Sada je: čet mar 28, 2024 9:20 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ko je napunio slanik?
PostPostano: sub jan 27, 2018 9:30 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet maj 28, 2010 6:56 am
Postovi: 87
Leto 2016-e godine, meseca maja na Djurdjevdan...

Imao sam majstora u kući, bravara, pravile se ograde na dve terase. Majstor Nikola mi je i ranije pravio neke metalne stpenice, bio mi je simpatičan, pa sam ga zato ponovo pozvao. Pomagao mu još jedan, više mu je bio drugar nego zaista radnik za ispomoć.

Tog dana na Djurdjevdan, došli su prvi put da rade ugovoreni posao posle više odlaganja kada će da počnu. Znate sigurno kako je to sa majstorima. Valda su zbog tih odlaganja i došli na praznik. Ne znam da li je majstor Nikoli bila taj dan kućna slava ili ne, uglavnom je Nikola kupio pečenje da obojica ručaju, za sebe i drugara pomoćnika. Pre nego su počeli da rade, zamolio me je da pečenje stavim u frižider, zbog vrućina tog dana.

Negde iza podneva, ne znam koliko je bilo sati, zatraži Nikola da mu donesem pečenje. I sad’, pošto dan nije bio običan nego praznični a majstor Nikola poznat mi od ranije, ja se potrudih da posluženje bude na nivou. Stavih na veliki starinski poslužavnik salvetu, pa pečenje, mladi luk i ostalo šta treba. Hteli su da ručaju u hladu mog oraha, onako majstorski improvizovano kako je to uvek na svakom gradilištu.

Kada sam sve stavio na poslužavnik, setih se da će im sigurno trebati i so. Uzmem zato slanik koga sam čuvao na polici kao ukras jer je bio baš simpatično mali, od one vrste namenjene za izlete. Odem u kujnu i krenem da u prazan slanik sipam so iz kartonske kutije od kilogram, ali odmah vidim da ću sve da isprosipam - so je bila ona krupna morska a otvor na slaniku manji od santimetra sigurno. Držao sam u ruci kutiju soli i pitao se šta sada da radim? Onda se setih da smo u kući imali i jedan veliki slanik bez poklopca koji sigurno neću u sipanju da “promašim”. Vratim onaj malecki slanik sa supljikavim poklopcem nazad na policu i krenem da tražim onaj drugi, veliki - ali njega nigde nema! Bila je baš vrućina, ja nervozan jer me čekaju gladni majstori - a velikog slanika nema pa nema!

I onda se desilo ... po meni pravo čudo!

U nervoznom traganju za velikim slanikom slučajno pogledam opet na onu policu sa “ukrasima” i odjednom vidim - mali slanik je napunjen! U njemu se nešto beli!

Sav sam u čudu pretrnuo, spopala me neka duboka jeza iznutra. Zapitah odmah sebe - ko je napunio slanik, jer sigurno znam da nisam ja? Ko mi to pomaže?! Onako sada već zblanut i uzdrman, uzeh koliko se sećam ipak neki običan tanjirić, sipah so na njega i odnesoh sve majstorima...

Vratih se nazad, gledam opet na policu i ne mogu čudu da se načudim - mali slanik je i dalje pun, nešto belo je u njemu. A šta bi belo moglo biti u slaniku nego so? Kasnije je proban sadržaj slanika, i zaista je bila so. Od tada, taj mali slanik sa svojim drugarom za biber koji je prazan, stoji na specijalnom mestu na polici, kao dokaz nečega čudnog što se desilo na Djurdjevdan 2016-e...

_________________
saznavanje > Stvaranje > DAVANjE


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko je napunio slanik?
PostPostano: pon jan 29, 2018 8:56 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet maj 28, 2010 6:56 am
Postovi: 87
Ovo moje iskustvo nije bila prezentaciona informacija vec pitanje iz naslova - ko je mogao da napuni mali slanik solju? Ima li neko ideju o tome...

_________________
saznavanje > Stvaranje > DAVANjE


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko je napunio slanik?
PostPostano: uto jan 30, 2018 7:55 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Da li je u slaniku bila ista ona morska so iz one kutije iz koje si htjeo da napuniš slanik?

Meni se jednom desilo slično „čudo“ kad sam pokušao da pronađem jedan stari ruski novčič u tegli punoj metalnog novca kako bi ga dao jednom prijatelju koji je bio numizmatičar. Znao sam da sam taj novčić stavio u tu teglu a u nju sam odlagao višak sitniša iz novčanika kad bi ovaj postao pretežak. Tako, sjednem u sobi na pod i istresem tu punu teglu sitniša na tepih i poslije nekog vremena prebiranja, zaključim da jednostavno ne mogu naći taj novčić, mada sam bio siguran da je tu. Pokupim sve novčiće s poda i vratim ih natrag u teglu a onda sam iz nekog razloga otišao u kuhinju a teglu ostavio na podu. Nakon što sam se vratio u sobu i htjeo da sklonim teglu s poda, vidim odmah pored nje na podu upravo onaj novčić kojeg sam tražio!?! Pošto je u tegli bilo na stotine novčića, vjerovatnoća da upravo taj, nekim slučajem i izvan moje percepcije, nisam vratio u teglu je minimalna. Tako sam ostao neko vrijeme zureći na pod, nesposoban da racionalizujem stvar. Isto tako, tada sam bio sam u kući, tako da nije moglo biti interferencije sa (ljudske) strane.

Koliko se sjećam, u knjizi Donosioci svitanja su takvi fenomeni "objašnjeni" miješanjem različitih dimenzija u kojima istovremeno postojimo, mada mi taj mehanizam njihovog „miješanja“ nije baš najbolje razumljiv. Kao, u jednoj smo nešto uradili drugačije nego u drugoj a onda dođe do „zamijene“?!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko je napunio slanik?
PostPostano: uto jan 30, 2018 6:13 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet maj 28, 2010 6:56 am
Postovi: 87
> Da li je u slaniku bila ista ona morska so iz one kutije iz koje si htjeo da napuniš slanik?

Probano je, i so zaista jeste. Po izgledu je ista, krupna, ali i ma kakva da je - odakle se stvorila?

Moguce objasnjenje o mesanju razlicitih stvarnosti jeste moguce, i to je po meni najvise sto moze da dopusti nekava nazovi metafizika. Medjutim, obzorom da je bio verski praznik, i obzirom da se radilo o mojoj dobroj nameri da sto bolje ugostim nekoga koga nisam morao da gostim, i to solju koja je simbol gostoprimstva (so i pogaca) - meni vise lici da mi je neko namerno pomagao iz ciste dobre namere, neki dobri andjeo recimo.

I ta tvoja namera da poklonis novcic koji nekome znaci verovatno mnogo - je opet podrska altruizmu. Svet je pun svega negativnog i jednostavno ga treba "razredjivati" sa pozitivnim desavanjima.

I nije se meni desilo samo to jedno takvo desavanje, bilo je jos slicnih tome...

_________________
saznavanje > Stvaranje > DAVANjE


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko je napunio slanik?
PostPostano: sri nov 06, 2019 12:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet maj 28, 2010 6:56 am
Postovi: 87
Evo proslo je 3 i vise godine od opisanog desavanja sa slanikom, sve sam vise ubedjen da ja sam napunio taj slanik - kako pojma nemam, ali je ubedjenje tu. Odakle mi ono?

Otuda sto sam u medjuvremenu od 3 godine dosta istrizivao na tu temu, a pre svega iscitao nekoliko knjiga Spasoja Vlajica. On takva desavanja naziva "spontani sinhroniciteti" ... i nema druge, nego da sam ja to uradio na neki meni sasvim nepoznat i nesvestan nacin. Dekle to nije bila neka voljno-namerna radnja, nego eto tako se desilo samo od sebe! A naravno da to ne mogu da ponovim jer valda je potreban nekakav specijalan sticaj okolnosti.

I da je samo to, ni po jada, nego su pocele da mi se desavaju razno-razne cudne stvari, sasvim van zakona slucajne svakodnevice...

Ali nisam uplasen ili nesto slicno tome - samo sam zaitrigirano radoznao... :)

_________________
saznavanje > Stvaranje > DAVANjE


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko je napunio slanik?
PostPostano: uto nov 12, 2019 10:17 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
ultraKeen je napisao/la:
Evo proslo je 3 i vise godine od opisanog desavanja sa slanikom, sve sam vise ubedjen da ja sam napunio taj slanik - kako pojma nemam, ali je ubedjenje tu. Odakle mi ono?

Otuda sto sam u medjuvremenu od 3 godine dosta istrizivao na tu temu, a pre svega iscitao nekoliko knjiga Spasoja Vlajica. On takva desavanja naziva "spontani sinhroniciteti" ... i nema druge, nego da sam ja to uradio na neki meni sasvim nepoznat i nesvestan nacin. Dekle to nije bila neka voljno-namerna radnja, nego eto tako se desilo samo od sebe! A naravno da to ne mogu da ponovim jer valda je potreban nekakav specijalan sticaj okolnosti.

I da je samo to, ni po jada, nego su pocele da mi se desavaju razno-razne cudne stvari, sasvim van zakona slucajne svakodnevice...

Ali nisam uplasen ili nesto slicno tome - samo sam zaitrigirano radoznao... :)

Sta ti se sad napunilo? Kada puna vode? Jel ti se desavalo da na rostilj dodje meso niotkud? hahah salim se, ali prica jeste cudna, pricaj nam sta ti se desavalo jos...

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko je napunio slanik?
PostPostano: čet nov 14, 2019 8:06 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet maj 28, 2010 6:56 am
Postovi: 87
Tragom_ptice_dodo je napisao/la:
Sta ti se sad napunilo? Kada puna vode? Jel ti se desavalo da na rostilj dodje meso niotkud? hahah salim se, ali prica jeste cudna, pricaj nam sta ti se desavalo jos...


Jel to sumljas sta mi se desilo?

_________________
saznavanje > Stvaranje > DAVANjE


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko je napunio slanik?
PostPostano: čet nov 14, 2019 5:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pon sep 28, 2009 5:56 pm
Postovi: 530
ultraKeen je napisao/la:
Tragom_ptice_dodo je napisao/la:
Sta ti se sad napunilo? Kada puna vode? Jel ti se desavalo da na rostilj dodje meso niotkud? hahah salim se, ali prica jeste cudna, pricaj nam sta ti se desavalo jos...


Jel to sumljas sta mi se desilo?

Ne!
Pricaj nam sta ti se jos desilo.
Da ne vjerujem u neobicna desavanja, ne bi bila ovdje na forumu :)

_________________
"Putujem da upoznam sebe"-Zuko Džumhur


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko je napunio slanik?
PostPostano: ned nov 17, 2019 10:38 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet maj 28, 2010 6:56 am
Postovi: 87
Tragom_ptice_dodo je napisao/la:
ultraKeen je napisao/la:

Jel to sumljas sta mi se desilo?


Ne!
Pricaj nam sta ti se jos desilo.
Da ne vjerujem u neobicna desavanja, ne bi bila ovdje na forumu :)


...sad' nesto razmisljam - mozda je sve to u vezi mesta u kuci mi...?
...zasto?
...zato sto su za to isto mesto vezane jos dve neobicnosti:

1) Imao sam dugo vremena na potkrovlju neko minjon sijalicno grlo u kome je bila zaglavljena pregorela sijalica. Znao sam da svaki nasilni pokusaj kljestima da odvrnem sijalicu bi sigurno iskrivio one limcice u grlu zaduzene za kontakt sa sijalicom - zato je to i stajalo tako dugo gore kao nereseni problem ... koga sam zato doneo dole u prizemlje da ga vec jednom resim kada dobijem nekakvu inspiraciju kako sa tim... :)

2) Imao sam opet i neki stoni komplet od stakla za so, biber i cackalice, gde je onaj za so bio sa zaglavljenim limenim poklopcem na okretanje koji je skroz zardjao na mestu kontakta sa staklenom posudicom; da sam i njega pokusao na silu kljestima da odvrcem sigurno bi izgrebao ili iskrvio lim poklopca ili slomio staklo ispod njega...

Dakle oba ta predmeta su stajala u blizini gde i onaj slanik koji se sam napunio, na manje od metar rastojanja medju njima.

A onda jednoga dana, bez ikakvog povoda, uzmem sijalicno grlo i zaglevljeni slanik da ih rukom odvrcem - i oba se veoma lako odvrnuse!!! ... cak nije bilo ni trunke one rdje ispod limeno poklopca slanika?!

Da dodam, taj slanik sa zardjalim poklopcem je bio takav sigurno vise od 10 godina, cuvan kao draga uspomena na neka bolja vremena, donsen iz Engleske '50ih godina proslog veka...

_________________
saznavanje > Stvaranje > DAVANjE


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz