Sada je: čet mar 28, 2024 3:09 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: ned feb 06, 2011 10:59 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
:D
Drago mi je :thumbup:

Koliko se sjećam, dok čitaš Kurs, mogu se odmah početi i vježbe iz Radne knjige.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: pon feb 07, 2011 8:51 pm 
Offline
Početnik

Pridružen/a: ned feb 06, 2011 12:07 pm
Postovi: 2
Već sam stigao do 99. lekcije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: uto feb 08, 2011 9:18 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Bravo, Vlaki1! :D
Samo nastavi.

Nije bitno da li se Kurs radi sa Svetim Duhom, Isusom ili Budom ali je bitno da se ne radi sa krivicom, što naravno važi i za sve ostalo.
To znači ako ego počne svoje uobičajene priče kao "Mogao sam bolje uraditi jučerašnju vježbu" ili "Trebao sam se sjetio uraditi ovo ili ono" samo oprostite i nastavite dalje.

Upozorenje onima koji su skinuli Kurs sa galaksijskog share foldera:
To izgleda, nije hrvatski prijevod!
Prvo, nema prve knjige tj. Teksta koji je srce Kursa. Postoji neki tekst prije Radne knjige ali to nije Tekst niti neki drugi oficijelni tekst Kursa.
Druga stvar, Kurs je regionu objavljen samo u Sloveniji i Hrvatskoj i ni jedan se ne zove Kurs o čudima. Hrvatski prijevod je Tečaj čuda i izgleda ovako:

http://shop.acim.org/products/croatian

Što čitav prijevod čini veoma upitnim ako znamo da svaki prijevod Kursa mora biti verifikovan od Kena.
Izvinjavam se svima što nisma to pogledala prije.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: sri feb 09, 2011 12:54 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
mu shin je napisao/la:
To izgleda, nije hrvatski prijevod!
Prvo, nema prve knjige tj. Teksta koji je srce Kursa. Postoji neki tekst prije Radne knjige ali to nije Tekst niti neki drugi oficijelni tekst Kursa.
Druga stvar, Kurs je regionu objavljen samo u Sloveniji i Hrvatskoj i ni jedan se ne zove Kurs o čudima. Hrvatski prijevod je Tečaj čuda i izgleda ovako:

http://shop.acim.org/products/croatian

Što čitav prijevod čini veoma upitnim ako znamo da svaki prijevod Kursa mora biti verifikovan od Kena.
Izvinjavam se svima što nisma to pogledala prije.


Šta je bitnije?
Da'l da je prevedeno na hrvatski, srpski, bosanski, crnski, gorski, hercegovački ( Ja čitam ) ili činjenica da je prevod ispravno preveden i verifikovan od Kena ? ( na bilo kom od tih jezika :mrgreen:)

Da'l se zvao Tečaj ili Kurs...svejedno je jer znači isto. Ono što nije svejedno jeste što taj Kurs koji je na našem šeru izgleda nije kompletan.

Ako je tako skinućemo ga sa šera da ne pravimo zabunu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: sri feb 09, 2011 8:45 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Svakako da nije bitno o kojem se jeziku radi i da li se zove Kurs ili Tečaj, i sama ih odlično čitam, a bogami i pričam (naročito crnski, malo zapinjem kod gorskog :mrgreen: ).
Ali, vjeruj mi, jako je bitno da je verifikovan od Kena, što je naravno moguće jedino ako je u pitanju oficijelno izdanje, zato što onaj koji prevodi mora razumjeti ono što prevodi, a to je Kenov posao. A Kurs je sve sem lako razumljiv. Ima ljudi koji ga uče 20, 30 godina, a ne znaju da je npr. nedualističko učenje (što je jedna od osnovnih stvari) i to sigurno ne zato što su jako glupi, već što je Kurs jako težak.
U tome je stvar.

Što se tiče uklanjanja ili ne uklanjanja sa sharea, do vas je. Možda to jeste hrvatska oficijelna verzija (samo bez Teksta i sa drugim naslovom zbog kršenja autorskih prava), ja nemam hrvatsko izdanje da uporedim.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: čet feb 10, 2011 2:55 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
Ok. Najvjerovatnije da ćemo ostaviti ( za sada ) Kurs na šeru. Ko god bude krenuo tim putem će vjerovatno pročitati i ovu temu pa će saznati da fali Text i onda će potražiti autorizovanu verziju.

p.s.- gorski je samo istočnija verzija hercegovačkog, a višlja, sjevernija verzija crnskog. Znači udrobiš malo crnskog a više hercegovačkog ( nikako malo hercegovačkog a više crnskog )... iiii... "ojha"... eto ga gorski :angel4:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: čet feb 10, 2011 11:22 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Java je napisao/la:
Ok. Najvjerovatnije da ćemo ostaviti ( za sada ) Kurs na šeru. Ko god bude krenuo tim putem će vjerovatno pročitati i ovu temu pa će saznati da fali Text i onda će potražiti autorizovanu verziju.

Upravo tako i ja mislim.
A ako se neko upusti u avanturu skeniranja 670 stranica Teksta valjda će javiti i postaviti link.
Citat:
p.s.- gorski je samo istočnija verzija hercegovačkog, a višlja, sjevernija verzija crnskog. Znači udrobiš malo crnskog a više hercegovačkog ( nikako malo hercegovačkog a više crnskog )... iiii... "ojha"... eto ga gorski :angel4:

:D
Znači u tome je caka! Sad mi je razlika sasvim očigledna ...i drastična!!! A i ona služba prevođenja je sad skroz nepotrebna, a i onako ih nikad nema kad ti trebaju. Ojha!
:mrgreen:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: pet feb 11, 2011 4:33 pm 
Offline
Moderator

Pridružen/a: sub apr 11, 2009 9:25 pm
Postovi: 969
mu shin je napisao/la:
A ako se neko upusti u avanturu skeniranja 670 stranica Teksta valjda će javiti i postaviti link.


:shock:
Malo li je...Adekvatnije bi možda bilo reći herojski poduhvat. :mrgreen:

U svakom slučaju :ontopic:

Kurs Čuda...


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: pet feb 11, 2011 8:24 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Dakle, idemo :ontopic:


Jedan problem, jedno riješenje: Magija vs. čuda


Osnovni način da živiš Kurs čuda je da primjenjuješ njegove principe na svoj život. I očigledno, ako to ne radiš onda svo učenje ne znači apsolutno ništa. Onda si samo prazna riječ, i biljantni koncepti, itd. Ali ako ti oni ne pomognu da postaneš smireneniji, ljubazniji - što znači manje djelovanja iz krivice, manje osuđivanja, manje gnjeva, itd. - onda sva ljepota riječi i briljantnost ovog učenja ne znači apsolutno ništa. Znači u pitanju je svakodnevno primjenjivanje koje je važno, a Radna knjiga je svakako ključni dio tog treninga, čak toliko da postoji jedna rečenica u Pripučniku za učitelje koja kaže da učitelj Boga ne može da nositi tu titulu dok ne završi Radnu knjigu, s obzirom da učimo unutar okvira Kursa. (Teacher of God je termin koji Kurs koristi za svakoga ko završi lekcije iz Radne knjige, prim.prev.) Znači integralni dio nastavnog plana Kursa čuda je da u osnovi trenira naš um da misli u skladu sa riječima o kojima smo diskutovali ovog jutra, tj. da naš svakodnevni život, ili svijet u kojem živimo je učionica, nastavni plan, a Isus je učitelj. Tako da sve što vidimo, sve što se dešava u danu - od trenutka kada se probudimo do trenutka kad odemo u krevet, i uključujući čak i snove koje imamo noću - gledamo kao priliku da vidimo šta se dešava u našem umu.

Posebno je važno u svemu ovome biti pažljiv u vezi onih stvari u našem svijetu, našem ličnom svakodnevnom životu, koje djeluju kao okidač ili stvari koje nas uznemiravaju. Kao i razni oblici nepravde koje vidimo, ponovo, oko nas ili u našem ličnom svijetu, i u svijetu u globalu. Dakle, gledate vijesti i reagujete na to, uznemireni ste, onda je to stvar koju bi bilo dobro predati svom učitelju. To postaje dio tvoje nastave. Zato Isus ti želi pomoći da prepoznaš da ono što te uznemirava nije ono što slušaš ili čitaš u vijestima, već ono što te uznemirava je odluka koju si već napravio ali nisi svjestan da si je napravio.

To je ono što on misli kada govori o magiji. To se najbolje može razumjeti kada ga uporediš sa čudom. Magija je kada pokušaš da riješiš problem gdje ga nema. Naš jedini problem, kao što smo već vidjeli, je izbor koji smo napravili u svom umu kad smo izabrali ego kao učitelja umjesto Svetog Duha. To je problem. To je to što Radna knjiga misli kad kaže postoji samo jedan problem i jedno rješenje. Problem je vjerovanje u separaciju a riješenje je prihvatanje Pomirenja, ili ispravke. Na tom nivou, kada jednom definišemo problem kao grešku koju je naš um napravio, onda čudo postaje ispravka zato što nam čudo govori da smo naravili pogrešan izbor.
-----------
Kako se suočavamo sa magijom, našim vlastim vjerovanjem u magiju kao i sa vjerovanjima drugih ljudi u magiju, postaje centralni dio nastavnog plana. Znači ne može neko biti učenik Kursa i pokušavati živjeti njegove principe iz dana u dan bez razumjevanja šta je magija, i razumjevanja kakva je naša uloga u tome.

Postoji jedna misao koja bi naročito trebala biti upamćena kroz čitav dan. To je misao čiste radosti. Misao mira. Misao bezgraničnog oslobođenja. Bezgranična zato što su sve stvari slobodne u njoj. Ti misliš da si napravio bezbjedno mjesto za sebe. Misliš da si napravio moć koja te može spasiti od svih strašnih stvari koje vidiš u snu. Još jednom, to je ono što je magija. Mi mislimo da smo napravili mjesto gdje se možemo sakriti. Vjerujemo da smo napravili svijet i tijelo u koje se možemo sakriti od Božijeg gnjeva. Ponovo, to je namjena ovog svijeta. Zato nam je ponovo rečeno u Radnoj knjizi da je ovaj svijet napravljen kao atak na Boga. (Inače, Kurs, a i Pursa i Arten, nikad, nikad, nikad ne koriste riječ stvarati za bilo šta u pojavnom svijetu, stvaranje je moguće jedino na Nebu, prim.prev.) Napravljen je da ga isključi. Napravljen je da zaštiti misao u našem umu koja je rekla Bogu: tvoja ljubav nije dovoljna. Želim više. A pošto ti nećeš da mi daš više ja ću te ubiti i ja ću biti Bog, i napraviću svijet za sebe u kojem mogu dobiti sve što hoću. (Ili kao što bi Pursa i Arten rekli: cilj ega je ubiti Boga i zacariti se na njegovom tronu, prim.prev.) Znaš šta, ne trebam te više. To je ta misao, to je ta užasavajuća misao koja uzrokuje toliko mnogo krivice. I ponovo, kao što sam objasnio jutros, odmah do te krivice je jednako užasavajuća misao da će me Bog naći, i uništiti me. Znači da bi si blokirao cijelu stvar, ja vjerujem da mogu čarobno da izmislim svijet, da izmislim tijelo i sakrije se. To je ono što misli kada kaže napravio si bezbjedno mjesto za sebe. Misliš da si napravio moć koja te može spasiti od svih strašnih stvari koje vidiš u snu.

To je ta moć ovog svijeta. To je moć naše magije. Ali dobra je vijest, to nije tako, to je sretna misao, to je misao mira i radosti. Nije tako. Tvoja bezbjednost nije ovdje, nije u ovom svijetu. Nije u stvarima koje koristimo u svijetu da nas zaštite. Kao fizičke stvari: brave ili nematerijalne stvari kao polise osiguranja. Veze. Znaš, dok god sam sa ovom osobom, siguran/a sam. Kakva praznovjerja sve imamo. Ako uradim svoj dnevni radni plan onda ću biti siguran. Kakve sve šašave stvari, za koje mislimo da nisu šašave, radimo u svijetu; vjerujemo da će nas one magično zaštiti. To je ono na šta se ovo odnosi.

Ono čega se odričeš je samo iluzija da se braniš od iluzija. Ima ta divna rečenica koja kaže odbrane rade ono od čega štite. To je veoma, veoma važna i pronicljiva tvrdnja. Odbrane rade ono od čega štite. Namjena odbrana je da nas zaštite od onga čega se bojimo. Ali sama činjenica da imamo odbranu znači da postoji nešto čega se trebamo bojati, inače mi ne bi trebala odbrana. Dok s jedne strane odbrana bi trebalo da me zaštiti od straha, ono što odbrana zapravo radi je da pojačava strah zato što mi govori da mi je potrebna zaštita jer ima nešto unutra čega se trebam bojati, a bez zaštite biću uništen. Znači što više težimo da se odbranimo od svog straha, činimo strah jačim.
----------
Ono što je od pomoći s Kursom je ne omalovažavati tijelo, ne ismijavati ga, ne osuđivati, ali i ne odavati mu se. I svakako ne davati mu atribute spasenja ili kazne. Ima rečenica kasnije u tekstu koja kaže onaj ko kažnjava tijelo je lud. Jer tijelo nije problem. Znate, izgladnjivanje tijela - bilo da apstinirate od hrane radi toga što mislite da je grešna, ili da apstinirate od seksa jer mislite da je to grešno, ili apstinirate od luksuza jer mislite da je to grešno - to je šašavo, to nije problem. Nije ni odgovor, ali definitvno nije problem. Kurs nam mjenja problem. Redefiniše ga. Ponovo, zato se zove Kurs čuda, a ne Kurs ljubavi, Kurs istine ili Kurs realnosti, ili Kurs Neba. To je Kurs čuda i čuda su ispravka. A ispravljaju našu pogrešnu percepciju da je problem vanjski, i zahtjeva vanjsko rješenje, tj. magiju. A čuda govore nije tamo, problem je unutra, u našem umu od kad smo napravili pogrešan izbor. To je ono što treba promjeniti.
----------
Ječe, prije nego sam postao dobar učenik Kursa čuda mislio sam da mi "oni" ovo sve rade, tako da sam bio ljut na"njih". Sada se ne ljutim, sada kažem "oh, tako oni voze". Kakve to veze ima sa mnom. Sada sam dobar u tome kad sam na cesti, ali ne toliko dobar u tome kad sam u redu u supermarketu. Jel tako. Kada se ljudi guraju preko reda. Ili nisam dobar u tome kada odem kući. Sve u redu, i odjednom se naljutim na nešto što može biti apsolutno trivijalno, ali je za mene veliki simbol. Ili, bio sam dobar u tome tokom vožnje do kancelarije, i uđem u kancelariju i eksplodiram na prvu stvar koja se desi. Ili neko me čudno pogleda i ja se slomim.
Ono što bi bilo od pomoći je da počnemo shvatati da definitivno živimo u hijerarhiji iluzija. Nikim stvarim dajemo dosta moći nad nama a nekim dajemo manje. A moć koju im dajemo je moć koja kaže: možeš uzeti Mir Božiji od mene. To je ono što je gnjev. To je ono što sve smetnje jesu. Sve je to pokušaj koji kaže: prije nego što si to rekao ili uradio, bio sam u miru. I onda odjednom, to si rekao, to si uradio ili nisi to rekao ili nisi to uradio što si trebao, i ja sam sad ljut i to je tvoja krivica. I što sam očigledno uradio je da sam opet negirao moć mog uma, i dao tu moć tebi. Znači sada sam bespomoćan, slab i ranjiv, ali to takođe znači da sam i nevin. Nema šanse da me sad Bog kazni. Pogledaj me, ja sam jadnik. Nemam nikakvu moć. Ja sam na milosti svim ovim nezainteresovanim ljudima u mom životu. Stići će ih Božija kazna. Njihovi grijesi će biti napisani na Nebesima. Ne moji. Oni će ići ispred nih, njihovi grijesi će ići ispred njih dok ih Bog vodi pravo u Pakao. A budući da je ili jedno ili drugo, ako oni idu Pakao znači da ja ne idem.
Znači ono što bi bilo od pomoći je posmatrati kako ovo radim. Kako živim ovu ludost u svakodnevnom životu.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: sub mar 05, 2011 9:21 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Gledanje na strah bez osude

Napredni Učitelj Boga - što je ono čemu smo vođeni, to je stanje koje želimo biti - je neko ko je u miru bez obzira šta se dešava, nebitno. To je ono što je on, nema razlike u tom stanju na različitim mjestim ili u različitim vremenima. Zato što su svi u jednom, jedno su Bogu tj. ljubavi Božijoj, što je moj istinski identitet, uvijek sa mnom. I ako mogu biti taj identitet, nije bitno šta ko kaže, ili mi uradi. Ili bilo kome u mom životu. Ja ću i dalje biti u miru. Ponovo, ovo ne znači da ne reagujem, ne znači da ne treba da se ponašam normalno kao što smo raspravljali jutros. To jednostavno znači da šta god da radim, radim to u miru. Moje čelo je opušteno i moje oči su tihe. Moje tijelo može biti veoma aktivno i zaposleno ali moje čelo je opušteno i moje oči su tihe. Zašto? Zato što znam da je sve ovo san.
-------------
Ono što želiš da radiš je da posmatraš ovo bez uplitanja, bez pokušavanja da ga promjeniš. Definitivno bez osjećaja krivice. Bez ljutnje. Bez osuđivanja sebe ili drugih. To je ono što praktikuješ. Razredni nastavni plan je tvoj svakodnevni život, bez obzira šta radiš. Staviš krišku hljeba u toster a toster ne radi, i onda je to tvoja reakcija. Percepcijska činjenica percepirajućeg svijeta je da toster ne radi. I onda gledaj šta radiš s tim. Zavisi u kakvom si stanju uma (frame of mind), pravilnom ili pogrešnom. Možeš reći, ma toster ne radi i neću jesti tost ovog jutra. Ili, srediću to kasnije kad budem imao vremena. Ili možeš reagovati sa ljutitom nervozom. Znate ono, zašto se ovo stalno meni dešava? Zašto su meni prodali loš toster, znate, svi znamo priču.
Ali ta reakcija nema nikakve veze sa tosterom. Ima veze sa tim da li si izabrao ego ili Sveti Duh za učitelja. A veoma je od pomoći koristiti veoma obične stvari u svom životu, kao što je toster. Ili, ljude u redu, ljude na autocesti. Ne moraju biti samo velike stvari, kao rak ili AIDS ili potencijalni III Svjetski rat, ne mora biti to. U redu je ako jeste, ali je dobro da vidimo istu reakciju za nešto što znamo da je trivijalno. Kao što je dobro i za nešto što osjećaš kao monumentalno, bitno. To je dobro za koristiti. To je dobar način za shvatiti da ne postoji hijerarhija po težinii u čudima. Zato što nema hijerarhije iluzija. Prvo imamo haos. Onda hijerarhiju iluzija. Ovo je egov odgovor na prvi princip čuda. (U prvoj glavi Teksta su pobrojani svi principi čuda, prvi princip čuda glasi: Nema redosljeda čuda po težini. Jedno nije "teže" ili "veće" od drugog. Sva su ista. Svi izrazi ljubavi su maksimalni. prim.prev)
---------------
U mjeri koliko vjerujemo u ovaj proces, toliko ćemo biti u mogućnosti da se sjetimo šta se stvarno dešava, čak iako smo veoma zauzeti. I koliko postajemo sve bolji i bolji u ovome tokom godina imaće te gotovo rascjepljen um, rascjepljen u dobrom smislu. Kada je dio potpuno uključen u svijet i ono što radiš, i drugi dio koji je još uvijek sa Isusom ili Svetim Duhom i posmatra šta radiš. Nije neobično da ljudi izvještavaju o iskustvu kako posmatraju kako se razbole. Gotovo da možeš gledati kako počinje gripa, ili glavobolja, ili problemi sa probavom. Kao da postoji dio tebe koji posmatra tvoje tijelo kako počinje da se razboljeva. Ili čak da imaš misao: želim da se razbolim. Zato što će to dokazati tebi šta si mi uradio. Znaš, ti ne prestaješ pričati, pričaš, pričaš, pričaš, nije ni čudo što imam glavobolju (smijeh publike)
I onda mi želimo glavobolju. To je ono što je toliko blesavo u vezi ovog uzroka glavobolje. Mi želimo glavobolju da bi mogli uprijeti prst i reći pogledaj me brate, sestro, majko, oče, mužu, suprugo, djete itd. ti mi stvaraš glavobolju. Iz tvojih ruku je dobijam. Od tvojih riječi dobijam glavobolju. Znači gotovo je moguće udaljiti se i posmatrati sebe kako biraš da se razboliš i onda gledati kako se tijelo razboljeva. I to je vrsta rascjepljenog uma koji želiš ohrabriti u sebi i pojačati i kultivisati. A u isto vrijeme djeluješ u svijetu i radiš sve što normalni ljudi rade. Napraviš korak nazad i posmatraš sebe, i ono što se dešava sa takvim fenomenom je da počinješ da se odvajaš od svoje identifikacije sa fizičkim sobstvom, što znači da se počinjete identifikovati više sa onim djelom uma koji bira da projektuje svoju krivicu na svoje tijelo. Takođe možete posmatrati sebe kako započinjete izgradnju slučaja protiv nekoga gdje želite da neko uradi ono što ste mu rekli da ne radi samo da bi ga uhvatiti u tome. Zašto? Zato što ga onda možemo staviti pred Boga i reći: "Evo uhvatio sam ga za tebe. Ne moraš više tražiti, uradio sam tvoj prljavi posao za tebe. Evo ga. Ili evo je." A naša je bolest ono što to dokazuje. To je svjedok. Znači, možete se posmatrati kako to radite. Možete posmatrati sebe kako birate da se razbolite, kako birate da se naljutite, a ono što stvarno radite je da se počinjete odvajati od svog tijela u dobrom smislu; ne kao vantjelesno iskustvo.
To je kao korak unazad, vraćanje nazad u svoj um i posmarate sebe u akciji. To je početak procesa identifikacije sebe kao sanjača sna i onda posmatranja figure u snu kojom nazivaš sebe. Znači, cilj u Kursu nije da se probudite iz sna; to će se desiti automatski. Cij Kursa je, zato se i zove Kurs čuda, cilj Kursa je da ustanovimo da smo sanjači. Znači, ponovo, veoma je od pomoći posmatrati sebe u akciji. Čak iako ste veoma zaposleni. Čak i u sred najbješnjeg egovog napada ti si zaista bjesan, zaista uznemiren, zaista prestrašen, zaista depresivan; i dalje je moguće da se odijeliš i posmatraš šta radiš. I onda biti svjestan otpora i straha koji to izaziva. Zašto? Zato što ako mogu posmatrati šta radim onda figura koju posmatram nisam ja. Odatle dolazi stvarni nemir; zato što više nego bilo šta drugo mi pokušavamo da sačuvamo taj identitet.

Ali budite svjesni da je to ono što se događa. Znači, govorimo o tome da postanemo veoma pažljivi posmatrači sebe samih, čak i kad ste veoma aktivni u svijetu. I radite sve što normali ljudi rade.
---------------
Svo iskušenje je zapravo iskušenje da se vjeruje da ego govori istinu a da Sveti Duh laže. To je iskušenje. Dio egove istine je da je separacija stvarna, što znači da je i tijelo stvarno, i da ja vjerujem u tijelo. Vjerovati u ego znači vjerovati da zaista postoji druga volja, odvojena od Boga, i ne samo odvojena nego i privlačnija od Boga. Vrijednija od Božije Volje. U redu. Ova iskušenja zaista mogu djelovati zastarujuće, ali su zapravo samo patetična. U redu, ako čitamo ovo sa dobrim, zdravim egom trebali bi biti uvrjeđeni. Zato što Isus govori, znate guys, to što radite je stvarno patetično, zaista tužno. (smijeh publike) Vidite, mi želimo da vjerujemo da je zastarašujuće jer mislimo da imamo veliku moć.
Mislim, to je arogancija da mislimo da imamo moć da naljutimo Boga. Toliko da će nas kazniti. Znači, čitava ova stvar je strašno zastrašujuća zato što vjerujemo da smo napali Boga odvajajući se od njega i birajući svoju volju umjesto njegove. Vjerujući da imamo volju odvojenu od njegove.

I zato Isus govori, ako ga pogledaš sa mnom, shvatićeš da nije zasrašujuć. Nije čudovišan. Patetičan je, ništa je. Znate, ego nije razjareni lav već preplašeni miš koji riče na univerzum. Bog se ne boji toga. Zašto bi ti bio, Bog ga čak i ne vidi. Zašto bi se ti bojao? I opet ponovo, čitav naš svijet je bukvalno pokušaj se odbranimo od onoga za šta mislimo da je strava i užas te misli. Da sam ja odabrao tu drugu volju koja je odvojena od Božije, da je bolja od Boga, i birajući je ja vjerujem da sam uništio Božiju volju. Kad to tako kažemo onda postaje očigledno koliko je patetično. Šašavo. Ali čitav naš svijet počiva na tome. Znači, drugačiji način da razumijemo šta Isus radi sa svojim Kursom, i zašto je ovo važan duhovni dokument, je da on govori, daj da pogledamo na stvarni uzrok, stvarno sjeme, iz kojeg je nikao cijeli svijet i svi njegovi problemi, i kad vidiš koliko je to sjeme beznačajno i ništavno, sve će nestati.
-------------
Jedna od mojih omiljenih rečenica Kursa je Opraštanje je mir i tiho ne radi ništa. Ono gleda i čeka i ne sudi. I mislim, da je to dobra formula za skoro sve što radiš. Samo budi toga svjestan. I budi svjestan, ako je ono što se događa u tebi negativno, drugim rječima, čini te nemirnim, nervoznim, uznemirenim; onda se zapitaj zašto radim ovo? To je sve što bih ja uradio. Samo bih ispitao to. Ne pokušavam i ne radim ništa drugo.
---------------
Veoma je važno da Kursom ne pokušavate da zataškate svoje greške, ili svoj otpor prema njemu. Tako bi trebali provesti svoj dan, ne biti svjestan svih divnih stvari koje radiš, već biti svjestan i svih ne baš divnih stvari koje radiš, stvari mržnje, zlobe, straha; jer tu su problemi. Biti u mogućnosti gledati na ovo sa njegovom ljubavlju pored sebe, što znači da nećeš sebe kriviti. I ista ljubaznost i nježnost koju ćeš očigledno iskustiti u njemu, sada ćeš početi da doživljavaš u sebi. Što znači da će se ta ljubaznost i nježnost proširiti od tebe i obuhvatiti sve oko tebe. Tako postaješ zaista dobar učenik Kursa, ne memorišući njegovu teoriju, značenja svih termina i sve to. Postaješ veoma dobar učenik Kursa praktikujući ga, što znači i opraštanje sebi što ga ne praktikuješ.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: pet mar 11, 2011 11:35 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Ego, Sveti Duh i pravljenje izbora

Jedna od najvažnijih kvaliteta sobstva i stanja Neba je da je to stanje savršenog jedinstva i ujedinjenosti. Ujedinjenost unutar samog sebe kao i ujedinjenost sa Bogom. U Nebu nema razlike između Kreatora i kreiranog. U Nebu nemaš dva bića, jedno zvano Bog a drugo Hrist. To su termini koje mi dajemo ovdje unutar dualističkog svijeta, i najbliži način na koji možemo izraziti vezu između Boga i Sina. Ali u Nebu, koje je stanje van svih simbola i definitivno van dualiteta, nema odvojenog bića zvanog Bog, niti odvojenog bića zvanog Hrist.
----------------
Sve što nije dio ovog jednog Sobstva koje je savršeno ujedinjeno unutar Sebe i sa Kreatorom i Izvorom, sve što nije dio tog Sobstva ne postoji. Znači, kad Isus govori o iluziji, kao što radi kroz čitav Kurs, to je ono o čemu govori. Ponovo, sve što je van Neba ne postoji. Zato kaže u zakonima haosa da nema života van Neba. (Postoji 5 zakona haosa, Tekst, poglavlje 23, glava 2, prim.prev.)
Sve u ovom svijetu (kojeg Hindusi nazivaju svijetom mnoštva) je različito. To je namjena tijela. Da moje tijelo počinje i završava ovdje, a tvoje tijelo počinje i završava tamo i to je ono što nas razdvaja.
U redu, dakle kada Isus govori o biti jedno Sobstvo (one Self), on ne govori o nečemu u ovom svijetu. Ono što svi imamo u ovom svijetu unutar sna je sjećanje na to Sobstvo. I to sjećanje u jeziku Kursa je Sveti Duh. To je karika između sobstva koje je naše iskustvo unutar sna, i Sobstva, koje je naš Identitet kao Hrist.
--------------
Jedna od karakteristika ove devolucije, ili silazak niz ljestve, je da sa svakom prečkom na koju siđemo, zaboravljamo onu prijašnju. Svaki korak niže izaziva amneziju našeg uma; veo pada preko našeg uma i zaboravljamo kako smo došli do prečke na kojoj smo sad. Znači kada smo na izgled načinili prvi korak, naravno kažemo na izgled jer se u stvarnosti nikad nije desilo, od našeg Hrist Sobstva do nas koji pravimo izbor, odmah zaboravimo na to Sobstvo.

Kada pokažemo egovu individualnost principu pomirenja Svetog Duha, zaboravimo da pravimo izbor. Zato što kada izaberemo ego i okrenemo leđa Svetom Duhu, zapravo kažemo Svetom Duhu da je lažov, da nije u pravu, da smo mi u pravu; zato svi u ovom svijetu uvijek tvrdoglavo insistiraju da su u pravu a svi ostali u krivu, tu je gdje je to počelo. Kažemo egu, ti si u pravu. Sviđa mi se biti individua a Sveti Duh je u krivu.

Ponovo, u tom trenutku Sveti Duh nestane zato što Sveti Duh nije u krivu. Znači ako mi vjerujemo da je Sveti Duh u krivu, on više ne može biti Sveti Duh. Dakle, nema više Svetog Duha jer mi smo u pravu. I to je, naravno ista greška koju ljudi prave sa Kursom. "Isus ne može biti u pravu o čemu govori ovdje. Ja znam bolje." I to je svačiji problem, zato što je problem u tom da je on u pravu a svi ostali nisu. I on je taj koji zna bolje. To je prototip tog iskustva ovdje u svijetu.

To je prototip svačijeg problema sa autoritetima. Srce svakog problema sa autoritetima je da smo mi u pravu a figure, figure autoriteta griješe. Bilo da su u pitanju roditelji, religijske vođe, političke vođe, doktori, prijatelji, učitelji, ko god da je, oni moraju biti u krivu da bih ja mogao biti u pravu.

A srž toga je da ako sam ja u krivu, onda sam u krivu u vezi svoje induvidualnosti, moja individualnost nestane. Zato u ovom svijetu mi se uzbuđujemo oko apsolutno ničega, i postaje nam jako važno da budemo u pravu a neko drugi da griješi, pogotovo ako ta osoba ima nad nama autoritet. Ili ih mi vidimo kao da imaju autoritet nad nama. Zato, ako su oni u pravu a ja u krivu, to me potsjeća na onaj prvi izbor kada sam rekao krajnjem autoritetu, samom Svetom duhu, da on griješi i da ja znam bolje.
---------------
Sada se počinjemo bojati da će u jednom trenutku, to što smo ukrali, a to je naš identitet, naše postojanje, naš život, biti ukraden nazad, biti oduzet nazad zato što smo ga krađom zadobili; dakle biće i oduzet krađom. Dobili smo ga ubistvom, ubijajući Boga, znači biće nam i oduzet ubistvom. U redu. I naravno postoji riječ za to, a to je smrt. Smrt je dakle dokaz da je Bog izvršio svoju kaznu, njegova osveta je zadovoljena, uzeo je nazad život koji smo uzeli od njega.
Nema potrebe da se kaže, naravno, da ovo nema nikakve veze sa istinskim Bogom.
--------------
Kada se rodimo u ovom svijetu, rađeni smo kao žrtve. I onda se naš život sadrži scenario koji pišemo, a koji zovemo svojim životom. Život jedne stvari koja se širi cijelim našim životom a to je: Ja to nisam uradio. Nije moja krivica. Svako u ovom svijetu ima scenario žrtve. Svijet je tako namješten. Ponovo zapamtite, niko ne bi okrivio nekog za njegov genetski izgled. Niko be bi okrivio nikoga za njegove roditelje ili braću ili sestre, ili za stanje u svijetu, ili boju kože ili religijsku orjentaciju, ili bilo šta. Svijet je namješten da dokaže da smo mi nevine žrtve i da naš scenario nije naš i da mi nismo odgovorni za svoj život.

Film koji prolazi kroz filmski projektor u bioskopu je upravo onaj film koji vidiš na platnu. Mora tako biti. Tako funkcioniše.
E pa, tako i svijet funkcioniše. Svijet nije ništa drugo nego platno na koje projektujemo sistem mišljenja onih prijašnjih prečki, a kojih nismo svjesni. Znači, već smo vidjeli da je ovaj ključni koncept grijeha, krivice, straha: ili jedan ili drugi, gdje je um bojno polje.
Ako je ovo misao u umu, onda mora biti da je i svijet koji je nastao iz te misli, mora takođe biti ili jedan ili drugi, na bojnom polju. Što znači da opstanak u ovom svijetu može da se desi mojim ispunjenjem i zadovoljenjem mojih odvojenih interesa. Ako je ili jedan ili drugi, ako bih da ja postojim, onda ti ne možeš postojati.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: čet mar 17, 2011 6:03 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Malo humora...

slika

A Course in Miracles: This Shit Has Never Happened
:D


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: čet mar 17, 2011 6:08 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Penjanje na vrh ljestvi

Namjena čuda, razlog zbog kojeg Isus naziva svoj Kurs Kurs čuda, a ne Kurs ljubavi ili nečega drugog, je zato što čudo ponovo uspostavlja moć izbora našem umu. Čudo ne bira za nas, već ponovo uspostavlja našem umu moć da izabere.

Dakle sada kada nas ego ima ovdje na zadnjoj prečki ljestvi gdje smo nevine žrtve, očigledno da nismo mnogo sretni ovdje. A i ne želimo biti mnogo sretni, jer ako smo sretni, koga će mo kriviti? Drugim riječima, ako ću i dalje da budem žrtva, moram da patim. A ako ću i dalje da patim mora da postoji neko ko mi nameće tu patnju, a to ne mogu biti ja.

Onda biramo da budemo mizerni i nesretni u ovom svijetu tako da možemo nastaviti upirati optužujući prst u bilo koga u tom trenutku i reći onu rečenicu iz Kursa: Pogledaj me brate, od tvoje ruke umirem. Ili reći: pogledaj me i budi proklet zgog onoga što jesam. Drugim riječima, pogledaj moju patnju i bol, i budi proklet kao bjedni grešnik jer si odgovoran za moj bol. Svaki bol, na bilo kom nivou, je optužujući prst uprt na nekog, ne na mene, koji kaže, ovo si mi ti uradio.

I tako svi mi hodamo ovim svijetom u bolu, svi pod iluzijom da želimo da se riješimo bola i poništimo ga. I tako nastavljamo da tražimo i tražimo i tražimo lijek protiv bola. Ako bi smo zaista htjeli onda bi ga i našli! Zašto? Zato što ne želimo da nađemo lijek protiv bola. Kada bi stvarno htjeli našli bi! Zato što je lijek protiv bola unutar nas! Sveti Duh nikad nije napustio naš um, samo je zakopan tamo, ali jeste tamo. I zato Isus naziva ovu dinamiku: Traži i nećeš naći, koja je naravno uzeta iz poznatog odlomka Besjede na gori iz Matejevog jevanđelja. Egov moto je, ponovo, traži i nećeš naći.
-----------------
Mnogi od vas znaju najvažniju definiciju za specijalnost koju Isus daje u Kursu a to je da je specijalnost zamjena za Božiju ljubav. Istinski vrh istinskih ljestvi je Božija ljubav. Vrh ego ljestvi je uvijek neka forma specijalnosti.

Postoji odlomak Šta je istinsko značenje žrtve? "Potrebno je mnogo učenja, i da se shvati i da se prihvati činjenica da svijet nema ništa ponuditi. Šta može da znači žrtva ničega?" Naravno da nam ego kaže da nam svijet može sve dati, samo su nam potrebne prave ljestve. Ne može biti da imaš manje zbog toga. "Nema žrtvovanja u pojmovima svijeta a da ne uključuje tijelo." Zapamtite, tijelo je koncept sobstva koji prethodi nama kao žrtvama. "Razmisli malo šta to svijet naziva žrtvom. Moć, slava, novac, fizička zadovoljstva. Ko je taj heroj kojem sve ove svari pripadaju? Mogu li one značiti išta osim tijelu? Ipak tijelo ne može vrednovati. Tražeći ovakve stvari um se asocira sa tijelom, zaklanjajući svoj identitet i gubeći vid o onom što zaista jeste."

Klječne riječi ovdje su moć, slava, novac, zadovoljstvo. Ove četiri riječi uzete su iz čuvene izjave Sigmunda Freuda.
(Kurs to često radi, tj. posuđuje neke poznate detalje iz drugih izvora npr.: već pomenuta Platonova špilja, neki indijanski izvor gdje se kaže Behold the great mystery u Kursu je Behold the great projection, Biblija naravno itd, prim.prev.)

Ovu su, možemo slobodno reći, četvoro ljestvi koje čine svu specijalnost u ovom svijetu. Kad bi smo samo imali dovoljno moći, kada bi samo postao dovoljno slavan, kada bi samo imao dovoljno novca, kada bi samo imao dovoljno zadovoljstva, onda bih bio sretan, moja patnja bi se završila i bio bih u Raju. Ovo su lažne ljeste koje ego želi da slijedimo, uvijek traženje, prvo da nađemo "prave ljestve" i da nađemo pravi način da se popnemo na te prave ljestve. A nikad nećemo naći to što želimo jer je cijeli sistem postavljen tako da nikad ne nađemo ono što želimo.
------------------
Ego je siguran da je ljubav opasna i ovo je uvijek esecijalna lekcija. U redu, u osnovi, strogo govoreći, ljubav nije opasna po ego jer ego ne zna šta je ljubav. Ono što je opasno po ego je da Sin Božiji izabere ljubav. Čak iako, kroz Kurs, Isus govori o strahu od Boga i strahu od ljubavi, strahu od iskupljenja, tehnički govoreći, ego ne zna za Boga, ne zna za Sveti Duh, ne zna za ljubav. Naravno, čitav egov sistem je napravljen da isključi ljubav. Ponovo, ono čega se ego boji je da onaj dio nas koji pravi izbor izabere ljubav. To je egov stvarni strah.

Ego to nikad ne prikazuje na taj način. Drugim riječima, ego nam nikad ne kaže da se boji ljubavi. Čitav naš svijet je sagrađen na traženju ljubavi. Znači ego nam nikad ne kaže da se boji ljubavi. Naravno, egova ljubav koju on traži je specijalna ljubav. Uvijek je ukorjenjena u nekoj osobi, u nekoj vezi, u predmetu, u nekoj stvari, materiji, stvarima koje volimo, u kojima tražimo zadovoljstvo, za kojim žudimo, za koje vjerujemo da bez njih ne možemo postojati, itd.

Ego to nikad ne prikazuje na taj način. Naprotiv, svako ko vjeruje da je u egu spasenje izgleda da je u intenzivnoj potrazi za ljubavlju. U redu, to su ljestve ovog svijeta. To su sve različite forme specijalnosti, koje su u Kursu definisane kao zamjene za ljubav. " A ego, iako veoma aktivno zagovara potragu za ljubavlju, pravi jedan uslov: nećeš naći. Njegove zapovjesti onda mogu biti jednostavno sumirane kao traži i nećeš naći." To je sav koncept raznih vrsta ljestvi.
--------------
Mogli bi smo reći da je cijeli smisao Kursa da nas ubjedi da su sve ljestve ovog svijeta nestvarne. Ni jedne ljestve svijeta neće funkcionisati. Ni jedne ljestve nisu uzrok našeg bola, ni jedne ljestve nisu uzrok naše nade. Postoje samo jedne ljestve koje su uzrok našeg bola, to su ljestve našeg sobstva. I postoje samo jedne ljestve koje će nas osloboditi tog bola, a to su ljestve sobstva obrnute na drugu stranu.

Sigurno je očigledno da niko ne želi ono što će ga potpuno poraziti. Budući da je nesposoban da voli, ego bi bio totalno neadekvatan u prisustvu ljubavi, ne bi uopšte mogao da reaguje. U redu. Ponovo, egov strah nije konkretno prisustvo ljubavi već naš izbor prisustva ljubavi.

Izabrati ljubav znači izabrati protiv ega. Uzeti ruku Isusa na putu ka vrhu ljestvi znači ispustiti ruku ega. Reći "da" istini znači reći "ne" egovoj iluziji. Ovo nije kurs u govorenju "da". Ovo je kurs u govorenju "ne". Ovo je ekstremno važno. Ovo nije kurs u govorenju "da" Bogu, već u govorenju "ne" egu. Kada ego kažeš "ne" onda kažeš ovo nije istina. U tom trenutku ovo nestaje a ono što ostaje je istina. Zato on kaže, kasnije u tekstu "tvoj zadatak nije u traženju ljubavi, već da tražiš i nađeš sve barijere koje si postavio između sebe i ljubavi."
-----------------
Sveti Duh ti nudi još jedno obećanje i to ono koje te vodi radosti. To je mjesto kada Sveti Duh kaže: ovo su ljestve. Ljestve niz koje te je ogo vodio dole a sada uzmi moju ruku da te vodim gore. Drugim riječima, počećemo od koncepta sobstva nevine žrtve koju imaš i vratiti se nazad istim koracima ka izvoru.

Jer je njegovo obećanje uvijek: traži i naći ćeš. I pod njegovim vođstvom ne možeš biti poražen. Njegov je put put ka dostignuću i cilj koji ti zacrta on će dati. Jer on nikada neće obmanuti Sina Božijeg kojeg voli ljubavlju Očevom. I zapamtite da je ljubav ljubav jedinstva. Ljubav nedualiteta. Ljubav neindividualnosti. Lubav nespecifičnosti. Ti ćeš započeti ovo putovanje jer ti ovaj svijet nije dom. Znači jedan od izazova koje Isus ima kao naš učitelj je da nas ubjedi da ovaj svijet nije naš dom.
Vidite, ono što većina religija i duhovnih učenja radi, nažalost mnogi ljudi to rade i sa Kursom, je da pokušavaju da svoje duhovno učenje iskoriste kao način da učine ovaj svijet boljim mjestom za sebe. Time grešku čine stvarnom. Vjeruju u hijerarhiju iluzija, da postoji neki način da budu sretniji u ovom svijetu. Drugim riječima, oni govore san je stvaran i sad uzmi moju ruku i pokazaću ti sretni san. Ali oni u stvari uzimaju ruku ega kojeg slušaju, a ne Isusa.
(Inače, Happy dream Kurs naziva život u svijetu poslije prosvjetljenja, prim.prev.)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: pet apr 01, 2011 6:57 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Jedini stvarni izbor - Jedina alternativa

Kada psiholozi govore o krivici, ne govore o ovoj krivici u našem umu. Krivica o kojoj oni govore je krivica koja se može naći u tijelu, psihološkom tijelu, i našoj ličnosti. I ta je krivica odraz ili sjena ove krivice koja je u našem umu. Ali budući da smo postali bezumni i niko u ovom svijetu ne proučava um, svi mi proučavamo mozak, zato ga nismo svjesni. I onda mislimo da smo pronašli uzrok naše krivice, pripisujući joj mnoge teorije, ali nikad ne dođemo do samog početka. A početak cijele patanje, uzrok sve patnje je naša krivica. A naša krivica je uzrokovana željom onog dijela nas koji pravi izbor da ostane individua.

Dakle, drugi način da se kaže problem je u našoj krivici, je zapravo identifikacija sa krivicom onoga koji pravi izbor. Reći ovo na drugi način je da problem nikad nije neka prečka na ljestvama ega. Problem je identifikacija sa prečkama na egovim ljestvama onoga koji pravi izbor. To je veoma, veoma važna razlika. Problem nikad nije neki aspekt egovog sistema mišljenja (naša individualnost, naš grijeh, naša krivica, naš strah od svijeta, tijelo, naše optužujuće misli, itd, itd.)

Problem je uvijek naš izbor da se identifikujemo sa ovim sistemom mišljenja. Zato mjenjanje bilo koje prečke na ljestvama uopšte ne pomaže. Zato traženje od Isusa ili Svetog Duha da nam sredi nešto u svijetu nikad neće funkcionisati. Kako bi mogli da srede nešto u svijetu koji ne postoji? U redu. Zato je Isus rekao Helen "ne traži od mene da te oslobodim straha". (Helen je bolavala od raka, i mislim i umrla od njega, a osim toga u Kusu postoji rečenica gdje Isus kaže da ne tražimo od njega da nam iscjeli tijelo, već da tražimo da iscijeli našu percepciju tijela, prim.prev) Ne mogu to uraditi. Znači, on nam govori, ne traži da sredim nešto u svijetu, ne traži da sredim nešto u tvom umu. Ne mogu to uraditi.

On kaže, umjesto toga traži moju pomoć da uklonim okolnosti koje vodi strahu. A ove okolnosti uvijek uključuju našu želju da budemo odvojeni. To je problem. Odluka da budemo sa egom umjesto sa Isusom ili Svetim Duhom je odluka da budemo odvojeni od njihove ljubavi, što je eho izvorne odluke da budemo odvojeni od Božije ljubavi. To je problem. Dakle,Isus ne govori mogu ti pomoći u svemu ovome. Ono u čemu ti mogu pomoći je da se predomisliš o svemu ovome.
------------------
Ako vjerujem da sam ja nevina žrtva, neko mora biti gršni, krivi tlačitelj. I ako vjerujem da ću biti ubijen, onda mora biti neko tamo ko će me ubiti. Ovo je razlog što nema nade u svijetu. Zato što je svijet napravljen da bi bio mjesto za skrivanje ove misli. Jedina razlika je u svijetu, misao da ja postojim jer sam ubio Boga je zaboravljena, nisam je svjestan i ta se misao sada pojavljuje u drugima, ali ne u meni.

I način na koji je svako ovdje napisao vlastiti scenario, i nema izuzetaka u ovome, je da scenario počinje sa nama kao nevinom djecom, nevinim bebama. Žrtve onoga što je svijet uradio, ili efekti onaga što nam je svijet uradio. Tako mi postavimo svoj život. To je način na koji je postavljeno. Mi smo ono što svijet napravi od nas.

Ako pogledamo koncept Sopstva u odnosu na sopstvo, to je ono što Isus govori, da smo mi ono što svijet napravi od nas. Dakle, svijet je tako namješten jer je njegova svrha ili ja ili drugi, ali grijeh nije više u meni, već u svima ostalima. I ako ne pazim pokrašće me.

To je porjeklo svačijeg problema sa autoritetima. Autoriteti žele ukrasti moj identitet. Žele ukrasti moju moć, moju slobodu. I nije bitno koji oblik uzme, politički, socijalni, religiozni, porodični, obrazovni, nema razlike. Mi uvijek vjerujemo da nas se autoriteti žele dočepati.
---------------
Da se vratimo nazad do najosnovnije potrebe naše egzistencije u ovom svijetu, potrebe za hranom, tj. onim što hrana jeste. Ako ne konzumiram nešto za šta vjerujem da mi je eksterno, umrijet ću. Dakle, nešto drugo mora umrijeti da bih ja živio. A pošto nema hijerarhije iluzija, nema veze je li to mrkva, repa, riba ili krava. Znači nešto van mene za šta osjećam da ima ono što meni treba. Ima energiju i nutrijente koji su mi potrebni da bih preživio.

Nema načina da se ovo izbjegne u našem svijetu. A svraha je da se ne osjećaš krivim zbog toga što moraš jesti. Svrha je da shvatimo na čemu je čitav ovaj svijet baziran. Sve je bazirano na ili ja ili neko drugi. Da bih preživio, još jedna osnovna potreba, potreban mi je kiseonik. Odakle dobijam kiseonik? Ne u sebi, moram da ga udahnem van sebe. A svaki put kada udahnem progutam i hiljade mikroorganizama. Da li mi je stalo? Ne. Sve do čega mi je stalo je da dobijem dragocjenu stvar koja mi je potrebna da nastavim živjeti. I funkcioniše divno nekih 10 ili 15 sekundi. Onda to moram uraditi ponovo. U redu. Nema kraja ovome ili ja ili neko drugi. Ekstremno je važno da se prepozna da cijeli fizički svemir počiva na ovome.

Ko god da ti kaže da je ovo divno mjesto ne znaju šta pričaju. Ovo je mjesto ubistva. Zapamtite, sinoć sam citirao rečenicu, "Ono što nije ljubav je ubistvo". A ljubav postoji smo na Nebu. Život postoji samo na Nebu. Ponovo, ideja je ne osjećati se krivim zato što progutam hiljade mikroorganizama svaki put kad udahnem, itd. ideja je da shvatimo šta je svijet, i ono što zovemo život.
--------------------
Uvijek je zanimljivo, mislim, da dok si ovdje, sjediš i slušaš ovo, ima savršenog smisla. A onda izađeš van sale i onda zaboraviš svaku moju riječ. To nije zato što patite od početka Alchajmerove bolosti. Valjda. To je zato što ste prestravljeni zbog onoga šta ovo znači. Znači da šta god cijeniš ovdje ne znači baš ništa. Znači zapamtite, ego izmisli nepostojeći svijet, napuni ga nepostojećim problemima, i onda nam kaže da tražimo nepostojeća rješenja. I opet, zato ništa nikad i ne funkcioniše.

Svijet je napravljen da problemi ne mogu biti izbjegnuti. Šta je problem? Jedini problem sa egove tačke gledišta je da smo izabrali da budemo individue i da ćemo se jednom možda predomisliti. Zapamtite, to je prvi koncept sopstva koji ego uvodi.

Onda to postaje koncept mog grešnog, krivog i prestrašenog sopstva. To je moj problem. Zapamtite, ovo sopstvo grijeha, krivice i straha je odbrana protiv sopstva individualnosti. Znači ovo nije problem, moja krivica, moja samomržnja nije problem; moj strah od Božije odmazde nije problem, jer nema osvete u Boga. I nema krivice u meni jer nisam uradio ništa. znači ništa od ovoga nije problem.

I onda ego napravi nepostojeći problem i onda kaže moramo da riješimo ovaj nepostojeći problem tako što ćemo napraviti svijet i sakriti se u tijelo. I onda naše tijelo pati. Onda to postaje problem i ego kaže, pa, rješenje da ti nisi odgovoran za to. Neko drugi jeste. Zato hajdemo da rješimo "nekog drugog" ko je problem.

Drugačije rečeno i ukratko: ego napravi tijelo, koje je rješenje za naš problem grijeha, krivice i straha. Onda kad smo u tijelu to postaje problem. I sada provedemo čitav život pokušavajući da rješimo probleme naših tijela, bilo da je u pitanju fizičko ili psihološko tijelo. Znači sve te različite ljestve koje ego uvodi u naše živote su različiti načini za rješavanje problema naših tijela. Tako da moje tijelo bude zadovoljnije, manje usamljeno, manje ljutito, manje nesretno, manje bolesno, manje staro, itd, itd. Čitavo vrijeme, stvarni problem, da sam izabrao da budem individua, nikad nije u pitanju. Ponovo, to je ono što znači da je svijet napravljen da problemi ne bi mogli biti izbjegnuti.
---------------
Početak jednog odlomka o specijalnim vezama kaže da je od esencijalne važnosti da shvatimo da gledanje na specijalne veze mržnje zahtjeva veliku količinu bola. To je gotovo tačan citat. To je veoma, veoma važna rečenica. Od esencijalne važnosti je da shvatimo da gledati na svoju specijalnost, gledati na mržnju u nama, zahtjeva veliku količinu bola.

Kurs nam kaže da kad bol počne da se diže u našem umu ne bježimo. Tada ga trebamo najviše. Ne da nas riješi bola, ne da ga opet sakrije, ne da nam sagradi nove ljestve, već da nam pomogne da ga gledamo i shvatimo šta je namjena bola.

Namjena bola je da nas sakrije ili zaštiti od gledanja na našu odluku da budemo individue. Na ovim ljestvama sve prečke su dizajnirane da nas spriječe da se vratimo moći našeg uma. Kad jednom shvatite da bol ima svrhu i da tu svrhu više ne želite, bol će nestati. (Istina, prim.prev.)

Drugačiji način da se kaže šta je ovaj Kurs je da je Kurs u namjeri. Namjera je sve. Namjera ega je da sačuva individualnost. Namjera Svetog Duha je da nas probudi iz sna individualnosti i vrati nas kući. Na cijelom svijetu postoje samo dvije namjere jer postoje samo dvije misli u našem umu. Postoji ego misao o individualnosti i specijalnosti i postoji misao Svetog Duha o opraštaju i Pomirenju. I nema ničeg drugog.

Ako patim, ako sam nesretan, ako sam nezadavoljan na bilo koji način mora da je jedino zato jer služim egu zadržavajući se na ovim ljestvama. Ljestvama sopstva. Ako osjećam istinski mir, ispunjen sam nadom, to je zato što sam izabrao drugu svrhu. Svrhu koja je moj način da siđem sa ovih ljestvi.
--------------
U ranijem dijelu zvanom Ne traži van sebe se nalazi ona rečenica: da li radije želiš biti u pravu ili srećan. U redu. To Isus govori cijelo vrijeme na različite načine. Ne traži van sebe. Tražiti unutar sebe ne znači tražiti unutar tijela, unutar svog individualnog identiteta kao figure u snu ovdje na dnu ljestvi.
Ono što on govori da tražimo unutar je da se vratimo u trenutak izbora u našem umu. I opet, to je namjena čuda, da nas vrati u trenutak izbora, do izvornog koncepta sopstva. Ovo je jedini koncept sopstva onoga šta smo (onaj koji pravi izbor) koji ima vrijednost za nas. Svi ostali će nas samo još više učvrstiti u san.
-----------------
Ako radite po ovom Kursu i smatrate sebe upornim i iskrenim učenikom, a osjećate se beznadežno, to je zato što učite ovaj Kurs sami. Zato što ako stvarno gledate na ego sa Isusom ili SD, ne može biti očaja, ne može biti krivice, ne može biti osude. I polako, mali će smješak da se pojavi na vašel licu i ostane tamo.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: čet apr 07, 2011 8:32 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Šta zaista funkcioniše

Znate, nažalost, mnogi učenici Kursa ne naprave vezu između centralnog učenja da je svijet iluzija i da to znači da su oni sami iluzija takođe. "Ja" za koje misle da uči ovaj Kurs je iluzija. Vjerovanje u nekog odličnog učenika ili učitelja ovog Kursa je iluzija. Ako je svijet iluzija i oni takođe, moraju biti iluzija. Užas takve indentifikacije uzrokuje da mu ljudi ne pridaju pažnju.

Volio bih da ljude razmisle o Isusovoj izjavi koja kaže "Svijet se davno završio". Pa, ako se svijet davno završio, gdje sam onda ja? Ja sam dio svijeta. To je ono o čemu niko ne želi da misli. I sve što se događa u svijetu je odbrana o svjesnosti da sam se ja davno završio. Moja individualno postojanje se davno završilo. Ja više nisam ovdje. Zapravo, ja nikad nisam bio ovdje.

Pa, šta sam onda ja to? Jednostavno, optička iluzija (after image). Ipak, mislim da sam od čvrste materije, i tako bitan i tako specijalan i tako pametan i tako svet i tako duhovno napredan itd., a samo sam optička iluzija.To je ono na šta se tu misli. Kada čitate Kurs morate, stvarno morate dobro paziti šta govori svaka rečenica. I onda da shvatite zbog čega, zašto ne pazite šta govori svaka rečenica. Ili zaspite ili izgladnite ili vam pažnja odluta i vaše oči čitaju tekst ali ništa drugo ne pazi na tekst.

A razlog za to je da ste jako užasnuti jer to znači prestanak individualnog postojanja. To znači prestanak tvoje specijalnosti. Od pomoći je vidjeti kako se branite od toga. Ne morate se otarasiti toga dovoljno je gledati u to. Ne morate prestati slijediti sve egove ljestve specijalnosti, pratiti sve različite puteve kojima vas ego vodi. Ne morate prestati sa tim, već samo se odmaketi korak nazad i posmatrati sebe dok to radite. A ako to radite sa Isusom, garantujem vam da će vam se smješak početi formirati na usnama. Jer će shvatiti kako je sve ovo šašavo. I to će uzrokovati da prestanete.
----------------
"Ne traži drugi znak na putu u svijetu koji izgleda da upućuje u na opet drugi put. Ne traži više nadu tamo gdje je nema. Ubrzaj svoje učenje sada i shvati da samo trošiš vrijeme osim ako ne prevaziđeš ono što si naučio da bi naučio ono što tek imaš naučiti."

Jedna od važnijih tema Kursa (a na koju se definitivno misli ovdje iako nije rečeno) je da je opraštanje proces. Znate, toliko mnogo ljudi koji su užasnuti da gledaju na sve ove razne prečke vjeruju da mogu skočiti sa dna ljestvi pravo u Isusov zagrljaj a odatle pravo na Nebo. Tako da mogu preskočiti sve međukorake, što znači da moram gledati u pustoš za koju vjerujem da je moj život i prije svega pustošenje za koje vjerujem da sam napravio i koje ja jesam. Samo kad gledam na to onda ću nestati. Znači ono što govori ovdje, razjašnjava ovdje, je da je ovo proces. Da si sad nešto naučio ali moraš ići preko onoga što si naučio do onoga što još ne razumiješ.

Drugim riječima, ali što učimo prvo je da ovdje nema ničega, je da ništa ne funkcioniše ovdje. Mi smo još uvijek na dnu ljestvi ali nas ovo postavlja na prave ljestve. Zapamtite, ono s čim sam počeo predavanje sinoć, ne možete se popeti ljestvama kući dok ne znate šta su ljestve. Egova namjera je da sakrije cijele ljestve. Cijela ova devolucija sopstva nam je skrivena. A ako je nisam svjestan kako da se vratim?
-----------------
Jedna od stvari koju Isus nemilosrdno radi u ovom Kursu je da stalno poentira kako je grozno biti u ovom svjetu. Ne zato što je svijet grozan sam po sebi, svijet je ništa. Ono što je grozno je činjenica da mi vjerujemo da smo ovdje, što znači da više ne vjerujemo da smo na Nebu. To je grozno. I to je izvor sve naše tuge i očaja.

I sve što treba da uradiš je da posmatraš sebe u akciji i vidiš koliko ćeš praviti kompromise sa tom idejom, ponovo i ponovo. Ono, da pokušaš donjeti malo Neba u pakao. Postoji nekoliko pasusa u Kursu takođe, koji jasno kažu da je to nemoguće. Ne možeš imati Nebo u paklu i ne možeš imati pakao u Nebu. To su obostrano isklučiva stanja.

Ali mi želimo ostati ovdje jer želimo ostati živi kao individue, i onda se pokušavamo zavarati misleći da možemo donjeti komadić Neba ovdje. Možemo dovesti Isusa u naš svijet. Možemo donjeti učenje Kursa čuda u svoj svijet da nam svijet postane bolji. Naša odbrana protiv prepoznavanja stvarne ništavnosti svijeta koja je ovdje pomenuta je naša potreba da budemo individue.

Zato je to ogroman korak. Nije jedini korak ili zadnji, ali je ogroman korak u shvatanju da ništa ne funkcioniše u ovom svijetu i da se moramo vratiti na prvu prečku na ovim ljestvama. I shvatiti da je to prva prečka ljestvi.
-----------------
Mnogi učenici Kursa upadnu zamku jer obično dolaze iz neke druge spiritualne staze. I onda kažu, pa, staza iz koje dolazim je jedna forma istine. Kurs je drugi oblik istine. Ali to je zapravo sve ista istina. Nije ista istina. Zaista postoji samo jedna istina, ali nije na ovom svijetu, već na Nebu. U redu. A različite spiritualne staze su upravo to. Različite su. Nisu iste. Ako pokušaš da ih sastaviš zajedno kao jednu završićeš sa još konflikta u svom umu. Jer ćeš pratiti dve različite staze, pokušavati se popeti na dvoje različitih ljestvi. A sve ljestve vode različitim putevima. Završavaju se na istom mjestu, ali su staze dosta drugačije. I samo ćeš se povrjediti gradeći još konflikta.

Kao savjet za sve, rekao bih da, kad nađete spiritualnu stazu koja funkcioniše za vas, držite je se. Možete tražiti. Možete se posluživati za spiritualnim švedskim stolom. Ali kad nađete stazu koja funkcioniše za vas, držite je se. Bilo da je u pitanju Kurs ili nešto drugo, ali nemojte ih miksati. Ako ih miksate ne činite uslugu Kursu kao ni toj drugoj stazi koju pratite. Možete se kleti i biti sigurni da su iste. Ali nisu. A Kurs je svakako nenalik bilo kojoj drugoj stazi koju možete naći.

Namjena prećenja dvije različite staze je da se istina ne nađe. Ne misli da se istina ikad može naći prateći put koji vodi od nje.Znači ponovo, Isus govori, znaš da su ljeste koje ti nudim prave ljestve. Ovo će te odvesti kući. Prati ih. Ne mjenjaj ih drugim ljestvama.
------------------
Cilj Kursa nije nalaženje ljubavi. Od nas se ne traži da tražimo ljubav, od nas se traži da tražimo i nađemo sve prepreke koje smo postavili između sebe i ljubavi. Znači da bi došli do pozitivnog cilja Kursa, prvo moramo reći ne egovoj negaciji ovog cilja. Moramo biti u mogućnosti da gledamo u egov sistem mišljenja i reći ovo nije ono što ja želim.

A ako ne radite Kurs na ovaj način, onda ne radite Kurs i neće vam pomoći, nećete naći cilj koji stvarno tražite. Imaćete iluziju nalaženja. Ponovo, cilj je poništavanje ega. Nije cilj u nalaženju Boga već u poništavanju prepreka u nalaženju Boga. Kada poništiš prepreke Bog će se sam pojaviti.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: uto apr 12, 2011 9:14 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
U ovom dijelu predavanja osim Kena govori i njegova supruga, Gloria

Šest faza razvijanja povjerenja

Nazvali smo ovo "Ljubav se ne suprostavlja", što je kao što ćemo vidjeti osnovni pozadinski princip opraštanja, Pomirenja. A i divna je rečenica kao primjer osnovnog učenja Kursa, ne činiti grešku stvarnom. A vidjećemo kako život, smrt, i vaskrsenje su savršen primjer ovog principa nesuprostavljanja ljubavi greškama u mraku svijeta i da je osnovna poruka koju je Isus došao učiti prije 2000 godina u Palestini ista poruka koju nam daje danas u Kursu čuda. Tj. kako biti spokojan u svjetlu straha i mržnje svijeta.
-------------------
Cilj Kursa je živjeti u stvarnom svijetu. A živjeti u stvarnom svijetu znači živjeti u ovom fizičkom tijelu, ali bez ikakvog grijeha ili ikakve krivice. I to je kulminacija tog procesa Kursa. Znači, mogli bi smo reći da nije namjera Kursa da nam pomogne da se vratimo u Nebo, što je korak koji pravi Bog, već mu je namjera da iskusimo totalno opraštanje, koje je onda totalno odsustvo bilo kakve krivice u nama. tako da živimo u ovom svijetu bez ikakve projekcije. Što bi bilo stanje u kojem je živio Isus.
----------------
Ego govori prvi i uvijek pogrešno. Znači da ćemo biti u iskušenju da reagujemo u svakoj situaciji kao da smo ego. A ono što Kurs želi da mi uradimo je da se povučemo nazad i upitamo našeg internog učitelja, unutar nas, Svetog Duha, molim te pomozi da ispravim svoju percepciju ove situacije. I onda ovo povlačenje nazad i traženje pomoći odvlači nas od te situacije i te egove reakcije tako da možemo se povući i gledati šta se stvarno događa i da je ovo prilika i lekcija da se odvojimo od ega.

Ono što se obično dešava u svijetu je da to osnažuje ego većini ljudi. A ako nisi učenik Kursa, samo se vrtiš u krug, nazad napadajući osobu koja tebe napada i onda si u tom napad/odbrana krugu s kojim toneš sve dublje i dublje u rupu iz koje ne možeš izaći.

Znači s Kursom gledamo na sve totalno drugačije, odvajamo se od toga i posmatramo njegovo odvijanje i onda, shvatajući da postoji i drugačiji način odnošenja prema svijetu. Postoji i drugi način postojanja u ovom svijetu, o kojem Biblija kaže, biti u svijetu ali ne od svijeta. Ne biti prikačen za svijet, već prolaziti kroz iskustvo postojanja u svijetu.
------------------
Način na koji ćemo spoznati tog stranca Isusa koji je unutar nas je kroz opraštanje ljudima koje smo osudili. Drugim riječima, onim ljudima koji su najteži u našim specijalnim vezama. Imajući takvu osobu u našem životu imamo Isusa u našim životu. I kroz opraštanje ovoj osobi koju vidimo kao ego, što je naravno projekcija ega kojeg smo sebi učinili stvarnim, opraštanje toj osobi takođe postaje opraštanje Isusu. (Svaka osoba je Hrist, Sin Božiji, a naravno to se odnosi i na svaki drugi oblik života, prim.prev.) To je ono na šta on misli u ovoj rečenici: "Bio sam stranac i ti me uze sebi ne znajući ko sam, ali zbog tvog dara ljiljana, znaćeš." (Ljiljani simbolizuju nevinost, prim.prev.) I opet, šta to znači u kontekstu ove teme, kakve nas je Bog stvorio, je to da onda učinimo ovaj ego identitet strancom. A uzmemo ovaj Hrist identitet, što stvarno jesmo, kao svog prijatelja.
--------------------
Kurs veoma, veoma jasno kaže na mnogo različitih mjesta, opraštanje je proces. Mada je u principu moguće, pošto vrijeme ne postoji, oprostiti i onda se vratiti kući, ovo ipak nije uobičajeno iskustvo. Inače ne bi nikoga bilo ovdje večeras, jel' tako? (smijeh publike) Kurs zaista jasno tvrdi, pogotovo u ovom dijelu, da je opraštanje proces.
--------------
Ovaj dio veoma konkretno govori o šest faza, ali ne morate od tog broja da pravite svetinju, ono što Kurs zove šest faza razvijanja povjerenja, je samo drugi način onoga što zovemo proces opraštanja.

Četiri od ovih faza nisu baš poželjne u smislu kako bi ego gledao na njih. Hajde da krenemo od prve a to je razvijanje povjerenja.
Okay, kaže ovako, "Prvo moraju proći (a to su učitelji Boga) kroz ono što se može nazvati period poništavanja. Ovo ne mora biti bolno, ali se obično iskusi tako. Izgleda kao da su stvari oduzete ali je rijetko shvaćeno da je samo prepoznat nedostatak njihove vijednosti. Kako nedostatak vrijednosti može biti shvaćen osim ako onaj koji percepira nije u poziciji gdje može vidjeti stvari u drugačijem svijetlu? Još uvijek nije na mjestu gdje može da napravi prelaz potpuno interno. Zato će se plan morati promjeniti zbog onoga što izgleda kao vanjske okolnosti. Ove promjene su uvijek od pomoći. Kada učitelj Boga nauči ovo, prelazi na sljedeću fazu."


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: sri apr 27, 2011 8:26 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Šest faza razvijanja povjerenja (nastavak)

Čitav sistem mišljenja Kursa se drži zajedno kao logičan i čvrst sistem tako da morate prihvatiti sve što govori ili morate odbaciti sve što govori, jer je kompromis nemoguć. A to je zapravo ista ona ideja da morate staviti pod upitnik svaku vrijednost koju imate, bez izuzetka.

I opet, kao što Gloria reče, obično nismo svjesni punog raspona ovih vrijednosti. Iako uzimaju mirijade različitih formi, sve na kraju se svodi na osnovnu vrijednost, da je ovaj svijet stvaran. Da je tijelo stvarno, da je fizički svijet stvaran, da su instutucije ovog svijeta stvarne i validne, da su zakoni ovog svijeta stvarni.
-----------------
Proces napuštanja našeg ulaganja u stvari svijeta, i naših vrijednosti u svijetu, je ono što se reflektuje u ovih šest faza. I ponovo, kao što govorimo ovdje, i čemu ćemo se vraćati opet i opet, ovo nije laka staza. Nije laka ne zato što ju je Bog učinio teškom, već zbog našeg odupiranja da napustimo ono što smo napravili a koje je toliko ogromno da se ne dešava bez mnogo borbe i vrištanja, mnogo bola i naprezanja. Ne mora tako biti ali naš strah zahtjeva da se ne predamo lako.

Još jedna stvar prije nego što Glorija nastavi. Postoji ugrađena opasnost u Kursu dok govori o šest faza. I ja mislim da je to očigledno, ali razmislite o tome. A opasnost je u tome što se svako pita, gdje se ja uklapam? (tj. u kojoj sam fazi?, prim.prev.) I onda, gdje se ova osoba uklapa? Znaš, ja sam u 4. fazi, ali ona je tek na drugoj. I to je ta ugrađena opasnost, i svakako ljudi koji su odrasli uz tradicionalnu hrišćansku duhovnost znaju za razne mistike koji su govorili o mističnim fazama, i to je ista zamka.

Možda najpoznatija od njih je Sv. Tereza Avilska. Ona je napisala klasično djelo hrišćanskog misticizma poznato kao Unutrašnji zamak, u kojem govori o sedam faza. Prva faza je sami početak, a sedma koja je unutrašnji zamak, je iskustvo jedinstva sa Bogom. I od tog trenutka, mislim, svako ko pročita tu knjigu počinje se pitati pa, u kojem sam dijelu zamka ja. To postaje kao neka duhovna specijalnost na neki način, kao upiranje optužujućeg prsta u druge osobe.

Kurs govori o šest faza, i govori o njima kao o procesu. Ali mislim da je stvarno iskušenje i greška uključiti se u "gdje sam danas, gdje sam bio prije mjesec dana, gdje ću biti za godinu dana, i gdje su svi ostali?" Mislim da je namjera toga jednostavno da reflektuje ideju da je u pitanju proces, proces napuštanja, što jesu četiri negativne faze. Pokušajte da se oduprete iskušenju da se uključite u to. Bolje, pokušajte se identifikovati sa čitavim tokom procesa napuštanja (vrijednosti svijeta, prim.prev.) Prepoznajte da je u pitanju proces.
--------------
Da kažem da je jedno od načela o kojima Kurs govori razlika između forme i sadržaja. I ono o čemu govorimo, i o čemu Kurs govori, o otpuštanju, o otpuštanju sadržaja, ne forme. A sadržaj bi bio bilo koji aspekt krivice ili straha, itd. Forma bi bila razne stvari koje radimo. Kurs nikad ne govori da bi trebali prestati sa onim što radimo. Zapravo, u jednom trenutku Kurs kaže da SD nikad nam neće oduzeti specijalne veze. Ono što će da uradi je da ih transformiše, što znači da će preokrenuti njihovu namjenu od krivice do opraštanja.

Znači ako primjenimo to na razne stvari ko je bi uradili u vezi finansijske sigurnosti, rekli bi da nam SD nikad ne bi uzeo finansijsku sigurnost. Ono što bi uradio je da preokrene njenu namjenu.

Ideja nije da investicije koje imamo budu investirane u "egovu stvarnost", kao suprotnost istinskoj realnosti Hrista. Znači nema ničega u Kursu da kaže da se odreknete svojih ušteđevina ili odreknete svoje penzije ili odreknete svojih polisa osiguranja ili bilo čega sličnog. Zapravo, mislim da ako bi pitali Isusa ili SD, on bi rekao, nešro kao: mani se tih gluposti. Ne bi to stvarno rekao. Nemojte me citirati! (smjeh publike) Ali, ono što bi rekao je: ne brini za formu, već za značenje koje si uložio u to i dopusti mi da ti pomognem da se ne bojiš i ne budeš zabrinut ili nesiguran.

Ali kada bi govorio: odustani od forme, pravio bi istu grešku koju pravi ego. Znate ono, promjeni formu i tada ćeš se osjećati sigurnije. Kao što je Gloria već govorila, ako odjednom odustaneš od svi svojih polisa osiguranja i penzijskog plana, bankovnih računa i investicija, šanse su da padneš u paniku. A ne bi postigli ništa.
-------------
Druga faza. Dalje, učitelj Boga mora proći kroz "period sređivanja". Ovo je uvijek pomalo teško jer iako je naučio da su promjene uvijek od pomoći, sada mora odlučiti za sve stvari da li uvećavaju pomoć ili je spriječavaju. Može primjetiti da mnoge stvari ako ne i većina koje su prije bile cijenjene sada samo ometaju primjenjivanje dosad naučenog na nove situacije onako kako se pojavljuju. Zato što je cjenio ono što je zapravo bezvrijedno, neće generalizovati lekciju zbog straha od gubitka i žrtvovanja. Velika je lekcija shvatiti da su sve stvari, događaji, susreti i okolnosti od pomoći.
-------------
Ovo je treća faza, period napuštanja, i opet, ovdje govorimo o ogromnom konfliktu koje ovo može izazvati, što zavisi od toga koliko držimo do određenih vrijednosti, koliko još uvijek vjerujemo u egov sistem koji zagovara žrtvovanje, i naravno o takvoj vrsti iskušenja koje se može desiti odjednom. I onda možemo povjerovati da smo žrtve i da nam se nešto oduzima, da se ne postupa fer sa nama.

Znate, sjetio sam se one rečenice iz Kursa, čuvajte se iskušenja da percepirate sebe da se ne postupa fer sa vama. Mislim, moram da hodam okolo sa tim jer imam to iskušenje svakog trenutka. I čitav ovaj opis ovdje govori o procesu gdje moramo nastaviti tražiti pomoć u dovođenju podsvjesnih vrijednosti koje imamo do svjesnog i onda ih napustiti i pustiti da odu. A to je, mislim, težak proces jer smo napravili sve te svete idole, Kao što Kurs kaže, koje nismo zaista voljni napustiti.
----------------
Ovo je četvrta fraza. "Ovo je vrijeme tišine u kojem se Učitelj Boga odmara neko vrijeme po razumnoj cijeni" (Primjetite da kaže razumnoj da bi okvalifikovao ovo) "Sada učvršćuje svoje učenje Sada počinje da vidi transfer vrijednosti onoga što je naučio. Njihov potencijal bukvalno opada. Sada je Učitelj Boga u tački u svom progresu gdje u tome vidi svoj put van. Odustani od onoga što ne želiš, a zadrži ono što želiš. Kako je jednostavno ono što je očigledno. Učitelju Boga je potreban ovaj period odmaranja."
--------------------
Još jedna zanimljivost, i to je peta faza. "Sljedeća faza je zaista period uzdrmanosti. Sada Učitelj Boga mora razumjeti da stvarno nije znao šta je vrijedno, a šta je bezvrijedno. A sve što je zaista naučio do sada je da nije želio ono što je bezvrijedno i da jeste želio ono što je vrijedno. Ipak, njegovo vlastito sortiranje je bilo besmisleno učeći ga razlici. Ideja žrtvovanja, centralna njegovom vlastitom mišljenju, mu je onemogućila da osuđuje. Mislio je da učio voljnost (willigness). Ali sada vidi da ne zna čemu služi voljnost."

Znači, ono što ovo govori je da u stvari ništa ne znaš i ništa ne razumiješ šta se dešava. A u tekstu kaže,"Nema izjave koje se svijet više boji od ove: Ne znam šta sam i zato ne znam šta radim, gdje sam ili kako da gledam na svijet ili poznam sebe. Ipak u ovom nauku spasenje je rođeno i ono što jesi otkriće ti se samo."

Okay, znači ovo zvuči da smo se zakačili za fazu gdje mislimo da smo napravili progres, da smo napustili, znate ono, mogli bi nabrojati čitavo mnoštvo stvari u životu, a onda dođemo do ovog perioda uzdrmanosti, i opet kao da smo na samom dnu, čitav temelj našeg bića je ponovo uzdrman. Naravno iskusićemo neku količinu neravnoteže.

...A onda sljedeća rečenica je jedinstvena. "A sada mora da postigne stanje koje može ostati nemoguće za dosegnuti dugo, dugo vremena. Mora naučiti da napusti svo osuđivanje i da se pita šta stvarno želi u svakoj situaciji. Da nije svaki korak u ovom pravcu tako jako usmjeren, bilo bi zaista teško."

Kao što znate, jedna od glavnih tema koja se nalazi u sve tri kjnige je o napuštanju sveg osuđivanja i kako je to teško. Zato što, ponovo, postoji način o priznavanju da smo pogriješili a da je Bog u pravu. I naravno zato što je to bilo u onoj inicijalnoj osudi da smo mi u pravu a Bog griješi iz koje se rodio ego a zatim napravljen svijet. Znači ono što ovo govori je da je ovo proces u kojem govorimo da smo pogriješili i da više volimo da smo sretni nego da smo u pravu. I shvatanje da je Sveti Duh taj koji zna, a ne mi. Opet, ovo je mnogo lakše reći nego učiniti.
-----------------
A sada šesti period. "Napokon period napretka. Ovdje je učenje integrisano. Sada ono što se vidjelo kao sjena prije nego što postane čista dobit, na koju se računa u svim "hitnim slučajevima" kao i u mirnim vremenima. Zaista, mir je njihov rezultat, ishod iskrenog učenja, dosljednost misli i potpuni prijelaz. Ovo je faza istinskog mira, jer ovdje je stanje Neba potpuno reflektovano." U redu, ovdje se govori o istinskom svijetu. Drugim riječima, to je življenje u ovom svijetu, u tijelu, a ipak u stanju istinskog mira. Ne znači da ti se "ne dešavaju užasne stvari" kao "hitni slučajevi". To jednostavno znači da kada se "dešavaju" imate drugačiji način da ih posmatrate. Ne vidite ih kao užasne više.
-------------
Šest faza o kojima je ovdje bilo riječi govore o tome malo detaljnije, ali mislim da proces koji svi iskusimo je otpor prema napuštanju naših osuđivanja neopraštanja, a onda mir koji dođe kada ih napustimo, a onda ponovo zaboravljanje i tako naprijed-nazad.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: čet maj 05, 2011 9:55 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Projekcija čini percepciju

Dok je još zapisivala Kurs, Helen je nešto vidjela, nešto kao viziju, što je savršena demonstracija onoga o čemu ovi pasusi govore. Vidjela je čvrstu, neprekinutu crtu koja je predstavljala vječnost. Zaboravite na trenutak da je ovo linearno. Ali ta čvrsta, neprekinuta crta je predstavljala vječnost. Tačkica ili trenutak vremena predstavlja momenat separacije. Problem koji svi dijelimo je da vjerujemo da je ovaj trenutak vremena stvaran i da vjerujemo da smo ovdje. A cijeli svijet, čitavi fizički univerzum, čitav raspon evolucije, se desio u tom jednom trenutku, o kojem ćemo dosta razgovarati danas. A zaboravili smo da su stvarnost i istina ova dugačka plava linija vječnosti.

I zato kaže, "Tako veoma davno, u tom malom intervalu vremena, (to je taj mali trenutak) ni jedna nota u Nebeskoj pjesmi nije nedostajala." Drugim riječima, ovaj malecki trenutak nije imao nikakav efekat na Nebo. Nije imao nikakav efekat na Boga ili Hrista.

Problem je da smo napravili od toga trenutak straha. "I da li želiš sačuvati ovaj trenutak straha, (koji je ovo vrijeme terora o kome ćemo govoriti), kada je Nebo naizgled nestalo, a Boga se bojiš i praviš od njega simbol svoje mržnje." Znači ono o čemu govorimo je ovaj malecki trenutak vremena i ono što se desilo u tom iluzornom trenutku, gdje je izgledalo da smo izgnani iz Neba i razbili jedinstvo Hrista i Božije ljubavi.
---------------------
Postoji dio našeg uma koji samo želi da napada i da se odvaja, to je tamna grupa, ono što Kurs po pravilu naziva ego ili pogrešni um. A onda, postoji dio našeg uma koji mora birati. Znate, Kurs stalno ponavlja i završava Tekst sa "Izaberi ponovo", biramo koji ćemo glas da slušamo. To je međugrupa. A kasnije ćemo vidjeti kako ćemo doći od ove tri metafizičke ili mitološke grupe do psihologije uma, o kojem Kurs troši dosta prostora govoreći. Kurs kaže da je tamna grupa misao odvajanja ega. Svijetla grupa bi predstavljala SD u pravilnom umu. A međugrupa bi predstavljala dio našeg uma koji može da bira da li da sluša pravilni ili pogrešni um.
------------------
(Prije ovoga Gloria govori o svom iskustvu otkrovenja i pošto se stalno pitala kako smo se našli ovdje i kako se ovaj svijet desio, to je takođe iskusila u svom doživljaju Neba; a onda Ken objašnjava, prim.prev.)
Ali stvar je u tome da ju je zanimala mogućnost da misao separacije može biti interesantna, što je značilo da ju je negdje u svom umu učinila stvarnom. To je grijeh, i naravno, to je krivica. I kada joj je svjetla grupa to rekla, zadnja stvar na svijetu koju je željela da uradi je da gleda unutar svog uma i vidi krivicu ili tamu koja je bila tamo.

OK, drugi dio njenog uma je predstavljao poruku svjetle grupe, koja je zapravo govorila gledaj unutar sebe i ne uzbuđuj se oko onoga što je bukvalno ništa. Ali njena krivica ju je spriječila da gleda unutar sebe. Dakle, ono što je uradila je da je uzela krivicu i projektovala je van na tamnu grupu. I onda je rekla, problem nije u meni, tama nije u meni, tama je u njima, i moramo ih zaustaviti.

Onda se vratila nazad svjetloj grupi, koju će ona malo kasnije obrazložiti, i pokušala da je mobilizira da joj pomognu da zaštiti svoju krivicu. To njoj ne izgleda tako, ono što ona doživljava je da želi pomoć da uništi krivicu koja je tamo van nje. Zanači ponovo, kao što je Gloria rekla, ovo je prva projekcija. Ja nisam odgovoran za ovo gdje se nalazim, ja nisam odgovoran za ponor pakla i terora u kojem sam, oni su mi to uradili. I sada ću da zaustavim njih koji su tamo van.
----------------
Kao što nas Kurs stalno podsjeća, način na koji gledamo nešto je ono što je problem, ne ono što je tamo vani, jer u stvarnosti naravno, nema ničega tamo vani, to je način na koji opažamo. A prije svega ono što opažamo unutar sebe je ono što opažamo vani. Projekcija čini percepciju. O tome se radi.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: čet maj 12, 2011 9:39 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Kurs čuda i novac

Svijet je napravljen da bude mjesto oskudice. Napravljen je da bude mjesto gubitka gdje okrivljujemo druge ljude, druge zemlje, druge sile zbog gubitka onoga što je naše, za šta vjerujemo da nam s pravom pripada. Napravili smo svoja tijela individualnim da bi stalno bila u oskudici i potrebama, željema i žudnjama, a naravno napravili smo i cijeli svijet tako. I željeli smo da tako bude zato što to dokazuje da to nije fer, ali nije naša krivica. Mi smo mučenici ega, i uživamo u bolu i patnji. Znači jedan od velikih simbola nejednakosti u našem svijetu je novac. Neki ga ljudi imaju, neki ga nemaju. Većina ljudi kada ga steknu, steknu na ga na račun nekog drugog.
-----------------
Uvijek postoje izuzetci, ali uglavnom kada neko ima biznis svrha tog biznisa je zaraditi novac. Pa, od koga zarađuješ novac? Moraš zaraditi novac od mušterija. I moraš im dati nešto za uzvrat. A tipično promućurni biznismeni će pokušati da potroše što je moguće manje na svoj proizvod, a dobiti za njega što je više moguće. Ponovo, nisu svi takvi, ali svakako izgleda da je to uobičajeno. Zato što su interesi razdvojeni. Mušterija želi proizvod. Želi najbolji mogući proizvod. Biznismen treba i želi da ga proda da bi ostvario profit. Ovi interesi su jednostavno kontradiktorni. Zato što svaki pokušava dobiti što bolji dil. Kažem, ne mora značiti da su svi poslovi ovako vođeni ali svakako da većina jeste. Jer je urođeno ljudskom stanju.

Ne znam tačne brojke, ali veoma mali procenat ljudi na svijetu posjeduje ili ima najveću količinu novca. A veći procenat ljudi na svijetu ima veoma, veoma malo novca, znate, ispod nivoa siromaštva. Ovo ne bi trebalo biti iznenađujuće jer, ponovo, tako je svijet napravljen i to je razlog iz kojeg je napravljen. Da bi uzeli problem nejednakosti i nepravde i oskudice i moći koji su u umu i reći da nisu u umu. Da su van, u svijetu. Znači pitanje ne bi trebalo biti kako se ovo može desiti. Pitanje će biti kako ljudi ne prepoznaju da je to to. Ponovo, zato je toliko važno uvijek razumjeti porijeklo egovog sistema mišljenja i sam sistem mišljenja ega. A pogotovo razumjeti cijeli koncept projekcije, jer će vam to pomoći da razumijete kako nešto što je u stvari unutra izgleda kao da je van. A šta god da je van mora doći iznutra. I mora biti potpuno isto kao ono što je van jer ideje ne napuštaju svoj izvor.

Znači novac nije ovdje viđen kao instrument koji izražava "dijeljenje"(kao kod new age i self help učenja, prim.prev.), već je viđen kao dio različitih interesa cijelog sistema mišljenja ega . Želim što više novca. Mogu misliti da to želim iz altruističkih razloga, želim ga za svoju porodicu, želim ga za svoj biznis, želim ga za svoju neprofitnu organizaciju koja pomaže ljudima, želim ga za svoju zemlju zato što će moja zemlja pomoći ljudima. Ali uvijek se radi o mojoj zemlji, mom biznisu, mojoj fondaciji, mojoj porodici. Nikad se ne radi o kolektivnom. Nikad se ne radi o našem, uvijek o mom. Uvijek različiti interesi, i onda novac postaje veliki simbol za to.
--------------------
Novac onda postaje u našem svijetu veliki simbol moći. Moć da podmiriš svoje potrebe na račun nekog drugog. To postaje politika vlada, svjetskih grupa, i svakako da je politika i individua.

I tako novac postaje glavni način za to. Čak i u religioznim krugovima, tu imamo čudnu ideju desetine. Moramo dati nazad Bogu. Znate da vam je Bog dao. Šta god mislite da vam je dao, i sad morate da mu date deseti dio onog što ste zaradili. Uvijek cjenjkanje. Uvijek neki element žrtvovanja. I gorko se bunimo što moramo žrtvovati, tako da postoji dio nas koji se buni i da kupuje stvari zato što na nekom nivou vjerujemo da bi sve trebalo biti dato nam. Ali svijet tako ne funkcioniše. Moramo platiti.

I tako u našim umovima uvijek se nastojimo što više izvući, i ovo stalno uzima finansijski oblik. Zato onda novac postaje način za izražavanje odvojenih interesa i moći.
----------------
Jedan od načina na koji pokušavamo da prekrijemo svoju krivicu je da je nastavimo prekrivati sa još i još novca. Baš kao što će ljudi koji su nervozni pokušati da uguše nervozu stavljajući sve više i više hrane u svoje želudce, kao da je izvor nervoze njihov želudac. Znači uvijek nam treba još. Postoji divan pasus blizu Anti-Hrist dijela u Tekstu gdje Isus govori kako ego uvijek želi više, i da nije važno čega više. To može značiti više nečega dobrog ili više nečega lošeg. Samo da je bolje od drugih ljudi. Ja patim više od drugih ljudi. Ja sam sretniji od drugih ljudi. Znate, nije bitna forma dok god podupire moju specijalnost, što predstavlja moju različitost i moju odvojenost od drugih ljudi.

Zanči opet, veoma je teško imati novca bez osjećaja krivice. Ne zato što je novac takav, jer nema ničeg dobrog ili lošeg u imanju novca. Radi se o svrsi kojoj služi. A ego će uvijek pokušati da zadovolji potrebu za odvojenim interesima i opravda ih.
------------------
Ono što on (Isus) govori je da samo promjeniš svrhu. Ali da bi ovo uradio moraš biti svjestan načina na koji zloupotrebljavaš moć. Kako zloupotrebljavaš seks, kako zloupotrebljavaš svoje tijelo, kako zloupotrebljvaš novac. A zloupotrjebio si novac i seks i svoje tijelo, i tijela drugih ljudi, svaki put kada vidiš svoj interes odvojen od interesa drugih. Niko ovo ne može izbjeći u svijetu. Nemojte se osjećato loše ili okrivljeno zbog toga. Zato smo ovdje. Svi smo to na samom početku uradili sa Bogom, tj. to smo mislili. Znači jednostavno to ponavljamo ponovo i ponovo.
-----------------
Ono što čini ovaj proces mogućim je želja da se gleda na forme, da se gleda na ponašanja i da se gleda na ovo bez krivice i bez osuđivanja. A gledanje na to bez krivice ili bez osuđivanja je upravo ono na šta Kurs misli pod gledanjem sa SD ili Isusom. To je sve što je potrebno uraditi. Samo gledaj bez krivice kako si zloupotrijebio moć, kako si izrazio egov interes kao odvojeni interes i shvati, dobro, to je ono što bih ja uradio. I pogledaj da je čitav svijet stvoren iz toga. znaći ponovo, veoma je važno da pogledaš u sebe i na svoj ego bez krivice i bez osuđivanja, bez davanja pogrdnih imena sebi. I kažeš, to sam ja uradio. I lud sam kao i svi ostali. I sad shvatam kako su bolne moje odluke bile. Zaboravi na sve ostale, kako su mi oni bili bolni. I ono što će me motivisati da odustanem od zloupotrebe svijeta, kao način da učvrstim svoj ego je da shvatim da je bol koji je uzrok toga više ne želim da iskusim. A to će mi omogućiti da se okrenem SD kao svom prijatelju.


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Kurs čuda
PostPostano: sri maj 18, 2011 7:54 pm 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: čet jul 15, 2010 3:28 pm
Postovi: 52
Lokacija: Reality
Božiji dar: Ljubav

Kada govorimo o Bogu kao našem ocu i nama kao njegovoj djeci, ovo su samo simboli i samo simbol može izraziti vezu koju imamo sa njim ovdje unutar sna, što je korekcija onoga što je ego napravio od njega i od nas. Ali ako sebe vidim kao dijete, onda obnavljam svoju vezu s njim na pravi način.
------------------
Neki vjeruju da ima nešto na ovom svijetu što bi učinilo da se osjećam stvarno dobro, što bi učinilo da osjećam ljubav, mir, sreću. Svaki put kada to radite, osiguravate da ova dva štita ostanu na svom mjestu. I opet ponovo, ništa od ovoga ne znači da bi trebali osjećati krivicu što nalazite zadovoljstvo u svijetu. Znate, sigurno da idemo daleko da osiguramo da nam bude udobno ovdje. Zar ne? Znači ovo nije nešto zbog čega bi trebali osjećati krivicu. Ali jeste nešto na što bi ste trebali obratiti pažnju u vezi sebe. I ako nađete nešto van sebe o čemu ste ovisni, ako nađete nešto van sebe za šta vam je potrebno da bude tako i tako, ili niste sretni i smireni, to je crvena lampica za ono što bi ste trebali gledati. Svako u ovom svijetu ima sklonosti. Ok? Ali to postaje problem kad sklonost postane zahtjev. Kada postane obaveza koju namećete drugom. Kada postane nešto bez čega nikad više nećete biti sretni ponovo, to je crvena lampica, tada treba da pogledate u to, i tada treba treba da pozoveta Isusa na telefon i kažete, pomozi, radim to ponovo. A radim to ponovo jer se nadam da nećeš biti na drugoj strani linije da se javiš na telefon. (smijeh publike)
-------------------
"On (Bog) te voli kao što otac voli svog sina. Bez koga bi njegovo sopstvo bilo nekompletno. Čija besmrtnost kompletira njegovu. Jer u njemu je lanac ljubavi kompletiran. Zlatni krug bez kraja, pjesma koja će biti pjevana kroz svo vrijeme i poslije, i uvijek će ostati zvuk ljubavi i voljenja a bez smrti ." U tekstu, Isus govori, ponovo koristeći metaforički jezik, kako je Bog nekompletan bez nas. Kada mislimo da smo napustili dom i ostavili prazno mjesto u Nebu i Bog žudi za našim povratkom, nedostajemo mu, usamljen je bez nas, plače za nama. Bol zbog našeg odlaska je tako ogromna. On osjeća naš bol (koji je ogroman), uzrokuje da da odgovor (koji je SD), koji je zapravo dio Boga; sve je to mit ili bajka koju nam Isus priča. Taj dio Boga koji se produžuje do sna, u daleku zemlju, da nas vrati.
(Aluzija na biblijsku priču o rasipnom sinu koju jeste Isus ispričao. Čovjek s kojim se sin udružuje u dalekoj zemlji je ego, prim.prev.)
----------
Problem koji smo si namjestili je uvijek nešto percepirano van nas, ali vidjeti problem kakav jeste je shvatiti da ono što smo uradili izvana je pokušaj da se zaštitimo i zadržimo vlastitu odgovornost skrivenu od sebe da ne bi shvatili šta je istinski problem, a to je da mi je bitnije vlastito sopstvo nego Sopstvo Hrista. Draža mi je tvoja ljubav, ili ljubav svijeta od Hristove ljubavi. To je problem. I znači opet, naš istinski cilj i naša istinska potreba i naža istinska želja je uvijek da se vratimo kući. I to je želja koju stalno moramo prigušiti. Znači, ego uvijek radi veoma naporno da zadrži ova dva sloja odbrane veoma aktivnim i veoma opremljenim prema čuvanju tajnog mjesta skrivenog od nas.

Što znači da mi uvijek pokušavamo da ugušimo plač tog malog djetata o kojem govori, tog malog djetata koje žudi da ide kući. Tog malog djeteta koje plače u dugoj tami i zove oca da dođe. I uvijek pokušavamo da zagušimo taj zov izmišljajući razne stvari i ometanja u svijetu koja su nam privlačnija. I još jednom, ideja je da se gleda na to bez osuđivanja sebe ili nekog drugog.

I onda taj trenutak kad glas, SD, nam govori i reflektuje Božiju ljubav koja sija van, i unutra i između. Drugim riječima, uključuje sve. I mora uključivati sve jer um je sve što postoji. Nema svijeta, ničeg drugog do uma. A kada se udružim sa pravilnim umom, uzimam Isusovu ruku i skidamo veo sa tog tajnog mjesta, otključavamo vrata koja su držala tu ljubav skrivenu, i onda ja postajem ta ljubav. Ja postajem taj Hrist baš kao i Isus, i nema ničeg drugog.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 65 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.


Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz