Sada je: čet mar 28, 2024 9:45 am.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: uto jul 08, 2014 5:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
Osvrt autora na definiciju pojma duše za potrebe knjige str 21-24 prijevod......

Postoji još jedna riječ kojoj je jednako potrebno definirati značenje, jer je to ključna vodilja svakog sustava moralnosti, i zato što, zbog nedostatka precizne definicije, je predmet bezbrojnih kontroverzi; mislimo na riječ Duša.

Različitost mišljenja u vezi s prirodom duše je rezultat različitih značenja koja se pridaju ovoj riječi. Savršeni jezik, u kojem svaka ideja ima svoj poseban izraz, bi uštedjela veliki dio rasprava;jer u tom slučaju, nerazumijevanje ne bi bilo moguće.

Neki pisci definiraju dušu kao načelo organskog života, nemajući vlastito postojanje i nestaje s prestankom života tijela. Prema tom čisto materijalističkom uvjerenju, Duša je posljedica, a ne uzrok.

Drugi smatraju dušu načelom inteligencije, univerzalni agens, od kojeg svako biće upija dio. Prema njima, u cijelom svemiru,postoji samo jedna Duša, koja distribuira iskre od sebe prema svim inteligentnim bićima tijekom njihova života; svaka iskra, nakon smrti bića je animirana, na povratak prema zajedničkom izvoru, i spaja se sa cjelinom, kao što se potoci i rijeke vraćaju u ocean iz kojeg su proizašli.

Ovo mišljenje razlikuje se od prethodnoga, budući da, obzirom na gornju hipotezu, postoji u nama nešto više od same materije, nešto što ostaje postojati nakon naše smrti; ali praktično kao da ništa ne ostaje od nas, budući da više ne posjeduje osobnost, mi ne bismo trebali zadržati nikakvu svijest o našem identitetu. Prema toj hipotezi, univerzalna duša je Bog, a svako biće je dio božanstva. To je vrsta panteizma.

Prema drugima, opet, duša je moralno biće, različito i neovisno o materiji, i ona zadržava svoju individualnost i nakon smrti.

Ovakvo tumačenje riječi duša je svakako jedno od najčešće prihvaćenih; jer, pod jednim imenom ili drugim, ideja o biću koja preživljava tijelo je dio instinktivnog uvjerenja, i neovisno o svim učenjima, među svim narodima, bez obzira na njihov stupanj razvoja. Ta doktrina, prema kojoj je duša uzrok a ne posljedica, jest ona spiritualista.

Bez da raspravljamo o vrijednostima tih mišljenja, te da promatramo temu samo pod njenim filološkim aspektom, možemo reći da ove tri aplikacije riječi duša, čine tri različite ideje, od kojih svaka zahtijeva drugačiji termin(pojam).

"Duša" dakle ima trostruko značenje, i koristi se od strane one škole obzirom na značenje koje joj pripisuju.

Kako bi izbjegli zbrku koja prirodno proizlazi iz korištenja iste riječi sa tri različite ideje, bilo bi nužno ograničiti riječ na jednu od ove tri ideje;ne bi bilo važno na koju, pod uvjetom da je izabrano tumačenje jasno prihvaćeno.

Smatramo da je prirodnije da se uzme ono tumačenje koje je najčešće prihvaćeno; i iz tog razloga koristimo riječ duša kada ukazujemo na nematerijalno i individualno biće koje boravi u nama, i preživljava tijelo.

Sve ako to biće stvarno i ne postoji te je samo proizvod mašte, specifičan pojam još uvijek bi bio potreban kako bi se riječ mogla odrediti.

U potrebi za jedinstvenim terminom za svaku od ideja sada nedovoljno shvaćenu riječ duša, upotrebljavamo pojam Vitalni princip kada određujem materijalni i organski život koji, bez obzira na njegov izvor, zajednički je svim živim bićima, od biljke do čovjeka. Kao što život može postojati bez mogućnost stvaranja misli, vitalni princip je nešto što se razlikuje i ne ovisi o tome. Riječ vitalnost ne izražava istu ideju. Prema nekima, vitalni princip svojstvo je materije; proizvodi učinak gdje god se našao pod određenim danim uvjetima; dok , po mišljenju većeg broja mislilaca, ono živi u posebnoj tekućini(riječ fluid na engleskom hm... možda struja?), univerzalno raspršena, i od koje svako biće apsorbira i asimilira dio tijekom života, kao što inertna tijela apsorbiraju svjetlost; vitalni princip bivajući identičan vitalnoj tekućini, koja se općenito smatra istom kao i živa električna struja, također označena i kao magnetska tečnost, nervozna tekućina, itd.

Bez obzira šta to bilo, jedna činjenica je sigurna, dokazano je promatranjem, viz., da organska bića posjeduju u sebi silu koja, tako dugo dok postoji, stvara fenomen života; takav fizički život zajednički je svim organskim bićima, i ne ovisi o inteligenciji i mislima; da su inteligencija i misao sposobnosti karakteristične za pojedine organske vrste; i, na kraju, da među organskim vrstama obdarenim inteligencijom i mišlju, postoji jedna koja je obdarena posebnom svijesti koja joj daje nepobitnu superiornost nad ostalima, viz., ljudska vrsta.

Očito je da, bivajući korištena prema različitim shvaćanjima, termin duša ne isključuje ni materijalizam niti panteizam. Spiritisti sami razumiju pojam duša prema jednom ili drugom od prve dvije definicije, ne niječući izrazitost nematerijalnog bića, za koji, u tom slučaju koriste neki drugi naziv. Ova riječ, dakle, nije predstavnik mišljenja; to je protejski (raznovrstan) izraz, definiran od svakog po njegovoj modi, i dajući time impuls za beskonačne sporove.

Također, možda bi se izbjegla konfuzija, čak i pri korištenju riječi duša u tri tumačenja gore definirana, dodajući joj neki kvalifikacijski termin koji bi odredio i točku gledišta iz koje ćemo je razmatrati, ili način na koji bismo ju primjenjivali. To bi, u tom slučaju bila generička riječ, koja predstavlja odjednom načelo materijalnog života, inteligencije, i svijesti, od kojih bi se svaka odlikovala drugim svojstvom, kao što je učinjeno, na primjer, s riječju plin, dodavanjem riječi vodik, kisik, itd. (na engleskom gas npr. hydrogen-gas, oxygen.gas itd)

Tako možemo reći, a možda, bi najbolji plan bio da usvojimo:

vitalna duša za princip materijalnog života,

intelektualna duša za princip inteligencije

i duhovna duša za načelo naše individualnost nakon smrti;

u tom slučaju vitalna duša će biti zajednička svim organskim bićima, biljkama, životinjama i ljudima;intelektualna duša će biti neobično svojstvo životinja i ljudi;a duhovna duša pripada samo ljudima. Smatramo da je važnije biti jasan u odnosu na te točke, jer spiritistička teorija, naravno, temelji se na postojanju u nas bića, neovisnog o materiji, i koje preživi tijelo.

Kao što će se riječ duša često ponavljati u toku ovog djela, bilo je potrebno odrediti značenje koje vežemo uz nju, kako bi se izbjegli svi nesporazumi.

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 09, 2014 2:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Hvala za prijevod...

Pročitala sam i sad, možda ne razumijem, pa zato sada opet pitam: kako ste vi shvatili rečeno, da li riječ duh koristi kada govori o "duhovnoj duši" (kako je ovdje u jednom objašnjenju naziva) ili?

I dalje, nije to baš objašnjeno, jer tokom pisanja koristi i riječ duša i duh (dakle miješa to) - a vodeći se ovim objašnjenjem, ne može se razlučiti zašto kaže duša, a ne nastavi govoriti duh...pogotovo kada govori o duši na mjestu "života između života", tamo bi bilo prokladno reći "duh" bar po onome šot je naveo u svom objašnjenju...neću sada pitati kako on to zamišlja da ima zločestih duhova tamo i koliko je to duša :angel4: to je jedna druga priča...iako možda ima baš to direktne veze s svime ovime :mrgreen:

Dakle, razumijem potrebu za trostrukim značenjem (ha, ha ime Trojstvo nešto znači!), iako ima u tom njegovom objašnjenu malo "ograđivanja" recimo kaže:

"Kako bi izbjegli zbrku koja prirodno proizlazi iz korištenja iste riječi sa tri različite ideje, bilo bi nužno ograničiti riječ na jednu od ove tri ideje;ne bi bilo važno na koju, pod uvjetom da je izabrano tumačenje jasno prihvaćeno."

Hm, moram komentirati - netko nema zbrku jer je to nazvao Duhom, Dušom i Umom, možda :mrgreen: to pomogne, a možda onda shvati da je važno što su te tri ideje različite, a i onda je zaista, suprotno njegovu mišljenju vrlo važno koju će se koristiti, no on dalje objašnajva:

"Smatramo da je prirodnije da se uzme ono tumačenje koje je najčešće prihvaćeno; i iz tog razloga koristimo riječ duša kada ukazujemo na nematerijalno i individualno biće koje boravi u nama, i preživljava tijelo."

Pa bira "prirodnije"? te jer eto nije važno na koju ćemo se riječ ograničiti - ali napominje da ona mora biti izabrana kao jasno prihvaćena...aha - i on se očito odlučio na riječ "duh" što eto, ja osobno smatram upitnim, a posebice jer je i ovdje baš u toj rečenici imao riječ duša!!!! I pričao o riječi Duša - a ne o riječi Duh!

I na koncu dodaje i ovo:

"Sve ako to biće stvarno i ne postoji te je samo proizvod mašte, specifičan pojam još uvijek bi bio potreban kako bi se riječ mogla odrediti."

Ha, ha o kojem on biću priča? O Duši, duhu? Tko je to biće?

Zgodan mu je i vitalni princip! I objašnjenje njega...


Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 09, 2014 7:52 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
ovdje je dana definicija duše

DUŠA


134. Što je to duša?

"Utjelovljen duh."

- Što je duša prije sjedinjenja s tijelom?

"Duh".

- Duše i duhovi su, dakle, ista stvar?

"Da;. Duše su samo duhovi. Prije nego se ujedine s tijelom, duša je jedno od inteligentnih bića koje nastanjuje nevidljivi svijet, a koja privremeno preuzme tijelo kako bi utjecala na svoje pročišćavanje i prosvjetljenje. "

224. Što se događa sa dušom u razmacima između uzastopnih inkarnacija?

"Postaje lutalica ili lutajući duh, željan nove sudbine. Njegovo stanje je ono u čekanju i isčekivanju. "

244. Vide li duhovi Boga?

"Samo duhovi najvišeg reda vide ga i razumiju: duhovi nižeg reda osjećaju i dive mu se. "



Mislim da neću sada 100% definirati niti riječ Duh niti Duša
no radi se opet o trojstvu-- Čovjeka čine 1.Duh+ 2.duša+ 3.tijelo

Tijelo je alat ili vozilo kojim iskušavamo materijalni svijet kroz pet osjetila 'Vid, 'Miris', 'Sluha', 'Okus i Osjet.

Put koji vodi prema Duši je „Imaginacija, svijest, sjećanje ili memorija , razum i strast i rekao bih da u duši se nalaze putene požude, želje i apetiti dok te iste kategorije ne mogu pripisati se Duhu

"Duh" prima te utiske izvana od materijalnih stvari kroz dušu. Duhovne opcije su 'Vjera', 'Nada', 'Štovanje', 'Molitva' i 'Obožavanje.'

Duša i duh su povezani, ali odvojivi . Duša je bit čovjekova bića; to je ono što jesmo . Duh je aspekt čovjeka koji je povezan s Bogom.

Citati iz biblije ali vjerojatno ih ima i mnogo više no nisam toliko instruiran u Pismo

„Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.

i vrati se prah u zemlju kao što je iz nje i došao, a duh se vrati Bogu koji ga je dao.“


alf :

Znaj da nisam nikakav autoritet za knjigu koju prevodim već moj doprinos se izražava kroz samu radnju prevođenja i zbog toga pozivam druge koji čitaju da se priključe u davanju mišljenja jer ja osobno nemam odgovore na sva ta pitanja već samo nekakav maleni i ograničeni stav koji je uvijek podložan promjeni. :blob: :blob: :blob:

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 09, 2014 9:27 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: sub mar 31, 2007 8:27 pm
Postovi: 298
Lokacija: 7D
Pozdrav za ekipu, takođe i moj naklon za Sabotera i njegov rad na prevođenju Knjige Duhova.

Moj mali osvrt za početak jer ću se svakako priključiti raspravi kako budem napredovao u izučavanju materijala, ne žurim, tako da se osvrnem na Dušu i Duh, može biti da se misli na to da Duša ima eterično i astralno telo, a duh spiritualno i mentalno telo, tako da je individua kompletirana od-
1 fizičkog tela,
2 duše ( eteričko i astralno telo )
3 i duha ( spiritualno i mentalno telo )

To trojstvo može da egzistira nezavisno jedno od drugog, a ujedinjeno u znanju dostiže povratak kući...

Dakle kad se misli u materijalu na dušu, smatrajte da je to eterično i astralno telo a kada se misli na duh, na spiritualno i mentalno telo, tako neće doći do zabune, ja sam to tako shvatio...

Pozdrav, Saboter samo napred...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: čet jul 10, 2014 8:17 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Saboter je napisao/la:
ovdje je dana definicija duše

DUŠA


134. Što je to duša?

"Utjelovljen duh."

- Što je duša prije sjedinjenja s tijelom?

"Duh".

- Duše i duhovi su, dakle, ista stvar?

"Da;. Duše su samo duhovi. Prije nego se ujedine s tijelom, duša je jedno od inteligentnih bića koje nastanjuje nevidljivi svijet, a koja privremeno preuzme tijelo kako bi utjecala na svoje pročišćavanje i prosvjetljenje. "

224. Što se događa sa dušom u razmacima između uzastopnih inkarnacija?

