu, a ko reče: “Budalo!” biće kriv paklu ognjenom”.
Dakle, “ekspresno” – ideš u pakao ako kažeš, iznerviran, bratu “budalo”. Možda si bio celog svog života pravedan, takoreći bezgrešan, ali ta jedna reč koja ti možda nehotice izletela iz usta, odvodi te direktno u pakao. Naknadno kajanje i izvinjenja ne važe! Bar po ovom Isusovom objašnjenju. Isus može u afektu da bičem isteruje iz hrama trgovce i stoku, da pretura stolove, da proklinje smokvu, ali ti, običan čovek, nemaš prava na Božje razumevanje da neke reči izgovoriš u afektu, iako se možda posle toga pokaješ zbog njih.
Itd, itd, itd!

6. Konkretizacija...
Pa... da vidimo kako sve ovo naizgled „filozofiranje“ ili teoretisanje o odnosu iluzija i realnosti konkretno izgleda na sada nam najaktuelnijem planetarnom primeru: na pandemiji coronavirusa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: ned jan 24, 2021 9:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 24, 2017 11:07 pm
Postovi: 116
Veoma mi prija ovo, zahvalan sam sto se desava pogotovo jer znam da koincidencije ne postoje. Pratim sta pises, medjutim treba mi vremena za procesuiranje pa i vremena da se porazmisli nakon toga..

Citat:
4. Kako ćemo se snaći, ukoliko želimo, „među javom i med' snom“?
Iluzionista može Budnome da kaže da ima iluzije ili greške u percepciji/rezonovanju, Budni to isto može da kaže iluzionisti.
Kako da posmatrač „sa strane“ zna ko je u pravu?
Dosta jednostavno!
A) Iluzionističke konstrukcije su LAŽ, iluzija, obmana.
Takva konstrukcija ne može da bude KONZISTENTNA, sa međusobno dobro povezanim delovima, elementima.
Ona mora da ima „pukotine“, „šavove“ po kojima „puca“ (videćemo konkretno šta to znači ili kako izgleda).
B) Iluzionistička konstrukcija je krcata paradoksima, protivurečnostima.
Čak paradoksi pre padaju u oči od „pukotina“ u konstrukciji.


Ja sam muke mucio jos kao klinac s ukucanima, nalazivsi pukotine i ne nailazivsi na konkretne odgovore od roditelja, i redom svih nakon toga. Najveca finta je da i po "pravilima" i zakonima ovog svijeta kojeg vecina smatra stvarnim, on nije toliko stvaran. I upravo bilo kome kad probas da ukazes na to, odma neka vrsta agresije, blok, napad na tebe i na kraju klasifikacija - lud.

Citat:
3. „Realnost“ iluzionističke konstrukcije.
U ovom preklapanju – iluzionistička konstrukcija (ili „priča“) je potpuna realnost za iluzionistu.
U skladu sa tom realnošću on i deluje.
I razmišlja, ima stavove, doživljaj i shvatanje sebe...
Ako pokušate da mu ukažete na iluzionizam, da ga raskrinkate – izazvaćete otpor.
Ili ćete ga razbesneti, ili će vam ignorisati vaše pokušaje.
Na svaki pred njega „bačeni“ raskrinkavajući argument – odgovoriće vam iluzionističkim protivargumentom.
Kako god da ga „bacite“, kao mačka – uvek će se dočekati na noge.
Na svojoj iluzionističkoj konstrukciji zasniva svoj integritet ličnosti, i otuda takva grčevita odbrana iluzionistiučke konstrukcije.
Poznato je iz psihološke literature: čak šizofreničari mogu da budu izuzetno inteligentni u svojim misaonim konstrukcijama kojima opravdavaju ili brane svoje iluzionističke konstrukcije.


Ovo me je ponukalo na duboko razmisljanje...sta ako ovo moze da se aplicira i na nas? Mozda i ovo sto mi radimo, radimo samo misaone konstrukcije? A sve u svrhu dozivljaja i shvatanja sebe...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: ned jan 24, 2021 9:42 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 24, 2017 11:07 pm
Postovi: 116
Citat:
6. Konkretizacija...
Pa... da vidimo kako sve ovo naizgled „filozofiranje“ ili teoretisanje o odnosu iluzija i realnosti konkretno izgleda na sada nam najaktuelnijem planetarnom primeru: na pandemiji coronavirusa.


Vezano za konkretizaciju i na tvoje pominjanje Energije, mogu da kazem da sam vec u prvim danima proglasavanja pandemije vidio i smijao se saznanju, a to je da je neko uspio da cijeli svijet od 7 milijardi ljudi nagoni da izgovaraju/misle o istoj rijeci/stvari/subjetku u istom momentu: koronavajrus, koronavajrus, koronavajrus....

Nakon nekog perioda, shvatio sam da smo mi ti koji smo bili kljucni igrac u ovome da postane realnost. Mi smo najvise doprinjeli da je to stvarnost, a potvrdu sam dobio sad zadnje sedmice decembra kad su objavili vijest da napada novi novi koronavirus is Britanije. Poenta je da su opet uradili istu stvar, samo sto su sad jos jaci a mi kao masa slabiji, jer ovog puta je bilo dovoljno (teoretski, ne bih ulazio u to sta se stvarno desava niti je moguce doci do apsolutne istine) da neko klikne enter ili kaze 'sad' i da svi mediji svijeta(koji su udruzeni, eto cisto da napomenem) objave vijest: "Novi soj koronavirusa krenuo is Velike Britanije". Ovoga puta, u samo par sati je to postala realnost, jer smo svi tog dana procitali vijesti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pon jan 25, 2021 4:18 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Dobar podsetnik za (pod)temu: uloga savremenih medija u hipnotisanosti iluzijama; kako su mediji refleksi javnog mnjenja i kako ga, interaktivno, kreiraju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pon jan 25, 2021 4:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Realnost i paradoksi u iluzionističkoj konstrukciji sa pandemijom
Ili: Coronavirus kao katalizator


Iluzorna konstrukcija ili priča ne može da ima „prođu“ ako nema realno jezgro ili realne segmente.

I tek oko njih mogu da se pletu niti, bogata paukova mreža iluzija.

U slučaju pandemije coronavirusa...

Realno je:
- da se radi o virusu koji se brzo širi, toliko brzo da je skoro pa bacio na kolena zdravstvene sisteme nekih najrazvijenijih zemalja;
- da virus može da izazove teške zdravstvene komplikacije, obostranu upalu pluća, itd;
- da veliki broj ljudi u svetu u kratkom roku umire, imamo vesti iz nekih zemalja o „prebukiranim“ mrtvačnicama i krematorijumima.

Međutim...!

Pogledajmo sad paradokse koji otkrivaju iluzornu priču.

1. Uz sve te apokaliptične scene sa slikama o prepunim bolnicama u kojima ljudi leže po hodnicima, o „prebukiranim“ mrtvačnicama, itd – ispada da je u svetu opšti postotak smrtnosti isti kao i prošle godine, odnosno: smrtnost od coronavirusa je ispod 1%, što je sasvim-sasvim nedovoljno da bi se govorilo o pravoj pandemiji. U Srbiji, na primer, oko 100.000 ljudi godišnje umire od malignih i srčanih oboljenja, što se percipira kao normalno, a do marta će biti samo (neumesno je reći „samo“, ali – takav kontekst je u pitanju) oko 3.000-4.000 onih za koje se računa da su umrli od covid-a, a to se doživljava kao apokaliptično. Postoji i neka analiza za SAD: za koliko je ove godine povećan broj umrlih od covid-a, za toliko je smanjena smrtnost od drugih oboljenja.

2. Usled ubrzanih dešavanja – ne rade se obdukcije umrlih koji se podvode pod „covid“, dodatno i SZO nalaže specijalne uslove za ovakve obdukcije. Što znači da je realno procenat smrtnosti i mnogo manji od zvaničnih podataka, dovoljno je da je neko „uzgred“ bio pozitivan na coronavirus, pa da se računa da je od njega i umro.

Vakcine i vakcinisanje su posebne i posebno zanimljive „pukotine“ i paradoksi u ovoj iluzornoj planetarnoj priča.

ALI ŠTA OČIGLEDNO ISPADA KAO REALNO JEZGRO U ILUZIONISTIČKOJ PRIČI O CORONAVIRUSU?
CORONAVIRUS JE U CELOJ OVOJ PRIČI SA STATUSOM – KATALIZATORA!
Katalizator je hemijska supstanca koja se dodaje hemijskoj reakciji da bi je ubrzala.
CORONAVIRUS SAMO UBRZAVA ENRGETSKE TOKOVE U ORGANIZMU!
Jasno kao dan!


Zato se opasnost od coronavirusa ključno vezuje za čovekov IMUNITET. Sa jačim ili dobrim imunitetom i stariji lako prebole coronavirus (bilo je tih popularnih vesti i o skoro stogodišnjacima koji su lako prošli sa ovim virusom), a sa lošim imunitetom stradaju i mlađi ljudi.

A imunitet je povezan sa našom energetikom, energetika sa Ravnotežom, i tako smo u krugu ove teme...

Rusi su usavršavali aparat za snimanje aure, bioenergetskog polja kod čoveka (ne znam koliko su u tome odmakli). Na osnovu takvih snimaka u nekim slučajevima bolest može da se vidi, predvidi i nekoliko meseci pre nego što počne fizički ili somatski da se ispoljava, pre nego što zvanično i može da se konstatuje.

O ČEMU SE RADI?

Bolesti nastaju kao posledice poremećaja energetike, kao posledice energetskih deficita, aktuelnih ili nasleđenih.

Na osnovu stanja energetike može u nekim slučajevima da se predvidi kuda vektori nekih energetskih tokova vode, tj. u vidu kakvih bolesti će se ispoljiti ili ispoljavati.
Dakle, coironavirus samo ubrzava te tokove, tako da bolest koja bi se ispoljila za možda koju godinu i dovela do komplikacija – „ide“ sada, ranije, ubrzanije...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pon jan 25, 2021 8:22 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Funkcija pandemije coronavirusa kao SUŠTINSKI planetarne iluzionističke konstrukcije

Dakle, jedan od momenata iluzionističkih konstrukcija je da moraju da imaju u sebi i realistične momente, jezgro ili segmente, da bi uopšte mogli „hipnotizerski“ da deluju na Masu.
Ipak pripadnici Mase „nisu toliko ludi“ da kao realnost prihvate 100% izmišljotinu.
I jasno je da iluzionističko u iluzionističkoj konstrukciji mora da bude u „kritičnoj masi“, dakle, preko 50% (grubo-orijentaciono govoreći), da bi se uopšte moglo govoriti o iluzionističkoj konstrukciji.

Već su u prethodnom tekstu nabrojani realistični momenti u pandemiji coronavirusa.
Zašto je ova pandemija GENERALNO POSMATRAJUĆI iluzionistička konstrukcija?

JER OČIGLEDNO NIJE VIRUS „KORONA“ SMRTONOSAN SAM PO SEBI!
Da je tako – umirao bi svako ili bar većina onih koji se njime zaraze.
A, kao što je spomenuto, smrtnost je ispod 1%, čak francuski virusolog K. Peron navodi podatak od 0,05%.

Dakle, coronavirus je katalizator koji ubrzava loše telesne procese kod onih koji već imaju slab imunitet ili teže zdravstvene probleme.
Što znači da bi trebalo TAKVIM osobama posvetiti maksimalnu pažnju u zaštiti i zdravstvenoj pomoći.

A coronavirus je sam po sebi predstavljen kao apokaliptička pošast.
I tačno je da mediji obilato doprinose stvaranju takve poluapokaliptičke atmosfere.

Zašto je stvorena ovakva planetarna (polu)iluzija?
Mi ne znamo ko su iza planetarne „Scene“ „Reditelji“ koji pokreću ceo ovaj proces, da li su oni sa dobrim ili zlim namerama, da li oni koji ovde na „Sceni“ deluju (jedan od njih je često navođen – B. Gejts) – deluju sa zlim namerama koje su suštinski u funkciji „Čišćenja“ uoči nastupanja Novog doba...
To su nam nepoznanice.

Ono što iz ove naše perspektive jasno „čitamo“ je da je ova SUŠTINSKI iluzionistička konstrukcija sa pandemijom u funkciji sledećeg „poteza“ – VAKCINE I MASOVNE VAKCINACIJE.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pon jan 25, 2021 10:52 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Čitanje duhovnih/metafizičkih dela – čitanje Života

1.
Na temi o Gurđijevu neki podsticaji u vezi sa ovom temom...
Pomalo se ubacuje kao intermeco u glavnu temu.
Mada... sve je to povezano...

2.
Čitanje duhovnih/metafizičkih dela (tekstova, u naše doba – praćenje internet-formi).
Sticanje saznanja iz ove/ovih oblasti.
Upoznavanje sa dobrim/najboljim idejama.

3.
U sferi duha znanje nam nije od velike pomoći.
Tj. nije od ključne pomoći.
A jeste od neke pomoći.

4.
Jeste od pomoći – ako nam daje metodološko-praktična uputstva kako da poboljšamo sebe.
Kako da pročistimo i unapredimo svoju percepciju i rezonovanje.
I jeste pomoć kao podsticaj za lično promišljanje ponuđenih ideja, koncepata, saznanja.

5.
Opet i opet – suočavamo se sa GENERALNIM pitanjem Iluzije/iluzija.
Deset velikih duhovnin autoriteta, a svi sa različitim tumačenjima i teorijama.
A svi tumače jedno te isto: istu ovu Realnost u kojoj smo.

6.
Da je svi vide bez katarakte Iluzije/iluzija – videli bi suštinski isto ili slično.
Valjda je logično?!
A KOME ONDA DA VERUJEMO?!

7.
Nikome od njih u potpunosti!
Već – SEBI!
U redu je da prihvatamo njihove tzv. konstrukte i pojmove, uglove posmatranja.

8.
Ali... Moramo da se naučimo da sami čitamo Život.
Ideje iz literature mogu da nam budu oslonac i inspiracija dok ne „progledamo“.
Kad progledamo – možda bude mnogo podudarnosti iz onoga što sami čitamo iz Života i onoga što čitamo u literaturi.

9.
Kako se svi u ovoj sferi budemo više slagali u onome što vidimo/čitamo – značiće da sve više „ovoja“ Iluzije/iluzija spada sa percepcije/rezonovanja svih nas.
Time se pojačava i naša sinergija.
To znači i pojačavanje moći svakoga od nas pojedinačno, koji smo sa tim zajedničkim fokusom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: uto jan 26, 2021 10:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
„Šta da se (duhovno/metafizički) radi?“ (Černiševski)

1.
Na jednoj strani, svakako, bitna nam je duhovna/metafizička metodologija.
Šta i kako da radim, da bih ostvarivao pomake u svesti?
Što je povezano sa:
a) razgradnjom programa koje nosim u sebi,
b) oslobađanjem od iluzija koje imam (u našem slučaju – od duhovnih iluzija).

2.
To su aktivnosti/postupci/metode koje svako od nas za sebe, „sa“ sobom izvodi.
Prazne priče sa duhovnim školama, seminarima, itd. ovde bih zaobišao.
Postoje duhovne/metafizičke aktivnosti, u nekom smislu i vrsta metodologije, u kojima smo upućeni jedni na druge.
Ili bi bilo poželjno da smo upućeni jedni na druge.
Koje zajednički izvodimo.
Koje bi bilo poželjno da zajednički izvodimo.

3.
U naše doba za tako što imamo na raspolaganju savremenu tehnologiju i internet.
Što bi nam tzv. duhovni učenici iz nekih ranijih vremena rekli: „Blago vama!“.
No, „hvala Bogu!“, u Karantinu-Paklu-Zatvoru ništa nema „za džabe“.
Na ono što vam/nam može biti od 1% koristi – nakače se opasnosti i manipulativnih mogućnosti sa 99%.
Pa su tako (skoro) sve forme međusobnog povezivanja ljudi, ako ne u potpunosti, a ono dobrim delom – pretvorene u džungle i u informaciono smetlište.
A tu su dodatno i mogućnosti nadfizičkih uticaja kojih nesumnjivo ima, a koje su nam prosto transcendentne.

4.
Forma koja se meni, u celoj ovoj konfuznoj i složenoj situaciji, a i na osnovu iskustava koja sam tokom godina sticao, čini kao najbolja moguća – upravo je ova, tj. tzv. FORUM(I).
Blog i portal, sa postavljanjem tekstova, su „statični“. Itd.
Forum, čini mi se, omogućuje najživlju interakciju i komunikaciju.
No, tu je sad ono što sam spomenuo u vezi sa opasnostima ili - u KPZ-u ništa nema „za džabe“, plus gratis transcendentni uticaji.
Od pre desetak godina sam pratio forume, u osnivanju jednoga od njih (u Srbiji) indirektno i učestvovao.
I? Dešavalo se tu bukvalno sve i svašta! Od „podmetanja“ „trojanskih konja“, ljudi koji su zalazili na forume da bi „zamajavali“ i „spamovali“, do gomilanja svakakvog materijala/informacija...

5.
Pre tih desetak godina – na forumima se učestvovalo sa dosta Energije.
Da, svako je sledio svoje impulse, ne-svesno ne-dobronamerne, ali – učestvovalo se dosta ažurno i posvećeno.
Pritom su očigledno tekli naznačeni negativni procesi: sa skoro pa geometrijskom progresijom gomilanje materijala/informacija (eto nekih iluzija: gomilanje znanja, znanje će nas osloboditi, itd), kao i iscrpljivanje i odustajanje bar onih koji su imali najbolje namere i potrebe sa učestvovanjima u radu foruma.
Pritom je, posebno poslednjih godina „išao“ osetnije i proces planetarne Entropije ili Doba Restrikcije...
Te imamo rezultantu: forumi su zamrli, ljudi su se „istutnjili“ sa onim što imali „za reći“, neki (forumi) se pretvorili u „pustinje“, neki bukvalno zaključani...
E sad...! Koliko je to loše, toliko je u nekom smislu i dobro.
Situacija se raščistila i ko je izdržao „test“ vremena – izdržao ga je.
Dakle, nije slučajno, ili ne zato što mi je dosadno u životu, da sam se vratio „Galaksiji“ (posle šest godina). U nekom novom pokušaju...

6.
KAKO JA VIDIM NEKAKVU NOVU, ili potencijalnu novu, FUNKCIJU FORUMA (za duhovnost/metafiziku)?
Već sam u prethodnom tekstu malo objasnio naš odnos prema duhovnoj/metafizičkoj literaturi i autoritetima u njoj.
Nije stvar u tome da nam oni ponude Viđenje i Budnost, koje ćemo mi da IMPLEMENTIRAMO (impalntiramo?) u svoju svest.
Već u tome da nam njihova Viđenja i Budnost, opisi, ideje, koncepti, itd. – budu inspiracija za promišljanje, za preispitivanje, „poligon“ za vežbanje u snalaženju, u sebi/sa sobom, u životu, u duhovnosti/metafizici, itd.
A TO PODRAZUMEVA JEDAN „DEBELO“ AKTIVAN ODNOS!
Ne PUKU INTERPRETACIJU tuđih ideja, koncepata, objašnjenja, pa makar poticali od naj-naj-autoriteta u ovim oblastima.

Već NAŠE (aktivno) promišljanje, kritičko promišljanje, preispitivanje svega toga, sveg tog, da kažemo – duhovnog/metafizičkog nasleđa.
Da podsetim: kritičko mišljenje ne treba mešati sa kriticizmom, sa nekakvim neargumentovanim, nezadovoljničkim negiranjem. Kritičko mišljenje u pravom smislu znači: a) nastojanje da se dopre do suštine nečega, b) nastojanje na sagledavanju i dobrih i loših strana, c) davanje predloga, s tim što se oni uglavnom na osnovu uočavanja onoga što je loše podrazumevaju.

7.
Već sam objasnio: mi iluzionističke, ili (kako sam označavao drevna duhovna dela) „podvaldžijske“, manipulatorske konstrukcije možemo da raskirnkamo: a) uočavanjem „pukotina“, nekonzistentnosti, u konstrukciji, b) uočavanjem paradoksa, protivurečnosti.
Garantujem – nema duhovnog/metafizičkog dela, učenja ili teorije koji su bez toga!
Što znači da mi JOŠ UVEK NEMAMO delo/teoriju/učenje koji su odraz nekakvog potpunog Viđenja ili potpune Budnosti za Iluziju/iluzije.
Već su se njihovi „nanosi“ (Iluzije/iluzija) makar koliko „uvlačili“ u svako duhovno/metafizičko delo/teoriju/učenje.
Nezavisno od toga da li ova moja konstatacija „pije vodu“ ili ne – bilo koje duhovno/metafizičko delo/teorija/učenje, tj. bilo koji/kakav tekst iz ove oblasti, treba da nam budu poligoni ili tereni za naše sopstveno duhovno-misaono kaljenje. Jer bar u jednom delu svesnost znači i shvatanje...
A to kaljenje znači i vežbanje u uočavanju ili raskrinkavanju Iluzije/iluzija, te misaoni NAPOR na putu ka Buđenju (mada, naravno, ono podrazumeva i mnoge druge dubinske procese).

8.
Na drugoj strani – takva zajednička aktivnost značila bi formiranje nekakve, kakve-takve, makar skromno rudimentarne sinergije.
Koja obostrano ojačava, "projekat" i "zajednicu", kao i svakog učesnika.
Dakle, ne samo korist u nekom, da kažemo – bukvalno fizičkom smislu, kroz upoznavanje sa nekim idejama za koje nismo znali, već – u skrivenijem smislu sa zajedničkim fokusom na duhovnim/metafizičkim ciljevima.
Princip sinergije, zahvaljujući kojoj Masa ima ogromna moć. Naravno, Masa, sa fokusom na održavanju/ojačavanju KPZ-Iluzije i „pomoćnih“ sitnijih iluzija.
Ali, princip sa zajedničkim fokusom je isti...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: sri jan 27, 2021 9:59 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Energija, Iluzija/iluzije, sangejzing kao iluzija/podvala

1.
Pre („prave“) teme „Sinergija i Energija“ – neka skoro pa uzgredna, ali bitna razjašnjenja, kao uvod u tu temu/post...
Već spomenuh: velikim početnim slovom pišem (kao i inače što se često piše u duhovnosti/metafizici) pojmove nadfizičkog značenja.
U ovom slučaju imamo, na jednoj strani, fizičke vidove energije (toplotna, električna, itd.).
Na drugoj „nevidljivu“ nadfizičku Energiju. (Uslovno nevidljivu, jer i mnogi fizički vidovi energije nisu vidljivi, osim uz aparate.) Od nje bi trebalo da SUŠTNSKI I DUBINSKI zavisi život, ona suštinski i dubinski održava u životu naše biće, izvan ili iznad održavanja fizičkog tela, koje je ipak, budući materijalno, vezano za fizičke vidove energije, koju dobija preko hrane, ali i drugih vidova energije koji su neophodni kao spoljašnji uslovi postojanja tela.
Otkuda znamo da postoji i ta nadfizička Energija i da je baš ona suštinska za postojanje našeg bića?
NE ZNAMO! O tome možemo da izvodimo indirektne zaključke, po raznim energetskim dešavanjima, posebno iz iskustava na granicama preteranog opuštanja i preteranog naprezanja, kao i na komplikovanoj liniji Ravnoteže. Prosto je mudro da duboko intuitivno dozvoljavamo pretpostavku o ovoj Energiji.

2.
Nije li Energija, u naznačenom smislu, isto što i istočnjački koncept o prani?
Može da bude, sasvim ili u nekom smislu, ali – ne bih ih mešao.
Ja sam na svom blogu u priličnom broju tekstova ukazivao na iluzije/podvale (i dokazivao ih) u drevnim duhovnim delima, te ni konceptu o prani ne verujem, kakve „pukotine“ zjape u tom konceptu može se lako pokazati na bilo kojem tekstu u kojem se o njoj govori.
U KPZ-Ambijentu manipulacije, zasnovane na iluzijama, su sveprožimajuće.
Zato je za mene znak mudrosti da se ne oslanjamo bespogovorno ni na jednu teoriju/učenje/koncept, a da iz svakog prihvatamo sve ideje koje su nam prihvatljive.
Radije se oslonimo na svoje nekakvo duhovno čulo, na intuiciju, na plodove svog ličnog promišljanja... Pa i da mnogo pritom grešimo – kad-tad izaći ćemo na svoj sigurni put uz ovakve orijentire („putokaze“).

3.
Dakle, sveobuhvatna planetarna (KPZ-)Iluzija i njene sitnije, pojedinačne, uslovno – fizičke iluzije...
Čak i nije suština u tome što verujemo u iluzije kao u realnost, što ih doživljavamo kao realnost. U nekom smislu to može da bude I ZABAVNO, kao što nam može biti zabavno da stavimo virtuelne naočari...
PRAVI PROBLEM JE U ENERGIJI (Energiji)!
Kada imamo dovoljno Energije na raspolaganju: hipnotisanost iluzijama može da bude skoro pa zabavna.
Kada je nemamo dovoljno na raspolaganju – ILUZIJE SU KAO FANTOMI koji nam je tako isisavaju, da vode gašenju našeg bića.

Čak i pitanje Zarobljeništva (uz iluziju Slobode) ima dve dimenzije, kada imamo dovoljno Energije na raspolaganju, i kada je nemamo.
Spomenuo sam (a to treba da bude malo šire objašnjeno) da se sada nalazimo u Dobu Entropije ili Dobu Restrikcije, pandemija se samo nadovezuje ili je samo jedan od mehanizama koji je povezan sa Entropijom/Restrikcijom.
ZATO SADA ILUZIJE IZBIJAJU U PRI PLAN, KAO FAKTOR OD ŽIVOTNOG ZNAČAJA, od značaja za naše biće, dakle – više od značaja za naše telo.

4.
Zašto u ovom kontekstu spominjem sangejzing?
On može da nam bude jedan od indirektnih pokazatelja ili upućivača na Energiju.
Ne samo sangejzing, nego i brojni slučajevi u kojima su ljudi u dužem periodu preživljavali bez hrane. Što pokazuje da telo presudno nije vezano za fizičke vidove energije, koja se dobija preko hrane. Dakle, kada je sangejzing u pitanju – imam u vidu varijantu u kojoj se praktikuje potpuna apstinencija od hrane.
Pa, kad smo već kod sangejzinga, evo da se osvrnemo na njega kao na jednu od duhovnih iluzija. A i inače jedan od ciljeva nam je uočavanje/shvatanje raznih iluzija, posebno u duhovnosti.

5.
U prelaznim, da kažemo – razumnijim varijantama, kao praksa koja je usmerena na neke energetske benefite za telo, sangejzing je u redu. Da li baš uistinu u tom smeru on presudno pomaže ili ne, ostavimo po strani.
Uzmimo ekstremnu varijantu (a na ekstremima se nedostaci u nekoj pojavi najlakše uočavaju) – „ishranu“ SAMO Sunčevom energijom, dakle – potpuno ili skoro potpuno nekorišćenje hrane. Verovatno su mnogima poznati takvi slučajevi, počevši od, čini mi se, jednog od „utemeljivača“, H. R. Maneka.
Koji je cilj praktikovanja ovog vida sangejzinga? U smislu nastojanja da zađemo u suštinu, ostavljamo po strani njihove priče.
Ciljevi: a) da se stekne, ima, demonstrira izvesna vrsta moći, b) da se preko sangejzinga ostvaruju neki pomaci u duhu, u rastu svesti.

6.
Neka vrsta moći?
Zaista, ako pogledamo – koliko Energije/energije i vremena, koliko aktivnosti i udela u društvenim aktivnostima zauzima briga o hrani, široki spektar „logističke podrške“ proizvodnji i konzumiranju hrane, itd.! Sve se u društvu bazično vrti oko hrane, hrana se doživljava kao osnova života, Glad je jedan od jahača apokalipse, itd.
U potpunosti ne zavisiti od tog ključnog faktora – zaista se opravdano može doživljavati kao osećaj moći. Ili kao ILUZIJA moći.
Duhovna dimenzija sangejzinga je već naivnost za predškolski uzrast, suvišno je i osvrtati se na nju.
Prihvatljiv mi je Ra-koncept (mada mi je on sam podvaldžija/manipulator) o kompleksu telo-um-duh.
Rešavanjem jednog problema tog „trojstva“ – ne rešavamo probleme celog kompleksa. Sloboda u domenu jednog od ta tri elementa – ne znači slobodu celog kompleksa.

7.
Na čemu se zasniva sangejzing-iluzija?
Kao i mnoge druge - na mešanju suština i marginalija, one su prosto u percepciji/rezonovanju zamenile mesta.
Mi imamo telo postojećeg „dizajna“.
To je njegova PRIRODNA GRAĐA ILI KONSTELACIJA.
Telo ovakve građe ima svoje zakonomernosti u funkcionisanju.
Te zakonomernosti su, ZA SADA, vezane za uzimanje i varenje hrane. Alfa i omega postojanja našeg sadašnjeg tela. (Da li će i kako ono da evoluira – to je priča „iza sedam mora, i sedam gora“...)
HARMONIČNO FUNKCIONISANJE TELA NE ZAVISI OD TOGA DA LI ĆEMO DA UZIMAMO ILI NE UZIMAMO HRANU!
ZAVISI OD STANJA NAŠE ENERGETIKE ILI OD NAŠE RAVNOTEŽE.

Primeri ljudi u devetoj, desetoj, jedanaestoj deceniji života, a sa zavidnom vitalnošću: npr. Indijac koji je u 104-oj godini trčao svoj redovni maraton, baka koja sa 90 i nešto radi sve gimnastičke vežbe, itd.
DA LI SU NAM PRE ZA UZOR ONI, ILI NEKI OD PRAKTIKANATA SANGEJZINGA (u varijanti bez konzumiranja hrane), a koji izgledaju, što narod kaže – „kao živi leševi“?! A nije stvar u tome kako izgledaju, već što takav izgled, opravdano možemo da povezujemo, verovatno odražava njihovo nezavidno psihofizičko stanje.

8.
Ako se oslonimo na koncept o kompleksu telo-um-duh, kao dosta prihvatljiv, jer međusobne veze i interakcije i sami možemo da uočavamo – onda je jasno da paralelna briga o svakom „članu“ kompleksa donosi prave rezultate, pravi duhovni „bingo“. Od koje nam je koristi, na primer, atletsko telo uz skoro pa atrofirani um, a o duhu i da ne govorimo? Itd.
A tek ako u središte trougla telo-um-duh postavimo Energiju i Ravnotežu: dobijamo neke od suštinskih elemenata za snalaženje u ovom svetu.
Da njima dodamo i snalaženje u iluzijama. Sangejzing je svakako jedna od njih...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: čet jan 28, 2021 8:14 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Doba Entropije/Restrikcije - pisanje/čitanje/mišljenje

1.
Prilagođavanje vremenu i promena stila.
Pisanja/mišljenja. I čitanje oba.
Deluje bezveze, a sve povezano.
Kad se bolje pogleda.

2.
Otkad smo u Dobu Entropije/Restrikcije...?
Odavno jesmo.
A otkad, ne sećam se.
Jer mi to precizno i ne možemo da uočimo.
Ali poslednjih godina...
I 2020-e, a tek poslednjih meseci – baš-baš!
Manje Energije na raspolaganju.
Haos u procvatu.
Na sve strane.
U nama, oko nas.

3.
„Inspiratori i nalogodavci“?
Bogovi Paraziti-Zlotvori?
Što bih ja rekao, jer tako im odavno tepam.
Ili Gospodar(i) Matrixa.
Što bi neko/neki drugi rekli.
Garantovano ne!
Ovo je nesagledivo širi kosmički proces.
Izvan njihovih ingerencija.
Proces...
Koji će i njih same da „opari“, „opeče“, „sprži“.
Garant!
Ovo je na delu stara priča.
O smeni kosmičkih ciklusa.
Priča k'o priča.
Da nije ovih dešavanja...
Čiji smo iznutra sudionici...
Pa da i ne hajemo.

4.
Entropija/Restrikcija nalažu...
Bar onima koji nastoje na Mudrosti.
Da pređu na režim Hibernacije.
Štednje Energije.
Nešto, što nije životni prioritet – odbaciti.
U nečemu ići „na ler“.
Odmarati se i opuštati što više.
Pa zamislite medveda...
Koji, umesto u tzv. zimskom snu – jurca po planini!
Oni koji ne shvataju, intuitivno, Entropiju/Restrikciju/Hibernaciju...
Koji se ne prestrojavaju u skladu sa njima...
Liče upravo na takvog medveda.
Koji bi terao, terao, pa kolabirao.

5.
Hibernacija u pisanju/čitanju/mišljenju?
Usredsređivati se na suštine.
Na bitno, na nivo opštijeg.
Bataliti detalje i detaljisanja.
Pa kojem budnijem duhu nije mučnina?
Od miliona detalja...
Prostrujalih kroz svest.
Svih ovih prethodnih godina.
Bataliti šire argumentacije.
Što reče, čini mi se, Ajnštajn...
Onome ko u nešto veruje...
Nisu potrebni dokazi.
Onoga ko ne veruje...
Dokazi neće privoleti da veruje.

6.
Zato se i ja prestrojavam...
Na „laganica“-stil...
Lakše meni za pisanje...
Lakše eventualnom čitaocu.
Nizanje teza...
Kraćih iskaza...
A što ne smeta da oni budu orijentiri.
Ili podsticaji za promišljanje.
Ko je voljan za to.
Kome je potrebno šire objašnjenje neke teze...
„Tu smo“.
Kome teze „ ne piju vodu“...
Mudrije je da ne polemišemo...
Da obostrano ne gubimo Energiju.

7.
Stil koji imitira jezgrovite tzv. mudre izreke?
Uspešno, bezuspešno, nebitno.
Poznate drevne kineske, „Tao Te Đing“, itd.
U redu su one, ali... sve ima svoje.
Jezgrovit iskaz...
Ma koliko da ima komprimovano značenje...
„Pati“ od neodređenosti i nedorečenosti.
Logično!
Ipak... jedna jedina rečenica...
I vi u nju sabijete značenje deset rečenica?!
Kao što rekoh...
Više imaju smisla kao teze...
A mudrost Hibernacije takav stil prosto nalaže.

8.
Dakle, ne samo pisanje, već i – mišljenje i čitanje.
U oba dolazimo do fokusa na bitnom, na suštinama.
Do eskiviranja gubljenja u detaljima/detaljisanjima.
Oba postupka znače štednju Energije.
Mada mi, navikli na čitanje/pričanje do iznemoglosti...
Tu vezu i ne uočavamo.
Opisaću kasnije...
Kako fokus na suštinama/ključnim rečima...
Može da bude svojevrsna mala metoda.
(Mada nerado koristim tu izanđalost...!
Da kažem i iluzionističko/manipulatorsku sintagmu!
„Duhovne metode“.)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: čet jan 28, 2021 11:16 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Podvaldžijska/manipulatorska duhovna metodologija

1.
Podvaldžijska – moj termin sa bloga.
Takoreći stručno-duhovni termin.
A duhovna metodologija...
Kao skup metoda u nekoj oblasti...
Ne neka tamo duhovna metodologija...
Već sva postojeća.
Po mojoj proceni i iskustvu.
Ako ne baš bukvalno svaka metoda.
I sve u metodologiji...
A ono sve koje su „frekventnije“ – da.

2.
Valjda mi ima tri decenije.
Čitanja svega i svačega.
Isprobavanja...
Ne baš svega i svačega.
Ali dosta toga glavnijeg.
U duhovnosti/metafizici.
Iz svega toga skupa.
Proizilazi zaključak.
O iluzionističkim metodama.
Iluzije duhovnih metoda.
Iluzije duhovnog napredovanja.
Pomoću njih.
Ne znači da one UOPŠTE ne pomažu.
Ali SIGURNO ne ni onako i onoliko...
Koliko se misli/umišlja.

3.
Nisam se upuštao...
U očigledne duhovne smicalice.
Što da gubim vreme, ako ih jasno „čitam“...
Na primer: EFT-lupkanje/tipkanje/tapkanje.
Ili hooponopono-zamajavanje.
Ne vladam sobom, ali zato...!
Mogu da spašavam ceo svet!
Pa to ni Napoleonu nije padalo na pamet!
Hajde osvrt na dve možda glavnije. Metode.
Istočnjačka egzotika i pikanterija.

4.
Meditacija.
Možda mi je trajala 15-20 godina.
I bilo je tu izuzetno prijatnih stanja.
Vezanih za bezmisaonost.
Skoro pa minijaturna nirvana.
MEĐUTIM...!
Naravno da su velike muke.
Raskrinkati iluzije.
Ako verujete autoritetima.
I stereotipima Mase...
U ovom slučaju duhovne.
Nema šanse!

5.
Meditacija JESTE jedan vid opuštanja.
Pomaže osećaj da radite nešto...
Duhovno važno i efektivno.
Nešto što je utemeljeno u Masi.
Istočnjačkoj.
Pomaže da ustalite naviku.
Što može inače da bude problem.
Kada krenete sa nekim praktikovanjem.
Tu je i duhovni placebo.
Tolika svedočenja o čudesima.
O postignutim „kosmičkim svestima“...
O nekim specijalnim moćima...
A te moći mogu biti realne.
Osnova im je u sinergiji Mase.

6.
Međutim... meditacija...
Ako odbacimo ovoje mistike.
I utemeljenosti u Masi...
Šta imamo, dobijamo?
LIMB!
U hrišćanstvu: ni raj, ni pakao.
Predeo negde između.
Ovde: ni naprezanje, ni opuštenost.
Tj. imamo u meditaciji opuštanje.
Ali ne najdublje moguće.
Kao što joj se pripisuje.
Ne možemo ga imati nikako!
Sve dok imamo SUPTILNI NAPOR!
Bilo da je mantra, bilo fokus na bezmisaonosti.
Ili na „otpuštanju“ svih misli.
Suptilni, ali napor koji vam brani da potonete.
U najdublju opuštenost.

7.
Kako do najdublje opuštenosti?
SASVIM LOGIČNO!
BEZ IKAKVOG FOKUSA!
Sednete ili legnete.
Sa namerom da se opustite.
I PRITOM SEBI NIŠTA NE DIRIGUJETE.
Dopuštate da se dešava ono što se dešava.

Možda vam bude prijatno, čak izuzetno.
Možda vam bude neprijatno, čak jezivo.
Kako kad i ko zna zavisno od čega.
Svakakve misli, emocije, teška stanja.
ALI OBRATITE PAŽNJU!
Vi silazite u dubinu svog bića.
Sa najdubljom opuštenošću.
Teški, gadni sadržaji i stanja...
Ne izbijaju pritom iz nečijeg tuđeg bića.
Izbijaju iz vas/nas samih.
I ne možemo mi prekim putem.
U nekakvu „kosmičku svest“.
U nekakva uzvišena stanja.
A da nismo raščistili ili preradili...
Kroz izbijanje i smireno suočavanje.
Svu „tamu“ iz podruma svog bića.

8.
Naravno, paralelno sa tim...
Mi moramo da imamo napore...
Misaone i svakakve druge.
Na/ka svojim ciljevima.
Napore u promišljanju, osvešćivanju.
Sebe i sveta oko sebe.
Ali proces Čišćenja mora da ide.
Često vrlo-vrlo neprijatnim tokovima.
I primetićemo, možda ne baš dosta brzo...
Kako nam postupno sve postaje lakše...
Tj. sami sadržaji koji izbijaju – sve blaži.
A „pogled“, percepcija i mišljenje...
Sve „čistiji“, bistriji.

9.
Imamo donekle poznate „predele“ DNK.
Imamo ko zna šta u onih 95% DNK-"smeća".
I ko zna još kakve sve programe.
A mi praktikujemo mističnu meditaciju...
Možda poneku seansu dnevno...
I sve loše u sebi transformišemo.
Bezbolno, lako, kao čarobnim štapićem.
Bilo bi divno, da ne smrdi na iluziju!

10.
Kako je, dakle, došlo do podvale?
Sa meditacijom.
Na isti način, kao i druge podvale.
Sa drugim duhovnim metodama.
JEDAN SASVIM PRIRODNI MEHANIZAM!
Sedeti, žmureti, ćutati.
Dopustiti da se dešava šta se dešava.
Od njega se napravi veeelika „filozofija“.
Specijalna duhovna strategija i mistika.

11.
Ili – joga!
Duhovna propaganda i mistika.
U vezi sa njom.
Mislim da je još žešća i bogatija.
Praktikovao sam je nekoliko meseci.
I maltene od samog početka...
Usput se mislio i pitao se...
U redu...
Ja sad izvodim neke usporene pokrete.
Usporenost, ritmika, ustaljenost...
Svakako da me smiruju.
Ali... po čemu to baš ovi zadati pokreti...
Imaju neko specijalno dejstvo?
Što to ne bi bili bilo koji pokreti...
Koje ja sam izmislim?!
Pa, ako produžim tom logikom...
Onda je joga sve što radimo usporeno.
Ritmično usporeno.
I ako spremamo ručak.
I ako usisavamo prašinu.
Riljamo u bašti, peremo auto...
PA ŠTA TO ONDA ZNAČI?!
Jedan prirodni mehanizam...
Aktivnost uz usporene, ritmizovane pokrete...
Pretvoren je u iluziju veeelike duhovne metode.
Obezbeđen „logističkom podrškom“...
Stotinama kilograma tumačenja...
Te svakakvih vrsta i klasifikacija...
Da ti se zavrti u glavi.
Do nekih vrsta koje su prava pravcata parodija.
Parodija duhovnih metoda.
Na primer – joga smejanja.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Potreba za duhovnom sinergijom i komunikacijom
PostPostano: pet jan 29, 2021 12:38 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Opušteni/ritmizovani pokreti VS joga-iluzije

1.
Samo da malo dopunim priču...
O joga-iluzijama.
Dopuna - nekim momentima iz Realnosti.
Uzgred, zaboravih u prošlom tekstu...
Usporeni/ritmizovani pokreti.
Deo su prirode i prirodnog ponašanja.
Davno-davno pre joga-izmišljotina.
Ako pogledamo životinje...
Imamo one koje su „živčane“.
Na primer – neke vrste majmuna, ptica, itd.
Imamo one „naglašeno“ usporenih pokreta.
Na primer – kornjače, puževe, itd.
I dostojanstvene i samouverene životinje.
Sa ritmizovanim/usporenim pokretima.
U pravom smislu sa takvim pokretima.
Ali koje munjevito reaguju, kad zatreba.
Na primer – rod mačaka.

2.
Praktikovanje joge nije štetno, naravno!
Savremeno nervozno funkcionisanje „sto na sat“...
U redu je da se malo „razbije“.
Sistematskim praktikovanjem joge.
U nekom minimumu-minimuma...
Ta spoljašnja usporenost...
Može da ima unutrašnje odjeke, efekte.
I tu je kraj dosega praktikovanja joge!
Koliko neopisivo naivno...!
A istovremeno se odlično uklapa...
U priču o našim robovanjima iluzijama.
Izvodite joga-usporene pokrete...
Stanje energetike vam je užasno.
U „debeloj“ ste NeRavnoteži...
I postižete veličanstvene efekte!
Čak duboko duhovne efekte!
Iluzija efektivnosti.
Mogu da je potkrepljuju joga-uzori.
Ako su spontano u Ravnoteži.
Koja je uslovljavajući faktor.
Ritmizovanih pokreta.
A ne obratno.

3.
Iskustveno mi se potvrdilo „x-puta“...
Možete se naprezati, „na silu“...
Da izvodite usporene/ritmizovane pokrete.
Dubinsko jezgro naboja – ostaje, pa ostaje.
A ZANIMLJIVO JE BAŠ SUPROTNO!
Kada primenjujete Formulu Ravnoteže...
Kada zađete bar nadomak Ravnoteže...
Nadomak dobre energetike i stabilnosti...
Prelazak na režim usporenih/ritmizovanih pokreta...
DEŠAVA SE SAM OD SEBE, SPONTANO.
A VALJDA JE I LOGIČNO?!
Vi možete dodatno da se fokusirate.
Da budete prijatno usporeni.
Naravno, kada situacije dozvoljavaju.
Ali, i da se ne fokusirate...
Dobrim delom već i jeste u tom režimu...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 535 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz