Sada je: čet mar 28, 2024 7:04 pm.

Prijava

Korisničko ime:   Šifra:   Automatsko prijavljivanje  

Vremenska zona: UTC + 01:00




Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Meditacija za duševno bolesnog rusa (iz GA 40 a)
PostPostano: pon nov 20, 2017 4:35 pm 
Offline
Član foruma

Pridružen/a: sri okt 17, 2012 7:04 pm
Postovi: 52
Rudolf Štajner
Meditacija za jednog duševno-bolesnog rusa
Iz GA 40a

Rudolf Štajner je maja 1906. godine u Parizu držao predavanja za prijatelje iz Rusije. Lekcije su sadržane u tomu GA 94 pod nazivom «Kosmogonija». Došlo je dosta ljudi koji su molili za savet i pomoć u rešavanju svojih ličnih životnih problema. Medju njima bio je i jedan ruski filosof čije ime nije poznato. O njemu je Marija Štajner napisala sledeće:

«Paralelno sa imenima iz sveta literature kao Balmont, Minski, Merežkovski, Gipius, Šure, ovde su se (kako to obično biva) pojavili i ljudi vodjeni rukom sudbine, koji su tražili pomoć od Štajnera za rešavanje svojih problema. Ja sam tada preživela to, što mi se potom često dogadjalo da srećem, dubinu takvog bezumlja koje može da se krije u ljudima koji imaju spoljašnji privid pametnih. Došao je jedan ruski filosof, Fihteov poznanik. Čovek je govorio tiho, mirno i skromno. Ja sam bila zadužena za prevodjenje. U početku je sve krenulo prekrasno. On je došao do zaključka da se svet nalazi u JA, da je JA sve napravilo, čak i svet pa i sebe. Ali evo problema: «Svet je loš, zao a ja sam ga stvorio i, znači, moja dužnost je da ga uništim. Tako sam počeo da ubijam. Ja sam ubijao». On je opisao oblast pored Amura gde je počinio prvo ubistvo, potom drugo. Priznajem, bila sam u konfuziji i upitno posmatrala Rudolfa Štajnera. On je druželjubivo i odobravajuće klimao glavom. Ja sam nastavila da prevodim i plašila se da ne izvadi revolver i da nas poubija. Sve jedno, Rudolf Štajner mu je davao prijateljske savete, spustio je njegove misli na svakodnevni život i stvari koje on, sa odredjene tačke gledišta, nije potpuno samostalno napravio pa time i nije obavezan da ih i uništi. Ukazao mu je na neke tačke kako bi oslobodio njegovu savest tereta odgovornosti i obaveze da uništi svet. Nakon njegovog odlaska upitala sam; «Kako je moguće da se on slobodno kreće unaokolo?» Štajner je odgovorio; «To je samo fantazija, nikoga on nije ubio. On to samo tako oseća u sebi.»

Saveti koje je dao ruskom filozofu imali su pisanu formu. Napisani su rukom na 4 strane i evo doslovnog prevoda:

«Vi ste u svojim rasudjivanjima stali na pola puta. Potrebno je da predjete i drugu polovinu puta. Na svetu postoje filozofi poput vas koji su prekidali svoj razvoj. Takav je slučaj na primer sa Kantom. Kant je bio biće potpuno teorijske prirode. Zato filozofska pitanja nisu bila za njega životna pitanja. Pošto on nije filistar, već čovek, on je morao da strada od svojih pogleda na svet. Ali on nije bio dovoljno snažne prirode da bi tako stradao. Njegovo mišljenje nije ostavljalo svoj pečat na čula a niti na volju.

Vaša priroda ima potrebu da dovede vaše mišljenje u sklad sa osećanjem i voljom. Vi imate mnoga istinita gledišta. Ali postoji potreba da prodjete i drugu polovinu svog puta. Savršeno je tačno da ste vi sami stvorili sve ono što vas okružuje. Sve planine, biljke pa čak i ljude – vi ste stvorili jer je vaša suština identična sa suštinom čitavog sveta. Ali za vaš život stvar nije u tome što ste vi stvorili sve stvari, već u tome da se SETITE kada ste vi šta stvorili. Na primer: vi ste stvorili i svoju majku, ali upitajte sebe samo «Mogu li savršeno tačno da se setim kada sam stvorio svoju majku? Da li mi je jasan taj proces stvaranja u svim pojedinostima?» Dajte sebi na takvo pitanje iskren odgovor. Vi ćete tada doći u poziciju da kažete sebi: »Ne, ja ne mogu da se setim». Postoji jedan nemački filozof Jakov Beme. On je takodje rekao: «Ja sam stvorio ovaj svet». On je u svojim saznanjima otišao i tako daleko da je mogao da kaže: «Ja se sećam svakog detalja». Vi to još uvek ne možete. I ako vi sve ovo uvidite, vi ne govorite sebi celokupnu istinu. Vi ste sve stvorili, tako je. Ali vi sada trenutno ne stvarate, vi samo koristie stvoreno. A ukoliko ne stvarate, već jedino želite da koristie, čitavo vaše stvarnje nema za vas nikakvo značenje. Vi se ne sećate, ako ste pošteni prema sebi, na koji način i kada ste napravili svoja stopala. Vaša stopala imaju prednost da se ona sećaju samog proecesa stvaranja. I u tome leži cela suština.

Da biste prošli drugu polovinu puta, vi morate raditi tačno odredjena vežbanja.
Vi ste napravili svoje telo, ali vi se toga ne sećate. Vi ste dužni da se toga setite. To ćete moći samo ako želite. Vaše telo ima preimućstvo u odnosu na vas, ono se svega seća. Svako organ vašeg tela može se setiti samog procesa stvaranja bolje od vaše glave. Vi pravite veliku grešku prateći jedino zbivanja u glavi. Glava vas vodi u zabludu u odnosu na vaše sopstveno stvaranje. Potrebno je da se spustite u svoje telo. To se radi ovako.

Ujutru rano, četvrt sata spokojno sedite na stolici i ne mislite ni o čemu drugome osim o sopstvenim stopalima. Potrebno je da svom raspoloživom snagom sopstvene misli prebaciti u sopstvena stopala. Četvrt sata držite u stopalima jednu misao:
Ja hoću u vas (Ich will in euch)
Potrebno je da četvrt sata ne mislite ni o čemu drugom i svu snagu sopstvenog bića osećati u stopalima.

U podne, izmedju 12 i 13 sati sednite četvrt sata i mislite o svom adomenu. Tačnije, u oblast pupka. Slično kao i ujutru, sada čitavu svoju pažnju usmeravate na ovu oblast i mislite:
U tebi osećam sebe (In dir fühle ich mich)

Uveče, pre nego odete na spavanje, vi takodje sednete i mislite o unutrašnjosti glave:
Ja jesam (Ich bin)

Ukoliko budete radili strpljivo i dovoljno dugo vi možete postići cilj svog života, preciznije, cilj čitavog života. Može se desiti da to potraje i pola godine. Vi ćete biti savršeno uvereni u cilj svog života. Niko drugi vam ne može reći taj cilj. Ja znam taj cilj, ali ako bih vam rekao to ne bi imalo nikakvog smisla. Čak vi ne biste sada mogli niti da razumete moje reči. Ako budete dovoljno dugo radili ove vežbe, tada će vam biti lako da razumete samoga sebe ali i čitav svet.

Tako će i biti: ako vi skupite snagu i radite ovo što vam je rečeno, tada ćete dobiti i ono što ćete kasnije zvati «kamen mudraca».

U preostalo vreme vi nemate potrebe da radite ništa slično. Ispunite ostatak vremena naporima korisnim za vas i vaše najbliže. Ako vi sada ne verujete da li je korisno to što radite, neka tako i ostane. Samo ne postavljajte pitanja da li su vaši napori korisni za vas. Pitajte se: Da li drugi smatraju korisnim to što vi radite. (Misli se na ostale svakodnevne aktivnosti, ne na vežvanje. Prim. prev.)

Što se tiče hrane i pića, nema potrebe ništa da menjate. Jedino izbegavajte ono u čemu je sadržan alkohol i opojna sredstva.
Tada će se sve pokazati ispravnim za vas.»


Vrh
 Profil  
 
 Naslov: Re: Meditacija za duševno bolesnog rusa (iz GA 40 a)
PostPostano: čet nov 23, 2017 9:32 am 
Offline
Član foruma
Avatar

Pridružen/a: pet jun 12, 2009 10:26 am
Postovi: 1353
Lokacija: Split
teško ga je nazvati duševno bolesnim. marija očito nije imala dovoljno empatije (ili možda intuicije) da shvati ono što je govorio prije nego je počeo o ubojstvima.

rudolf steiner je rekao da je on na pola puta što za spoznaju Ja nikako nije malo i daje mu savjet kako da pređe ostalu polovinu.

jako korisno....

_________________
http://www.rudolfsteiner.com.hr/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00


Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.


cron
Powered by phpBB © 2010 phpBB Group
BH (BIH) by Šehić Nijaz