"Postaje lutalica ili lutajući duh, željan nove sudbine. Njegovo stanje je ono u čekanju i isčekivanju. "

244. Vide li duhovi Boga?

"Samo duhovi najvišeg reda vide ga i razumiju: duhovi nižeg reda osjećaju i dive mu se. "



Mislim da neću sada 100% definirati niti riječ Duh niti Duša
no radi se opet o trojstvu-- Čovjeka čine 1.Duh+ 2.duša+ 3.tijelo

Tijelo je alat ili vozilo kojim iskušavamo materijalni svijet kroz pet osjetila 'Vid, 'Miris', 'Sluha', 'Okus i Osjet.

Put koji vodi prema Duši je „Imaginacija, svijest, sjećanje ili memorija , razum i strast i rekao bih da u duši se nalaze putene požude, želje i apetiti dok te iste kategorije ne mogu pripisati se Duhu

"Duh" prima te utiske izvana od materijalnih stvari kroz dušu. Duhovne opcije su 'Vjera', 'Nada', 'Štovanje', 'Molitva' i 'Obožavanje.'

Duša i duh su povezani, ali odvojivi . Duša je bit čovjekova bića; to je ono što jesmo . Duh je aspekt čovjeka koji je povezan s Bogom.

Citati iz biblije ali vjerojatno ih ima i mnogo više no nisam toliko instruiran u Pismo

„Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.

i vrati se prah u zemlju kao što je iz nje i došao, a duh se vrati Bogu koji ga je dao.“


alf :

Znaj da nisam nikakav autoritet za knjigu koju prevodim već moj doprinos se izražava kroz samu radnju prevođenja i zbog toga pozivam druge koji čitaju da se priključe u davanju mišljenja jer ja osobno nemam odgovore na sva ta pitanja već samo nekakav maleni i ograničeni stav koji je uvijek podložan promjeni. :blob: :blob: :blob:


Saboter - ni ne mislim da si autoritet, jasno mi je da si prevoditelj :occasion5: - samo ti je materijal upravo zato što ga prevodiš bliskiji na način da se lakše sjetiš djelova koji su interesantni kada netko ima pitanje. Dublje si u njemu što se tiče prisjećanja...šta ćeš to ti je "sudbina" :angel4:
Vidiš kako si našao ovaj dio o Duši i Duhu...tako da to "znam" da nisi autoritet :hello2: i sasvim je u redu, dapače, da nastaviš, a onda i da oni koji čitaju daju mišljenje ako za to imaju potrebe, konačno u tome i je bit...ili je sve svima jasno :mrgreen: ...

Evo recimo ovaj dio koji si našao gdje kaže:

"- Duše i duhovi su, dakle, ista stvar?

"Da;. Duše su samo duhovi. Prije nego se ujedine s tijelom, duša je jedno od inteligentnih bića koje nastanjuje nevidljivi svijet, a koja privremeno preuzme tijelo kako bi utjecala na svoje pročišćavanje i prosvjetljenje. "

224. Što se događa sa dušom u razmacima između uzastopnih inkarnacija?

"Postaje lutalica ili lutajući duh, željan nove sudbine. Njegovo stanje je ono u čekanju i isčekivanju."

po meni nije baš kompatibilan recimo s ovime što i Bojan71 primjećuje, a isto je i meni upitno, zato sam i pitala sve što sam pitala, dakle reći da Duša postaje lutajući Duh nije isto kao ovo što Bojan kaže:

"To trojstvo može da egzistira nezavisno jedno od drugog, a ujedinjeno u znanju dostiže povratak kući..."

Dakle slažem se s Bojanom, može se tako gledati, no čak i s tim "pogledom" teza da su oni isto koju nudi Alen - ne drži vodu...Bojan ili ja pričamo o jednome, a autor priča o drugome...bar tako to ovako rečeno izgleda...

Točnije, da budem preciznija, te pokušam bolje to objasniti - Duša i Duh kao "fragmenti" (nije baš najspretnija riječ ali neka bude tako rečeno ako polazimo od radne teze da su DUD razjedinjeni) Jednoga ili Trojstva nisu isto na način na koji se to tu nudi, a ipak i jesu :mrgreen:, i to je sasvim moguće!

U tome i je caka, zato i čitam dalje - jer nam upravo to rade, to nam se događa, ta zbrka, to je taj dio u kojem stalno "padamo"...jer neki djelovi nas pomisle da su ono što nisu, zamjenjuju mjesta (što je opet jedna nova priča o kojoj autor ne priča ali je vidljiva u radu s komponentama) zato smo ovako "razjedinjeni" te nema dijela u kojem dođemo do toga da Trojstvo egzistira nezavisno jedan od drugoga, a ujedinjeno ima znanje za povratak kući - ma što to god značilo.

Tako da autor moguće lijepo opisuje ono što se događa (pa ni ne stižemo "kući") - no, isto tako lako je moguće, baš zato, da to nije naše "ispravno stanje"... i ne bi trebalo biti tako...no on to ne vidi na taj način - bar do sada to nije iznio, jer polazi od te teze da Duša i Duh jesu isto, što je opet u redu daje opis "stvarnog" događanja, dakle nije riječ o tome da autor laže, nadam se da sam sada jasnija...no vidjet ćemo, ovo je zaista samo moje mišljenje...ali baš zato - ovo je interesantan materijal - koji priča jednu priču i o mjestu koje zovemo "život između života", a koji moguće nije to što mislimo da je, niti smo mi tamo to što mislimo da jesmo ili bi trebali biti.... :mrgreen:

S tim da i ovo Bojanovo trojstvo ili opis individue kakve mi jesmo (ili bi mogli biti), ovdje ima (opet samo po meni, iz mog ugla percepcije, da me se pogrešno ne shvati) nedostatak, nedostaje jedan dio, a to je Um, dakle nedostaje Umna komponenta, ali dobro to je opet moje viđenje da mi nismo samo Trojstvo već se Ličnost broji kao 4. komponenta - gdje taj broj 4 postaje važniji nego što mislimo...no, da ne bude sada dodatne zbrke, kad je sve "ujedinjeno" onda svaka komponenta ima sve od ostalih, ali da ne kompliciram dalje... :toothy2: Ovdje bi bilo eto simpatično zapitati se zašto je netko neki Put nazvao 4. putem....no dobro, ovo su pretpostavke, a eto možda informativne za rasprave i o ovom materijalu ili za povezivanje s drugima, već postojećima....

Pa eto - čitajmo dalje....meni je interesantno... :thumbup: i hvala na prijevodu....

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: pet jul 11, 2014 7:45 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 9:38 am
Postovi: 6
Pošto su sveta trojica (materija, energija, prostor) načinila čovjeka po svojoj slici, čovjek je postao TRIHOTONO (trojično) BIĆE. Čovjekov duh, duša i tijelo iako tri potpune različitosti nesmetano prožimaju jedno drugo i postoje kao savršena jednost.
DUH (iako razuman naredbodavac on nije pokretač čovjekoveog materijalnog tijela).
-stvoren trihotono (trojično) po Božjojo slici kao RAZUMAN; OSJEĆAJAN; AKTIVAN
AKTIVAN : ima mogućnost neprestanog i neograničenog uzrastanja i usavršavanja (vlastite nadogradnje) u znanju i plemenitosti
RAZUMAN: ima mogućnost da odabire ono što je dobro i korisno za vlastito uzrastanje u znanju
OSJEĆAJAN: osjeća radost, ljubav i druga raspoloženja, odabire ona dobra i plemenita i izgrađuje se njima.
DUŠA -je spona između duhovnog i materijalnog svijeta jer povezuje duhovno sa materijalnim. Duša zadržava duh u tijelu. Stvorena je tako da je
vezana za materijalno tijelo i za čovjekov duh, prožimajući jedno i drugo ona ih međusobno vezuje. Duša je pokretač nežive materije i čini
tijelo živim.
Duša je trihotona (trojična), ona postoji kao:
-vegetativna (životna)
-senzualna (čulna)
-pokretačka (djelatna) sve tri zajedno postoje kao jedna nedjeljiva jednost (vegetativna, senzualna i pokretačka duša)

Vegetativna (životna) funkcija duše: pokretač je svih životnih funkcija koje čovjekovo tijelo održavju na životu (nesvjesni rad srca i dr. vitalnih organa, rad metabolizma)
Senzualna (čulna) funkcija duše: čovjek svojim čulima osjeća prostorno materijalno energetski svijet u kojem živi. Misli se na svjetlost, temperaturu, mirise, okuse, dodire, zvukove i dr. i prenosi ih u sferu duhovnog čovjeka.Ovaj senzualni dio duše je nekako između, na sredini između duha i tijela.
Pokretačka (djelatna) funkcija duše: duša je pokretač svih motoričkih funkcija čovjekovog materijalnog tijela. Ovaj dio duše kao kreativno stvaralački, po svojoj prirodi je najbliži čovjekovom duhu.

Bitna razlika između čovjeka i anđela nebeskih je šta su anđeli bestjelesni duhovi koji nisu vezani za materiju odnosno prostorno materijalni svijet, oni nemaju dušu kao čovjek.

TIJELO: također je trojično jer je načinjeno od sva tri elementa prostorno materijalnog svijeta u kojem živi a to su: MATERIJA, PROSTOR I
ENERGIJA.
Tijelo je načinjeno po Božjoj slici oblikovano u materijalnoj formi.

Dakle, Bog je stvorio čovjeka sa ovim smislom "da postoji kao djelatno stvaralači razumni duh u materijalnom svijetu".
Duh nije bez-svrsishodni razum koji samo misli, nego je kreativni um koji kroz životnu dušu, pomoću tijela u materijalnom svijetu tvori i stvara.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: pet jul 11, 2014 8:53 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
svaka čast Renea to nam treba,više stavova da potaknemo razmišljanje =D>

naletih na ovo večeras neplanski:

"Materija je vozilo za manifestaciju
duše na ovoj razini postojanja,
a duša je vozilo na višoj razini za manifestaciju Duha,
i to troje čini Trojstvo koje sintetizira život,
koji ih sve prožima. "

“The Secret Doctrine” Vol. I. Page 80. Third Edition

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: ned jul 13, 2014 7:19 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 9:38 am
Postovi: 6
"Materija je vozilo za manifestaciju
duše na ovoj razini postojanja,
a duša je vozilo na višoj razini za manifestaciju Duha,
i to troje čini Trojstvo koje sintetizira život,
koji ih sve prožima. "

“The Secret Doctrine” Vol. I. Page 80. Third Edition[/quote]
:thumbup:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: pon jul 14, 2014 10:00 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Renea je napisao/la:
Bitna razlika između čovjeka i anđela nebeskih je šta su anđeli bestjelesni duhovi koji nisu vezani za materiju odnosno prostorno materijalni svijet, oni nemaju dušu kao čovjek.


Da, anđeli su duhovni, slažem se, a vrlo vjerojatno neki imaju dok drugi nemaju tijelo, to ovisi o percpeciji vremena, prostora, energije, a isto tako vrlo vjerojatno nemaju ni dušu. I baš zato, možda je silno žele imati, što bi objasnilo neka događanja poput otimanja ljudi i vađenja njihove duše iz njih, te kopiranja iste.

U kontekstu razjašnjavanja, koliko je to moguće, pitanja što je duh, a što je duša, možemo se naći na klizavom terenu, ako dušu doživimo ili objasnimo samo kao sponu, a duhu damo sva elementarna obilježja poput:

"DUH (iako razuman naredbodavac on nije pokretač čovjekoveog materijalnog tijela).
-stvoren trihotono (trojično) po Božjojo slici kao RAZUMAN; OSJEĆAJAN; AKTIVAN
AKTIVAN : ima mogućnost neprestanog i neograničenog uzrastanja i usavršavanja (vlastite nadogradnje) u znanju i plemenitosti
RAZUMAN: ima mogućnost da odabire ono što je dobro i korisno za vlastito uzrastanje u znanju
OSJEĆAJAN: osjeća radost, ljubav i druga raspoloženja, odabire ona dobra i plemenita i izgrađuje se njima."

Iako, nikako se ne može reći da je izrečeno laž, niti da Duša nije spona, o ne, samo je riječ o suptilnosti - za koju su možda krive kandže anđela. Možda se sada nalazimo u dobu kada duhovnost širi pipke, na račun duševnosti, a to čini tako da se igra sržnom istinom, ne sakrivajući je, već je bacajući poput rukavice u lice. I čini se to na razne načine, ponekad su anđeli toliko duhovni jer su eto vrlo osjećajni, razumni, u znanju su i plemenitosti, da nam na razne načine pa i kroz kanaliziranje zduhovno (ne zdušno) pomažu.

Sve je moguće, a ovo je samo moje mišljenje, rasprave o pročitanom materijalu radi, bez potrebe da bude shvaćeno i prihvaćeno. :thumbup:

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: pon jul 14, 2014 10:34 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 9:38 am
Postovi: 6
alf je napisao/la:
Renea je napisao/la:
:love9:
Iako, nikako se ne može reći da je izrečeno laž, niti da Duša nije spona, o ne, samo je riječ o suptilnosti - za koju su možda krive kandže anđela. Možda se sada nalazimo u dobu kada duhovnost širi pipke, na račun duševnosti, a to čini tako da se igra sržnom istinom, ne sakrivajući je, već je bacajući poput rukavice u lice. I čini se to na razne načine, ponekad su anđeli toliko duhovni jer su eto vrlo osjećajni, razumni, u znanju su i plemenitosti, da nam na razne načine pa i kroz kanaliziranje zduhovno (ne zdušno) pomažu.


Alf :blob:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: pon jul 14, 2014 10:37 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 9:38 am
Postovi: 6
Renea je napisao/la:
alf je napisao/la:
Renea je napisao/la:
:love9:
Iako, nikako se ne može reći da je izrečeno laž, niti da Duša nije spona, o ne, samo je riječ o suptilnosti - za koju su možda krive kandže anđela. Možda se sada nalazimo u dobu kada duhovnost širi pipke, na račun duševnosti, a to čini tako da se igra sržnom istinom, ne sakrivajući je, već je bacajući poput rukavice u lice. I čini se to na razne načine, ponekad su anđeli toliko duhovni jer su eto vrlo osjećajni, razumni, u znanju su i plemenitosti, da nam na razne načine pa i kroz kanaliziranje zduhovno (ne zdušno) pomažu.


Alf :blob:

Hvala Alfu na prosirivanju moje jednostrane percepcije, zato i jesam ovjdje da se "okoristim" vasim znanjem.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: uto jul 15, 2014 12:58 am 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Znanje se stiče praksom, iskustvom i primjenom te prakse i iskustva a ne "okorišćivanjem". I budi sretna što nisam moderator jer bi sad letjela ko bijela lala sa foruma, nije lako biti fin :mrgreen:

I jel ovo u redu sa moje strane? Nije. E, to je "okorišćivanje" odnosno tako ja vidim "okorišćivanje" kroz komunikaciju. Šta za tebe znači "okorišćivanje"? Postavi pitanja. Npr. postavi sebi pitanje: kako se manifestuje "dobar duh" u čovjeku i što je to dobrota i kako se ona izražava. I onda gledaj kod sebe i oko sebe. Kod mene se manifestuje postavljanjem pitanja, čekanja na odgovore i od sagovornika i one iz mene. Također, dobrota se kod mene manifestuje nežnošću. Zamisli? A vidi što napisah. No, imao sam cilj a to je da ti ukažem na to šta je to komunikacija, kao i samome sebi :) . Eto, onda kroz dijalog dođu odgovori kad se najmanje nadam. Svi mi ovdje imamo pravo da kritikujemo jedni druge na korektan način, a tek materijale koji se prevode, ih :mrgreen: Tako... uključi se u dijalog. Dobro došla :hello2:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 16, 2014 7:11 am 
Offline
Početnik

Pridružen/a: sri jul 02, 2014 9:38 am
Postovi: 6
[quote="Java"]Znanje se stiče praksom, iskustvom i primjenom te prakse i iskustva a ne "okorišćivanjem". I budi sretna što nisam moderator jer bi sad letjela ko bijela lala sa foruma, nije lako biti fin :mrgreen:
Malo me grubost ovih rijeci povrijedila ali moram se sloziti s tim. Ispricavam se svima i povlacim se u ilegalu citanja i ucenja i imam jaaaako puno posla. Lijep vas pozdravljam svih.
:love3:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 16, 2014 8:57 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jan 01, 2009 4:15 pm
Postovi: 96
Renea je napisao/la:
Malo me grubost ovih rijeci povrijedila ali moram se sloziti s tim. Ispricavam se svima i povlacim se u ilegalu citanja i ucenja i imam jaaaako puno posla. Lijep vas pozdravljam svih.
:love3:


nema potrebe da se pravdaš i izvinjavaš. stavila si navodnike na riječ okoristim, pa je lako uočiti da si to mislila u prenosnom (pozitivnom) značenju.

_________________
k8št8


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 16, 2014 12:40 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
A da ne bude da se tema "zatvori" za komentare i dijalog radi ovakvih "slučajnih" događanja, mudro je sada uočiti, kako više uopće nije važno imale riječi navodnike ili ne - jer je nesporazum riješen. Ponekad se nesporazumi događaju, da bi se teme ušutkale. A gdje čeljad nije bijesna ni kuća nije tijesna, pa u njoj može biti i cike i vike i razgovora. :angel4:

A razgovor je i dalje rasprava o temi Knjiga duhova, te što Duša, Duh i tko zna tko još ima s svime time!

Pa bih rekla da je sasvim u redu ne dozvoliti biti ometen, te ostati s pažnjom na temi.

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 16, 2014 12:50 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
slika

:thumbup: :hello2:

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 16, 2014 12:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Saboter je napisao/la:
slika

:thumbup: :hello2:


Ha, ha Saboter...ne bih Gandalf bila ni za fašnik! Ja ga zovem "sakupljač Duša" i mislim da je opaki seronja....

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 16, 2014 2:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet okt 20, 2011 10:04 am
Postovi: 373
znaš ako uzmemo deciniciju da je Duša utjelovljen Duh tada se radi o stanju u kojem se Duh nalazi

čovjek posjeduje Duh i Dušu komprimirane u tijelu

Duša te čini "alfom" različitim od bilo kojeg drugog "alfa" dok Duh ne čini isto,on bi mogao biti Stvoriteljeva matrica-iskra predložak koji će iskušavati život kroz Dušu

životinja posjeduje tijelo i Dušu ali ne i Duh jer ne traži Istinu ne išće Stvoritelja ono može steći Duha ali to je rasprava koja više stremi prema Ra materijalu

nakon prestanka aktivnosti tijela životinje ukoliko nije kandidat za 3d njezina duša (ovisno koje značenje smo prišili uz tu riječ) nastavlja egzistirati u carstvu koje se nalazi ispod nas ,

neka pitanja i odgovori koji bi vrijedno nadopunili nas razgovor nalaze se u knjizi iza 500 pitanja tako da smo za sada uskraćeni za dio materijala

_________________
Ekatarina Velika/Sinhro /Došao sam da te nosim u kuće mojih predaka, da ti pričam da noći nema da odustaneš da želja je glad je vatra...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 16, 2014 5:38 pm 
Offline
Moderator
Avatar

Pridružen/a: sri okt 10, 2007 7:18 pm
Postovi: 4118
:shock: Hebote što me prepade! :) :) :)

De dalje samo bez niskih udaraca, lijepo molim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Knjiga duhova - rasprava
PostPostano: sri jul 16, 2014 8:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: ned okt 04, 2009 11:42 am
Postovi: 1312
Saboter je napisao/la:
znaš ako uzmemo deciniciju da je Duša utjelovljen Duh tada se radi o stanju u kojem se Duh nalazi

čovjek posjeduje Duh i Dušu komprimirane u tijelu

Duša te čini "alfom" različitim od bilo kojeg drugog "alfa" dok Duh ne čini isto,on bi mogao biti Stvoriteljeva matrica-iskra predložak koji će iskušavati život kroz Dušu

životinja posjeduje tijelo i Dušu ali ne i Duh jer ne traži Istinu ne išće Stvoritelja ono može steći Duha ali to je rasprava koja više stremi prema Ra materijalu

nakon prestanka aktivnosti tijela životinje ukoliko nije kandidat za 3d njezina duša (ovisno koje značenje smo prišili uz tu riječ) nastavlja egzistirati u carstvu koje se nalazi ispod nas ,

neka pitanja i odgovori koji bi vrijedno nadopunili nas razgovor nalaze se u knjizi iza 500 pitanja tako da smo za sada uskraćeni za dio materijala



Ne mogu komentirati ovo, jer se iako slažem s početnom definicijom doduše ne u potpunosti...ne slažem s tvojim objašnjenjem iste (pogotovo s dijelom gdje Gandalf ups Stvoritelj :mrgreen: stalno i iznova iskušava Dušu čineći to kroz Duh - to mi je vrlo vrlo nasilno i neDuhovno), a neću komentirati ni Ra materijal, o njemu bolje da šutim...ali ima interesantnih djelova u posljednjem prijevodu...

Recimo ovo:

367. Da li duh u ujedinjenju s tijelom, identificira se s materijom?

"Materija je samo omotnica duha, kao što je odjeća omotnica za tijelo. Duh sjedinjujući se s tijelom, zadržava atribute svoje duhovne prirode.

"368. Da li duh koristi svoje sposobnosti u punoj slobodi nakon sjedinjenja s tijelom?

"Ostvarivanje sposobnosti ovisi o organima koji im služe za instrumente. Njihova sposobnost korištenja je oslabljena gustoćom materije.

"- Čini se, dakle, da je materijalna omotnica zapreka slobodnoj manifestaciji duhovih sposobnosti, kao što je neprozirnost mliječnog stakla zapreka slobodnoj emisiji svjetlosti?

"Da, prepreka koja je izuzetno neprozirna.

" 369. Je li slobodno ostvarivanje sposobnosti podređeno, tijekom inkarnacije, razvojem njegovih tjelesnih organa?

"Ti organi su instrumenti duše za manifestaciju njegovih mogućnosti, ta manifestacija je, dakle, nužno podređena stupnju razvoja i savršenstvu tih organa, kao što savršenstvo djela ručnog rada ovisi i o namjeri-dobroti sredstva koje ga koristi.

"370. Možemo li, od utjecaja tjelesnih organa, povezati vezu između razvoja moždanih organa i onih moralnih i intelektualnih sposobnosti?

"Ne brkajte učinak i uzrok. Duh uvijek posjeduje sposobnosti koje pripadaju njemu.; ali morate imati na umu da nisu organi ti koji daju sposobnosti, već su sposobnosti potaknute razvojem organa.

"- Prema ovom gledištu predmeta rasprave raznolikost sklonosti svakog čovjeka ovisi isključivo o stanju njegovog duha?

"Reći da to ovisi 'isključivo', ne bi bilo sasvim točno. Kvalitete utjelovljenog duha su, bez sumnje, određujući princip tih sklonosti; ali morate ustupiti prostor i utjecaju materije, koja opterećuje svakog čovjeka, više ili manje, u prakticiranju mogućnostima koje su sastavni dio njegove duše. "


Pa imam opet pitanje o čemu ovise sposobnosti Duha?

Alf :blob:

_________________
www.udruga-trag.hr


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 50 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz