Sada je: čet mar 28, 2024 2:15 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Ko sam Ja?
PostPostano: ned aug 21, 2022 10:34 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Ko sam Ja?

Pitanje nad pitanjima...

Telo - Kočije - Ko?
Um - Kočijaš - Ja?
Emocije - Konji - Sam?

A Gospodar kočija je...?


Attachment/i:
7.jpg
7.jpg [ 246.65 KiB | Pogledano 3271 put/a. ]


Zadnja izmjena: Ostrov; uto aug 23, 2022 10:26 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: pon aug 22, 2022 12:46 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 24, 2017 11:07 pm
Postovi: 116
Odgovor je: ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: uto aug 23, 2022 7:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
:-k
Svašta!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: uto aug 23, 2022 9:18 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 24, 2017 11:07 pm
Postovi: 116
Naravno, klasicnom umu treba po jedan esej za svako moguce pitanje koje moze da smisli, i tako se hrani izmedju ostalog.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: uto aug 23, 2022 11:20 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Znamo da ništa novo ne možemo reći, al s druge strane u samoj prirodi čoveka da se na trenutak zapita sa raznim pitanjima: kako? zašto? zbgo čega? gde? šta?, na neka pitanja se pronadju nekakvi odgovori a na ono pitanje nad pitanjem i dalje neumorno posmatra svakog čoveka sa podsmehom.

U daljem razlaganju u vremenu da probamo ako ništa drugo koliko toliko da se približimo spoznaji o postojanju ili nepostojanju gospodara kojčija sa sve kočijaša i konjima -...a pre toga valjalo bi da govorimo o onome u šta zaista možemo da budemo sigurni da znamo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: sri aug 24, 2022 9:22 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Svojim odgovorom ja sam se više našalio, rimujući "ništa - svašta".
Jasno je da se o svakom od postavljenih pitanja može ozbiljno i šire razmišljati.

A "ishrana" "klasičnog uma"...
Um ne možemo isključiti, bio on "klasičan" ili "moderan".
"Isključivanje uma" u istočnjačkoj duhovnosti je fatamorgana, prava glupost...!
Ne vezuje se slučajno u nekim objašnjenjima sam um/mišljenje sa svešću/svesnošću.
Ono što mi je jasno - toga sam svestan.
Iluzijama koje umom ne shvatam - robujem.
I suprotno.
Pravo je pitanje snage, efikasnosti, pronicljivosti uma/mišljenja!
Pa dalje, vrlo bitno:
a) da li i koliko uspešno um shvata iluzije, tj. u kojoj meri nije distorziran preko njih;
b) praktični momenat koji stalno naglašavam, a koji mi je uvek bio primaran.
Vrednost uvida ili ideja potvrđujemo u praktičnoj primeni (tamo gde je moguća).
Odnosno u rezultatima koje praktičnom primenom dobijamo.
Zato sam i spominjao "kabinetsku duhovnost", priče/bajke o "kosmosima" i svakakvim čudesima...
A koje priča neko ko ne shvata elementarne vidove svoje ovozemaljske Zarobljenosti.
I umesto da se bavi pitanjima shvatanja tih Zarobljenosti i nastojanjima na Oslobađanjima, koliko su moguća, on, "kabinetski" duhovnjak/metafizičar, se bavi nekakvim fantomima i praznim transcendencijama.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: sub aug 27, 2022 2:22 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Miros Lav je napisao/la:
"Isključivanje uma" u istočnjačkoj duhovnosti je fatamorgana, prava glupost...!

Kaže um/”strana instalacija” (Kastanedin pojam)/implant/trojanski konj/ interfejs na temu mogućnosti njegovog isključivanja iz igre, što je sasvim razumljivo.


...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: sub aug 27, 2022 9:08 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Ostrov je napisao/la:
Ko sam Ja?

Pitanje nad pitanjima...

Telo - Kočije - Ko?
Um - Kočijaš - Ja?
Emocije - Konji - Sam?

A Gospodar kočija je...?

Iz Gnostika I; Boris Moravjev:

Citat:
Parabola o kočiji



Kako bi se predstavilo stanje u kome se čovjek danas nalazi, u Tradiciji se on poredi sa jednom kočijom, odnosno, konjskom zapregom, gdje sama kočija ili kola, simbolizira čovjekovo fizičko tijelo, konji predstavljaju njegove emocije, osjećanja i strasti; kočijaš predstavlja jedan intelektualni sklop koji je sposoban da rezonuje (Ličnost) a u kočiji se nalazi i jedan putnik, koji je ujedno i njen gospodar (Duša).


U svom normalnom stanju, cijeli taj sistem je u jednom besprekorno skladnom odnosu i on perfektno funkcioniše – kočijaš drži uzde čvrsto u svojim rukama i upravlja konjima i kočijom u pravcu u kom mu gospodar nalaže.


Međutim, to bi trebalo da bude tako ali u večini slučajeva nije. Prvo, u kočiji nedostaje gospodar. Kočijaš mora da ide da ga traži. Sama kočija se nalazi u stanju raspada, točkovi samo što nisu otpali a osovine škripe jer odavno nisu podmazane, konji iako čistokrvne rase, prljavi su i neuhranjeni; uzde i amovi su se odavno izlizali i samo što ne popucaju. Kočijaš spava ljuljajući se u sjedištu kočije, a uzde mu svakog momenta mogu ispasti iz ruku.


Kočija se i dalje kreće pravcem i na način koji mnogo ne obećava. Sada je već sletjela sa puta, pa juri niz jednu padinu. Kočijašu, koji je još uvijek u dubokom snu, prijeti opasnost da u svakom momentu ispadne iz kočije i kako se čini, sve su prilike da će ga zadesiti tužna sudbina.


Ovakva jedna slika je otprilike najbliža opisu stanja u kome se većina nas trenutno nalazi i svako od nas bi trebao da se malo dublje zamisli nad njom.


U svakom slučaju, neka vrsta spasa takođe je moguća. U blizini može da se zadesi neki drugi kočijaš, koji je budan, i koji će spaziti kočijaša koji je u nevolji i priteći mu u pomoć. On će prvo zaustaviti konje kočije koja nekontrolisano juri nizbrdo, onda će probuditi usnulog kočijaša i pokušati da ga vrati zajedno sa njegovom kočijom nazad do puta. On će mu možda dati i nešto hrane za njegove konje i posuditi mu nešto novca. Vjerovatno će dremljivom kočijašu dati i par savjeta kako da ovaj njeguje svoje konje, dati mu adresu mjesta gdje može da popravi svoju kočiju i uputstvo kojim pravcem da se kasnije uputi sa svojom kočijom.


Na samom kočijašu je to da li će on uz pomoć svog vlastog truda izvući neku korist iz te pomoći i informacija koje je dobio. Ukoliko si on opet dozvoli da zaspe, teško da može očekivati da će mu neko opet, u poslednjem trenutku, priteći u pomoć.





Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: ned aug 28, 2022 10:02 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Iz Kata Upanišada:

,,Upoznaj Atmana kao Gospodara kočija; i telo kao kočije. Znaj da je razum kočijaš a um da su dizgine.
Konji, kaže se, jesu čula; a putevi njihovi čulni predmeti. Jedinstvo duše, uma i čula naziva se ,,onim što se raduje i pati".
Onaj ko ispravno ne razume i čiji um nikada nije spreman, nije gospodar svog života, on je kao ređavi kočijaš s divljim konjima.
Ali, onaj ko ispravno razume i čiji je um uvek pripravan, jeste gospodar svog života, on je kao dobar kočijaš sa uvežbanim konjima.
Onaj ko ispravmo ne razume, bezobziran je i nikad čist, on ne stiže na Kraj putovanja već luta od smrti do smrti.
Ali, onaj ko ispravno razume, obziran je i uvek čist, on dostiže Kraj putovanja i odatle se nikad ne vraća.
Čovek čijim kočijama upravlja razum, koji gleda i drži dizgine svoga uma, dostiže Kraj putovanja, vrhovni večni Duh!
Izvan čula njihovi su predmeti a izvan predmeta je um. Izvan uma je čist razum a izvan razuma je Duh u čoveku.
Izvan Duha u čoveku je Duh u svemiru a izvan toga je Puruša, Duh Vrhovini. Ničega nema izvan Puruše: On je Kraj staze."


Šta zaista možemo da budemo sigurni da znamo jeste da egzistiramo u vremenu i prostoru, u svetu uzroka i posledice i ništa više od toga.

Skoro da su nikakve mogućnosti da se samostalno nadje gospodar kočija, pa i samog razumnog kočijaša.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: pon aug 29, 2022 1:01 pm 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Znači, Kata Upanišada ne registruje putnika dok je on centralna tačka istočne gnostike, odnosno, povezivanje kočijaša/ličnosti s njim što bi bila analogija pretvaranja pinokija u istinsko ljudsko biće?! (I neki negnostički izvori pričaju o tome: – LINK). Naravno, svaka ličnost bi bila programirana tako da sebe već smatra istinskim ljudskim bićem, tako da nema potrebe poduzimati nešto, osim, eventualno da radi na svom popravku u skladu s programom. Doduše, i jedan i drugi koncept su teoretskog karaktera, tako da je individualna stvar koliko će neko nečemu pridavati pažnje i kako će tumačiti simbol kočije.

U tekstu Jebla Mara Bumbara sam predočio Parabolu o kočiji sa svojim tumačenjem tog koncepta a sličnu analogiju sam predočio pod temom Virtuelna realnost, uzimajući kao model jedan moderni automobil:

Citat:
U istočnoj gnostici se koristila Parabola o kočiji uz pomoć koje se predstavljalo čovjekovo stanje, opisujući kočijaša kao ličnost a putnika kako Istinsko ljudsko biće, gdje je veza između ovo dvoje prekinuta. U materijalima sa wingmakers vebsajta, korištena je analogija astronautskog odijela koje je opremljeno jednim softverom za upravljanje njime gdje bi mi bili taj softver a ne astronaut koji se nalazi u tom odijelu. Veza između softvera i astronauta je prekinuta. Softver biva programiran i reprogramiran od strane jednog vanjskog izvora ili AI. U pomenutom članku TomTom, koristio sam analogiju naprednog automobila sa auto-pilotom. Dakle, tu bi imali dva scenarija.

U prvom, Tom ulazi u moderni Tesla automobil, kaže autopilotu gdje želi da ide, međutim, vrata se zaključavaju a komande onesposobljavaju, tako da ovaj ostaje zarobljen unutar vozila bez ikakvog uticaja kad se o upravljanju radi. Auto-pilot vozi onako kako je programiran, nesvjestan da ima putnika u vozilu.

U drugom scenariju, Tom je software, autopilot ili „automatski vozač“ koji je instaliran u moderno vozilo. On i vozilo su dizajnirani na način da onemoguće putnika tako da ovaj nema nikakve šanse da preuzme kontrolu nad vozilom i vozi po svojoj volji. Radnja se odvija u kripto-realnosti (VR), kontrolisanoj od strane kripto-entiteta (AI), gdje je Tom jedno kripto-biće, programirano da radi kao zatvorski čuvar, toliko podmuklo da nije ni svjestan svoje uloge. Tom ne zna da ima putnika u vozilu. (Stvar dalje komplikuje i to što su najmanje 50% vozila u saobraćaju prazna tj. bez putnika.) Tu i tamo, Tom može osjetiti poneki uticaj od putnika. Putnik je predstavnik Istinske Svijesti. On je Istinsko ljudsko biće. On je human i savijestan. Kao takav, on je opasan po kripto-realnost/iluziju zato što ako uspije da manifestuje Istinsku svijest u njoj, iluzija će se raspasti jer Istina i Laž ne mogu dijeliti isti prostor i vrijeme. Iluzija može održavati svoj integritet jedino u odsustvu Istine. Neke male istine koje se odnose na iluziju mogu biti prisutne, tu i tamo, ali ne i one veće. Kripto-realnost ima svoje kripto-valute koje su stvorene od ničega (novac, religije, ideologije, duhovna učenja, naučne teorije...) i koje imaju zadanu vrijednost. Svi auto-piloti kao Tom će baratati nekima od njih. Tokom svoje vožnje kroz kripto-realnost, Tom će tu i tamo nailaziti na neke informacije koje mogu sadržavati nešto više istine, međutim, u većini slučajeva, on ih neće primjetiti ili će ih odbaciti u skladu s njegovim programiranjem ili će tražiti dokaze. Ali, kako dokazati Istinu nečemu što je Lažno?

*********

Naravno, mi kao ličnosti s našim imenima, prezimenima, nadimcima, korisničkim imenima..., bili bi ti auto-piloti ili softveri. Tako, ovakve informacije malo ko od nas uopšte želi da čuje a kamoli da razumije. Stvar nije nimalo popularna u realnosti auto-pilota/softvera/interfejsa/stranih instalacija/trojanskih konja...

S druge strane, neki od onih koji imaju putnika u vozilu, primjetiće da im se dešavaju „kojekakva sranja“ ukoliko razmišljaju o tome ili diskutuju tu tematiku. Naravno, AI na koju su priključeni, registruje to i aplicira korektivne mjere kako bi auto-pilota vratila natrag u tor. Tako, jednima će biti dovoljno da dobiju jednom po ušima i da se smire, dok će drugi nastaviti dalje, uglavnom pod uticajem putnika. AI kao Lažno može da napada i tuče samo ono što je lažno (naše ličnosti), na lažnom terenu, pa će tako neki primjetiti da napadi prestaju ili nemaju efekta kad uspiju da isključe ličnost.


Konfuzija na terenu?! Uostalom, kad se, prema ovom konceptu, kočijaš zapita - Ko sam ja? - jedini odgovor bi bio: kočijaš (ličnost) zajedno s njegovim imenom, prezimenom, nadimkom i koristničkim imenom, mada je, teoretski, moguće i drugačije. Da li je to moguće i praktično, pojma nemam.

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: sri aug 31, 2022 11:15 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Možda kojim slučajem, što je nemoguće da kočijaš sa svojom isprogramiranom ličnošću provali svoj kodirani
program pa u jednom povoljnom trenutku da kočijaš otkači kočije i uzjaše konja i da ode od gospodara.
Ko zna možda je gospodar u kočiji taj koji nas je zarobio u ovom svetu.

Postavlja se pitanje pred pitanja: ko se pita ko sam ja u ovoj priči dal kočije, kočijaš, konji ili gospodar u kočijama?
Po razmišljanju kočijaš ima najveće mogućnosti da napreduje al samim tim je i najviše zarobljen što od samog programa do same okoline.

Dok ne razlučimo ko se pita ko sam ja, da se okrenemo filozofiji koja kaže rečima Sopnehauera:
,,Sve što je za saznanje, dakle ceo ovaj svet, jeste samo objekt u odnosu na subjekt, opažanje opažajućeg, jednom rečju predstava."

,,Čovekovo telo je objeakt među objektima i podvrgnuto zakonima objekata, mada je ono neposredni objekat. Nasuprot tome subjekat, ono saznajuće, al nikada saznano, ne podleže tim oblicima, koji ga uvek prepostavljalju."

,,Gde počinje objekat, tu prestaje subjekat. Zajednica te granice ukazuje se upravo u tome što opšti oblici svakog objekta, to jest prostor, vreme i kauzalitet, mogu biti pronadjeni i do potpuno spoznati i bez spoznaje samog objekta, pošav od subjekta, što će reći, govoreći Kantovim jezikom da se oni nalaze a priori u našoj svesti."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: sri aug 31, 2022 3:58 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Ostrov je napisao/la:
Postavlja se pitanje pred pitanja: ko se pita ko sam ja u ovoj priči dal kočije, kočijaš, konji ili gospodar u kočijama?"

Kočijaš.

Životni događaji s kojim se kočijaš sreo asocijativnim putem su ga doveli da se to zapita. Ti nemaš nikakvog udjela u tom niti si to mogo izbjeći, ti se samo identificiraš s tim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: čet sep 01, 2022 7:23 am 
Offline
Administrator
Avatar

Pridružen/a: sub jan 24, 2004 11:24 am
Postovi: 4200
Kočijaši/ličnosti?!

slika

..a svaki misli da vozi kočiju svojim putem i na svoj način ili da izražava svoje lično mišljenje u konverzaciji s drugima?!

...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: ned sep 04, 2022 8:05 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Kočijaš i životni problemi

1.
Kočijaš – kočije – konji...
Drevna metafora.
Um – telo – delanje, itd.

2.
„Bezbrojne“ varijacije/tumačenja.
Domišljati, zanimljivi...
Dubokoumni i/ili „dubokoumni“.

3.
Duhovno-praktična korist/upotrebljivost?
Ako nije baš ravna nuli...
A onda joj svakako blizu.

4.
Čovek sa problemima...
Svakakvim životnim problemima...
Treba da se suoči i rešava ih...

5.
A on se pritom pita...
Da li on misli svoje misli...
Ili mu ih neko potura.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: sub sep 10, 2022 8:14 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
galaksija je napisao/la:
Kočijaši/ličnosti?!
..a svaki misli da vozi kočiju svojim putem i na svoj način ili da izražava svoje lično mišljenje u konverzaciji s drugima?!

...

Pa da, mrtvi kočijaš. Odnosno polupijani kočijaš koji sjedi negdje u baru i ne zna da uopće ima parkiranu kočiju vani. To se valjda podrazumjeva jer nitko ništa ne može. Pokušao sam više puta misliti o nečemu ali samo se prekine automatski tok misli i sve stane ali ništa ne izlazi, ni jedno jedino slovo. Jako bi se iznenadio kad bi postojao netko tko ne funkcionira na isti način. Naravno postoje ljudi koji misle da mogu činiti ali takvi su mrtvi na kvadrat, nemaju ni najmanju ideju u kakvoj se situaciji nalaze.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: ned sep 11, 2022 9:53 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
Sve u svemu...

,,Najveća milost koja nam je data, po mom mišljenju je
nesposobnost ljudskog uma da poveže sav svoj
sadržaj. Živimo na tihom ostrvu neznanja u središtu
crnog mora večnosti i nismo sazdani za duga
putovanja. Nauka, sa svakom disciplinom koja vuče
na svoju stranu, malo nam je štete nanela do sada; ali jednoga dana,
zbrajanje rasparčanog znanja otkriće nam tako užasan uvid u
stvarnost i našu zastrašujuću poziciju u njoj, da ćemo ili poludeti od
tog otkrovenja ili pobeći od smrtonosnog svetla u mir i sigurnost
novog mračnog doba.‚‚ - Lavkraft


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: pon sep 12, 2022 8:10 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 16, 2014 10:00 pm
Postovi: 559
Ostrov je napisao/la:
Sve u svemu...

,,Najveća milost koja nam je data, po mom mišljenju je
nesposobnost ljudskog uma da poveže sav svoj
sadržaj. Živimo na tihom ostrvu neznanja u središtu
crnog mora večnosti i nismo sazdani za duga
putovanja. Nauka, sa svakom disciplinom koja vuče
na svoju stranu, malo nam je štete nanela do sada; ali jednoga dana,
zbrajanje rasparčanog znanja otkriće nam tako užasan uvid u
stvarnost i našu zastrašujuću poziciju u njoj, da ćemo ili poludeti od
tog otkrovenja ili pobeći od smrtonosnog svetla u mir i sigurnost
novog mračnog doba.‚‚ - Lavkraft


Slažem se sa suštinom... uz skromnu dopunu...
Dominantno neznanje - za mene i nije glavni problem.
(Što ovozemaljsko - ne poznajemo ni sebe ni svoje telo.
Što širekosmičko, zato i kažem da živimo u Karantinu-Paklu-Zatvoru.)
Sokratovo "znam da ništa ne znam" i nije blesavo kao što nadobudnima izgleda.
Za mene su veći problem upecanosti u mrežama/lavirintima iluzija.
Sindrom nadobudnosti i sujete celog čovečanstva:
- mi sve ili skoro sve znamo!

Eto tih gore spomenutih nauka/naučnika!
Čik da bilo koji naučnik shvati/uoči/prizna:
- da suštinski ništa ne zna, ne računajući saznanja koja su suštinski marginalna.
Kada Čovek tako, ispravno, neiluzionistički postavi "stvari"...
Kada shvati svoje ograničenosti i mentalnu obogaljenost...
Osloniće se na ono što zaista ima kao sasvim pouzdana sa-znanja...
Snalaziće se sa njima kako zna i ume...
A boriće se dalje u saznajna osvajanja onoga što ne zna.
Ali na takvim zdravim (neiluzionističkim/nešizofrenim) temeljima...
I sa takvim zdravim i u pravom smislu produktivnim smerom.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: uto sep 20, 2022 1:12 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: uto jul 30, 2013 9:39 pm
Postovi: 135
,,Opisano je da smo mi duhovna bića smještena u materijalnim tijelima poput vozača smještena unutar nekog vozila. Samo zato što vozač upravlja vozilom ne znači da su vozač i vozilo jedno te isto.‚‚

Šta vozač - duša može da učini, da li išta može da učini, pošto se sve dešava, nužnost na delu da ako ništa drugo da poboljša svoje vozilo jer možda jedino kroz njega se može doći do ja u ovom okupiranom svetu?

Vožnja auta, vozač postaje svesnij kada vozi brzo na granici gubljenja kontrole, zavisno od mogućnosti samog vozila - takav put je opasan i rizičan i svesnost kratko traje jer se pre ili kasnije dolazi do gužve na putu i primorava vozača da se vrati u već naviknuto ograničeno stanje svesti...

Drugi način, da se postepeno vremenom vozikajući se po raznim putevima da se kojim slučajem pronadje put koji vodi ka nekom planinskom vrhu, e sad tu je problem jer nije svako opremljen snažnim vozilom koje je spremno da prolazi kroz bespuća da bi se stiglo do nekog pogleda, do ja. E sad i sa odgovrajućim vozilom pitanje je da li se može doći do samog vrha planine, uglavnom se zahteva da se zadnji deo do vrha predje peške, e sad kako to izvesti...?

Sve u svemu izgleda da i samo vozilo igra veliku ulogu u onom ja u ovom svetu...


P.S.
Šta može da učini kokoška u kokošinjcu koja je na neki način spoznala da je čovek koristi...? - izgleda da ništa ne može da učini...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: sri sep 21, 2022 9:41 am 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon jun 10, 2013 5:24 pm
Postovi: 52
Ostrov je napisao/la:
P.S.
Šta može da učini kokoška u kokošinjcu koja je na neki način spoznala da je čovek koristi...? - izgleda da ništa ne može da učini...

Naravno da kokoš ne može ništa učiniti... Razumijem da želiš da kažeš da na isti način ni čovjek koji je uspio shvatiti neke stvari isto ne može ništa učiniti. To je 99.99% točno.
Prema učenju koje nam je dato čovjek je samorazvijajući organizam. Ovakav kakav je dovoljan je za potrebe prirode ali neke oktave u njemu su zaustavljene i on ako primjeni to učenje na sebi ima mogućnost da nastavi te oktave, unaprijedi se i postavi se u položaj gdje bi mogao nešto uraditi.
Ovo je samo teoretski jer u praksi je ekstremno teško bilo što napraviti.
Znači usporedba s kokoškama ipak nije idealna jer životinje nemaju nikakvu mogućnost samorazvoja dok čovjek ipak ima neku minimalnu mogućnost.

Bitno je napomenuti da čak i samousavršeni čovjek nema nikakvu mogućnost promjene vanjskih okolnosti, on samo može mijenjati svari unutar sebe. Vanjske promjene, ako do njih dođe, se i dalje dešavaju automatski i to u skladu s nivoem bića tog čovjeka.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Ko sam Ja?
PostPostano: sri sep 21, 2022 4:30 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: pon apr 24, 2017 11:07 pm
Postovi: 116
Krambambuli je napisao/la:
Ostrov je napisao/la:
P.S.
Šta može da učini kokoška u kokošinjcu koja je na neki način spoznala da je čovek koristi...? - izgleda da ništa ne može da učini...

Naravno da kokoš ne može ništa učiniti... Razumijem da želiš da kažeš da na isti način ni čovjek koji je uspio shvatiti neke stvari isto ne može ništa učiniti. To je 99.99% točno.
Prema učenju koje nam je dato čovjek je samorazvijajući organizam. Ovakav kakav je dovoljan je za potrebe prirode ali neke oktave u njemu su zaustavljene i on ako primjeni to učenje na sebi ima mogućnost da nastavi te oktave, unaprijedi se i postavi se u položaj gdje bi mogao nešto uraditi.
Ovo je samo teoretski jer u praksi je ekstremno teško bilo što napraviti.
Znači usporedba s kokoškama ipak nije idealna jer životinje nemaju nikakvu mogućnost samorazvoja dok čovjek ipak ima neku minimalnu mogućnost.

Bitno je napomenuti da čak i samousavršeni čovjek nema nikakvu mogućnost promjene vanjskih okolnosti, on samo može mijenjati svari unutar sebe. Vanjske promjene, ako do njih dođe, se i dalje dešavaju automatski i to u skladu s nivoem bića tog čovjeka.


Lajkujem.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 25 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz